PDA

Zobacz pełną wersję : R1c1



Wojt@s!o
28-12-2007, 19:31
Witam
Mam zamiar zająć się fotografią makro.Czy ktoś posiada owy zestaw i czy jest sens wypluwać na niego pieniądze.Mam zamiar do tego zestawu podpiąć N 105

wigi
30-12-2007, 22:19
Jeśli to są twoje początki w makro, to w zupełności wystarczy SB-800 z prostym dyfuzorem wlasnej roboty.
Co można zrobić z takim oświetleniem zonbacz w linku z mojej stopki :)
Jesli spodoba ci się zabawa w makro, to wtedy dokupisz sobie te lampki ;)

tzk
30-12-2007, 22:22
Sens jest. Wprawdzie ja się nie bawiłem w dyfuzory jednak jak radzi wigi na poczatek mozna spróbować z dyfuzorem własnej roboty. Jak Ci się spodoba taka zabawa to wtedy ewentualne inwestycje :)
Te zdjęcia (http://fotki.arcdeco.pl) w większości 105 VR i Sb-R1. Jak masz D80 to nie musisz kupowac R1C1.

Gawronnek
30-12-2007, 23:05
wykorzystanie dyfuzora własnej roboty http://zdjecia.gawronnek.pl/dyf2.jpg jest to wersja pierwsza na lampę wbudowaną, wszystkie zdjęcia macro na mojej stronie są zrobione z dyfuzorem, po kupnie SB800 była wersja druga zmodyfikowana ;)

markB
02-01-2008, 16:02
Ja mam dokładnie to co zamierzasz nabyć. Początkowo kupiłem zestaw SB-R1, ale nie podobało mi się stałe grzebanie w menu aparatu lub lampy SB800 i dokupiłem SU-800. Czyli normalnie przepłaciłem, bo mogłem od razu kupić pełen komplet. W komplecie SU-800 wychodzi dużo taniej. Faktycznie dużo wygodniej pracuje się z tym sterownikiem, a wszystkie nastawy robi się znacznie szybciej. No i nie trzeba pamiętać o wprowadzonych zmianach np. w menu aparatu. Tym niemniej z SU-800 nie robi się lepszych fotek. Wychodzą takie same jak przy użyciu wbudowanej lampki (u mnie w D200), którą osłania się specjalnym filtrem dostępnym w zestawie SB-R1.

tzk
02-01-2008, 17:05
.. nie podobało mi się stałe grzebanie w menu aparatu lub lampy SB800 i dokupiłem SU-800.

Ale skoro masz D200 to jest jedno ustawienie w aparacie: wbudowany TTL w tryb Commander.

markB
02-01-2008, 17:16
Tylko trzeba pamiętać, żeby wyłączyć ustawienia odpowiedniej kompensacji po skończeniu makro. Dużo wygodniej z SU-800. Ponadto stale gdzieś mi się zapodziewał ten nakładany filterek; akurat jak na złość zawsze na dnie torby.

tzk
02-01-2008, 17:26
Tylko trzeba pamiętać, żeby wyłączyć ustawienia odpowiedniej kompensacji po skończeniu makro.

To prawda. Ja kilka razy robiłem zdjęcie z lampa wbudowana w trybie Commander i się zastanawiłem o co chodzi, że mi zdjęcia dziwne wychodzą :)
Jednak sporadycznie korzystam z tej lampki - wolę SB-800 - to i problemu wielkiego nie ma

wigi
04-01-2008, 12:50
To prawda. Ja kilka razy robiłem zdjęcie z lampa wbudowana w trybie Commander i się zastanawiłem o co chodzi, że mi zdjęcia dziwne wychodzą :)
Jednak sporadycznie korzystam z tej lampki - wolę SB-800 - to i problemu wielkiego nie ma

czy te lampki wyzwalają błysk od błysku SB-800 za pomocą fotoceli?

markB
04-01-2008, 16:09
Te lampki działaja w systemie CLS, czyli mają wbudowanyy czujnik IR. Przyznam się, że nigdy nie odczuwałem potrzeby podłączania fotoceli do SB-200, ale przypuszczam, że zadziałały by w taki sam sposób jak SB-800 z fotocelą.

arachiusz
08-01-2008, 08:56
A jak jest z zasilaniem tych swiecidełek , często trzeba ładować baterie ?

markB
08-01-2008, 18:04
Do tych lampek używa się baterii litowych (jedna sztuka na lampkę) CR123A. Ja wkładam normalne baterie; choć drogie to starczają na długo. Nie liczyłem ile dokładnie zrobiłem fotek na jednym zestawie bateryjnym, ale tak mniej więcej około 500 ujęć. Można oczywiście kupić akumulatorki (np. http://www.thomasdistributing.com/delkin-rcr-123a-rechargeable-charger.htm) ale te nie są zbyt łatwo dostępne w Polsce.

tzk
09-01-2008, 20:33
A jak jest z zasilaniem tych swiecidełek , często trzeba ładować baterie ?

Korzystam z akumulatorków i ładowarki. Jedno ładowanie starcza to na trochę, ile nie wiem dokładnie ale kilka plenerów robakowych można zaliczyć :)

hubacz
09-01-2008, 21:58
Wiecie moze czy z racji bezprzewodowego sterowania lampami duze sa opoznienia w dzialaniu ?

Rafał_Sz
10-01-2008, 14:30
Wiecie moze czy z racji bezprzewodowego sterowania lampami duze sa opoznienia w dzialaniu ?
Niezauważalne.

tzk
10-01-2008, 14:31
Wiecie moze czy z racji bezprzewodowego sterowania lampami duze sa opoznienia w dzialaniu ?

jezeli sa to niezauwazalne.

milo_ja
10-01-2008, 14:45
jezeli sa to niezauwazalne.

No nie do końca. Jak się używa CLSa z wbudowaną lampą, to przed błyskiem jest "strobo", które chwilkę trwa. No chyba, że się zrobi blokadę ekzpozycji lampy, to działa natychmiastowo. Przynajmniej u mnie.

hubacz
10-01-2008, 15:42
No nie do końca...Niestety wlasnie takiej odpowiedzi sie spodziewalem i powyzsze o brku opoznienia mocno mnie zdziwily. Robilem ostatnio proby D70 i SB-800 odpalana zdalnie i zeby wszystko zadzialalo w czasie wcisniecia spustu a to jednak trwalo. Dlatego czy jedynym badz co badz slusznym rozwiazaniem jest branie R1C1 zamiast samego zestawu R1 i proby odpalania go z body lub SB w celu unikniecia opoznien ? W koncu makrofotografia wymaga raczej natychmiastowego dzialania.

Rafał_Sz
10-01-2008, 16:05
Nikt nie pisał, że nie ma opóźnienia, tylko że w praktyce jest ono pomijalne. Mi w makro zdecydowanie więcej czasu zajmuje kiwanie się w celu złapania ostrości (AF używam bardzo rzadko) niż czekanie na "pogaduszki" lamp.
Sterownik bardziej ułatwia pracę niż ją przyspiesza (w przypadku puszek bez CLS umożliwia).