PDA

Zobacz pełną wersję : D3 i wydajnosc jego UDMA



stig
03-01-2008, 21:51
Czy komus obilo sie o galki oczne, jaka wydajnosc ma UDMA w D3? Szukam takiej informacji jako argumentu do wymiany kart pamieci. Nie wiem po prostu czy UDMA de-trojki jest szybsze niz mozliwosci Sandiska Extreme Ducati Line, czy moze nawet Extreme IV bedzie az nadto.

King
03-01-2008, 22:26
z tego artykułu:

http://66.102.9.104/search?q=cache:ivL0gIJhDQYJ:www.fotopolis.pl/index.php%3Fn%3D6676+UDMA+d3&hl=pl&ct=clnk&cd=1&gl=pl

wynika iż UDMA ma transfer na poziomie 45 MB/s i niby D3 wykorzystuje to ale bez UDMA nie mam pojęcia jaki ma transfer.

stig
03-01-2008, 22:53
z tego artykułu: http://66.102.9.104/search?q=cache:ivL0gIJhDQYJ:www.fotopolis.pl/index.php%3Fn%3D6676+UDMA+d3&hl=pl&ct=clnk&cd=1&gl=pl wynika iż UDMA ma transfer na poziomie 45 MB/s i niby D3 wykorzystuje Niby wynika, ale jakos tak nie jasno. Faktem potwierdzonym jest tylko to, ze D3 ma UDMA, a to ze karta popedzi na D3 z pelna predkoscia, to tylko "chybanie" autora. Chodzi o to, ze gdzies mi kiedys mignelo, ze to UDMA w D3 ma wydajnosc rzedu 35 MB/s. Nie wiem, gdzie to znalazlem, ale na pewno nie byla to tez oficjalna specyfikacja.

King
03-01-2008, 23:03
The Nikon D3 is also the first digital SLR compliant with next-generation high-speed card UDMA, that enables 35-Mbyte recording speed, approximately 4 times as fast as the Nikon D2XS.

a tutaj ma już 35 MB/s

http://66.102.9.104/search?q=cache:g9C2kXHRo4EJ:www.photographybay.com/2007/03/04/nikon-d3-coming/+udma+w+nikon+d3+forum&hl=pl&ct=clnk&cd=14&gl=pl
(High-speed performance)

Ps. Myśle, że przy tej klasie sprzętu można pokusić się, kupić DUcati Line i wypróbować to UDMA i napisać tutaj na forum sprawozdanie :) i będzie wszystko jasne :)

stig
03-01-2008, 23:09
Czyli jednak potwierdza sie bardziej 35 niz 45 MB/s. :)
Jednym slowem Extreme IV starcza w zupelnosci.

pater D3
04-01-2008, 02:42
Czyli jednak potwierdza sie bardziej 35 niz 45 MB/s. :)
Jednym slowem Extreme IV starcza w zupelnosci.

Zajrzyjcie rowniez
http://www.hjreggel.net/cardspeed/

a jezeli chodzi
"Jednym slowem Extreme IV starcza w zupelnosci."...
to z rozmow jaki ostatnio prowadzile z roznymi osobami na temat aparat - karty CF - wynika, ze oplaca sie przy bardzo szybkiej reporterskiej robocie miec najszybsze karty / nie za wszelkie pieniadze!!! /, poniewaz lepiej miec "zapas predkosci" karty, moze to przyspieszyc zczytywanie z bufora na nia, a tym samym szybsze zwalnianie bufora... ale nie jest to tak wprost proporcjonalne i proste !!!! wazne sa algorytmy, temperatura itp. PODOBNO
a UDMA jest chyba juz w 5 wersjach ???
Najszybsza podobno w zapisie jest karta SONY x300 UDMA /robiona chyba przez lexara?/, pozniej Lexar x300 i nastepnie Extreme IV ! Ducati - to extreme IV z poprawionym zapisem, czy cos w tym rodzaju i NOWE LOGO i opakowanie... marketing... sie rozumie!!!
Udanych zdjec!

stig
04-01-2008, 08:45
a jezeli chodzi
"Jednym slowem Extreme IV starcza w zupelnosci."...
to z rozmow jaki ostatnio prowadzile z roznymi osobami na temat aparat - karty CF - wynika, ze oplaca sie przy bardzo szybkiej reporterskiej robocie miec najszybsze karty / nie za wszelkie pieniadze!!! /, poniewaz lepiej miec "zapas predkosci" karty A po co ten zapas, jesli aparat tego nie wykorzysta? Co mi po tym? :D




moze to przyspieszyc zczytywanie z bufora na nia, a tym samym szybsze zwalnianie bufora... Hmmm... No oczywista oczywistosc. :) Przeciez wlasnie dlatego pytalem o karty. Czytales w ogole pierwsza wiadomosc z watku, czy tylko ostatnia?




Najszybsza podobno w zapisie jest karta SONY x300 UDMA /robiona chyba przez lexara?/, pozniej Lexar x300 i nastepnie Extreme IV ! Ducati - to extreme IV z poprawionym zapisemPrzytaczasz wyniki testow w card readerach, a nie wydajnosc kart w dzialaniu z D3. Aparat raczej nie wykorzysta w pelni mozliwosci najszybszych kart.

