PDA

Zobacz pełną wersję : Nikonowcy o Olympusach DSLR



deck
09-02-2006, 23:08
http://www2.olympus.pl/consumer/dslr.htm

co o tym myślicie ?
- miał ktoś może "bliższe spotkania" ztym sprzętem ?

Jak zatkała mnie ostatnio Minolta 7D to Olympus woogle mnie zabił ..

np.:
- wbudowanje czyszczenie matrycy ultradźwiękiem
- zajefajne szkła
- ciekawy system luster -> widać na LCD i na wizjerze to co jest w obiektywie ..

... a ceny już woogle wymiatają ..

lenek
09-02-2006, 23:33
Szkła rzeczywiście fajne ;) Chyba jednak z dostępnością w Polsce może być problem. Szukałem 300mm 2.8 i znalazłem tylko jedną cenę, która mnie powaliła... za tą 300-tkę trzeba zapłacić tyle co za AFS 400 Nikona! 35 tys!

Czornyj
09-02-2006, 23:45
Może nie 35 a 25 tysiów, ale fakt. Ceny "bardziej profi" obiektywów pod trzy/czwarte są spore - np szeroki kąt - 3tys, ultra - 6,5tys . Rynek wtórny w Polsce - nieistnieje. No i oferta obiektywów uboga. Do tego - ze względu na kosmiczny standard - brak rozwiązań z firm trzecich.

deck
09-02-2006, 23:47
nie o extremach chciałbym rozmawiać ..

najwyższy model E-500 -> ceny: http://skapiec.pl/site/cat/2/comp/69240

są zestawy kitowe z dwoma obiektywami .. np.:
Olympus E-500 + ob. ZUIKO 14 - 45 i ZUIKO 40 - 150 mm - 3099.00 !!!!11

Gamling
09-02-2006, 23:50
Na poczatku marca jade na plener organizowany przez Olympus Polska, mysle ze bedzie okazja zapoznac sie blizej z systemem i pobawic niektorymi zabawkami ;-) Na pewno skrobne cos na forum potem.

deck
09-02-2006, 23:51
gdzie ten plener ? mów natychmiast !

Gamling
09-02-2006, 23:52
W Krynicy, ale obawiam sie ze miejsc juz nie ma.

wyrwiflak
09-02-2006, 23:56
nie o extremach chciałbym rozmawiać ..

najwyższy model E-500 -> ceny: http://skapiec.pl/site/cat/2/comp/69240

są zestawy kitowe z dwoma obiektywami .. np.:
Olympus E-500 + ob. ZUIKO 14 - 45 i ZUIKO 40 - 150 mm - 3099.00 !!!!11

w jakim sensie najwyższy model? numerycznym? to u canona bylby 350D :D


- ciekawy system luster -> widać na LCD i na wizjerze to co jest w obiektywie ..

swietna rzecz ale dostepna jedynie w E330 ktorego cena bedzie dosc wysoka niestety

Czornyj
09-02-2006, 23:58
Do zastosowań amatorskich - super. Czyści matryckę, duży LCD, dwa obiektywy pokrywające większość potrzeb. Droga jest lampa błyskowa i karty pamięci xD. No i w rzeczy samej - to jest najbardziej amatorski korpus. Topowy to E-1

deck
10-02-2006, 00:02
Do zastosowań amatorskich - super
.. z tego co widzę D200 raczej ma niezłą konkuręcję .. że nie wspomnę nawet o D70 ..


Droga jest lampa błyskowa
- droższa niż SB 800 ?

a xD jest chyba deczko szybsze niż CF .. ?

[ Dodano: Czw 09 Lut, 2006 ]
cena E-330 -> http://skapiec.pl/site/cat/2/comp/78705
Olympus E-330 + obiektyw Zuiko 14-45mm - Nowość ! 4250.00

Czornyj
10-02-2006, 00:05
.. z tego co widzę D200 raczej ma niezłą konkuręcję
raczysz Waść żartować


- droższa niż SB 800 ?
a jak!

deck
10-02-2006, 00:07
najwyższa lampa:
http://allegro.pl/show_item.php?item=84452882

groseb
10-02-2006, 00:08
A najbardziej zaawansowany model to E1 tegoż systemu.
Dla mnie 500 jest za bardzo plastikowa ale aparacik fajny.
A karta Xd ma prędkość przyrostową czyli czym większy plik tym szybciej zapisuje.

deck
10-02-2006, 00:08
raczysz Waść żartować
- ty .. no nie wiem stary .. myślałem, że mnie tu zarzucicie konkretami ..

Czornyj
10-02-2006, 00:09
W legalnej dystrybucji pow. 1800PLN brutto. Na allegro SB-800 za 1100 kupisz

wyrwiflak
10-02-2006, 00:11
Czornyj, E-5 to nie byl jakis hoax?

