PDA

Zobacz pełną wersję : GÓRNY WYŚWIETLACZ LCD w D70



Vim
04-01-2008, 11:21
Witam !
Nowy Rok przywitał mnie skopanym górnym wyświtlaczem w D70, a dokładniej rzecz ujmując
to nie wyświetlają się całkowicie cyferki i oznaczenia na wyświetlaczu ( WB, jakość zdjęcia i inne )
Efekt jest taki jak w kalkulatorze, gdy naciśniemy kilka klawiszy na raz!!!
Czy Ktoś z forumowiczów spotkał się z taką przypadłością ?
I czy pozostaje mi znów wizyta w serwisie ?

Marcin T
04-01-2008, 14:16
Ja bym spróbował zrobić resecik (taki mały cypelek na spodzie korpusu). Może to nic nie da ale nic nie kosztuje.

copywriter2000
04-01-2008, 14:19
Biegałeś po mrozie z aparatem?

Wyciagnij moze baterie i wloz na nowo...

Vim
04-01-2008, 14:29
ani baterie, ani resecik nie pomogły :???:

wasilewk
04-01-2008, 14:32
ani baterie, ani resecik nie pomogły :???:

Ale nie napisałeś, czy powodem nie jest czasem zmiana temperatury (np. focenie na mrozie).
Pytam, żeby się czepić np. jakiegoś złego styku w doprowadzeniu jakiegoś napięcia z układu sterującego wyświetlaczem - tutaj taśma.

Pzdr.

Vim
04-01-2008, 14:39
Ale nie napisałeś, czy powodem nie jest czasem zmiana temperatury (np. focenie na mrozie).
Pytam, żeby się czepić np. jakiegoś złego styku w doprowadzeniu jakiegoś napięcia z układu sterującego wyświetlaczem - tutaj taśma.

Pzdr.

aparat przeleżał w torbie w szafie około 1 tygodnia, więc myślę, że mróz tu nie mógł nic namieszać
pozdr.

copywriter2000
04-01-2008, 14:42
Objaw "rostrzelonego" lcd leczy sie wlasnei lodówką;] z tego co pamietam... Ale odradzam. Przyczyna lezy zapewne po niedopietej tasmie... Tudziez "zajechanym juz lcd". Kiedys czytalem na forum ze przy jakims przebiegu pada... Ile masz aparat?

Marcin T
04-01-2008, 14:44
Rób wszystko byle nie oddawać na Postępu 14:???:

thor88
04-01-2008, 14:47
a leczenie rozstrzelonych wyświetlaczy ciekłokrystalicznych zamrażarką jest bardzo dobre... i można robić to nawet ze skomplikowanymi sprzętami... tylko trzeba powoli... najpierw na dzień do lodówki, potem na dzień do zamrażarki, z zamrażarki (koniecznie w reklamówce szczelnie zamkniętej) z powrotem na dzień do lodówki, z lodówki na dobę w chłodne miejsce i działa:)
PS. Nie wiem czy wiecie, ale w ten sposób można ściągnąć code key z większości radioodbiorników samochodowych:)
po prostu w wyniki zamrożenia elektroniki sprzęt się resetuje;)

PPS. Dotyczy to ciekłych kryształów a nie LCD tak na marginesie...

copywriter2000
04-01-2008, 14:55
thx thor88! A wiec mialem racje.. Pytanie jednak jak to zrobic z Nikusiem biednym...

thor88
04-01-2008, 15:01
hmmm... jakbym miał aparat po gwarancji i zakładając, że znam podstawy elektroniki i dałbym radę rozebrać i złożyć body to zrobiłbym to sam. Jednakże nie każdy ma zdolności manualne i wtedy trzeba zawieść do serwisu.

Marcin T
04-01-2008, 15:05
To tak na wszelki wypadek jakby trza kiedyś rozebrać
http://www.astrosurf.com/buil/d70/ircut.htm

Vim
04-01-2008, 15:10
aparat w marcu skończy 4 lata, kupiony nowy w Cortlandzie w Poznaniu
1 raz wysyłałem go do Warszawy na Postępu 14 - siadła elektronika - przypadłość naprawiono po gwarancji gratisowo,
poza tym nic mu nie dolegało !!

szymony
04-01-2008, 16:48
To tak na wszelki wypadek jakby trza kiedyś rozebrać
http://www.astrosurf.com/buil/d70/ircut.htm
To akurat mu średnio pomoże. Nic tam nie ma, o demontażu górnego wyświetlacza.

Cuś mi się zdaje, że wyświetlacz się wyświetlił ;-). Np. przy F90, nikon oficjalnie informował iż wyświetlacz ma ograniczoną żywotność. F90 i D70 to dwie różne epoki i technika poszła do przodu. Z drugiej strony D70, to "budżetowy" model, więc nie dziwił bym się gdyby było podobnie.

Nostromo
04-01-2008, 17:20
Musisz rozebrać obudowę i dostać się do wyswitlacza. Teoretycznie jest to szklana płytka na której krawędziach są napylone pkt. kontaktowe. Pomiędzy wyswietlaczem a płytką drukowaną powinny znajdować się dwa paski prążkowanej gumki przewodzącej. Jest prawdopodobne że po 4 latach gumka straciła elastyczność i niezbyt dokładnie przylega do pkt. kontaktowych. Najlepiej rozebrać całość przemyć spirytusem i dokładnie skręcić. To powinno pomóc. Czas pracy takich wyświetlaczy jest bardzo długi i jeśli pada to raczej cały. Brak wyswitlania części elementów sugeruje brak konaktu.

stachmuszel
07-01-2008, 14:36
Kiedyś bawiłem się trochę w serwisowanie sprzętu elektronicznego. Nie chciałem się jednak odzywać jak czytałem o tych lodówkach, bo ... Kolega Nostromo wyjaśnił sprawę odpowiednio fachowym językiem i chwała mu za to :-)
pozdrawiam!

