PDA

Zobacz pełną wersję : Databank Digi Mate II



moshica
08-02-2006, 16:11
Witam

Szukam na www i Allegro tych urządzeń, czytałem trochę o Apacerze i Weelendzie ale o tym urządzonku nie widziałem nic na naszym forum.
Czy ktoś ma i używa takiego fotobanku ?
Rozumiem że muszę dokupić Hdd 2,5" i powinno hulać :roll:
Co o tym produkcie sądzicie ? Miałbym jeszcze do wyboru Wellanda 940 OTG ale nie ma sygnalizacji na LCD, chociaż w tym Digi Mate nie wiem czy będzie wyświetlana struktura katalogów i czy sprawdzę co się zgrało. :?:
Obecnie najtaniej wychodzi Wellland na www.zorn.pl z dyskiem 40GB jakieś 350zł...
Co radzicie, bo trochę z Was używa już tych urządzeń. Czekam na rady

Pozdrawiam
Moshica

Kundzior
08-02-2006, 17:12
Używam digimate II NA wyswietlaczu jest stan baterii jaka karta podączona i ile mijsca zostało na dysku, pojawia sie również ile procent skopiowano z karty. Jestem zadowolony z tego Fotobanku. Też miałem dylemat przy wyborze i wybrałem DigiMate II.

Wiktoch
08-02-2006, 19:42
ja również mam digimateII z dyskiem 40gb. spełnia moje oczekiwania i nie miałem z nim jak dotąd (odpukać :mrgreen: ) żadnych problemów. generalnie polecam sprzęcik.

aha - odnośnie twoich pytań: na wyświetlaczu nie jest pokazywana żadna struktura katalogów - po prostu za każdym razem zdjęcia kopiowane są do nowego folderu. na LCD wiadć postęp kopiowania (w procentach). poza tym jest w górnym rogu wyświetlane dostępne miejsce na dysku.

moshica
08-02-2006, 22:30
A czy możecie jeszcze tylko potwierdzić czy to ten sam model na aukcji Allegro - link który podałem z tym databankiem co Wy kupiliście ?
Kto jeszcze sprzedaje takie databanki, gdzie kupowaliście ?

Pozdrawiam
Moshica

kacperek
08-02-2006, 22:47
FotoBank z czytnikiem kart Flash DigiMate II 40GB - 525,00 zł
http://allegro.pl/show_item.php?item=84267096
Troche drogo.

ALF
08-02-2006, 23:02
ja kupiłem cóś takiego
http://allegro.pl/show_item.php?item=85525045#photo
dysk dokupiłem na allegro za parę złotych i chodzi wszystko oki...łącznie dałem tyle co za extreme 1GB :P

Wiktoch
09-02-2006, 00:54
Kto jeszcze sprzedaje takie databanki, gdzie kupowaliście ?

ja swój kupiłem na allegro - dokładnie taki sam jaki podałeś w linku tylko że od innego sprzedawcy (na pewno spoza warszawy). nie pamiętam ile dałem za niego kasy. wiem że była jeszcze mozliwośc kupienia samej obudowy. jak masz jakiś stary HDD w domu to możesz później sam zmontować databank - podobnie jak napisał ALF.

moshica
09-02-2006, 09:00
Tego linka nie wkleiłem, przepraszam za nieporozumienie :oops:
Miałem na myśli taki fotobank: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=85143380
Pisze że to Digi Mate II, ale czy nie jest to jakaś tandetna podróbka ?
W tej cenie z LCD OLED i taka cena ? Nie wiem czy nie jest to za tanio ?
Możecie jeszcze to zweryfikować ?

Pozdrawiam
Moshica

Kundzior
09-02-2006, 11:18
To moze jakas nowsza wersja DM II plus. Ja mam i mój zupełnei inaczej wygląda, nie ma wyśw. na Oledach itd. W sumie mi wyglad sie nie liczy liczy sie funkcjonalność.

Wiktoch
09-02-2006, 12:10
mój digimate wygląda jak ten z linka aukcji podanego przez kacperka : http://allegro.pl/show_item.php?item=84267096

ten o którym ty piszesz moshica to pewnie jakaś nowa wersja digimate ale cena na 100% dotyczy samej obudowy bez twardego dysku.

krzysztof jot
09-02-2006, 12:18
W sumie mi wyglad sie nie liczy liczy sie funkcjonalność

a właściwie pewnosc działania produktu - bo nieświadomosc tego, czy sie zgrało
i czy można juz sformatowac karte - to stres jak diabli :)
Poniewaz to jednak zakup na lata, nie byłbym az tak przesadnie oszczędny, istotne
jest wszystko - od obudowy i pewności "siedzenia" slotów do kart, po dostęp do
akumulatora, oprogramowanie a nawet współprace z dyskami - bo to bywa różnie
Ta cena wydaje się niezwykle dziwna - nie mówię że jedyne i słuszne to sa Databanki
po 1500-2500 zł, ale troche rozsądku należy mieć - nie wiem czego oczekujecie po produkcie
w cenie lepszego T-shirta - ja nigdy byn tego nie kupił - to tak jak z zegarkiem - nawet
ładny, ale jak pokazuje do d... czas - to po co mi taki zegarek ?
Ja mam Vosonic'a czyli X-Drive i opisałem go tu bardzo dokładnie:
http://cafefoto.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=89&Itemid=31
i nawet moge go sprzedać za 500zł :) bo planuje coś z podgladem fotek - jest tu
na allegro http://allegro.pl/show_item.php?item=85431935 choć ja kupiłem w MM.

akustyk
09-02-2006, 12:32
to ja z jednym pytaniem wyskocze:
jak wasze image banki stoja pod wzgledem mozliwosci wymiany akumulatora. bo chcialbym sobie kupic cos zamiast wellanda 940 (bo juz mnie te latajace kable wkurzaja niemozebnie - nie zawsze moge sobie pozwolic na siedzenie w miejscu i zgrywanie kart) ale bezdyskusyjnie chcialbym cos, w czym w razie potrzeby mozna na szybko wymienic zasilanie. moze byc metoda na srubokret, ale zeby nie wymagalo 15 minut dlubania i zeby ew. zamiennik nie wymagal sprawadzania z socjalistycznej republiki dolnego gangesu :)

Kundzior
09-02-2006, 12:46
U mnie wbudowana bateria ale z tego co patrzyłem to można kupić takie ogniwo w sklepie z elektroniką za 20 zyla :) Mój data bank ma koło 7 miesięcy i bateria trzyma około 2,5 do 3h, to standard w tej klasie.

Wiktoch
09-02-2006, 14:35
odnoiśnie baterii (akumulatora) to siedzi zamnkięta w obudowie i nie próbowałem jej jeszcze wyciągać :mrgreen: mój databank pracuje podobnie jak kundziora - tak do 2,5 - 3 godzin.

ps. kundzior - piękny podpis (stopka) :D

Kundzior
09-02-2006, 14:51
ps. kundzior - piękny podpis (stopka)

Niestety taka prawda radio maryja, TV Trwam, i nasz dziennik sie teraz obłowią i porzadzom sobei reszzty tłumaczyć nie musze, prezerwatywy będą na recepte :lol: 8)

ALF
09-02-2006, 15:02
u mnie to samo...bat wybudowana i czymi gdzieś ok 4-5 dni, a wystarcza do zgrzania ok 6 kart 512MB

moshica
09-02-2006, 15:04
Kontaktowałem się telefonicznie w sprawie tego databanku z aukcji Allegro - odnośnik do ich strony : http://sklep.mediamax.pl/freedata-technology-m-1.html i gościu powiedział że wszystko jest zgodne z opisem na ich stronie.
Wygląda z tego że nie taki zły ten databank, przede wszystkim ma LCD ze stanem zgrywania fotek.
Krzysztof Jot ceny idą w dół i to co rok temu kosztowało kilka paczek teraz jest tańsze. Wiadomo że najlepiej kupić produkt Nikona za 2 tysiaki i nawet oglądać fotki na LCD. No ale nie każdego na to stać.
Elektronika w naszym zasr... kraju i tak jest za droga do naszych zarobków :evil:
Chyba kupię ten databank, potem jeszcze tylko dyzior i na wakacje jak znalazł.

Pozdrawiam
Moshica

[ Dodano: 09-02-06, 14:19 ]
Alf po naładowaniu trzyma Ci tylko 4-5 dni, nawet bez zgrywania ?
To w sumie krótko, czyli na wyjeździe trzeba doładowywać...
Jaki jest czas zgrywania z karty 512MB włożonej do databanku ?

krzysztof jot
09-02-2006, 15:41
Krzysztof Jot ceny idą w dół i to co rok temu kosztowało kilka paczek teraz jest tańsze
no, wiesz to akurat do mnie dociera, a wola Twoja co kupisz - tylko po co pytasz
jak i tak kupujesz to, co zaplanowałeś na wstepie - ja nie kupie gówna za 100 zł
do niepewnego magazynowania fotek, co może spowodować straty nieodwracalne
bo są zdjecia których już nigdy nie da sie powtórzyć - a o tych co zarobkowo robią
i o "odpowiedzialnosci" za zlecenie nie wspomnę. Kup Wellanda z czytnikiem na sznurku,
dokup z demobilu stary dysk - będzie jeszcze taniej... ja przedkładam spokojny sen -
przed kilkaset złotych oszczędności - i nie tylko w tej kwestii - ale, każdy ma inną filozofie życia :)

moshica
09-02-2006, 15:56
Krzysztof Jot, ale ja się nie nastawiłem że go kupię na samym początku.
Ty mówisz kup Wellanda, ok, to powiedz jaka jest różnica pomiedzy tym jednym a drugim, bo na mój rozum, to chyba wielkich różnic nie ma, jedynie to że Welland ma zasilanie osobno i brak mu LCD. Więc w czym problem, ta sama klasa sprzętu....prawie.
Pewnie że markowe lepsze, ale co ma obudowa do tego, i tak w koncu w jednym i drugim jeszcze pracuje Hdd, więc powodów uszkodzenia w jednym i drugim może być wiele.

Pozdrawiam
Moshica

deep
09-02-2006, 17:56
Krzysztof Jot, nie do końca jest tak jak myślisz (piszesz). Ten twój vosonic wydaje się fajny i nawet byłem nim zainteresowany ale poczytałem trochę zachodnie fora i okazało się że są problemy z sandiskiem ultra II 2GB a ja takowego właśnie posiadam. Pisali ludzie do vosonica i jak na ten moment nie ma rozwiązania tego problemu, Tak więc nie wszystko złoto co się świeci. Co do digimata II to go miałem i sprawował się bez problemów (no może z małymi wyjątkami, tzn. trochę za bardzo obciąża USB po podłączeniu do komputera i czasami niektóre kompy sobie z tym nie radzą.) W tym momencie faworytem dla mnie jest NEXTOCF, tylko cena trochę spora i słaba dostępność u nas.

Kundzior
09-02-2006, 18:16
Ten digimate II z oled to nowsza wersja od tego ze zwykłym wyświetlaczem lcd :) doczytałem sie w necie. Obciąża bo ładuje wewnętrzny aku z USB, ale i tak nie ssa wiecej niż 500mA bo takie jest max obciążenie jedengo złącza USB 8)

moshica
09-02-2006, 18:53
Kundzior czy jest jakiś przycisk kopiowania w tej wersji DigiMate o której piszesz?
Bo w tej co ja podałem link nie ma takowego, a kopiowanie zaczyna się automatycznie po włożeniu karty, trochę głupie ! LCD jest monochromatyczny się okazało i wychodzi na to że jest to jakaś uboga wersja, może gorsza od tej co Ty masz.
Na LCD jest tylko pokazywany procent zzawansowania i to wszystko.
Nie wiem co dalej o tym wszystkim myśleć.
Chyba mam doła i nie kupię nic bo czuję że stracę tylko kasę i kupę nerwów :x
Apacer to znów 100 zł drożej, coś innego znów kolejna stówa i nagle z dyskiem koszt staje się nie do zaakceptowania.

Pozdrawiam
Moshica

chrup
09-02-2006, 23:39
Krzysztof Jot, a o czym z podglądem myślisz?

