PDA

Zobacz pełną wersję : Mb-d80



adam1234
17-12-2007, 00:05
Zastanawiam się jak to jest z tym MB.

Myślę że nie chodzi tu o kwestię zasilania bo zawsze można wymienić akumulator a o ergonomię. I stąd moje pytanie czy rzeczywiście warto zainwestować w to ustrojstwo. Najbardziej interesuje mnie czy waga nie wpływa nawet negatywnie na stabilność uchwytu?

kronos28
17-12-2007, 00:08
warto :)

jak to nazywasz - stabilność uchwytu bez porównania

badi
17-12-2007, 03:07
na poczatku dziwnie sie trzyma, po paru uzyciach zaczyna rozumiec sie czemu warto miec grip. szczegolnie przydatny przy tele i kadrach pionowych.

Tomson
17-12-2007, 09:41
Zdecydowanie tak. Nikon chyba po raz pierwszy (albo drugi: F75) zrobił w pełni funkcjonalny grip do amatorskiego aparatu. Wygoda bez porównania - szczerze mówiac wygodniej mi sie teraz robi zdjęcia w pionie. Delty nie warto - kosztuje niewiele mniej od nikonowskiego. Jeden minus MB-D80: przycisk spustu bardziej czuły niż na aparacie.

rotor
17-12-2007, 10:35
zapomnieliście wspomnieć o dłoniach, bo jeśli adam1234 ma je małe-to może byc problem z ergonomią

wrrum
17-12-2007, 13:48
zapomnieliście wspomnieć o dłoniach, bo jeśli adam1234 ma je małe-to może byc problem z ergonomią
Moja żona ma dłonie dużo mniejsze od moich grabi. I nie chce słyszeć o zdejmowaniu gripa. Nawet uchwyt pionowy (grubszy) jej odpowiada.
Jeśli chodzi o ergonomię, to niebo a ziemia porównując do "bez gripa".

Polecam wszystkim.

Aha, konieczna jest zmiana torby na większą :twisted:

rotor
17-12-2007, 15:12
Moja żona ma dłonie dużo mniejsze od moich grabi. I nie chce słyszeć o zdejmowaniu gripa. Nawet uchwyt pionowy (grubszy) jej odpowiada.
Jeśli chodzi o ergonomię, to niebo a ziemia porównując do "bez gripa".



jeśli Twoja żona ma dużo mniejsze dłonie, od Twoich i jeszcze obejmuje w pełni grip, to Ty masz szufle, a nie dłonie :D-a tak poważnie, to możemy sobie tu polecać i doradzać koledze w nieskończoność-najlepiej, jak się przejdzie do sklepu i sam się przekona.
Dla mnie grip w D80, to jakiś klocek ergonomiczny, za szeroki u podstawy i niezbyt wygodny, ale wiadomo, że w kadrach pionowych polepsza cały uchwyt aparatu-chcę tylko powiedzieć, że można się trochę rozczarować po zakupie w ciemno

adam1234
17-12-2007, 16:27
Jest jakiś sklep w okolicach rybnika/katowic gdzie faktycznie jest na stanie mb?

kronos28
17-12-2007, 18:21
ogólnopolska macalnia zwana fotojoker :) tu masz liste salonów http://www.fotojoker.pl/lista_salonow.php

wasilewk
17-12-2007, 22:18
ogólnopolska macalnia zwana fotojoker :) tu masz liste salonów http://www.fotojoker.pl/lista_salonow.php

Chyba starawa ta lista....
W Jankach już jest Real a nie Geant...

rafid78
17-12-2007, 22:21
Zdecydowanie polecam.Ja mam dlonie jak rozrzutnik do obornika i bez gripa nie da rady.

wlopis
17-12-2007, 22:32
Mam MB-80 polecam, uczciwie powiem że zadawala mnie przede wszystkim lepszy chwyt aparatu. :)

vasper31
18-12-2007, 10:06
a co do wagi... jest podobno tak że im większa waga tym pewniej trzyma się aparat... łatwiej go utrzymać nieruchomo... MB-D80 to taki niezbędnik...

Krzysztof-KP
18-12-2007, 23:38
Polecam MB-80, mam i używam.
W zasadzie nigdy go nie odpinam od body.

