PDA

Zobacz pełną wersję : Capture NX & D300



vitter
12-12-2007, 16:06
jeśli ktoś zakupił aparacik D300 dostał w pudełeczku kody do NX
i właśnie się dowiedziałem

--polska instrukcja do programiku jest darmowa--:mrgreen:

wystarczy zadzwonić do nikona i podać nr. seryjny aparatu ( NIE oprogramowania )

dotyczy tylko polskiej dystrybucji

tel. 022 460 87 30 Nikon Polska

proszę nie przenosić przez tydzień
tu zagląda więcej użytkowników D300

pozdrawiam vitter

jjj
12-12-2007, 16:12
A do D3 również jest?

vitter
12-12-2007, 16:18
nie pytałem ale jeśli masz ''dostałeś z aparatem ''
cody do NX to napewno:-D

Jacek_Z
13-12-2007, 01:11
A do D3 również jest?
w końcu to instrukcja do NX, więc chyba bez róznicy do jakiego body było to dołączone.

krzysztof jot
13-12-2007, 01:22
proszę nie przenosić przez tydzień
tu zagląda więcej użytkowników D300
pozdrawiam vitter

no tak, jednak NX to zdecydowanie "oprogramowanie" dotyczy nie tylko D300 - to raz
a dwa - http://forum.nikon.org.pl/showpost.php?p=515312&postcount=4 - czyli juz było :)

Kraftsman
14-12-2007, 16:55
Sprawdziłem - działa. Można odebrać osobiście albo poprosić o przesłanie pocztą.

tomajk
14-12-2007, 17:11
A nie ma w jakiejś elektronicznej formie np. PDF do pobrania ? wygodniej i szybciej by było.

Kaleid
14-12-2007, 17:41
Jest, ale inglisz only. Dziś dzwoniła do mnie Pani z Nikon Polska, i poinformowała że moją instrukcję wysyłają w poniedziałek :)

tomajk
14-12-2007, 18:36
I wychodzi na to że muszę zamówić, bo nie mogę się dokopać jak wyłączyć zapis danych EXIF

mswilk
14-12-2007, 22:16
Jest, ale inglisz only. Dziś dzwoniła do mnie Pani z Nikon Polska, i poinformowała że moją instrukcję wysyłają w poniedziałek :)

No popatrz - tak samo w moim przypadku ;)

rotor
16-12-2007, 00:11
gdzie mozna pobrać NX-a szybko, sprawnie i bez jakichś tam rejestracji (za wyjątkiem polskiej strony Nikona ?) Próbowałem na tej stronie, ale cos tam poszło nie tak i teraz mnie nie chce ani zarejestrować, ani zalogować-ani nic :(

pafelek
16-12-2007, 00:52
ja sciagalem z http://nikonimglib.com/ncnx/index_en_eur.html

i wszystko gra :-D

rotor
16-12-2007, 00:58
dzieki Ci dobry człowieku, niech Ci Bozia w dzieciach wynagrodzi :)

djbart
16-12-2007, 09:35
A ja od słąwka dostałem z aparatem instrukcję do CNX:)

markB
17-12-2007, 22:39
Mam pytanie do tych co już dostali instrukcję: czy jest to ta stara instrukcja do NX 1.0, czy też obejmuje zmiany, które pojawiły się w wersji 1.3?

Kraftsman
17-12-2007, 22:52
Mam pytanie do tych co już dostali instrukcję: czy jest to ta stara instrukcja do NX 1.0, czy też obejmuje zmiany, które pojawiły się w wersji 1.3?

A jakie to zmiany? IMO instrukcja dotyczy wersji 1.0.

markB
17-12-2007, 23:27
U mnie po wgraniu nowej wersji zmienił się co nieco interfejs, a ponadto mam kłopot z samorzutnym cofaniem się niektórych poleceń. Nie miałem tego w wersji poprzedniej. Jeżeli książeczka dotyczy wersji 1.0 to nie ma sprawy.

T&T
17-12-2007, 23:34
Przede wszystkim jako nowy uczestnik forum witam wszystkich.
A zmiana dotyczy "listy edycji" gdzie w kroku "podstawowe dopasowanie", "dopasowanie aparatu" wprowadzono funkcję "przetwarzanie obrazu". Funkcja ta jest analogiczna jak przetwarzanie obrazu w menu fotografowania w d300 i chyba w3.

tomajk
18-12-2007, 08:52
Tak więc wczoraj dołożyłem RAM do 2GB i przyznam, że nowy NX 1.3 śmiga bardzo, ale to bardzo przyzwoicie, wzrost prędkości pomiędzy wersją 1.0 a 1.3 był prawie dwukrotny, a teraz po zwiększeniu pamięci kolejne prawie dwukrotne przyspieszenie, śmiga wszystko błyskawicznie, niektóre funkcje nawer w czasie rzeczywistym, a przynajmniej niezauważalnie, aż na początku ciężko się było przyzwyczaić.
Powiem tak, może możliwości jak PS CS nie ma, lecz do podstawowej obróbki jest wyśmienity, ja teraz jestem z tej aplikacji bardzo zadowolony.
Do tej pory wystrzegałem się NEF bo było upierdliwe ich wywoływanie a ACR - małe okno, nie bardzo widać efekt finalny, potem zabawa w programie, NX1.0 mułowaty śmiertelnie, teraz chyba przejdę całkowicie na NEF bo NX w połączeniu z View NX daje bardzo przyzwoite narzędzia do przeglądania i obróbki fotografii, fakt że brakuje choćby stępla, ale samoczyszcząca matryca trochę powinna ten problem zminimalizować, a jeśli będzie trzeba coś tam usunąć to można się pobawić w starszej wersji PSa.

rotor
18-12-2007, 09:36
a wiesz cos może o tym, że NX 1.3 obsługuje juz więcej niż jednorazowo 10 plików w "paczce" na raz? bo w 1.0 tak było i jeszcze jedno, czy za pomocą 1.3 można dokładnie zmniejszyc (skompresować) zdj. do wysłania np. do galerii inter., gdzie wymagaja np. pliku do 200kb (oprócz metody prób i błędów?)

djbart
18-12-2007, 11:30
ja mam 1gb ram,u stary zasyfiony dawno nieformatowany dysk twardy (ergo windows w agonii zżera mnóstwo ramu) a NX 1.3 i tak działa zadawalająco dokładnie jak NC 4.4. Czego więcej chcieć ??:)

pinio
18-12-2007, 12:13
Tak więc wczoraj dołożyłem RAM do 2GB i przyznam, że nowy NX 1.3 śmiga bardzo
Ja właśnie domówiłem kolejne 2GB - rozszerzenie do 3GB. Mam nadzieję, że wolne działanie to problem z ilością pamięci, a nie z systemem operacyjnym - obecnie pracuję na Windows 2000 i nie uśmiecha mi się przesiadka na XP. Od Visty jeszcze przez jakiś czas chcę sie trzymać daleko.

Czy ktoś korzysta z NX 1.3, Windows 2000 i 2-4GB RAM? Jak to się sprawuje wydajnościowo?

Kraftsman
18-12-2007, 12:16
Tak więc wczoraj dołożyłem RAM do 2GB i przyznam, że nowy NX 1.3 śmiga bardzo, ale to bardzo przyzwoicie, wzrost prędkości pomiędzy wersją 1.0 a 1.3 był prawie dwukrotny, a teraz po zwiększeniu pamięci kolejne prawie dwukrotne przyspieszenie, śmiga wszystko błyskawicznie, niektóre funkcje nawer w czasie rzeczywistym, a przynajmniej niezauważalnie, aż na początku ciężko się było przyzwyczaić.
Powiem tak, może możliwości jak PS CS nie ma, lecz do podstawowej obróbki jest wyśmienity, ja teraz jestem z tej aplikacji bardzo zadowolony.
Do tej pory wystrzegałem się NEF bo było upierdliwe ich wywoływanie a ACR - małe okno, nie bardzo widać efekt finalny, potem zabawa w programie, NX1.0 mułowaty śmiertelnie, teraz chyba przejdę całkowicie na NEF bo NX w połączeniu z View NX daje bardzo przyzwoite narzędzia do przeglądania i obróbki fotografii, fakt że brakuje choćby stępla, ale samoczyszcząca matryca trochę powinna ten problem zminimalizować, a jeśli będzie trzeba coś tam usunąć to można się pobawić w starszej wersji PSa.