Wiktoch
10-02-2006, 00:57
czy jest jakiś przycisk kopiowania w tej wersji DigiMate o której piszesz?
Bo w tej co ja podałem link nie ma takowego, a kopiowanie zaczyna się automatycznie po włożeniu karty

dobra po kolei od początku do końca :D

na obudowie digimate II masz dwa przyciski - ten po lewej to POWER a obok PLAY.

wkładasz kartę do slotu i włączasz databank. wyświetli ci się ile MB zajętych jest na karcie (po lewej stronie LCD) oraz ile miejsca masz na HDD (po prawej). Poniżej masz wskaźnik poziomu baterii.

naciskasz PLAY i następuje kopiowanie ("oryginały" pozostają na karcie). Na środku LCD pokazywane jest ile % zdjęć przekopiowano. jak skala dojdzie do 100% wyłączasz databank i wyjmujesz kartę.

that's all :wink:

za każdym razem zdjęcia kopiowane są do nowego folderu. poza tym jeżeli databank jest włączony i nie wykonujesz żadnej operacji po ok 30 sekundach do 1 minuty - wyłączy się automatycznie.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.2and2.net/Uploads/Images/Resize%20of%20_DSC7878.JPG)

akustyk
10-02-2006, 02:05
Wiktoch,
to ja odwieczne pytanie moje powtorze: jak jest z zasilaniem? tzn. z moznoscia wymiany akumulatora w terenie? jest to jakos dobrze dostepne i latwo wymienne po odreceniu srubek?

Kundzior
10-02-2006, 02:23
Aku jest przylutowany i teoretycznie nie wymienny, teoretycznie. W terenie nie wymienisz. W praktyce to ma sie tak w sklepie z artykułami elektronicznymi jest identyczny aku z identyczną mocą i napięciem za 20 zł :) wiec jak wbudowany dosięgnie swego żywota to 2 kabelki odlutowujemy, następnie 2 przylutowujemy i mam jak nówex:)

Mam idento DM II jak Wiktoch

Są terazz na rynku 2 modele DigiMate II, Kody produceta to DM02 (czyli ten z przyciskiem copy) i DM03 bez przycisku który po podłączeniu do komputera nie zgrywa z karty a zachowuje sie jak czytnik z dyskiem a wyświetlacz ma na Oledach i funkcjonalność wyśw jak i Databanku jest identyczna. W DM03 (który również nazywa sie DigiMate II) Jeśli nie jest on podłączony do komputera przez kabelek USB następuje automatyczne kopiowanie Karty na dysk w Databanku.

Osobiście uważam ze nie powinieneś sobie rwać włosów z głowy i ten i ten starszy model będąównie dobrym i pewnym wyborem, możesz spać spokojnie.

moshica
10-02-2006, 09:05
Wielkie dzięki Kundzior, trochę mnie to uspokoiło, bo w tej cenie nic sensowniejszego bym nie znalazł. Dzięki za fotkę, teraz mam wyobrażenie :D
Chyba go zamówię i opiszę potem co i jak.

Pozdrawiam
Moshica

radek77
12-02-2006, 12:16
to może jeszcze tylko jedno krótkie pytanie
na placu boju pozostały dla mnie już tylko digimate II plus za 525zł i iTec X-Drive II za 580zł
co wybarać?
zważywszy że posiadam kartę sandisk ultra II 1gb, a ktoś tu zgłaszał problemy na lini x-drive - sandisk

moshica
12-02-2006, 13:21
Radek77 pytanie mam ten Digi Mate II plus to z jakim dyskiem chcesz kupić, bo cena jest moim zdaniem zawyżona :shock:
Ja nie zauważyłem nigdy informacji że Sandisk nie chce z czymś współpracować, aczkolwiek może ktoś poza mną o tym czytał....

Pozdrawiam
Moshica

kacperek
12-02-2006, 13:26
525zl kosztuje z dyskiem 40GB

radek77
12-02-2006, 14:30
... vosonic wydaje się fajny i nawet byłem nim zainteresowany ale poczytałem trochę zachodnie fora i okazało się że są problemy z sandiskiem ultra II 2GB a ja takowego właśnie posiadam. Pisali ludzie do vosonica i jak na ten moment nie ma rozwiązania tego problemu, Tak więc nie wszystko złoto co się świeci. ...

może x-drive ma problem tylko z sandiskiem 2gb?

databank chciałbym z dyskiem 40 gb

gotowca digimate II (obudowa + dysk 40gb) z fakturą najtaniej znalazłem za 525zł

moshica
12-02-2006, 14:30
To i tak drogo, bo czemu nie kupujecie osobno kieszeni i osobno dysku ?
Mnie to wyniesie łącznie około 350zł też z dyskiem 40GB.

Pozdrawiam
Moshica

kacperek
12-02-2006, 15:28
Sama obudowa na allegro okolo 275zl, dysk 190zl = 465zl

moshica
12-02-2006, 17:15
Ja zamówiłem tutaj : http://sklep.mediamax.pl/digital-partner-c-6.html, cena 126zł, dysk ok. 220zł i masz 350zł za całość.

Pzodrawiam
Moshica

Wiktoch
13-02-2006, 01:19
przy okazji - z moim DIGIMATE karty SANDISK 1GB ULTRA II współpracują poprawnie i nie miałem żadnych problemów

deep
13-02-2006, 10:08
Może napiszę jeszcze raz, vosonic vp2160 ma problemy z kartą sandisk ultra II 2GB i tylko z taką, z 1GB jest wszystko ok, jak miałem digimata to zarówno sandisk II 1GB jak i 2GB działały bez problemów, tak samo lexary x80 1GB.

ALF
13-02-2006, 10:56
nie tylko vosonic, większość tanich fotobanków nie obsługuje lub ma problemy z kartami powyżej 1GB, a niektóre nawet 512MB

vitter
13-02-2006, 12:10
http://forum.nikon.org.pl/viewtopic.php?t=4226&postdays=0&postorder=asc&start=0
chyba wszystko

radek77
13-02-2006, 13:17
dziękuję bardzo, moje wątpliwości zostały rozwiane

pozdrawiam

moshica
20-02-2006, 20:08
Panowie zakupiłem ten fotobank DigiMate II, wsadziłem niesformatowany dysk WD 400VE 40GB i po chwili mam komunikat na LCD - HD Fail 89 ( kod błędu 89, bo chyba o to chodzi).
Jak podpiąłem poprzez USB i włączyłem zasilanie i w Mój komputer->Zarządzanie dyskami, to go co prawda widzi jako nieaktywny ale na prawym przycisku myszy nie mogę go sformatować, bo mam nieaktywne : Utwórz partycję.
Kurcze zgłupiałem do reszty, co jest albo dyzior walniety albo fotobank, pewnie jedno z dwóch.
Czy ktos się spotkał z czymś takim ? :evil:
Co to może być, szukam po internecie i nic nie mogę znaleźć na ten temat, ani w manualach ani na forach dyskusyjnych. Czy ktoś ma jakiś pomysł ?

Pozdrawiam
Moshica

KJO
20-02-2006, 20:47
moshica, z poziomu windowsa nie stworzysz partycji na dysku, musisz odpalić instalatora z płyty i wtedy utworzyć partycję, dopiero po tym można zrobić format

pozdrawiam

shakk
20-02-2006, 20:48
opcje sa 3...

1)nie wiem jak jest w malych dyskach ale powinny raczej byc...tzn.zworka moze jest zle ustawiona....
2) kupic przejsciowke 2,5 cala ------- zwykly dysk :) podpiac do kompa sformatowac i powinno dzialac
3) uzyc programu Partition Magic czy jakos tak ;D on ci sforamtuje raczej wszytko jak trzeba

moshica
20-02-2006, 21:19
... z poziomu windowsa nie stworzysz partycji na dysku, musisz odpalić instalatora z płyty i wtedy utworzyć partycję, dopiero po tym można zrobić format
KJO w instrukcji pisze, że trzeba odpalić Mój Komputer-> Zarządzanie dyskami-> i tam sformatować, no ale on mi nei widzi nic, to jest najgorsze, poza tym pomimo sterowników do USB wykrywa mi to urządzenie z błędem. Raz udało mu się wykryć poprawnie a czasami po właczeniu nie startuje dysk, nie słychać go. Mam Win2000 i na nim próbuję go uruchomić...

Shakk może i najlepiej przez przejściówkę (w domu jej nie mam, zobaczę jutro w pracy).
Najgorsze jest to że przy podłączonym USB do komputera albo dysk nie startuje, albo wykrywa jako urządzenie USB z błędem. Komunikat HD Fail 89, jest tylko jak nie podłączam do komputera.
Nie wiem też czy na FAT32 jak zaleca producent sformatuję 40GB, bo chyba limit jest max 32GB.
Czy Wy kupiliście fotobanki z zamontowanymi dyskami , czy sami je montowaliście ?

Pozdrawiam
Moshica

josoko
20-02-2006, 21:24
Musisz podzielić na dwa. Nie sformatujesz FAT32 powyżej 32 MB.
Też najpierw zgłupiałem, jak natknąłem się na ten problem. Ale skleroza nie boli :lol:

vitter
20-02-2006, 21:59
Spróbuj na innym komputerze, nie wiem, dlaczego ale po podłączeniu do niektórych komputerów wyskakuje komunikat o błędzie. Mam fotobank DigiMate II i na kompie u braciaka nie daje się uruchomić, na kilku innych nie mam żadnych problemów na wszystkich win XP (DigiMate II kupiony razem z dyskiem już sformatowanym)

[ Dodano: Pon 20 Lut, 2006 ]
dysk 80GB

moshica
21-02-2006, 11:14
Po dzisiejszych porannych próbach sformatowania dysku w noteboku, dysk działa bez problemu.
Problemem jest obudowa, gdzie zawsze dysk zgłasza się na LCD bez rozmiaru, nadal z komunikatem Fail 89. Drugi sprawny dysk z błędem 01.
Databank, jak podpinam na którymkolwiek komputerze, to albo jest wykrywany albo nie, ale w Menadżerze dysków nie jest widoczny dysk a czasami czytniki tych kart CF/SD/MC , etc.
Jedenym słowem databank jest walnięty bo wariuje a dysku jak nie widzi tak nie widzi.
To na dziś tyle co ustaliłem, trzeba go odesłać do sprzedawcy, skoro HDD w noteboku działa.

Czy ktoś z Was w tym DigiMate II montował samodzielnie dysk i ruszył mu bez problemu, tzn wykrył i rozmiar i to że wszystko z nim OK ?

Pozdrawiam
Moshica

sla
21-02-2006, 11:31
Wczoraj identyczny przyszedł do mnie z maximedia.Zamontowałem do niego dysk twardy 60 GB Samsunga - który wcześniej był sformatowany na laptopie (wcześniej miałem dysk) - dysk mam podzielony na dwie partycje - na wyświetlaczu jest informacja o pojemności nie całego dysku , tylko pierwszej partycji.Wszystko działa OK - testowałem zgrywanie zdjęć z karty - nie było problemu.
Co do połączenia z kompem to trzeba pamiętać ,że niektóre obudowy posiadające wyprowadzenie gniazd USB na przednią ściankę stwarzają problemy (prawdopodobnie wina leży w przewodach doprowadzajacych - może za małe przekroje, albo brak dobrego ekranowania?) - tak było u mnie - na kompie domowym databank nie był widoczny po przez te gniazda (są sprawne bo działa mi na nich choćby palmtop) - gdy podłączyłem na gniazda z tyłu (bezpośrednio do płyty) problemu nie ma.Natomiast na innym kompie sprawdzałem rano - databank jest bez problemu widoczny na "przednich" gniazdach.
Sprawdzę jeszcze dziś czy da się go sformatować przez USB - myślę że powinno.
A i jeszcze jedno - pierwsza partycja jest na FAT32 i ma pojemność 48GB....

moshica
21-02-2006, 12:11
SLA ja sprawdzałem na tylnich gniazdach USB, w gniazdach gdzie Pendrive mi chodzi, mp3 player i drukarka. Tu nie mogło być pomyłki.
Natomiast niepokojące jest to że, ten databank przy niepodłączonym kompie (dysk w obudowie) wyświetla HD Fail 89, i na tym koniec.
Cała operacja była sprawdzana z kumplami informatykami na notebooku, jednym PC i u mnie w domu i wszędzie to samo. Dysk ma wciąż jakiś błąd a podłączenie databanku do kompa raz wykrywa czytnik kart CF/MC/ SD etc a raz nie.

Czy kupowałeś u tego samego sprzedawcy www.mediamax.pl ? Mnie nawet gwarancji nie podesłali ze sprzetęm i nawet to muszę u nich odkręcać ! Czy u Ciebie było podobnie ?

Pozdrawiam
Moshica

sla
21-02-2006, 13:43
Czyli wynika z tego ,że masz rację, databank jest uszkodzony.

