PDA

Zobacz pełną wersję : Jeszcze raz o żarówkach-błyskowa czy Świetlówka



mini21
26-12-2007, 17:59
Witam.
Na początku chciałem przeprosić, jeśli podobny temat już był.
Szukałem, ale nie znalazłem konkretnej odpowiedzi (może słabo szukałem :mrgreen:)
Do rzeczy....

Już od jakiegoś czasu szykuję się z zakupem taniego oświetlenia do mojego namiotu.
Chce się trochę pobawić w fotografie produktów, szkła itp.

Nie stać mnie na drogie lampy (zresztą, nie miałbym gdzie ich wstawić-mam za mały pokój).
Dlatego chciałbym kupić albo żarówki błyskowe (które wielu poleca), albo "specjalne" świetlówki.

Za świetlówkami przemawia cena (1 szt. kosztuje od 17zł:http://allegro.pl/item286788262_swietlowka_kompaktowa_o_bialej_barwi e_swiatla.html lub trochę droższe po ok. 25 zł: http://allegro.pl/item284822171_swietlowka_200w_6400k_swiatlo_ciagle _.html), niestety, nie wiem, jak to wygląda w praktyce.

Z błyskowymi miałem już trochę do czynienia, więc wiem co i jak, a z takimi to już nie.

Czy ktoś mógłby mi napisać wady i zalety obu żarówek?
Czemu warto kupić błyskowe a nie te świetlówki?

Pozdr.

Jacek_Z
27-12-2007, 11:30
Radzę zrobić taki eksperyment. Weź 4-5 najsilniejszych żarówek w domu. Załóźmy, że będą to 100W. Poświeć na ten namiot. Przedmioty w namiocie najczęsciej są dość małe, będziesz robił więc zdjęcia raczej z małych odległości - średnio metr. By zmieścić wszystko w GO trzeba stosowac przysłony 11 lub 16. Zobacz jaki czas ci wychodzi przy takich żarówkach. Solidny statyw konieczny - to chyba oczywiste.
Te żarówki mają podawane parametry z przesadą. Takie 24W czyli niby 120W świetlówki kompaktowej to mniej niz 100W normalnej żarówki.
Żarówki maja plus - widzisz rozkład cieni. Błysk - nie, o ile sobie nie zrobisz pilotów. Polecam błysk.

pebees
27-12-2007, 11:33
Błyskowe są mocniejsze, mniejsze zużycie energii, nie grzeją wszystkiego wkoło. Mimo ewidentnych zalet światła ciągłego (przede wszystkim widać wszystko na bieżąco, jak Jacek_Z pisze), sam jako amator polecam błyskawki.