BugsBunny
04-01-2008, 10:01
w większości korpusów karta szybsza i tak "chodzi" szybciej, nie mam pojęcia dlaczego, ale zobaczcie na przykładzie D2X:
http://www.dpreview.com/reviews/NikonD2X/page12.asp

nie mam już nic wolniejszego poza E III i PQI 300x, ale korzystając wcześniej z Ultry czy zwykłych niebieskich Sandisków w D70s mogę to potwierdzić - mimo że obie karty nie osiągają swojej maksymalnej wydajności ( nawet Ultra - nominalnie zapis 9MB/s ), to Extreme zapisywał wyraźnie szybciej

niestety nie dysponuję D3 ani D300 żeby to sprawdzić ( mają chyba te same parametry )

pater D3
04-01-2008, 12:06
A po co ten zapas, jesli aparat tego nie wykorzysta? Co mi po tym? :D



Hmmm... No oczywista oczywistosc. :) Przeciez wlasnie dlatego pytalem o karty. Czytales w ogole pierwsza wiadomosc z watku, czy tylko ostatnia?



Przytaczasz wyniki testow w card readerach, a nie wydajnosc kart w dzialaniu z D3. Aparat raczej nie wykorzysta w pelni mozliwosci najszybszych kart.

W SKROCIE : wszyscy TWierdza, ZE KARTA SZYBSZA NIZ APARAT I TAK DAJE SZYBSZY ZESTAW KARTA+APARAT !!!!!! I NIE WIEM DLACZEGO !!! ALE SZYBCIEJ TO DZIAL - pomimo ze dziala wolniej niz najwolniejsze ogniwo, ale szybciej niz zestaw aparat+wolniejsza karta, ktora i tak jest szybsza od aparatu !!! KTO ZNA POWODY ???

stig
04-01-2008, 12:13
W SKROCIE : wszyscy TWierdza, ZE KARTA SZYBSZA NIZ APARAT I TAK DAJE SZYBSZY ZESTAW KARTA+APARAT !!!!!! I NIE WIEM DLACZEGO !!! ALE SZYBCIEJ TO DZIAL - pomimo ze dzial wolniej niz najwolniejsze ogniwo, ale szybciej niz zestaw aparat+wolniejsza karta, ktora i tak jest szybsza od aparatu !!! KTO ZNA POWODY ???Szybsza karta niz aparat i tak nie da lepszych efektow niz pozowli na to naped w aparacie. :) Jesli naped potrafi zapisywac jedynie z predkoscia 35 MB/s, to raczej nie poczujesz roznicy miedzy Sandiskiem Extreme IV (40 MB/s), a Sandiskiem Extreme Ducati Line (45 MB/s).

Mala prosba: cytuj tylko to, co potrzeba (to, do czego sie odnosisz), czytaj tekst przed wyslaniem (i poprawiaj bledy oraz dopisuj brakujace litery), nie wstawiaj kilku wykrzyknikow (bo jeden wystarcza), i na litosc boska -- wylacz Caps Lock!

BugsBunny
04-01-2008, 12:47
Szybsza karta niz aparat i tak nie da lepszych efektow niz pozowli na to naped w aparacie. :) Jesli naped potrafi zapisywac jedynie z predkoscia 35 MB/s, to raczej nie poczujesz roznicy miedzy Sandiskiem Extreme IV (40 MB/s), a Sandiskiem Extreme Ducati Line (45 MB/s).

stig, no właśnie jakoś nie do końca tak jest
zobacz na ten link który wrzuciłem - zarówno Ultra, jak i Extreme mają parametry chyba lepsze od aparatu ( nie wiem teraz jaka jest deklarowana prędkość zapisu D2X ). Mimo to Ultra osiąga w najlepszym razie nieco ponad połowę należnej prędkości zapisu, a Extreme zapisuje z nominalną prędkością Ultry, to jest nieco poniżej połowy własnej należnej. Aparat daje radę zapisywać 9MB/s ( na E III ), ale nie pracuje tak na Ultrze, mimo że teoretycznie powinien - dopiero na Extreme.

Sandisk Ultra II - 9-10MB/s
Sandisk Extreme III - 20MB/s

zawsze można poczekać aż Askey kupi i przetestuje...;-)

stig
04-01-2008, 13:03
stig, no właśnie jakoś nie do końca tak jest
zobacz na ten link który wrzuciłem - zarówno Ultra, jak i Extreme mają parametry chyba lepsze od aparatu ( nie wiem teraz jaka jest deklarowana prędkość zapisu D2X ). Tyle, ze D2X nie ma napedu z interfacem UDMA. Mam jakies nieodparte wrazenie, ze to wlasnie wina dziwnego dzialania kart -- nie pozwalajacych zapisywac sie w tym napedzie z max predkoscia z jaka teoretycznie ten naped powinien pracowac.