Dla mnie jedyny minus, to że aparat odstawiony na półkę lub stół zawsze przechyla się z obiektywem do przodu.
Jednak to jest jedynie "kosmetyczne" podejście do tej kwestii bo to w niczym nie przeszkadza.
Generalnie grip do podstawa.

mpwt
18-12-2007, 23:43
A ktoś tego używał?
http://www.allegro.pl/item280989547_nikon_d80_battery_pack_zam_mb_d80_we rsja_pro_z_lcd.html

Możliwość ustawienia interwałów z określeniem ilości zdjęć w serii brzmi interesująco...

adam1234
21-12-2007, 16:14
Byłem w 2 fotojokerach i nie dość że w żadnym nie było to jeszcze pytały się mnie panie co to jest grip.

kronos28
21-12-2007, 16:40
Byłem w 2 fotojokerach i nie dość że w żadnym nie było to jeszcze pytały się mnie panie co to jest grip.

fotodżołker :lol: ci to mają tam talent... Może jednak prościej będzie jak znajdziesz kogoś z gripem w swojej okolicy

Nikkorraf
23-12-2007, 10:07
O klasycznym , firmowym: cieszę się z jego posiadania> po pierwsze , że uchwyt (czego nie mogłem mieć przy F60) >> po drugie, że mogę uniezależnić się od drogich nikonowskich akumulatorów (obecnie ponad 120 zł sztuka) i mam na "sankach" akumulatorki-paluszki a w torbie zapasowe alkaliczne, co zaś można kupić praktycznie wszędzie i być niezależnym od 220V, ładowarki i czasu ładowania, gdy się jest w podróży.
Spust migawki - pomimo wcześniejszych uwag na forum, wcale nie uważam, że spust gripowy jest jakoś bardziej czuły. Jest ok ( o czym już gdzieś pisałem).
Jedna moja uwaga, co do zachowania ostrożności, dotyczy np. mocowania D80 z batterypackiem na statywie. Przy pewnych czynnościach zestawem D80+MB-D80 czuć w ręku minimalne drgania pomiędzy tymi częściami. W końcu połączeniem jest jedynie śruba dociskowa plus ten wtyk elektryczny. Myślę, że trzeba o tym pamiętać i starać się delikatnie obchodzić z gripem w takich sytuacjach, żeby za pare lat te minimalne luzy nie powiększyły się. To tak na wszelki wypadek piszę, dla przezornych.
W zasadzie ostatnio mało fotografuje a body mam od października, więc jednej rzeczy nie rozgryzłem. Już pytałem, ale bez odpowiedzi. CZY WSKAźNIK ZUżYCIA BATERII NA WYśWIETLACZU LCD RóWNIEż POKAZUJE STOPNIOWE ZUżYCIE ENERGII W PALUSZKACH-AKUMULATORKACH I PALUSZKACH- ALKALICZNYCH? Tego nie wiem, bo wskaźnik pokazuje już jakiś czas naładowanie na full, w przeciwieństwie do dużego akumulatora dodanego do aparatu, gdzie wskaźnik "schodził" równomiernie. Jeśli bowiem wskaźnik "nie czai" paluszków, trudno przewidzieć, kiedy nastąpi moment prawie zupełnego rozładowania i mrygania znaku baterii w wyświetlaczu.

Słówko o Delcie PRO - jeśli ktoś lubi te wyświetlacze. Może i fajne. Ale w praktyce - czy to ma sens? Dodatkowe zużycie energii. Spust migawki jako od Canona, niezgodny z intuicyjną ergonomią nikonowską.

kronos28
23-12-2007, 11:35
Słówko o Delcie PRO - jeśli ktoś lubi te wyświetlacze. Może i fajne. Ale w praktyce - czy to ma sens? Dodatkowe zużycie energii. Spust migawki jako od Canona, niezgodny z intuicyjną ergonomią nikonowską.

te dodatkowe wyświetlacze są zasilane z osobnej baterii a nie z baterii zasilających aparat... Robienie zdjęc z zadanym interwalem może być rzeczą przydatną - zależy czy ktoś tego potrzebuje.

rotor
23-12-2007, 11:38
W zasadzie ostatnio mało fotografuje a body mam od października, więc jednej rzeczy nie rozgryzłem. Już pytałem, ale bez odpowiedzi. CZY WSKAźNIK ZUżYCIA BATERII NA WYśWIETLACZU LCD RóWNIEż POKAZUJE STOPNIOWE ZUżYCIE ENERGII W PALUSZKACH-AKUMULATORKACH I PALUSZKACH- ALKALICZNYCH? Tego nie wiem, bo wskaźnik pokazuje już jakiś czas naładowanie na full, w przeciwieństwie do dużego akumulatora dodanego do aparatu, gdzie wskaźnik "schodził" równomiernie. Jeśli bowiem wskaźnik "nie czai" paluszków, trudno przewidzieć, kiedy nastąpi moment prawie zupełnego rozładowania i mrygania znaku baterii w wyświetlaczu.



