PDA

Zobacz pełną wersję : ....................5 minut



jakubs
07-01-2008, 01:19
Bardzo dziękuję wszystkim, którzy nadesłali zdjęcia na ostatnią... w 2007 roku edycję zadań tematycznych.
I cokolwiek by się działo, liczę na twórczą współpracę w przyszłosci ;)



anchel



https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2008/01/514fb36006114286-1.jpg
źródło (www.fotosik.pl)




Cold



https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2008/01/7dcc9fe5d9a4c371-1.jpg
źródło (www.fotosik.pl)

"Poranek z Uśmiechem Księżyca"





eef



https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2008/01/14587c5c28ef2a25-1.jpg
źródło (www.fotosik.pl)




Fenek



https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2008/01/c1bc840ceafe9c7b-1.jpg
źródło (www.fotosik.pl)




MsbS



https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2008/01/8589ab0aee8de567-1.jpg
źródło (www.fotosik.pl)




jakubs



https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2008/01/d6d96fe17d278c7a-1.jpg
źródło (www.fotosik.pl)




Zbigniew



https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2008/01/79fc437c3ee4ac3e-1.jpg
źródło (www.fotosik.pl)




darsedz



https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2008/01/4e804c283f5af9f7-1.jpg
źródło (www.fotosik.pl)



bardzo przepraszam mziela, który przysłał mi zdjęcie po prostu za wcześnie ;)



https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2008/01/90357248-1.jpg
źródło (http://www.pbase.com/mziel/image/90357248.jpg)





ps
Zazdroszczę miejsc, w których mieszkacie :).

MsbS
07-01-2008, 09:34
Widzę, że krajobrazy zdecydowanie dominują - interpretacja była dowolna, ale wszyscy (prawie) woleliśmy jednak pokazać jakiś widoczek z okolicy.

EDIT: z tymi krajobrazami byłem dość nieprecyzyjny - chodziło mi raczej o zdjęcie na powietrzu (a nie studio czy makro).

Cold
07-01-2008, 10:33
Zdjęcie na powietrzu i "w powietrze". Podejrzewam tu sytuację, że każdy z Nas chciał swoją okolicę przedstawić jak najbardziej korzystnie, ładnie i estetycznie. Oczywiście o tej porze roku i aurze jaka nam obecnie dopisuje w większości przypadków tak nie jest, stąd takie, a nie inne reprezentacje graficzne naszego otoczenia (patrz widoczki na niebo, lub ascetyczne formą fragmenty pejzażu). Jedynie Jakubs wyłamał się z ogólnego trendu i chwała Mu za to.

MsbS
07-01-2008, 10:48
To fakt, w takim temacie można było "pójść na łatwiznę". Ze wstydem przyznaję, że jak tak trochę zrobiłem. Wystarczyło wybrać się na spacer z aparatem - i cokolwiek by człowiek sfotografował, to i tak będzie na temat.

No ale wbrew pozorom trochę tej różnorodności jednak jest - mamy i fajerwerki, i industrial, i "miejski obrazek", i rzeka się załapała, i księżyc.

Cold
07-01-2008, 10:56
No tak... szczególnie księżyc jest 5 min drogi od domu... Choć czasem sqbaniec jeden uparcie puka do okna ;)

anchel
07-01-2008, 11:23
Zdjęcie na powietrzu i "w powietrze". Podejrzewam tu sytuację, że każdy z Nas chciał swoją okolicę przedstawić jak najbardziej korzystnie, ładnie i estetycznie. Oczywiście o tej porze roku i aurze jaka nam obecnie dopisuje w większości przypadków tak nie jest, stąd takie, a nie inne reprezentacje graficzne naszego otoczenia (patrz widoczki na niebo, lub ascetyczne formą fragmenty pejzażu).

No dokładnie. Ja akurat mam na jakiś czas dosyć "szarości moje miasta". Zresztą mam na co dzień. Dlatego wolałem dać taki kaleki widoczek. Tylko to mogę stwierdzić, że zrobienie dobrego zdjęcia śniegu/na śniegu nie jest łatwe a już jak do tego dojdzie zachód słońca to już dla mnie niemal mogiła...



Jedynie Jakubs wyłamał się z ogólnego trendu i chwała Mu za to.

