PDA

Zobacz pełną wersję : Epson R2400 + Hahnemuhle Fine Art Pearl



Marcin Stawiarz
12-01-2008, 16:37
Jako, ze stalem sie szczesliwym posiadaczem Epsona R2400, i jeszcze szczesliwszym posiadaczem cudownego papieru Hahnemuhle Fine Art Pearl, to wreszcie nadszedl czas na ostatni etap "stworzenia" zdjecia, czyli wydruk.

Niestety, nie znam sie na tym ani troche, przerazaja mnie te wszystkie profile, na razie wszystko drukowalem na "defaultowych" ustawieniach, i mimo ze wyglada jak dla mnie oszalamiajaco, to jednak chcialbym miec poczucie ze wycisnalem z tego sprzetu 100%.

Czornyj
12-01-2008, 17:02
Niestety, wszystko źle :lol:

zabieram się za pisanie instrukcji, wieczorem powinna być gotowa ;)

Marcin Stawiarz
12-01-2008, 17:06
to dobrze, ze napisalem na forum, zanim czasalem drukowac na dobre :D

a tak przy okazji, sa jakies standardy co do 'ramki' dla formatu A3 i A4?

poniewaz u roznych fotografow spotkalem sie z roznymi wielkosciami zdjecia, np Denis Olivier ma dla A3 - 23x23, a Alain Etchepare juz 27x27.

R
12-01-2008, 17:13
czornyj, postaraj sie jak najlepiej. ma byc duzo obrazkow zeby wszystko bylo jasne :)

Marcin Stawiarz
14-01-2008, 22:40
<tup tup>

marszull
14-01-2008, 23:08
ja tez chetnie poczytam o drukowaniu i profilach

zapa
15-01-2008, 00:07
1) ustawienia i "typ" papieru jest tu opisany:

http://www.hahnemuehle.com/site/en/1705/epson-settings.html

W Twoim przypadku: FineArt Pearl Premium Luster Photo 1440 dpi, Photo

2) A tutaj masz opis , który kiedyś robiłem pracując jeszcze gdzie, jak drukować z Photoshop'a mojego skromnego autorstwa... sprawa się tyczy innego papieru i innego modelu drukarki Epsona ale ustawienia powinny być takie same :)

http://www.perfectproof.com.pl/instrukcje/Windows_PPHighGloss.pdf

3)

"W Color Management cos przestawiac? Color Mode - Epson standard?"

Jeśli się da ( nie pamiętam czy jest tam taka opcja ) ustaw "No Color Adjustment ) - czyli bez dopasowania kolorów :)

W razie pytań - zapraszam :)

EDIT::

Marcinie - tutaj masz wszystko opisane :)

http://www.hahnemuehle.com/media/downloads/62/Print_Instruction_Epson.pdf

p.s. o ile dobrze pamiętam kiedyś mieliśmy przyjemność rozmawiać telefonicznie :)

Czornyj
15-01-2008, 00:20
:D zacznijmy od końca. Po pierwsze - musimy nakłonić sterownik drukarki, by absolutrnie nie pchał swych obes..nych łap do zarządzania barwą. Ma nam wydrukować to, co dostanie bez żadnego gmerania i podstępnych kombinacji. Aby tego dopiąć znajdujemy opcję "no color management - wyłącz zarządzanie barwą". Właśnie przy tym ustawienu tworzone są wszystkie profile drukarek:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/epson1.jpg)

Kolejna sprawa to zadecydowanie, który sposób odwzorowania barw będzie w naszym przypadku odpowiedni. Do wyboru mamy percepcyjne i relatywne kolorymetryczne (nasyceniowe i absolutnie kolorymetryczny nas nie interesują, pierwszy jest do słupków, wykresików itp, drugi jest do proofingu).
Odwzorowanie percepcyjne kompresuje gamut źródłowy (zdjęcia) do wielkości gamutu docelowego (drukarki) z zachowaniem relacji między barwami. Sprawdza się w przypadku obrazów, w których wiele barw znajduje się poza gamutem przestrzeni drukarki.
Odwzorowanie relatywnie kolorymetryczne uwala gamut źródłowy do wielkości gamutu docelowego, zaś wszystkie barwy spoza gamutu docelowego po prostu przycina do najbliższej wartości. Barwy są jednak oddane wierniej niż w przypadku odwzorowania percepcyjnego, oraz ładwiej oddać subtelną tonalność, gdyż nie jest ona kompresowana.
Aby pomóc sobie w decyzji, możemy spróbować zasymulować efekt jednego i drugiego odwzorowania na monitorze:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/epson2.jpg)

Następnie przechodzimy do drukowania. Przestrzenią źródłową oczywiście obieramy przestrzeń dokumentu. Przestrzenią docelową jest profil naszego papieru. Zaznaczamy typ odwzorowania, na które zdecydowaliśmy się podczas symulacji softproofingowej. I drukujemy!

