PDA

Zobacz pełną wersję : Doświetlenie lampą



Igorsky
25-12-2007, 13:46
Kilka dni temu na plenerze po raz chyba pierwszy chcialem doswietlic postac wbudowana lampa pod słonce. Jako, ze rzadko uzywam blyskalki prosze o rady jak to zrobic dobrze bo wychodzi cos takiego:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img257.imageshack.us/img257/323/23547901pb5.jpg)

Tommy
25-12-2007, 14:10
pewnie dodatkowo zdjęcie jest na śniegu? wg mnie jedyną opcją jest zewnętrzna lampa która doświetli nawet jak dasz dużo większą przysłonę, ewentualnie ustaw wbudowanego flesza na M i na full mocy, choć zdjęcia mogą wyjść poprawnie naświetlone to obawiam się że nie będą zbyt piękne z wbudowaną lampą i wyjdą płaskie jak naleśnik

art-74
25-12-2007, 15:14
No fatalnie to wyszło.

Po pierwsze: M
Po drugie: pomiar punktowy lub CW i najpierw wymierz w tło i ustaw tak przysłonę i czas, żeby nie było prze/niedo-świetleń.
Po trzecie: wymierz w osobę a lampa doświetli jak trzeba pierwszy plan (zakładam, że będzie ustawiona w ttl-bl)

chociaż pod słońce to różnie może być

Igorsky
25-12-2007, 16:05
Dzieki za porady.


Chcialbym uzyskac cos takiego, tylko zeby delikatnie doswietlic twarz i bluze. Tlo ma pozostac w podobnej tonacji.

Na tym zdjeciu jest czas 1/6400. Gdy doswietlam lampa nie wyjde na krotszy niz 1/500 (to i tak duzo)
Wydaje mi sie, ze po prostu krotszy czas ok. 1/4000 bylby ok i lekko doswietlic lampa.

Art, czy mam zablokowac ekspozycje na tle i przekadrowac na osobe?



https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img171.imageshack.us/img171/8460/79311181yu5.jpg)

art-74
25-12-2007, 16:35
Jeśli ustawiłeś poprawną ekspozycję tła w trybie manualnym to po pomimo skierowania obiektywu na postać w pierwszym planie parametry ekspozycji się nie zmienią (bo to tryb M) automatyka lampy natomiast powinna prawidłowo dobrać silę błysku tak, aby postać została poprawnie naświetlona. Jednym słowem niczego nie trzeba blokować.

Igorsky
25-12-2007, 17:00
No racja, przeciez to manual. Mowisz caly czas o lampie wbudowanej, czy juz jakas sabina?

art-74
25-12-2007, 18:07
Ja już nie pamiętam jak się robiło zdjęcia z wbudowaną lampką, ale chyba wbudowana też pracuje w trybie ttl-bl.