PDA

Zobacz pełną wersję : Odbicie światła w Kościele



kh29228
01-01-2008, 16:11
Witam,
wydaje mi się, że ten temat był poruszny, ale nie mogę go znaleźć. Chodzi mi o to, że nie wiem co zastosować w kościele do odbijania światła w kościele. Sufit jest tam dość wysoko, więc nie można odbić od niego. Jakie znacie inne rozwiązania?

Damianus
01-01-2008, 16:24
Najprostsze to :
- odbłyśnik na palniku lampy (może to być zwykły kartonik przyczepiony na gumce) ,albo profesjonalny do nabycia w necie
- odbicie od ścian bocznych jeżeli warunki pozwalają
- sb 800 ma odbłyśnik wbudowany w palnik
- cudów nie ma i jak jest i ciemno i wysoko to i tak trzeba się ratować jasnym szkłem ,wysokim iso (w przypadku d70 korzystam nawet z iso 1000 - odszumiając potem ) ,dłuższym czasem i lampą lekko odchyloną

kh29228
01-01-2008, 17:15
- cudów nie ma i jak jest i ciemno i wysoko to i tak trzeba się ratować jasnym szkłem ,wysokim iso (w przypadku d70 korzystam nawet z iso 1000 - odszumiając potem )

jaki program stosujesz, żeby odszumić?

akrzykalski
01-01-2008, 17:57
Przydatne bardzo bywają jeszcze takie wynalazki: http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=45278

(sorki za kryptoreklame)

Pozdrawiam
AK

m_cudny
23-01-2008, 13:23
- sb 800 ma odbłyśnik wbudowany w palnik

co do tego odbłyśnika, to nędzny jest... to raczej malytki kartonik

Gawronnek
23-01-2008, 13:48
a po co Ci większy, najważniejsze że działa i w lampie ustawionej pionowo kieruje część światła w przód

m_cudny
23-01-2008, 13:54
Jasne,że W Pewnych Sytuacjach Wystarczy, Ale Czasem Przydało By Sie Coś, Co Daje Ciut Więcej światła, Ale Wiadomo, Co Kto Lubi:)

Gawronnek
23-01-2008, 14:17
przerobiłem wszelkiego rodzaju nasadki na lampę i w tej chwili nie używam żadnej, o wiele łatwiej panować nad ilością światła bez dodatków stosując tylko korektę, nasadki zabierają sporo światła, ale wiadomo każdy ma inne podejście do tego samego tematu

kh29228
23-01-2008, 15:31
przerobiłem wszelkiego rodzaju nasadki na lampę i w tej chwili nie używam żadnej, o wiele łatwiej panować nad ilością światła bez dodatków stosując tylko korektę, nasadki zabierają sporo światła, ale wiadomo każdy ma inne podejście do tego samego tematu

tzn. rozumiem, że tylko zmniejszasz moc lampy...
ja natomiast chciałem uzyskać efekt miękkich cieni (tak jak przy świetle odbitym)... jakieś pomysły?

Gawronnek
23-01-2008, 16:15
sam sobie odpowiedziałeś, nic nie zastąpi światła odbitego, jak nie ma od czego odbić to żadna nasadka specjalnie nie pomoże, nasadki rozpraszające sprawdzają się w niskich pomieszczeniach, wtedy światło z lampy kierowane jest w różna strony, np. część w sufit, cześć na boki i trochę w przód, w wysokich pomieszczeniach lub na zewnątrz pozostaje zwiększyć ISO, przynajmniej ja mam takie zdanie, ale żaden ze mnie fachowiec

wilus
23-01-2008, 16:31
spokojnie wystarsza mi kawałek odbłyśnika, mam taki miękki (z ekranu projekcyjnego) i jak trzeba to zawijam go ręką żeby skierować więcej światła do przodu,

Damianus
23-01-2008, 17:29
przerobiłem wszelkiego rodzaju nasadki na lampę i w tej chwili nie używam żadnej, o wiele łatwiej panować nad ilością światła bez dodatków stosując tylko korektę, nasadki zabierają sporo światła, ale wiadomo każdy ma inne podejście do tego samego tematu


Zgadzam się z Gawronnkiem , .Też miałem nasadki i obecnie ich nie stosuje no może czasami w plenerze na zewnątrz.Nasadki mają za zadanie zmiękczać oraz ocieplać światło co czasami w kościołach oświetlonych sztucznie powodowało problemy z balansem bieli . Generalnie też ręcznie koryguję siłę błysku .

Jacek B.
23-01-2008, 17:46
A ja stosuję praktycznie zawsze nasadkę na SB800 - jest w komplecie. Sprawdza sie w kościele i w plenerze, ale światło które generuje mi lampa ma za zadanie wypełnić cenie. Głównie opieram się na zastanym a więc ISO i jasny obiektyw.

kh29228
23-01-2008, 19:26
A ja stosuję praktycznie zawsze nasadkę na SB800 - jest w komplecie. Sprawdza sie w kościele i w plenerze, ale światło które generuje mi lampa ma za zadanie wypełnić cenie. Głównie opieram się na zastanym a więc ISO i jasny obiektyw.