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/epson3.jpg)

Marcin Stawiarz
15-01-2008, 00:23
1) ustawienia i "typ" papieru jest tu opisany:

http://www.hahnemuehle.com/site/en/1705/epson-settings.html

W Twoim przypadku: FineArt Pearl Premium Luster Photo 1440 dpi, Photo

no to 'pojechałem' rzeczywiscie z ustawieniem typu papieru, człowiek uczy sie na bledach... jutro w takim razie dzień dalszych eksperymentów. dzieki za informacje, przydadza sie.

i jeszcze jedno pytanie, 1440dpi to zarówno dla wydruków w formacie A3 jak i A4? dpi zmieniam z 240 na 1440 w Image Size?

(czuje sie zagubiony...)

zapa
15-01-2008, 00:33
i jeszcze jedno pytanie, 1440dpi to zarówno dla wydruków w formacie A3 jak i A4? dpi zmieniam z 240 na 1440 w Image Size?

(czuje sie zagubiony...)

wg. mnie zarówno w A3 i A4 drukujesz w 1440 dpi - chyba, że jest to wydruk testowy.

ustawienia dokonujesz w sterowniku drukarki - advanced - printquality - super fine 1440 dpi - nie pokażę Ci na obrazkach jak kolego Czornyj :(

Nie czuj się zagubiony - tylko zadowolony - zobaczyć swoje prace w nowym/IMHO lepszym świetle :)

Czornyj
15-01-2008, 00:34
no to 'pojechałem' rzeczywiscie z ustawieniem typu papieru, człowiek uczy sie na bledach... jutro w takim razie dzień dalszych eksperymentów. dzieki za informacje, przydadza sie.

i jeszcze jedno pytanie, 1440dpi to zarówno dla wydruków w formacie A3 jak i A4? dpi zmieniam z 240 na 1440 w Image Size?

(czuje sie zagubiony...)

Oooo! Widzę, że zapa mnie wyprzedził :D

1440dpi to rozdzielczość, z jaką ma drukować drukarka. W Image Size absolutnie nie należy nic zmieniać!!! Powinno się to dać ustawić w sterowniku drukarki

Marcin Stawiarz
15-01-2008, 00:49
http://tola.kik.pcz.pl/%7Eharmag/dyephoto/epson-7.jpg

okej, nie mam pojecia jak ustawic to cholerne 1440dpi, wszedlem w Adavanced i mam 4 opcje jakosci do wyboru - jak widac na obrazku :D :D :D PHOTO RPM - to najlepsza mozliwa? moze to jest to?

zapa
15-01-2008, 00:52
obstawiam, że tak, a Ty Czornyj :)?

Czornyj
15-01-2008, 00:56
Best Photo (1440x1440dpi)

(Photo to 1440x720dpi, Best Photo RPM to 5760x1440dpi)

Marcin Stawiarz
15-01-2008, 01:05
wreszcie mi sie rozjasnilo. dziekuje bardzo Panowie za pomoc.

(rany, to mi teraz zacznie zżerać tusz... hyhy...)

Czornyj
15-01-2008, 12:21
To tak jeszcze jedna uwaga na marginesie - ponieważ drukujesz dużo zdjęć czarno-białych, to warto ew. zwrócić uwagę na te produky:

Po pierwsze - RIP do drukowania B&W
http://www.quadtonerip.com/html/QTRoverview.html

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/quad.jpg)

Jeden sympatyczny koleś napisał sobie RIP-a do drukowania zdjęć B&W na drukarkach atramentowych firmy Epson. Program to shareware i kosztuje grosze (szczególnie biorąc pod uwagę ceny komercyjnych RIP-ów), a jest wszechpotężny - pozwala zapanować nad każdym aspektem druku w czerni i bieli - ustawiać nafarbienie, linearyzować, dodawać kolorów w wybranych przez nas partiach tonalnych (czyli np. ochładzać cienie przy ociepleniu świateł, lub vice versa), wybrać rodzaj rastra. Obsługa programu jest odrobinkę skomplikowana, przydaje się spektrodensytometr refleksyjny lub spektrofotometr, ale jeśliby się komuś chciało pobawić, lub jeśli ma problem z ujarzmieniem drukarki za pomocą zwykłego sterownika drukarki i zarządzania barwą opartego na profilach, to polecam!