Czornyj
10-02-2006, 00:13
- ty .. no nie wiem stary .. myślałem, że mnie tu zarzucicie konkretami ..
Olki mają mniejsze matryce (szumią), gorsze systemy AF, b. ubogi system. Nie ma czego porównywać.

deck
10-02-2006, 00:13
najbardziej zaawansowany model to E1

http://skapiec.pl/site/cat/2/comp/4027
Olympus E1 + ob.14-54 MM + ob.40-150 MM 4590.00

============

no dajcie jakieś konkrety, że to się do dupy nie nadaje a mój D70 wciąga to nosem nie mówiąc o D200 ..

Czornyj
10-02-2006, 00:15
Czornyj, E-5 to nie byl jakis hoax?
dżizas, E-1 naturalmente!!!!

deck
10-02-2006, 00:17
Olki mają mniejsze matryce
- 3/4 z 35mm - tak ?


szumią
- no nie wiem ..


gorsze systemy AF
- niby konkret ..ale mój D70 nie rządzi jeśli chodzi o AF :/

wyrwiflak
10-02-2006, 00:22
no dajcie jakieś konkrety, że to się do dupy nie nadaje a mój D70 wciąga to nosem nie mówiąc o D200 ..

jakies kompleksy??????

Konrad G.
10-02-2006, 00:28
Mnie się też bardzo podoba system Olympusa. Trochę mnie odstraszają szumy i jak mówi Czornyj, brak rynku wtórnego :-( Poza tym co z tego że się kupi korpus i dwa obiektywy jak później nie ma zbyd tużego wyboru akcesoriów a poza tym co ze szkłami Nikona? Brakuje mi w systemie Olympusa stałek (jest tylko 35mm i 50mm). Ogólnie podoba mi się wykonanie korpusuów. Wyglądają IMO znacznie lepiej niż wykonanie Nikonów. Natomiast kształt Olympusa E-1 powala mnie na kolana. E-330 pewnie kiedyś będzie tańszy, ale wtedy będzie już stary. Jakbym miał kupować teraz cyfrówkę to kupiłbym albo D100, albo D70s i mocno zastanawiałbym się nad E-1 (teraz jego ceny są znacznie niższe niż kiedyś) podoba mi się też E-300 <- bardzo oryginalny i solidnie wykonany, ale problem....szkła zbierać znów wszystkie obiektywy od nowa i zostawićw tyle to co ma się do Nikona to niezbyt dobry wybór...

Czornyj
10-02-2006, 00:28
Olki mają mniejsze matryce
- 3/4 z 35mm - tak ?

szumią
- no nie wiem ..

gorsze systemy AF
- niby konkret ..ale mój D70 nie rządzi jeśli chodzi o AF :/

- 3/4 to proporcja boków matrycy. Matryca to crop 2.0 (w Nikonie masz crop 1.5). Powoduje to, co zdałoby się niemożliwością, że dodatkowo Olek E-500 ma jeszcze gorszy wizjer niż D70
- co do szumów - www.dpreview.com
- Ale zawsze możesz powiedzieć - mam 5-cio polowy AF (Olek tylko 3) :lol:

deck
10-02-2006, 00:29
jakies kompleksy??????
Troszkę poczułem się jak Nikonowki burak bez horyzontów cipowiem ..
- oczywiście po tym co widzę na papierze .. bardzo chętnie sam dotknę tych Olków .. acz wcześniej pytam o Wasze doświadczenia z nimi ..

Konrad G.
10-02-2006, 00:33
CO więcej przez to że Oly ma matrycę 4/3 są inne wymiary zdjecia -> problemy z odbitkami, możesz utracić część obrazu robiąc odbitki. Uważam że Oly e-system jest super dla osób które dopiero zaczynają z fotografią bo dla osób które już siedzą w jakimś systemie to trzeba by za dużo zmieniać.

deck
10-02-2006, 00:34
zawsze możesz powiedzieć - mam 5-cio polowy AF (Olek tylko 3)
- noico .. Olek nie ostrzy ? Bo mój D70 mistrzem w tym ostrzeniu chyba nie jest :/

[ Dodano: Czw 09 Lut, 2006 ]

CO więcej przez to że Oly ma matrycę 4/3 są inne wymiary zdjecia
- nienie .. cztery trzecie wymiaru 35mm .. że mniejsze matryce są niż 35mm ..

[ Dodano: Czw 09 Lut, 2006 ]

dla osób które już siedzą w jakimś systemie to trzeba by za dużo zmieniać
- no wiesz .. po cenach widzę, że po opchnięciu mojego D70 spokojnie miałbym na jakiegoś wysokiego Olka .. nówkę ..

