PDA

Zobacz pełną wersję : Monitor do 4000-4500



vitter
01-01-2008, 15:47
26" panorama Nec SV2690
http://ico.waw.pl/product.php?id=454

mam zamiar kupić coś w tej cenie
może jakaś alternatywa (za i przeciw)
może ma ktoś lepsze dojścia do dobrych cen monitorków ???

Tom01
01-01-2008, 22:32
może jakaś alternatywa (za i przeciw)

A do czego (szczegółowo) to ma być?

mofo
01-01-2008, 23:31
Mając do dyspozycji taką kwotę kupiłbym 30" monitor HP oparty na b. dobrej matrycy S-IPS. W dobrej cenie np. tutaj: http://www.agito.pl/powyzej_19/hewlett_packard_lcd_30_lp3065.352.324447.html.

Tom01
01-01-2008, 23:36
Mając do dyspozycji taką kwotę kupiłbym 30" monitor HP oparty na b. dobrej matrycy S-IPS.

Matryca nie ma decydującego słowa jeśli chodzi o walory monitora w konkretnej dziedzinie. Tym bardziej, że S-IPS, S-IPS'owi nie równy, oraz nie należy przypisywać mitów do monitorów czy ich elementów składowych, które najprawdopodobniej zna się ze zdjęcia. To bardzo duży, efektowny monitor biurowy i do tego tani, ale nic więcej. Ma też poważne wady fabryczne typu szachownica, o czym kolorowe ulotki raczej nie informują.

vitter
02-01-2008, 12:41
dobry monitor do zdjęć , ale ma także służyć do obejrzenia filmu i itp.
czyli dobry monitor do kompa z dużym naciskiem na obróbkę zdjęć

vitter
02-01-2008, 13:07
max 5000:-D

Tom01
02-01-2008, 15:40
Nec 2690WUXi to bardzo dobry monitor, ale uczciwie byłoby uprzedzić o fatalnym podświetleniu, świecącej czerni, którą widać bardzo wieczorami, zdarzającymi się problemami z pikselami, oraz możliwym utrwalaniem obrazu po 2-3 latach. Jeśli się świadomie zaakceptuje te ułomności, monitor w dziedzinie reprodukcji obrazu jest jednym z najlepszych na rynku. Nawet bez kalibracji sprzętowej, krzywe jasności są prawie idealnie proste. Kąty wzorowe, nie zmienia się kolor w funkcji kąta tylko jasność. Alternatywą są Eizo S2411W, SX2461W, SX2761W. Nie mają one żadnej z wymienionych wad, ale gorzej jest z kątami. W funkcji kąta zmienia się jasność i kolor. Jest to typowa cecha wszystkich wyświetlaczy PVA. Trochę gorzej się też kalibrują, tzw wymagają poświęcenia więcej czasu i wyczucia na regulację.

mofo
02-01-2008, 21:54
Oczywiście, że można kupić monitor profesjonalny za 7000 - 8000 zł. Jeżeli jednak ma to być również monitor do rozrywki, codziennego użytku to trzeba to zrównoważyć. Nadal uważam, że taką równowagę w rozsądnej cenie zapewnia wspomniany wcześniej przeze mnie monitor HP. Poniżej linki do kilku testów:

http://www.prad.de/new/monitore/test/2007/test-hp-lp3065.html#Einleitung

http://www.anandtech.com/displays/showdoc.aspx?i=2950

http://www.extremetech.com/article2/0,1697,2077914,00.asp

Wszystkie testy potwierdzają znakomite walory monitora, między innymi możliwość reprodukcji 92% gamuta NTSC, co na pewno przyda sie przy obróbce zdjęć. Sam pracuję na monitorze 24" opartym na PVA. Jestem z niego w miarę zadowolony jednak czasami, np. przy pracy w Photoshopie, brakuje trochę obszaru roboczego. Rozdzielczość 2.560 x 1.600 przemawia w 30" do wyobraźni. Filmy na 30" też nie powinny źle wyglądać. Poza tym złącza DVI (3 sztuki) obsługują HDCP, co przyda sie przy odtwarzaniu filmów z cyfrowych nośników.