to teraz jeszcze tylko przetaktujesz procek i będzie git :mrgreen:

tomajk
18-12-2007, 14:27
a wiesz cos może o tym, że NX 1.3 obsługuje juz więcej niż jednorazowo 10 plików w "paczce" na raz? bo w 1.0 tak było i jeszcze jedno, czy za pomocą 1.3 można dokładnie zmniejszyc (skompresować) zdj. do wysłania np. do galerii inter., gdzie wymagaja np. pliku do 200kb (oprócz metody prób i błędów?)
Na temat ilości plików w paczce nic nie wiem, nie korzystałem z tej funkcji, a co do wielkości pliku, to pozostaje chyba metoda prób i błędów, choć nie wiem na pewno, ale te 200KB to jest wielkość powiedzmy graniczna, przecież wystarczy by się zmieścić w tej wielkości, jak fotka się dobrze kompresuje, czyli dużo gładkich jednokolorowych powierzchni, to przecież i 100KB da już dobrą jakość.
Kraftsman no fps-ów mierzyć nie mam zamiaru :mrgreen:

krzysztof jot
18-12-2007, 14:32
Czy ktoś korzysta z NX 1.3, Windows 2000 i 2-4GB RAM? Jak to się sprawuje wydajnościowo?

wiesz co - o ile pamietam z róznego rodzaju testów jak te systemy wchodziły na rynek - 2GB to wystarczajace opcje, chyba wkładanie wiekszej ilosci RAMu niz 2 GB mija sie z celem i nie bedzie wpływało na przyspieszenie pracy. Pomijam ze np procesory core2duo maja niejako "blokade" do 3 GB RAMu.

rotor
18-12-2007, 14:52
ale te 200KB to jest wielkość powiedzmy graniczna, przecież wystarczy by się zmieścić w tej wielkości, jak fotka się dobrze kompresuje, czyli dużo gładkich jednokolorowych powierzchni, to przecież i 100KB da już dobrą jakość.


no ale są zdj. trudne do skompresowania i wtedy by otrzymać zadowalającą jakość, trzeba wykorzystywać do maksa przyznany limit. Przydałaby się taka funkcja jak "save for Web"

tomajk
18-12-2007, 15:15
no ale są zdj. trudne do skompresowania i wtedy by otrzymać zadowalającą jakość, trzeba wykorzystywać do maksa przyznany limit. Przydałaby się taka funkcja jak "save for Web"
Z tym się zgadzam, "save for Web" przydałoby się również do tego by nie zapisywać EXIF, w końcu to też parę KB.
Nie mogę się doszukać nigdzie w jaki sposób usuwać EXIF z fotek w NX, pytałem się już kilkakrotnie, ale żadnej podpowiedzi.

pinio
18-12-2007, 15:49
wiesz co - o ile pamietam z róznego rodzaju testów jak te systemy wchodziły na rynek - 2GB to wystarczajace opcje, chyba wkładanie wiekszej ilosci RAMu niz 2 GB mija sie z celem i nie bedzie wpływało na przyspieszenie pracy. Pomijam ze np procesory core2duo maja niejako "blokade" do 3 GB RAMu.
Myślałem docelowo o 2GB, ale skoro już zapcham wszystkie sloty to niech będzie 3GB :). Na pewno system obsłuży 3GB. Nie będzie to miało wpływu na pojedyncze aplikacje, które przeważnie nie obsłużą powyżej 2GB (chociaż mechanizmy do tego są), ale kilka odpalonych jednocześnie może wykorzystać powyżej 2GB. Dodatkowo będzie można się pokusić o wyłączenie pliku wymiany na dysku i działać tylko na pamięci RAM.

C3zar
18-12-2007, 16:04
Nie mogę się doszukać nigdzie w jaki sposób usuwać EXIF z fotek w NX, pytałem się już kilkakrotnie, ale żadnej podpowiedzi.
Tomku jest fajny program "showexif" którym łatwo i bezboleśnie mozna wymazać exif, ale chyba tylko z jpg.
Za pomocą tego programu można zmieniać tez niektore wpisy w exifie.

tomajk
18-12-2007, 16:39
C3zar takie sposoby znam, ale to jest kolejne otwieranie, gmeranie i zapis, wyśmienitym rozwiązaniem jest w PS zapisz do weba, nie dość, że możesz zrobić skalowanie, to jeszcze usuwa EXIF, myślałem że w NX będzie jakaś opcja zapisu bez danych EXIF tą operacje wykonujesz i tak po obróbce fotki, super by było gdyby..... no właśnie, może i jest tylko ja nie mogę znaleźć.

T&T
19-12-2007, 16:22
U mnie NX pracuje koszmarnie wolno na NEF-ach skompresowanych. Natomiast na nieskompresowanych pracuje szybko i sprawnie, niezależnie czy są 12 czy 14 bitowe. Czy kotoś mógby to potwierdzić.

Browar
19-12-2007, 23:24
U mnie NX pracuje koszmarnie wolno na NEF-ach skompresowanych. Natomiast na nieskompresowanych pracuje szybko i sprawnie, niezależnie czy są 12 czy 14 bitowe. Czy kotoś mógby to potwierdzić.

Skompresowanych stratnie czy bezstratnie,ja kompresuje bezstratnie i nie narzekam.

T&T
20-12-2007, 00:21
Na obu rodzajach. To samo zjawisko miałem z Nef-ami z Coolpixa 8400 - miałem do niedawna taką puszkę. Dlatego byłem zdania, że tam są tylko skompresowane Nef-y. Problem nie jest duży z uwagi na to, że nie kupiłem D300 po to żeby trzaskać skomresowane Nef-y. Ale jadnak coś w tym jest i dla mnie jest kwestia czy coś robić z komputerem czy to tak ma być.

serav
20-12-2007, 20:10
U mnie NX pracuje koszmarnie wolno na NEF-ach skompresowanych. Natomiast na nieskompresowanych pracuje szybko i sprawnie, niezależnie czy są 12 czy 14 bitowe. Czy kotoś mógby to potwierdzić.

A ja polecam do obróbki nowy Capture One 4. Obrabia zarówno NEF-y z D3 jak i D300. Rewelacyjne barwy można uzyskać.Wszystko chodzi płynnie i szybko. Wraz z kartą pamięci można było nabyć kod aktywacyjny do wersji LE. Polecam naprawdę warto.

Browar
21-12-2007, 14:17
Capture One 4. mowisz trza sprobowac

T&T
22-12-2007, 00:58
Tak, cały czas testuję C1-4. Na wstępie mogę stwierdzić - bardzo interesujący. Jednak mam wersję 30-dniową. Wygląda na bardzo ograniczoną ale i tak jeszcze raz podkreślę - wyniki super.

pinio
23-12-2007, 02:12
Rozszerzyłem pamięć do 3GB. Jest zdecydowana poprawa w działaniu, ale jest coś jeszcze nie tak. Przy niektórych operacjach CaptureNX potrafi zarzynać procesor co w efekcie powoduje zacinanie programu, które czasami potrafi trwać nawet kilkanaście sekund :(. W tym czasie NX strasznie "się męczy" i nie pozwala na jakiekolwiek działania w nim. Obróbkę robię na skompresowanych stratnie 12-bitowych NEF-ach. Jutro spróbuję na innych wersjach NEF.

Calme
23-12-2007, 06:09
Capture One 4 w porownaniu do NX po........ jak maly samochodzik - polecam..

tamiolki
27-12-2007, 21:41
Rozszerzyłem pamięć do 3GB. Jest zdecydowana poprawa w działaniu, ale jest coś jeszcze nie tak. Przy niektórych operacjach CaptureNX potrafi zarzynać procesor co w efekcie powoduje zacinanie programu, które czasami potrafi trwać nawet kilkanaście sekund :(. W tym czasie NX strasznie "się męczy" i nie pozwala na jakiekolwiek działania w nim. Obróbkę robię na skompresowanych stratnie 12-bitowych NEF-ach. Jutro spróbuję na innych wersjach NEF.