A może on jeden bliżej centrum mieszka? I w 5 minut to mogę dojść na rzekę, zalew żwirowni (co widać), blokowisko, torowisko, industrial (a jakże i to ;]), pasiekę, pola, las i kościół. Ja tam chłopak ze wsi jestem ;]

MsbS
07-01-2008, 11:55
Tylko to mogę stwierdzić, że zrobienie dobrego zdjęcia śniegu/na śniegu nie jest łatwe [...]

W pełni się zgadzam - ustawienie sensownej ekspozycji to dla amatora (takiego jak ja) spore wyzwanie. A propos - widziałem wczoraj świetne (moim zdaniem) zdjęcie na plf - o tutaj (http://plfoto.com/1432953/zdjecie.html). Wprawdzie to offtop, ale chyba w zadaniach tematycznych chodzi także o pobudzenie dyskusji, szukanie inspiracji itepe?

anchel
07-01-2008, 12:14
W pełni się zgadzam - ustawienie sensownej ekspozycji to dla amatora (takiego jak ja) spore wyzwanie. A propos - widziałem wczoraj świetne (moim zdaniem) zdjęcie na plf - o tutaj (http://plfoto.com/1432953/zdjecie.html). Wprawdzie to offtop, ale chyba w zadaniach tematycznych chodzi także o pobudzenie dyskusji, szukanie inspiracji itepe?

No ale najpierw powinniśmy podyskutować o tych zdjęciach zamieszczonym w wątku ;]

A to zdjęcie dobre pod względem kadru (i wypatrzenia oczywiście motywu) ale i WB poszedł w cholerę - śnieg jest szaro zielonkawy.

jakubs
07-01-2008, 12:48
anchel masz rację mieszkam 100m od skrzyżowania, które w Katowicach uchodzi za rynek :(.

Jednak mogłem wybrać inny temat, a wybrałem taką zatrzymaną na krótką chwilkę dziewczynkę w ciekawej szaro burej, jak mi sie wydaje, oprawie, bo jak wiadomo lubię tak przedstawiać to, co widzę. Nawiasem mówiąc przyroda nie pasjonuje mnie fotograficznie, chyba że chodzi o wydobycie z niej abstrakcji.

mikkay
07-01-2008, 17:11
jakubs - kurcze.. szkoda trochę tej ostrości. A zresztą... zdjęcie i tak jest piękne!

jakubs
07-01-2008, 18:49
Dziękuję, fajnie że Ci się podoba. Reportaż trudny być, zwłaszcza po ciemku ;).

mziel
08-01-2008, 03:04
O! I ja też jestem. TNX za uzupełnienie :-)

Fenek
08-01-2008, 15:11
anchel masz rację mieszkam 100m od skrzyżowania, które w Katowicach uchodzi za rynek :(.

Jednak mogłem wybrać inny temat, a wybrałem taką zatrzymaną na krótką chwilkę dziewczynkę w ciekawej szaro burej, jak mi sie wydaje, oprawie, bo jak wiadomo lubię tak przedstawiać to, co widzę. Nawiasem mówiąc przyroda nie pasjonuje mnie fotograficznie, chyba że chodzi o wydobycie z niej abstrakcji.

Ech, również nie przepadam za fotografowaniem widoczków ale po 5 minutach mogłem znaleźć się albo w połowie drogi do centrum (skrzyżowanie pod gimnazjum niewątpliwie ciekawe jest :P) albo na początku drogi do pobliskiej wsi. Już wolałem to drugie. ;)

I zazdroszczę spostrzegawczości, fajnie wyczułeś moment. :)

jakubs
11-01-2008, 00:46
No dobra mamy za sobą dosyć melancholijny miesiąc pieciu minut, do którego tak naprawdę trudno napisać jakiś techniczny komentarz... Widać, że jest jakieś przesilenie, także sam je czuję w moim zostaniu moderatorem, jednak jeśli ktoś chciałby dalej współtworzyć Zadania Tematyczne i widzi sens ich rozwoju, to proszę o przesyłanie propozycji tematów.... a potem głosowanie i może spróbujemy coś wyprodukować... Piszę to w momencie dosyć smutnym, bo wczoraj sie dowiedziałem, że jm zrezygnowała z zabawy na forum, co było dla mnie jakimś ciosem, jednak jesli ktoś zechce mnie wesprzeć to zapraszam serdecznie.