Gamling
10-02-2006, 00:36
noico .. Olek nie ostrzy ? Bo mój D70 mistrzem w tym ostrzeniu chyba nie jest :/

Wydaje mi sie to dziwne bo powszechnie uznaje sie AF w Nikonie za najlepszy w swojej klasie. Moze masz cos walniete z puszka?

gary
10-02-2006, 00:37
deck, dotykalem olkow
e1 jest fajne
e500 niefajne
ze szkiel tylko dotykalem 14-54 (fajne) oraz 14-45 (srednie)
e1 jest bardzo przyjemne ale d70 bardziej mnie przekonal do siebie szybkoscia i pewnoscia pracy

wyrwiflak
10-02-2006, 00:38
4/3 oznacza liczbowo w calach przekątną matrycy oraz proporcje zdjęcia - nie jak w APS-C 3:2 tylko jak w kompaktach 4:3

Czornyj
10-02-2006, 00:38
tłumaczę ci, że to proporcja boków!!!! szerszy do krótszego ma się jak 4 do 3! Matyca ma 17x13mm!!!

deck
10-02-2006, 00:40
aha - tylko misie tu nie drzeć :)

no - mówcie mówcie ...

Czornyj
10-02-2006, 00:50
Suche fakty są takie - w liczbach Olek wydaje się być lepszym aparatem. Trudno zrobić tabelaryczne zestawienie, z którego będzie wynikała bezsprzeczna wyższość D70. Ogólnie jednak system jest cholernie ubogi, akcesoria pierońsko drogie, a w aparacie jest parę upierdliwych niuansów zatruwających życie. Jeśli chcesz po prostu korpusu, który wygrywa w zestawieniach na papierze, to kupuj, tym bardziej że korpus faktycznie ma pewne zalety (tani, duży LCD, czyszczenie matrycy, kilka fajnych funkcji)

shakk
10-02-2006, 00:51
z calym szacunkiem ale bijecie piane...Mialo byc Nikonowcy o Olka DSLR a nie wyzszoscia Nikona,Canona bog wie czego jeszcze nad Olympusem....AF nie takie,szumy nie te panowie dajcie spokoj...


Olki Dslr nie wiem nie testowalem,nie robilem zdjec nie bede sie wypowiadal jak dzialaja...wiem napewno jedno jak koledzy nadmienili ze szklami jest ubogo a uzywek hmmmm prawie nie ma....

deck
10-02-2006, 01:03
nieno .. najważniejsze dla mnie to 4:3 matryca .. sprawdzę to jeszcze ale najprawdopodobniej oprogramowanie "przycina" format do 3:2 .. więc nie wiem czy to problem ..


w aparacie jest parę upierdliwych niuansów zatruwających życie
- które to - wymień proszę ..

te body mają więcej funkcji na przyciskach i pokrętłąch niż nikon ..

[ Dodano: Pią 10 Lut, 2006 ]
.
Olki są (z fotek i animacji patrząc) o NIEBO bardziej ergonomiczne ..

[ Dodano: Pią 10 Lut, 2006 ]
.
peryferia: http://www.olympus-europa.com/consumer/images/SystemChart_E-500_300_1_EN.pdf

Czornyj
10-02-2006, 08:52
Nie wymienię, bo wejdą zaraz jacyś Olympusiarze i będą się ze mnie śmiali, że dzielę włos na czworo. Ogólnie jeśli nie przeszkadzają ci dość skromne i kosztowne możliwości rozbudowy systemu - nie masz się co zastanawiać, kup Olka. Da się nim robić zdjęcia równie dobrze jak Nikonem.

Cynio
10-02-2006, 14:35
CO więcej przez to że Oly ma matrycę 4/3 są inne wymiary zdjecia -> problemy z odbitkami, możesz utracić część obrazu robiąc odbitki. Uważam że Oly e-system jest super dla osób które dopiero zaczynają z fotografią bo dla osób które już siedzą w jakimś systemie to trzeba by za dużo zmieniać.

No lekuchno się z kolega nie zgodzę. To tak jak powiedziec o fotografii średnioformatowej 6x6 że traci sie połowe zdjęcia i to cholerny problem.

A ktos broni Ci zrobic odbitkę w formacie 4/3 ?? Po prostu z jednej strony zostanie biały pasek papieru. Zamiast obcinac kadr, zmień proporcje odbitki papierowej. Da sie.
Podobnie jak zrobić z 6x6 odbitki kwadratowe, nie przycinając zdjecia na pól :)

Czornyj
10-02-2006, 15:30
No lekuchno się z kolega nie zgodzę. To tak jak powiedziec o fotografii średnioformatowej 6x6 że traci sie połowe zdjęcia i to cholerny problem.
traci się i jest to cholerny problem

lamP.Art
10-02-2006, 16:36
Ale za to 4/3 to wymiary idealne na tapetke do windowsa, ot co !!!!!!

szymony
10-02-2006, 16:47
No lekuchno się z kolega nie zgodzę. To tak jak powiedziec o fotografii średnioformatowej 6x6 że traci sie połowe zdjęcia i to cholerny problem.