Sever
04-01-2008, 14:19
W kartach podawany jest tylko "MAKSYMALNY" transfer mierzony zapewne przy "burst" czyli jednym długim pliku, ale przecież to nie wszystko:
- jest jeszcze czas dostępu
- i kilka innych zmiennych czasowych, opóżnienia, etc.

Więc choć Twój aparat nie wykorzysta maksymalnego transferu, to i tak przyśpieszy. Oczywiście nie będzie to pewnie tak duży skok, ale jak na każdym "zakończeniu pliku, założenie nowego pliku, otwarcie pliku do zapisu" zyskasz 0.05 sek to na serii 20 zdjęć będziesz 1 sek do przodu.

pater D3
04-01-2008, 14:36
W kartach podawany jest tylko "MAKSYMALNY" transfer mierzony zapewne przy "burst" czyli jednym długim pliku, ale przecierz to nie wszystko:
- jest jeszcze czas dostępu
- i kilka innych zmienych czasowych, opóżnienia, etc.

Więc choć Twój aparat nie wykorzysta maksymalnego transferu, to i tak przyśpieszy. Oczywiście nie będzie to pewnie tak duży skok, ale jak na każdym "zakończeniu pliku, założenie nowego pliku, otwarcie pliku do zapisu" zyskasz 0.05 sek to na serii 20 zdjęć będziesz 1 sek do przodu.

i oto właśnie chyba chodzi /bez caps Locka?/

maly5
04-01-2008, 15:19
wydaje mi sie ze moze miec to zwiazek z tym ze sama karta dziala szybciej, a przeciez sam zapis to nie jest jedyne co sie dzieje. to nie tasiemka magnetyczna i karta sie fragmantuje tak samo jak dysk. to jest jak wgrywanie na czysty, sformatowany dysk jednego pliku wielkosci 10 Gb a wgrywanie miliona malych pliczkow. przy duzym idzie piknie a przy malych bywa roznie, szczegolnie jak dysk jest juz czesciowo pelny. zgaduje ze tutaj jest podobnie.
hehe pewnie pierwsze co pomyslales Stig, to ze przeciez Ty formatujesz karty, zdjec nie usuwasz po jednym tylko lecisz seria a jak pelno to zmieniasz karte ;-)
hmn moze maja w jakims sklepie, isc z aparatem i testnac po prostu ?

stig
04-01-2008, 15:24
wydaje mi sie ze moze miec to zwiazek z tym ze sama karta dziala szybciej, a przeciez sam zapis to nie jest jedyne co sie dzieje. to nie tasiemka magnetyczna i karta sie fragmantuje tak samo jak dysk. to jest jak wgrywanie na czysty, sformatowany dysk jednego pliku wielkosci 10 Gb a wgrywanie miliona malych pliczkow. No wiesz -- moj aparat nie produkuje milionow malych pliczkow, tylko 20 plikow po 15 MB. To juz sie troszke inaczej klasyfikuje niz 20 000 plikow po 15 kb.



hehe pewnie pierwsze co pomyslales Stig, to ze przeciez Ty formatujesz karty, zdjec nie usuwasz po jednym tylko lecisz seria a jak pelno to zmieniasz karte ;-)Ale, ze o co Ci chodzi?

markB
04-01-2008, 16:02
A tu jeszcze dwa praktyczne testy:
http://masterchong.com/v2/media-storage/nikon-d3-compact-flash-speed-test.html
http://sportsphotoguy.com/wordpress/?p=8

maly5
04-01-2008, 16:21
No wiesz -- moj aparat nie produkuje milionow malych pliczkow, tylko 20 plikow po 15 MB. To juz sie troszke inaczej klasyfikuje niz 20 000 plikow po 15 kb.


Ale, ze o co Ci chodzi?
taki zart bo wiem ze masz umiejetnosc sprawnego wyszukiwania dziur w toku rozumowania. ale widac niesmieszny ;p

ja sie zgadzam ze nie milion pliczkow w przypadku Twojego aparatu, tylko podalem przyklad znany z komputera jako punkt odniesienia. karty sa wolniejsze niz dyski, system zapisu jest wolniejszy niz kontroler w kompie, ale zasady sa podobne. zastanawiacie sie czemu niektore karty dzialaja szybciej mimo ze szybkosc zapisu puszki tego nie wykorzystuje. no to podalem swoja jakas tam teorie. moze cos jest na rzeczy a moze jest z dupy.. jak nie sprawdzicie organoleptycznie to nic z tego nie bedzie.

stig
04-01-2008, 16:33
A tu jeszcze dwa praktyczne testy:
http://masterchong.com/v2/media-storage/nikon-d3-compact-flash-speed-test.htmlOoo... dzieki. Google mi wurzacalo ten test, ale chyba ze zwalonym linkiem, bo nie chcialo sie otwierac. Teraz jest ok. Szkoda, ze koles wynikow z NEFami nie zamiescil. :|

mBak
04-01-2008, 20:10
Przeprowadziłem test szybkości i długości serii.
Format zdjęć: FX
Tryb wyzwalania migawki: CH
Tryb ustawiania ostrości: S
Parametr d2 dla szybkich 11, a d3 ustawiony na 130
Mimo ustawienia d2 dla zdjęć szybkich 11, w informacjach dla formatu fx podawane jest 9 (czyli tak jak w instrukcji).
Zapis zdjęć na kartach pamięci: SanDisk Extreme IV 8GB.

