PDA

Zobacz pełną wersję : S3 Pro a D200 w praktyce?



grand
07-02-2006, 16:27
Czy ktos z kolegow zamienil S3 Pro na D200 i moglby sie podzielic opiniami na temat plusow i minusow tych aparatow? S3 Pro jest dedykowany teoretycznie do segmentu profi - studia, agencje - czy jakosc matrycy nie rekompensuje jego niedogodnosci / powolnosc zapisu, starsze body /. Bede zobowiazany za opinie uzytkownikow obu aparatow.
Cena Fuji w chwili obecnej jest blisko D200.

mike
10-02-2006, 21:25
fuji na dzień dzisiejszy robi najlepsze matryce pod względem tonalnym, niestety nikon jest daleko w tyle pod tym wzgledem, jak wspomniałeś s3 pro to wolny aparat włąściwie nie wiadomo dla kogo? ale w fotografi reklamowej sie sprawdza,jest odrazu z gripem i ma dośc jasną matówke, konstrukcynie oparty na d70s ale prewyższa go pod kazdym względem...prócz prędkości, aparat dla cierpliwych i wymagających :D ponoć fuji planuje wprowadzenie nowego modelu, wiec ten stanieje i wtedy sie nie zastanawiaj.

zkruk
11-02-2006, 10:52
no i wg Dpreview ma mniej czula matryce o 1/3 ev od Nikona (i 2/3 od Canona)
czyli zamiast 1600 dostajemy 1250 - co juz nie jest zbyt duzo...

Jak dla mnie przy D200 - S3 jest staruszkiem - body z sprzed 10 lat, wolny zapis, a obraz z matrycy nie dosc ze interpolowany przez wykorzystanie filtru bajerowskiego to jeszcze dodatkowo wertykalnie - widac to w postaci plastikowatosci zdjecia...

mike, konstrukcja oparata na F80 a nie D70...

mike
11-02-2006, 14:33
masz racje ze f 80, ale to i tak nie ma znaczenia, bo liczy sie środek, porównaj zdjecia gotowe wydrukowane są najmniej cyfrowe z cyfrówek...

Niedzwiedz
11-02-2006, 14:38
zkruk no niepowiedzial bym ogladam mnowstwo zdjec z s3 pro i niestety nie zgodze sie s3 nie robi plastikowych zdjec :) wlasnie ma bardzo wysokiej jakosci obraz ! nikon d70 to zjada od tak , niemoge doczekac sie porownan matrycy d200 z s3 (puszka wiem ze jest wolna) natomiast w porownaniu z d20 s3 wychodzi naprawde swietnie !

P.S. poogladaj sobie na dpreview zdjecie na forum fuji

zkruk
11-02-2006, 14:40
problem w S3 pro to podwojna interpolacja obrazu....

juz w normalnej cyfrowe interpolacja jest problemem - a gdy dolozymy do tego jeszcze jedna - to juz mamy duzy problem...

wolalbym osre 6 mp niz mydlane 12 mp z widocznymi schodkami i widoczna interpolacja...
a 12 mp zajmuje duzo miejsca, duzo pamieci, a poprawa obrazu nie jest rzucajaca na kolana...

[ Dodano: Sob Lut 11, 2006 1:41 pm ]
P.S. na forum pokazuja miniaturki - nie lubie podniecac sie miniaturkami bo wtedy A40 mozna porownac do 1Dsa

Czornyj
11-02-2006, 15:02
...aliści podwójna interpolacja daje lepszą ciągłość tonalną (na zasadzie podobnej jak multisampling w skanerach), niższy szum i rozwiązuje problem mory. Jestem przekonany, że za kilka lat będą na rynku tylko skośne matryce - łatwiej zrobić szybsze procesory obrazu z doskonalszymi algorytmami przetwarzania danych, niż zwiększać upakowanie sensorów :wink: A jeśli już miałbym wybierać, to poproszę dopracowanego, wysokorozdzielczego Foveona w moim ulubionym korpusie z bagnetem F

akustyk
11-02-2006, 15:11
ciaglosc tonalna i odpowiednia "dlugosc" w swiatlach to jest to. gdyby jeszcze cena byla uczciwa, a aparat byl nieco bardziej "raczy" (no bo nie zawsze fotografuje sie w studio lub ze statywu...).
wielkosc plikow, przy dzisiejszym rozmiarze kart, mozna S3 wybaczyc.

