PDA

Zobacz pełną wersję : DK-21m do Nikona D200



HYPER
12-02-2006, 18:13
Pare slow na temat DK-21m bo zapewne niewielu forumowiczow mialo okazje uzywac tego wynalazku. Otoz po 3 tygodniach oczekiwania na przesylke z Nikon Europa (Nikon Polska nie ma tej lupki) otrzymalem wczoraj przesylke. Lupka jest zakladana na wizjer nikona D200 w miejsce okularu oryginalnego. Zakonczona jest muszla taka jak w D70, czyli DK-16, ktora jest jednak integralna czescia lupki DK-21m i jest do niej przyklejona na stale.

Lupka powieksza 1,17x i tak juz duzy i jasny wizjer D200. Efekt praktyczny jest taki, ze wizjer jest porownywalny jak w manualnych lustrzankach analogowych (co dluzej fotografujacy wiedza o czym pisze :twisted: ). W makrofografii i manualnym ustawianiu ostrosci w trudnych warunkach oswietleniowych komfort pracy jest bardzo duzy - widac wszystko bardzo wyraznie. Trzeba dodac na plus, ze lupka nie wprowadza zadnych znieksztalcen w wizjerze nawet na brzegach kadru. Minusem jest niewatpliwie to, ze DK-16 przyklejona na stale utrudnia zalozenie "prawdziwej" muszli ocznej. Napisalem "utrudnia", gdyz ja ja w ordynarny sposob oderwalem od reszty lupki i zalozylem "prawdziwa" muszle oczna nikona dedykowana do modelu FG.

Pare slow jeszcze na temat wspolpracy tej lupki z D70 (pasuje do wszystkich modeli nikona z prostokatnym wizjerem). Otoz DK-21m powinna byc obowiazkowym wyposazeniem kazdej D70. Dzieki niej "okienko w tunelu" zaczyna przypominac wizjer lustrzanki. Nie jest on nadal jakis super, ale zysk po zalozeniu lupki jest wiekszy niz w D200 (bo wizjer D70 przeszkadza w komfortowej pracy a ten z D200 sam z siebie jest wypasiony).

Spinner
12-02-2006, 18:27
No niezle :!: - moze zdradzisz ile dales :?:

Pzdr
Spinner

szymony
12-02-2006, 18:39
I jak załatwiłeś ?

HYPER
12-02-2006, 18:50
lupka kosztowala mnie razem z przesylka 105zł (sama lupka kosztowala 75zł + 30zł przesylka). zalatwiona byla tak, ze moj znajomy z Holandii kupowal D200 w Nikon Europa i zapytal czy mozna u nich tez kupic lupke. Nie wiem czy kazdy moze kupic od nich bezposrednio, ale on ma sklep elektroniczny i sprzedali mu bez problemu.

MzMarcin
12-02-2006, 19:13
No ja też otrze zęby po cichu na ta lupkę hihi

[ Dodano: Nie 12 Lut, 2006 ]
bankowo fajna sprawa, a że odpukać okularów nie noszę jak na razie to na jakiś czas miał bym pewnie frajdę ;)

stig
12-02-2006, 19:20
Otoz po 3 tygodniach oczekiwania na przesylke z Nikon Europa (Nikon Polska nie ma tej lupki)

Wszystko zawsze kupujesz w Nikon Polska?
http://www.pstryk.pl/opis.php/4636

HYPER
12-02-2006, 20:45
taaa taaa Stig. Podac link to nie wszystko. Po pierwsze pstryk wystawil te lupke juz miesiac temu nie majac jej w magazynie a po drugie to pstryk nie zamowil tej lupki z Nikon Polska (bo jej nie maja) tylko z Nikon Europa.

stig
12-02-2006, 20:54
po drugie to pstryk nie zamowil tej lupki z Nikon Polska (bo jej nie maja) tylko z Nikon Europa. A co to za roznica? Z Nikon Europe jakas lepsiejsza? ;)

Oswiec mnie jesli mozesz, bo ten ulatwiacz chyba tez mnie zainteresuje... Pod haslem DK-21m w necie wystepuje to do czego podalem wyzej link (okragla), jak i taka mala prostokatna. (http://www.pixmania.com/pl/pl/174332/art/nikon/powiekszaj-ca-soczewka-wi.html) Nazywaja sie tak samo, a wygladaja zgola inaczej... O co tu chodzi?