Tak kupiłem przez www.mediamax.pl - gwarancje dali - jest na małym świstku - ale jest pieczątka ,data i okres gwarancji (12mies).
Acha ,jest jeszcze gotowy blankiet zgłoszenia reklamacyjnego - w razie jakby co...

moshica
21-02-2006, 14:30
A ja nie otrzymałem ani gwarancji ani świstka i mieli mi podesłać ale jeszcze nie podesłali. Dzisiaj będę jeszcze tę sprawę telefonicznie wyjaśniał, mam tylko nadzieję że firma jest porządna i bedę mógł ten databank reklamować.
Tak czy siak, kilku kolegów informatyków po dzisiejszej zabawie jednogłośnie twierdzi że to wina databanku...
Miałem pecha, ale to nie 1 i ostatni, poprostu co kupię to mam wielką wtopę !!!
Brak mi słów !

Pozdrawiam
Moshica

Antonina
21-02-2006, 14:44
Ja miałam ten problem ale wasze obudowy nie są zepsute tylko musicie dyski sformatować Systemem FAT w Xp nie sformatujecie dużych dysków w FAT32 musicie zrobić to programem zewnętrznym np. PartitionMagic i będzie po problemie
Pozdrwim

moshica
21-02-2006, 15:50
Antonina miałaś ten sam komunikat " HD Fail 89" ?
Czy osobiście formatowałaś systemem FAT czy FAT32, bo to są dwa różne systemy plików, a w instrukcji pisze że ma być właśnie FAT32.
Na jakim dysku miałaś ten problem, : producet, wielkość ?
Czy ten problem zasłyszałaś czy przerabiałaś osobiście ?

Pozdrawiam
Moshica

Antonina
21-02-2006, 16:08
Nie pamiętam dokładnie czy był to ten sam komunikat co u Ciebie ale na pewno był podobny ,dysk mam Samsunga 60GB obudowa DigiMate II plus ,Partycja to FAT32
P.S
Zainstaluj jakiś program do tworzenia partycji np. ten który wymieniłam Norton PartitionMagic podłącz obudowę do USB włącz dysk uruchom program powinny Ci się pokazać w oknie dyski które wykrył program u mnie to jest dysk M zaznacz ten dysk i kliknij Create a New partition i dalej postępuj intuicyjnie powinno się udać jeśli ten program nie pokarze twojego dysku będziesz miał pewność że obudowa jest uszkodzona

moshica
21-02-2006, 16:28
Całe popołudnie posiedzę nad tym, spróbuję sformatowac go z poziomu PartitionMagic ale w to wątpie (Zarządzanie dyskami pod Win2000 nie widzi w systemie żadnego dysku oprócz systemowego z komputera) . Spróbuję też go Fdiskiem z Win98 potraktować zakładając 2 partycje i wykluczyć że to wina dysku.
Znalazłem też taki opis, że gościu miał też komunikat o zwracanym błędzie, co moze wynikać że dysk nie styka w tej obudowie. Dodam że drugi dysk Seagate też ma to samo, bo ja mam WD Caviar, więc moze to być wina złącza w obudowie lub kontrolera dysku w tym urządzeniu !

Pozdrawiam
Moshica

[ Dodano: 21-02-06, 15:29 ]
a tu ten link : http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1023&message=15310878

krzysztof jot
21-02-2006, 19:00
Całe popołudnie posiedzę nad tym, spróbuję sformatowac...

Pytałeś- radziłem. Liczy sie i obudowa, i sloty kart i sprzedawca-gwarant no i...
oprogramowanie. Xdrive ma uaktualnienia softu na stronie wwwpod nowe dyski ,
ma soft do formatowania, ma soft do dzielenia na partycje. A weź teraz zaufaj
temu, zgraj w lesie fotki z karty i sformatuj ją.... za pare groszy oszczednosci...
To nie proszek do prania, i czasem warto przepłacać.

Kundzior
21-02-2006, 19:04
Co do połączenia z kompem to trzeba pamiętać ,że niektóre obudowy posiadające wyprowadzenie gniazd USB na przednią ściankę stwarzają problemy (prawdopodobnie wina leży w przewodach doprowadzajacych - może za małe przekroje, albo brak dobrego ekranowania?) - tak było u mnie - na kompie domowym databank nie był widoczny po przez te gniazda (są sprawne bo działa mi na nich choćby palmtop) - gdy podłączyłem na gniazda z tyłu (bezpośrednio do płyty) problemu nie ma.Natomiast na innym kompie sprawdzałem rano - databank jest bez problemu widoczny na "przednich" gniazdach.

U mnei tak jest ze na przednych nie chce śmigać zbytnio a z tylnymi gniazdami, tymi na płysie się świetnie dogaduje.

radek77
26-02-2006, 14:26
Witam
takie małe podsumowanie mojego udziału w tym temacie

udało mi się kupić w sklepie internetowym databank i-tec X's-drive II + (VP2160) 40gb za 525zł z fakturą
zdecydowanie polecam to rozwiązanie bo urządzenie jest gotowe do działania i ominęły mnie wszystkie problemy z podłączaniem, formatowaniem itp.

pozdrawiam

kacperek
26-02-2006, 14:31
radek mozesz dac namiary na sklep?

radek77
26-02-2006, 19:03
nie wiem czy można podawać namiary na sklep, ale zostałem miło i błyskawicznie obsłużony więc zaryzykuję :)

https://www.e.pl/product/i-Tec_X-Drive_II_DataBank/Pro_ID=1404/

moshica
27-02-2006, 18:29
Dziś dostałem odpowiedź od sprzedawcy na reklamowany DigiMate II i twierdzi że z nim wszystko ok. Sprawdzał z dyskami IBM i Hitachi 40GB. Po włożeniu dysku nie ma komunikatów HD Fail 89. Z rozmowy wynikało, że mój dysk WD Caviar 400VE 40GB poprostu z nim nie zagada, bo może być to kwestia Biosu, że te 2 urządzenia nie gadają tym samym językiem. Trudno mi naprawdę w to uwierzyć, ale w długoletniej praktyce serwisowej pamiętam takie przypadki z dyskami i to może być tego powód. Będę miał możliwość otrzymania zwroty pieniędzy, ale problem pozostał, bo nie będe juz drugi raz chciał ryzykować, że z innym fotobankiem to będzie działać.
Macie jakiś pomysł jak wyjść z impasu, skoro w 3 adminów nie udało nam się zmusić do pracy tego urządzenia z tym dyskiem ?
Może sprzedać tygodniowy dysk na Allegro, zwrot kasy za databank i kupić w całości XDrive'a za 525zł ?
Nie wiem co mam o tym wszystkim myśleć, na codzień borykam się z tymi problemami w pracy i szczerze dostaję do tego wszystkiego obrzydzenia że tak powiem... :evil:
Jakieś pomysły, dać sobie spokój i szukać cafei na wakacjach do zgrywania na CD ??

Pozdrawiam
Moshica

[ Dodano: 27-02-06, 17:31 ]
A i jeszcze jedno, czy ktoś jest tu na forum któremu WD Caviar łazi z tym ustrojstwem ?
Moze ktos to powtwierdzić że tak jest ?

Moshica

[ Dodano: 27-02-06, 17:51 ]
SLA mam pytanko - z jakim dyskiem kupiłeś ten sam DigiMate II ? Hitachi, IBM ?
Rozumiem że kupiłeś go razem z dyskiem.

Pozdrawiam
Moshica

sla
27-02-2006, 19:43
Moshica
Mój dysk to Samsung - kupiony osobno.
pozdrawiam

zotornik
27-02-2006, 21:21
Akustyk
ponieważ interesuje Cię databank z wymiennym aku, to spieszę z informacją - jest taki to DigiMate-III. Można spotkać go na allegro, tyle że jest nieco droższy od innych.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img487.imageshack.us/img487/9848/battery8rl.jpg)

Kundzior
modeli DigiMaete-II plus jest 4 DM-01, 02, 03, 04 ten ma wzmocnioną obudowę

akustyk
27-02-2006, 21:25
Akustyk
ponieważ interesuje Cię databank z wymiennym aku, to spieszę z informacją - jest taki to DigiMate-III. Można spotkać go na allegro, tyle że jest nieco droższy od innych.


dzieki za info! ten kawalek sprzetu jest super! ciulam kase :)

kacperek
27-02-2006, 21:52
http://allegro.pl/item88665548__digimate_pl%5D_nowosc_digimate_iii_4 0gb_hdd_.html
jakies 500zł

albo 275 zł - bez dysku

akustyk
27-02-2006, 22:40
http://allegro.pl/item88665548__digimate_pl%5D_nowosc_digimate_iii_4 0gb_hdd_.html
jakies 500zł

albo 275 zł - bez dysku

mozna liczyc w widelkach 320~330 z wysylka i od razu jakims zapasowym akku

do przelkniecia. za moj pierwszy, swietej pamieci, image bank dalem 460 :)

Kundzior
28-02-2006, 02:12
Ja posiadam z WD Scorpio 40Gb śmiga normalnie.


modeli DigiMaete-II plus jest 4 DM-01, 02, 03, 04 ten ma wzmocnioną obudowę

Być może ja na szybkiego sie oriętwałem więc napisałem co znalazłem :)

krzysztof jot
28-02-2006, 02:48
kacperek: jakies 500zł ...

dziwny ten allegrowicz - kilkadziesiat databankow sprzedane, i....
"przedmiot w aukcji przeznaczony jest dla klientów indywidualnych - nie wystawiamy faktury"
kto mu tłumaczył przepisy podatkowe tego kraju - dlaczego indywidualny nie moze dostac faktury ?
wnerwiaja mnie tacy sprzedawcy.... a tu nie 275 tylko 175 i faktura VAT ... :)
http://allegro.pl/item89426160_digimate_iii_mediabank_positivo_pl.ht ml

mziel
28-02-2006, 03:07
Mój Digi Mate II doprowadza mnie do szału... Transfer po USB 2.0 nie przekracza 6MB/s, padło podświetlanie LCD. Wysłałem, dostałem "wymieniony FB". Padnięte gniazdo USB... Znowu muszę wysyłać.

Mam zamiar dokupić drugą obudowę a DM II używać wyłącznie do kopiowania kart podczas focenia.

wilkor
28-02-2006, 21:02
ja urzywam DigiMate II plus
sprawuje sie bardzo dobrze, działa szybko i wygodnie

mziel
01-03-2006, 10:37
wilkor, taki jak ten?
http://allegro.pl/item87836234__digimate_ii_plus_fotobank_z_lcd_40gb _2_0_usb.html

Jakie masz transfery pod USB 2.0?

moshica
01-03-2006, 12:37
Mziel, właśnie taki sam kupiłem ostatnio i zwróciłem, go sprzedawcy, czekam obecnie na zwrot kasy. Próbowano mi wmówić, że z moim dyskiem coś nie tak, pomimo że dysk WD Caviar 400VE działa bez zarzutu i sprawdzało kilka osób to urządzenie na 2 dyskach. Jako przykład problemu, który mnie spotkał i zadecydował o zwrocie podaję w tym linku : http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1023&message=15310878


The Digimate worked for a few days, but after another bit of hard baggage handling (the internal flights in China really beat up our luggage--lots of scuffs, and other hints of hard use), the Digimate failed again. This time it knew it had a HD, but after a few seconds it illuminated a "fail" indication and displayed what I believe was an error code.

Tak więc, nie do końca jest to urządzenie pewne i całe szczęście że spotkało mnie to na początku a nie w momencie jak straciłym cenne fotki z wakacji, lub miałbym spotkać się z komuniktem Disk fail na wakacjach.
Sorki, ale nawet producent nie odpisał mi na postawiony problem od 2 tygodni prawie...
O czym to wszystko świadczy, oceńcie sami.... :mrgreen:

Pozdrawiam
Moshica

HYPER
05-03-2006, 19:53
jakby ktos chcial kupic foto-bank (obudowe) Vosonic VP2260 to moge przywiezc z niemiec bo bede kupowal dla siebie. Cena 290zl - uwazam, ze atrakcyjna bo jest to unowoczesniony nastepca Vosonic'a VP2160, ktory aktualnie kosztuje 380zl na allegro.

mziel
05-03-2006, 20:46
moshica, zdjęć jeszcze nie zgubiłem więc na to narzekać póki co nie mogę (odpukać w niemalowane drewno). W tym tygodniu mam dostać całkowicie nowe urządzenie. Zobaczymy jak to wyjdzie.

moshica
06-03-2006, 09:04
Mziel to chyba najważniejsze nie zgubić zdjęć, o to przecież chodzi !
Po konsultacjach z innym dystrybutorem DigiMate II, stwierdzono że dysk WD Caviar seria Scorpio nie działa z tym fotobankiem. Jest mało prawdopodobne że taki dysk zadziała, odpowiedzialne za to jest zarządzanie energią w tym dysku, co skutkuje tym że dysk po kilku sekundach się wyłącza lub wypluwa komunikat o błędzie. :twisted:
No niestety miałem pecha kupując Caviara, każdy inny dysk hula z tym urządzonkiem.
Od nitki do kłębka, recepta jest jedna, jak chcecie kupować DigiMate II omijajcie dyski Caviara !!!