szkoda, ze poza Fuji inni producenci matryc ida chetniej w ilosc megapikseli, niz w jakosc.

a w ogole to marzy mi sie matryca, ktora mozna wykalibrowac "online" na rozna rozpietosc tonalna. tak, zeby w razie potrzeby mozna bylo zwiekszyc jej selektywnosc, lub zmniejszyc.
bo fotografowanie pod slonce o wschodzie (tudziez pary mlodej w klasycznym: "czarny gang - biala kieca") to co innego niz np. robienie zdjec we mgle, gdzie jakakolwiek modyfikacja kontrastu in plus rozwala kompletnie tonalnosc...


ale chyba sobie jeszcze pomarze. duza cyferka przy slowie "Mpix" lepiej wyglada w folderach reklamowych :(

Niedzwiedz
11-02-2006, 16:09
w sumie trzeba odpowiedziec sobie na jedno pytanie czy wolal bys miec super puche z taka sobie matryca czy super matryce z byle jaka pucha ?

mi sie wydaje ze s3 pro ma super matryce zdjecie 1:1 potwierdzaja moja opinie (i nie tylko) co do ostrosci obrazu no jest lepsza od d70 a wg mnie d70 jest ostry

ja moze tak jakos traktuje s3 in plus bo jakos mam wrazenie ze zachwile mocno stanieje i bedzie dla mnie lepszym wyborem niz d200 (kasowo ) bo jednak wole byle srednia pucha ale dobre szkla ,a s3 bedzie szybciej kosztowal 4 tys nie d200 :)

mimo swoich wad s3 ma tez wiele zalet

mike
11-02-2006, 16:26
jednym słowie gdyby panowie w koncernach sie nie kłocili i nie przepychali to i nikon miałby lepszą matryce a fuji puszke ale...takie czasy trzeba wybirac...

Niedzwiedz
11-02-2006, 16:37
w sumie trzeba odpowiedziec sobie na jedno pytanie czy wolal bys miec super puche z taka sobie matryca czy super matryce z byle jaka pucha ?

mi sie wydaje ze s3 pro ma super matryce zdjecie 1:1 potwierdzaja moja opinie (i nie tylko) co do ostrosci obrazu no jest lepsza od d70 a wg mnie d70 jest ostry

ja moze tak jakos traktuje s3 in plus bo jakos mam wrazenie ze zachwile mocno stanieje i bedzie dla mnie lepszym wyborem niz d200 (kasowo ) bo jednak wole byle srednia pucha ale dobre szkla ,a s3 bedzie szybciej kosztowal 4 tys nie d200 :)

mimo swoich wad s3 ma tez wiele zalet

Czornyj
11-02-2006, 17:31
w sumie trzeba odpowiedziec sobie na jedno pytanie czy wolal bys miec super puche z taka sobie matryca czy super matryce z byle jaka pucha ?
Wolałbym mieć superpuchę z supermatrycą i nie chcę rzadnych qrva kompromisów :wink:
To tak, jak z Mitsubishi Evo - który jest samochodem radzącym sobie z super-hiper-bolidami za chore pieniądze dlatego, że ma moc i możliwość jej wykorzystania.
Oczywiście, niewiele by zdziałał bez mocy na poziomie 300KM i potężnego momentu obrotowego, ale odpowiednio skonstruowane zawieszenie i przeniesienie napędu za pośrednictwem niezwykle cwanych dyferencjałów pozwalają zrobić z niej właściwy użytek.

Niedzwiedz
11-02-2006, 17:42
co tam wolec wystarczy kupic canona 1 ds mkII masz super puche i super matryce :) kurcze wiadomo ze najlepiej miec najlepsze

ja jednak rozmawiam o realnym aparacie dla amatora hobbysty :) (ja takim jestem ) jezeli bym byl zawodowcem i zarobil bym na fotografii powiedzmy 40000 rocznie netto to zapewnie bym kupil 1dsMK2 (w lisingu) ale ja wydaje na aparat 2000-3000 na 1,5 roku-2 lata :(

Czornyj
11-02-2006, 17:53
tym bardziej powinieneś rozsądnie lokować tą kupę kasy, którą tak czy siak wydasz i nie ładować się w powolne, zramolałe, wyposażone w maleńki wizjer S3Pro, którego wartość będzie teraz istotnie drastycznie spadać

Niedzwiedz
11-02-2006, 18:13
no tak to jest wlasnie najrozsadniejszy wybor :) a maly wizjer no coz ten w d70 mi nie przeszkadza (widze w nocy) a macro i manuali nie uzywam