I druga sprawa - jak ci się już znudzi FineArt Pearl :lol:, to rzuć okiem na nowe papiery barytowe :
http://www.luminous-landscape.com/reviews/printers/baryta.shtml

Marcin Stawiarz
15-01-2008, 19:33
Dziekuje, sporo jeszcze nauki i eksperymentow, ale w tym cala przyjemnosc :)




I druga sprawa - jak ci się już znudzi FineArt Pearl :lol:, to rzuć okiem na nowe papiery barytowe :
http://www.luminous-landscape.com/reviews/printers/baryta.shtml

ha, dzisiaj nawet o nim myslalem w pracy :D
problem chwilowo jest chyba taki, ze nie moge go znalezc w anglii (nie ma na amazon.co.uk),
a w www.calumetphoto.co.uk (przez ktory zamawialem Fine Art Pearl) jest dostepny jedynie przez amerykanski oddzial. poczekam az pojawi sie w europie (bo to chyba jedna z nowosci Hahnemühle).

zapa
15-01-2008, 22:16
Czornyj - kolega stawia pierwsze kroki a Ty już "napadasz" z rip'ami ;))

Baryta Hahnemuhle jest dostępna w sprzedaży już od jakiegoś czasu - z 2, 3 miesiące...

Marcinie - idzie PW z namiarami w polsce

byny
05-09-2008, 22:31
Witam wszystkich forumowiczów.
Kupiłem drukarkę EPSONA R2400 kilka dni temu. I od tych kilku dni zaczyna mnie trafiać. Próbuję drukować w najrozmaitszych konfiguracjach profili. Próbowałem oczywiście według wyżej wymienionych wskazówek. Efekt jest taki że w programie EPSON file manager zdjęcia wychodzą dobrze natomiest z photoshopa - porażka. Z opcji drukuj z podglądem są ciemne i zaniebieszczone. Próbowałem na różnych papierach i w różnych profilach. To samo. Pytałem znajomych informatyków, mówią że być może brakuje jakichś bibliotek photoshopa. Aha, może to ważne, wraz z drukarką dostałem 9 płyt CD. Zainstalowałem tylko jedną, tę ze sterownikiem, tam też był program EPSON file manager. Pozostałe - 4 różnojęzykowe Adobe Photoshop elements, Enter the World of Digital Photo Printing i są 2 jakieś inne. Nie wiem czy trzeba je instalować. Bardzo proszę o pomoc.

amator_r
05-09-2008, 23:56
obejrzyj to https://admin.adobe.acrobat.com/_a227210/p84783897/ Czornyj to znalazł, po obejrzeniu rozjaśniło mi się WSZYSTKO :) polecam

koniksk
10-09-2008, 10:38
Podepne się pod wątek bo we właściwym nie znalazłem odpowiedzi. Na epsonie r285 są trzy tryby jakości: jakaś prosta, foto i foto rpm. Czyli tej foto rpm nie używać tak i drukować na foto. A jak z rozmiarem zdjęcia, dopasowywać do wydruku czy zostawiac bez zmian rozmiar (drukuje z CNX).

Czornyj
10-09-2008, 13:57
Można i w foto i w foto RPM, rozdzielczość druku ma pomijalny wpływ na rezultaty kolorymetryczne uzyskiwane na wydruku (choć profile są chyba zwykle ukręcane dla zwykłej foto).

Rozmiar zdjęcia, skalowanie również nie ma wpływu na uzyskiwane barwy, może ew. nieco pogorszyć ostrość (choć to niewielkie różnice). Jeśli chce się uzyskać optymalny rezultat, powinno się zdjęcie na Epsona przygotować w formacie 1:1 o rozdzielczości 360 dpi.

koniksk
10-09-2008, 14:10
Tak pytam bo czasem mi szum wyłazi a miał nie wyłazić. W zasadzie to dopiero na wydruku go zauważyłem i teraz nie wiem co jest nie tak. Wszystko robię tak jak pisałeś wcześniej w innym wątku ale wczoraj odkryłem, że mam ustawione foto rpm a tu doczytałem, żeby nie drukować w rpm. Może mieć to wpływ na szumy i czy rozdzielczość zdjęcia może mieć wpływ na szumy na wydruku?