Przy akku AA wskaźnik pokazuje prawie do samego ich wyczerpania pełny stan naładowania. W momencie jak zacznie "schodzić" niewiele zdj. nam pozostało do zrobienia (w zimie ten efekt jest jeszcze gwałtowniejszy). Jest to związane z charakterystyką pracy (oddawania energi) akku i jest to całkowicie normalne. Baterii alk.AA nie używałem, ale ich charakterystyka oddawania mocy jest inna i wskaźnik powinien w miare poprawnie wskazywać stan baterii i nie występuje w nich "nagłe wyczerpanie"

prz3mo
23-12-2007, 12:06
Byłem w 2 fotojokerach i nie dość że w żadnym nie było to jeszcze pytały się mnie panie co to jest grip.

Bo tam obsługa nie ma czesto pojecia o tym co sprzedaje. Niestety.

adam1234
24-12-2007, 23:03
Powydzwaniałem do każdego FJ na śląsku, w żadnym nie ma. ( I za każdym razem pytanie "a co to jest?" ;))

Altro
25-12-2007, 08:10
Wskaźnik naładowania baterii na wyświetlaczu LCD potrafi nieprzyjemnie zaskoczyć i nie tylko on. Mam kilka kompletów baterii - akumulatorków nikolowo-wodorkowych i wydawało mi się, ze zabierając w podróż te naładowane baterie mogę spokojnie robic zdjęcia. Okazało się, że wskaźnik wyświetlający pełne naładowanie po kolejnym włączeniu aparatu wykazał nieoczekiwanie końcówkę mocy (co prawda wczesniej zrobiłem już kilkaset fotek). Co więcej, gdy wymieniłem akumulatorki na komplet, który po pełnym naładowaniu czekał około miesiąc na wykorzystanie, okazało się że te same się rozładowały z upływem czasu. Obecnie każdorazowo przed większym serwisem ładuję wszystkie komplety na full.
To wszystko oczywiscie nie zmienia faktu, że grip do D 80 obciąża aparat (wszystko razem prawie 3 kg!) ale znakomicie ułatwia szybkie fotografowanie ludzi na imprezach.

Remol71
25-12-2007, 10:09
Byłem w 2 fotojokerach i nie dość że w żadnym nie było to jeszcze pytały się mnie panie co to jest grip.

A ja kupiłem gripa do 400D w Fotojokerze i obsługa wiedziała co to jest. Ale to był facet :D Kupiłem orginał i jest OK. O chińskich produktach zastepczych czytałem wiele opinii i uważam, że nie warto oszczędzać kilku złotych. Miałem kiedyś taki wynalazek do D50, lekko odstawał jakością od aparatu :D

Modron
10-01-2008, 19:18
Witam! wie ktos moze ile D80 z gripem pociagnie na komplecie zwyklych paluszkow alkalicznych? Proooosze o odpowiedz i z gory dzieki

kronos28
10-01-2008, 22:11
niedługo 300 - 400 zdjęć max - zależy od baterii

AMI
11-01-2008, 12:16
Ja tylko wspomne, iż grip do D80 dziwnie zachowuje się z różnymi rodzajami akumulatorków ( różnych firm, różnych pojemnośći ). Ja wiem, że nie powinno się mieszać, ale w serii i z lampa na reportażu nikon dostaje wira w baku i w oczach spada Ci wskźnik ;) więc kiedy ratujesz się czym możesz okazuje się, że mogą być problemy i mimo naładowanych baterii robi kilkadziesią zdjęć. Nie wiem czy ktoś się z tym spotkał?

Pozdrawiam,
AMI

Tomson
11-01-2008, 12:31
Mam D80+MB-D80 i rzeczywiście wskaźnik naładowania baterii daje sprzeczne zeznania. Jeden akumulator to oryginał nikona, drugi to niestety zamiennik o innej pojemności. Może to od tego?

kronos28
11-01-2008, 13:34
no jak dajecie baterie o różnej pojemności to jak ma się zachować? Na chopski rozum panowie - to jasne że wskaźnik dostaje świra (w przypadku akku typu en-el3e też) - jedynym sposobem aby mieć dokładny pomiar to wkladac akku osobno albo kupić oba oryginalne tudzież tej samej firmy o tej samej pojemności (zresztą jak np. takie enel-3e Hamy czy innych producentów "super pojemnych akku" mają np. 2500mAh to ja jestem hiszpańska królowa - jak mają 1800 to uznał bym to za rzecz wspaniałą...).