Jacek_Z
12-02-2006, 00:41
S3 Pro nie daje plastikowych obrazków, a ładniejsze zdecydowanie od D70, i boję się napisac od d200 - ale tonalnie bezdyskusyjnie tak. ilość szczegółów - ta sama mimo różnicy 6(12) a 10 MP.
nie przeszkadzają mi duże pliki. chcę jeszcze większych. wolę super matrycę w bylejakiej puszce. poradzę sobie i z body i z menu. ale - nie może być ona aż tak wolna. I to jest dla mnie decydujące na nie - dla innych nie musi. (oczywiście wolę supermatryce w dopracowanej puszce)
robiłem powięszenia z ćwiartki kadru D2X, D200 i S3 Pro na 25x38 cm. czyli tak jakby 50x76 cm. ilość szczegułu 1 -D2X, 2 - S3 Pro i D200 równo. tonalność 1 - S3 Pro, 2 - D2X i D200.
tym, że równo w tonalności D2X i D200 byłem zdziwiony, bo myślałem, że matryce CCD i CMOS będą się różnić w tym względzie.
może zamiast D200 wziąłbym S4Pro - ale kiedy on będzie? Fuji biło rekordy między zapowiedziami S3 Pro a jego wypuszczeniem minął ponad rok. S4 Pro nie ma w zapowiedziach więc czekać nie ma co. Może ogłoszą go na PMA. Na dpreview była informacja że za ileśtam dolarów Fuji wymienia kość odpowiedzialną za buforowanie zwięszając ją 2x. Ale szybkości przetważania danych to chyba nie zmieniło - o tym tam nie doczytałem.

arra
12-02-2006, 09:24
Jak dla mnie to S3 pod wzgledem jakosci obrazu (na 6mpix) bije w tej chwili kazdy aparat w tej klasie. Jakbym mial wybierac to zdecydowanie wzialbym S3 zamiast D200, ze wzgledu na matryce, jak i slicznego wbudowanego gripa (a nie jakies dokrecane g...no).

Niedzwiedz
12-02-2006, 09:41
Jacek Z duzo fotografowales S3 ? to co napisales potwierdza moje spostrzezenia , poniewaz jestem tylko amatorem nawet jak kto mnie prosi zebym slub fotografowal to sie nie zgadzam wiec predkosc mi nie straszna (predkosc pracy startem 66 to dopiero wyzwanie)

[ Dodano: Nie Lut 12, 2006 9:47 am ]
a i pozatym male szumy nawet na 1600 to dos wazna sprawa , w wiekszosci przypadkow fotografuje na iso 1600 z preslonami 1,80-2,8

zkruk
12-02-2006, 17:43
ale to 1600 to 1250 tak na prawde...
jak dla mnie w jakosci zdjec S3pro prezentuje sie kiepsko (w 12mp) - tonalnosc - oczywiscie - pod warunkiem, ze konwertujemy aplikacja Fuji - bo ARC juz sobie tak fajnie nie radzi...
zgadzam sie z arra ze w 6 mp bije wszystkich...

a wielkosc plikow to ogromna wada... bo za tym idzie takze kwestia buforowania, zapisywania itepe...

a dodatkowa pamiec jak na razie dostepna jest w japonii i usa - w europie na razie nie

nie spodziewalbym sie S4 w tym roku

mike
12-02-2006, 19:41
o jakości zdjęcia nie świadczy ilość pikseli, sinar z przystawka 22 mln nie robi fenomenalnych zdjęć a teoretycznie powinien duży format optyka, wiec co za róznica czy aparat ma 6 czy 12 czy 16... canon ma super matryce tylko ze zdjęcia są tak czyste tak kliniczne ze to już nie sa zdjęcia trzeba je zmiękczać w programach graficznych, a gdzie podziała sie magia rysowania światłem? poruszmy temat ostatnio na czasie matrycy pełno klatkowej...tylko po co? w tych wszystkich dyskusjach czasem brakuje faktu ze aparat to jedynie 1/3 sukcesu ech a kiedyś wystarczył prawdziwy obiektyw na optyce zeissa, contax rts i matriał światłoczuły, trzeba iść z postępem...