Vim
09-01-2008, 15:11
DZIĘKI ZA WSZELKIE RADY I PODPOWIEDZI
zabieram się za czyszczenie sprzętu!!!

Seeker
09-01-2008, 17:50
"aparat przeleżał w torbie w szafie około 1 tygodnia, więc myślę, że mróz tu nie mógł nic namieszać"

Mroz nie. A wilgoc...? Prawidlowa odpowiedz brzmi: "wrecz przeciwnie".

Aparat w torbie ma sie tylko ogrzac, a potem go wyciagamy i wietrzymy.

chicken
13-01-2008, 00:45
Też stawiam na „połączenie” LCD z płyta… aczkolwiek mógł sam LCD paść ale to stawiał bym na samym końcu. Jak masz zdolności to go rozbierz … mam instrukcje serwisowa jak rozebrać D50 może ci pomóc jak chcesz to napisz. A i uważaj na kondensator od lampy :) bo się zdziwisz a w najgorszym wypadku uwalisz elektronikę… Życzę powodzenia i napisz jak tam.
Pozdrawiam.

ekonet
13-01-2008, 01:12
To tak na wszelki wypadek jakby trza kiedyś rozebrać
http://www.astrosurf.com/buil/d70/ircut.htm
Może zwróciłeś uwagę, że w tym linku nie ma opisanej procedury zdejmowania górnej pokrywy?

chicken
13-01-2008, 01:23
Może zwróciłeś uwagę, że w tym linku nie ma opisanej procedury zdejmowania górnej pokrywy?

No dokładnie tutaj nic niema… :???:
Aby zdjąć te górę i dostać się do LCD to trzeba cały aparat rozebrać…:( znam temat bo kiedyś chodziło mi po głowie aby podświetlić LCD w D50 ale on jeszcze mi działa „pffffuuu pfffuuu” odpukać, więc nie ruszam go :) ale na pewno spróbuje. :twisted:

ekonet
13-01-2008, 01:28
No dokładnie tutaj nic niema… :???:
Aby zdjąć te górę i dostać się do LCD to trzeba cały aparat rozebrać…:( znam temat bo kiedyś chodziło mi po głowie aby podświetlić LCD w D50 ale on jeszcze mi działa „pffffuuu pfffuuu” odpukać, więc nie ruszam go :) ale na pewno spróbuje. :twisted:
Ja bym się nie odważył mocować np. z pokrętłem wyboru trybów - jeśli się dokładnie nie wie, w jaki sposób je zdjąć, to "marne-szanse".

chicken
13-01-2008, 01:43
No szanse zawsze są:mrgreen:. Powiem Ci że nie wydaje się to takie ciężkie(DUŻO zależy od samej osoby która się za to zabiera) po tych wszystkich rysunkach które przerobiłem to szanse na wykonanie podświetlenia są w granicach 90%, 5% daje jako ryzyko uwalenia elektroniki :???:przy rozebraniu czy powtórnym złożeniu i reszta to uruchamianie samego podświetlenia….:-? Tu za mało widać sam przycisk spustu migawki aby wywnioskować coś konkretnego dlatego musiał bym go zobaczyć na żywo ale tak jak napisałem jak się zacznie „pfffu pfffuu” pieprzyć to spróbuje :) i na pewno zdam relacje. No chyba ze ktoś ma d50 na oddanie :P

Ps: już koniec z „offtopic”


Pozdrawiam

flaszmann
29-03-2011, 20:27
Witam SZANOWNY PANSTW -SZANOWNYCH Nikoniarzy.
Przeczytalem wlasnie te kilka postow na temat gornego wyswietlacza .U mnie wystepuje ten problem w Nikonie d80. Nie wskazuje wszystkich parametrow. Przyznam sie , ze brak mi odwagi do rozebrania - wiem , ze nigdy mi sie to nie uda wiec mam pytanie.czy znacie PANSTWO powazny adres w Trojmiescie, ktory bylby w stanie mi pomoc?.
Zycze Wszystkim wszy<stkiego dobrego i zawsze wspanialych zdjec .
Pozdrawiam

moshica
01-04-2011, 21:01
Powód jest jeden. prozaiczny typowo elektroniczny z lcd. Przestańcie mącić o lodówkach i innych agregatach ! Poprostu taśma [guma] łącząca elektronikę z lcd nie ma właściwego kontaktu. Trzeba dostać się do górnego lcd i jak kolega wyżej napisał przemyć napylone styki lcd spirytusem albo izopropanolem i docisnąć oraz skręcić całość. Innych powodów nie ma. Pisanie o innych powodach jest niedorzeczne, typowa usterka urządzeń mających lcd !

flaszmann
11-04-2011, 16:10
Serdeczne dzieki za szczgolowe fachowe info. Zycze Wszystkim Nikoniarzoma jak najmniej problemow technicznych. Pozdrawiam .

bobek77
12-04-2011, 08:55
A co do serwisu w Trójmieście korzystałem ostatnio z takiego (http://www.fotocomplex.pl/) i było ok.