Test 1: Zapis zdjęć w formacie: RAW - Po szybkim wykonaniu 15 zdjęć w serii (w czasie ok. 1,8 sekundy) rozpoczyna się wolne fotografowania z częstotliwością około 1 zdjęcie co 0,8 sekundy.

Test 2: Zapis zdjęć w formacie: JPEG fine L - wykonałem 3 pomiary za każdym razem zmieniajc zawartość kadru. W kolejnych seriach fotografowałem coraz prostsze kompozycje. 44 zdjęcia w serii (czas ok. 4,8s), 46 zdjęć (czas 5,4s) i 50 zdjęć w serii (czas 5,5s). Były to szybkie serie, po czym nie puszczając spustu migawki fotografowałem dalej z wyraźnie mniejszą prędkością. Aparat wykonał 130 zdjęć w serii i przestał pstrykać. Łączny czas serii 24,4 sekundy.

stig
04-01-2008, 20:53
Test 1: Zapis zdjęć w formacie: RAW - Po szybkim wykonaniu 15 zdjęć w serii (w czasie ok. 1,8 sekundy) rozpoczyna się wolne fotografowania z częstotliwością około 1 zdjęcie co 0,8 sekundy.Nooo... W koncu jakis konkret.
Czyli juz wiem, ze nie ma sensu kupowac szybszej karty. Moj robi z pelna predkoscia 17 NEFow (a pozniej tak samo jak u Ciebie -- fota co okolo 1 sekundy). No i to wszystko na karcie Sandisk Extreme III, a nie IV. :)

k-zu
05-01-2008, 23:23
ja kiedys znalazlem test szybkosci zapisu przez rozne aparaty, niestety nie ma tam D3 i D300 ale jak kogos interesuje http://www.robgalbraith.com/bins/multi_page.asp?cid=6007-8479 ja po przeczytaniu tego artykulu wierzylem ze moj d200 na extreme IV osiagnie najlepsze rezultaty, a ze cena byla dobra zdecydowalem sie na Extreme IV. kolejny, czesto zapominany szczegol to odczyt z karty z tego samego testu wynika ze znow extreme IV to najlepszy wybor.

Gawronnek
05-01-2008, 23:41
Nooo... W koncu jakis konkret.
Czyli juz wiem, ze nie ma sensu kupowac szybszej karty. Moj robi z pelna predkoscia 17 NEFow (a pozniej tak samo jak u Ciebie -- fota co okolo 1 sekundy). No i to wszystko na karcie Sandisk Extreme III, a nie IV. :)


hmm, czyli podobnie jak D300 na Extreme III a też się zastanawiałem na IV

Kolekcjoner
06-01-2008, 15:22
Szybkość karty ma raczej żaden albo minimalny wpływ na ilość zdjęć mieszczących się w buforze. Także to raczej tylko kwestia jak szybko się ten bufor opróżni.

Gawronnek
06-01-2008, 15:47
tak dokładnie jest, jednak skoro po zapełnieniu bufora szybkość kolejnych zdjęć spada do podobnej na różnych kartach to by znaczyło że bufor opróżnia się z podobną prędkością

stig
06-01-2008, 17:54
Szybkość karty ma raczej żaden albo minimalny wpływ na ilość zdjęć mieszczących się w buforze. Także to raczej tylko kwestia jak szybko się ten bufor opróżni.No tu juz dochodzi jeszcze jeden czynnik, co do ktorego chyba nic nie wiemy. Czy podczas zapisywania zdjec do bufora, zapisuja sie one juz na karcie, czy zapis nastepuje dopiero po jego zapelnieniu. Jesli to drugie, to faktycznie -- szybka karta ma znaczenie jedynie dla szybszego oproznienia bufora, a nie zwiekszenia ilosci zdjec w serii.

mBak
06-01-2008, 20:16
Przeprowadziłem kolejny test, może coś przybliży w temacie szybkości.
Ustawienia aparatu identyczne jak przy pierwszym moim teście.
Co nowego zaobserwowałem:

- dla formatu RAW
1. Naciskając do połowy spust migawki (na wyświetlaczu górnym w miejscu gdzie normalnie wskazywana jest liczba pozostałych zdjęć) pojawia się wartość 16, która maleje do 0 w trakcie robienia serii zdjęć.
2. Po zakończeniu serii zwiększa się liczba zrobionych zdjęć o ilość zrobionych fotek w serii, jednocześnie zmniejsza się ilość pozostałych zdjęć. Jeżeli w trakcie zapisu naciśniemy spust migawki do połowy liczba pozostałych zdjęć zamieni się na maksymalną liczbę zdjęć w serii dostępną w danej chwili.
3. Zapis zdjęć i opróżnienie bufora w moim zestawie zajmuje około 12 sekund, po tym czasie ponownie mogę wykonać 16 zdjęć z pełną prędkością.

