PDA

Zobacz pełną wersję : Lampy Delicacy 180 i 120 - test



ajt
12-01-2008, 12:17
Po lekturze wielu wątków, tutaj i na innych forach, nabyłem drogą kupna lampy Delicacy 120 i 180 ze statywami 803, parasolkami dyfuzyjnymi 90cm, parasolkami srebrnymi (pokrytymi "bąbelkowym" materiałem jak softbox) oraz uniwersalnym softboxem 80x60. Wcześniej czytałem sporo o tych lampach, więc kupowałem nie spodziewając się zbyt wiele, ale zarazem z nadzieją, że do małego, domowego studia na razie wystarczą, a za czas jakiś pójdą na oświetlenia tła, doświetlanie itp, jak już kupię coś porządnego :)

Więc do rzeczy:
Lampy plastik-fantastik, z jednej u góry wystawała niczym nie osłonięta dioda od fotoceli. Zajrzałem do woreczka, w którym na szczęście znalazłem wciskana, plastikową osłonę. Wsadziłem, jest ok.
Nie byłbym sobą, tzn. m. in. elektronikiem z wykształcenia, gdybym nie zajrzał do środka. Już przed zakupem natknąłem się na informację, że 180Ws na pewno te lampy nie mają, no i się potwiedziło. Wewnątrz siedzą 4 kondensatory o pojemności 330uF każdy, które przy pełnej mocy są ładowane do napięcia 385V. Jak łatwo policzyć, ze wzoru na energię zgromadzoną w kondensatorze, są one w stanie zmieścić 4*0,5*330uF*385V*385V=98J, czyli 98Ws, jak to przyjęło się w lampach określać. 180 to więc tylko ładnie wyglądająca część nazwy :)
W lampie Delicacy 120 siedzą trzy identyczne kondensatory, co daje 73Ws i to cała różnica tych lamp. (obliczenia praiwdłowe przy założeniu, że kondesatory rzeczywiście mają tyle, ile napisano - nie chciało mi się wylutowywać i sprawdzać).
Wykonanie płytek drukowanych, lutowanie itd wygląda solidnie. Chińczycy muszą jednak zaoszczędzić na czym się tylko da, więc płytki fotoceli są nałożone na trzy gwintowane szpilki, ale nakrętka jest już tylko na jednej :)
W obu lampach, więc to nie przypadek.
Obudowa, jak już wspomniałem, z tworzywa nienajlepszej jakości, co jakoś tak zmusza do obchodzenia się z lampą jak z jajkiem, pewnie dzięki temu na dobre jej to wychodzi.
Dziurę do statywu mają 16mm, ale jest tak ukształtowana, że na 12mm też daje się pewnie zamocować.
Nie mam pojęcia, jak Chińczycy sobie wykombinowali liczby przewodnie lamp, odpowiednio 42 i 36 dla lampy 180 i 120. Odbłyśnik jest bardzo płytki, lampa świeci szeroko (i dobrze, bo tak powinna, żeby światło dało się dobrze rozproszyć softboksem lub parasolką), więc skutkuje to tym, że LP, mierzona dla gołej lampy, wychodzi ponad dwa razy mniejsza. W parametrach nie ma wzmianki, dla jakiego ISO te LP, może dla 600 - wtedy by się z grubsza zgadzało.

Planujących zakup pewnie zainteresuje, do czego takie lampy wystarczą. Zrobiłem kilka pomiarów światłomierzem dla ISO 100 i pełnej mocy lampy Delicacy 180 (wartości przysłon akurat wychodziły albo dokładnie takie, jak napisałem, albo światłomierz pokazywał np. 5,6 i 9/10 działki, czyli praktycznie 8, wtedy zaokrąglałem do ośmiu):

Sofbox 60x80 z dodatkowym rozpraszaczem wewnątrz, odległości od przedniej płaszczyzny:
1m - f8
2m - f5,6

Parasolka biała dyfuzyjna 90cm, odległość od materiału parasolki:
1m - f8
2m - f4

Parasolka srebrna "bąbelkowa", więc ten zestaw świeci do tyłu, jednak odległości mierzone również od materiału parasolki:

1m - f11
2m - f5,6

Obie parasolki włożone tak, że za lampą wystawało jeszcze ok. 10cm pręta.