Pozdrawiam
Moshica

Kundzior
06-03-2006, 10:29
moshica ja mam przeciez DM II w dyskiem WD Scorpio 40GB 8 MB cache i śmiga doskonale. Jak niewierzysz to moge zdjęcia zrobić i wkleić na forum.

mziel
06-03-2006, 10:55
moshica, no mam na szczęście samsunga :-)

moshica
06-03-2006, 11:49
Kundzior ja mam odpowiedź od dystrybutora że to nie ma prawa działać z Caviarem, ja to niestety przerobilem na swojej skórze i nie mam teraz ani dysku ani fotobanku. Może Twój się jakos dopasowł jak facet z kobietą :P ale mój nie chciał i wiele innych Caviarów też, co sam naocznie widziałem i mam potwierdzone.
A to jest z korespondencji, przytaczam : ":)
Sprzedałem kilkaset fotobanków z Samsungami, kilkadziesią z Toshibą i kilkanaście z Seagate :) ... oraz Hitahi, fujitsu ...
Działało wyszystko oprócz WD. Te dyski nie chcą pracować z obudowami USB i USB OTG. Są to problemy związane z poborem prądu (ewentualnie z chipem w urządzeniach USB).
Objawy są takie, że dysk nie może "zastartować" lub wyłącza się podczas pracy."

Nie wierzyłbym gdybym tego nie doświadczył...

Pozdrawiam
Moshica

Kundzior
06-03-2006, 13:18
NIerozumiem jakieś kolega ma obudowe OTG z też WD Scorpio. I działa nieźle. Podejżewam ze koleś chciał sie usprawiedliwić, lub Cię spławić.

moshica
06-03-2006, 13:47
Kundzior tę odpowiedź otrzymałem od sprzedawcy u którego nie kupowałem, a który tylko sprzedawał te same fotobanki. Tam gdzie kupiłem, nie montowali z dyskami WD i nawet nie mogli sprawdzić mojej obudowy z WD. Twierdzili że na innych dyskach działała. Opisuję tylko fakty, które miały miejsce a opieram się też na twierdzeniach osób, które dla odmiany próbowały te obudowy montować z dyskami WD i się nie udawało.
A może są jakieś różne wersje DigiMate II, mające rożne wersje biosu lub układu elektronicznego które poprostu nie współpracują z tym dyskiem. Skąd gościu, który sprzedaje by wiedział że dysk po kilku sekundach mu się wyłącza, o czym go nie informowałem a sam zauważyłem taki objaw?
Poprostu elektronika nie współpracuje i tyle....Może trafiłeś na wsześniejszy model obudowy lub dysku i u Ciebie było ok... zelektronika tak właśnie nieraz jest !

Pozdrawiam
Moshica

Kundzior
06-03-2006, 13:50
Może trafiłeś na wsześniejszy model obudowy lub dysku i u Ciebie było ok... zelektronika tak właśnie nieraz jest !

NIe wykluczone.

A to ze si ewyłącza to przeciez słychac jak parkują głowice.

moshica
06-03-2006, 14:11
A to ze si ewyłącza to przeciez słychac jak parkują głowice.

A widzisz, i właśnie tak u mnie między innymi było, parkował i się wyłączał, a jeśli dalej pracował to po kilkunastu sekundach był disk fail 89 i finito :twisted:

Pozdrawiam
Moshica

kacperek
23-03-2006, 17:48
Czy ktos moze używa : DigiMate III mediabank z dyskiem Dysk Seagate Momentus 4200.2 2,5'' 40GB, 4200RPM, Ultra ATA/100, 8MB cache

Ogolnie calosc wyniosla by: 173,00 zł + 271,44 zł = 444,44zł

Co sądzicie o takim zakupie?

moshica
24-03-2006, 19:34
Już nie kombinuj, ja zakombinowałem i jedno z drugim nie działało, musiałem odsyłać i było to dość stresujące :x . Przed wakacjami kupię ponownie DigiMateII z zainstalowanym dyskiem, zaoszczędzę sobie ryzyka że znowu któryś model dysku nie będzie chciał współpracować i nei zapłacę wcale więcej...Już się nauczyłem pokory w tym zakresie :D

Pozdrawiam
Moshica

snp
26-05-2006, 23:48
moshica, takie same bledy mialem jak nie docisnolem dysku do konca, i wystawaly troche piny, dysk musi byc docisniety do konca, mocno siedziec w gniezdzie.

Jacek_Z
27-05-2006, 00:37
co do dysku WD caviar 40 GB ma kolega włozony w obudowe wygladającą jak welland, ale to jakas podróba. I działa.
ja mam Digimate III i włozyłem w niego dysk Hitachi 80 GB - też działa, choć formatowanie dysku nie mogłem zrobić przez USB w Windowsie XP (proponował tylko NTFS), musiałem kombinować w Partition Magic i wtedy się dało w FAT 32.
kupiłbym z wmontowanym dyskiem, ale sprzedawali tylko z 40 GB - samsunga, a za 80 GB chcieli taką dopłatę, że zrobiłem to sobie sam. ale przy okazji popytałem o dyski i mi żadnego nie odradzili, stwierdził facet, że montują samsungi bo najtańsze i nie ma reklamacji.

moshica
27-05-2006, 21:34
No gdybyście poczytali koledzy od samego początku to byście wiedzieli ile czasu nad różnymi kombinacjami spędziłem z grupą kolegów informatyków. Zmiana partycji nie pomogła, wielkość, system który formatował ani dociskanie dysku i wyjmowanie go ileś tam razy.
Na forum cyberfoto.pl ten problem też jest opisany i wiadomo nie od dziś, że pewna partia TYCH samych dysków Caviara nie pójdzie z tym fotobankiem, poprostu zamontowali inny bios i firmware który koliduje z chipsetem fotobanku.
Pewnych niedogodności i kolizji sprzętowych nie sposób ominąć, wierzcie mi !
Jeśli chodzi o Caviara + Digimate to problem powstaje w zarządzaniu energią.

Pozdrawiam
Moshica

Kundzior
28-05-2006, 03:02
Dyski 2,5" SAMSUNG 40 GB 5400 OBROTÓW, 8MB CACHE, IDE, MODEL MP0402H, mają ten sam problem z DigiMate II do WD Caviar Scorpio 40Gb. Sprawdzone empirycznie. Hitachi 60 Gb śmiga jak ta lala o dziwo.

Na WD 40 GB Scorpio miałem transfer z dysku przez DM II na poziomie 2,5 MB/s również w drugą strone.

Z dyskiem Sajsung MODEL MP0402H mam około 7MB/s a z kompa na dysk około 3MB/s.

Z dyskiem Hitachi 60GB transfer miałem na kompa około 22MB/s z kompa 18MB/s.

Mr.Pietrek
28-05-2006, 22:21
Z dyskiem Hitachi 60GB transfer miałem na kompa około 22MB/s z kompa 18MB/s.

Bo prędkość obrotowa silnika to 7200 obr./min !!

teraz wiem czego szukać dla siebie :)

moshica
29-05-2006, 08:53
Najgorsze jest to że na Allegro teraz DigiMate II i III ma tylko w zasadzie positivo.pl, a z tego co czytałem nie są zbyt pewni, bo ludzie mieli z nimi ponoć problemy, chieli jakieś zaliczki, etc.
Muszę kupić ten databank z dyskiem 40GB, ale jest problem gdzie... Macie jakieś namiary ?

Pozdrawiam
Moshica

kacperek
29-05-2006, 09:17
Dzieki za informacje bo tez sie zastanawialem nad Digimate III z positivo.pl ale skoro bywaja z tym problemy to moze warto poszukac gdzie indziej.

rabijki
29-05-2006, 09:27
digimate 2 mam i nic sie nie dzieje choc to rok. nie wiem na ile starcza bateria bo niegdy mi jej nie zabraklo. inna rzecz, ze w hotelu lub gdzies tam w samochodzie mam lapcia i w wolnej chwili robie backup na lapciu a podczas kopiowania laduje sie bateria przez usb.
solidna obudowa, czytelny ekran, wystarczajaca predkosc. nic sie nie gubi.

moshica
29-05-2006, 09:44
Tylko jak szperam :lol: w internecie to oprócz positivo.pl nikt go nie ma w ofercie.
Kurcze wakacje niebawem a ja nie mam fotobanku, macie jakieś namiary na porządnego sprzedawcę ?

Pozdrawiam
Moshica

Jacek_Z
29-05-2006, 10:50
Ja kupiłem w positivo. Sęk w tym, że oni nie mieli towaru 3 tygodnie temu, jak wygrałem aukcję i przetrzymali mnie 2 tygodnie. W ramach "rekompensaty za straty moralne" dali mi myszke komputerową gratis. Potem na aukcjach pisali że termin wysyłki jest pierw 15, potem 18, potem 21 maja. Teraz chyba mają, o ile sie partia nie rozeszła, radze sie spieszyć. Ale najlepiej zadzwonić i spytać - podają na stronie sklepu telefon.
Niestety na digimate III (ma wymienny aku) polowałem 2 miesiące i nikt oprócz positivo go nie miał.

moshica
29-05-2006, 11:04
Jacek_Z rozumiem że kupiłeś go bez dysku. Jaki dysk zamontowałeś ?

Pozdrawiam
Moshica

Kundzior
29-05-2006, 11:11
Akurat aku w DM to nei jest problem DM II ma nie wymienny a spisuje sie wyśmienicie. Problemem jest współpraca z niektórymi dyskami.

Mr.Pietrek, to nie jest problem 7200obr/m. W obudowie Wellanda OTG WD Scorpio, jak i Szajsung osiągają transfer przy odczycie około 20 MB/s. Problem ma DM z obsługą dysków.

moshica
29-05-2006, 11:30
Kundzior tak jak piszesz, jest prawdą, problemem jest współpraca z niektórymi dyskami. Można mieć pecha i mieć tak jak ja, tym razem chcę zakupić w środku z dyskiem i zaoszczędzić sobie nerwów !

Pozdrawiam
Moshica

Jacek_Z
29-05-2006, 11:43
napisałem wcześniej - dysk Hitachi 5400 RPM 80 GB. ma pobór mocy 2W, Samsunga mają 2,4W. Hitachi był tylko kilkanascie zł droższy. Serwiant mi mówił, że ile W to niewystarczający parametr - bo jak sa kłopoty z energią to największy chwilowy pobór jest gdy startują czy parkują głowice. I może dlatego WD nie najlepiej? nie wiem.

moshica
29-05-2006, 11:46
Chcialem jeszcze zapytać czy nie mieliście takich objawów, że nei zawsze (często) nei widział Wam tego urządzenia jako USB ?
Ja miałem pomijając fakt że dysku w nim nie widział, to na pożyczonym (innym) dysku w obudowie podłączonej przez USB, Windows2000 nie widział go jako czytnika kart.
Czy Wam zawsze go widzi system ?

Pozdrawiam
Moshica

Jacek_Z
29-05-2006, 12:00
użyłem go kilka razy. na razie OK pod 3 komputerami, na wszystkich Windows XP.
na innych - starszych systemach musisz miec sterowniki, dodano płytkę z nimi.
Zawsze komputer go widzi jako dysk twardy (załozyłem tylko 1 partycję całe 80 GB, a tak naprawdę 75) i jako 3 czytniki kart (bo tyle ma wejść na karty), razem przyporządkowuje mu 4 litery alfabetu.

moshica
29-05-2006, 12:09
Czyli wynika z tego że ten dysk w środku mu bruździł coś, że przestawał widzieć go nawet jako czytnik. No cóż, mam nadzieję że jak kupię go razem z dyskiem to uniknę problemów.

Pozdrawiam
Moshica

Kundzior
29-05-2006, 12:19
moshica, Dokładnie zdarzyło mi sie z WD że go nei widział nawet czytnika.
Z Szajsungiem i Hitachi widzi tam gdzie go nie wiedział. Wniosek jest taki ze dysk zakuca prace całego urządzenia.