Co do paluszków alkalicznych i paluszków akku - ważne jest aby w menu aparatu w opcji nr 32 "Baterie MB-D80" podać odpowiedni typ baterii jakie są teraz w gripie (aparat to nie jasnowidz) wtedy odczyt poziomu baterii bedzie dokładniejszy. Co do odczytu poziomu naładowania baterii alkalicznych - charakterystyka pracy tych baterii wygląda tak, że do pewnego momentu dają one stałe napięcie itd. i w pewnym momencie nagle wskaźnik przeskakuje na "jedną kreskę" bo baterie padły. Poziom naładowania nie zmienia się płynnie tak jak w akumulatorach.

Dawanie różnych akku o różnej pojemności i różnym poziomie naładowania też nie jest najszczęśliwszym pomysłem, bo to logiczne, że aparat padnie wraz z padnięciem najsłabszego akku/baterii alkalicznej - nawet jeżeli 5 baterii będzie naładowanych na full i o tej samej pojemności a jedna lekko rozładowana i o innej pojemnosci niz 5 pozostałych - pada ta najsłabsza aparat się wyłącza...

KARLOS_vu
16-01-2008, 23:12
podczepię się do tematu
w lutym chce kupić grip do mojej D80
więc nie ukrywam że chciał bym też właściwie zainwestować w dodatkowy aku
Mam ten oryginalny z aparatu - jaki dokupić najlepiej do kompletu by uzyskać jak najlepszą wydajność ??

Będę wdzięczny

rotor
17-01-2008, 01:04
podczepię się do tematu
w lutym chce kupić grip do mojej D80
więc nie ukrywam że chciał bym też właściwie zainwestować w dodatkowy aku
Mam ten oryginalny z aparatu - jaki dokupić najlepiej do kompletu by uzyskać jak najlepszą wydajność ??

Będę wdzięczny

najlepiej kup oryginał, szkoda ryzykować podróbe, jak taka cena->http://techplanet.pl/?gk=0&k=112&id=7944&v=zo&ord=nazwa&f=more&filtr=

Rafał_Sz
17-01-2008, 11:36
podczepię się do tematu
w lutym chce kupić grip do mojej D80
więc nie ukrywam że chciał bym też właściwie zainwestować w dodatkowy aku
Mam ten oryginalny z aparatu - jaki dokupić najlepiej do kompletu by uzyskać jak najlepszą wydajność ??

Będę wdzięczny
Oryginał.

piwkoo
17-01-2008, 20:37
Piszecie, że na zwykłych bateriach AA robicie o wiele mniej zdjęć :neutral: , a u mnie wręcz przeciwnie. Zakupiłem Eneloopy i zrobiłem już więcej zdjęć na nich niż na dwóch bateriach (oryg + zam). Nie wiem czym to jest spowodowane, ale takie są fakty. Zobaczę jak to będzie wyglądało po dłuższym użytkowaniu eneloo...póki co jestem happy :)

kronos28
17-01-2008, 22:11
No tak ale eneloopy to nie zwykłe baterie AA - to akumulatory i to bardzo dobre. Zwykłe baterie AA to alkaliczne duracelle, energizery itd. - o to chodzi. A przyczyne tego że robisz mniej zdjęc na akku oryginalnym nikon i zamienniku wyjaśniłem wyżej - jakbyś miał dwa nikonowskie było by zapewne lepiej...

piwkoo
17-01-2008, 23:22
ok, masz rację :) myślałem że chodzi o akumulatorki AA

Ksiazkiewicz
18-01-2008, 20:39
Mam dwa nikonowskie i jest świetnie - 1200-1300 zdjęć

mpwt
05-02-2008, 14:19
No i mam już MB-D80. Przekonaliście mnie, że warto dołożyć 150 zł i kupić oryginał. Ale...

Ale powiem szczerze, że 400 zł za takiego gripa to jednak trochę robienie z nas głupa. Cena gripa to niemal 20% wartości aparatu, a jakość przycisku czy pokrętła odbiega jakością od tych z aparatu. Moim zdaniem ten kawałek plastiku (bo ani w tym baterii czy jakiejś zaawansowanej elektroniki nie ma) nie jest warty więcej niż 200 zł.

Na szczęście u mnie nie ma żadnych luzów, ale nad ergonomią mogli by jeszcze popracować, przycisk spustu i przednie pokrętło są zbyt odległe od siebie (nie są położone tak wygonie jak na body), pogorszyła się chwytność aparatu trzymając go normalnie w poziomie. [Edit] A co do spustu, to jest trochę śmieszna sprawa (ogólnie mi nie przeszkadza, ale Nikon się nie popisał), bo o ile w body można wyraźnie pod palcem wyczuć dwa stany położenia spustu (AF / Wyzwolenie migawki) o tyle w gripie nie czuć tych stanów. Lekko wciskasz to AF i mocniej to migawka. Ale nie czuć pod palcem tego przejścia a jest w body.