Zbigniew
11-01-2008, 01:15
anchel masz rację mieszkam 100m od skrzyżowania, które w Katowicach uchodzi za rynek :(.
Taki OT: Nie dawniej jak wczoraj byłem w Katowicach i przemieszczałem się z dworca do Szopienic. No i sobie pojechałem tramwajem, bo najłatwiej. Ogólnie załamka - jak to miasto podupadło :( :cry: Domy się sypią, brudno, rozpier**cha i to kilometr od niby centrum. Jako osoba, która kilkanaście lat spędziła na Śląsku i bywała w K. nieraz, jest to dla mnie przygnębiające :? Niby narzekam na Warszawę, ale od dzisiaj się poprawiam.


Piszę to w momencie dosyć smutnym, bo wczoraj sie dowiedziałem, że jm zrezygnowała z zabawy na forum, co było dla mnie jakimś ciosem, jednak jesli ktoś zechce mnie wesprzeć to zapraszam serdecznie.
Jak to ? :confused:

darsedz
11-01-2008, 01:38
PW z propozycja tematu poszło...

jakubs
11-01-2008, 11:41
Jak to ? :confused:


Popatrz ja Jej podpis i kiedy napisała ostatniego posta. W niebezpośredni sposób potrwierdziła to też na PW.

No, ale miejmy nadzieję, że za jakiś czas się stęskni...

flyski
11-01-2008, 22:10
helou koledzy, fajne zdjęcia, niestety nie mogłem się dołączyć w grudniu ale obiecuję poprawę,
temat zaraz obmyślę i heya
Najbardziej podobają mi się prace darsedza, anchela i Zbigniewa (widział bym tylko zdecydowanie więcej dołu), bardzo ciekawa praca jakubsa (świetny nastrój) a mziel to w fajnej okolicy mieszka hłe hłe :)

Bardzo mi przykro słyszeć że jm się wycofała z forum, jestem jednak pewny że czyta ten wątek i korci ją żeby coś naskrobać hehe
jm wracaj...
Pozdrawiam TeMaTyCzNyCh :)

anchel
13-01-2008, 00:46
Nikt się nie kwapi zatem ja po kolei:

anchel - mocno wyciągane z cienia co chyba widać i przesadziłem "zleksza" z obróbką. Co najważniejsze to jest rzeczywiście 5 minut od domu, ale do tej pory jakoś nie miałem zaparcia żeby tam wędrować. Ale mnie ZT zmusiły ;] - nie oceniam, ale mi się średnio podoba...
cold - wydaje mi się, że to crop bo widać mocne ziarno. Ale nic to bo kadr niezły. Bardzo niezły nawet.Nie wiem jak ty to robisz stary ale te twoje ramki, choć mocne nie burzą kompozycji zdjęcia. **** z plusem
eef - no trochę słabe te fajerwerki ;] W dodatku coś dziwnego, jakiś kształt się uwidacznia w dolnej części zdjęcia. Oj nie postaraliśmy się. *** ale co tam z plusem na zachętę.
fenek - świetny pomysł z tym słońcem za znakiem. Ale bym jeszcze na obróbką posiedział. Zdecydowanie za ciemny ten dół. I za dużo go trochę. **** z minusem.
MsbS - dobrze wypatrzony kadr. Jak meteor. Trochę zabrakło mi kolorów. Takie niezdecydowane. ****
Jakubs - Reportażowe. Dobre bo inne. Trochę mało ostre i do tego chyba zza szyby? Bo skąd te żółte (i zielony) bliki w takim bądź razie? I lekko "odżócił" bym. **** z minusem
Zbigniew - Dobre. Ale ja bym bliżej podszedł do tego centralnego drzewa. No i trochę życia na niebie mi brakuje...****
darsedz - świetna geometryczna kompozycja, ale ja bym to widział w mocnym b&w bo tu kolory takie zgaszone wyszły. I szczerze powiedziawszy wolałbym pion ;] ****
mziel - ale jazda ;] Tego się nie spodziewałem. Tu i ówdzie zabrakło mi ostrości (mała GO) ale nie mam uwag. 5 minut od domu i takie widoki - max. ***** z minuesm.