Zanim kupisz z dyskeim zapytaj sie jaki dysk w nim siedzi wiem że w WD czasami sprzedaja, co niestety jest kiepskim rozwiazaniem.

moshica
29-05-2006, 12:25
Kundzior, dzięki za potwierdzenie, widać że mój przypadadek nie był jedynym. Żałuję że pozbyłem się obudowy a nie wymieniłem dysku, no ale skąd miałem przypuszczać. Tym razem napewno zwrócę uwagę na dysk z jakim go kupię.

Pozdrawiam
Moshica

Artur25
02-06-2006, 09:33
http://www.allegro.pl/item106642729_fb1_foto_bank_dysk_przenosny_jak_dig imate_ii.html
ma moze ktos cos takiego i moglby doradzic jaki dysk dokupic do tej obudowy??
znalazlem jeszcze cos takiego.
http://allegro.pl/item106642731_fb2_digimate_iii_foto_bank_dysk_prze nosny_.html
jakie dyski najlepiej dzialaja z tymi obudowami ?? samsung, seagate, bo z tego co przeczytalem to wd raczej nie??

moshica
02-06-2006, 13:00
Nie będzie problemu z dyskiem Seagate, Hitach i Toshiba, to mam potwierdzone rzez serwis. Natomist różnie moze być z Samsungiem a napewno z WD Caviarem.
Ja kupię w caości, bo wówczas uniknę problemu na przyszłość, to sprzedający się będzie martwił a nie ja.

Pozdrawiam
Moshica

kacperek
02-06-2006, 18:02
Tak z ciekawosci jaka powinna byc gwarancja na digimate III ??
Czy wogole ktos, gdzies sprzedaje to jako calosc?

Kundzior
02-06-2006, 19:03
Gwarancja conajmniej na rok. a w całości sprzedaja na alledrogo :)

Jacek_Z
02-06-2006, 20:19
sklep positivo.pl - oni to wystawiają na allegro.
ale towar jest od dostawy do dostawy.

kacperek
03-06-2006, 08:42
Gwarancja conajmniej na rok. a w całości sprzedaja na alledrogo :)

Jeszcze ani razu nie widzialem w calosci na allegro. Tylko same obudowy bez dysku.

rohatyna
04-06-2006, 21:32
W Positivo DigiMate III były do przedwczoraj rano następna dostawa prawdopodobnie za miesiąc.
Są jeszcze pod tym adresem http://www.allegro.pl/item106642731_fb2_digimate_iii_foto_bank_dysk_prze nosny_.html
ale sprzedawca ma dużo negatywów. Zakup raczej ryzykowny. Jest natomiast inny problem mianowicie DgiMate III nie komunikują się z płytami głównymi na chpsecie VIA. Czy ktoś zna temat?

kacperek
04-06-2006, 21:42
Strasznie rzadko maja te dostawy.
Teraz sa jeszcze w komplecie z dyskami:
http://allegro.pl/item108077720_40gb_fotobank_digimate_iii_fvat_krak ow_extra_cena.html

pkos
04-06-2006, 22:14
Jest natomiast inny problem mianowicie DgiMate III nie komunikują się z płytami głównymi na chpsecie VIA. Czy ktoś zna temat?

Na 4 komputery do których podłaczyłem działał na 3 w tym 1 był na VIA, ale ten na którym nie działał to też VIA... lepiej więc jak masz możliwość wcześniej przetestowac to testuj.

--
pk

kacperek
05-06-2006, 16:06
Propozycja z dyskiem 40GB i 2 latami gwarancji
http://allegro.pl/item108443508_fotorimex_digimate_iii_40gb_gw_2_lat a_fvat.html

Cena az 500zł

rohatyna
05-06-2006, 16:30
Propozycja sklepu ACRIS : DigiMate III bez dysku twardego rok gwarancji 179 zł + 9 zł przesyłka za pobraniem

http://www.acris.pl/produkt.jsp?pid=10290

Sejsmolog
05-06-2006, 20:23
Witam. Dołączę się do dyskusji. Może sie komuś przyda parę osobistych wrażeń. Sorry, że trochę przydługie.
Nabyłem DigiMate III od PositiVo na allegro po wygraniu licytowanej aukcji - sklepu Arcis.pl nie znałem. Przelew w nocy z soboty na niedzielę, dostałem paczkę w środę, czyli dość szybko. Gwarancja PositiVo 12 mies (nie 24 !), paragon fiskalny. Dokupiłem do tego Samsunga 40GB. Bez żadnych problemów sformatowałem po XP (nie licząc max partycji 32,5 GB + reszta na drugiej partycji). Po odłączeniu od kompa włączyłem - pokazał dostępne 34 GB. Włożyłem kartę SD Sandisk Ultra II 1Gb z ok. 250 MB zdjęć (NEF+JPG). Skopiował bez problemu. Pokazał dostępne 33 GB. Podpiąłęm pod kompa. Skopiowałem z DigiMate'a na kompa bez problemu. Spod Windy usunąłem (nie sformatowałem tylko usunąłem) katalog, który sie utworzył. Po odłączeniu od kompa włączyłem, a tu nadal dostępne 33 GB. W związku z tym zrobiłem szybki formacik tej partycji. Po właczeniu - jest 34 GB!. Zaglądam do instrukcji (tylko po angielski i ... chińsku), a tam info, że usuwa się tylko podkatalogi a nie katalog główny. Może i tak jest ... jeszcze nie próbowałem. Kolejna próba skopiowania z karty też bez problemu. To tyle z szybkich spostrzeżeń.

moshica
05-06-2006, 21:08
Czy ten Acris http://www.acris.pl/produkt.jsp?pid=10290 jest pewnym sklepem ?
Cenę ma dobrą, pytanie tylko jak z rzetelnością, kupował ktoś u nich ?

Pozdrawiam
Moshica

kacperek
05-06-2006, 21:34
Sklep Internetowy Acris.pl
ul. Gdańska 54
90-612 Łódź

Może ktoś z łodzi orientuje się coś? Albo przy okazji warsztatów można ich odwiedzić.

rohatyna
05-06-2006, 23:04
Dziś w ACRIS zamówiłem DigiMate III. Jak tylko otrzymam przesyłke to oczywiście powiadomie o szczegółach. Pierwszy raz u nich kupuje. Nie jestem jeszcze zdecydowany jaki twardy dysk do tego urządzenia dobrać. Może ktoś ma dobry pomysł ?

Jacek_Z
05-06-2006, 23:30
poczytaj ten wątek trochę do tyłu

rohatyna
06-06-2006, 06:11
Dziękuje. Przeczytałem. Jacek czy możesz podać jaki dokładnie symbol ma Twój Hitachi? Będę bardzo zobowiąząny. :)

[ Dodano: Wto 06 Cze, 2006 ]
Pod tym adresem znajdziecie opis uruchamiania DigiMate II.

http://fotografia.phorum.pl/viewtopic.php?t=330&postdays=0&postorder=asc&start=0

Jacek_Z
06-06-2006, 09:43
Dysk Twardy 80 GB 5400 obr. HITACHI HTS541080G9AT00 Travelstar 5K100 2,5" 5400

rohatyna
06-06-2006, 10:15
Serdecznie dziękuje za informacje. Teraz czekam na obudowę DigiMate III. Dysk zakupie u siebie na miejscu.

Antonina
06-06-2006, 10:46
Serdecznie dziękuje za informacje. Teraz czekam na obudowę DigiMate III. Dysk zakupie u siebie na miejscu.

Jak dostaniesz to daj znać jak u niego jest montowana bateria ja mam II-e i bateria jest na stałe ale kiedyś ktoś pisał na forum że III ma wymienną baterie ale nic o tym nie pisze w opisach aukcji jedynie co znalazłam to typ baterii i że jest wbudowana, teraz nie wiem jak to z tym jest jeśli ma wymienną to też bym sobie taki sprawiła
Pozdrawiam

rohatyna
06-06-2006, 11:11
OK. Jak tyko otrzymam to dostarczę szczegółowy opis a pod tym adresem możesz względnie dokłanie go zobaczyć http://www.allegro.pl/item108077720_40gb_fotobank_digimate_iii_fvat_krak ow_extra_cena.html

Jacek_Z
06-06-2006, 11:45
Digimate III ma wymienny akumulatorek 3,7V 1200mAh o symbolu DM10.
odsuwasz klapke i wymieniasz, ale jest taki nietypowy, nie wiem jak z zapasowymi.
ten wymienny aku to główna róznica do wersji II plus, bo co z tego że jest tez kolorowy wyświetlacz, skoro są na nim te same informacje.
a w ogóle jest też wersja III z niebieskim wyświetlaczem, tak jak II.

nin
06-06-2006, 15:28
co do wytrzymalosci digimateII to jest dobra (spadl mi na beton z 1.5m i dziala)

Antonina
06-06-2006, 16:20
Ja też jestem zadowolona z II na początku tylko miałam problemy ze zrobieniem jednej partycji 60GB ale sobie poradziłam. Myślę o wymianie bo zauważyłam że ostatnio bateria krócej trzyma i pewnie niedługo będzie działać tylko na USB

kacperek
06-06-2006, 17:18
a co sadzicie o dyskach:

WD Scorpio 60GB 8MB 5400rpm (WD600VE)
Toshiba 40GB 8MB 5400rpm (MK-4032 GAX)

KJO
06-06-2006, 17:46
Ja też jestem zadowolona z II na początku tylko miałam problemy ze zrobieniem jednej partycji 60GB ale sobie poradziłam. Myślę o wymianie bo zauważyłam że ostatnio bateria krócej trzyma i pewnie niedługo będzie działać tylko na USB


jak długo go używasz ?


zastanawiam się czy wziść wersje II czy III a wiadomo że one głównie baterią się różnią

pkos
06-06-2006, 17:51
Digimate III ma wymienny akumulatorek 3,7V 1200mAh o symbolu DM10.
odsuwasz klapke i wymieniasz, ale jest taki nietypowy, nie wiem jak z zapasowymi.


Można kupić
http://www.foto-net.pl/sklep/pokaz_karte.php?&idt=13903&name=DigiMate_III_akumulator

--
pk

Antonina
06-06-2006, 18:15
Ja mam prawie 1 rok kupiony od Chińczyka na eBayu U.K.W tej chwili wzięła bym III z powodu tej baterii ale najpierw trzeba sprawdzić jak jest z dostępnością tych akumulatorów ,jeśli nie można tego kupić ??? to na jedno wychodzi
P.S
Kiedyś ktoś pisał tu na forum w jakim aparacie są podobne jak w II ,trzeba by było tylko oddać do jakiegoś elektronika aby przylutował te kabelki rozkręciłam swój żeby sprawdzić jakie ma napięcie ale nic nie pisze może pod tą czarną folią ale na razie nie rozklejam dopóki działa trzeba by pewnie jakimś miernikiem ale ja takiego nie posiadam mogę na razie podać wymiary Dł. 6,5 cm .Szer. 3,5 cm , Grub.5,5mm
Pozdrawiam

.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
http://img394.imageshack.us/img394/6158/dsc29303sy.jpg]źródło ([URL=http://imageshack.us)[/URL]

KJO
06-06-2006, 18:20
Ja mam prawie 1 rok kupiony od Chińczyka na eBayu U.K.W tej chwili wzięła bym III z powodu tej baterii ale najpierw trzeba sprawdzić jak jest z dostępnością tych akumulatorów ,jeśli nie można tego kupić ??? to na jedno wychodzi
P.S
Kiedyś ktoś pisał tu na forum w jakim aparacie są podobne jak w II ,trzeba by było tylko oddać do jakiegoś elektronika aby przylutował te kabelki rozkręciłam swój żeby sprawdzić jakie ma napięcie ale nic nie pisze może pod tą czarną folią ale na razie nie rozklejam dopóki działa trzeba by pewnie jakimś miernikiem ale ja takiego nie posiadam mogę na razie podać wymiary Dł. 6,5 cm .Szer. 3,5 cm , Grub.5,5mm
Pozdrawiam

.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
Obrazek (źródło


myśle że w razie czego są firmy które bez problemu dorobią baterie do tego, kilka lat temu robiłem tak z bateriami do kamery sharpa, której nigdy w europie nie sprzedawali....

Kundzior
06-06-2006, 20:35
W sklepach z elektroniką taki aku jak do DM II kosztuje 17 pln w Białymstoku.