A ktos broni Ci zrobic odbitkę w formacie 4/3 ?? Po prostu z jednej strony zostanie biały pasek papieru. Zamiast obcinac kadr, zmień proporcje odbitki papierowej. Da sie.
Podobnie jak zrobić z 6x6 odbitki kwadratowe, nie przycinając zdjecia na pól :)

A widzisz tą subtelną różnicę w wymiarach pomiędzy 17x13 a 56x56 ?

deck
10-02-2006, 16:49
Oj nikonowcy nikonowcy ..
- na razie nie widzę konkretów .. może źle patrzę ?

shakk
10-02-2006, 16:52
deck, TROLEUJESZ wiesz to znaczy?idz porob zdjecia anie dywagacje na temat Nikon VS Olympus...co ty chcesz uslyszc i zobaczyc?bo ja nie wiem...wszystkim zrobisz zdjecia...wiec wez swoja d70 i je pouzywaj

Cynio
10-02-2006, 17:01
No lekuchno się z kolega nie zgodzę. To tak jak powiedziec o fotografii średnioformatowej 6x6 że traci sie połowe zdjęcia i to cholerny problem.

A ktos broni Ci zrobic odbitkę w formacie 4/3 ?? Po prostu z jednej strony zostanie biały pasek papieru. Zamiast obcinac kadr, zmień proporcje odbitki papierowej. Da sie.
Podobnie jak zrobić z 6x6 odbitki kwadratowe, nie przycinając zdjecia na pól :)

A widzisz tą subtelną różnicę w wymiarach pomiędzy 17x13 a 56x56 ?

Widzę, ze nie uwaznie czytasz wiec bęęędęęę piiiisaaał wooolnieeej ;)
Nie ma znaczenia rozmiar, kolega po prostu stwierdził, że proporcje boków 4/3 nie wpasują mu się w formaty papierowe i wyraził obawe przed przycinaniem kadru zawierajacego albo interesującego ptaka w locie albo fascynujące kwiatki dołem. A rozwiązanie jest proste, wystarczy przenieść całośc na papier, po co ciać obraz ??

I to tyle :)

Pzdr

Czornyj
10-02-2006, 17:13
Człowieku, miejże litość! Ile ci jeszcze konkretów potrzeba? Było już powiedziane wszystko, co ogólnikowo da się powiedzieć! Co tu jeszcze jest do powiedzenia?

To jest tak, jak z samochodami - wszystkie są podobne, ale jeden jest bardziej taki inny śmaki - z folderu tego nie wyczytasz, z danych technicznych nie wydedukujesz, trzeba samemu sprawdzić. Ja np. cenię sobie sztywne zawieszenie i precyzyjny układ kierowniczy dające dobre właściwości trakcyjne, kto inny woli miękkie, komfortowe zawieszenie a przed zakrętem po prostu zwalnia. Nie znoszę cyfrowych wyświetlaczy jeszcze nie daj Boże na środku konsoli - mają być dwa okrągłe zegary nad kierownicą - inni wolą świecące cyferki.

I tak samo masz z aparatami - ten jest taki, tamten sraki, każdy robi zdjęcia - różnice to niuanse, które w dodatku laikowi trudno pojąć, bo jak nie fociłeś przez 10 godzin na okrągło, to nie potrafisz sobie wyobrazić jak wqrviające potrafią być pewne duperelne - zdałoby się - detale, jak umiejscowienie przełączników, czy kształt uchwytu.

Wejdź sobie na www.dpreview.com - tam masz szczegółowo opisany jeden i drugi korpus, wypisane wszystkie plusy i minusy, porobione zdjęcia testowe

deck
10-02-2006, 17:13
co ty chcesz uslyszc i zobaczyc?
- dlaczego D70 jest droższy np. od Olków, które na papierze robią z niego mielonkę ..

Uwielbiam Nikona (ta całą filozofię w podejściu do zdjęcia tej firmy) a Olek zawsze mi się kojarzył z badziewiem dla newbiech .. w przeciągu roku czy dwóch (z tego co widzę) Olek poczynił taki skok jakościowy, że wzbudził u mnie respekt ogromny ..

.. myślałem, że ktoś z Was to używał i usłyszę tu troszkę konkretów .. bo sam format zdjęć w wielu aparatach można sobie przyciąć już w puszce a ilość akcesoriów jest IMHO przynajmniej wystarczająca ..