No i "goła" lampa - jeden pomiar, bo dla innych odległości można w tym przypadku prosto wyliczyć:

2m - f8

Z ostatniego pomiaru mamy liczbę przewodnią lampy bez żadnych dodatków na ISO 100:

LP=2*8=16 :)

Jeszcze parę słów o regulacji mocy: potencjometr w położeniu 1/4 to rzeczywiście błysk z 25% mocy, ale po ustawieniu 1/2 lampa błyska na jakieś 30%. Połowa wypada więc gdzieś pomiędzy ustawieniami 1/2 i 1. W prawo poza 1 można jeszcze sporo gałkę przekręcić, ale niczego to już nie zmienia.

Z wetkniętym kablem synchronizacji lampa daje się wyzwolić również fotocelą, czyli zestaw działa tak jak chciałem, tzn. do jednej lampy podłączony przewodem aparat, do drugiej fleszmiarka, a z włączonymi fotocelami błyskają zawsze obie, niezależnie skąd odpalone. Przewody do zasilania i synchro moich lamp mają po 4,5 metra, a nie po 5, jak gdzieniegdzie można przeczytać. Nie czepiam się takiego drobiazgu, tylko informuję. Może zresztą Chińczycy mają jakieś krótsze metry, tak samo jak watosekundy? :)

Czy to wystarczy do małego studia?
Do portretów na dużej dziurze jak najbardziej. Jeśli jednak trzeba będzie uzyskać większa głębię ostrości, dla jakichś tam "scenek rodzajowych" z całymi postaciami, to już tak na styk. Dla matrycy DX wystarcza wtedy z reguły f4-5,6.
Zawsze też można podkręcić ISO. Komfortu pracy, polegającego na posiadaniu zapasu mocy, niestety nie będzie.

Statyw 803 istotnie do stabilnych nie należy, ale daje radę z lampą z założonym softboksem 80x60. Co do samego softboksu, to rozkładanie tego cholerstwa jest strasznie upierdliwe. Przynajmniej, jak się to robi pierwszy raz. W każdym razie gotów jestem w swoim pokoiku zrobić jakiś hak pod sufitem, żeby tam go zawieszać na czas nieużywania, niż rozkładać i składać za każdym razem :)

To na razie tyle, jak trochę pofocę to może dorzucę kolejne uwagi :)

pebees
12-01-2008, 12:53
W lampie Delicacy 120 siedzą trzy identyczne kondensatory, co daje 73Ws i to cała różnica tych lamp.

Czy to oznacza, że elektronika jest dokładnie taka sama i jest miejsce na ten czwarty kondziołek? Bo jeśli tak, to może być miło :)

Prawdę mówiąc, zaczynam się teraz zastanawiać, ile mają faktycznie żarówki 68Ws ;-)

ajt
12-01-2008, 13:04
Czy to oznacza, że elektronika jest dokładnie taka sama i jest miejsce na ten czwarty kondziołek? Bo jeśli tak, to może być miło :)


Tak, jest miejsce, tylko wlutować :)
Poza tym wszystko w środku wygląda identycznie, ale wartości elementów już nie sprawdzałem :)
Ciekawe ile wytrzymuje palnik, bo można by jeszcze spróbować wymienić kondensatory na większe. Chociaż trochę ciasno w środku, ale może coś nieco większego by się zmieściło.

pebees
12-01-2008, 13:05
Tak, jest miejsce, tylko wlutować :)
Poza tym wszystko w środku wygląda identycznie, ale wartości elementów już nie sprawdzałem :)

To sprawdź, będziemy, jakby coś, przerabiać :D


Ciekawe ile wytrzymuje palnik, bo można by jeszcze spróbować wymienić kondensatory na większe. Chociaż trochę ciasno w środku, ale może coś nieco większego by się zmieściło.
Zawsze można jakoś sprytnie wystawić je poza obudowę ;-)

Kuba Borysko
12-01-2008, 23:24
Cholera, właśnie nastawiałem się na te lampy, ale bez jaj, między 98 Ws, a 180 to jednak jest różnica. Chyba sobie odpuszczę, mimo wszystko, fakt, że to chińszczyzna wcale ich nie tłumaczy.