U mnie to samo ...... masakra. Nie wiem czy dokładanie RAMU cos tu pomoże, z tego co zauważyłem NX bardzo zamula procesor a nie ram (ctrl+alt+del ..... wydajnośc). Ręce opadają.

pinio
28-12-2007, 14:58
U mnie to samo ...... masakra. Nie wiem czy dokładanie RAMU cos tu pomoże, z tego co zauważyłem NX bardzo zamula procesor a nie ram (ctrl+alt+del ..... wydajnośc). Ręce opadają.
Na pewno więcej RAM-u pomaga. Praktycznie nie trzeba wykorzystywać pliku wymiany na dysku. Co do obciążania procesora, to może sprawka systemu Windows 2000? Muszę jeszcze spróbować wyłączyć HyperTrading w procesorze. Może przy intensywnym wykorzystaniu procesora przez pojedynczy proces ten mechanizm się nie sprawdza. Jeśli to wszystko nie pomoże, może trzeba będzie pomyśleć o przesiadce na XP (chociaż chciałem poczekać, aż Vista okrzepnie i nie będzie z nią problemów).
Czy ktoś na XP/Vista zaobserwował takie zachowanie systemu - maksymalne obciążanie procesora przez kilkanaście sekund?

rotor
28-12-2007, 18:03
wie ktoś może, jak wyłączyć w NXie podczas otwieraniua fotki, ustawienia taki jakie były w puszcze na jpgach?
Np. robię fotki w NEF+JPG i otwieram w NX i obie fotki są identyczne (tzn. ta robiona w NEF, ma np.ustawiony ADL taki, jaki był w jpg w puszcze) a chciałbym obejrzeć "gołego" NEFa

Erie
28-12-2007, 18:07
wie ktoś może, jak wyłączyć w NXie podczas otwieraniua fotki, ustawienia taki jakie były w puszcze na jpgach?
Np. robię fotki w NEF+JPG i otwieram w NX i obie fotki są identyczne (tzn. ta robiona w NEF, ma np.ustawiony ADL taki, jaki był w jpg w puszcze) a chciałbym obejrzeć "gołego" NEFa

hmm na tym polega właśnie zaleta NXa, że domyslnie pobiera ustawienia z puszki - mozesz je wyłączyć zawsze

rabijki
28-12-2007, 18:17
dzybko i sprawnie na bezstratnych
imac 24 cale 3 ramu

rotor
28-12-2007, 18:36
hmm na tym polega właśnie zaleta NXa, że domyslnie pobiera ustawienia z puszki - mozesz je wyłączyć zawsze

a wiesz, gdzie to się wyłącza?

tamiolki
29-12-2007, 11:01
Na pewno więcej RAM-u pomaga. Praktycznie nie trzeba wykorzystywać pliku wymiany na dysku. Co do obciążania procesora, to może sprawka systemu Windows 2000? Muszę jeszcze spróbować wyłączyć HyperTrading w procesorze. Może przy intensywnym wykorzystaniu procesora przez pojedynczy proces ten mechanizm się nie sprawdza. Jeśli to wszystko nie pomoże, może trzeba będzie pomyśleć o przesiadce na XP (chociaż chciałem poczekać, aż Vista okrzepnie i nie będzie z nią problemów).
Czy ktoś na XP/Vista zaobserwował takie zachowanie systemu - maksymalne obciążanie procesora przez kilkanaście sekund?

Na XP właśnie tak sie zamula. Jeśli chodzi o ram to więcej niż 2 GB nie wykorzystuje (przynajmniej u mnie między 1 a 2).
Przy NEF-ach nieskompresowanych jest trochę lepiej ale ogólnie do kitu. Trzeba będzie się przesiąść na CS3 lub LIGHTROOM.

Erie
29-12-2007, 11:27
Na XP właśnie tak sie zamula. Jeśli chodzi o ram to więcej niż 2 GB nie wykorzystuje (przynajmniej u mnie między 1 a 2).
Przy NEF-ach nieskompresowanych jest trochę lepiej ale ogólnie do kitu. Trzeba będzie się przesiąść na CS3 lub LIGHTROOM.

przy dużej ilośći zdjęć obrabianych wykorzystuje 2+ GB, dodatkowo często pracuje się jeszcze z włączonymi innymi programami, np. Operą i czarnym forum, jakimś grajkiem itd. a standardowo jeszcze jakiś PS w tle do obróbki ewentualnej wyplutych z NXa fotek (brak liquify i stempla w NX jest bolesny dla Pań :D)

tamiolki
29-12-2007, 11:30
..........i wszystko jasne, freefly w dziale oprogramowanie zapodał radę na przyśpieszenie NX-a. Sprawdziłem. Działa super, wystarczy zmienić ustawienia casch w preferencjach NX-a.

tamiolki
29-12-2007, 11:31
sorry tu link jest: http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?p=535265#post535265

DMQuadro
31-12-2007, 01:02
Jestem zawodowym grafikiem-poligrafistą. Foto od roku jest dodatkowym zarobkiem. Czyli trochę sie znam na sztucę ;). Może komus sie przyda moja opinia... Przetestowałem 3 konwertery RAW - NX, Capture One 4, Bibble Pro (którą używałem do 40Dx) - według mnie do RAW z 300 najlepszy jest NX.
Bo: działa szybko, po przyczytaniu tips'n'tricks poznałem ukryte funkcje (przyznam że NX interface ma do D), daje najlepsze detalizację i kolory, najmniejszy szum, ma bardzo dobry i sterowalny szarpiening. Jestem nim poporostu zachwycony. U mnie śmiga szybko przy każdych NEF'ach.
2 miejsce w jakości Capture One 4. Pliki są ciut mniej detalizowane. Kolory są OK. Interface ma lepszy, łatwiej go dopasować. Jednak pliki są słabsze... do tego jest bardzo drogi (NX dostałem z aparatem)
Nagorszy wynik z Bibble Pro - wielki szum jest przy 0 szarpa, kolory i detalizacja kiepska. Porażka całkowita. Do tego bardzo powoli czyta foldery.

Erie
31-12-2007, 08:49
Jestem zawodowym grafikiem-poligrafistą. Foto od roku jest dodatkowym zarobkiem. Czyli trochę sie znam na sztucę ;). Może komus sie przyda moja opinia... Przetestowałem 3 konwertery RAW - NX, Capture One 4, Bibble Pro (którą używałem do 40Dx) - według mnie do RAW z 300 najlepszy jest NX.
Bo: działa szybko, po przyczytaniu tips'n'tricks poznałem ukryte funkcje (przyznam że NX interface ma do D), daje najlepsze detalizację i kolory, najmniejszy szum, ma bardzo dobry i sterowalny szarpiening. Jestem nim poporostu zachwycony. U mnie śmiga szybko przy każdych NEF'ach.
2 miejsce w jakości Capture One 4. Pliki są ciut mniej detalizowane. Kolory są OK. Interface ma lepszy, łatwiej go dopasować. Jednak pliki są słabsze... do tego jest bardzo drogi (NX dostałem z aparatem)
Nagorszy wynik z Bibble Pro - wielki szum jest przy 0 szarpa, kolory i detalizacja kiepska. Porażka całkowita. Do tego bardzo powoli czyta foldery.

szarpiening? 0 szarpa? o nowomowo :(

Capture One drogi? dla grafika zawodowca? to co powiesz na NXa, którego tylko "przypadkiem" od Nikona za free dostałeś (bo normalnie dziady nie dają żadnego sensownego konwertera do RAWów w zestawie z aparatem i tylko 300 000 szczęśliwców dostało NXa wraz z D3 i D300), a normalnie ok. 400 zł trzeba zapłacić

robin102
31-12-2007, 09:11
... U mnie śmiga szybko przy każdych NEF'ach......
Czyli jak szybko u Ciebie konwertuje do JPG np. 10 rawów dla łatwiejszego zmierzenia czasu ? i na jakiej konfiguracji sprzetowej. Mógłbyś trochę rozwinąć temat ?
Ewentualnie innych kolegów też prosiłbym o zeznanie w tym temacie z uwzglednieniem konfigu .
\Dzięki

DMQuadro
31-12-2007, 11:42
PC jest taki: Dual Core 2,66; 4 Gb Ram; video ATI 800 Pro 512 Ram, DDR3; Windows XP. Zmierze czas popołudniu, podam...