Dzięki wszystkim.

Pozdrawiam.

jakubs
13-01-2008, 03:04
no anchel, dzięki :)
dzięki za wypowiedź, bo jakoś przysnęliśmy ...
można na Ciebie liczyć, i to fajnie
co do mojego zdjęcia, to gubi ostrość, bo jest zrobione przez 50mm na 1/13 sekundy... nie jest przez szybę... może przez filtr uv,a bliki w kontekście spojrzenia dzieciaka są dla mnie jedną z głównych atrakcji :)

anchel
13-01-2008, 14:35
no anchel, dzięki :)
dzięki za wypowiedź, bo jakoś przysnęliśmy ...
można na Ciebie liczyć, i to fajnie
co do mojego zdjęcia, to gubi ostrość, bo jest zrobione przez 50mm na 1/13 sekundy... nie jest przez szybę... może przez filtr uv,a bliki w kontekście spojrzenia dzieciaka są dla mnie jedną z głównych atrakcji :)

No możliwe z tymi blikami - zastanawiałem się jak one powstały ;]
Ja nie neguję tych blików - dodają świątecznego uroku temu zdjęciu. Zresztą dobrze że zwróciłeś uwagę na to spojrzenie dziewczynki. Rzeczywiście wpatruje się w te błyski!

Zbigniew
13-01-2008, 17:05
Mam taką offtopową kwestię do naszego moderatora :D Co z tym podklejeniem poprzednich ZT do listy ? Temat był już kiedyś poruszany, bo podklejone są staaare ZT, tymczasem te nasze giną gdzieś w czeluściach archiwum... Hmmmm ?

jakubs
13-01-2008, 18:09
Zbigniew tak naprawdę to ja będę moderatorem dopiero, jesli się wszystko dobrze ułoży i zostanie uzgodniony nowy schemat wszystkich konkursów i tworów konkursopodobnych, mam nadzieję, że stanie sie to niebawem... wtedy jeśli do mnie to będzie należało, uporządkuję te wątki z pewnością. Obecnie to jestem takim moderatorem bez teki ;).

Zbigniew
13-01-2008, 18:13
Czyli prawie jak taki minister gospodarki morskiej w kraju, który jest potęgą kolonialną, jak Polska i ma szereg ważnych portów oceanicznych ;) :D

anchel
18-01-2008, 10:22
Pomijając kwestie przeklejania tematów w wątku, to co się stało z tematem na styczeń?
Może się już ludziska przebudzili ze snu świąteczno-noworocznego...

darsedz
18-01-2008, 10:26
ja juz propozycje tematu szefowi wysłałem ... :P moze inni tez powinni...

jakubs
19-01-2008, 00:50
Tak. Jestem troche taki obuchem w leb dostawszy... ale postaram się od poniedziałku ruszyć. Trochę tez mnie nie było

anchel
23-01-2008, 01:02
Jakubs to ty już te tematy na luty zapodaj ;]

eef
23-01-2008, 10:41
Jakubs, dawaj tematy, jeszcze zdążymy :)

swiatlo
26-01-2008, 09:48
Głosuję na Jakubsa. Dlatego bo to jest jedyne zdjęcie które ma atmosferę tematu "5 minut od domu".
Reszta, zwłaszcza ta krajobrazowa, jakby w ogóle nie wyczuła specyfiki tematu. To tak samo jakby ktoś sobie w domu zrobił studio i dał zdjęcie studyjne. Niby technicznie w temacie: 5 minut od domu jak mordę. Ale to przecież nie o to chodziło.
Ja byłem tym kto ten temat zaproponował i ja to sobie to tak wyobrażałem że ma to być zdjęcie które potrafi wydobyć kreatywność z codzienności i zwykłości twojego sąsiedztwa.
Na przykład zmarznięty kot na płocie, śmietnik, kioskarka, kałuża na drodze, dziewczyna w oknie. Niepozorny obiekt który się codziennie widzi a który nagle okazuje się że może być ciekawym obiektem. Chodziło o otwarcie oczu na coś na co się patrzy codziennie, a czego się nie mimo to nie zauważa.
To że ktoś ma krajobraz koło domu nie oznacza że teraz może strzelić klasyczny krajobraz, albo że ktoś ma studio w domu, to da zdjęcie studyjne.
Tak więc w moim przekonaniu zdjęcia krajobrazowe są zdyskwalifikowane bo nie spełniły wymogu, niezależnie jak dobre by były z punktu widzenia krajobrazowego. Podobnie ten krokodyl - tak samo jakbym zrobił makro motyla zrobione na moim podwórku. Albo abstrakt Darsedza. To nie o to chodziło!
Jakubs jest więc zdecydowanym zwycięzcą.
Tak więc ocena Anchela z tymi gwiazdkami, czwórkami i piątkami jest raczej nie na temat.... :)

