PDA

Zobacz pełną wersję : jak przerobic fat32 na ntfs



blueblood
02-01-2008, 02:37
WItam
W kompie mojej sistry zaowazylem ze ma ona dwie partycje .Jeden 80gb dysk podzielony jest na dwa ,dysk C 20gb NTFS i dysk D 56,7GB FAT32 .Wydaje mi sie ze dysk D powinien byc tez NTFS czy mam racje? Jezeli mam racje to jak to najlatwiej zrobic ,system operacyjny to win XP .
Dziekuje za pomoc :)
Edit juz wiem jak to zrobic znalazlem w googlach prosze moda o usuniecie posta i przepraszam

Tom01
02-01-2008, 17:17
Wydaje mi sie ze dysk D powinien byc tez NTFS czy mam racje?

Jeśli tylko "wydaje się" to sugerowałbym nie grzebać. Jak się coś wywali, będzie Pan potem umiał wysupłać dane, ustawienia, pocztę z NTFS'a z pogiętym systemem uprawnień?

Ponury_Kosiarz
05-01-2008, 22:12
Witam,

Podzielony dysk może mieć różne systemy plików, w niczym to nie przeszkadza. NTFS zapobiega krzyżowaniu plików i pozwala na określenie dostępu i praw do poszczególnych plików i katalogów. Można zmienić system plików np. Partition Magic'em, ale najpierw sugeruję wkonać kopię dysku, ponieważ zmiana systemu plików wiąże się z usunięciem partycji i formatowaniem.

Pozdrawiam!

Tr0n
06-01-2008, 00:04
convert d: /fs:ntfs /v

Tr0n
06-01-2008, 00:06
Jeśli tylko "wydaje się" to sugerowałbym nie grzebać. Jak się coś wywali, będzie Pan potem umiał wysupłać dane, ustawienia, pocztę z NTFS'a z pogiętym systemem uprawnień?

Problem w tym, że na FAT32 może się szybciej wywalić (DUUUUŻO szybciej)

david555
06-01-2008, 04:00
Problem w tym, że na FAT32 może się szybciej wywalić (DUUUUŻO szybciej)

Niekoniecznie, wszystko zależy od higieny systemu.;)
Innymi słowy: DBASZ, TO MASZ.:)

RoboD
06-01-2008, 13:37
Innymi słowy: DBASZ, TO MASZ.:)
A jak dbam, i wyłączą mi zasilanie..., a nie mam UPSa.

ekonet
06-01-2008, 13:55
Można zmienić system plików np. Partition Magic'em, ale najpierw sugeruję wkonać kopię dysku, ponieważ zmiana systemu plików wiąże się z usunięciem partycji i formatowaniem.
Nic podobnego. Zaprzeczasz sam sobie.

RoboD
06-01-2008, 17:00
Dokładnie. Zmiana systemu plików nie wiąże się absolutnie z usuwaniem partycji i formatowaniem. Niemniej zrobienie kopii zapasowej danych jest tu jak najbardziej na mniejscu, szczególnie podczas pracy z Patrition Magicem.

david555
06-01-2008, 18:55
A jak dbam, i wyłączą mi zasilanie..., a nie mam UPSa.

W mojej pracy miałem już do czynienia ze wszystkimi wariantami instalacji systemu i muszę z całą stanowczością stwierdzić, że systemy postawione na partycjach FAT32 mają się tak samo dobrze, a może czasem lepiej niż na NTFS.
Pewnie, że względy bezpieczeństwa nakazują zastosowanie tego drugiego z wymienionych systemu plików, ale jeśli ktoś używa instalacji systemu tylko do celów domowych i nie jest połączony z żadną publiczną siecią, to można z powodzeniem stosować FAT32, który to jest na przykład wygodniejszy do celów naprawczych.