Eryk
13-01-2008, 10:49
Hmmm... ciekawe, sprawdzał ktoś jeszcze chińską chine z funsports?

ajt
13-01-2008, 13:09
Uzupełniłem opis o pomiar gołej lampy i kilka uwag :)
Co do dokładania kondensatorów to jednak byłbym ostrożny. Na pewno do 120 można dorzucić czwarty i wyjdzie moc jak w 180, ale czy da się powyżej, to już zależy od palnika. Niestety nie jest opisany, a po samych wymiarach trudno ocenić. Może się okazać, że ma 100Ws i wtedy kiszka. Tak do 120Ws można wtedy odpalić, ale więcej lepiej nie. Poza tym obwodom ładowania też należałoby się przyjrzeć, czy się wyrobią. Więc cóż, na razie lampy chyba będą dla mnie wystarczające, a jak zrobię trochę zdjęć, wtedy lepiej poznam swoje potrzeby i dokupię coś większego :)

kacperek
13-01-2008, 14:04
Testuj dalej, bo na razie to mnie ajt zniechęciłeś do ich zakupu.

Eryk
13-01-2008, 14:08
Ja powiem jedno - nigdy nie brakowało mi mocy.
Z powodzeniem używam przysłon F11 - F16.

Aż czasem syfy na matrycy widać ;)

Ciekawi mnie china z funsports... czy też zawyżona moc błysku?
O Fighterach też coś słyszałem...

ajt
13-01-2008, 14:20
O Fighterach też słyszałem, że wartość z typu lampy trzeba podzielić przez dwa, wtedy będzie mniej więcej ok :)
Natomiast CY z Funsportu mogą być lepsze pod tym względem. Być może mają tyle ile w nazwie, ale to trzeba jeszcze potwierdzić. Najlepiej jakby ktoś z fleszmiarką błysnął parę razy tak jak ja i napisał co wyszło :)
Można też zajrzeć do środka i napisać, jakie kondensatory tam siedzą :)

tomtytus
13-01-2008, 16:44
Bardzo przydatne informacje!!!!
ajt, dzięki ;-)

szumigt
13-01-2008, 16:55
Jeśli mogę się włączyć do tej dyskusji. Ja w domku mam lampę z tego (http://www.abitus.pl/skleprodukt.do?idk=41&idp=95) zestawu. Dziś ja po przeczytaniu tego posta rozkręciłem i zobaczyłem w środku dwa kondensatory po 1350 uF każdy połączone równolegle. Napięcie jest nieco mniejsze 338V co po obliczeniach daje 154Ws. Jak sami widzicie podobieństwo do CY100 jest uderzające. Przy założeniu że tam siedzi ta sama elektronika to podawane moce są całkiem realne. Niestety nie mam w domku światłomierza żeby dokonać reszty pomiarów.

Co do tych żarówek błyskowych 68Ws to chyba są dwie wersje niestety. W jednych siedzi kondensator o pojemności 1300uF i ja właśnie taką zakupiłem ale rozmawiałem już z kimś kto miał identyczną wersję w której siedział już tylko 500uF. Dlatego ja mogę powiedzieć że te 68Ws to jest całkiem realna sprawa natomiast osoba o której wspomniałem już nie. :-)

Patio
15-01-2008, 20:44
rozkręciłem i zobaczyłem w środku dwa kondensatory po 1350 uF każdy połączone równolegle. Napięcie jest nieco mniejsze 338V co po obliczeniach daje 154Ws. Jak sami widzicie podobieństwo do CY100 jest uderzające. :-)

Wyszło ci 154Ws ale CY100 maja 100Ws ???
Jakie podobieństwo :)

Juz prawie zebrałem cala kase na 2x Delicacy ale to chyba głupi zakup byłby
Wnioskuje ze http://www.abitus.pl/skleprodukt.do?idk=41&idp=95 będzie lepszym zakupem

Jest cos jeszcze na rynku poza tymi modelami do 180 ws realnych WS ??

szumigt
15-01-2008, 23:45
Wnioskuje ze http://www.abitus.pl/skleprodukt.do?idk=41&idp=95 będzie lepszym zakupem

Czy będzie lepszym zakupem nie wiem. Mocowo jest chyba lepiej, regulacja większa a czas replikacji pozostaje ten sam. Brak w nich jednak stabilizacji błysku no i nie wiem jak z wytrzymałością w sumie ja w domku dużo nie błyskam ... To tak na szybko jeśli chodzi o wady i zalety ...