Jogi
06-06-2006, 22:29
UWAGA! Ja dodam też parę słów na temat Digimate II Plus kupionego na Allegro.
Otóż po 3 tygodniach używania (kupiony razem z dyskiem 80GB), przy kopiowaniu na komputer nagle się mocno rozgrzał i wyłączył. Od tej pory można go było włączyć tylko na kilka sekund i się znów wyłączał.
Miałem gwarancję i odbierałem osobiście (co prawda na parkingu) więc zadzwoniłem, czy można też osobiście go oddać do naprawy, bo nie działą. Gostek kazał mi zadzwonić później, a później nie odbierał telefonu przez 3 dni i nie odpowiadał na maile. Pojechałem więc pod adres podany na Allegro oddać go osobiście, bo spodziewałem się pod tym adresem jakiejś firmy, a znalazłem jakieś mieszkanie prywatne chyba jego dziadków. Dopiero po którymś mailu odpisał, że on nie prowadzi sklepu AGD, tylko wysyłkowy i mogę mu wysłać pocztą (a mieszkam 10 km od niego!!!). W końcu jednak odebrał osobiście i później było już bez problemów, bo wymienił obudowę na nową, bo przegrzał się podobno chipset.
Ale teraz po około 2 miesiącach np. znów tak jak przed awarią nie pokazuje ile doładnie ma zajęte miejsca (zatrzymał się na pewnej wielkości i stoi) i niebieskie diody podświetlacza zaczęły bardzo słabo świecić. Mam nadzieję, że znów nie wysiądzie, bo często się przydaje i przeraża mnie kolejna droga przez mękę do dochodzenia swoich praw.
Może ktoś wie, gdzie można naprawić taki fotobank, gdy skończy się gwarancja, bo wtedy to dopiero może być problem. Jakoś do tej pory nie znalazłem oficjalnego dystrybutora ani serwisu tej firmy w Polsce.

Kundzior
07-06-2006, 00:14
Bo w polsce nei ma dystrybutora :) Myśle że paropo podświetlenia LCD to bye zakałd elektroniczny tę sprawe Ci złątwi. Ja ze swym nei ma żadnych większych problemów.

Jogi
07-06-2006, 12:08
Nie myślałem tu o diodach, bo to rzeczywiście szczegół, ale po gwarancji może się przydarzyć (odpukać) jakaś większa awaria.
Aha, mam też problem z tym, że po podłączeniu do kompa nie widać głównego dysku i dopiero za drugim, trzecim razem włączony fotobank wrzuca na listę główny dysk. Czy ktoś też miał może taki problem i czy to wina windowsa, czy fotobanku?

KJO
08-06-2006, 00:41
Kupiłem Digimate2, dokłanie rzecz biorąc to dwie sztuki. Oni mają jakiś strasznie duży rozrzut jakościowy. Pierwsza sztuka działa bezproblemowo, ładnie się wykrywa instaluje itp. A druga niestety wyświetla Disk error 89 i nic, podmieniałem dyski (oba WD caviar 40GB) i oba są OK.

Jutro jadę wymienić bo odbierałem w positivo osobiście, mam nadzieje że nie będą robili sajgonu bo na gwałt tego potrzebuje ;/

Jacek_Z
08-06-2006, 11:22
jak pisze moshica i nie tylko on, to z WD są problemy i Digimate działa z tymi dyskami jak sobie chce. Po tylu krytycznych uwagach odpuściłbym sobie współpracę WD z Digimate i albo wybrał inny dysk, albo inną obudowę.

moshica
08-06-2006, 14:30
Zamówilem w Acris.pl DigiMate III z dyziorem Toshiby, zobaczymy jak tym razem będzie. Wakację za pasem i nie wyobrażam sobie Camebacku jak z WD było. Jedno jest pewne te urządzenia są ładne na zewnątrz, elektronika nie wiadomo skąd, dystrybutora nei ma, upgreadu nei da sie zrobić, jednym słowem chińszczyzna. I albo mamy do wyboru drogie firmowe fotobanki albo dziadostwo ze wschodu. ciekawe czy tylko w polsce nas tak nabijają czy np. w USA mają inny sprzęt dla nich tak dostępny jak dla nas chińszczyzna.
Zdam relacje jak dojdzie DigiMate III....

Pozdrawiam
Moshica

KJO
08-06-2006, 16:14
okazało się że mi bez problemu wymienili w positivo i teraz oba działają z WD

rohatyna
08-06-2006, 18:53
Na tej stronie są sterwniki USB 2.0 do płyt głównych z chipsetem VIA pod Windows XP http://www.pendrive.pl/index.php?act=sterowniki nazwa sterowników VIA USB 2.0 Drivers 2.60c Nie wiem jak działają bo ich nie testowałem.

[ Dodano: Pią 09 Cze, 2006 ]

Zamówilem w Acris.pl DigiMate III z dyziorem Toshiby, zobaczymy jak tym razem będzie. Wakację za pasem i nie wyobrażam sobie Camebacku jak z WD było. Jedno jest pewne te urządzenia są ładne na zewnątrz, elektronika nie wiadomo skąd, dystrybutora nei ma, upgreadu nei da sie zrobić, jednym słowem chińszczyzna. I albo mamy do wyboru drogie firmowe fotobanki albo dziadostwo ze wschodu. ciekawe czy tylko w polsce nas tak nabijają czy np. w USA mają inny sprzęt dla nich tak dostępny jak dla nas chińszczyzna.
Zdam relacje jak dojdzie DigiMate III....

Pozdrawiam
Moshica

Chyba wszędzie ten model jest w sprzedaży tu jest adres http://cgi.ebay.pl/DIGIMATE-III-USB-2-PORTABLE-CARD-READER-PHOTO-BANK_W0QQitemZ7627389034QQcategoryZ18872QQssPageNa meZWD2VQQrdZ1QQcmdZViewItem

moshica
09-06-2006, 08:56
Więc zdaję relację z zakupu Digimate III zakupionego w Acris.pl.

Po otrzymaniu przesyłki, która trwała 2 dni czyli 48 godzin, otwieram i sprawdzam co przysłali.
Więc wszystko zapakowane, karta gwarancyjna wypisana na dysk, oraz pełna faktura zakupu z wyszczególnieniem składników. Firma onkretna, 0 zarzutu !
No to teraz patrzę i widzę, co widzę ? Obudowa fioletowy metalik z czarnym, pierwsza myśl, nie taki chciałem, wydawał mi się że są tylko srebrne. Myślę sobie, trudno, nie jest zły oby tylko urządzenie było sprawne.
Podłączam pod Win2000, wykrywa wszysto jak należy, widzi 3 czytniki kart i dwie założone partycje FAT32, czyli jest jak należy.
No to próba, kopiowania z karty CF, najpierw 512MB potem całej 1GB. Jest jak należy, kopiuje do nowych katalogów DM01, DM02... i tak dalej.
No to teraz próba skopiowania poprzez USB na dysk twardy w komputerze.
Co widzę, ciemność ... :twisted: ciemność widzę....
Kopiuje i się zacina, kopiuje tylko do pewnego momentu i znów to samo.
Przypominam sobie że DigiMate ma problem z chipsetami VIA, moja płyta to MSI KT6V na VIA. System Windows 2000 i USB 2.0.
Wchodzę do BIOSu, nerwowo szukam przełączenia na USB 1.1 i nie ma. Mój BIOS nie ma tej funkcji. Kaplica, :evil: - nie może być dobrze. Kolejna próba, kopiowania na dysk, zarówno dużych jak i małych plików.
Przerzucam 4,5 GB plik, znowu to samo...ręcę mi opadły sobie myślę, nie nie nie przejdę tego ustrojstwa.... Kopiowąłem zarówno pod Total Commanderem jak i pod Explorerem, czasem zawieszał system, - "program nie odpowiada".
Na dzisiejszy dzień nic nie wymyśliłem, radę widzę tylko jedną...wyciąganie dysku z obudowy, podpinanie przez przelotkę 3,5" na 2,5" i taśmie przez IDE przerzucanie danych z dysku i na dysk. Chora sprawa, bo to urządzenie ma działać jako przenośne, tylko co z tego.
Jak na razie chyba nikt nie przeszedł tego problemu, zamieszczam linka do zdjęcia.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d3a8ed56732d9cc0.html

Komunikat błędu jest następujący, "opóźniony zapis nie powiódł się"
Urządzenie raczj sobie zostawię bo nie mam alternatywy, jeśli poprawnie działa samo w sobie, kopiuje z kart CF na dysk to spełnia swoją funkcję, tylko już nei spełnia jeśli chcę wiadomo przenieść dane z / lub do komputera.

Macie jakieś dalsze pomysły ?????

Pozdrawiam
Moshica




[/quote]

rohatyna
09-06-2006, 10:01
Przeczytaj ten artykuł http://www.viaarena.com/default.aspx?PageID=5&ArticleID=71
Spróbuj zainstalować te sterowniki http://www.viaarena.com/default.aspx?PageID=420&OSID=1&CatID=1200&SubCatID=122

A może z tyłu na płycie masz dodatkowe gniazda USB 1.0 lub 1.1
Można też spróbować zainstalować dodatkowy kontroler USB 2.0 na innym chipsecie np. NEC w gnieździe PCI

moshica
09-06-2006, 10:21
Ściągnąłem tego patcha http://fileforum.betanews.com/detail/VIA_USB_Filter_Patch/947091427/1, w domu zainstaluję i zobaczę co i jak.
Mam też Via 4 in 1, nie pamietam którą wersję ale na niej najwidoczniej nie działa...
Okazuje się że problem jest bardziej szerszy, gdzie to nie wina DigiMate tylko coś z VIA...
Rohatyna ja mam w płycie USB 2.0 a jak pisałem wcześniej w BIOSie nie ma obsługi i przełączenia na USB 1.1


Pozdrawiam
Moshica

rohatyna
09-06-2006, 10:32
4 in 1 ściągniesz z tego adresu http://www.viaarena.com/default.aspx?PageID=420&OSID=1&CatID=1070
a ten patch jest do USB 1.1 Jak nie będzie dzałać po wgraniu nowych sterowników USB 2.0 to pozostaje tyko eksperyment z dodatkowym kontrolerem USB 2.0 na PCI. Mnie to też prawdopodobnie czeka. Na razie czekam na dysk twardy do mojego DigiMate. Będziemy walczyć :D Podaj dokładną nazwe Twojej płyty głównej coś poszukamy

moshica
09-06-2006, 10:44
Płyta MSI KT6V na chipsecie VT8237. Ostatnia aktualizacja BIOSu jest z 2004 roku, więc trochę stara.
Kupowanie znów kontrolera PCI, pomijając wydatek, jest tym znów problemem że nie wiemy czy to pomoże....
Rohatyna a Ty jaką masz płytę ? Bo może być tak że wiele płyt na VIA ma ten sam problem !

Pozdrawiam
Moshica

rohatyna
09-06-2006, 12:07
ABIT AV8 chipset K8T800. Możesz się umówić w sklepie że jak kontroler nie będzie pasował to go oddasz. A czy formatowałeś twardy dysk przed uruchomieniem. Partycja powinna być podstawowa w FAT 32

[ Dodano: Pią 09 Cze, 2006 ]
Wyczytałem jeszcze że Winn 2000 powinien być zaktualizowany do co najmniej SP 3 jest to w instrukcji do DgiMate

Kundzior
09-06-2006, 13:01
Ja mam płyte na Nforce4 i z kompa na DM II transfer jest około 400Kb/s (kilobajtów to nie pomyłka).

rohatyna
09-06-2006, 13:05
VIA to chory chipset. Miałem kompa na intelu to zachciało mi się AMD na VIA i chyba zaliczę padaczkę ale na razie nie mam twardego więć czekam cierpliwie. Zobaczymy co będzie u mnie. :D

moshica
09-06-2006, 13:10
Rohatyna dysk ma FAT 32 i partycję 31 GB, bo adresacja pod Win 2K i XP jest na tym systemie plików max 32GB, czyli to na 100% nie to...
Teraz testowałem w pracy na kompie z płytą Asus A7V600-X i jest dokładnie to samo.
W Total Commander pokazuje transfer różnie, rzędu 2000KB i spada nawet do 197KB po czym zwiecha zupełna !
Panowie to urządzenie nie działa z płytami które maja na pokładzie chipset VIA, USB 2.0 wariuje i nei ma to rady, trza dysk wyciagać i przypimnać do taśmy IDE jeśli chce się dane z dyku przenieść, ale nei poprzez USB !!!
Aha zrobiłem też upgrade VIA Hyperion 508A 4 in 1 wiec są najnowsze sterowniki do płyt na tym chipsecie. Nie pomogło nic......