DMQuadro
31-12-2007, 12:02
Erie, grafik zawodowiec ma rodzinę, dom, psa, kredyty... A wersja Capture One Pro kosztuję 499 euro. No i chyba pomyliłeś grafika z oligarchą, bądź jego synem (nota bene sąsiadem). Co do mojej nowomowy - jednak zrozumiałeś mnie, chyba nie jest to forum towarzystwa ochrony języka polskiego... Mów do rzeczy, jak masz inne zdanie!

krzysztof jot
31-12-2007, 12:03
Jestem zawodowym grafikiem-poligrafistą. Foto od roku jest dodatkowym zarobkiem. Czyli trochę sie znam na sztucę ;). Może komus sie przyda moja opinia... Przetestowałem 3 konwertery RAW - NX, Capture One 4, Bibble Pro (którą używałem do 40Dx) - według mnie do RAW z 300 najlepszy jest NX.


no, widac ześ tu niedawno. Od jakichs trzech lat koledzy molestują sie tu pytaniami - co lepsze, i już kilkakrotnie na drodze nawet "specjalnie" przeprowadzonych w tym celu eksperymentów stwierdzono JEDNOZNACZNIE, że NikonCaptur może i ma wiele wad ale efekt końcowy obrazka jest z niego najlepszy. Innym softem starano sie uzyskać podobne rezultaty, dochodzono do podobnych wyników i kolorów, ale na zdecydowanie dłuzszej drodze "kombinacji".
Tak wiec wszystko inne to rozwiązania alternatywne, znajac historię wersji poprzedniej która jako v.20 była koszmarna jako 3.5 niezła a 4.4 koledzy wspominają z tesknotą, tu pewnie za jakiś czas bedzie podobnie.
Wydajecie tysiace na body i szkła nie inwestujac w komputer - który przy fotografii cyfrowej jest niejako "ciemnią fotograficzną" i pare osób jest gdzieś na etapie małej plastikowej kuwetki :) a tu juz kochani na coreQuadro i 4GB Ramu komputer kosztyje około 2,5 tys. Notabene NX oficjalnie około 600 zł.

PS.
moj znajmy grafik zawodowiec ma dom, bmw, trzy Mac'ki z Lacie, dwa MacBooki, własny serwer, zainwestował w studio foto z pełnym wyposrzenim w swiatła i sprzet i mysli o inwestycji w drukarnie bo co ma robic i dawc dalej zeby inni zarabiali jak moze to doprowadzić do końca :))... :) wiec nie narzekaj, masz złoty fach w ręku !

robin102
31-12-2007, 13:19
.... Zmierze czas popołudniu, podam...
jak nie zapomnisz to wielkie dziękówki z mojej strony :)

ekonet
31-12-2007, 13:27
chyba nie jest to forum towarzystwa ochrony języka polskiego...
O to również staramy się tutaj dbać.

DMQuadro
31-12-2007, 13:28
krzysztof jo Na fach nie narzekam, ale kasę liczę... Jestem tu niedawno, to fakt. Bo pisałem, że fotografuję (zarobkowo) od roku... dokładnie od kwietnia 2007. Co prawda, w akademii robiłem dyplom z fotografiki (1981). Takie tam zabawy w ciemni z powielaniem kontrastowych klisz. Wcześniej nie miałem Nikon'a, tylko Sony R-1 (mam go nadal), korzystałem z Bibble. Więc porównać z NX nie było jak. Sony jednak szybko stał za wąski i za krótki, już wiedziałem o nowych Nikon'ach, to jako przejściówkę kupiłem D40x (już jego nie mam), tam NX był tylko jako demo, więc nadal korzystałem z Bibble. Z D300 dostałem owy NX, musiałem trochę się pomęczyć z oswojeniem (nie chciało się mino wszystko), bo kolega z większym doświadczeniem przekonywał za NX'em. Ale jednak chciałem zbadać osobiście... W każdym bądź razie jestem zadowolony, że mój wniosek jest potwierdzony.

DMQuadro
31-12-2007, 13:36
O to również staramy się tutaj dbać.
Jest zatwierdzony słownik? Ale dobra, jak to jest problemem... ja się dostosuję. Uważam jednak, że jak się nie używa wulgaryzmów i dba się o punktację - to już jest OK (taki wyraz jest dopuszczalny?:)).

ekonet
31-12-2007, 14:05
Jest zatwierdzony słownik? Ale dobra, jak to jest problemem... ja się dostosuję. Uważam jednak, że jak się nie używa wulgaryzmów i dba się o punktację - to już jest OK (taki wyraz jest dopuszczalny?:)).
Słownik? Jest, ogólnie dostępny każdemu od urodzenia. Punktacji tu nie stosujemy, chyba, że pewną jej namiastkę przy ocenie zdjęć.
Dobra rada - jako grafik bądź szczególnie uważny ortograficznie; widziałem trochę prac, które poszły na makulaturę z powodu błędów w projektach, może to finansowo bardzo zaboleć.
Pozdrawiam serdecznie i życzę wielu radości na i z forum.

Gawronnek
31-12-2007, 16:23
heh dodam kilka słów od siebie, z uwagi na słaby komp od momentu zakupu D300 eksperymentuje z NX, C1LE i jpegami prosto z body, co by nie powiedzieć wszyscy przedmówcy mają rację, najlepsze efekty w konwersji NEFów daje NX, ale u mnie jest koszmarnie wolny, obróbka kilkudziesięciu zdjęć to makabra w tym samy czasie mogę po ustawiać parametry w kilkuset zdjęciach w C1 w sumie z laboratoryjnie gorszym efektem, jednak i tak najlepszy efekt daje jpg prosto z body oczywiście z dobrze dobranymi parametrami, w kwestii szumów NX to samo zdjęcie odszumia się gorzej, najgorzej jest z WB niestety nie potrafię tak go dobrać, aby jpg był poprawny, w NX czy C1 precyzyjna korekta WB jest w sumie jedyną sprawą która powstrzymuje mnie od robienia zdjęć w jpg przynajmniej do zmiany kompa a mocniejszy

ps. co do cen to jednak C1 bije wszystkich konkurentów na głowę kosztuje mniej niż każdy inny a w sumie każdy do aparatu musi kupić karty pamięci wystarczy kupić jedną Extreme i jest za free, a i karta z górnej półki

rotor
31-12-2007, 16:41
heh dodam kilka słów od siebie,..itd

mam całkiem podobne przemyślenia :)
Wraz ze zmianą korpusu, zmieniło się oprogramowanie i jak na razie, są to zmiany (ergonomiczne, nie jakościowe) na gorsze. Szkoda, że D300 nie ma możliwości zapisu małego NEFa, wraz z równoległym zapisem jpg średniej wielkości, byłby to niezły sposób pracy w reportażu (D300 "robi" niezłe jpg, a NEF byłby na zapas w razie problemów ) Teraz jednak szybko pamięć na karcie ucieka, jak się ma pełnowymiarowy NEF+jpg średni

ekonet
31-12-2007, 16:57
NX ktoś wymyślił i uciekł - podejrzewam, że oglądał NCapture 4.xx i zastanawiał się, jak zrobić, aby użytkowanie było jak najbardziej skomplikowane.
Inna sprawa, że NC też byłem z początku przerażony ;)

Gawronnek
31-12-2007, 17:07
w NX wystarczyłoby lekko zmienić filozofie pracy na podobną do C1, który jest dużo szybszy pod warunkiem się nie pracuje na 100% powiększeniu, wprowadzić małe pliki z zapisem zmian aby nie trzeba było zapisywać nefa oraz pracować na podglądzie i wtedy stałby się porównywalny co do szybkości z C1

Erie
31-12-2007, 18:03
mam całkiem podobne przemyślenia :)
Wraz ze zmianą korpusu, zmieniło się oprogramowanie i jak na razie, są to zmiany (ergonomiczne, nie jakościowe) na gorsze. Szkoda, że D300 nie ma możliwości zapisu małego NEFa, wraz z równoległym zapisem jpg średniej wielkości, byłby to niezły sposób pracy w reportażu (D300 "robi" niezłe jpg, a NEF byłby na zapas w razie problemów ) Teraz jednak szybko pamięć na karcie ucieka, jak się ma pełnowymiarowy NEF+jpg średni

Jednej rzeczy nie rozumiem - masz NEFy, masz batch process w NXie - skoro JPGi prosto z puszki Ci odpowiadają to tym bardzije będą Ci odpowiadały z NXa. Wieczorkiem kładąc się spać (lub w dowolnej innej chwili) puszczasz batch process z wywołaniem zdjęć z NEFów do JPG średniej jakości i gotowe. Przecież i tak tych zdjęć nie edytujesz skoro jakość z puszki Ci odpowiada, a sam proces wywoływania JPGów w NXie jest porównywalnie szybki jak w Capture One. Tylko obróbka jest czasochłonna, bo wolno działa na wolnym kompach.

robin102
31-12-2007, 18:13
Gawronek , a jaki masz konfig w swoim laptoku, że tak muli się z NXem ?. Jaki byłby konfig wystrczający pod ten program i duże pliki z D300 ?

