PDA

Zobacz pełną wersję : monitor lcd



martur
31-12-2007, 20:46
W przyklejonym wyżej wątku toczy się nieustanna dyskusja na temat najlepszego monitora do zdjęć.
Sam w najbliższym czasie będę chciał zakupić nowy monitor - jeżeli możecie to napiszcie na jakich monitorach obrabiacie wasze fotki, jak wyświetlony obraz ma się do odbitek i jeżeli kalibrujecie to czym.

Wasze subiektywne odczucia co do używanych przez was monitorów będzie bardzo mile widziane.

pozdrawiam.


Życzę wszystkim, aby nadchodzący rok był dla was rokiem lepszym, a przynajmniej nie gorszym niż obecny.

zapa
31-12-2007, 21:30
wiem, że przebrnięcie przez kilkanaście stron w wątku o kalibratorach i monitorach LCD jest trudne, ale naprawdę szczerze polecam lekturę. jest tam bardzo dużo wyjaśnione "co i dlaczego".

Większość posiadaczy monitorów powie o swoich, że są ok :) To jest prawie normalne.
Przecież jeśli wydałeś na coś 2 tys lub więcej nie powiesz , że jest bleee nawet jeśli tak jest.... zatem zabierz się do czytania :)

http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=19727
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=39601
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=32374
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=39627

Po lekturze tych tematów jeśłi będziesz miał pytanie możesz je zadać pod wskazanymi wątkami - jest wielu użytkowników, którzy udzielą Tobie fachowej i dokładnej odpowiedzi.

P.s. jaki jest jest Twój budżet na monitor ? :)

martur
31-12-2007, 21:56
wątki o monitorach i kalibratorach śledzę na bieżąco - czytam czytam i sam się zdecydować nie mogę. pewnie wybór padnie na jakiegoś NEC-a.
monitorek ma być jako uzupełnienie matrycy lapka.

przedział cenowy to pewnie 2000, no może max 2500

zapa
31-12-2007, 22:03
no to Eizo S2031W albo Nec 1990SXi

a kalibrator ?

że tak zapytam - monitor do foto -hobby - czy już tak troszeczkę zarobkowo ?

p.s. w bardzo fajnych okolicach mieszkasz - masz blisko do Sandomierza i gór Świętokrzyskich ;)

martur
31-12-2007, 22:10
monitor do obróbki zdjęć czysto hobbistycznych - zdjęcia są dla mnie oderwaniem się od pracy i formą relaksu:)

tak tak fajne miejsca - żeby jeszcze troszkę więcej czasu było na narobienie fotek

zapa
31-12-2007, 22:29
moja babcia mieszkała w Ćmielowie - rzeka - Kamienna i piękna lasy :) Wiele "lat" tam spędziłem

Moja sugestia to Eizo S2031W i
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://1.1.1.4/bmi/cortland.com.pl/themes/base/base_theme/_img/_mask.gif)X-Rite EyeOne Display2 - kasy powinno starczyć a będziesz miał fajny sprzęcik :)

Pełna kontrolna nad tym co widzisz na poziomie zaawansowany fotoamator - półprofesjonalista :)

martur
31-12-2007, 22:49
też od pewnego czasu rozważam ten model i czasami sobie wyobrażam jak się prezentuje na biurku

na sam monitor to i kasy starczy, ale na kalibrator trzeba będzie jeszcze poczekać.

w najbliższą sobotę wybieram się do Muzeum Wsi Kieleckiej - oby tylko pogoda dopisała :mrgreen:

zapa
31-12-2007, 23:01
Muzeum Wsi Kieleckiej - oby tylko pogoda dopisała :mrgreen:

nie znam.... nie byłem.... jak będziesz się wybierał w góry to daj znać czy pielgrzym na Łysicę jest już w lesie ( wtedy będzie początek końca świata :-P )

na kalibrator wato poczekać - nie ma sensu wydawać już jakiejś tam kwoty ( dość konkretnej - 2 tys ) w momencie gdy nie masz kontroli nad wyświetlanym obrazem.