Mam zatem pytanie, na jakim ISO uzyskujesz zadowalające efekty i jakim body focisz?

Jacek B.
25-01-2008, 13:47
Mam zatem pytanie, na jakim ISO uzyskujesz zadowalające efekty i jakim body focisz?

body D70s, zadowalające efekty to tak do ISO800 w ciemnych pomieszczeniach, później jest już kiepsko. Od ISO 1000 przy lekkim braku ostrości może dojść do tego że będzie mało detali. Miałem przypadek że na ISO1000 robiłem zdjęcie z daleka w kościele - niestyty twarze były nierozpoznawalne.

mikkay
25-01-2008, 17:54
Jacek B. - ISO 1000 w D70s... hmm trochę zbyt dużo szumu, zresztą 800 to też nie za dobrze wygląda. Wrzuć jakaś fotkę z ISO 800 z której jesteś zadowolony.

Jacek B.
25-01-2008, 18:32
może źle się wyraziłem. Nie to ze jestem zdowolony, bo zadowolony jestem z ISO200 ewentualnie 400, ale ISO800 i 1000 bywa akceptowalne pod warunkiem że się dobrze naświetli i AF zlapie dobrze ostrość. Sęk w tym że ta puszka w warunkach gdzie wymagane jest ISO800 czy 1000 potrafi się gubić i wtedy wychodzi kaszana.


Mówiąc akceptowalne mam namyśli dla potrzeb internetowych lub do mydruku max 20x30

kobyll
25-01-2008, 22:06
Jacek B. - ISO 1000 w D70s... hmm trochę zbyt dużo szumu, zresztą 800 to też nie za dobrze wygląda. Wrzuć jakaś fotkę z ISO 800 z której jesteś zadowolony.

mikkay zdjęcia, które zrobiła moja kobieta swojej znajomej na ISO 1600 - dałem jej aparat po moim powrocie z meczu i nie zorientowała sie, że ISO jest tak przestawione. Zdjęcia w tym wątku: http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=36596

mikkay
25-01-2008, 22:19
kobyll - szukam zdjęcia i znaleźć nie mogę :) Jest tam link, ale prowadzi do fajnego portretu (zapamiętałem go :D) zrobionego przy ISO 200.

Ale koniec OT, bo to nie ma nic wspólnego z odbiciem światła w kościele.

kobyll
25-01-2008, 22:32
Przepraszam pomyłeczka mała :mrgreen: Machnąłem się z linkiem :-D

http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=36596


W sumie to napisze też coś na temat, bo temat jak najbardziej mnie interesuje. Napiszci mi jak dużego kartonika używacie jako odbłyśnika, jakoś go profilujecie?
Ja po radach znajomego zapinam sobie na gumeczce kartonik o szerokości palnika Sb600 wystający ponad palnik jakieś 10cm.
Używacie i stofena i kartonika? Czy ściągacie stofen przy użyciu kartonika (ja tak robie)?

Jacek B.
25-01-2008, 23:45
Przepraszam pomyłeczka mała :mrgreen: Machnąłem się z linkiem :-D

http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=36596




To są zdjęcia ISO 1600 ale robione w dobrych warunkach oswietleniowych więc to zły przykład. Inaczej na ISO 1600 zachowuje się aparat na dworzu w ładny słoneczny dzień a inaczej w ciemnym kosciele.

kobyll
26-01-2008, 00:06
Oczywiście, że tak - chciałem tylko troszke wziąść w obrone wysokie ISO w D70 :-D

tumiwisizm
26-01-2008, 00:23
moze to glupio zabrzmi, ale chyba potrzebny jest chwilowy come back do pierwszego postu.
swiatla nie trzeba odbijac od sufitu. szczerze.

najwazniejsze sa jasne szkla, do tego dodajemy blysk wypelniajacy i jest bomba.

downunder
26-01-2008, 00:43
Witam,
wydaje mi się, że ten temat był poruszny, ale nie mogę go znaleźć. Chodzi mi o to, że nie wiem co zastosować w kościele do odbijania światła w kościele. Sufit jest tam dość wysoko, więc nie można odbić od niego. Jakie znacie inne rozwiązania?
Wszystko co potrzebujesz znajdziesz TUTAJ (http://foto.jasiu.pl/index.html), BTW ten link był też na forum.
A kiedy dasz radę wystrzegaj się używania lampy błyskowej, bo światło zastane daje fantastyczne efekty. :)

Jacek B.
26-01-2008, 12:57
swiatla nie trzeba odbijac od sufitu. szczerze.

najwazniejsze sa jasne szkla, do tego dodajemy blysk wypelniajacy i jest bomba.

i ja staram się tą metodę stosować, ale moje najlepsze szkło ma tylko 2,8 a to czasem za mało i wtedy ISO nadrabiam.