HYPER
12-02-2006, 21:13
Stig chodzi o to jak do swoich klientow podchodzi Nikon Polska - przeciez to zadna filozofia zamowic pare takich *******ek tak by Polacy mogli to kupic na miejscu i od reki.

DK-21m jest prostokatna tak, ze pasuje bez zadnych dodatkowych akcesoriow do prostokatnych wizjerow. Na stronie pstryka jest pokazana DK-17 - a to z prostej przyczyny - oni robia sami foty sprzedawanych rzeczy a, ze nie maja tej lupki tak jak pisalem to wkleili poki co takie zdjecie jakie mieli :D

Pewnie dostana te lupke na dniach to i zdjecie sie zmieni.

stig
12-02-2006, 21:22
DK-21m jest prostokatna tak, ze pasuje bez zadnych dodatkowych akcesoriow do prostokatnych wizjerow. Na stronie pstryka jest pokazana DK-17 - a to z prostej przyczyny - oni robia sami foty sprzedawanych rzeczy a, ze nie maja tej lupki tak jak pisalem to wkleili poki co takie zdjecie jakie mieli :D

Nooo... Widzialem te okragla jeszcze na kilku innych stronach... Skoro mowisz, ze to inna wersja, to ok. A czy samo powiekszenie nie obcina czegos z kadru? Tzn. czy ta lupka powieksza dokladnie caly kadr, czy jakis jego procent?

HYPER
12-02-2006, 21:27
lupka powieksza cala powierzchnie kadru. oczywiscie wszystkie wskazania w wizjerze tez sa widoczne - tak, ze nie ma problemu z obcinaniem czegokolwiek ;)

leon28
12-02-2006, 21:52
Zakonczona jest muszla taka jak w D70, czyli DK-16, ktora jest jednak integralna czescia lupki DK-21m i jest do niej przyklejona na stale

czy oznacza to, ze ten dings mozna uzywac rowniez z d70?? jesli tak, to czy wystarczy to podpiac pod wizjer, czy potrzebne sa jakies przejsciowki?

HYPER
12-02-2006, 21:55
witam.
oczywisie mozna uzywac z D70 - bez zadnych dodatkowych akcesoriow

maroo
12-02-2006, 23:57
Trza się zapoatrzyć w to cudo.

greg_g
13-02-2006, 13:27
witam..
czy jestes pewny, ze mozna uzywac w d70(s) bez zadnych problemow i dodatkoych akcesoriow.. pojawia sie mala sprzecznosc - w tym temacie
http://forum.nikon.org.pl/viewtopic.php?t=18403&highlight=dk21m
jest mowa o innej lupce, czy okularze powiekszajacym, ale o dk-21m tez.. i ktos wyraza opinie ze obcina kadr troszku i ze do d70s nie ma takich wynalazkow..

nie chce podwazac Twojej wiarygodnosci, ale upewnic sie na 100% (przeciez moglo by sie nazywac dk-21m do d200, d70, d100, d..)... :D czy miales/bys mozliwosc podpiac to do d70(s) i zobaczyc jak jest w realu!!
pozdrawiam
grzes g.

maroo
13-02-2006, 13:54
Właśnie wyszła ostatnia sztuka w psrtyku.
Na kolejną dostawę trzeba poczekać do końca przyszłego tygodnia...