Gdy jesteś foto hobbystą cena kalibratora może Ciebie troszeczkę przerażać, ale jest to ważne urządzenie.

To tak jakby do Ferrari lać 95... ( w sensie mieć "drogi monitor" i nie widzieć tego co się powinno - piszę drogi w nawiasie ponieważ ten, o którym piszemy jest tak na prawdę tani :-P )

martur
31-12-2007, 23:13
pewnie wyjdzie tak, że kupię monitor a za jakiś czas (może miesiąc, może dwa miesiące) dokupię kalibrator - już na samym zewnętrznym monitorku lepiej obrabiać i oglądać zdjęcia niż w laptopie

Muzeum Wsi Kieleckiej - klik (http://www.mwk.com.pl/)

zapa
31-12-2007, 23:33
mała rada tylko.... unikaj spyder'ów i lafotów - to są zabawki - szkoda kasy i czasu - tak jak Nikon jest jedyną ( prawie :-P ) słuszną marka, tak ja do golenia jest Gillet , tak jak limuzyną jest Mercedes tak do kalibracji jest X-rite/Gretag Macbeth

martur
31-12-2007, 23:42
w pierwszej kolejności monitor, a potem jak fundusze zaczną pozwalać kalibrator. zapewne gdy już zdecyduję sie na zakup kalibratora to rozpocznę nową walkę na forum pt. który kalibrator jest lepszy i dlaczego? :twisted:

zapa
01-01-2008, 02:13
cokolwiek byś nie chciał wybrać - bierz X-Rite'a :) dlaczego - sam przyrząd i oprogramowanie :)

Tom01
01-01-2008, 22:37
#martur
Obok, to nie jest wątek dotyczący "najlepszego monitora". Zachęcam do lektury, znajdzie Pan bez problemu odpowiedź na swoje pytania.


mała rada tylko.... unikaj spyder'ów i lafotów - to są zabawki - szkoda kasy i czasu

Proszę o uzasadnienie dlaczego Lafot jest Pana zdaniem zabawką i dlaczego nie jest dobre połączenie z Eizo serii Flexscan?

zapa
01-01-2008, 23:59
Spyder nie jest tani. Zależnie od możliwości oprogramowania kosztuje od 400 do 1300 zł. Od 600 do 1200 zł kosztuje najtańszy X-Rite, który pod względem zakresu pomiarowego, błędów, powtarzalności, elastyczności czujnika, niezawodności stoi o półkę wyżej. To też podstawowy kalibrator, ale przynajmniej nie wyprowadzi Panu cieni monitora w krzaczory.


To w kwestii Spyder - X-Rite .... a co do Eizo + Lafot - może się faktycznie zagalopowałem ponieważ doświadczalnie nie znam efektów/wyników.

Jeśłi kogoś wprowadziłem w błąd - sorka...

Nie słyszałem po prostu zbyt pozytywnych opinii na temat Lafotów,

Tom01
02-01-2008, 00:18
Eizo + Lafot - może się faktycznie zagalopowałem ponieważ doświadczalnie nie znam efektów/wyników.

Jeśłi kogoś wprowadziłem w błąd - sorka...

Nie słyszałem po prostu zbyt pozytywnych opinii na temat Lafotów,

Tak się składa, że mam informacje z pierwszej ręki. :-)

Lafot ma znacznie szerszy zakres pomiarowy z małym błędem i bez problemu działa w cieniach, kiedy niektóre kalibratory wkraczają już w szum. Ma to ogromne znaczenie w monitorach z niskim punktem czerni, np 0,1cd/m^2, kalibrowanych na dodatek na niskie jasności do pracy w domku wieczorami. Wyciąga zdawałoby się beznadziejne przypadki różnych badziewiastych monitorów. Poza tym śmiało można kontrolować monitory szerokogamutowe. Szczególnie jest polecany do Eizo, gdyż profiler ma dostęp przez USB do API monitora, przez co kompletnie nie trzeba niczym kręcić. W oprogramowaniu które nie ma takiej możliwości, niektórzy użytkownicy kręcą monitorem, ale niestety wielu nie, pokładając nadzieję w trybie "Easy". Skutkiem tego Lafot zawsze najpierw reguluje monitor, a potem profiluje. Siłą rzeczy pomija się widzimisię i błąd użytkownika. Oprogramowanie jest banalne w obsłudze i co dla wielu jest ważne, po naszemu.

