PDA

Zobacz pełną wersję : N 18-200 Vr + Uv Hoya Hmc / Hmc Super



piotr w
13-12-2007, 15:06
Witam,

Muszę kupić filtr UV i mam jedną prośbę, czy ktoś byłby w stanie zrobić zdjęcie na 18mm i F3.5 z założonym filtrem i bez filtra byłbym wdzięczny.

I jeszcze jedno pytanie do użytkowników takiego zestawu, czy sa jakiekolwiek problemy z mocowaniem dekielka.

Jestem zainteresowany wersją NIE SLIM.

Tomson
13-12-2007, 18:54
Do 18-200VR mam przykrecony filtr Hoya S-HMC (czyli tzw. czarna Hoya). Werska nie-slim, z przodu normalny gwint. Nie zauważyłem przy żadnej przysłonie czy ogniskowej winietowania.
Czarna Hoya polar niestety nie ma z przodu gwintu. Gwint ma PRO1.

piotr w
14-12-2007, 18:40
Rozumiem, że nikt nie zauważył większej winiety i nie ma tam czego szukać.

peecee
14-12-2007, 19:04
do 18-200 dają z tego co pamiętam tulipana więc z filtrem raczej nie będzie winiety

piotr w
15-12-2007, 11:23
do 18-200 dają z tego co pamiętam tulipana więc z filtrem raczej nie będzie winiety
Nie ma to ze sobą związku.

sprocket
16-12-2007, 07:49
18-200 VR ma juz winiete bez filtera to wieksza nie bedzie mial;)

piotr w
16-12-2007, 14:14
Szanowni koledzy, czy na prawdę nikt (za wyjątkiem Tomson'a) nie jest w stanie odpowiedziec mi rzeczowo na moje pytania ? Z całym szacunkiem, ale "oczywiste mądrości" mnie nie interesują. Chcę się tylko dowiedzieć, czy mam kupić slima, czy niekoniecznie.

Wiem że:
- 18-200 ma winietę, bo go mam
- wiem, że ma osłonkę i zapewniam nie ma ona nic do rzeczy
- wiem, że filtr może powiększyć winietę, ale niewiele, to dla jednego sporo, a dla drugiego niekoniecznie i jedna odpowiedź nic mi nie daje

Mówiąc szczerze liczyłem na większą chęć pomocy przy konkretnie zadanym pytaniu, biorąc pod uwagę sporą aktywność w "wątpiwej wagi wątkach".

Tomson
16-12-2007, 19:05
Wysłałem sampla na priva. Mam nadzieję, że przeszedł. Moim skromnym zdaniem winieta od filtra nie występuje. 18-200VR całkowicie otwarty wykazuje spadek jasności (light fallout), ale to wina obiektywu. a nie filtra. Do AF-S 24-85ED też używałem UV Hoyi nie slim i nie było winiety - a na analogu kąt widzenia przy 34 był większy niz przy 18 na matrycy DX.

sympatex
26-12-2007, 23:59
do ww. obiektywu na stale uzywam pro1 - nie ma rozniczy "z" czy "bez"... wiec bez obaw;)

Wojteksw
06-01-2008, 18:15
Hoya czarna pro 1 lub Marumi WPC jest bardzo wąski pierścień. Mam obydwa Marumi łatwiej czyścić.

yaqb
06-01-2008, 18:34
Witam

Na wszystkich moich obiektywach mam filtry Hoya HMC SUPER UV[0]. Jestem z nich bardzo zadowolony i śmiało mogę wszystkim polecić. A co do pytania związanego z mocowaniem dekielka to nie mam żadnego problemu przy każdym z obiektywów.