Gawronnek
31-12-2007, 18:36
Gawronek , a jaki masz konfig w swoim laptoku, że tak muli się z NXem ?. Jaki byłby konfig wystrczający pod ten program i duże pliki z D300 ?

Celeron M 1.GHz, 1 GB RAM, przymieszam sie do jakiejś taniej stacjonarki na Core2 Duo i 4GB RAM

ziuteczny
31-12-2007, 19:02
hehe to się nazywa d300 + celeron 1GHZ + 1GB RAM :mrgreen:

na całe szczęście lepsze to niż d300 + 18-55 VR "))))

tamiolki
01-01-2008, 13:06
Idąc dalej: po zmianie puszki na D300, trzeba oprócz szkieł i kompa, wymienić też monitor, bo sposób w jaki otwierają się palety z narzędziami w NX, powoduje że spora część fotki jest przysłonięta, itd ....

DMQuadro
01-01-2008, 14:38
Batch 10 NEF do jpg 1200 px odbywał się przez 5 min. 10 sek. Gdy pisałem o szybkości działania NX - to chodziło mi o efekty (i jakość ich działania) widoczne na monitorze przy obróbce plika. Muszę wybrane nieliczne pliki pzrygotować jako tif'y do poligrafii, do druku... Pakietowa raczej nie dla mnie... Mam systemy 2 monitorowe. Mimo wszystko, już pisałem, że interface NX jest kiepski i mało intuicyjny. Ale jakość plików... ten C1 jest sporo gorszy jednak. Kolega moj twierdzi że Nikon nie odkrywa standard NEF trzecim firmom i dla tego NX jest the best.
PS à propos szarpa - na forum widziałem darki(od dark) lajty. To już do polszczyzny forum weszło? Czy mogę siadać po pisania na forum nie ubrany na galowo? ;)

Erie
01-01-2008, 14:45
Batch 10 NEF do jpg 1200 px odbywał się przez 5 min. 10 sek. Gdy pisałem o szybkości działania NX - to chodziło mi o efekty (i jakość ich działania) widoczne na monitorze przy obróbce plika. Muszę wybrane nieliczne pliki pzrygotować jako tif'y do poligrafii, do druku... Pakietowa raczej nie dla mnie... Mam systemy 2 monitorowe. Mimo wszystko, już pisałem, że interface NX jest kiepski i mało intuicyjny. Ale jakość plików... ten C1 jest sporo gorszy jednak. Kolega moj twierdzi że Nikon nie odkrywa standard NEF trzecim firmom i dla tego NX jest the best.
PS à propos szarpa - na forum widziałem darki(od dark) lajty. To już do polszczyzny forum weszło? Czy mogę siadać po pisania na forum nie ubrany na galowo? ;)

Czemu pakietowa nie dla Ciebie? Jak się dobrze za to zabierzesz to pakietowa jest dla każdego.

Co do intuicyjności NXa - wszyscy którzy są obciążeni korzystaniem (zwykle długotrwałym) z PSa mówią o nieintuicyjności. Ja twierdzę jednak że to jest kwestia przestawienia. Intuicyność NXa widac przy osobach po raz pierwszy siadających do obróbki i wywoływania zdjęć. Poproście swoich bliskich/ znajomych o mały test - niech siądą do PSa i do NXa i niec wywołają zdjęcie z korekcją jakiś określonych obszarów i sprawdźcie, który program jest INTUICYJNY (wg definicji tego słowa).

Co do udostępniania formatu NEF - to są nie tylko slowa Twojego kolegi, ale oficjalne stanowisko Nikona. Nie udostępniamy i tyle :( - dobrze to i źle równowcześnie.

PS Darki są niestety dla polszczyzny przyjęte od dawna jako określenie zdjęcia dekla przy długich czasach :(. Jeśli zaś chodzi o galowy strój to śmiesz siadać inaczej do forum? Bana mu ;)

DMQuadro
01-01-2008, 15:10
Erie, chyba masz racje co do interfac'u. Ja z PS jestem od 1992, jak się pojawił na PC... A NX'a jednak trzeba się nauczyć. Co do pakietowej - do każdego wybranego do druku foto staram się podjeść indywidualnie - kolor, kontrast, sharp właśnie i t.d. Wiadomo, można te foto pozbierać w grupy i jednak obrobić pakietowo - spróbuję przy najbliższej okazji.

Valwit
01-01-2008, 15:31
Czy mogę siadać po pisania na forum nie ubrany na galowo? ;)

mozesz. tylko daruj sobie apostrofy bo nie potrafisz ich uzywac.

rabijki
01-01-2008, 15:32
sorry ale pakietowka poza nesami i seriami studyjnymi z tymi samymi parametrami raczej nie jest rozwiazaniem najwyzszych lotow - to erzatz wlasciwej obrobki.
komputer to ciemnia ( dla mnie) a nie minilab:-)
olo

Valwit
01-01-2008, 15:38
a niby czemu Nikon miałby udostępniać swoj format? Adobe z PSD czy DNG też to trochę średnio robi i chce kasy za korzystanie.

Erie: ViewNX jest darmowy i konwertuje na tym samym poziomie co soft jaki Canon dodaje do swoich puszek. IMO serio jest lepiej ze CNX sprzedaja osobno niz milaby byc wliczony w cene aparatu, bo jednak sporo ludzi nie uzywa CNX

Przykro bedzie jdynie jak nagle zrobia wersje 2.x i trzeba bedzie placic za upgrade, jak przy Camera Control Pro 2. Z tego co obilo mi sie o uszy pelna wersuja CCP2 w sklepie ma kosztowac mniej wiecej tyle co CNX, a upgrade z CCP 1.x na 2 ma byc w cenie CCP 1.x teraz. To jest imo chore.

spiritwood
01-01-2008, 15:43
Ponieważ zawsze niezmiernie dziwiły mnie narzekania na szybkość NXa więc zrobiłem dla wszystkich niedowiarków mały test. Podpisując się pod tym, co powyżej powiedział (a raczej napisał) rabijki - włączyłem batcha dla 136 NEFów. Obróbka defaultowa plus niewielkie wyostrzanie. Zapis do .jpg - jakość 100% czyli teoretycznie najlepszy .jpg jaki NX może stworzyć. Czas? Niecałe 18 minut. Dodam, że wszystkie suwaki i inne pierdoły działają w czasie rzeczywistym, bez jakiegokolwiek, nawet minimalnego opóźnienia. Robiłem to wszystko na małym MacBooku, 1GB RAM, 2.16 GHz Intel Core 2 Duo. Dużego nie chciało mi się odpalać, a ten na pewno osiągnąłby znacznie lepszy czas. Z doświadczenia stawiam na jakieś 8 - 10 minut.
NX mułowaty nie jest. Interface być może mógłby być lepszy, ale cóż: za 400PLN jest to do zaakceptowania.

Gawronnek
01-01-2008, 15:51
cały czas piszecie o szybkości NX w batchu, tylko jeśli każde zdjęcie będziesz otwierał, korygował, zapisywał to obróbka zajmie Ci dużo więcej czasu niż w C1, a zapis w C1 odbywa sie w tle i jako taki ma podobny czas do NX, jednak zanim mi się zdjęcie zapisze w NX to już zdążę nanieść korekty na kilka kolejnych zdjęć, pisałem już wyżej co do jakości nie ma nic lepszego niż NX ale na słabszych sprzętach C1 jest najrozsądniejszą alternatywą i pisze tu o indywidualnej obróbce, bo zapuszczenie batcha a korekta jednego czy dwu parametrów jednakowo dla wszystkich zdjęć zajmie w obu programach tyle samo czasu

Valwit
01-01-2008, 16:02
Gawronek, to sie troche ymienilo w 1.3, mozan otworzyc, poprawiac i zapisac, nie trzeba czekac az sie zaktualizuje albo zniknie zolty !