- dla formatu JPEG wygląda to troszeczkę inaczej.
1. maksymalna ilość zdjęć w serii 24 jednak nie maleje proporcjonalnie do ilości zrobionych fotek.
2. Wartość 24 zmniejsza się do 0, a w tym czasie przy pełnej prędkości wykonałem około 50 zdjęć.
3. I tu pojawia się duża różnica do testu dla formatu RAW. Wartość 24 pojawia się po około 2 sekundach, a nie 12!

Moje wnioski:
- Robiąc zdjęcia w formacie RAW mogę wykonać z pełną szybkością 16 fotek, kolejne 16 mogę zrobić po 12 sekundach. Jeżeli wcześniej rozpoczynam nową serię to z pełną szybkością mogę wykonać mniej niż 16 fotek.
- Pstrykając w formacie JPEG mogę zrobić 50 zdjęć i po 2 sekundach rozpocząć nową serię 50 szybkich fotek w serii.

eko-mar
07-01-2008, 00:43
No tu juz dochodzi jeszcze jeden czynnik, co do ktorego chyba nic nie wiemy. Czy podczas zapisywania zdjec do bufora, zapisuja sie one juz na karcie, czy zapis nastepuje dopiero po jego zapelnieniu. Jesli to drugie, to faktycznie -- szybka karta ma znaczenie jedynie dla szybszego oproznienia bufora, a nie zwiekszenia ilosci zdjec w serii.

To logiczne, że zapisuje najpierw do bufora....gdyby było inaczej to można by było trzakać serią do zapełnienia karty, bo to by oznaczało, że karta jest w stanie przyjąć np.16 zdjęć (RAW) w ciągu ok.2 sec. Skoro jednak opróżnienie bufora zajmuje ok.12 sec. to znaczy, że ten moment jest "najcieńszym " ogniwem w całym procesie zapisu.

PePe
07-01-2008, 01:15
Postawione przez Stiga pytanie dotyczy wpływu szybkości karty na maksymalną ilość zdjęć w serii, zapisywanych w formacie RAW/NEF. Jeżeli bufor jest w stanie równocześnie odczytywać zrzuty z matrycy i zapisywać z prędkością 133 MB/s (UDMA 133), to teoretycznie możliwe jest zapisywanie plików RAW do wyczerpania karty. Jeżeli jednak bufor nie jest w stanie zapisywać obrazów z matrycy i jednocześnie kopiować ich na kartę to 'd..pa zbita', UDMA 133 nie pomoże i jedynie przyśpieszy szybkość zrzucania bufora po serii, a jeżeli warunek pierwszy jest spełniony, a UDMA to tylko 33 MB/s to i tak szybsza karta nic nie pomoże.

Pozdrawiam

PePe

P.S. Mam jeszcze krótkie pytanie - ile 'ważą' pliki poglądowe ?

pater D3
07-01-2008, 02:55
Jeszcze raz bez kapsloka, polecam

http://www.hjreggel.net/cardspeed/

i troche pomyslec.:)

stig
07-01-2008, 08:21
To logiczne, że zapisuje najpierw do bufora....A niby dlaczego jest to logiczne? Czy teoretycznie nie moglby wrzucac do bufora a nastepnie od razu po wrzuceniu do niego pierwszej fotki, zapisywac ja na karcie? Wtedy bufor bylby faktycznie buforem. Buforowalby wolniejszy zapis na karte, czyli to, co nie zdazyloby sie zapisac na CF -- ladowaloby w buforze. I wtedy faktycznie sens mialyby szybsze karty, bo w czasie zapelniania bufora kilka z nich zdazyloby sie juz zapisac na karcie, i bufor moglby przyjac np. 25 RAWow a nie 16 czy 17...

Kolekcjoner
07-01-2008, 12:41
A niby dlaczego jest to logiczne? Czy teoretycznie nie moglby wrzucac do bufora a nastepnie od razu po wrzuceniu do niego pierwszej fotki, zapisywac ja na karcie? Wtedy bufor bylby faktycznie buforem. Buforowalby wolniejszy zapis na karte, czyli to, co nie zdazyloby sie zapisac na CF -- ladowaloby w buforze. I wtedy faktycznie sens mialyby szybsze karty, bo w czasie zapelniania bufora kilka z nich zdazyloby sie juz zapisac na karcie, i bufor moglby przyjac np. 25 RAWow a nie 16 czy 17...

Być może da się to zrobić ale nie wiem czy nie prostrzym rozwiązaniem jest większy bufor.

stig
07-01-2008, 12:46
Być może da się to zrobić ale nie wiem czy nie prostrzym rozwiązaniem jest większy bufor.Ba! :D 3x wiekszy bufor z rozwiazaniem jak pisalem wyzej -- czyli faktyczny bufor.