Niedzwiedz
12-02-2006, 20:43
zkruk ale ta matryce na iso 1600 pociagnie -2 EV a potem wyciagajac z ciemnosci cos bede mial w nikonie mam wielkie nic, napisalem tu posta o test d200 i iso 3200 - 2 ev a potem wyciagnac to na +2 ev w ichnim programie i nie bylo chetnych natomiast na p.r.f.c widzialem ostatnio takie ciagane 1600 -2 EV i bylo ok wiec w tym wypadku wole s3

Czornyj
12-02-2006, 21:07
o jakości zdjęcia nie świadczy ilość pikseli, sinar z przystawka 22 mln nie robi fenomenalnych zdjęć a teoretycznie powinien duży format optyka, wiec co za róznica czy aparat ma 6 czy 12 czy 16...
Tak się składa, że mam na dysku kilka zdjęć wykonanych Mamiyą RZ z Sinarbackiem 54M. Na podstawie tego, co na nich widziałem przyznam ci rację - posługując się np. Nikonem D70 można wykonać zdjęcie o niewiele gorszej jakości. Problem tylko w tym, że najpierw trzeba zrobić 4-y zdjęcia 4 -ech wycinków całego kadru i potem precyzyjnie połączyć je w PS-ie, co jest dość upierdliwe...

Jacek_Z
12-02-2006, 22:04
Niedzwiedz - nie sa to moje zdjecia z S3 Pro, ale posciagane z sieci - dzieki temu moglem robic odbitki z tych samych kadrow z roznych body - ze stron gdzie testowano - porownywano te body, sam w jednym czasie nie mialbym dostepu np do D200 i D2X razem.
nigdy mnie nie interesowaly wysokie czulosci i zupelnie sie nie przejmuje tym co aparaty proponuja nawet na 800 ISO. 400 prawie nigdy nie uzywam. a po co jest 1600 nie wiem - nie robie zdjec gdy nie ma swiatla. mnie interesuje moda i reklama, tam mam swiatlo (swoje)

grand
28-02-2006, 11:29
dyskusja barzdzo rzeczowa, tylko mam nadzieje, ze znajdzie sie jeszcze na forum osoba, ktora fotografowala tymi dwoma aparatami przez dluzszy czas. To ze przez 3 lata fotografowalem D100 - /po sprzedazy pierwszego body - krotki epizod z D70 - szybki powrot do D100/ bylo przemyslana decyzja. Dlatego nie ukrywam, ze zalezy mi na opinii ludzi ktorzy mieli w reku S3 pro i D200 - i decyzje podjeli po weryfikacji plusow i minusow - ktore sa w kazdym aparacie. Jeszcze jedna istotna uwaga - przydatnosc S3 i D200 pod katem poligrafii - tak wychwalana filmowosc zdjec w S3 nie musi byc atutem w poligrafii.

nin
01-03-2006, 15:06
po co ja czytalem ten topic
teraz jestem chory (nas3pr) : /

Niedzwiedz
01-03-2006, 15:52
nin ja sie zdecydowalem bylo milon za i przeciw jedno moge dzis juz powiedziec jakosc zjada mojego d70 ,canona 300d, d30

rozwazylem milion za i przeciw i jestem naprawde zadowolony :)

[ Dodano: Sro Mar 01, 2006 3:52 pm ]
acha d70,300d i d30 mialem dlatego tylko te porownuje

Yaro
03-03-2006, 00:40
Kto chce ............
niech kupi sobie ....... S3Pro......
A kto chce niech kupi sobie D200......
A może ktoś chce miec 5D?? to też niech zrealizuje swe marzenia.....
Nie widzę problemu....
Trzeba realizować mazrzenia po to są........

I ważne jest coś jeszcze........

Trzeba się na coś zdecydować..... mniej ufacć testom w miarę możliwości samemu potestowac to daje najwięcej....

ile ludzi tyle opinii........

Jakiś amerykański fotografik powiedział kiedyś:

'pokaż mi swoje prace a nie Twój sprzęt......"

tyle na ten temat

pozdrawiam niezdecydowanych
:D

Czacha
03-03-2006, 01:20
gdzies dzis przeczytalem iz S3PRO ma spac z oficjalna cena do 1700USD

admin
03-03-2006, 01:30
Jest to bardzo prawdopodobne. Wkrotce uzyskamy pewnosc ;)

Czacha
03-03-2006, 01:39
o juz mam - http://www.steves-digicams.com/diginews.html#fuji_s3

admin
03-03-2006, 01:41
Baaardzo sympatyczna cenka.

miklo
03-03-2006, 10:35
Do niedawna był u Grossmana za 5700. http://www.ram.net.pl/product_info.php?products_id=675 - tutaj jest za 5699. Tak więc 1700USD w USA nie jest elektryzującą ceną.