Wyszło ci 154Ws ale CY100 maja 100Ws ??? Jakie podobieństwo :)

Wiem że CY100 mają mieć 100Ws. Chodziło mi o to że zewnątrz te z abitus-a podobne są łudząco do tych CY100 z FS a mimo to wewnątrz siedzą kondensatory które rozładowane na full (prawie nie możliwe) będą miały moc w okolicy tych sugerowanych 160Ws... Czy to zatem możliwe żeby Ci z abitus-a tylko dołożyli kondensator i zmienili układ tylnej ścianki , bez zmian palnika ??

meliszipak
16-01-2008, 01:27
No to ciekawe.

Mnie podobnie jak Erykowi światła nie brakuje, a nawet mam go dużo za dużo.
Regulacja działa, lampy działają rok bez zająknięcia.
Jak mi coś iskrzyło w gniazdku to się jakies zabezpieczenia włączyły i lampy przestały działać.
Po przełozeniu gniazdka wszystko dziala.
Lampki są fajne i się trochę za bardzo podniecacie.
Jeżeli myslicie, ze te chińskie modele w podobnej cenie się róznią to jestescie śmieszni.
To wszystko idzie z jednej fabryki.
Lampy dla początkujących są super i można poczynić znaczne postępy i się duzo nauczyć.

Ajt narobiłeś szumu, pomnożyłeś cyferki i post dalej piszesz, że Ci lampy jednak wystarczą.
Piszesz, że lampy mają płytki odbłysnik i dobrze bo świecą szeroko co jest nieprawdą.
W prawdziwie profi lampach palnik jest umieszczony inaczej- bardziej wysunięty.
Zwracałam na to moją uwagę pan Marek właściciel Markoflash.

Te lampy dają bardzo dużo światła, ale nie wiem czy wiecie, że są też inne-większe np. 600w
i 1000w. Zakup tych lamp to przeciez kompromis. Relacja cena jakość jest ok.

Dla wahających się proponuje na skromny początek zabawy ze studiem szykować 8-10 tys.

ajt
16-01-2008, 09:38
No to ciekawe.
Ajt narobiłeś szumu, pomnożyłeś cyferki i post dalej piszesz, że Ci lampy jednak wystarczą.


Owszem, na razie wystarczą, ale chyba przyznasz, że warto wiedzieć, ile Ws te lampy naprawdę mają. Ktoś mający mało kasy rozważa zakup np. lamp 100Ws, potem dochodzi do wniosku, że czasem to będzie mało światła, więc postanawia "szarpnąć się" na D180. Wydaje po ok. 100zł więcej za lampę i wyrzucił pieniądze w błoto, bo dostaje to samo, a nawet mniejszy o jedną działkę zakres regulacji. Napisałem więc, by inni wiedzieli, co kupują :)



Piszesz, że lampy mają płytki odbłysnik i dobrze bo świecą szeroko co jest nieprawdą.
W prawdziwie profi lampach palnik jest umieszczony inaczej- bardziej wysunięty.

Tylko że profi lampy mają w zestawie lub do dokupienia nakładany odbłyśnik, który w razie potrzeby odpowiednio światło ukierunkuje. Pisząc, że w Delicacy odbłyśnik jest płytki, miałem na myśli to, że te lampy świecą o wiele szerzej, niż żarówki błyskowe. Przynajmniej te, z którymi miałem okazję się kiedyś zapoznać.



Te lampy dają bardzo dużo światła, ale nie wiem czy wiecie, że są też inne-większe np. 600w
i 1000w.

Tylko żeby jeszcza producenci tych wszystkich lamp (a szczególnie tych najtańszych) podawali, ile naprawdę tych Ws tam jest :)

Eryk
16-01-2008, 09:46
Mnie ciekawi jedno... czy reszta lamp made in china, również ma taką moc błysku jak się podaje..
O Delicacy też się pisało że ma duzo mocy, teraz pisze się o CY100MR, aż ktoś kiedyś rozwali obudowe i stwierdzi, że 68Ws... tak jak żarówka :D

;)

Patio
16-01-2008, 16:58
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2008/01/lampa4-1.jpg
źródło (http://www.aldico.pl/fotohobby/lampa4.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2008/01/lampa2-1.jpg
źródło (http://www.aldico.pl/fotohobby/lampa2.jpg)

Znalazłem niedaleko siebie ofertę takich lamp 150ws za 270 zł
Dogadałem się i biorę je na wyprobowanie na weekend
Cena niezla ale muszę sprawdzić jaka naprawdę mocą dysponują
Bawił się ktoś taką ??

