PDA

Zobacz pełną wersję : Konwersja z NEFa, jak to zrobić automatem?



jarry
13-11-2004, 18:36
Witajcie!
Po kilku mikro sesjach w jpgach doczytałem na forum że NEF rulez i robię właściwie już tylko w NEFach szczególnie że często gęsto światła mi brakuje i łatwiej ekspozycję podciągnąć z NEFa. Pojawił się jednak problem lenistwa mojego. Tzn. żal mi całych godzin poświęcanych na konwersję z NEFa. Najpierw może opiszę jak to robię.

Odpalam Nikon Editor, najczęściej EXP +1, autokontrast, wyostrzenie LOW i save JPG max jakość. Jak rozumiem działa tu algorytm z programu NC który mi się nie odpala więc używam Nikon Editor (NC woła że nie ma aparatu podłączonego a że korzystam z czytnika kart więc ma rację) o którym to czytałem na forum że robi to lepiej niż Camera Raw do PS.

Miewam na przykład 300 zdjęć do takiej prostej obróbki i nie wiem jak to zautomatyzować, czy jest jakiś sposób? Załadowałem plugina Nikon NEF do PS ale wtedy otwiera się takie ubogie okienko w zasadzie tylko z regulacją ekspozycji, brakuje kontrastu i ostrzenia. Proszę o jakąś radę.

I jeszcze jedno, jak w Nikon Editor robię regulacje to na przykład jak zrobię od razu autokontrast bez podbijania ekspozycji to zdjęcie wygląda praktycznie tak samo jak najpierw EXP +1 a potem dopiero autokontrast. Czy jest jakaś różnica przy takiej obróbce? Bo ja robię z exp jakoś mniemając że to lepiej ale może od razu autokontrast i po sprawie?

Krakus
13-11-2004, 18:39
Kup Nikon Capture - on to właśnie wszystko umie.

jarry
13-11-2004, 18:42
Zainstalowałem Nikon Capture 4.1 i mi się nie uruchamia, pisze że nie ma aparatu, czy bez aparatu powinien się uruchomić?

Krakus
13-11-2004, 19:08
Mylisz Nicon Capture Control i Nicon Capture Editor. Ten pierwszy służy do sterowania aparatem (i rzeczywiście aparat musi być obecny), ten drugi do edycji plików.