DMQuadro
01-01-2008, 16:44
mozesz. tylko daruj sobie apostrofy bo nie potrafisz ich uzywac. Kolego, policz swoje blendy

krzysztof jot
01-01-2008, 17:56
Dobra rada - jako grafik bądź szczególnie uważny ortograficznie; widziałem trochę prac, które poszły na makulaturę z powodu błędów ....

zawodowo, to od tego sa profesjonalni "korektorzy" nikt przy zdrowych zmysłach nie da do druku zaawnsowanej roboty bez sprawdzenia, no chyba ze oszczedny amator... do czasu az sie przejedzie :) a przejedzie wczesniej czy póżniej na bank.

Erie
01-01-2008, 18:02
zawodowo, to od tego sa profesjonalni "korektorzy" nikt przy zdrowych zmysłach nie da do druku zaawnsowanej roboty bez sprawdzenia, no chyba ze oszczedny amator... do czasu az sie przejedzie :) a przejedzie wczesniej czy póżniej na bank.

a znasz opowiastkę o "Panu Mateuszu"? Jak to swego czasu przy druku ekskluzywnego wydania epopei narodowej o prawie tym samym tytule główny korektor obiecał dużą premię niemal przy samym końcu procesu wydawniczego komuś kto znajdzie choć jeden błąd w wydaniu i nikt nic nie znalazł, więc poszło do druku i... był "Pan Mateusz" zamiast "Pana Tadeusza"

Valwit
01-01-2008, 19:29
Kolego, policz swoje blendy

a roznice miedzy systematycznym blednym stosowaniem apostrofu (nikon'a - nieme n? nx'a - nieme x?) a literowka widzisz?

ekonet
02-01-2008, 00:54
główny korektor obiecał dużą premię niemal przy samym końcu procesu wydawniczego komuś kto znajdzie choć jeden błąd w wydaniu
...no to jest nadzieja, że jeszcze będę bogaty... :)

Erie
02-01-2008, 01:08
...no to jest nadzieja, że jeszcze będę bogaty... :)

???

to było wiele lat temu i całe wydanie poszło na zmielenie

ekonet
02-01-2008, 01:09
???

to było wiele lat temu i całe wydanie poszło na zmielenie
Nie mówię o tej konkretnej sytuacji, ale o tym, że jednak tacy upierdliwcy bywają potrzebni.

Erie
02-01-2008, 01:12
Nie mówię o tej konkretnej sytuacji, ale o tym, że jednak tacy upierdliwcy bywają potrzebni.

aaaaaaa, no to tak - masz rację, tacy upierdliwcy są mocno potrzebni... :)

DMQuadro
02-01-2008, 16:56
Proszę bardzo odnosić się do meritum (i tu upierdliwość jest wskazana, IMHO). Co do polskiego - mam pod ręką zawodowych redaktorów i korektorów...

ekonet
02-01-2008, 17:03
Proszę bardzo odnosić się do meritum (i tu upierdliwość jest wskazana, IMHO). Co do polskiego - mam pod ręką zawodowych redaktorów i korektorów...
Jesteś tu moderatorem? Albo autorem tego wątku? Udziel nam ostrzeżenia albo co...

Valwit
02-01-2008, 17:27
Co do polskiego - mam pod ręką zawodowych redaktorów i korektorów...

polecialbym im po premii w takim razie :>

Macro
02-01-2008, 23:04
A przechodząc na chwilę do czegoś nieco bliższego tematowi przewodniemu tego wątku...

Pytanie być moze głupie, ale czy licencja na C NX dodawana do D300 jest ograniczona na jeden komp, czy też mogę zainstalować i na stacjonarnym i na laptopie?

T&T
02-01-2008, 23:24
Jeżeli twoje własne kompy to na dwa. Przynajmniej zawsze tak było.

Erie
02-01-2008, 23:28
Jeżeli twoje własne kompy to na dwa. Przynajmniej zawsze tak było.

tylko nie możesz wykorzystywać ich równocześnie

Macro
02-01-2008, 23:41
tylko nie możesz wykorzystywać ich równocześnie
Tzn jak mam to rozumieć? Że jak się jednego pozbędę, to mogę na nowym założyć?

To byłoby słabo - bo normalnie chcę foty obrabiać na stacjonarnym, ale jak jakiś dłuższy wyjazd gdzieś w plener to wolałbym mieć możliwość obróbki "w terenie".

Erie
02-01-2008, 23:48
Tzn jak mam to rozumieć? Że jak się jednego pozbędę, to mogę na nowym założyć?

To byłoby słabo - bo normalnie chcę foty obrabiać na stacjonarnym, ale jak jakiś dłuższy wyjazd gdzieś w plener to wolałbym mieć możliwość obróbki "w terenie".

Nie... to nie tak, nie możesz równocześnie = w tym samym momencie. np. we wtorek o 12:17 mieć uruchomionego NXa na stacjonarnym oraz na laptopie.

T&T
02-01-2008, 23:53
W/g mnie to znaczy, że nie można pracować w NX na dwóch kompach jednocześnie. Jeśli jestem w błędzie to proszę o sprostowanie.
Zresztą wszystko jest tu:http://nikoneurope-pl.custhelp.com/cgi-bin/nikoneurope_pl.cfg/php/enduser/std_adp.php?p_faqid=14677&p_created=1121865421&p_sid=AwyR7NUi&p_accessibility=&p_lva=&p_sp=cF9zcmNoPTEmcF9zb3J0X2J5PSZwX2dyaWRzb3J0PSZwX 3Jvd19jbnQ9MSZwX3Byb2RzPTQyLDI2NSZwX2NhdHM9MjQxJnB fcHY9Mi4yNjUmcF9jdj0xLjI0MSZwX3BhZ2U9MSZwX3NlYXJja F90ZXh0PXVtb3dhIGxpY2VuY3lqbmE*&p_li=&p_topview=1

maki
03-01-2008, 00:04
Hello
Panowie, potrzeba pomocy.
Dziś kupiłem d300 + klucz do NX. Po zainstalowaniu, aktywacji otwiera mi NEFy, ale nic nie mogę z nimi zrobić, tzn: z balansem, expozycją, wyostrzaniem itd. Te rozwijane okno z lewej jest martwe. Miałem wcześniej "inną"wersję NXa, miałem tam dostęp do wszystkich funkcji, ale mi on nie otwiera NEFów z d300. A ten nowy ani z d300 ani z d50 nie pozwala nic zrobić, poza edycją standardową oczywiście.
Czy jestem debilem, czy coś nie tak robię zwyczajnie???

Pozdr
MAki

Jacek_Z
03-01-2008, 00:10
nie jestem pewien czy nie należy przypadkiem odinstalować NC czy poprzednia wersję NX.

maki
03-01-2008, 00:11
Nikon Capture? Nie mam nic takiego. jeżeli te okno jest martwe to mi ten NX do niczego nie potrzebny. A w ACR nie chce robić, bo mi się nie podobają efekty/nie umiem...

Erie
03-01-2008, 00:28
Macro, tu masz moją korespondencję z Nikon Polska - może Ci coś pomoże :)

Wojciech PŁONKA 12-10-2006 13:19

Witam

Około miesiąc temu zakupiłem aparat Nikon D80. Wraz z nim w pudełku znajdowało się oprogramowanie Nikon Capture NX 1.0.1 w wersji testowej (30 dni). Jako, że termin "przydatności do spożycia" niedługo się kończy, a oprogramowanie spełnia moje oczekiwania chciałbym go zakupić w wersji pełnej.

I tu pojawia się pytanie - mam trzy komputery (dwa stacjonarne i laptopa). Czy istnieje jakaś mozliwość legalnego użytkowania tego programu na tych trzech komputerach (np. jakas rozszerzona licencja albo użytek prywatny - cokolwiek). Przyznam się że wydanie 450 PLN x 3 licencje to byłoby zdecydowanie ponad moje siły jako amatora fotografii, a program ten chciałbym móc zainstalować na wszystkich posiadanych komputerach (często podróżuję z laptopem i aparatem, więc chciałbym mieć możliwość edycji zdjęć już na laptopie, a z drugiej strony komputery stacjonarne są zdecydowanie szybsze, więc jak jestem w domu chciałbym móc legalnie pracowac na szybszym sprzęcie).