RBT
16-01-2008, 20:23
O Fighterach też słyszałem, że wartość z typu lampy trzeba podzielić przez dwa, wtedy będzie mniej więcej ok :)
Natomiast CY z Funsportu mogą być lepsze pod tym względem. Być może mają tyle ile w nazwie, ale to trzeba jeszcze potwierdzić. Najlepiej jakby ktoś z fleszmiarką błysnął parę razy tak jak ja i napisał co wyszło :)
Można też zajrzeć do środka i napisać, jakie kondensatory tam siedzą :)

Mierzyłem światło Fightera pro 600, oraz Elfo Quant pro 600. Światła dokładnie tyle samo +/_ 0,2 EV. Drobne różnice mogły zaistnieć także z powodu nieco innych choć podobnych odbłyśników. Ale w zasadzie są porównywalne. Jakie mają kondensatory nie wiem. Natomiast Fighter 600 (bez pro) jest słabszy o ok. 1 EV co faktycznie czyni go lampą o energii ok. 300 WS. Po pierwszym orientacyjnym pomiarze stwierdziłem słabszą "moc" i przestałem ją dalej testować, ale różnica nie odbiega zbytnio od tego co podałem. Dla wyjaśnienia trzeba podać, że producent tych lamp energię w Ws podaje dla lamp serii pro i chyba compact, natomiast dla wersji economic tylko GN. Więc cyfra 600 w nazwie może być myląca. Mogę natomiast podać parę uwag odnośnie lamp serii pro. Powtarzalność błysku jest bardzo dobra, w zasadzie na prawie całym zakresie regulacji nie przekracza 0,1 EV, jedynie na mocy minimalnej czasami 0,2 EV. Regulacja energii płynna w zakresie 4 EV, tak więc do wyboru mamy 5 przysłon.

Vooda
06-02-2008, 11:00
ludzie, robcie zdjęcia - nie liczcie cyferek. Jeśli ktoś zaczyna to delicacy bedzie wypas. Jeszcze mi mocy nie zabraklo... stalki musze domykac az do 7 na minimum mocy (faktem jest ze studio jest biale i nieduze, a iso to 200).
Nie dajcie się zwariować. Te cyfry nie mowią nic laskom :D wazne zeby dobrze się z nimi pracowalo.
Na poczatek zdecydowanie polecam i jeśli ktoś nie robi zdjec na przyslonach powyzej 10 to nie ma potrzeby brania drozszych lamp... oczywiscie wszyscy maja w sobie kawalek SNOBA i wiadomo ze 3000000 Ws byloby najlepszą lampą. Warto jest ją kupic nawet dlatego ze "moze bedzie taka sytuacja kiedy bede musial zrobic zdjęcie z odleglosci 45metrow softboxem o przekątnej 5 metrów i wtedy będzie niezbędna...).
Jeszcze raz mowie... robcie zdjęcia, a nie szpanujcie mocami...


na przykladu podaje link do dobrych zdjęć... przy jakim oswietleniu zostaly zrobione...? zapytajcie BONZO.

http://www.o7.tox.pl/fotkiforfoto/nikon/akt/akt101.jpg
http://www.o7.tox.pl/fotkiforfoto/nikon/akt/akt112.jpg


Pozdrawiam

szumigt
30-03-2008, 21:10
Odgrzebuje posta, bo w tym tygodniu muszę zakupić drugą lampkę. W związku a tym mam pytanie. Czy rozbierał ktoś z Was CY100MR, jakie kondensatory tam siedzą. Wiemy już że w D180 są 4 dające moc ok 100Ws. Teraz pytanie czy w CY100MR jest na 100Ws czy to znów jakaś tylko teoria .... ??