Spinner
10-02-2006, 18:57
Oj nikonowcy nikonowcy ..
- na razie nie widzę konkretów .. może źle patrzę ?

No dobra - mialem sie nie odzywac ale czuje sie wywolany do tablicy bo jestem uzytkownikiem Pentaxa, Nikona a bylem uzytkownikiem (krotkim) Olympusa Om jak rowniez E-system.

Mialem E-1 z Zuiko 14-54... Zajefajny sprzecior, do tego mocowalem przejsciowka (darmowa) szkla od OM - z byle Zuiko 50tki 1,8 "robilo sie" (sic!) ciekawe 100/1,8... Nie wspomne o innych ogniskowych...;-)

Przepieknie wykonany korpus (choc guma slabo przyklejona)... AF spoko jak dla mnie - moze to nie AF-S ale naprawde spoko... Szkielka (przedziwnie realizowane ostrzenie) bdb wykonane, jasne i uszczelnione:-)

Sprzedalem poniewaz:
- rynek szkiel uzywanych - nie istnieje,
- nowe szkla - ceny zabijaja mnie,
- szumi mocniej niz konkurencja - ale to bym scierpial (robie na niskich),
- faktycznie odbitki w labie formatu jak z "syfraka":-),

i co najwazniejsze...

Wywalajac kila tysiecy na tele, macroska czy portretowe chcialbym sobie czasami dla sportu pstryknac nimi slajdzika czy czarnucha - NIE DA SIE :? :cry:

My mozemy rezerwowo w torbie miec chocby F70 za 300zl a uzytkownicy E-systemu :?:

Pzdr
Spinner

MzMarcin
10-02-2006, 21:33
Spinner,
Od początku do końca zgadzam się w 110%. Nic dodać, nic ująć.

anwas1970
11-02-2006, 12:33
SPINNER masz w zupełnosci rację.Od siebie dodam/jestem użytkownikiem E1/ze to doskonały aparat dla osób które za bardzo nie chcą szaleć w rozbudowywanie systemu,gdyż cena akcesoriów i obiektywów zabija,są jednak one znakomitej jakości.Ma on sporo do tyłu w porównaniu z nowymi konstrukcjami,ale popadając w pogoń za nowościami /w ferworze zmian korpusów i fotografowania tablic testowych itd,itp.. /nie bedzie czasu na zdjęcia.Jest to jednak doskonały aparat w góry, na niepogodę.NIE ISTNIEJE problem śmieci na matrycy,ZNAKOMITY obiektyw w zestawie,ergonomia na wysokim poziomie,synchronizacja błysku z FL 50 ze wszystkimi czasami migawki/do 1/4000s/.Szumy i powolnosc da się przeżyć.Prawda jest taka ze jakby E1 nie staniał do 3333zł nigdy bym go sobie nie kupił i pewnie cykałbym D50.A tak focę Olympusem ale czytam forum Nikona.A do slajdów N80, Nikkor 28-70 3,5-4,5D i SB22.Pozwolę od siebie dodać w kwestii proporcji boków ze 4/3 sprawdzają się /wg mnie/ o wiele lepiej do portretu niż 2/3.Jeśli zaś chodzi o landszafty to 2/3 ma przewagę.A kłótnie które proporcje są lepsze są całkowicie bez sensu.Kazde zdjecie robię w RAW potem dokonuję drobnych korekt/o ile są potrzebne/ i KADRUJE do danego wymiaru papieru w rozdzielczości labu.Proporcje 2/3 to jedynie odbitki 10x15, 20x30 oraz 30X 45.Pierwsza dla mnie za mała,dwie kolejne za duze.Zamawiam przeważnie 13x18 lub 15x21.Posiadajac więc Nikona robiłbym dokładnie to samo tylko przycinał inną stronę kadru.Pozdrawiam.

Konrad G.
12-02-2006, 20:16
No lekuchno się z kolega nie zgodzę. To tak jak powiedziec o fotografii średnioformatowej 6x6 że traci sie połowe zdjęcia i to cholerny problem.

A ktos broni Ci zrobic odbitkę w formacie 4/3 ?? Po prostu z jednej strony zostanie biały pasek papieru. Zamiast obcinac kadr, zmień proporcje odbitki papierowej. Da sie.
Podobnie jak zrobić z 6x6 odbitki kwadratowe, nie przycinając zdjecia na pól :)

Hmmm, racja...o tym nie pomyślałem. ;-) Co do wypowiedzi na temat sprzętu popieram Spinnera :-) Nic dodac nic ująć :-)