Oczywiście to są moje odczucia subiektywne, ale... został mi jakiś niedosyt...

rotor
05-02-2008, 14:45
No i mam już MB-D80. Przekonaliście mnie, że warto dołożyć 150 zł i kupić oryginał. Ale...

... został mi jakiś niedosyt...

dla mnie to był taki "klocek ergonomiczny" -jak ktoś słusznie użył takiego określenia

mpwt
05-02-2008, 15:32
dla mnie to był taki "klocek ergonomiczny" -jak ktoś słusznie użył takiego określenia

Tak, ale za 400 zł mogli jednak lepszą jakość chociaż zapewnić. A tu nawet na przycisku spustu oszczędzili...

rotor
05-02-2008, 19:05
Tak, ale za 400 zł mogli jednak lepszą jakość chociaż zapewnić. A tu nawet na przycisku spustu oszczędzili...

jesteś zbulwersowany bo 400zeta, a co ja mam powiedzieć, gdy "ten sam spust" wszczepili do MB-D10? za ok1000zeta ???:confused: (całe szczęście, że zapłaciłem tylko połowe ceny :mrgreen: - co oczywiście nic nie zmienia)

prz3mo
05-02-2008, 20:33
No niestety nikon obrasta w piórka i sie ceni... Coraz silniejsza konkurencja może mu utrze nosa niedługo, bo ceny niektorych rzeczy to rzeczywiscie są przesadzone...

kronos28
05-02-2008, 22:09
do tego spustu idzie sie przyzwyczaić, mnie denerwuje tylko to że grip się co jakiś czas odkręca lekko i trza go przykręcać :)

rotor
05-02-2008, 22:49
mnie denerwuje tylko to że grip się co jakiś czas odkręca lekko i trza go przykręcać :)

myślałem, że w MB-D10, to mnie ominie-a tu niespodzianka! grip się luzuje, podobnie jak w MB-D80 z tą różnicą, że może rzadziej trzeba dokręcać (cena globalizacji, podobne materiały, rozwiązania,podzespoły itd.)

mpwt
06-02-2008, 15:19
No i dlatego uważam, że cena 400 jest mocno wygórowana. Ale byłem pewny, że MB-D80 ma te przypadłości bo przecież dla amatorów jest (a jakże!), ale że w MB-D10 jest tak samo, to bym w życiu nie przypuszczał. Ja się trochę tym gripem rozczarowałem. Niestety. Mam nadzieję, że mi przejdzie ;)

[Edit]
Znalazłem stary wątek gdzie opinie są podobne do moich http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=10617

stachmuszel
07-02-2008, 08:41
Dlatego kupiłem Deltę za połowę wartości nikonowskiego oryginału. Jakością tylko troszkę odbiega od MB-D80, a kosztuje połowę ceny (225pln).
Pozdr.

mpwt
07-02-2008, 16:37
Ja właśnie żałuję, że nie porównałem gripa Delty z Nikonem. Uwierzyłem na słowo :(
To tylko tak dla innych co rozważają zakup :)

kronos28
07-02-2008, 22:02
Ja właśnie żałuję, że nie porównałem gripa Delty z Nikonem. Uwierzyłem na słowo :(
To tylko tak dla innych co rozważają zakup :)

a ja własnie porównywałem - wole nikona. Ten przełącznik w delcie to pomyłka, kółko nastaw pod kciukiem tez jakoś tak dziwnie i chodziło za twardo. Ogolne spasowanie Delty mi nie pasowało.

afterall
07-02-2008, 23:13
podczepię się do tematu
w lutym chce kupić grip do mojej D80
więc nie ukrywam że chciał bym też właściwie zainwestować w dodatkowy aku
Mam ten oryginalny z aparatu - jaki dokupić najlepiej do kompletu by uzyskać jak najlepszą wydajność ??

Będę wdzięczny

Hej,

Oryginał.

Kupiłem niby dosyć dobry zamiennik ale... na oryginalnej baterii robię średnio 900-980 zdjęc na zamienniku max 500.

Połaszczyłem się na 90 złociszy... ech.

grypsy
08-02-2008, 13:47
kiedys robili trwalsze rzeczy...moj grip w F80 raz przykrecony trzyma sie bez problemu. Nic sie nie luzowalo, nie wymagalo dokrecania...