PDA

Zobacz pełną wersję : Portrety/akty w PS - pytanie do fachowców



Gobi
13-11-2004, 14:37
Witam :)
W moim pytaniu PS będzie oznaczało "Pseudo Studio" 8). Mam dosyć duży, wolny pokój w którym chciałbym popróbować sił w portretach/aktach.
Chodzi mi o portrety/akty na czarnym tle - oświetlona twarz, ciało na których widać interesujące cienie itd.
Do tematu już podchodziłem kilka razy ale efekty są raczej zniechęcające.
Na "manualu" albo wychodzą niedoświetlone - bez lampy (z jednym bocznym oświetleniem) albo zaszumione przy wyższych czułościach. Z kolei prz ISO 400 i sterowaniu naświetlaniem lampą - różne wartości (-)EV (niestety mam tylko wbudowaną lampę) i oświetleniu bocznym obiektu pod kątem ok 45 st. obiekt jest doświetlony ale STRASZNIE zaszumiony - normalnie jestem w szoku w końcu 400 to nie tak wiele - z czego to wynika, z kiepskiego oświetlenia ?????.
Jeżeli ktoś z Was ma w tej dziedzinie jakieś doświadczenia, zna ogólne zasady wykonywania takich zdjęć, wie jakie w przybliżeniu powinny być parametry ekspozycji, jak oświetlać obiekt (z jednej strony czy z dwóch) czy z lampą błyskową czy bez (bez lampy też próbowałem ale przy długich czasach naświetlania nawet ze statywu zdjęcia były poruszone), jak dobrze oświetlić obiekt aby tło pozostało bardzo ciemne - będę ogromnie wdzięczny za wskazówki. Może znacie jakieś strony w Sieci na ten temat. Interesuja mnie także wszelkie Szopowskie tutoriale które z takich zdjęć (jak już nauczę się je robić :evil: ) pozwolą uzyskać ciekawe efekty.
Pozdrawiam Gobi

Anonymous
14-11-2004, 01:38
Stary...

Poruszasz tutaj tak wiele zagadnień - i to złożonych, że nie sposób udzielić pełnej, jasnej i precyzyjnej odpowiedzi (pewnie dlatego mądrzejsi ode mnie milczą - ja się tego dopiero pilnie uczę :lol: ).

Ale spróbujmy rzecz trochę naświetlić:

1. Jeśli angielski znasz troszkę bardziej, niż tylko ze słyszenia :wink: - znajdziesz sporo materiałów w sieci. Google i forum oświetleniowe dpreview polecam.

2. Książki: Dederko na Allegro; Freeman ... ehm... też trzeba poszukać :wink: . Pozycje z serii: "Światło w fotografii", októrych niedawno była mowa na OT :oops: . Jeśli interesuje Cię docelowo akt - również sporo całkiem współczesnych amerykańskich pozycji znajdziesz na Allegro. Aha: nie zaczynałbym ćwiczeń od razu na rozebranych modelkach, zwłaszcza o tej porze roku :wink:

3. Z lampą wbudowaną niewiele zdziałasz. To nie znaczy, że w ogóle nie można zrobić w ten sposób dobrego zdjęcia - ale będziesz miał baaardzo ograniczone możliwości. Pomyśl poważnie o jednej na początek lampie zewnętrznej. W połączeniu z kawałkiem kalki technicznej (=panel)* i styropianem (=blenda) można już naprawdę wiele pokombinować.

*albo parasolką. Tu naprawdę dużo trzeba by pisać - czy masz zamiar np. i tak dokupić SB, czy na początek chcesz pokombinować z jakimś halogenem, czy może kupisz jakąś najtańszą (ca. 300-400 PLN) lampkę studyjną, czy może żarówkę błyskową.... Wszystko ma swoje dobre i złe strony.

4. Szumy... hm. No cóż, cyferki "szumią w cieniach". Niewiele na to można poradzić, prócz mocniejszego światła (=niższa czułość). Ale żeby było aż tak źle ? Możesz coś pokazać ?

5. Zdjęcia na czarnym tle - sądzę, że chodzi Ci o tzw. "low key" ? Tutaj cała sztuka polega na tym, by przez dobór mocy oświetlenia osiągnąć taką rozpiętość tonalną sceny, w której tło znajdzie się POZA zakresem najgłębszych rejestrowanych cieni (no i nie przepalisz świateł, oczywista). Nie większą, bo stracisz cienie na których Ci zależy (też zrobią się czarne) i nie mniej, bo stracisz kontrast (albo tło zrobi się szare, albo biel nie będzie bielą, tylko szarością). Tu dochodzimy do światłomierza. W przypadku cyfry światłomierz do światła błyskowego (popularnie zwany flashmiarką) nie jest może ABSOLUTNIE niezbędny, ale baaaardzo się przydaje - zwłaszcza, gdy zaczniesz się bawić z więcej niż jednym światłem. Ale sądzę, że poszedłem troszkę za daleko - powinieneś o tym najpierw solidnie poczytać.

6. Co zaś się parametrów ekspozycji tyczy - ha. Znów troszkę wybiegnę przed szereg, ale spróbuj o tym myśleć w ten sposób: wszystko zaczyna się od tego, jaką głębię ostrości chcesz mieć. Odpowiednio do niej dobierasz przysłonę. Odpowiednio do przysłony dobierasz moc świateł. Czas - w przypadku błysku ma drugorzędne znaczenie (i mógłby być dowolny z zakresu, który umożliwia synchronizację z lampą a nie spowoduje poruszenia), chyba, że masz znaczny udział światła zastanego - wtedy tym czasem możesz regulować sobie proporcje pomiędzy światłem zastanym a błyskowym.

W praktyce - często trzeba tu pójść na jakiś kompromis, bo masz np. trochę za słabą lampę - albo odwrotnie - za mocną, a nie masz powiedźmy filtra szarego.

Na koniec: cała fotografia to światło i wyobraźnia fotografującego. Techniki, jakkolwiek by się wydawała złożona i trudna - można się nauczyć i nad światłem zapanować. Można wydać masę pieniędzy na sprzęt. Ale można też robić zdjęcia jednym obiektywem i bez żadnych lamp - wystarczy mieć talent :wink: Dość to znane - ale ja ciągle nie mogę wyjść z podziwu dla talentu człowieka, który robi w ten sposób takie zdjęcia:

http://www.gleitfoto.dk/portfolio%20net/index.htm

[to jest jego porfolio. Na górze strony masz link do galerii].

I najważniejsze: nie zniechęcaj się. Kombinuj. Kombinuj z tym co masz, czytaj, oglądaj, ucz się - wkrótce sam się dowiesz, czego najbardziej Ci brakuje i w co inwestować. Bądź cierpliwy.

Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem ?

Wojtek J.K.
14-11-2004, 14:06
To powyżej to ja wybełkotałem - zajęło mi więcej czasu, niż trzeba do wylogowania :lol: .

A spójrz jeszcze tutaj:

http://plfoto.com/uzytkownik.php?authorid=29306

Autor stosuje często baaardzo proste oświetlenie - jakiś halogenik, jakaś folia na oknie (czasami masz informacje przy zdjęciach). A efekty - jak widać 8) .

Gobi
14-11-2004, 15:38
Wielkie, wielkie dzięki za odpowiedź.
Dzięki Tobie jestem już o krok bliżej :)
Szumy pokonałem wczoraj 8)
Pozdrawiam Gobi

Giuppo
14-11-2004, 15:43
Moze jeszcze jedna rada praktyczna... ciezko Ci bedzie uzyskac gleboko czarne tlo jesli nie odsuniesz od niego modela.

Gobi
14-11-2004, 16:02
Tak wiem, już zdążyłem się zorientować, że należy odsunąć obiekt od tła.
Można coś bliżej na temat "Światło w fotografii" bo szukam w necie i nie mogę trafić.

Wojtek J.K.
14-11-2004, 19:37
Można coś bliżej na temat "Światło w fotografii" bo szukam w necie i nie mogę trafić.

polskie wydanie:

http://www.arspolona.com.pl/pl/wydawnictwo/foto/efekty_spec.htm

prócz tego były jeszcze "Wdzięk i uroda", "Fotografia produktów" i bodaj "Fotografia aktu" (nie jestem pewien polskich tytułów dwóch ostatnich). Teraz to już chyba tylko z drugiej ręki; na Allegro bywają.

Tych samych autorów "Efekty specjalne" to już w zasadzie inna (następna) seria.

Wyszukałem Ci ISBN'y, gdybyś chciał poszukać:
Food Shots ISBN: 0823064328
Glamour Shots ISBN: 082306431X
Interior Shots ISBN: 0823064654
Lingerie Shots ISBN: 0823064662
Nudes ISBN: 0823065200
Product Shots ISBN: 0823064336

BTW. w oryginalnej serii "ProLighting" było sporo innych tytułów, innych autorów - Martwa natura, Erotka, Nocne, Czarno-białe etc. Nie wiem, czy u nas kiedyś wyjdą - ale np. na Amazon je znajdziesz.

Ale nie kupuj może wszystkiego od razu :D .