Pozdrawiam
Wojciech PŁONKA


i odpowiedź:

Nikon Europe Support 12-10-2006 16:56

Szanowny Panie Wojciechu,

Dziękujemy za zadanie pytania poprzez system wsparcia technicznego Nikon.

Niestety Nikon nie udostępnia oprogramowania z licencją wielostanowiskową.
Natomiast kupując pełną wersję ma Pan prawo zainstalować to oprogramowanie i używać (choć z założeniem, że przez jednego użytkownika, czyli nie jednocześnie -w sensie ściśle czasowym) na dwóch należących do Pana komputerach, zatem wystarczałoby to by w pełni legalnie używać Captura NX na laptopie i stacjonarnym PC. Co jak sądzę w pełni rozwiązuje Pana problem.
(Oczywiście wiem, iż wspominał Pan iż chodziło o licencję na trzy stanowiska, być może tylko jeden stacjonarny PC też okaże się wystarczająco szybki?)

Szczegóły umowy licencyjnej znajdzie Pan pod poniższym linkiem:

Title: Umowa licencyjna dotycząca oprogramowania firmy Nikon
URL: http://nikoneurope-en.custhelp.com/cgi-bin/nikoneurope_en.cfg/php/enduser/std_adp.php?p_faqid=14677&p_created=1121865421


Z poważaniem

xxx xxx (wycięte bo nie mam zgody na rozpowszechnianie cudzego nazwiska)
Europejskie Centrum Wsparcia Technicznego Nikon
www.europe-nikon.com/support

ekonet
03-01-2008, 00:33
nie jestem pewien czy nie należy przypadkiem odinstalować NC czy poprzednia wersję NX.
Nie trzeba; przynajmniej u mnie - ani NC, ani NX.

maki
03-01-2008, 00:35
Co radzicie jeszcze Koledzy, bo ja nie wiem co robić i mi to psuje całą radochę z nowej puszki...

Macro
03-01-2008, 01:04
Erie - wielkie dzięki!

Teraz oczywiście pozostaje przemyśleć czy nie będę ruszał któregoś z systemów w najbliższym czasie i jakie modernizacje uniemnożliwią korzystanie z programu, ale to już inny temat :)

Sever
03-01-2008, 02:40
Maki - po lewej to nic nie robisz - to sa dane z exifa. wszystkie operacje masz notowane po prawej.

Valwit
03-01-2008, 04:29
Czy jestem debilem, czy coś nie tak robię zwyczajnie???

Pozdr
MAki

opcje edycji ustawien sa teraz w menu po prawej, poptarz w archiwum sa stosowne watki :) ustawinie po lewej stronie skasowano zeby sie nie dublowaly

maki
03-01-2008, 12:44
Fakt, doszedłem wczoraj póżną nocą do tego :P
Dzięki za pomoc
Pozdrawiam Maki

rabijki
03-01-2008, 12:47
a czy komus juz przyslali instrukcje po polsku bo ja czekam od przed swiat i wala
olo

jameski
03-01-2008, 12:58
ja dostałem szybko, jakoś w niecały tydzien nawet
dzwon i męcz

pafelek
03-01-2008, 18:41
ja dostałem szybko, jakoś w niecały tydzien nawet
dzwon i męcz

To jest list zwykly/polecony oraz duzy/maly ?

rotor
04-01-2008, 18:04
w nikonie jaja sobie robią (jak zwykle zresztą), jak dzwonię do paniusi po instrukcję, to paniusia odsyła do maila-jak wysyłam maila, przychodzą automatyczne odpowiedzi o zmianie numerów tel. Jak kolejny raz dzwonię, to paniusia łączy mnie z głuchym telefonem. Jak wysyłam maila pod inne adresy-to samo jak wyżej -SUUUPER OBSŁUGA!!!
Gdyby jedynym kryterium wyboru aparatu, byłby serwis-Nikon splajtowałby w kwartał

tomajk
04-01-2008, 21:04
Gdyby jedynym kryterium wyboru aparatu, byłby serwis-Nikon splajtowałby w kwartał
Dlatego nawet nie próbuję domagać się polskiej instrukcji, jakoś poradziłem sobie z rozpracowaniem tego programu.
Powinni udostępnić instrukcję w wersji elektronicznej dla użytkowników którzy otrzymali ten program wraz z aparatem.

Skorzystam z okazji i zapytam się szczęśliwych posiadaczy polskiej instrukcji, czy jest możliwość wyłączenia zapisu danych EXIF ? jakoś nie mogę tego się doszukać, może nie ma takiej możliwości?

Valwit
04-01-2008, 23:19
w nikonie jaja sobie robią (jak zwykle zresztą), jak dzwonię do paniusi po instrukcję, to paniusia odsyła do maila-jak wysyłam maila, przychodzą automatyczne odpowiedzi o zmianie numerów tel. Jak kolejny raz dzwonię, to paniusia łączy mnie z głuchym telefonem. Jak wysyłam maila pod inne adresy-to samo jak wyżej -SUUUPER OBSŁUGA!!!
Gdyby jedynym kryterium wyboru aparatu, byłby serwis-Nikon splajtowałby w kwartał

www.nikon.pl -> wsparcie techniczne i napisz maila przez stronke

rotor
05-01-2008, 12:08
www.nikon.pl -> wsparcie techniczne i napisz maila przez stronke

logowałem sie tam, wysyłałem maile i nic-tylko kilka automatycznych odpowiedzi (od każdego chyba konsultanta)

rotor
05-01-2008, 12:13
Dlatego nawet nie próbuję domagać się polskiej instrukcji, jakoś poradziłem sobie z rozpracowaniem tego programu.
Powinni udostępnić instrukcję w wersji elektronicznej dla użytkowników którzy otrzymali ten program wraz z aparatem.

Skorzystam z okazji i zapytam się szczęśliwych posiadaczy polskiej instrukcji, czy jest możliwość wyłączenia zapisu danych EXIF ? jakoś nie mogę tego się doszukać, może nie ma takiej możliwości?


ja jeszcze troche z nimi powalczę, tylko tym razem nie dam się spławić.
..bo niby dlaczego jedni dostają, a inni nie? zresztą to ich obowiązek, dostarczyć polska instrukcję do towaru rozprowadzanego na rynku polskim.
Z NX-em rade sobie daje, ale wierze, że jeszcze nie poznałem jego wszystkich tajników i "myków" i instrukcja może mnie miło zaskoczyć :)

Gawronnek
05-01-2008, 12:13
bez problemu i to w Sylwestra dodzwoniłem sie pod podany w mailu numer 022-4608730 gdzie zapisano numer seryjny body i obiecano wysłanie instrukcji na podany adres, zobaczymy kiedy i czy w ogóle przyjdzie ;)

rotor
05-01-2008, 12:17
bez problemu i to w Sylwestra dodzwoniłem sie pod podany w mailu numer 022-4608730 gdzie zapisano numer seryjny body i obiecano wysłanie instrukcji na podany adres, zobaczymy kiedy i czy w ogóle przyjdzie ;)
to pewnie miałes "fuksa" złapać kogoś innego na lini, niż wspomniana przeze mnie paniusia

krzysztof jot
05-01-2008, 12:59
a czy komus juz przyslali instrukcje po polsku bo ja czekam od przed swiat i wala
olo

jesli potwierdzili ci telefonicznie weryfikacje numeru body, to wysyłaja zazwyczaj na drugi dzien. Ja mam juz od dawna.