Sever
07-01-2008, 13:03
wydaje mi się, że w trakcie robienia serii aparat jednocześnie zapisuje na kartę. W D300 przynajmniej dioda zapisu się pali.

stig
07-01-2008, 13:07
wydaje mi się, że w trakcie robienia serii aparat jednocześnie zapisuje na kartę. W D300 przynajmniej dioda zapisu się pali.Tylko jak w takim razie wyjasnic fakt, iz kolega wyzej na karcie Extreme IV robi w serii 16 zdjec, po ktorych nastepne wykonuja sie po okolo sekundzie, podczas gdy ja robie w serii 17 zdjec (po ktorych efekt j.w.), na karcie dwa razy wolniejszej? :)

Sever
07-01-2008, 13:28
Zależy to pewnie też od tego co masz w kadrze bo duże znaczenie ma kompresja (także nefa). Za dużo zmiennych aby porównywać na odległość - trzeba by do jednej puszki włożyć dwie karty i sprawdzić...

markB
07-01-2008, 15:50
I to się zgadza, bo wielkość np. nefa zależy od tego co jest w kadrze + wysokości iso + ewentualne niedo- lub prześwietlenie. Różnice nie są wielkie, do ok. 1MB dla nieskompresowanego nefa, ale może się to przełożyć na te, w końcu niewielkie, różnice w szybkości aparatu.

mBak
07-01-2008, 15:51
Tylko jak w takim razie wyjasnic fakt, iz kolega wyzej na karcie Extreme IV robi w serii 16 zdjec, po ktorych nastepne wykonuja sie po okolo sekundzie, podczas gdy ja robie w serii 17 zdjec (po ktorych efekt j.w.), na karcie dwa razy wolniejszej? :)


A jak długo musisz czekać na możliwość wykonania nowej pełnej serii z dużą szybkością?
W moim moim przypadku dla NEF było to około 12 sekund, a dla JPEG tylko 2 sekundy !
Oznaczać to może, że bufor dla JPEG opróżnia się sprawniej i zapisuje na karcie szybciej niż dla NEF.
Dziwi mnie to tym bardziej, że JPEG wymaga chyba większej obróbki w procesie kompresji.

Kupię jutro Extrem III i porównam z IV. Proszę o propozycje ewentualnych testów.
Sprawdzę również jak Extrem III i IV zachowuje się w D200.

eko-mar
07-01-2008, 16:16
Moim zdaniem zasadne jest pytanie:
1. Czy seria zdjęć ograniczona jest odczytywaniem danych z bufora ? lub/czy
2. Czy seria zdjęć ograniczona jest prędkością zapisu na kartę ?
Trzecia opcja, która ogranicza zapis nie wchodzi raczej w grę, gdyż w przeciwnym wypadku bufor nie zapisywał by
ok.16-17 zdjęć z dużą prędkością. Dopiero po zapełnieniu bufora jest wolno. A to, że karta zaczyna zapis po pojawieniu się pierwszych zdjęć w buforze to nie ulega wątpliwości, świadczy o tym info na wyświetlaczu (ilość fotek do wykonania rośnie w miarę jak bufor się opróżnia) jak również zielona dioda

PePe
07-01-2008, 16:51
Proszę o propozycje ewentualnych testów.

To może taki test:
Czysta karta CF (można ją sformatować przed testem), ISO 200, focus w trybie manual + dekielek na obiektywie (wszystkie NEF/JPG powinny mieć jednakową wielkość). Trzeba tylko ustalic, od którego momentu bedzie mierzony czas (naciśnięcie spustu migawki/pierwsze klapnięcie lustrem).
Reszta ustawień z poprzedniego testu.

Doczytałem jeszcze, że bufor D3 jest w stanie zapisać do 13 NEF-ow w trybie FX, (raczej 12 bitów) czyli musi odbywać się zapis z bufora na kartę w trakcie serii. Widać Nikon zostawił trochę miejsca dla D3X - większy bufor, 2 procesory Expeed.

Pozdrawiam

PePe

stig
08-01-2008, 06:51
A to, że karta zaczyna zapis po pojawieniu się pierwszych zdjęć w buforze to nie ulega wątpliwości, świadczy o tym info na wyświetlaczu (ilość fotek do wykonania rośnie w miarę jak bufor się opróżnia) jak również zielona diodaA dlaczego nie swiadczy o tym fakt iz przy kartach rozniacych sie 100% predkoscia zapisu -- mozna zrobic taka sama ilosc zdjec w serii (do zapchania bufora)? Przeciez jesli na Extreme III (20 MB/s) robie 17 zdjec, a kolega na Extreme IV (40 MB/s) -- taka sama ilosc, to chyba jednak tak sie nie dzieje. Szybsza karta powinna przyjac zapis przynajmniej 2 NEFow wiecej w czasie zapelniania bufora, niz ta wolniejsza, wiec seria powinna byc dluzsza (do momentu, kiedy aparat zwolni). Tak jednak nie jest. Obojetnie jaka karta -- seria ma taka sama dlugosc.

stig
08-01-2008, 07:00
Doczytałem jeszcze, że bufor D3 jest w stanie zapisać do 13 NEF-ow w trybie FX, (raczej 12 bitów) czyli musi odbywać się zapis z bufora na kartę w trakcie serii.Nie dalo mi to spokoju, wiec sprawdzilem jak to w praktyce wyglada. Przyjrzalem sie serii, strzelajac "na oslep". Faktycznie po okolo 13 zdjeciach aparat dopiero zaczyna zapis. Czyli nie zapisuje zdjec w momencie pojawienia sie pierwszego w buforze, tylko dopiero po zapelnieniu 13-oma zdjeciami. Dupa nie bufor! :evil:




Widać Nikon zostawił trochę miejsca dla D3X - większy bufor, 2 procesory Expeed.Niby logiczne w kontekscie rozwoju sprzetu, ale glupie, skoro D3 to ma byc sprzetem reporterskim, a D3X raczej modelem bardziej studyjnym. :|

Artur
08-01-2008, 11:16
... tylko dopiero po zapelnieniu 13-oma zdjeciami. Dupa nie bufor! :evil:


Wg mnie to kwestia softu. Moze poprawia w nastepnej wersji oprogramowania.

Kolekcjoner
08-01-2008, 13:39
Nie dalo mi to spokoju, wiec sprawdzilem jak to w praktyce wyglada. Przyjrzalem sie serii, strzelajac "na oslep". Faktycznie po okolo 13 zdjeciach aparat dopiero zaczyna zapis. Czyli nie zapisuje zdjec w momencie pojawienia sie pierwszego w buforze, tylko dopiero po zapelnieniu 13-oma zdjeciami. Dupa nie bufor! :evil:
(....)

A może przez te ułamki sekund coś z tymi zdjęciami robi żeby je zapisać?

k-zu
08-01-2008, 15:31
mnie sie wydaje ze oprocz wszystkich mozliwych problemow opisanych powyzej jest jeszcze jadna opcja i zapis w duzym uproszczeniu wyglada tak:
1. procesor musi przetworzyc dane z matrycy i nastepnie zapisac je na karcie. bufor przechowuje dane z matrycy kiedy procesor jest zajety (przetwarza/zapisuje) bufor ma prawdopobobnie 256MB (17Nefow po 13Mb/ 50 jpegow po 4MB) nie istnieje procesor ktory w tym samym czasie moze wykonac dwie czynnosci. tak jak kazdy procesor i ten ladnie nazwany expeed ma iles tam MHz i cache i pracuje z jakas tam maksymalna predkoscia.(zbyt niska by zdolac przetwozyc i zapisac NEF w czasie 1/6 sek. wynika z tego ze najsabszym ogniwem calego ukladu jest procesor (za niska moc obliczeniowa)

Czy ktos sprawdzal czy posiadanie dwoch baterii zainstalowanych w body ma jakikolwiek wplyt na predkosc zapisu czy ma to tylko wplyt na predkosc migawki?

stig
08-01-2008, 15:33
Czy ktos sprawdzal czy posiadanie dwoch baterii zainstalowanych w body ma jakikolwiek wplyt na predkosc zapisu czy ma to tylko wplyt na predkosc migawki?My tu Panie kolego o D3, a nie o D300 dyskutujemy. :)

eko-mar
08-01-2008, 18:51
... Obojetnie jaka karta -- seria ma taka sama dlugosc.

...bo seria nie zależy od karty tylko od bufora a ściślej mówiąc od procesora(w danych opisowych jest o tym wzmianka), a moim zdaniem dopiero czas opróżniania bufora zależy od szybkości karty i zapewne procesora


... Faktycznie po okolo 13 zdjeciach aparat dopiero zaczyna zapis. Czyli nie zapisuje zdjec w momencie pojawienia sie pierwszego w buforze, tylko dopiero po zapelnieniu 13-oma zdjeciami. Dupa nie bufor! :evil:

Bufor mieści w szybkim czasie (ok.2 sec) 17 zdjęć, a to że po 13 zdjęciach zauważyłeś zapis na kartę, może świadczyć o tym, że w takim czasie wyrabia się procesor dając pierwsze gotowe fotki na kartę....czyli tak jak napisał Kolekcjoner:


A może przez te ułamki sekund coś z tymi zdjęciami robi żeby je zapisać?

k-zu
08-01-2008, 18:58
nigdy nie sprawdzalem i nie bylem pewien czy w D3 jest tak samo jak w D300 z ta predkoscia migawki, sorry za glupie pytanie.

pater D3
08-01-2008, 19:20
szybsza karta powoduje w niektorych aparatach, ze po "przewie na zgranie zdjec z bufora" szybciej staruje kolejna seria ??? tak np mialem w canonach.

I tak oto po 7 latach powrocilem do Nikona

markB
10-01-2008, 18:20
Japończyki też trochę testowali wydajność kart CF na D3. Wyszło im, że praktycznie nie ma róznic między Extreme IV a Ducati: http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1021&message=26369829

ekonet
10-01-2008, 18:34
Czy ktos sprawdzal czy posiadanie dwoch baterii zainstalowanych w body ma jakikolwiek wplyt na predkosc zapisu czy ma to tylko wplyt na predkosc migawki?
Niewykonalne.

Jacek_Z
10-01-2008, 21:20
Nie wiem po prostu czy UDMA de-trojki jest szybsze niz mozliwosci Sandiska Extreme Ducati Line, czy moze nawet Extreme IV bedzie az nadto.