mziel
26-01-2008, 13:31
swiatlo, na szczęście mamy dowolność interpretacji tego tematu i ja, podobnie jak wszyscy, zrobiłem wycieczkę do zoo, które mam 5 minut od mojego domu... Każdy pokazał coś, co kojarzyło mu się z pięciominutową drogą od domu - czy było wyspecyfikowanie jak ten temat mamy rozumieć? Czy było zastrzeżenie o tym, że nie ma dowolności interpretacji? Jeżeli nie, to nie ma prac bardziej lub mnie na temat.

Jakbym po 5 minutach spotkał motylka, to też byłoby to na temat "5 minut od domu". A że zima jest to tylko krokodyl się napatoczył :->

mikkay
26-01-2008, 18:42
Podobnie ten krokodyl - tak samo jakbym zrobił makro motyla zrobione na moim podwórku. (...) To nie o to chodziło!

No wiesz... 5 minut i Cię krokodyl zje :)

Ad rem, 5 minut to było takie nieostre złożenie, że można było się spodziewać wszystkiego, nawet zamarzniętego kota na płocie, a w pewnym sensie to takie zdjęcie miałoby dość głęboką wymowę. 5 minut i biedne, samotne zwierze bez pomocy człowieka ginie...

mziel
26-01-2008, 21:39
No jeżeli mieszkasz w mieście, to po 5 minutach trafiasz na domy innych ludzi... więc teoretycznie kot jest tuż przy domu innego człowieka. Ginie w takim razie w czasie znacznie krótszym niż 5 min.

jakubs
27-01-2008, 19:15
No proszę, mała dyskusyjka się wywiązała, to i ja pozwolę sobie zabrać głos. Bardzo mnie cieszy wypowiedź światła/y, bo już myślałem, że zaproponowanie tematu, to będzie Jego cały udział w Zadaniach. Jego wypowiedź pokazuje, że może dobrze by było gdybyśmy uzupełniali już tutaj, w danym wątku, przedstawiony obraz krótkim opisem celu/celów jakie nam przyświecały robiąc właśnie takie, a nie inne zdjęcie. Dlaczego zrobiliśmy to zdjęcie właśnie w taki sposób. Nie jesteśmy tu mistrzami i nie przyniosłoby nam ujmy posłuchać, jak inni relizację tych zamierzeń oceniają i jak oni podeszli do swoich zdjęć. Wiem, że to nie jest łatwe, ale mogłoby nas sporo nauczyć... tak mi się wydaje. Zmuszałoby to też do świadomego robienia zdjęć, bo jeśli coś trzeba opisać, to trzeba wiedzieć też mniej więcej co sie robi. Trochę z tego powodu zaproponowałem w tematach na ten miesiąc jeden bardzo prosty... pewnie nie przejdzie, bo pozostałe też są fajne, ale trochę pokazuje, o co mi chodzi.
Jak myślicie?


ps

Założyłem wątek z tematami na luty :).

eef
27-01-2008, 23:26
Ja się staram, ale... ani zdjęć robić nie umiem, ani tym bardziej o nich dyskutować. Kiedyś pewnie przyjdzie na mnie czas, ale na razie nie czuję się na siłach. Ale staram się, jak mogę - i nie odpuszczam - jeśli tylko czas pozwala.

...Dziękuję za uwagę... ;)

jakubs
28-01-2008, 00:40
Jasne, tak jak napisałem jest to trudne... No ale pomysł wrzucam, na przyszłość.
A za Twój udział w zabawie jestem bardzo wdzięczny :). Zwłaszcza, że wiem iż czasem to wymaga sporo samozaparcia.