martur
02-01-2008, 00:28
#martur
Obok, to nie jest wątek dotyczący "najlepszego monitora". Zachęcam do lektury, znajdzie Pan bez problemu odpowiedź na swoje pytania.

Jaki tam ze mnie Pan - martur jestem!

Może się troszkę zagalopowałem ze stwierdzeniem najlepszy monitor, ale już sam nie wiem na co wydać w najbliższym czasie pieniążki :-?

Tom01 czy istnieją jakieś monitory w cenie 2 - 2,5 tyś do amatorskiej obróbki zdjęć, prócz tych wymienionych liście godnych uwagi monitorów, na pewno chcę kupić jakąś panoramę - kusi mnie rozdzielczość 1920x1200, ale w w/w poście takiego nie znalazłem :(

Jak się ma sprawa z kalibracją 2 monitorów - 1 do obróbki zdjęć + matryca z laptopa. Wiem, że z tym 1 nie będzie problemu, ale co z matrycą? Chcę aby po obróbce zdjęcie na matrycy laptopa wyglądało mniej więcej jak na głównym monitorze.

pozdrawiam

Tom01
02-01-2008, 00:34
Tom01 czy istnieją jakieś monitory w cenie 2 - 2,5 tyś do amatorskiej obróbki zdjęć, prócz tych wymienionych liście godnych uwagi monitorów, na pewno chcę kupić jakąś panoramę - kusi mnie rozdzielczość 1920x1200, ale w w/w poście takiego nie znalazłem :(

Moim zdaniem nie ma. To jest moje (subiektywne) zdanie, ale podparte informacjami o konkretnych rozwiązaniach, stosowanych w większości monitorów dostępnych w UE.


Jak się ma sprawa z kalibracją 2 monitorów - 1 do obróbki zdjęć + matryca z laptopa. Wiem, że z tym 1 nie będzie problemu, ale co z matrycą? Chcę aby po obróbce zdjęcie na matrycy laptopa wyglądało mniej więcej jak na głównym monitorze.

Zewnętrzny monitor musi być wówczas główny i skalibrowany (oprofilowany), a laptop na narzędzia. Nie będzie mógł być w żaden sposób wyregulowany, no może poza jasnością. Chyba, że karta ma dwie niezależne jednostki wyświetlające. Czornyj powinien coś więcej wiedzieć na ten temat, zdaje się, że bawił się problematyką kilku profili na raz.

Czornyj
03-01-2008, 15:37
Czornyj powinien coś więcej wiedzieć na ten temat, zdaje się, że bawił się problematyką kilku profili na raz.

Niestety, moja wiedza jest czysto teoretyczna. Proszę mnie poprawić jeśli coś popierniczyłem, wydaje mi się jednak, że w przypadku kart o jednej LUT sensowna kalibracja dwóch monitorów jest niemożliwa i należy poświęcić jeden z monitorów na paletę narzędziową.

Teoretycznie można by wykonać profil tablicowy i wykorzystać CMM PS-a, ale po pierwsze - nie wiem, czy każdy profiler ma możliwość wykonywania profili tablicowych, po drugie - profile tablicowe nie dają w przypadku monitorów LCD zbyt dobrych rezultatów (prawdopodobnie z uwagi na skromną paletę barw), po trzecie - tak czy owak ciężko będzie uzyskać tą samą temp. barwową bieli i gammę, czyli podsumowując - kosztem względnej poprawności kolorymetrycznej uwalimy sobie całą resztę i cholernie utrudnimy życie (a efekt tak czy owak zapewne będzie dość marny)