Jacek_Z
12-02-2006, 22:35
kolega deck jest jak rozumiem za Olkami a napisał:
a Olek zawsze mi się kojarzył z badziewiem dla newbiech .. w przeciągu roku czy dwóch (z tego co widzę) Olek poczynił taki skok jakościowy.
?????????
jak na zwolennika olka to ma dość małe pojęcie o firmie Olympus. zawsze robili bardzo fajne lustrzanki analogowe i w kompaktach analogowych/cyfrowych tez byli/są super. nie weszli w duże lustrzanki cyfrowe, a nie przekonali specjalnie jakoś innych do 3/4. Ale w systemach, które produkowali nie musieli się wstydzić tego co robią.
porównywanie aparatów z różnych systemów jest trochę ryzykowne. mała matryca będzie zawsze miała trudniej by osiągnąc jakość tej większej. więc jak jest na równi z D70 (nie wiem - pisze co inni stwierdzają)- to oznacza że olek jest super.

Konrad G.
12-02-2006, 23:38
Nie no...uważam że Olympus zrobił nie najlepiej zaprzestając rozwoju lustrzanek z wymienną optyką. Seria OM z tego co wiem była rewelacyjna, ale jużseria IS według mnie to była klapa...słyszałeś może kiedyś jak w takiej ISce chodził AF? Było tak głośne że odstraszało wszystko co żyje :-P

deck
13-02-2006, 00:22
kolega Jacek_Z nie doczytał chyba wypowiedzi .. ale OK :D

Spinner
13-02-2006, 09:29
jak na zwolennika olka to ma dość małe pojęcie o firmie Olympus. zawsze robili bardzo fajne lustrzanki analogowe i w kompaktach analogowych/cyfrowych tez byli/są super.

Oczywiscie - Olki OM z jednocyfrowej serii to rzeczy wrecz powalajace... 8)

Pieknie wykonane, male i z pieknymi wizjerami, pomiarem OTF i innymi swietnymi rozwiazaniami lustrzanki powalaja mnie osobiscie... No ale ja takie rzeczy po prostu lubie :oops:

Nie wspomne juz o Zuiko... Heh - Maintani wiedzial co robi widocznie.

Kto nie zna a chce poczytac: http://www.ompl.org/

Pzdr
Spinner

mariush
17-02-2006, 09:17
Ehe, ehe, jako ex-użytkownik d70 i obecny użytkownik e-1 chyba musze sprostowac mase bzdur, które zostały zostały powiedziaen w tym wątku (pewnie z niewiedzy - a może z uprzedzenia...).
Przede wszystkim - nie mam zamiar porówywać systemów, bo uważam to za zajęcie tak samo abstrakcyjne jak porównywanie systemu dziesiętnego z szestanstkowym... Kogo obchodzi system? Istotne jest to, czym robisz zdjęcia - aparat ze słoikami - a nie jakiś system. Dlatego nie będę tu gadał o szkłach, których nei widziałęm i o korpusach, których nie dotykałem - a tylko e-1.


"Chyba jednak z dostępnością w Polsce może być problem. Szukałem 300mm 2.8 i znalazłem tylko jedną cenę, która mnie powaliła... za tą 300-tkę trzeba zapłacić tyle co za AFS 400 Nikona! 35 tys!"
Niesamowicie śmieszą mnie dyskusje, gdzie koronnym arguentem jest dostępność/cena szkieł, na które żaden z dyskutantó w życiu nie będzie w stanie sobie pozwolić. To tak jak fantazjowanie o nocy z Angeliną Jolie... :)


"Ceny "bardziej profi" obiektywów pod trzy/czwarte są spore - np szeroki kąt - 3tys, ultra - 6,5tys . Rynek wtórny w Polsce - nieistnieje."
Mam pytanie - ile kosztuje dobry, jasny szeroki kąt nikona? Nie znam zbyt dobrze systemu Nikona, ale ekw. ogniskowych podobny do ZD 11-22 ma Nikkor AF 16mm f/2.8D FE. Cena (pixmania) - 4 600 zł.


"Droga jest lampa błyskowa i karty pamięci xD."
Lampa o LP 36 kosztuje na allegro 800 zł, o LP 50 - 1200 zł. Drogo?
Karty xD stosowane były w kompaktach a nie w lustrach. W lustrach działają zwykłe CF.


"Trochę mnie odstraszają szumy i jak mówi Czornyj, brak rynku wtórnego
Brakuje mi w systemie Olympusa stałek (jest tylko 35mm i 50mm)."
Szumy do ISO 800 są porónywalne. Od ISO 800 Nikon szumi słabiej, natomiast obraz staje się dużo bardziej miękki (mi akurat to odpowiadało przy portretach).
Rynek wtóry? Stałki? Od kiedy zdjęcia robi się rynkiem wtórnym? Szczególnie, ze 90% forumowiczów fotografuje kitem, stałką 50-ką i 70-300. Po tem dywaguje - a może zmienię szkło na szkło trochę jaśniejsze... albi toch szersze... To ma być fotogarfia?
Jeśli uzbiera kasę na coś lepszego - czy ceny są wyższe? Ile kosztuje stałka 85mm (o ekw. ogn. porównywalnym do ZD 50 mm)? Ile kosztuje 80-200? Tyle co 50-200 ZD.


