PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki kalibrator kupic...?



pooley
07-02-2006, 00:05
Witam, moze ktos z was ma wieksze doswiadczenie z kalibratorami niz ja... zastanawiam sie ktory kupic, biore pod uwage dwa modele:

1. Gretag Macbeth Eye-One Display 2

2. ColorVision Spyder2 PRO Studio

Eye-One ma dodatkowa zalete w postaci pomiaru panujacego oswietlenia w pomieszczeniu.
Ceny bardzo porownywalne, ale co lepsze? Czytalem kilka testow i raczej sklaniam sie ku Gretag'owi, ale być moze nie wiem czegos o tych urzadzeniach co moze byc istotne. Tak wiec prosze was o pomoc :)

sv
07-02-2006, 00:38
poczytaj tutaj:

http://canon-board.info/showthread.php?p=132737#post132737

pzdr
sven

pooley
07-02-2006, 00:50
wszystko super... piekna teoria... ale to ja to juz z grubsza wszystko wiem, ale ja sie pytam ktore urzadzenie wybrac, a nie o ogolna teorie i potrzebe kalibracji :P

stig
07-02-2006, 00:50
Proponuje zapytac na grupie pl.comp.dtp. Tam znajdziesz ludzi, ktorzy na niejednym kalibratorze "zjedli zeby".

pX
07-02-2006, 12:09
Spydera w tej wersji nie znam, ale poprzednie wersje nie potrafiły odczytać pełnego spektrum barw (nie wiem czy to przez sam sensor czy przez jego oprogramowanie) i ludzie bardzo narzekali na efekty. Krótko - nie polecam.

Rozważ też X-Rite DTP 94 (lub Monaco OptixXR bo to ten sam sensor).

Ogólnie nabywając takie urządzenie zaufałbym raczej renomowanym i "doświadczonym" markom jak Gretag, Monaco czy X-Rite.

[ Dodano: Wto Lut 07, 2006 11:35 am ]
Jeszcze dodam, że używam Optix XR (X-Rite 94) z LCD, a wcześniej używałem X-Rite DTP 92 (niestety dzisiejsze oprogramowanie już go nie supportuje) z CRT i z obydwu sensorów jestem zadowolony.
Kilka razy widziałem w akcji Eya One'a i myślę, że efekty są bardzo zbliżone.

Woldemorth
11-02-2006, 22:52
Dołączam się do pytania pooleya, też mam podobny dylemat.
Na pl.comp.dtp. na zadane przez niego pytanie, odpwiedzi są bardziej lakoniczne niż na tym forum.
Ja dodałbym do pytania "LaCie blue eye 2" Ceny podobne.
Skłaniam się do Gretag Macbeth ale...........

pX
12-02-2006, 00:17
LaCie nie robi nic własnego tylko pakuje we "własne" opakowania produkty innych. Nie wiem tak na prawdę co jest tam w środku (domyślam się, że Eye One v2), oprogramowanie też pewnie z własnymi znaczkami. Ogólnie nie przepadam za tą marką, ale może warto zaryzykować. Jak wybierzesz to się pochwal :wink:

pooley
19-03-2006, 14:47
Poniewaz niewiele sie tutaj dowiedzialem na forum, a moze inni by chcieli cos sie na ten temat dowiedziec wiec pisze :)
Po pytaniach na grupie dyskusyjnej DTP zdecydowalem sie na Gretaga -Eye One Display 2.
Po kalibracji, dowiedzialem sie ze nie widzialem 'cieni" :shock: niby nie byl to przepastny zakres, ale zawsze, kolorystycznie duzych odchylek nie bylo, ale jednak, mocniej w jasnych partiach obrazu. Teraz jak przegladam fotki to rzeczywiscie kolorki jaki by jakies takie bardziej naturalne, troche detali wyszlo z fotek nagle w cieniach...
Tak wiec ogolnie polecam, warto sobie skalibrowac monitorek (w moim przypadku to iiyama 454), bo pozniej okazuje sie, ze tam gdzie sie dlubalo recznie balans bieli kolorki wcele nie sa takie jak by sie chcialo (wlasnie tego doswiadczylem przegladajac wczesniej przekonwertowane pliki do JPG, dosyc niemila niespodzianka). Jak dla mnie pieniazki wydane slusznie, tym bardziej ze czasami cos dlubie w domku w malej poligrafii. No i oczywiscie jak ktos ma mozliwosci to radze kupowac w USA, tam to kosztuje 250$ (mi akurat sie ufarcilo i za taka cene wlasnie kupilem), a u nas 1300-1400 zl... zgroza