Handlowiec przy okazji potwierdził, że na stronie jest złe zdjęcie.

leon28
13-02-2006, 14:27
w nawiazaniu do dyskusji, przeszukalem inne fora dyskusyjne (glownie niemieckojezyczne) tam uzytkownicy (nieco chyba zasobniejsi w kase) czesto uzywaja roznych bajerow. generalnie po tej lekturze mozna stwierdzic, ze uzytkujac DK-21M z d70:
- wizjer jest rzeczywiscie wiekszy
- informacje o statusie (przeslony, czasy itp.) sa widoczne
- trzeba zmienic ustawienie diooptrii (jesli ktos ma juz zmienione ustawienia, lub znajduja sie one w polozeniu skrajnym, warto sprawdzic przed zakupem, bo moze okazac sie nie ma dalszej mozliwosci korekty, ze obraz bedzie b.rozmyty)
- trzeba b.blisko przylozyc oko do wizjera aby rogi obrazu byly rowniez ostre/widoczne
- w niektorych egzemplarzach/u niektorych uzytkownikow rogi obrazu sa nieostre lub ostry jest tylko ten obszar zdjecia, na ktory akurat patrza
- obraz w wizjerze jest jeszcze ciemniejszy
jak juz pisalem powyzej, informacje te pochodza z podobnych for (tyle, ze obcojezycznych) i prosze podchodzic do nich, jako ewentualne uzupelnienie spostrzezen naszych forumowiczow

krzysztof jot
14-02-2006, 01:50
Właśnie wyszła ostatnia sztuka w psrtyku.
zawsze tak mowią :) Mieli na stronie wystawiony MB-D200 juz w dniu premiery dwusetki.
Jak zadzwoniłem na drugi dzien, gosc DZIESIEC minut mi wmawial ze mieli juz MB200
wszystko poszlo, bo bylo zamowione przed przed premiera aparatu, no i teraz nalezy
czekac jak bedzie nastepna dostawa ;)


tak, ze nie ma problemu z obcinaniem czegokolwiek
pod jednym warunkiem - ze nie nosicie okularów, bo z nimi -jest gorzej niz bez lupki :)

maroo
14-02-2006, 02:27
zawsze tak mowią

Tym razem raczej im wierzę, bo gostek przy mnie sprawdził, czy muszla jest prostokątna (jak się wszystkim wydawało), czy okrągła (jak mieli na zdjęciu).

Potem wstawili właśiwą fotkę na stronę.

Każą czekać, to poczekam.
Lepiej będzie smakować :D

Okularów na razie nie noszę, więc chyba da radę :wink:

Falkken
14-02-2006, 16:27
Cytat:
Właśnie wyszła ostatnia sztuka w psrtyku.

zawsze tak mowią
Może nie jest z nimi tak żle. W srodę zamówiłem u nich aku do dedwieście i mieli (juz dostałem) Z tego co wiem, tego nie dostaniesz nigdzie.

Rafaello
14-02-2006, 16:35
aku do d200 akurat dostaniesz wszędzie, nie ma problemu z ich dostępnością
Rafaello

Falkken
14-02-2006, 16:48
aku do d200 akurat dostaniesz wszędzie, nie ma problemu z ich dostępnością
To świetnie, bo jeszcze w tamtym tygodniu na giełdzie i w paru sklepach (imfoto, interfoto, transit) internetowych mówili o końcu lutego.

DXT
22-04-2007, 21:03
Czy jest ktos kto uzywa dk-21m z Nikonem d50?Mialbym pare pytan..
- czy jest znaczna roznica w wielkosci obrazu
- czy widac parametry ktore sie wyswietlaja na dole
- czy to prawda ze wizjer staje sie ciemniejszy
z gory dziekuje za odpowiedz..