"Powoduje to, co zdałoby się niemożliwością, że dodatkowo Olek E-500 ma jeszcze gorszy wizjer niż D70"
Niestety, nie wiem jaki wizjer ma e500, natomaist wizjer e-1 jest dużo lepszy od wizjera d70 - jest większy, jaśniejszy i pokrywa 100% kadru. Zaletą d70 jest jedynie możlwiość wyświetlenia siateczki złotego podziału.


"- Ale zawsze możesz powiedzieć - mam 5-cio polowy AF (Olek tylko 3)"
Mam 3-polowy - co z tego, skoro zawsze wykorzystuję tylko jedno pole (centralne)?


"Co więcej przez to że Oly ma matrycę 4/3 są inne wymiary zdjecia -> problemy z odbitkami, możesz utracić część obrazu robiąc odbitki."
Dopisuję to listy najbarziej absurdanych argumentów :) Pokaż mi proszę lab, w którym nei można wywołać odbitek w formacie 4:3 :)

arra
17-02-2006, 09:40
A ile do Olympusa kosztuje 9-12 f/4? Bo moja Tokina na rynku wtornym juz ponizej 1500 PLN. Ah, jest tylko 7-14 F/4, ale chyba nie do zdobycia za 1500 PLN.

Szkiel ZD na rynku polskim nie ma i nie bedzie, bo to za maly rynek zeby sie Olympus ZD zmiescil. Rynek wtorny tez nie bedzie istnial, a jak juz to ze wzgledu na mala dostepnosc szkiel wogole, ceny beda sklepowe. Dzieki. Wole powybierac cos z oferty Canona lub Nikona.

Czornyj
17-02-2006, 10:16
Mam pytanie - ile kosztuje dobry, jasny szeroki kąt nikona? Nie znam zbyt dobrze systemu Nikona, ale ekw. ogniskowych podobny do ZD 11-22 ma Nikkor AF 16mm f/2.8D FE. Cena (pixmania) - 4 600 zł.
16 to fiszaj. Masz Tokinę, Tamrona i Sigmę - wszystko w okolicy 2 kafli


"Droga jest lampa błyskowa i karty pamięci xD."
Lampa o LP 36 kosztuje na allegro 800 zł, o LP 50 - 1200 zł. Drogo?
Karty xD stosowane były w kompaktach a nie w lustrach. W lustrach działają zwykłe CF.
fakt, myślałem że w E500 nie ma CF. Errare humanum est. W normalnej dystrybucji LP50 jest droższa od SB800


Rynek wtóry? Stałki? Od kiedy zdjęcia robi się rynkiem wtórnym? Szczególnie, ze 90% forumowiczów fotografuje kitem, stałką 50-ką i 70-300. Po tem dywaguje - a może zmienię szkło na szkło trochę jaśniejsze... albi toch szersze... To ma być fotogarfia?
Jeśli uzbiera kasę na coś lepszego - czy ceny są wyższe? Ile kosztuje stałka 85mm (o ekw. ogn. porównywalnym do ZD 50 mm)? Ile kosztuje 80-200? Tyle co 50-200 ZD.

Sigmę 80-200HSM masz za 3kafle, a Nikkor 80-200 jest jaśniejszy od ZD. Używane 80-200 można kupić poniżej 2000 - wątpię, czy ta sztuka udałaby się z 50-200 ZD.
Co do twoich refleksji - jeden nie dokupi, drugi właśnie będzie kupował - nie ma co generalizować. Brak wyboru za cholerę nie jest lepszy od dużego wyboru.


Niestety, nie wiem jaki wizjer ma e500, natomaist wizjer e-1 jest dużo lepszy od wizjera d70 - jest większy, jaśniejszy i pokrywa 100% kadru. Zaletą d70 jest jedynie możlwiość wyświetlenia siateczki złotego podziału.
No to ja ci powiem, że w D200 jest dużo lepszy wizjer z krateczką podziału niż w e-1. Choć nie wiem, czy to jakiegoś użytkownika d50/70 pociesza


Mam 3-polowy - co z tego, skoro zawsze wykorzystuję tylko jedno pole (centralne)?
Akurat ten argument podałem tak czy siak, ironizując już sobie nieco. To że używasz tylko centralnego, w niczym nie zmiania faktu że 5 pól może się przydać.