Pozdrawiam
Moshica

rohatyna
09-06-2006, 13:20
Spokojnie :) W XP i WN 2000 nie zrobisz jednej dużej partycji. Potrzeba zainstalować Partition Magic i spokojnie utworzyć jedną dużą partycje w FAT 32. Tutaj sobie poczytaj http://fotografia.phorum.pl/viewtopic.php?t=330&postdays=0&postorder=asc&start=80&sid=e10fa04d1c226ea9ca7e542d6a5364ed
Jak duży masz twardy dysk

moshica
09-06-2006, 13:40
Rohatyna wielkość partycji nie ma znaczenia, to nie jest kwestia jej wielkości !
Dysk mam w nim Toshiba 40 GB 5400 8MBCache 4032GAX.
Tak jak mówię, z partycją wszystko ok, to kwestia USB !

Pozdrawiam
Moshica

rohatyna
09-06-2006, 14:32
Masz racje. Nie ma znaczenia. Moim zdaniem jedyne wyjście to jednak dodatkowy kontroler USB 2.0 na PCI na innym chipsecie niż VIA. Acris pl dzisiaj wysłał mój twady dysk. Jutro prawdopodobnie dojedzie. Jak tyko uruchomie moje DigiMte to natychmiast dam znać co i jak.

moshica
09-06-2006, 14:38
Nie nie to musi być zewnętrzny kontroler PCI USB 1.1, tylko taki bo na 2.0 tez będzie problem. Ten temat przerabiał juz jeden użytkownik, mam to od niego potwierdzone.
A wiadomo znowu będzie trudno go zdobuć, bo są na 2.0
Tak czy siak opiszesz jak u Ciebie, no ja mam to pewne na 2 kompach u siebie w domu i tuatj w pracy na Asusie, obydwie na VIA.

Pozdrawiam
Moshica

rohatyna
09-06-2006, 14:50
Jestem w nieco lepszej sytuacji bo moja płyta jest wyposażona w gnazda USB 2.0 i 1.1

moshica
09-06-2006, 14:54
No to masz po problemie !!! Na 1.1 powinno pójść, no chyba że ...różnie z nimi jest !
Tak czy siak czekam na sprawozdanie .... 8)

Pozdrawiam
Moshica

[ Dodano: 09-06-06, 14:57 ]
Aha jeszce jedno zauważyłem o czym zapomnialem wcześniej napisać, że włączanie banku działa różnie, czasem trzymam przycisk ON/OFF 1 s a czasem 3s zanim LCD coś pokaże.
Tego też nie rozumię czemu tak jest :twisted:

rohatyna
09-06-2006, 15:19
Znalazłem coś takiego: http://www.usb-drivers.com/companies/1112.htm?acd=3&rvd=5&thx=9&bng=7&o=7
Tam są sterowniki VIA do USB dla WIN 2000

Moshica a czy przy kopiowaniu z DgiMate na komputer miałeś podłączony zaslacz w DigiMate? Pwinieneś moim zadanie pdłączyć nic o tym nie pisałęś.

Jogi
10-06-2006, 14:01
Mnie się zwaieszał właśnie w ten sposób przy próbach kopiowania na gnieździe USB 1 GB, a gdy podłączyłem do 2.0 problem zniknął. Dotyczy systemu XP.

moshica
11-06-2006, 10:56
Jogi to mogłeś jeszcze dopisać jaką masz płytę główną, wówczas możemy z korelować prawdopodobieństwo podobnych przypadków na tym samym chipsecie płyty głównej.
Rohatyna, instalacja żadnych innych sterowników do USB nie przyniosła poprawy, póki co dysk wyjąłem z DigiMate i mam go na przelotce podłączony i tylk ow ten sposób można przerzucać dane, niewygodnie ale co zrobić, taki jest urok posiadania DigiMate :twisted:

Pozdrawiam
Moshica

rohatyna
11-06-2006, 11:15
Moshica to masz problem. Jutro dojedzie mój HDD i jak odpalę DigiMate to natychmiast dam Tobie znać jak u mnie wygląda sprawa.

moshica
11-06-2006, 11:27
Rohatyna, bedę czekał na relację, ale jeśli masz USB 1.1 lub 2.0 to na którymś masz szansę "się wstrzelić". Czy mam problem?, po 1 porażce z WD Caviar - to już tak na to nie patrzę, ważne że urządzenie samo w sobie zgrywa karty CF na dysk a to że muszę potem przepinać dysk do kompa, to moja strata. No cóż w długoletniej praktyce komputerowej zdarzają sie takie jajca, zawsze mogę przecież płytę z kompa zmienić, też jakieś wyjście :lol:
A na poważnie, to jest to wpieprzające, nie powiem. Zaraz idę w plener zdjęć natrzskać, aby się odstresować 8)

Pozdrawiam
Moshica

rohatyna
11-06-2006, 11:43
Złośliwość przedmiotów martwych. Z tego co czytałem to nie wszyscy mają problemy z VIA nie mam pojęcia na czym to polega. Jutro będę rozmaiał z guru informatyki może on będzie poisiadał wiedzę w tym temacie. MILEGO FOCENIA.

moshica
12-06-2006, 08:23
Rohatyna to czekam na odpowiedź co powiedział GURU 8)
Sesja zdjęciowa była bardzo udana, Nikoś nie zawiódł :D

Pozdrawiam
Moshica

[ Dodano: 12-06-06, 13:30 ]
Dziś kolejne niemiłe rozczarowanie, ale nie z DigiMate tylko kopiowaniem na USB 2.0.
W pracy na kompie na płycie Asusa i w domu, korzystając i przerzucajac dane na PenDrive'a Kingstona Traveler 2.0, objaw był taki sam jak z DigiMate, czyli przerzuca dane do pewnego momentu, transfer spada i zwiecha zupełna, p oczym można tylko ubić ten proces.
Panowie porażka, widać że wiele urządzeń ma z tym problemy !

Pozdrawiam
Moshica

rohatyna
12-06-2006, 13:37
Dysk twardy dotarł. Po zainstalowaniu HDD w DigiMate ( Hitachi Travelstar 5K100 40GB 8MB 5400rpm ) komputer ( Wndows Home Edition z dodatkiem SP1+SP2 Płyta główna ABIT AV8 Chipset VIA K8T800 PRO ) bez problemu odnalazł DigiMate III na przednim panelu USB 2.0 W oknie Mój Komputer pokazały się dodatkowe ikony kart. Po ustawieniu partycji i formatowaniu w FAT 32 ( PartitionMagic 8.0 ) i restarcie w oknie Mój Komputer zaistniała ikona z oznaczeniem dodatkowego dysku twardego. Zrobiłem kilka obrazków w formacie RAW i przekopiowałem na DigiMate następnie na komputer. W trakcie kopiowania na i z DigiMate nie było żadnych problemów. Dokładne testy w czwartek ( wyjazd na focenie zamków do Czech ). MOSHICA jak będziesz miał pytania to nie ma sprawy.

moshica
12-06-2006, 14:05
Rohatyna, muisz wiecej przekopiować, po kilku RAWach to u mnie tez jest wszystko OK. Jak kopiowałem film *.avi to przy samym końcu się zwiesił a przy RAWach to jak już przerzucił jakieś 300MB.... Musisz duzo spróbowac przekopiować, tak np. całą kartę 512 MB lub 1GB i jakieś duże pliki, typu filmy, wówczas wyjdzie czy jest OK.

Pozdrawiam
Moshica

rohatyna
12-06-2006, 16:32
Przekopiowałem 3,9 GB na DigiMate i z DigiMate na komputer i nic się złego nie działo. Będę dalej testował

moshica
13-06-2006, 09:06
Rohatyna, spoko to masz luzik, najwidoczniej Twoja płyta nie ma z tym problemów.... 8)

Pozdrawiam
Moshica

Sejsmolog
13-06-2006, 09:08
Mam pytanko. Czy też tak macie, że po usunięciu wszystkich danych z DigiMate'a (z wyjątkiem katalogu CARDS) urządzenie pokazuje pojemność dysku pomniejszoną o to, co było a zostało usunięte? U mnie pełną pojemność pokazuje dopiero po sformatowaniu dysku.

Jacek_Z
13-06-2006, 11:01
sesjmolog - nie.
ale ten dysk też ma swój kosz i musisz go opróżniać.
ja ciagle podłaczam go do tego samego komputera i on pamieta co było usuniete, mimo rozłaczenia, wyłączenia itd.
Po ponownym zestawieniu pamieta co było w smietniku i da sie wyrzucić. Ciekawe co jak jest uzywane pod kilkoma róznymi kompami. czy to Komputer pamieta co było w koszu czy dysk OTG?
moshica - rohatyna ma dysk Hitachi a nie WD i tak jak i ja nie ma problemów.

moshica
13-06-2006, 12:10
Jacek_Z ja mam teraz kieszeń DigiMate III kupioną w całości z dyskiem Toshiba 5400rpm 8MB Cache 4032 GAX model. Wcześniej o tym pisałem, urządzenie samo w sobie działą a nei tak jak miałem poprzednio z WD Caviarem, tylko jest problem który i inni mieli, że tnie kopiowanie na kompa.....

Pozdrawiam
Moshica

rohatyna
13-06-2006, 12:11
SEJSMOLOG kosz na dysku w DigiMate można bardzo łatwo wyczyścić. Klikasz na Mój Komputer lewym klawiszem myszki otwiera się okno Mój komputer następnie klikasz prawym klawiszem na ikonę z oznaczeniem dysku DigiMate następnie wybierasz z menu opcje właściwości i klikasz lewym klawiszem otwiera się okno z właściwościami dysku DigiMate wybierasz opcje czyszczenie dysku klikasz lewym klawiszem otwiera się okno oczyszanie dysku zaznaczysz opje kosz klikasz na ok i kosz jest wyczyszczony

[ Dodano: Wto 13 Cze, 2006 ]

sesjmolog - nie.
ale ten dysk też ma swój kosz i musisz go opróżniać.
ja ciagle podłaczam go do tego samego komputera i on pamieta co było usuniete, mimo rozłaczenia, wyłączenia itd.
Po ponownym zestawieniu pamieta co było w smietniku i da sie wyrzucić. Ciekawe co jak jest uzywane pod kilkoma róznymi kompami. czy to Komputer pamieta co było w koszu czy dysk OTG?
moshica - rohatyna ma dysk Hitachi a nie WD i tak jak i ja nie ma problemów.

Jacek_Z serdzeczne dziękuje za opis Twoich perypetii z twardym dyskim. Posłuchalem sie Twoich rad zakupiłem dysk Hitachi. Nie kupowałem DigiMate z dyskem twardym tylko osobno i mam gwarancje na dysk 3 lata a na DigiMate 1 rok

seamoon
14-06-2006, 01:10
Ja tez mam ten piep... Digi Mate III i w zyciu tego nikomu nie polece... u mnie najwieksze problemy mam z kopiowaniem zdjec z dysku na kompa..jak np przerzucam jakis film czy program to se jeszcze jakos radzi , ale jak juz ida zdjecia zgrane z karty ..to juz dupa skopiuje pare i staje..zauwazylem tez ze gdy wrzuce na nowo sterowniki do usb 2.0 to za pierwszym razem jest ok ale kazdy nastepny juz sie perdzieli..

Jacek_Z
14-06-2006, 09:29
ciekawe, a u mnie ten dysk w Digimate III chodzi szybciej niz ten w komputerze. Widze jak przeglądam duże pliki jpg po 5 MB to w kompie nastepny obrazek pokazuje mi po pół sekundy, a z digimate natychmiast.
Po co wam sterowniki?
Zdaje się, że te wasze kłopoty to wynikają z tego, że Digimate nie gada najlepiej z komputerami, które nie mają USB 2.0 i nie mają Windowsa XP. Ja sprawdzałem swój na 2 laptopach i na 1 stacjonarnym i wszystko śmiga.

rohatyna
14-06-2006, 15:11
ciekawe, a u mnie ten dysk w Digimate III chodzi szybciej niz ten w komputerze. Widze jak przeglądam duże pliki jpg po 5 MB to w kompie nastepny obrazek pokazuje mi po pół sekundy, a z digimate natychmiast.
Po co wam sterowniki?
Zdaje się, że te wasze kłopoty to wynikają z tego, że Digimate nie gada najlepiej z komputerami, które nie mają USB 2.0 i nie mają Windowsa XP. Ja sprawdzałem swój na 2 laptopach i na 1 stacjonarnym i wszystko śmiga.

