PDA

Zobacz pełną wersję : Rozliczenie PIT za 2007 a sprzedaż zdjęć i aukcje internetowe



MarviN
09-01-2008, 21:26
W ubiegłym roku sprzedałem prawo do wykorzystania mojego zdjęcia, zawarłem wówczas z wydawnictwem umowę o dzieło. Sprzedawałem również poprzez Allegro różnego rodzaju sprzęt. Nie prowadzę działalności gospodarczej, pracuję na umowę stałą w zupełnie innej branży niż foto. I teraz pytanie: czy rozliczając się w niedługim czasie, muszę również rozliczać się ze sprzedaży praw do zdjęcia i jak to jest ze sprawą aukcji internetowych?

pebees
09-01-2008, 21:29
I teraz pytanie: czy rozliczając się w niedługim czasie, muszę również rozliczać się ze sprzedaży praw do zdjęcia i jak to jest ze sprawą aukcji internetowych?
Aukcje - jeśli nie sprzedałeś nic, co było przez Ciebie używane krócej niż pół roku, to olać. Jeśli tak - rozliczyć jak każdy inny przychód.
Prawa do zdjęcia - od połowy wartości liczysz podatek, czyli koszty na poziomie 50% i voila.

PS. Mam nadzieję, że nic się nie zmieniło :D

Nemeth
09-01-2008, 21:33
(...)
Prawa do zdjęcia - od połowy wartości liczysz podatek, czyli koszty na poziomie 50% i voila.

PS. Mam nadzieję, że nic się nie zmieniło :D


Z tego co się orientuję to nic się nie zmieniło. Wciąż 50% ;)

MarviN
09-01-2008, 21:38
Aukcje - jeśli nie sprzedałeś nic, co było przez Ciebie używane krócej niż pół roku, to olać. Jeśli tak - rozliczyć jak każdy inny przychód.
Prawa do zdjęcia - od połowy wartości liczysz podatek, czyli koszty na poziomie 50% i voila.

Ok, a co jeśli nie rozliczę się z Allegro i ze zdjęcia? Czy ktoś to w jakiś sposób może sprawdzić?
Co do Allegro, to raczej nie przypominam sobie, żebym sprzedawał jakieś nowe przedmioty, tudzież używane do pół roku...
Jednak co z moją sprzedażą praw do zdjęcia?
Szczerze mówiąc to zawsze rozliczała mnie znajoma księgowa mojej mamy, a w tym roku chciałbym się sam rozliczyć, korzystając w tym celu z jakiegoś programu komputerowego (jeśli mi nie pójdzie, lub się tym przerażę, znowu będzie liczyć pani księgowa :)). Czy może mi ktoś powiedzieć jak ewentualnie załatwić sprawę z tym sprzedanym zdjęciem? Czy może olać to?

pebees
09-01-2008, 21:55
Ok, a co jeśli nie rozliczę się z Allegro i ze zdjęcia? Czy ktoś to w jakiś sposób może sprawdzić?
Powiem przewrotnie - na szczęście tak :D


Czy może mi ktoś powiedzieć jak ewentualnie załatwić sprawę z tym sprzedanym zdjęciem? Czy może olać to?
Nie Ci wszystko rozliczy ta księgowa, a jeśli nie, zabaw się sam i daj jej do sprawdzenia.
A najlepiej olać wszystko. Carpe diem! :D

MarviN
09-01-2008, 22:00
Ok, pobawię się z pomocą na www.pit.pl i dam do sprawdzenia księgowej :) Chyba, że ktoś z naszego forumowego grona zna się na tym dobrze i będzie mógł mi sprawdzić i ew. pomóc?

Sever
09-01-2008, 22:20
Jak sprzedałeś prawa do zdjęć musiała być umowa. Jeżeli była to umowa o dzieło (autorskie) to:
- firma po sprzedaży powinna odprowadzić zaliczkę na twój podatek dochodowy
- teraz firma powinna wystawić ci PIT 8B (termin ma chyba do końca lutego?)
- ty dane z tego pitu przepisujesz do swojego "rocznego"

Nie wolno Ci tego 'olać'. Jak firma 'zapomni' o picie, przypominać (choć to jej obowiązek).
US już wie, że miałeś umowę o dzieło, więc jak 'zapomnisz' to raczej znajdą.
Podatek (zaliczka) jest już zapłacony więc nie powinno bardzo to zmienić Twojego bilansu w podatku rocznym (jakieś zaokrąglenia czasem wychodzą).

MarviN
09-01-2008, 22:30
Jak sprzedałeś prawa do zdjęć musiała być umowa. Jeżeli była to umowa o dzieło (autorskie) to:
- firma po sprzedaży powinna odprowadzić zaliczkę na twój podatek dochodowy
- teraz firma powinna wystawić ci PIT 8B (termin ma chyba do końca lutego?)
- ty dane z tego pitu przepisujesz do swojego "rocznego"

Nie wolno Ci tego 'olać'. Jak firma 'zapomni' o picie, przypominać (choć to jej obowiązek).
US już wie, że miałeś umowę o dzieło, więc jak 'zapomnisz' to raczej znajdą.
Podatek (zaliczka) jest już zapłacony więc nie powinno bardzo to zmienić Twojego bilansu w podatku rocznym (jakieś zaokrąglenia czasem wychodzą).
O właśnie! Takich informacji potrzebuję, bo w temacie jestem zielony... Dzięki serdeczne Sever! W razie czego wyślę maila do wydawnictwa o PIT 8B.
Natomiast co do Allegro - jak teraz mogę sprawdzić co sprzedałem, skoro zakładka SPRZEDAŁEM w Allegro jest u mnie pusta...

Sever
09-01-2008, 22:59
Z allegro to raczej ciężko. Tu doświadczenia nie mam.
Są dwa podatki:
- dochodowy (jak sprzedawałeś nowe rzeczy), ale zupełnie nie mam pojęcia jak go "udokumentować"
- podatek od czynności cywilnoprawnych (pcc) - jeżeli sprzedałeś coś za więcej niż 1000 zł, kupujący zdajsie ma obowiązek wypełnić PCC-1 i zapłacić podatek pcc.

Ogólnie jak zbierzesz wszystkie PIT-y od pracodawców (tego stałego i różnych umów) to wypełnienie pita rocznego nie powinno być trudne ;)
Po prostu różne rzeczy się sumuje i wpisuje do odpowiednich rubryczek - instrukcja jest załączona z PITem.