PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon Capture - najlepszy?



skulinski
16-02-2006, 01:13
No wlasnie.. Odpalilem sobie triala.. narazie poruszam sie po nim raczej po omacku.. Pytanie brzmi.. Czy jest cos w czym NC przewyzsza PSa? Czy warto sie w ten program zaglebiac?

Tomek
16-02-2006, 03:17
Zależy czego oczekujesz od obu tych programów. NC został stworzony przede wszystkim do obróbki NEFa. PS natomiast to zaawansowane narzędzie i porównania na nic się tu nie zdadzą. Jeżeli chodzi o możliwości, między nimi jest po prostu przepaść.
Moim zdaniem trzeba porównać pliki wynikowe i wedle własnego gustu ocenić, który program spisał się lepiej pod tym względem.
Należy dodać, że NC jest bardzo wolny co ma znaczenie w momencie kiedy obrabia się setki fotek. Ja jestem detalistą, więc mnie on wystarcza. Zadowolony jestem też z jakości efektów końcowych. Denerwuje mnie w nim najbardziej kadrowanie. W czasie kiedy potrzebuję zachować proporcje zdjęcia, a chcę zmienić jego orientację z poziomej na pionową i odwrotnie trzeba się trochę nagimnastykować. W PSie robi się to jednym przysłowiowym kliknięciem.

goldie
16-02-2006, 15:22
ja korzystam z obu w jednym robie coś tam a potem w drugim też coś tam - nie zagłębiam się czy któryś jest lepszy czy gorszy po prostu oba działają u mnie jednocześnie

skulinski
16-02-2006, 16:00
Oczywiscie mam na mysli obrobke NEFow. Czy jest sens tak jak goldie77, odpalac oba? Czy NC oferuje wiecej niz Camera Raw?

admin
16-02-2006, 16:03
Nikt nie odpowie jednoznacznie na to pytanie. kazdy ma jakas inna metode. ja obrabiam wstepnie w NC, zas koncze obrobke w PS-ie.

krzysztof jot
16-02-2006, 18:20
Czy NC oferuje wiecej niz Camera Raw?

tak - to jedyny naprawde dobrze "czytający" NEFy nikona soft.
Dajaca najlepsze rezultaty obrobka nikonowskiego RAWa powinna wyglądać tak:
-NC > wyostrzenie, korekta EV, kolor, kontrast, (wentualnie szum) - i konwersja do TIFa.
-PS > krzywe, saturacja, kadrowanie - (ewentualna dalsza obróbka - i wynikajace z tego
kolejne kroki - jak zmniejszenie, to doostrzenie, itd itd...) konwersja do sRGB dla labu .

skulinski
16-02-2006, 19:06
Nikt nie odpowie jednoznacznie na to pytanie.

a jednak :) Poza tym mysle ze to konkretne pytanie, nieuzaleznione od preferencji tylko od znajomosci programów, wiec odpowiedz powinna byc raczej jednoznaczna.

Dzieki krzysztof jot!

Czornyj
16-02-2006, 19:45
Czy NC oferuje wiecej niz Camera Raw?

tak - to jedyny naprawde dobrze "czytający" NEFy nikona soft.
Dajaca najlepsze rezultaty obrobka nikonowskiego RAWa powinna wyglądać tak:
-NC > wyostrzenie, korekta EV, kolor, kontrast, (wentualnie szum) - i konwersja do TIFa.
-PS > krzywe, saturacja, kadrowanie - (ewentualna dalsza obróbka - i wynikajace z tego
kolejne kroki - jak zmniejszenie, to doostrzenie, itd itd...) konwersja do sRGB dla labu .
Nie jedyny, bo C1Pro czyta chyba nawet lepiej, a chodzi jak burza. Do NC to trzeba mieć chyba Craya - potworny ślimok. Oczywiście C1Pro jest sqrviale drogi.
Co do obróbki - korektę saturacji i krzywych należy również robić w NC, który pracuje na 12bitowej palecie, więc daje większe możliwości forsowania bez zrywania ciągłości tonalnej.

alexkoz
17-02-2006, 10:24
a jakie są wasze opinie nt Rawshootera? Program chodzi bardzo szybko, kosztuje rozsądnie albo wcale w wersji essentials. Zauważyłem, że przy ustawieniach standardowych za mocno wyostrza, ale można dać sobie z tym radę, mimo wszystko generalnie coś mi nie pasuje w plikach wynikowych i zastanawiam się czy jest to wynik mojego słabego doświadczenia czy algorytmów zawartych w sofcie?
Z góry dzięki za wszelkie sugestie, bo cały czas łamię sobie głowę w jaki program zainwestować.

Jacek_Z
17-02-2006, 23:34
mozna zapisac jako tiff 16 bitowy i robic bez straty to wszystko dalej w PS.
na innym forum mnie zakrzyczano jak można pracować na 8 bitach.
swoją droga jestem ciekawy jak pracujecie - na 8 czy 16?
może zrobię ankiete - jestem ciekaw.
ale co do wyostrzania. W NC na początku? Ludzie od składu, graficy uczyli mnie, że wyostrzanie to ostatnia operacja na pliku, czyli nie w NC, a po wszystkich operacjach na końcu, w PS.