Masz rację u mnie tak samo. A czy ktoś wie jakie dedykowane akumulatorki pasują do DigiMate III? Będę wdzięczny za informacje.

moshica
18-06-2006, 11:49
Jacek_Z czytaj uważnie całą treść moich wątków !
Otóz mam tylko USB 2.0 w kompie jak i pewnie kolega Seamon i mówię Ci że to nie kwestia sterowników tylko chipsetu płyty głównej.
Ty piszesz że na 3 kompach nie masz tego problemu, ale trzeba się było wysilić i spardzic czy nie chodzą Ci te kompy na Intelu, bo głowę daję że tak właśnie u Ciebie jest....
Seamon tak jak piszesz, kilka plików kopiuje a potem finito.... Zauważyłem to tylko na płytach VIA.
Ci którzy wiedzą o czym piszę to zrozumieją....

Pozdrawiam
Moshica

Jacek_Z
18-06-2006, 20:42
W stacjonarnym płyta główna to Microstar, chipset Intela, procesor Pentium.
laptopy - nie wiem co w środku, Pentiumy M (w HP Compaq) i Celerony (w Aristo).

pojawił mi sie kłopot o którym pisał chyba Sejsmolog , ale go nie zrozumiałem dobrze.
otórz jak zgrywam z kart CF to pokazuje mi coraz mniej miejsca na dysku. Ale na tym dysku mam tez katalog ze swoimi danymi. Jak przesuwam dane z katalogu Card na ten swój katalog to sie pokazywana pojemnośc dysku nie zmienia - i ok. Ale jak wrzucam dane do swojego katalogu z danymi to mi Digimate nie pokazuje mniej miejsca na dysku.
Mój dysk ma 80 (75) GB. Teraz mi pokazuje 65 GB, bo mniej więcej 10 GB zgrałem z kart pamieci. Ale te dane przeniosłem do innego katalogu, do którego dograłem już łącznie 40 GB. Dysk pokazuje mi ciagle wolne 65 GB (na swoim kolorowym wyświetalczu Digimate III), mimo, że mam na nim 40 GB danych i podłączony pod USB do komputera pokazuje mi tak jak powinien - wolne 35 GB.
Ciekawe co sie stanie jak dogram dane do końca, będzie nadal pokazywał wone miejsce i co - pozwoli zgrywać dane z karty CF i będzie je może nadpisywał?

Jogi
18-06-2006, 21:43
W Digimate II mam ten sam problem, tzn. licznik chodził do któregoś kopiowania i później się zatrzymał i teraz ani drgnie. To w sumie nie przeszkadza, ale jest wkurzające jak się pomyśli ile pieniędzy zapłaciło się za to g... a tu teraz same chece.
Wygląda na to, że ktoś zaprojektował to badziewie tylko z myślą o kopiowaniu z kart a nie jako dysk na USB.

Kundzior
18-06-2006, 23:19
Jogi, dokładnie to jest jedynie do kopiowania kart a nie do przenszenia danych, bynajmniej przenoszenie danych wiąże sie z samymi kłodami pod nogami :)

moshica
19-06-2006, 07:54
Jacek_Z jeśli taką dolegliwość ma z ilością wolnego miejsca to jedyne wyjście to przeformatowanie dysku, bo nie sądzę aby sam digiMate jako taki pamiętał pojoemność przed i po zapisie....
Tak jak Kundzior napisał, to urządzenie ma poważne ogranczenia, ale spełnia swoją rolę w terenie podczas kopiowania kart na dysk i o to chodzi, bo mam dosć biegania i szukania kafejek gdzie mi fotki zrzucą, tymbardziej że trzaskam tylko RAWy. Rok temu za 4 krotne zgranie w Turcji fotek zapłaciłem 200zł, czyli połowę wartości tego fotobanku....

Pozdrawiam
Moshica

Jacek_Z
19-06-2006, 09:39
przecież mam na nim w tej chwili 40 GB danych. Jak zarchiwizuje je na DVD to OK.
Ale ja chciałem tego uzywac dwufunkcyjnie - do zgrywania i jako dysk twardy wspólny dla kilku komputerów - dlatego zawsze bedzie na nim pełno danych i dlatego kupiłem az 80GB.

Czy tym danym coś "grozi" skoro Digimate ich nie wykazuje? Bo pokazuje wolne miejsce?
Może nadpisać te, używane przecież sektory dysku?

moshica
19-06-2006, 10:40
Ja też kupiłem DigiMate z myślą o przenoszeniu danych (między innymi komputerami), póki co muszę sie z tego wyleczyć. Dla mnie ważne to zrzucać dane z karty w terenie, aczkolwiek też mnei wkurza niemozność wykorzystania dysku.
Jeśli zaś chodzi o nadpisywanie danych to nei sądzę, aby miał wbudowany mechanizm nadpisywania, bo informacja o ilosci wolnego meijsca pojawia się tylko na LCD a nie jest to weryfikowane do dalszego zapisu. Co mam na myśli ? Ano to że jak zapełnisz danymi dysk to powinieneś mieć komuniakt dysk full lub dysk error (bodajże w DigiMate to czerwony krzyżyk przy wielkośc partycji dyskowej).
Tak czy siak, urządzenie jest kontrowersyjne ja na mój komputerowy gust :twisted: :twisted:

Pozdrawiam
Moshica

ALF
19-06-2006, 20:44
nie rozumiem...mam E-tanka Level, przenosze dane, zgrywam na dysk różne karty bez problemu...kupiłem go za grosze + dysk 20GB za stówkę i jedyny problem to fakt, żebateria trzyma zaledwie tydzień, a jak zgrywam dużo to do 3 dni...

madburn
20-06-2006, 11:33
tak przegladam watek i sie dziwie - tweirdza niektorzy ze fat32 ma max partycje 32GB - g.. prawda - max to 2048GB - tylko ze przez pewne bledy w skandisku MS troche pomieszal - wystarczy uzyc np partition magic czy inne darmowe narzedzia do zakladania partycji i bedzie OK

druga rzecz to USB - w niektorych kompach plyty nie trzymaja specyfikacji - daja za slaby prad na USB - w efekcie dysk pada podczas transferu - czy probowal ktos odpalac z zewnetrznym zasilaczem ? moze to rozwiazac problemy

mam kieszen USB (zwykla nie zaden bank) na laptopie PentiumM czy celeronie stacjonarym - jest OK - natomiast w domu na nForce2 nie chce - problem skopiowac cokolwiek

a co do zapelniania sie dysku - podczas kasowania na dysku Windows zaklada katalog Recycled - Kosz - i tam leza wszelkie skasowane pliki - domyslnie 10% pojemnosci partycji

wystarczy albo czyscic kosz albo kasowac poprzez Shift+Del (pominiecie kosza)

jezeli sie przegrzewa to mozna pomyslec o dolozeniu radiatora na chip lub dolozenie jakiejs podkladki zeby cieplo rozpraszala obudowa

PS Wyrazy uznania i szacunku dla Antoniny - panowie wstyd ! kobieta rozebrala urzadzenie zeby sprawdzic jaka bateria - a wy tylko dywagujecie :(

moshica
20-06-2006, 11:39
Madburn a czy ja kiedykolwiek w założonym przez siebie wątku pisałem, że urządzenie się przegrzewa ?
Druga sprawa akku w DigiMate III jest wymienny i co ma do kopiowania przez USB. Albo ja czegoś nie rozumiem albo sam zgubiłem tok rozumowania ? :lol:

Pozdrawiam
Moshica

madburn
20-06-2006, 11:59
moshica - nie ty - kto inny - a czy ja pisalem o tobie gdzies konkretnie ?
wielu pisalo ze nie da sie formatowac na wiecej niz 32GB

a co do akku - no nie wiem - to tylko sugestia - moze podczas podpiecia do USB databank nie jest w stanie jednoczesnie sie ladowac i pracowac ?
moze akku jest tylko ladowany a dysk zasilany tylko z USB ? jednak pewnie linia zasilania jest wspolna - pewnie tylko brakuje pradu na zasilanie dysku i ladowanie

to nie moj problem - ale nikt nie stsowal zasilacza zewnetrznego :P - a moze to rozwiaze twoj problem ?
ja swoja kieszen podpinam do USB w kompie a zasilanie biore z zasilacza - i wtedy gra gitara

moshica
20-06-2006, 12:21
Madburn to co napisze to dywagacja zasłyszana na innym formu dyskusyjnym, ale być moze prawdziwa. Otóż każde z urządzeń USB posiada wbudowany rezonator kwarcowy, który jest i w komputerze. Sygnały odbioru i wysyłu danych muszą w określonej tolerancji ze sobą się "współgrać" bo inaczej transfer spada, powstaje odchyłka wysyłu i odbioru danych. Co za tym idzie urządzenie zaczyna milknąć.....
Takową odpowiedź uzyskałem od elektroników, którym USB ponoć nie obce.
Z zasilaniem z ciekawości sprawdzę u siebie, ale w tę teorię trudno mi uwierzyć...
Co do partycjonowania dysku na powyżej 32GB na FAT32, to i owszem Partition Magiciem 8.0 bez problemu uzyskasz większy rozmiar dysku....

Pozdrawiam
Moshica

Kundzior
20-06-2006, 14:42
Z tym rezonatorem kwarcowym to samo słyszałem i czytałem. I to wydaje sie być prawdziwa teoria choc ja na elekrtonice zupełnie sie nie znam, a skoro dużo osób tak twierdzi to trudno sie z tym nei zgodzić.

moshica
20-06-2006, 20:09
Ja się trochę znam na elektronice i większość urządzeń posiada rezonator kwarcowy a tam gdzie potrzebna jest synchronizacja przesyłu danych, na zasadzie sprawdzania sumy kontrolnej, czyli aby każdy plik został przeniesiony poprawnie to akurat tutaj w takim urządzeniu jak DigiMate musi posiadać ten rezonator. Bez niego nie da rady....cały szkopuł w tym, aby ten pomiar był jak najdokładniejszy. Druga sprawa DigiMate ponoć posiada ten rezonator bardzo niedokładny niestety, co powoduje spadek transferu oraz zacięcia przy kopiowaniu....

Pozdrawiam
Moshica

grafot
03-07-2006, 08:14
Ja sie podziele takim problemem z ta obudowa DigiMate II Plus z dyskiem Toshiba 40GB. Otoz focilem na chalturze na ND200 na kartach SanDiska Extreme III o pojemnosciach 1GB i 2 GB i zgrywalem na przemian do DigiMate wielokrotnie. W pewnym momencie przy kolejnym zgrywaniu karty SD EXIII 2GB na wyswietlaczu obudowy zobaczylem napis FAIL 28. Nie chciala dalej zgrywac, wiec schowalem karte do toryby i wyjalem czysta i na niej dalej focilem. Poniewaz impreza sie skonczyla, to wyrobilem na tym co mialem bez potrzeby zgrywania. Przychodze do domu, podlaczam DigiMate, a w katalogu CARDS, gdzie obudowa zaklada podkatalogi do kazdej karty i zgrywa foty nic nie ma (!) Zbladlem. Windows XP PRO nie widzi podkatalogow w katalogu CARDS, a wiem, ze na pewno tam sa, bo przed chaltura zgrywalem tam foty. Dodam, ze na dysku byly jeszcze inne pliki poza tym katalogiem i one sa w porzadku. Dodam tez, ze przed chaltura defragmentowalem ten dysk.

Czy ktos z was mial podobny problem i jak sobie z tym poradzil?

PS. Na szczescie niektore foty udalo sie odzyskac w przewazajacej czesci (zwlaszcza RAWy z chaltury) programem SanDisk RescuePRO v.3, ale moze jest jakis inny sposob zobaczenia drzewa katalogow, ktorych teraz nie widze i udratowania zapisanych tam plikow?

artful
12-07-2006, 12:11
grafot,
rzuć okiem tutaj http://fotografia.phorum.pl/viewtopic.php?p=25184&sid=b16c937325a95e44b358581295e712b6

pozdrawiam
Artur

grafot
12-07-2006, 21:43
Wielkie dzięki. Być może to było przyczyną, ale nie rozkręcałem obudowy i nie sparawdzałem, a po ponownym formacie zdjęcia się wgrywaja i są. Może dlatego, że robię to w domu, a nie w terenie. Profilaktycznie użyję włąśnie gumki, bo podczas wyciągania zgranej CF, można żeczywiście szarpnąć i poprzesuwać HDD.

gregoire7
19-07-2006, 14:24
Digimate III ma akumulatorek który jak wyczaiłem jest identyczny z akumulatorkiem NP-60 stosowanym w wielu aparatach,między innymi Fuji,Panasonica, Pentaxa, pełno tego na Alledrożyźnie a i firmowe GP można znaleźć