Tom01
02-01-2008, 22:33
Oczywiście, że można kupić monitor profesjonalny za 7000 - 8000 zł.

Nie rozmawiamy o monitorach profesjonalnych. Użycie takiego do zastosowań podanych przez autora wątku byłoby przerostem formy nad treścią.


Jeżeli jednak ma to być również monitor do rozrywki, codziennego użytku to trzeba to zrównoważyć. Nadal uważam, że taką równowagę w rozsądnej cenie zapewnia wspomniany wcześniej przeze mnie monitor HP.

W Pana mniemaniu "zrównoważenie" to wybór jak najprostszego monitora?

vitter
03-01-2008, 16:36
zostaje przy Nec 2690WUXi
jaką kartę grafiki polecacie
mam płyte MSI K8N Neo2

DMQuadro
07-01-2008, 00:11
Jak trochę rozumiesz po rosyjsku - link n.t. tego Nec'a: http://shadrin.rudtp.ru/Personal/Shadrin_news9.htm
Jak nie, tam są wykresy pokazujące jego walory kolorystyczne w porównaniu z niezłym crt Sony GDM F520. Facet był do tej pory przeciwnikiem monitorów LCD - do poligrafii (jest ekspertem od kalibracji sprzętu i niezłym fotografikiem). Czyli twój wybór jest trafny. Co do karty, ja po długich latach - chyba z 15 - korzystania z Matroxa wybrałem ATI (za długo tu wymieniać powody), mam już trzecią, świetnie się kalibrują, kontrast, szczegóły też są dobre. Jak nie grasz w najnowsze gry, to karta ze środkowej półki będzie dobrym wyborem.

vitter
07-01-2008, 14:10
troszkę rozumiem :-D
ale po poszukiwaniach cenki troszkę wyższe i dostępność za tydzień dwa
zamówiony i odebrany w ciągu 2godzin SX2761W :mrgreen:
u ( Tom01 ) wielkie dzięki szybko i krótko i na temat
polecam profi obsługa
monitor rewelka, po prostu trzeba go mieć:-D

Tom01
07-01-2008, 14:28
Czyli twój wybór jest trafny.

Proszę pamiętać, że najlepszy nawet monitor wąsko specjalizowany, a do takich należy zakwalifikować 2690WUXi, ma większe wymagania odnośnie warunków miejsca pracy. W domu, wieczorami to nie musi być dobre wyjście. Moim zdaniem znacznie lepsze są nieco inne, monitory z niższą czernią. Dzięki temu są bardziej uniwersalne.

Peter
07-01-2008, 15:23
zostaje przy Nec 2690WUXi
jaką kartę grafiki polecacie
mam płyte MSI K8N Neo2

Ja polecam kartę Matrox'a. Użytkuję od lat i jestem zadowolony. Jeśli to jest wersja płyty z AGP to proponuję Matrox P650 (pasywna, 2 x dvi, prawdziwy DualHead, wysoka jakość, obraz na tv-out bezkonkurencyjny dzięki sprzętowemu 10-bit dekodowaniu mpeg, nie jest zbyt prądożerna, dobra gwarancja). Inne modele już niestety z wiatraczkiem ale lepsze wydajnościowo i TripleHead. Są czasem na Allegro w rozsądnej cenie.

Ewentualnie niezłe są niektóre ATI np. od Sapphire (od X1950 niezłe).

WinSho
16-01-2008, 21:55
Ja sie powoli przymierzam do zakupu jakiejś panoramicznej 24. Do tej pory moim faworytem byl Eizo S2411W. Rozwazalem tez Neca 2690 glownie ze wzgledu na nizsza cene. Niedawno pojawil sie nastepca S2411 model SX2461W i w zwiazku z tym pytanko do wiadomo kogo :) czy nowszy znaczy lepszy??Niby 95 lub 97% (rozne informacje) przestrzeni Adobe RGB i inne bajery:) Dzis natknalem sie tez na newsa o LaCie 324. Tom01 wierze ze powiesz kilka slow na temat nowosci Eizo i LaCie:)Pozdrawiam