Nie zauważyłem też żadnych ujemnych skutków dla systemu w wypadku nieoczekiwanego zaniku napięcia w sieci elektrycznej,;) tak na partycjach FAT32, jak NTFS.:)

RoboD
06-01-2008, 19:53
W mojej pracy miałem już do czynienia ze wszystkimi wariantami instalacji systemu
Ja także miałem do czyniania z wszystkim wariacjami instalacji systemu i z własnego doświadczenia piszę, że systemowe narzędzie do sprawdzania dysku zdecydowanie częściej uruchamiało się przy FAT32 (właściwie to przy NTFS jakoś nie za bardzo przypominan sobie aby kiedykolwiek uruchomiło). Powodem był nie tylko zanik zasilania ale np. zawias wymagający wykonania twardego resetu. To, że Ty nie zauważyłeś skutków ubocznych, nie znaczy, że się one nie zdarzają.

BTW sens używania FAT32 przy dzisiejszej wiekościach dysków, jest także bardzo dyskusyjny, a jest to tylko jeden z wielu elementów, w których NTFS wygrywa z FATem.

david555
06-01-2008, 20:02
Ja także miałem do czyniania z wszystkim wariacjami instalacji systemu i z własnego doświadczenia piszę, że systemowe narzędzie do sprawdzania dysku zdecydowanie częściej uruchamiało się przy FAT32 (właściwie to przy NTFS jakoś nie za bardzo przypominan sobie aby kiedykolwiek uruchomiło). Powodem był nie tylko zanik zasilania ale np. zawias wymagający wykonania twardego resetu. To, że Ty nie zauważyłeś skutków ubocznych, nie znaczy, że się one nie zdarzają.

BTW sens używania FAT32 przy dzisiejszej wiekościach dysków, jest także bardzo dyskusyjny, a jest to tylko jeden z wielu elementów, w których NTFS wygrywa z FATem.

Skanowanie partycji po twardych restartach jest moim zdaniem dobrodziejstwem, ale jeśli chcesz zrezygnować z tej procedury, to nic prostszego jak ją wyłączyć.:)
Ja tu nie chcę robić kampanii na rzecz jakiegokolwiek systemu plików, jedynie chciałem zauważyć, że każdy z systemów ma swoje niewątpliwe zalety.
Zresztą, co tu gadać, przecież każdy z wymienionych systemów broni się świetnie sam.:):):)

dinox
06-01-2008, 22:58
konwertuj do NTFS`a ...duzo wydajnieszy niz FAT.. jak slysze ze FAT32 jest fajny to mi sie niedobrze robi :) .... chlopaki powinny sobie jeszce zostawic W98 bo taki fajny i stabilny ...

RoboD
07-01-2008, 07:45
chciałem zauważyć, że każdy z systemów ma swoje niewątpliwe zalety.
Ja więcej wad zauważam w FAT, zdacydowanie więcej zalet w NTFS. Aby jednak potencjalni czytelnicy tego wątku mogli wyrobić sobie własne zdanie, polecam atrykuł: http://www.tweaks.pl/czytaj,2._ntfs_5.1_vs_fat32_part_2,286.html IMO dość obiektywnie i bez emocji opisane co siedzi w jednym i drugim sytemie plików.

blueblood
07-01-2008, 08:00
Witam
Fajnie sie watek rozwina a ja prosilem moda zeby go wywalil w kosmos :D
Wlasciwie to juz po sprawie przekonwertowalem do NTFS-a ,bardzo latwo to zrobic i nietrzeba zabaespieczac sie kopia zapasowa ,chociaz instrukca z googli rekomeduje zrobienie kopi. Niewiem co jest lepsze NTFS czy FAT32 ale czesciej polecane jest NTFS dlatego przekonwertowalem .

Domis
07-01-2008, 08:08
Jak kupicie sobie kamere cyfrowa, to bedziecie musieli przejsc na NTFS - fat ma ogranczenie wielkosci plikow 4 GB, to odpowiada tylko 10 min filmu w pelnej jakosci z kamery cyfrowej (plik w AVI DV).