madburn
23-04-2007, 00:51
nieznaczna ale zawsze - obraz w wizjerze jest niewiele mneijszy niz w d200 - Admin nasz docenil ten wynalazek z d50 ;)

parametry widac

obraz nie staje sie ciemniejszy - to wizjer jest taki ciemny :)
w dzien nie ma problemu - w pokoju wieczorem jest ciemno - ale nie ta kze jest fatalnie i nie dasz rady - co prawda o MF raczej nalezy zapomniec - trzeba wierzyc w kropeczke zielona - ale potweirdzenie ostrosci bez AF assist nie umie trafic hehe

obraz w centrum jest tak samo jasny - ciemne moga byc rogi - ale to raczej winietowanie - jesli nie masz zbyt blisko oka przy wizjerze

ja uwazam ze warto - jesli dorwiesz za mniej niz 100 zl
bo oficjalna cena to nieco przegna - bo to tylko taki ficzer - wielkich cudow nie robi
do MF to sa np catzeye z klinem i mikrorastrem + podbicie jasnosci (przeklamanie w pomiarze swiatla o 0.7 EV ale wizjer jest jasniejszy :)

DXT
23-04-2007, 01:00
No tak wlasnie kombinuje...catzeye z klinem i mikrorastrem ile kosztuje?Nie widzialem zeby w Polsce ktos to montowal do Nikonow...

madburn
23-04-2007, 09:10
bo full wypas - czyli opcja z rozjasnieniem, linami zlotego podzialu to jaies 200$ a 120 za standardowy klin
na m42 forum jest ktos kto robi (ukrainskie (z fabryki optyki) matowki przyciete na maszynie CNC do konkretnego wymiaru - ale tez jakies 200zl

DXT
23-04-2007, 10:20
Powiedzmy ze jezeli ma to znacznie poprawic jakosc obrazu wydalbym i te 200$(mam troche dobrych manualnych szkiel wiec chyba byloby warto)

pan_narciarz
23-04-2007, 10:49
Mam DK-21m i używam w D50 - chyba warto, nie zauważyłem nic z rzeczy, o których piszesz (nie jest ciemniej, widać cały kadr). Teraz na chwilę zdjąłem i strasznie maleńki ten wizjer w D50 :) Podpiąłem właśnie do D200 i też jest jak najbardziej w porządku. Może kiedyś jak będę miał "wolną" stówkę to i do niego dokupię :)

DXT
23-04-2007, 11:58
bo full wypas - czyli opcja z rozjasnieniem, linami zlotego podzialu to jaies 200$ a 120 za standardowy klin
na m42 forum jest ktos kto robi (ukrainskie (z fabryki optyki) matowki przyciete na maszynie CNC do konkretnego wymiaru - ale tez jakies 200zl
Mam pytanie czy taka ukrainska matowka znacznie poprawia obraz w wizjerze?Koszt z liniami podzialu - 400 zl wiedz nie chce wtopic;]

madburn
23-04-2007, 12:31
w jakim sensie poprawia ? wiekszego obrazu za chiny nie zrobi bo to zalezy od budowy kominka i uzytych w nim luster zamiast pryzmatu

za to ostrzenie jest latwiejsze bo nie musisz wysilac galy zeby zobaczyc czy jest cos tam ostro na tym znaczku pocztowym czy nie - patrzysz tylko na kliny i jak obraz sie na nich schodzi razem do kupy zusamen to jest ok (to z grubsza tak wyglada bo jeszcze patrzy sie na mikroraster czy sie wyostrza czy wciaz zamglony

co do reszty - forum m42 - tam sa cale watki poswiecone tej dyskusji

pdzran
23-04-2007, 12:34
Watek jest nieco dlugi i przyznam , ze nie czytalem calego.
Ostatnio sprzedalem m.in. DK-21M z Pstryka , nie wiem czym sie rozni od kupionego w Nikon Polska ... chyba tym, ze nie czekalem tylko kupilem od reki a ze mieszkam w Lomiankach to mialem rzut beretem ;)
http://www.pstryk.com.pl/opis.php/4636

DXT
23-04-2007, 20:35
Dzieki za odpowiedzi - na razie zainwestowalem w dk-21m jak sie skonczy gwarancja na d50 to wymienie matowke(na razie nie ma co grzebac.

madburn - juz kumam o co chodzi - w Praktice taki mam(tyle ze tam jest jak telewizor a nie dziurka od klucza);] (http://forum.nikon.org.pl/member.php?u=4822)