PDA

Zobacz pełną wersję : Przeterminowane klisze



e=mc2
09-11-2004, 00:45
Czy zdarza Wam się używać przeterminowanych klisz?
Przyznaję, że mnie się to zdarza - najczęściej do kilku miesięcy (3-4). Jak do tej pory uzyskiwałem dobre rezultaty. Większość takich rolek już kupowałem przeterminowane - dużo tańsze :oops: ,choć zdarza mi się też przetrzymać coś zbyt długo...
Sposób przechowywania ma chyba największy wpływ, choć nie trzymam w lodówce, tylko w zamkniętej szafce bez dostępu światła, gdzie jest sucho i niezbyt ciepło nawet latem. W lodóce mam najcenniejsze skarby, o których wiem, że użyję z należytym szcunkiem i ceremoniałem 8)
Wiem, że to loteria, ale nie fotografuję zarobkowo, więc używając taki film pamiętam, że efekty mogą się, hm, nieco... różnić od oczekiwanych. A właśnie - jakie to mogą być efekty, czyli co może zostać zniekształcone?

Pozdrawiam

Gamling
09-11-2004, 00:47
Zazwyczaj efektem jest spadek kontrastu, w przypadku b&w zadymienie. Dla slajdow czasem dziwne kolory i dominaty. Ja czasem stosuje przeterminowane b&w trzymane w lodowce i w wiekszosci przypadkow wychodza bardzo ladnie.

Hiobe
26-12-2004, 11:17
Jeśli chodzi o b&w to zdarzyło mi się używać materiały których okres przydatności minął prawie 4 lata temu i.....................Wszystko w porządku.
Co do kolru nie wypowiadam się bo przeterminowanych nie miałem okazji testować.
Im mniejsza temperatura przechowywania filmów tym dłuższa ich żywotność (filmów wystawionych w kiosku na głownej szybie, gdzie słonko dobrze je "opala" nie odważyłbym się kupić nawet za 10% ceny)

jmj
26-12-2004, 12:19
Nie jest to z kliszami tak ze chwila uplywu daty waznosci zaczynaja sie "psuc".
Generalnie kazdy producent dobr, ktore sie starzeja w naturalny sposob, udzielajac gwarancji ma z reguly pewnosc ze towar nie zmieni swych walorow uzytkowych przez nastepne ok 20% czasu trwania gwarancji. Oczywiscie sposob przechodywania bedzie mial wplyw na to powiedzmy dodatkowe 20% okresu "przydatnosci". Te 20% procent nie jest zadna norma i opoisuje wielkosci srednie, mozna jednak zalozyc ze taki jest okres "bezpieczenstwa" - szczegolnie materialow czarno-bialych. Nie powinno sie jednak przechowywac naswietlonego materialu przez dluzszy okres czasu bez wywolania. Tu trzeba dzialac w miare szybko.

Hiobe
26-12-2004, 12:57
Z materiałami już naświetlonymi to fakt inna bajka, im prędzej tym lepiej, aczkolwiek bez przesady, materiał przechowywany w lodówce i wywołany po miesiącu IMO nic nie stracił na swojej wartości (chyba że przechowujemy pod 200W lampą)
Gdyby materiały psuły się od razu po upływie daty ważności łolaboga to by się działo, zgadzam się się z tobą wszystko zależy od czasu zakończenia terminu ważności i sposobu przechowywania. Jak napisałem używałem już filmy których okres przydatności minął 4 latka temu (b&w, ot zapomniana paczka wyniesiona "jakimś cudem" do piwnicy) i nic mu zarzucić nie mogę.
Okres ważności jest pewnym wentylem bezpieczeństwa dla producenta i gwarantuje on iż w tym czasie przy prawidłowym jego przechowywaniu nic nie powinno się z filmem stać, a po tym okresie jeśli coś nie wyjdzie (niekoniecznie z przyczyn błędów fotografa)producent nie bierze odpowiedzialności ( np.zwrotu materiału zakupionego w labie już nie otrzymamy po upływie jego przydatności jeśli "coś z nim nie tak".)

jmj
26-12-2004, 17:48
Moje negatywy bywalo byly wywlywane i pol roku po naswietleniu z calkiem normalnym rezultatem.
Nie nalezy przesadzac ani w jedna a ni w druga strone.

Populares
04-01-2005, 13:15
Czy zdarza Wam się używać przeterminowanych klisz?

Pozdrawiam

Tak, chętnie bym kupił, bo są dużo tańsze, ale ostanio nie mogę odostać, albo jeżeli już są, to obniżka ceny jest niewielka i się nie kalkuluje. Kiedyś kupowałem przeterminowane o rok kodaki za 20% ceny i trzaskało się (bez żadnych problemów - tyle, że nie przechowywałem już tych filmów przez następne miesiące, lecz trzaskałem od razu).
Ponieważ fotografuję bez planu - nie mam pojęcia ile filmów mi zejdzie w ciągu najbliższego miesiąca/roku, to przy tak małych różnicach cen jakie są teraz, wolę kupić nie przeterminowany - przynajmniej wiem, że jeżeli nie będzie mi potrzebny przez następny rok, to nadal będzie dobry.

vuki
04-01-2005, 18:33
Jesli kogos interesuje cz-b Kodak T-MAX 400 termin 05.2000 r to jestem do dyspozycji.
Nie mam mozliwosci jego sprawdzenia ale lezy caly czas w chlodnej szafie pancernej.

Mateusz
04-01-2005, 19:32
możesz mi dać :) :D

Marty0007
16-02-2005, 00:38
przyznam sie ze mam w domu dużą szpulę CZ-B negatywu ORWO NP 22. Zostalo mi jeszcze jakieś 20 metrów filmu.
Na szpuli napisane jest że termin "przydatności" minąl w kwietniu 1988r.......

Jeszcze nie dawno nawinolem kilka szpulek (używam wciąż starych ORWOmaciowych plastikowych kaset) i razem z kolegą zrobiliśmy trochę zdjęć.
Efekty?
Negatyw jest minimalnie zadymiony, ale jak na material przeterminowany o 17 lat!!! to rezultaty są rewelacyjne.

PS
puszka (szpula) z filmem, ze względu na swoje rozmiary (średnica ok 45 cm) nigdy nie lezala w lodówce...

pozdr

Marty0007
NF9 FMC

Leon13th
16-02-2005, 01:55
Mi tam się dobrze pracowało na takich kliszach,wystarczyło obniżyć na aparacie czułość kliszy (np:film o czułości 800 iso potraktować tak jak 400-setke) a na pewno wychodziły dobrze (używałem barwnych materiałałów)Przeterminowane klisze można kupić w... Profilab-ie,za połowe ceny!

Populares
22-02-2005, 15:53
Przeterminowane materiały kupowałem za 10% ceny, albo i za 5% (przy większych ilościach). Więc 50% to IMHO zdzierstwo. Zresztą typowe dla Profilabu.

Leon13th
02-03-2005, 15:17
Populares:Ja tam znalazłem klisze za -50%,-75% ceny i to w profilabie :!: