PDA

Zobacz pełną wersję : Monitor HP w2207h 22" warto ?



Jeger
03-01-2008, 10:27
Witam serdecznie, kolega chce kupić monitor, prosił mnie o pomoc w wyborze monitora, niestety musi zmieścić sie w kwocie max 1500zł, więc żaden profesjonalny Eizo nie wchodzi w gre :).
Ja ostatnio troszkę wypadłem z branży i nie za bardzo wiem co mu polecić. Zaproponowałem Eizo S2031W ale nie ten przedział cenowy.

Ostatnio byliśmy w sklepie Vobis i oglądaliśmy taki model: http://www.sklep.hp.com.pl/sklep/template_main.aspx?pid=product_details&ptid=33298&bcn=Business%20Monitors%20catalog&om=1&v=t
ale nie wiem nic na jego temat, koledze bardzo spodobał sie design, więc widzę, że jakość matrycy poszła na bok. :) do czego go przekonywałem no ale wiecie jak to jest jak sie ktoś napali.
Miał ktoś może styczność z tym modelem i mógłby napisać kilka słów, z góry dzięki i pozdrawiam.

Franeq
03-01-2008, 10:43
A moze jakis CRT? :)

Ja ostatnio kupilem 21 cali za 450 zl z wysylka i jestem b. zadowolony

Antonina
03-01-2008, 11:02
Ja też kupiłam z rok temu było super przez pierwsze 4 tygodnie

lukasz_wysocki
03-01-2008, 12:02
Czlowiek chce kupic ladny, duzy, elegancki monitor ktory nie zajmie calego biurka i nie bedzie kosztowal fortuny, a tutaj CRT :)

Ten HP to nie monitor do grafiki - ale nie przesadzajmy z ta profesjonalnoscia.
Ciekaw jestem kto naprawde potrzebuje dokladnosci kolorow zeby zdjecia rodzinie pokazac :)

Co do rzeczonego monitora, mam taki sam do pracy biurowej i musze powiedziec ze to naprawde fajny i niedrogi monitor.
Jezeli kolega chce kupic po prostu dobry monitor w rozsadnej cenie, bez profesjonalnych pretensji, niech go kupi.
Za 1500zl zdaje sie ze nic o profesjonalnych pretensjach i tak nie kupi.

Pozdrawiam

ziuteczny
03-01-2008, 12:57
oczywiście, że tak

niech tylko zwróci uwagę aby kupować PVA (MVA) albo S-IPS. Taki przed zakupem jeszcze trochę pooglądać czy równo świeci (równomierność podświetlenia) i brać.
Na takich niektórych monitorkach uzyskamy naprawdę niezłe efekty w stosunku do ceny.

verus
03-01-2008, 13:08
http://www.esc.pl/product_info.php?products_id=2690

Tom01
03-01-2008, 13:14
To typowy monitor do biur. Optymalizowany jest do oświetlenia dziennego lub jasnego biurowego. Jeśli będzie użytkowany w domu, sugeruję zwrócić uwagę na zakres regulacji jasności, oraz jak zachowuje się obraz przy skręcaniu do minimum jaskrawości i "kontrastu". Inaczej za kilka dni może się pojawić kolejny post na grupach sprzętowych, dotyczących nadmiernego świecenia i pieczenia oczu po przesiadce na LCD. ;-)

Proponuję przy tym wyświetlić następujące plansze kontrolne:

http://monitory.mastiff.pl/temp/frc1.gif
http://monitory.mastiff.pl/temp/frc2.gif

Ważne aby w 100% wielkości. Jeśli monitor ma być godny uwagi nic nie może migotać przy kręceniu "kontrastem".

Dobrze też wyświetlić płynny gradient, też koniecznie na 100%, jak np ten:

http://monitory.mastiff.pl/temp/szarosc.png

Sprawdzić czy jest płynny i gładki od czerni do bieli. Nie może być ucięty, nie może mieć przebarwień, ani zlanych nierozróżnialnych fragmentów pasma.

