Zobacz pełną wersję : Proszę o rady dot. siatkówki na hali
damiancore
14-12-2007, 18:34
Witam,
Właśnie sie dowiedziałem że jutro w Dąbrowni Górniczej jest mecz sitkówki, na który zamierzam sie wybrać z D50tką.
Nie mam zbyt dużego doświadczenia, a z tego co wyczytałem to czuje, że będzie porażka.
Otóż mam do dyspozycji D50 + N18-55 + tamron 55-200 f4-5,6 .
Mam kilka pytań dotyczących techniki.
Najbardziej dręczy mnie balans bieli. Część zdjęć będzie w rawach, ale mam tylo 1gb karty.
Zamierzam focić z preselekcją przysłony, żeby kontorlować dynamizm akcji.
ISO 800
Moglibyście coś doradzić?
postaraj się przed meczem zrobić kilka jpgów kibicom i zobaczysz co się dzieje na wyświetlaczu - ISO 800 to troszkę dużo może uda ci się zejść "krok" niżej - nie wiem jakie tam są światła ale wydaje mi się że powinno ci się udać - balans bieli możesz zawsze ustawić sam jeśli będzie ci to potrzebne ;)
damiancore
14-12-2007, 19:56
postaraj się przed meczem zrobić kilka jpgów kibicom i zobaczysz co się dzieje na wyświetlaczu
Niby oczywiste, jak oczywista oczywistość, a jednak nie pomyślałem o takim zagraniu.
ISO 800 , z takim obiektywem - niewydaje mi sie, a co dopiero nierealne bedzie zejscei z ISO. JEzeli chcesz w miare zatrzymac ruch bedziesz potrezbował czasów ok 1/500 no moze nieco dłuzszych...a z takim szkłem bedzie to niełatwe...troche na róznych halach robiłem i wiem ze ze swiatłem to są zazwyczaj problemy...
damiancore
14-12-2007, 20:58
Właśnie z tego co wyczytałem to tak jak mówisz - problemy z ciemnym szkłem. Bilet 5zł, więc cena nie duża.
Najwyżej będe lekko niedoswietlał w RAWach, a nastepnie wywołam z +EVałem.
phantomek
14-12-2007, 21:27
Zamierzam focić z preselekcją przysłony, żeby kontorlować dynamizm akcji
Tego zdania pojąć nie moge :) ktos mi wytlumaczy?
A i tak jeszcze napisze, ze jezeli na ISO 1600 bedziesz mial dobrze naswietlone zdjecia to bedzie fajnie :) o ISO 800 nawet nie myśl.
Tego zdania pojąć nie moge :) ktos mi wytlumaczy? ......
Przecież napisał, że dopiero zaczyna. Tak to sobie wykombinował. :lol:
damiancore
14-12-2007, 22:19
mordka spalajaca sie ze wstydu.
Oczywiście miało być, nie przysłony, a czasu.
Widze jednak, że bedzie o wiele ciężej niż myślałem.
PS, to nie jest tak, że nic z teorii nie wiem.
bialy260
15-12-2007, 20:37
A jak bedzie wygladala sprawa z 80-200/2.8 czy z tym obiektywem poszaleje? Gdzie najlepiej ustawic sie do focenia z boku parkietu czy lepiej z tylu? Jaki najlepiej czas aby zamrozić akcje?
phantomek
16-12-2007, 01:06
Czas im krotszy tym lepszy.
A co do ustawienia się, to już zalezy kogo chcesz sfotograwować. Ja wyznaję taką zasade, że jak szukam dobrego miejsca to po to aby skupić się przedewszystkim na jednym zawodniku tj pozycji. Z innego miejsca fotografuje rozgrywających, z innego blokujących, a jeszcze z innego atakujących. Wg mnie tak jest najlepiej. Bo jeżeli zrobisz zdjecia z jednego miejsca, to po prostu będzie nudno i nieciekawie, i nie pokazesz w zdjeciach emocji towarzyszących zawodnikom podczas gry itd.
i tu się zgadzam w 100%. Mnogość miejsc i kadrów to jest to. Z 80-200 poszalejesz spokojnie :)
sokrates
18-12-2007, 08:22
zgadzam się że z tym szkłem i ISO 800 raczej będzie kiepsko - ja co prawda doświadczenia nie mam ale fociłem na 1 meczu i z podobnym szkłem (Nikkor 55-200VR) na ISO 1600 miałem czasy ~ 1/320s - jednym słowem trudny kawałek chleba :-) ale powodzenia.
Na przykladzie hali w Sosnowcu na Żeromie (tubylcy wiedza o ktora chodzi) jak bylem tam z 50-tka to na f1.8-2.5 mialem czasy ok 1/400-1/700 . Czasem jeszcze dawalem +0.7Ev wiec bez szkla f2.8 to zawsze wyjdzie lekka kaszanka.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img513.imageshack.us/img513/3770/36uz2.jpg)
bialy260
18-12-2007, 21:21
Jakie BW nalezy ustawić?, chodzi mi konkretnie o hale ENERGII (SKRA)
phantomek
18-12-2007, 22:00
Pre
bialy260
18-12-2007, 23:45
Moze byc sciana w hali?
phantomek
18-12-2007, 23:54
A biala jest ?? :) lepiej biala karteczke wez ze sobą, ona Ci pomoze :)
bialy260
19-12-2007, 06:57
Hmmm z ta bialoscia chyba jest tam roznie wiec sciana odopada wiec biore kartke klade ja na podlodze łape BW i pstrykam fotki:)dobrze kombinuje?:)
phantomek
19-12-2007, 11:23
Tak :)
tamiolki
22-12-2007, 11:48
Dodałbym jeszcze (w niektórych przypadkach): ustawienie ostrości ręcznie np na siatkę bo podczas szybkiej akcji autofocus często nie wyrabia, a tak: ustawiasz kadr, mniej więcej gdzie poleci piła :) /jak słaby rozgrywacz/ w danej akcji i czekasz :). Jak chcesz mieć zamrożony ruch, ustawiasz sie w miarę równolegle do siatki, bo prostopadle to ręka, piłka zawsze coś rozmyte. (chyba że iso1600, czas ok.250-500, duża dziuuuuuuura - przesłona)
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.