Czornyj
10-09-2008, 14:30
Tak pytam bo czasem mi szum wyłazi a miał nie wyłazić. W zasadzie to dopiero na wydruku go zauważyłem i teraz nie wiem co jest nie tak. Wszystko robię tak jak pisałeś wcześniej w innym wątku ale wczoraj odkryłem, że mam ustawione foto rpm a tu doczytałem, żeby nie drukować w rpm. Może mieć to wpływ na szumy i czy rozdzielczość zdjęcia może mieć wpływ na szumy na wydruku?

Szumy? Tzn. jakie szumy - czy są one widoczne na zdjęciu (po prostu szum aparatu cyfrowego)?

koniksk
10-09-2008, 14:45
No właśnie jest to szum aparatu cyfrowego Nikon D200. Jak widzę go od razu na monitorze, to nawet nie drukuje, no chyba że mi bardzo zależy. Czasem nawet nie zwracam uwagi czy jest czy go nie ma, ale jak ostatnio wydrukowałem i zobaczyłem to się zdziwiłem. Otwieram fotkę i faktycznie jest. Może nie jakaś masakra ale jest. Nie jestem szumofobem, nie oglądam cropów, do odbitek wybierałem najlepsze foty, drukuję od paru miesięcy. Wszystko poustawiane jak już pisałem wcześniej. Czy może jednak nie wszystko, chodzi mi właśnie o rozdzielczość, bo czytałem tutaj na forum, że jej pomniejszenie powoduje, może nie zmniejszenie, ale częściowe zgubienie szumu.

Czornyj
10-09-2008, 14:51
Problem polega na tym, że ta drukarka jest za dobra i szumu specjalnie nie wygubi. Spróbuj użyć jakiego Noise Ninja, Noise Ware'u itp.

koniksk
10-09-2008, 15:02
Dzięki za pomoc. Szkoda, że nie da się tego jakoś poprawić inaczej, właściwie to zastanawiam się skąd się biorą opinie, że na wydruku szumu nie widać? U mnie widać, a że raczej na zaawansowaną obróbkę trochę brakuje umiejętności, chyba jedynie D700 jest skutecznym rozwiązaniem problemu.

rabijki
10-09-2008, 15:14
nie bardzo rozumiem???
skoro zdefiniowales problem i wiesz ze masz braki w obrobce to co ci da wymiana aparatu? dalej nie bedziesz tego umial! nie lepiej sie nauczyc??? jak kupisz d700 to bedziesz mial szumy na wyzszych czulosciach i kolo sie zamknie.
olo

alexkoz
10-09-2008, 15:18
(http://forum.nikon.org.pl/member.php?u=2383) koniksk może problem leży w wyostrzaniu? Poprzez źle dobrane parametry usm możesz oprócz szczegółów wydobyć brzydki szum.

koniksk
10-09-2008, 15:34
D700 na pewno mniej szumi od mojego. Poza tym te programiki też kosztują i po co używać wielu. Ja lubię CNX mimo, że jest wolny i raczej do tych celów będę używał tylko jego. Chodziło mi też o to czy nie robię przypadkiem podstawowych błędów przy obsłudze drukarki, w końcu to dział o reprodukcji zdjęć i mowa była o tym jak drukować. Z pozostałych cech zdjęć jestem raczej zadowolony.

szymony
10-09-2008, 16:33
właściwie to zastanawiam się skąd się biorą opinie, że na wydruku szumu nie widać?
Ta opinia, to raczej tyczy się odbitek z labu i to też do jakieś tam wielkości.