To są najbardziej banalne testy, pozwalające odsiać ziarno od plew. Przy odrobinie zaangażowania, posługując się takim gradientem można sprawdzić prawidłowość rozkładu gamma i stabilność temperatury. Robi się to wyświetlając gradient w dużym powiększeniu (np 400%) i sprawdzając czy wszystkie 256 kroków jasności są odczuwalnie różne od sąsiedniego, oraz czy nie wpadają w dominantę. Niepożądane są wszelkie zlania, wyświetlanie po kilka jako jeden itp.

Proponuję też nie zawracać sobie głowy parametrami na papierze, ani rodzajem matrycy. Byle tylko nie była TN. To są fetysze dla onanistów, nic znaczącego nie wnoszące w poprawność wyboru monitora.

Edit:
PS. Nie znam tego monitora, ale po zerknięciu w opis producenta, wynika że jest to TN. Może Pan sobie darować testy takich urządzeń. To najniższa jakość. Monitor jest zapewne efektowny na wystawie, jasny i mocno nasycony. Niestety nie ma to nic wspólnego z poprawnością obrazu.

Jeger
03-01-2008, 14:39
Dzięki Tom01 za ta cenne uwagi, wysłałem koledze linka do tego wątku niech sobie poczyta, może bys polecił coś ciekawego, wiem, że taki przedział cenowy to dość kłopotliwa sprawa ale wszystkie uwagi i wskazówki mile widziane :)

ziuteczny
03-01-2008, 15:19
Tom01 chwali się, że w reakcji nie budżetowe monitory nie piszesz już o ich supermarketowej jakości (nawet jeśli w tym źdzbło prawdy)

Jeger weź np. www.benchmark.pl (jakiś sklep z jak najszerszą ofertą referencyjną bo zaraz tam kupować nie zamierzamy) i następnie szukaj swojego stosunku jakości do ceny. Jakich matryc musisz szukać już wiesz.

22" to jest taki wypierdek mamuta trochę ani mały ani duży. Ja bym myślał brać lepsze 19" (takie jak radzi Tom01) a jak nie to skakać do 24" z dobra matrycą niekoniecznie taki jaki radzi Tom01. W pierwszym przypadku będziemy mieli ciutkę lepszy kolor (przy czym i tak monitor trzeba by skalibrować i to nie raz a systematycznie) w drugim naprawdę dla amatora wystarczający kolor o ile nie kupimy padaki, za to przyzwoitą wielkość ekranu.

Tom01
03-01-2008, 15:40
Tom01 chwali się, że w reakcji nie budżetowe monitory nie piszesz już o ich supermarketowej jakości (nawet jeśli w tym źdzbło prawdy)

"Już"? Nie nie, to nie tak. :-)

Nie piszę o marketowej jakości tego monitora bo to klasa biurowa. Nawet w najtańszych monitorach da się wydzielić klasy zastosowań w których sprawują się lepiej i gorzej. Biurowy monitor to taki, który w oświetleniu właściwym takiemu miejscu pracy, da względnie dobry obraz worda, ołtluka czy stron internetowych. Często mają wbudowane mechanizmy automatycznej lub/i zdalnej konfiguracji, kalendarze, oraz skalkulowaną tzw ogólną wartość posiadania (to dla księgowych).

Jeger
03-01-2008, 16:42
Tom01 chwali się, że w reakcji nie budżetowe monitory nie piszesz już o ich supermarketowej jakości (nawet jeśli w tym źdzbło prawdy)

Jeger weź np. www.benchmark.pl (jakiś sklep z jak najszerszą ofertą referencyjną bo zaraz tam kupować nie zamierzamy) i następnie szukaj swojego stosunku jakości do ceny. Jakich matryc musisz szukać już wiesz.

22" to jest taki wypierdek mamuta trochę ani mały ani duży. Ja bym myślał brać lepsze 19" (takie jak radzi Tom01) a jak nie to skakać do 24" z dobra matrycą niekoniecznie taki jaki radzi Tom01. W pierwszym przypadku będziemy mieli ciutkę lepszy kolor (przy czym i tak monitor trzeba by skalibrować i to nie raz a systematycznie) w drugim naprawdę dla amatora wystarczający kolor o ile nie kupimy padaki, za to przyzwoitą wielkość ekranu.

Panowie ja bym wybrał zdecydowanie lepszą 19" niż gorszą 22" i tak też mu mówiłem ale wiecie jak to w życiu dla niektórych wielkość ma znaczenie ;)