Bonzo
30-03-2008, 23:09
ludzie róbcie zdjęcia :) a przestańcie zajmować się elektroniką :) co wam to daje? lepiej się z tym czujecie jak porozbieracie lampy i sobie wzory poobliczacie ? :D gdzieś czytałem u kgogoś na forum w podpisie bardzo mądry tekst o świetle jak znajde to wkleje :D bo idealnienadaje się do tego tematu :)

szumigt kupuj i rób zdjęcia ;)

kacperek
30-03-2008, 23:14
Może Ty lubisz jak cię ktoś w balona robi ale ludzie tego nie lubią.
Jak coś kupuję to chcę wiedzieć co kupuje.

Bonzo
31-03-2008, 00:12
aha ok :) ciekwi mnie tylko czy wszystko tak rozbieracie na częsci i sprawdzacie czy aby napewno jest tak jak podane w opisie ;) bo ja wole cieszyć się nowym nabytkiem jak dociekać i szukac dziury w całym :)

przepraszam że zabrałem głos już nie będe tego robił :) ;)

szumigt
31-03-2008, 08:24
przepraszam że zabrałem głos już nie będe tego robił :) ;)

Nie nie dlaczego... tylko że tutaj nie o to chodzi żeby od razu po zakupie rozbierać sprzęt i patrzeć co w środku jest i się tym dalej emocjonować. Tylko że skoro ktoś rozebrał D180 i okazało się że w środku jest cosik innego to chyba coś jest nie tak. Przecież ja też mogę wziąć CY100MR i przykładowo powiedzieć że ma 120Ws a tak naprawdę nigdy nie będzie to miało miejsca. Zgadzam się z kacperek że nie lubię być wprowadzany w błąd bo przecież jeśli kupuję lampę 180Ws i daje za nią 320PLN to po co mam przepłacać jak nie widać różnicy z CY100MR które mają faktycznie 100Ws. Dlatego też odgrzebałem tego posta bo może ktoś zajrzał do środka do CY100MR i wie co w niej siedzi ... nie po to żeby się tym fascynować tylko wiedzieć za co płacę i czego się mogę spodziewać po sprzęcie. W domku mam 160Ws lampę które na kondensatorach może mieć maks 154Ws to mniej więcej te 160Ws jest. Ale różnica 180Ws a nie całe 100Ws to już lekka przesada ...

Bonzo
31-03-2008, 13:05
szumigt powiem ci tylko tyle że miałem tą CY100 i nie brakło mi nigdy mocy :) baaaa miałem i mam żarówki błyskowe JH6800 i też mi nie brakło mocy :) mówie ci nie warto się tym przejmować :) ostatnio jak czytam fora fotograficzne to normalnie mózg mi się lasuje , ludzie zamiast robić zdjęcia i o nich rozmawiać robią testy szumów , dekielków na hot pixele , oglądaja cropy ze zdjęć w powiększeniu 100% i robierają sprzęt :) powiedz mi po co ? jaki to ma sens ? ja odkąd kupiłem pierwszy aparat i pierwsze światła odrazu robiłem fotki , a nie bawiłem się w tego typu cuda , a tylko dlatego że ja lubie pstrykać i widzieć efekty , a nie ślęczeć nad tablicami testowymi i rozmyślac co by było gdyby.

Z tego co wiem CY100 mają taką moc jaka jest podana i dlatego zawsze je polecam do małego domowego studia :)

szumigt
31-03-2008, 13:41
baaaa miałem i mam żarówki błyskowe JH6800 i też mi nie brakło mocy :)

No ja też w domu mam JH6800 ale z przerobionymi kondensatorami to mi światła brakuje. Jednak do packshot-ów czy stocków przydało by się cosik z regulacją bo tam rózna GO musi być więc żarówki odpadają wogóle ... większy komfort.


Z tego co wiem CY100 mają taką moc jaka jest podana i dlatego zawsze je polecam do małego domowego studia :)

No i to jest konkretna odp. Jesteś już 2 osobą która poleca CY100MR chyba jednak więc wybór padnie na ten właśnie model ... Z resztą i tak chyba lepiej wziąść CY100MR i dokupić jakiego SB to wyjdzie prawie cena D180 ...

Bonzo
31-03-2008, 14:09
CY100 + softbox 60x90 = 358 ;)