Niedzwiedz
03-03-2006, 12:04
a dzis zrobilem testy zapisu RAW dla s3 pro i tak

RAF w dynamice 400% - 12 sek
JPG w dynamice 400% - 3 sek
RAW w normalnej dynamice 6 sek

wszystkie testowane na pomaranczowym kigstonie 1 GB
podobno na xd 512 zapis raf w dynamice 400% to 8 sek i chyba by sie zgadzalo bo mam 128 i psze szybciej :)

ale 400% dynamiki dziala niezle !!! dzis rano kilka strzalów przy kontrastowym swietle slonecznym i w trybie normal 50% przepalen w trybie 400% tylko kolczyki i spinka do wlosow (portret ) !!!!

ponadto wskazania swiatlomierza na szara karte zgadzaja sie z moim swiatlomierzem selenowym (switlomierz jest standardowo -0,5 EV oszukuje i pomiary selenem i s3 sie zgadzaja (iso 100,200,400)

szumy no coz nie ma porwnania do d70 zupelnie inaczej wygladaja niz z d30 300d i d70 kazdy ten szum wyglada inaczej ale najdrobnijejszy i najmniej kolorowy to z s3 choc dziwnie wyglada szam szum jeszcze bede testowal !!!
iso 12800 (1600 -3ev) wyszedl najlepiej z posrod 300d i d70

tak wiec s3 pro to dziwny aparat ,taki inny ale go juz lubic zaczynam :)

miklo
03-03-2006, 12:20
Jak rozumiem RAWy obrabiasz HU2? A zauważyłeś dziwne niebieskie kropki przy cofaniu przepałów na białych powierzchniach w ACR? Ja w swoim S20Pro tak mam (wiem wiem - nie tak klasa, ale zasada działania matrycy ta sama).

Niedzwiedz
03-03-2006, 12:25
wszytko robilem w HU2 krecilem w ACR ale nie widzialem jeszcze potrzeby ACRa ale masz racje cos takiego sie robi jak sie rusza przepaly :) wszystko na niebiesko !!!! :)

grand
03-03-2006, 15:38
Jestem pod wrazeniem wypowiedzi Niedziwiedzia, jego pewnosci i zadowolenia z S3pro. Mimo, ze na pewnym etapie staralem sie przekonac do S3pro mam wrazenie, ze skomplikowany uklad pokretel jest wynikiem mniejszego doswiadczenia projektantow z Fuji. Pozwole przytoczyc opinie znanego projektanta Leszka Szurkowskiego /www. szurkowski.com/, ktory jest zdeklarowanym uzytkownikiem Nikona - wypowiedzial sie, ze na tym poziomie nie ma zlych kamer, a obraz daja inny, nie znaczy ze gorszy, - ale fakt przywiazania do Nikona mozna obejrzec na jego stronie. Obrazki cyfrowe sa z 5700, D700 a teraz beda z D200, ktory to po testach ocenil wyzej pod katem jakosci obrazu od D2x

Niedzwiedz
03-03-2006, 15:54
grand, jak widzisz nie zachwalam tego sprzetu jako najlpeszego , chcialbym d200 i chcialbym miec s3 :) ujawniam wady s3 i otwarcie o nich bede mowile jezeli jakie kolwiek wyjda w praniu ! nie jestem zwolennikiem tego ze to co posiadam jest najlepsze i reszta to syf !!! :)
kto wie czy nie zakocham sie w 6x6 :) dzis rano pstrykalem pare pierwszych zdjec startem i kazde nacisniecie spustu migawki wywolywalo u mnie przyjemy drszczyk emocji !! juz dawno tego nie mialem cyfrowka wybawila mnie z tej chwili niepewnosci i tajemniczosci

fotozbig
03-03-2006, 17:27
ta choroba rosprzestrzenia się jak ptasia grypa

Franek
05-03-2006, 20:12
gdzies dzis przeczytalem iz S3PRO ma spac z oficjalna cena do 1700USD

S3PRO w b&h za 1699$, a D200 jak na lekarstwo. wczoraj pojawiły się na chwilę w zestawach z 18-70 i kartą 2GB, ale już rozebrali :(

Czacha
06-03-2006, 00:03
a u nas w sklepach masa - moze by je na export wyslac? :D

Niedzwiedz
06-03-2006, 10:44
fotozbig, mowisz 6x6 ???