PDA

Zobacz pełną wersję : [Gimp][ufraw][NCapture]Kolory



Krakus
13-11-2004, 16:28
Zrobiłem się dociekliwy. Sfotografowałem zdjęcie testowe Fuji w trybie RAW + BASIC (w przestrzeni sRGB). Następnie tak powstałe NEFa i JPEGa otwarłem NCapture i GIMPem z wtyczką ufraw. I okazało się, że o ile w NCapture NEF i JPEG są identyczne (składowe RGB w identycznych miejscach są identyczne, to w GIMPie nie są identyczne. Stąd różnice (opisywane przez wielu z nas) w kolorach widzianych na ekranie.

mziel
14-11-2004, 13:22
ufraw korzysta z dcraw, który może automatycznie rozpoznawać balans bieli, pobierać go ze zdjęcia itd. ufraw też ma suwaczek na ustawianie... Teraz tylko trzeba by znaleźć w jakim położeniu jest identycznie. Co nie zmienia faktu, że NC, który jest komercyjny i napisany przerz Nikona otwiera NEFy lepiej... No ale to nic dziwnego - mają swój soft do swojego formatu, a a z drugiej strony jest opensource'owy soft, który ciągle się rozwija... Tam jest rzesza programistów, pieniążki itd. Tutaj jedna, ew. kilka osób wypełniających wolny czas, żeby zrobić za darmo coś dla ogółu... Daj trochę czasu tym programom a się przekonasz, że bedą robiły to identycznie.

Krakus
14-11-2004, 14:04
Nie tylko daję trochę czasu, ale przesłałem swoje spostrzeżenia (i co ważniejsze porady, jak moim zdaniem to rozwiązać) autorowi.

mziel
14-11-2004, 14:14
O! A to się chwali :-) Podziel się tymi uwagami bom ciekaw ;-)

Krakus
14-11-2004, 14:23
Tak jak sobie porównywałem (na laptopie niestety :( ), to:
1) Aby otrzymać podobne nasycenie (podobne, ale nie identyczne) trzeba ustawić Saturation na 1,45.
2) Z balansem bieli jest gorzej - ale temperatura barwowa podawana w NC i w ufraw nie jest jednakowa.

Czasem udaje się uzuskać podobne kolory w obu programach.

Dla uściślenia zapodaję, że mam Win98SE, Gimpa 2.05 i ufraw do otwierania NEFów.

mziel
14-11-2004, 14:45
Windows... Hehe ale i tak się to odnosi do gimpa, dcrawa i ufrawa ;-)
Ja póki co nie mogę odpalić nowego rawphoto, tak żeby było wszystko ok... A Tr0nowi łazi :oops:

Krakus
14-11-2004, 16:31
Tak dla informacji, IrfanView otwiera NEFa z jeszcze innymi kolorami i kontrastem. Nie ma lekko.
Jedyny pożytek z tego płynie taki, że NC obrzyna nieco informacji z brzegów matrycy, a dcraw pokazuje prawie wszystko (ucina po jednym pikselu).
PS. Obrazek z IrfanView jest znacznie mniej podobny do tego z Gipa z Saturation 1,35

Tr0n
15-11-2004, 11:13
Bardzo ciekawe porównanie - sprawdze jak to u mnie wygląda.
mziel dzisiaj Ci skompiluje te programiki ;)

Krakus
15-11-2004, 12:44
Tr0nie!
Znalazłem dcraw i rawfoto dla windows (ten drugi jest w registry.gimp.org), ale w mojej wersji (Gimp 2.0.5, GTK 2.4.10) przy próba otwarcia pliku przez rawfoto Gimp zawisa (a dokładnie zawisa rawfoto). Ufraw działa bez problemów. Ponieważ nie mam zainstalowanego cygwina, czy mogę Cię prosić o skompilowanie dcraw'a i rawfoto dla najnowszej konfiguracji (oczywiście dla Windows)?

Tr0n
15-11-2004, 14:31
Tr0nie!
Znalazłem dcraw i rawfoto dla windows (ten drugi jest w registry.gimp.org), ale w mojej wersji (Gimp 2.0.5, GTK 2.4.10) przy próba otwarcia pliku przez rawfoto Gimp zawisa (a dokładnie zawisa rawfoto). Ufraw działa bez problemów. Ponieważ nie mam zainstalowanego cygwina, czy mogę Cię prosić o skompilowanie dcraw'a i rawfoto dla najnowszej konfiguracji (oczywiście dla Windows)?

U dla windows będzie problem z kompilacja - daj mi czas do konca tygodnia to sie postaram
ja miałem tego
http://www.iki.fi/tml/rawphoto+dcraw-20040520.zip i działał - potem miałem ufraw

ale przeważnie testuje tylko czy działa bo osobiscie pracuje natywnie w linux

Krakus
15-11-2004, 16:50
Niestety, w mojej wersji Gimpa nie działa - ale nie wiesza Gimpa (sprawdzone na dwu niezależnych kompach). Dostałem dziś maila od Udi Fuchsa, autora ufraw, w którym pisze, że pracuje właśnie nad lepszym odtwarzaniem kolorów. Postaram się mu podesłać parę wniosków.

Tr0n
15-11-2004, 18:08
Niestety, w mojej wersji Gimpa nie działa - ale nie wiesza Gimpa (sprawdzone na dwu niezależnych kompach). Dostałem dziś maila od Udi Fuchsa, autora ufraw, w którym pisze, że pracuje właśnie nad lepszym odtwarzaniem kolorów. Postaram się mu podesłać parę wniosków.

ale że w ściezce dostepu do pliku nie może być spacji to wiesz ?? otworz plik ktory jest bezposrednio na c:

Krakus
15-11-2004, 21:37
Niestety. Wersja z http://www.iki.fi/tml/rawphoto+dcraw-20040520.zip powoduje komunikat "Can't allocate preview buffer" oraz "Not a raw digital photo" (a cały czas otwieram NEFa). Po wymianie dcraw na ten z http://home.arcor.de/benjamin_lebsanft/ całość zawisa na etapie "Writing data to standard output". I to niezależnie od użytej optymalizacji dcraw :(

Co najciekawsze:
Konwertując NEFa do .ppm przez dcraw z opcjami:
dcraw -v -2 -w -f -g 0.6 -b 1.4
Otrzymałem prawie że to samo w Gimpie co w Nicon Capture (prawie, bo balans bieli trzeba leciuteńko pchnąć ku niebieskiemu).
Opcja -4 powoduje wywrotkę Gimpa.