stig
18-02-2006, 00:57
mozna zapisac jako tiff 16 bitowy i robic bez straty to wszystko dalej w PS.
na innym forum mnie zakrzyczano jak można pracować na 8 bitach.
swoją droga jestem ciekawy jak pracujecie - na 8 czy 16?
16 bitow przydaje sie jedynie przy mocnym "miąchaniu" przy samej tonalnosci obrazu. Jednakze jesli mowimy o obrobce NEFow -- to te operacje wykonujemy jeszcze na poziomie RAWa. Konwersja wiec do TIFFa 16 bit -- jest wiec bez sensu. Ale to wszystko oczywiscie tylko IMHO. :)


ale co do wyostrzania. W NC na początku? Ludzie od składu, graficy uczyli mnie, że wyostrzanie to ostatnia operacja na pliku, czyli nie w NC, a po wszystkich operacjach na końcu, w PS. I mieli racje. Wyostrzanie w sofcie do obrobki NEFow ma sens jedynie wtedy, kiedy zdjecia wypuszczamy od razu do malych JPGow (np. do www, czy ogolnie jako zajawki do przegladania). Mozliwosci Shopa w tym wzgledzie (nie mowie tu juz nawet o samym USM, ale o wielu innych metodach) daja duzo wiecej mozliwosci...

admin
18-02-2006, 01:58
Z wyostrzaniem w NC trzeba bardzo uwazac. Wizualnie zdjecie bardzo zyskuje, jednak soft ten ma tendencje do wprowadzania w wyostrzony obraz sporej dawki szumu. Przyznaje sie jednak ze wyostrzam delikatnie w NC obraz do labu, przed przeniesieniem go do koncowej obrobki w CS-ie. Po obrobce i formacie, wyostrzam juz tylko delikatnie w UsM. Pracuje w 8 bit, zarowno w obrobce jak i zapisie.

Piotr72
18-02-2006, 13:30
Dobrze, że został poruszony problem szumu i wyostrzania przy obróbce NEF'ów.
Ostatnio zrobiłem mały eksperyment.
Plik NEF ściagnięty prosto z aparatu zapisałem jako TIFF 16bit w programie NC, a nastepnie w C1. Okazało się, że przy powiększeniu fragmentu obrazu TIFF zapisany w NC posiadał większy poziom szumów. Zacząłem dokładnie analizować wszystkie ustawienia w obu programach i doszedłem do następujących wnisków. Może nie jest to zbyt odkrywcze ale w C1 domyślnie w zakładce Focus, w sekcji Sharpening mamy ustawione dwa parametry: Amount=35 i Threshold=3 - w sekcji Noise Parameters mamy Noise Suppression=2, Color Noise Suppression=15, Banding Suppression=0.
Dla odmiany w NC mamy coś co się nazywa Unsharp Mask i tam parametr Halo Width=3% - nie wpływa na nic dopóki nie zmienimy Intensity oraz Threshold. Jest też Noise Reduction z parametrami Intensity=0 i Sharpness=5.
Postanowiłem wszystkie ww parametry w programie C1 wyzerować czyli wygenerowałem TIFF'a 16bit z ustawieniami Amount=0 i Threshold=0, Suppression=, Color Noise Suppression=0, Banding Suppression=0. To samo zrobiłem w NC choć tam domyślne parametry raczej nie powodowały zmian w obrazie związanych z usuwaniem szumu lub wyostrzaniem. Po ponownym porównaniu obu plików okazało się, że w obrazie pochodzącym z programu NC jest mniej szumów niż w tym samym ale zrobionym w C1.
Jak ktoś będzie miał chwilkę czasu to proszę zróbcie sobie taki eksperyment. Jestem ciakawy czy Wy też otrzymacie podobny wynik.
Co do szybkości działaniua obu programów to rzeczywiście NC jest strasznie wolny.

Jacek_Z
18-02-2006, 13:31
stig ja pisząc:
"mozna zapisac jako tiff 16 bitowy i robic bez straty to wszystko dalej w PS"
odnosiłem się do tego co napisał czornyj:
"Co do obróbki - korektę saturacji i krzywych należy również robić w NC, który pracuje na 12bitowej palecie"

stig
18-02-2006, 13:49
stig ja pisząc:
"mozna zapisac jako tiff 16 bitowy i robic bez straty to wszystko dalej w PS"
odnosiłem się do tego co napisał czornyj:
"Co do obróbki - korektę saturacji i krzywych należy również robić w NC, który pracuje na 12bitowej palecie"
Ok Jacku, ale to i tak ma znaczenie jedynie przy forsowaniu parametrow ponad przecietne -- wtedy rzeczywiscie widac roznice miedzy 8 a 16 bit... Prawde mowiac jednak -- jesli juz robic to w Shopie, to zdecydowanie lepsze wyniki osiaganc mozna pracujac z plikiem HDR.

krzysztof jot
19-02-2006, 13:59
czornyj: "C1Pro czyta chyba nawet lepiej"

wieki śmietnik jaki zostawia C1 w kompie i jego zupełnie nieintuicyjna (jak dla mnie)
obsługa - niestety zniecheciły mnie do tego softu, dałem sobie z niom spokuj - w NC
otwieram fotke i wQIEM jak ja zrobiłem, cały ten obcy soft wprowadza albo swoje
definiowane ustawienia albo musze to wyzerowac - i tak naprawde nie wiem co wyszło
z aparatu - choc na koncu moge dojsc to tego samego - to dałem sobie juz spokuj
z testowaniem - pozostaje przy NC, zwłaszcza że japońscy uczeni mają rozwijać to oprogramowanie :)

arra
05-03-2006, 21:01
Myslalem ze NC to najlepszy konwerter, bo firmowy, a tu niestety straszliwa porazka. Czy moze ktos ma sposob zeby niebo nie bylo tak zygliwe w NC w porowaniu z reszta softow? Czy jest mozliwosc kalibracji koloru w NC, to sobie zdejme saturacje dla niebieskiego a podkrece dla reszty?


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://i.pbase.com/o4/01/47801/1/56852688.skyproblem.jpg)

NEF otwarty z ustawieniem Daylight