T&T
10-09-2008, 17:36
Podzielam zdanie "Czornego". Na dobre drukarki Epsona trzeba stosować rozdzielczość 360 dpi (mowa oczywiście o rozdzielczości zdjęcia, a nie drukarki podczas drukowania). Poza tym, w przypadku r2400, trzeba zapomnieć o profilach dostarczanych na polski rynek z płytką. Trzeba wejść na amerykańską stronę Epsona i zaimplementować tzw. profile "premium", które opracowano w X-rite (darmowe).. Ja maiałem takie doświadczenia, że (oprócz profili dostępnych na płycie) najpierw zleciłem (odpłatnie) wykonanie profili dla r2400 pewnej firmie polskiej(i dla papierów Epson). Profile te były zdecydowanie lepsze niż dostarczone przez Epsona na płytce. Następnie pobrałem profile premium z ww. amerykańskiej strony Epsona i pozostaję przy nich do dnia dziiejszego i jestem zadowolony. Te profie dają oczywiście dobry efeky przy sprzętowej kalibracji monitora i co najwążniejsze, jeśli mamy zainstalowanego PS-a:
1. Usunąć z autostartu Adobe Gamma.
2. Wyciąć z systemu Adobe Gamma Loader, nie pomylić z Adobe Control Panel.
Dopiero po spełnieniu tych warunków obraz na monitorze będzie miał odpowiednią kolorystykę i jasność

byny
18-09-2008, 13:40
Też poszedłem drogą jak kolega T&T. Mam wygenerowany profil (odpłatnie) do mojej drukarki. Kłopoty z przekłamaniem barw się skończyły. Został jeszcze tylko mały problem - wydruki w formacie 10 x 15 są idealne, natomiast to samo zdjęcie w A4 nie ma już tak głębokiej czerni, jest lekko szara i trochę wpada w niebieskości. Próbowałem zmieniać i rozmiar obrazu i rozdzielczości ale nic to nie daje. Jak sobie z tym poradzić?

Czornyj
18-09-2008, 13:57
Też poszedłem drogą jak kolega T&T. Mam wygenerowany profil (odpłatnie) do mojej drukarki. Kłopoty z przekłamaniem barw się skończyły. Został jeszcze tylko mały problem - wydruki w formacie 10 x 15 są idealne, natomiast to samo zdjęcie w A4 nie ma już tak głębokiej czerni, jest lekko szara i trochę wpada w niebieskości. Próbowałem zmieniać i rozmiar obrazu i rozdzielczości ale nic to nie daje. Jak sobie z tym poradzić?

To nielogiczne - jeśli używasz tego samego papieru, czerń powinna być taka sama - czy to 10x15, czy A0.

artful
18-09-2008, 15:51
otóż to, czy to ten sam papier???

T&T
18-09-2008, 19:46
Też poszedłem drogą jak kolega T&T. Mam wygenerowany profil (odpłatnie) do mojej drukarki. Kłopoty z przekłamaniem barw się skończyły. Został jeszcze tylko mały problem - wydruki w formacie 10 x 15 są idealne, natomiast to samo zdjęcie w A4 nie ma już tak głębokiej czerni, jest lekko szara i trochę wpada w niebieskości. Próbowałem zmieniać i rozmiar obrazu i rozdzielczości ale nic to nie daje. Jak sobie z tym poradzić?


Ja miałem podobny problem. Okazało się, że nie wszystko było w porządku z drożnością dysz. W preferencjach drukowania (w sterowniku drukarki) masz kilka opcji. Użyj testu dysz (nozzle check). Potrzebny jest arkusz zwykłego papieru A4, a wygatek tuszu jest minimalny. Jeżeli linie na którymkolwiek kolorze będą przerywane, trzeba zrobić czyszczenie dysz - z tego samego sterownika - i potem ponownie powtórzyć test, aż do skutku. Ja robię test dysz przed każdym drukowaniem. Wolę zrobić test niż wylać dużo tuszu i zmarnować papier.

Janpiot
18-09-2008, 23:41
Dzięki koledzy za ten temat.

Pozdrawiam

T&T
08-10-2008, 23:36
Można i w foto i w foto RPM, rozdzielczość druku ma pomijalny wpływ na rezultaty kolorymetryczne uzyskiwane na wydruku (choć profile są chyba zwykle ukręcane dla zwykłej foto).

Rozmiar zdjęcia, skalowanie również nie ma wpływu na uzyskiwane barwy, może ew. nieco pogorszyć ostrość (choć to niewielkie różnice). Jeśli chce się uzyskać optymalny rezultat, powinno się zdjęcie na Epsona przygotować w formacie 1:1 o rozdzielczości 360 dpi.

Czy mógłbym prosić o wyjaśnienie dlaczego 360 dpi? Ja też o tym gdzieś czytałem, co potwierdziłem w swojej wypowiedzi powyżej. Jednak z moich wyliczeń w żaden sposób mi to nie wychodzi. Chyba, że coś źle przeliczam.

