PDA

Zobacz pełną wersję : kalibracja na dwa monitory



ArtX
24-12-2007, 12:55
wlasnie.. ktos wie jak to zrobic?
podlaczam do lapa drugi monitor i rozstrzal kolorow mam jak z lublina do moskwy :/
do kalibracji uzywam Gamma Panel, ale dzieki temu moge skalibrowac albo jeden albo drugi.
Jakim softem mozna zrobic to tak, zeby obydwa panele jako tako sie pokrywaly w kolorach?

Tom01
24-12-2007, 14:03
wlasnie.. ktos wie jak to zrobic?
podlaczam do lapa drugi monitor i rozstrzal kolorow mam jak z lublina do moskwy :/
do kalibracji uzywam Gamma Panel, ale dzieki temu moge skalibrowac albo jeden albo drugi.
Jakim softem mozna zrobic to tak, zeby obydwa panele jako tako sie pokrywaly w kolorach?

Jest z tym problem. Winowajcą jest Windows, który niepoprawnie zarządza profilami przy pracy wielomonitorowej, a przy ładowaniu gamma loaderów w ogóle tragedia. Wyjściem jest PS i nadzieja w poprawne podpinanie stosownych profili do konkretnego ekranu.

hedgehog
25-12-2007, 16:47
Jedyne znane mi i skutecznie rozwiązanie to dwie karty graficzne i np. Spyder2 albo cos z Gretaga - i wtedy problem upada. Ale muszą to być dwie _osobne_ karty graficzne (choć można np. użyć tej wbudowanej w płytę jako drugiej). Tak działa mój pracowy komputer i przyznać muszę, że to się sprawdza. Spyder kalibruje pierwszy monitor, potem drugi a przy starcie ładują się oba profile, oczywiście z podziałem na dwa monitory.

W ogóle to niestety powiedzieć mogę po paru latach zabawy, że kalibracja inna niż sprzętowa niestety mija się z celem... To znaczy lepszy rydz niż nic, ale na cuda nie ma co liczyć :(

Wesołych
W

Czornyj
25-12-2007, 17:11
Jest z tym problem. Winowajcą jest Windows, który niepoprawnie zarządza profilami przy pracy wielomonitorowej, a przy ładowaniu gamma loaderów w ogóle tragedia. Wyjściem jest PS i nadzieja w poprawne podpinanie stosownych profili do konkretnego ekranu.

Z tego co mi wiadomo, PS nic nie da. Dane kalibracyjne przechowywane są w tagu załączanym do profilu (vcgt - video card gamma tag), który ładowany jest w czasie startu systemu Windows do LUT karty graficznej (a w maczkach podczas zmiany profilu). Jest zatem logiczne, że konieczne są dwie karty graficzne, lub karta graficzna zaopatrzona w dwie LUT.

Sielan
29-05-2014, 22:55
Czy dwie karty potrzebne są również w przypadku, gdy monitory mają własną LUT (ColorEdge) i kalibrujemy przez Color Navigatora?

T&T
30-05-2014, 10:27
Podobno dwie karty są w stanie załatwić ten problem. Jednak u mnie nie rozwiązały. Przydzielanie w systemie każdemu monitorowi odpowiedniego profilu nie zadziałało - tzn. niby wszystko było w porządku - tak pokazywał system - zarządzanie kolorem. Jednak PS odpalany osobno na każdym monitorze pokazywał, że profilem każdego monitora jest jeden profil - monitora głównego. Zresztą na oko było widać, że nie jest dobrze.
Poradziłem sobie tak, że skalibrowałem monitor, na którym obrabiam zdjęcie. Następnie w PS-ie utworzyłem duży biały dokument i przeciągnąłem go tak aby był podzielony pomiędzy dwa monitory. I teraz drugi monitor ustawiłem "na oko" tak żeby biel i jasność były maksymalnie podobne do tego skalibrowanego. Już ok. roku tak jadę i nie narzekam.

marszull
30-05-2014, 11:52
to jest jedna z zalety osx, zarzadzanie wieksza ilosci monitorow
mam ten problem na windzie i cale szczescie mam dwa podobne monitory i uzywam profilu jednego z nich, jak probowalem uzywac krty wbudowanej i tej dolaczonej do plyty, to zaczynalo sie wszystko tak kaszanic, ze dalem sobie spokoj
na makowce po opofilowaniu, system sam przydzielil, i sam zarzadza profilami monitorow i rbi to doskonale

Sielan
30-05-2014, 22:11
Czy dwie karty potrzebne są również w przypadku, gdy monitory mają własną LUT (ColorEdge) i kalibrujemy przez Color Navigatora?

Skoro CN i tak zapisuje profil w katalogu systemowym, to chyba sam mogę sobie odpowiedzieć na to pytanie, ale wolałbym się upewnić.