"Co więcej przez to że Oly ma matrycę 4/3 są inne wymiary zdjecia -> problemy z odbitkami, możesz utracić część obrazu robiąc odbitki."
Dopisuję to listy najbarziej absurdanych argumentów :) Pokaż mi proszę lab, w którym nei można wywołać odbitek w formacie 4:3 :)
Tu się zgadzam, to jest faktycznie bzdura

mariush
17-02-2006, 12:03
A ile do Olympusa kosztuje 9-12 f/4? Bo moja Tokina na rynku wtornym juz ponizej 1500 PLN. Ah, jest tylko 7-14 F/4, ale chyba nie do zdobycia za 1500 PLN.
arra, ja mówię o szkle które ma jasność 2,8 na szerokim końcu - a nie f4.


"W normalnej dystrybucji LP50 jest droższa od SB800"
To niestety prawda. Prawdą jest również to, że lampę kupujesz z reguły jedną na dłuuuugi okres czasu (na szczęście)...

Nie chcę nikoo przekonywac do olympusa - i nkt mnie nie przekona do powrotu do nikona - miałem obydwa aparaty i oglądając zdjęcia nei czuję żadnej rozterki...

W zasadzie, jest jedno zastosowanie, do którego e-1 nadaje się gorzej niż wspomniany przez nie d70 - koncerty przy słabym świetle (i sport w ciemnych halach).

gary
17-02-2006, 20:41
mariush, ojoj jaki wyklad fajny :) lubie cie wiec nic nie mowie :)
najwazniejsze zeby byc zadowolonym - ja po 7 miechach z nikonem nie mam go dosc

mariush
17-02-2006, 22:29
ja po 7 miechach z nikonem nie mam go dosc
Hmm, podobno ostatnio często na forum olympusa się snujesz... ;)



najwazniejsze zeby byc zadowolonym
Amen. I cieszyć sie fotografowaniem.

gary
17-02-2006, 22:47
Hmm, podobno ostatnio często na forum olympusa się snujesz... ;)
dobijam ich dostepnoscia stalek ;) i przekabacam na nikony

Konrad G.
18-02-2006, 22:32
mariush napisał:
"Co więcej przez to że Oly ma matrycę 4/3 są inne wymiary zdjecia -> problemy z odbitkami, możesz utracić część obrazu robiąc odbitki."
Dopisuję to listy najbarziej absurdanych argumentów Pokaż mi proszę lab, w którym nei można wywołać odbitek w formacie 4:3

Tu się zgadzam, to jest faktycznie bzdura

Podałem ten argument ponieważ gdzieś wyczytałem w necie że jest z tym problem. Nie pamiętam gdzie, możliwe że na jakimś forum. Tak czy inaczej niestety jeszcze nie miałem okazji robić odbitek cyfrowych więc dla mnie to jest jeszcze czarna magia.

Tak czy inaczej, też byłem swego czasu zainteresowany ofertą olympusa i nawet mnie zainteresowała, ale niestety w necie jest wiele nierzetelnych informacji na temat aparatów cyfrowych i wszystko to budzi sprzeczne odczucia.

fragles
19-02-2006, 00:42
gary,

mnie już nawróciłeś hehe :) Nie byłem trudnym materiałem co?

arra
19-02-2006, 08:08
A ile do Olympusa kosztuje 9-12 f/4? Bo moja Tokina na rynku wtornym juz ponizej 1500 PLN. Ah, jest tylko 7-14 F/4, ale chyba nie do zdobycia za 1500 PLN.
arra, ja mówię o szkle które ma jasność 2,8 na szerokim końcu - a nie f4.


A ja mowie o obiektywie, na ktory przecietny smiertelnik jest w stanie sobie pozwolic, a ktory daje ultra szeroki kat. Na system Olympusa zwykly smiertelnik pragnacy czegos szerszego niz 28mm raczej sobie nie pozwoli, a to dla mnie podstawowy argument przeciwko. Sama koncepcja systemu, wykonanie, jakosc jest w Olympusie rewelacyjna.

Sedin
28-02-2006, 02:06
Albo przeoczylem albo jeszcze tego nikt tu nie podal: Sigma zaczyna produkcje szkiel do 4/3 Olympusa: http://www.dpreview.com/news/0602/06022611sigma43rds.asp
Taka Bigma to w przeliczeniu bedzie miala 100-1000 :shock:

arra
28-02-2006, 09:57
Albo przeoczylem albo jeszcze tego nikt tu nie podal: Sigma zaczyna produkcje szkiel do 4/3 Olympusa: http://www.dpreview.com/news/0602/06022611sigma43rds.asp
Taka Bigma to w przeliczeniu bedzie miala 100-1000 :shock:

No zaczyna byc ciekawie, w dodatku Leica ze stabilizacja, moze byc faktycznie niezly systemik :)