Czornyj
08-10-2008, 23:59
Czy mógłbym prosić o wyjaśnienie dlaczego 360 dpi? Ja też o tym gdzieś czytałem, co potwierdziłem w swojej wypowiedzi powyżej. Jednak z moich wyliczeń w żaden sposób mi to nie wychodzi. Chyba, że coś źle przeliczam.

Wynika to z konstrukcji głowicy Epsona. Ich rozdzielczość jest zawsze wielokrotnością 360 (np. 1440dpi itd.).

T&T
09-10-2008, 09:42
Bardzo dzięki za odpowiedź. Natomiast jeśli można, jeszcze jedna kwestia. Drukarka R2400 udostępnia dwie rozdzielczości druku w pionie 1440 i 5760 dpi. Obie są wielokrotnością 360 - to fakt. Ja rozumiem te rozdzielczości tak, że są to liczby punktów nanoszone na papier (jego dłuższy bok) o maksymalnym formacie dla tej drukarki czyli A3+ (tj. 48,3 cm). Sterownik tej drukarki udostępnia najwyższą rozdzielczość tylko dla papierów błyszczących. Papiery matowe mogą być drukowane z rozdzielczością 1440. Jest to związane, jak myślę, z właściwościami samego papieru - w taki rodzaj papieru tusz bardziej wsiąka. Czy zatem ma sens nadawanie plikowi, który ma być drukowany na papierze np. Velvet Fine Art z rozdz. 1440, rozdzielczości 360 dpi, której i tak ta drukarka nie jest w stanie wykorzystać?

Czornyj
09-10-2008, 22:57
Rozdzielczość 360dpi jest dla Epsonów na swój sposób natywna, więc (o ile dobrze to rozumiem) mając plik o takiej rozdzielczości sterownik drukarki nie musi go interpolować. Sama rozdzielczość 1440dpi - biorąc pod uwagę fakt, że stosowane jest rastrowanie stochastyczne oraz dodatkowo rozbielane koloranty - powinna wystarczyć, by uzyskać detale zdjęcia o takiej rozdzielczości. Przy dużych powiększeniach, lub w przypadku, gdy nie zależy nam na bardzo drobnym detalu zalecana jest również połowa tej rozdzielczości - 180dpi. Oczywiście nie jest konieczne kurczowe trzymanie się tych zasad - warto mz. wykonać wizualne testy i samemu dojść do wniosku, czy uzyskana w ten sposób poprawa jakości jest dla nas istotna i czy coś wnosi.

T&T
10-10-2008, 08:55
Jeszcze raz dzięki za dyskusję. Przy najbliższej okazji wypróbuję druk na papierach matowych w niższej rozdzielczości, tj 180 dpi. Taki wydruk pozwoli na odstąpienie od interpolacji w PS-ie, a o to przecież chodzi.

kh29228
15-04-2009, 23:22
Podzielam zdanie "Czornego". Na dobre drukarki Epsona trzeba stosować rozdzielczość 360 dpi (mowa oczywiście o rozdzielczości zdjęcia, a nie drukarki podczas drukowania). Poza tym, w przypadku r2400, trzeba zapomnieć o profilach dostarczanych na polski rynek z płytką. Trzeba wejść na amerykańską stronę Epsona i zaimplementować tzw. profile "premium", które opracowano w X-rite (darmowe).. Ja maiałem takie doświadczenia, że (oprócz profili dostępnych na płycie) najpierw zleciłem (odpłatnie) wykonanie profili dla r2400 pewnej firmie polskiej(i dla papierów Epson). Profile te były zdecydowanie lepsze niż dostarczone przez Epsona na płytce. Następnie pobrałem profile premium z ww. amerykańskiej strony Epsona i pozostaję przy nich do dnia dziiejszego i jestem zadowolony. Te profie dają oczywiście dobry efeky przy sprzętowej kalibracji monitora i co najwążniejsze, jeśli mamy zainstalowanego PS-a:
1. Usunąć z autostartu Adobe Gamma.
2. Wyciąć z systemu Adobe Gamma Loader, nie pomylić z Adobe Control Panel.
Dopiero po spełnieniu tych warunków obraz na monitorze będzie miał odpowiednią kolorystykę i jasność

czy mógłbyś podać link do tych profili, bo w żaden sposób nie mogę ich namierzyć.

Antonina
17-04-2009, 09:27
http://www.epson.com/cgi-bin/Store/EditorialAnnouncement.jsp?oid=59082651