Tom01
17-01-2008, 01:51
Ja sie powoli przymierzam do zakupu jakiejś panoramicznej 24. Do tej pory moim faworytem byl Eizo S2411W. Rozwazalem tez Neca 2690 glownie ze wzgledu na nizsza cene. Niedawno pojawil sie nastepca S2411 model SX2461W i w zwiazku z tym pytanko do wiadomo kogo :) czy nowszy znaczy lepszy??Niby 95 lub 97% (rozne informacje) przestrzeni Adobe RGB i inne bajery:) Dzis natknalem sie tez na newsa o LaCie 324. Tom01 wierze ze powiesz kilka slow na temat nowosci Eizo i LaCie:)Pozdrawiam

Z ofertą NEC'a, a w związku z tym i Lacie, dzieją się dziwne rzeczy. NEC rezygnuje z modeli z wyświetlaczami S-IPS LG-Philips, zastępując je prostymi wersjami S-PVA Samsunga. Mimo rewelacyjnej reprodukcji, monitory te miały koszmarne czasem, wady podświetlenia i od dłuższego czasu planowano wycofanie się z tych wyświetlaczy. To stało się właśnie faktem i źle się stało, bo zabrakło konkurencji dla pół-profesjonalnych Eizo. Modele Eizo S2411W i jego następca SX2461W z stabilizowaną sprzętowo nierównością podświetlenia, 12 bitowym kolorem (16 bitowe obliczenia) i poszerzonym gamutem nie ma obecnie zamiennika. Dopiero NEC 2690WUXi stanowi konkurencję, ale trzeba pamiętać o wcześniej wymienionych wadach.

Hektor
21-01-2008, 18:46
Modele Eizo S2411W i jego następca SX2461W z stabilizowaną sprzętowo nierównością podświetlenia, 12 bitowym kolorem (16 bitowe obliczenia) i poszerzonym gamutem nie ma obecnie zamiennika.

To i ja się podepnę z pytaniem do kolegi Tom'a: jak się ma jakość wymienionego SX2461W do modelu 997 ? Cena podobna a SX zdaje się mieć lekką przewagę.

Tom01
21-01-2008, 19:36
To i ja się podepnę z pytaniem do kolegi Tom'a: jak się ma jakość wymienionego SX2461W do modelu 997 ? Cena podobna a SX zdaje się mieć lekką przewagę.

To inna para kaloszy jest. SX2461W jest na wyświetlaczu S-PVA. Wiąże się z tym zmiana koloru przy różnych kątach widzenia. L997 jest na najwyższej klasy S-IPS firmy Hitachi i tego defektu nie ma. Reprodukcja jest na klasę wyższym poziomie. Na bazie tego monitora robi się Coloredge CG210N.

Hektor
22-01-2008, 20:03
L997 jest na najwyższej klasy S-IPS firmy Hitachi i tego defektu nie ma. Reprodukcja jest na klasę wyższym poziomie. Na bazie tego monitora robi się Coloredge CG210N.

To jeszcze - jeśli można pociągnąć temat - zapytam o adekwatną do tego monitora (L997) kartę graficzną. Na razie używam Matroxa P750, ale niestety jest on na szynie AGP. Przy zmianie płyty przyjdzie wymienić także kartę. Czy Matrox wciąż ma przewagę techniczną, czy może nie warto przepłacać za np. Pharelia'e ?

Tom01
22-01-2008, 20:17
To jeszcze - jeśli można pociągnąć temat - zapytam o adekwatną do tego monitora (L997) kartę graficzną. Na razie używam Matroxa P750, ale niestety jest on na szynie AGP. Przy zmianie płyty przyjdzie wymienić także kartę. Czy Matrox wciąż ma przewagę techniczną, czy może nie warto przepłacać za np. Pharelia'e ?

Istnieje powszechny pogląd, że nie ma różnicy w jakości obrazu wyświetlanego przez DVI pomiędzy popularnymi kartami a Matroxem. Jednak może być. Bardzo mała, ale jednak. Jeśli zależy Panu na wyeliminowaniu potencjalnie słabych punktów, proponuję trzymać się Matroxa.