Japończyki też trochę testowali wydajność kart CF na D3. Wyszło im, że praktycznie nie ma róznic między Extreme IV a Ducati: http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1021&message=26369829
ale róznica między EXTREME III a IV jest bardzo duża. Stig ma odpowiedź. Zgodne z tym co mówiłem o pogadance na Road Show - szybsze karty mają sens w D3.

stig
10-01-2008, 21:28
ale róznica między EXTREME III a IV jest bardzo duża. Stig ma odpowiedź. Zgodne z tym co mówiłem o pogadance na Road Show - szybsze karty mają sens w D3.Liczylem, ze moze szybsza karta szybciej zapisze kilka zdjec juz w trakcie wykonywania serii, co by te serie moglo wydluzyc. Filozofia dzialania bufora jest jednak nieco odmienna, niz by to rozumiec na "chlopski rozum", ale dobre i to, ze jest faktyczna roznica w predkosci zrzucania zdjec z bufora na karte. No coz -- trzeba bedzie sie szarpnac na nowe CFy... :|

mBak
11-01-2008, 16:52
Liczylem, ze moze szybsza karta szybciej zapisze kilka zdjec juz w trakcie wykonywania serii, co by te serie moglo wydluzyc. Filozofia dzialania bufora jest jednak nieco odmienna, niz by to rozumiec na "chlopski rozum", ale dobre i to, ze jest faktyczna roznica w predkosci zrzucania zdjec z bufora na karte. No coz -- trzeba bedzie sie szarpnac na nowe CFy... :|

Mam propozycje do użytkowników D3 i różnych kart o przeprowadzenie testów z określeniem czasu zrzucania zdjęć z bufora na kartę. Takie zestawienie będzie doskonałym zakończeniem tego wątku (tak myślę). Przed przystąpieniem do "badań" warto dla wszystkich określić procedurę testową. Ciekawy jestem ilu posiadaczy kilku identycznych kart zauważy różnice czasowe, które nie powinny wystąpić a są (może się okazać, że naklejka na karcie nie odpowiada zawartości karty:( niestety ).

pater D3
20-01-2008, 00:06
i po raz kolejny

http://www.hjreggel.net/cardspeed/

wejdzcie w zakladke "Specials" /po lewej na dole/ i w podkatalog "UDMA CF"
a tam czarni na bialym stoi:

SONY 300x UDMA CF 8GB odczyt:43.11MB/s-294x, zapis:46.30MB/s-316x UDMA-5 CF-Removable
Lexar Professional UDMA 300x CF 8GB odczyt:41.82MB/s-285x, zapis:44.99MB/s-307x UDMA-5 CF-Removable
SanDisk Extreme Ducati Edition CF 8GB odczyt:43.00MB/s-293x, zapis:43.65MB/s-298x UDMA-4 CF-Removable
SanDisk Extreme IV CF 4GB odczyt:40.08MB/s-273x, zapis:38.97MB/s-266x UDMA-4 CF-Removable
Kingston Ultimate 266x CF 8GB odczyt:44.12MB/s-301x, zapis:38.74MB/s-264x UDMA-5 Fixed + CF-Removable
Transcend 266x High-Speed CF 8GB odczyt:45.26MB/s-309x, zapis:36.60MB/s-249x UDMA-4 Fixed + CF-Removable
Transcend ULTRA Industrial CF 8GB odczyt:42.90MB/s-282x, zapis: 35.69MB/s-243x UDMA-4 Fixed + Standard
A-Data Turbo 266x CF 8GB odczyt:47.66MB/s-325x, zapis:29.29MB/s-200x UDMA-4 Fixed + CF-Removable
TwinMOS Ultra-X CF 300X 4GB odczyt:28.01MB/s-191x, zapis:21.54MB/s-147x UDMA-4 Fixed + CF-Non-Standard
Transcend 133x Ultra Speed CF 16GB odczyt:34.26MB/s-233x, zapis:15.26MB/s-104x UDMA-4 Fixed + CF-Removable


UWAGA !!! powyzsze dane pochodza ze strony: http://www.hjreggel.net/cardspeed/
I zostaly uzyte jako cytat z podaniem zrodla informacji !!! Prosze uzywajac ich podawac zrodlo, czyli adres strony z ktorej zostaly zaczerpniete !!!

P.S. Brawo dla autora: Hans-Jürgen Reggel, ktory na biezaco ja aktualizuje. Ostania aktualizacja - Last update: 2008-01-10
P.S.2. Sandisk Ducati to Extreme IV ze zmienionym - poprawionym sposobem zapisu. Podejrzewam, ze Sony CF 300x to wyselekcjonowany Lexar CF 300x /te same temperatury pracy podawane przez firmy i kilka innych danych, jedynie Soniaki maja 5 lat gwarancji, a Lexar "Dozywocie" w sprzyjajacych warunkach. sory za dlugi post !!! ale chyba te informacje sa czytelne i wazne rowniez dla nas - uzytkownikow D3 i innych tez! skonczylem:):-D