krzysztof jot
05-01-2008, 13:05
w nikonie jaja sobie robią (jak zwykle zresztą), jak dzwonię do paniusi po instrukcję, to paniusia odsyła do maila-jak wysyłam maila, przychodzą automatyczne odpowiedzi o zmianie numerów tel. Jak kolejny raz dzwonię, to paniusia łączy mnie z głuchym telefonem. Jak wysyłam maila pod inne adresy-to samo jak wyżej -SUUUPER OBSŁUGA!!!
Gdyby jedynym kryterium wyboru aparatu, byłby serwis-Nikon splajtowałby w kwartał

ja nie wiem czym ja taki szczesliwy men czy wy tacy pechowi. Pisze e-maila - odpowiadaja,
zapytałem o instrukcje - na drugi dzien mialem odpowiedź co i jak i gdzie zadzwonic.
Zadzwoniłem, odzwoniono do mnie potwierdzajac weryfikacje i wysłanie instrukcji, która dostałem na drugi dzień.
Inne przypadki kontaktu z serwisem nikona tez poszłu dośc przyzwoicie, moze oczekujecie cudów? czy jak :)

rabijki
05-01-2008, 13:20
u nnie spisano dane przed swietami i g... dostalem
telefonu z weryfikacja danych nie bylo
olo

rotor
05-01-2008, 14:07
ja nie wiem czym ja taki szczesliwy men czy wy tacy pechowi. Pisze e-maila - odpowiadaja,
zapytałem o instrukcje - na drugi dzien mialem odpowiedź co i jak i gdzie zadzwonic.
Zadzwoniłem, odzwoniono do mnie potwierdzajac weryfikacje i wysłanie instrukcji, która dostałem na drugi dzień.
Inne przypadki kontaktu z serwisem nikona tez poszłu dośc przyzwoicie, moze oczekujecie cudów? czy jak :)

może oni losują ? : co któryś tam klient, załatwiany jest jak należy, żeby jakieś pozytywne opinie po necie krążyły :mrgreen:

pafelek
05-01-2008, 16:01
To jest list zwykly/polecony oraz duzy/maly ?

teraz to moge sobie sam i Wam odpowiedziec, ze jest to list zwykly sredniego rozmiaru :)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img138.imageshack.us/img138/4931/nx1cf7.jpg)


Ja dzwonilem do nikona tuz przed swietami i mila pani zapewnila mnie, ze instrukcja zostanie wyslana po swietach. Tak tez sie stalo i wlasnie ja dostalem :mrgreen:

Mogla by byc kolorowa ale i tak lepsza taka niz wcale :)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img223.imageshack.us/img223/6330/nx2cf8.jpg)

U mnie nikon jak najbardziej na plus za: program, instrucje i za to ze sie walnal na cenie gripa ktorego mam taniej :-D

Nikon Polska jest OK :mrgreen:

ekonet
05-01-2008, 16:05
gripa ktorego mam taniej :-D
...nie lubię Cię ;)

Gawronnek
05-01-2008, 16:12
...nie lubię Cię ;)

to kolejny wymysł zgniłego zachodu aby skłócić nas polaków ;)

Kaleid
08-01-2008, 19:20
u nnie spisano dane przed swietami i g... dostalem
telefonu z weryfikacja danych nie bylo
olo


Cierpliwości...ja też zamówiłem przed świetami. Dziś dostałem list z instrukcją...wysłany 16 tego grudnia. Nikon słowa dotrzymał, poczta nawaliła...

rabijki
08-01-2008, 21:33
o qu.... mnie wyslali 28 grudnia to chyba dostane gdzies na wiosne:-)

Sever
08-01-2008, 22:01
Sprzedający wysłał mi fakturę na początku grudnia (jakoś 1-3 grudnia). Ponieważ była to dość ważna sprawa, po 2 tygodniach poprosiłem aby jeszcze raz wysłał, nic. Po tygodniu sprawdzamy czy napewno nie pomyliliśmy się w adresie, ale wszystko ok. Doszedł 24 grudnia. Pozdrowienia dla Poczty Polskiej.

rotor
09-01-2008, 15:25
o qu.... mnie wyslali 28 grudnia to chyba dostane gdzies na wiosne:-)

dzisiaj miałem farta i połączyło mnie z jakąś miłą panią, która bez "mrugnięcia okiem" spisała numer body, adres i zapewniła, że instrukcja zostanie niezwłocznie wysłana (na moje pytanie, czemu z jej koleżankami miałem taki problem-odpowiedziała uśmiechem [nie mam videotelefonu, ale to się wyczuwa :mrgreen:])

Gawronnek
10-01-2008, 11:52
przed chwila otrzymałem polską instrukcję do NX, zamawiałem telefonicznie w sylwestra ;)

DMQuadro
10-01-2008, 21:15
Również mam. Zamowiłem 7.01 telefonicznie. Druk chyba cyfrowy 300 dpi, oprawa kiepska, mimo to jest to miły gest Nikona.

vitter
11-01-2008, 10:17
do mnie dotarła po 7-8 dniach kontakt ok.
pewnie żadna z Pań nie miała ok......:-D

rabijki
11-01-2008, 11:16
a ja monitowalem po raz drugi
powiedziano mi ze wyslano 28 grudnia
300 km a ja wciaz nic nie dostalem
chyba slali golebiem pocztowym lub piesza poczta kurierska w rytmie marsza
olo

pinio
11-01-2008, 11:24
a ja monitowalem po raz drugi
powiedziano mi ze wyslano 28 grudnia
300 km a ja wciaz nic nie dostalem
chyba slali golebiem pocztowym lub piesza poczta kurierska w rytmie marsza
olo

Z dużym prawdopodobieństwem to może być sprawa Poczty Polskiej. Okres świąteczno-noworoczny rozłożył ich na łopatki. Ostatnio w wiadomościach pokazywali, że niektórzy dopiero otrzymują listy wysyłane priorytetem w 2007.

Jacek_Z
11-01-2008, 11:33
Co do działania Poczty Polskiej: przedwczoraj (prawie po miesiącu) otrzymałem życzenia świąteczne od agencji z warszawy, jakie wysłali do mnie w połowie grudnia.
Co prawda poczta nie była tu jedynym powodem opóźnienia, bo ta firma napisała do mnie "ciekawy" adres - dobry kod pocztowy, ale miasto - Warszawa :-D, wreszcie ktoś na poczcie sie zorientował i napisał Bydgoszcz. Ja do nich kartki nie wysłałem, a teraz to już chyba by było głupio odpisywać :mrgreen:

rabijki
11-01-2008, 11:34
jacek-z
odpisz:-) i tak wszyscy zwala na poczte:-)))

rotor
11-01-2008, 14:08
dzisiaj miałem farta i połączyło mnie z jakąś miłą panią, która bez "mrugnięcia okiem" spisała numer body, adres i zapewniła, że instrukcja zostanie niezwłocznie wysłana (na moje pytanie, czemu z jej koleżankami miałem taki problem-odpowiedziała uśmiechem [nie mam videotelefonu, ale to się wyczuwa :mrgreen:])

o dziwy świata!!! :D dzisiaj dostałem instrukcję, wysłaną tydzień temu (więc nie jest to zasługa miłej pani w ostatnim kontakcie tel., lecz wczesniejszych "ataków") jakbym dostał przez pomyłkę dwie, odstąpię komuś z chętnych

Marcin T
11-01-2008, 16:33
jakbym dostał przez pomyłkę dwie, odstąpię komuś z chętnych
To ja się piszę jeśli można :-D

rotor
11-01-2008, 18:25
To ja się piszę jeśli można :-D
OK

rotor
14-01-2008, 17:53
Było, nie było, nie mam już siły przebijać się przez długie wątki o d300, ale dziś zainstalowałem Capture One v4 i fajnie wywołuje RAWy z D300. Całkiem żwawo chodzi na moim PC. 10 sekund konweruje rawa do max jakosci JPG. Tylko nie wiem gdzie naklikać aby hurtowo robić konwersje do JPG a w tym czasie psa wyprowadzić :)

najpierw zaznaczasz miniatury i ctrl+shift+D - piszę ze ściągi, nie próbowałem organoleptycznie :) Zdaje się również, że od razu idzie konwertowanie i trzeba ręcznie (jak się chce) zatrzymać proces (bo może procka zajmować-nie wiem "cza sprawdzić "
na razie NX -a obczajam i musze powiedzieć->niegłupi ten program i korekty proste, robi się o wiele przyjemniej jak w PSie

Klimkr
16-01-2008, 23:09
Ciekawą pomocą do NX'a jest książka J. Odella, której fragmenty można pobrać ze strony http://www.luminescentphoto.com/capturenx.html
a cały dodatek nr 1 z http://www.luminescentphoto.com/supplement.html

Zbycho_GL
18-01-2008, 23:22
Witajcie !
Nie chcę być uważany za chwalipiętę, ale JA TEŻ JUŻ MAM INSTRUKCJĘ !!!
Przyszła do mnie po 8 dniach, od potwierdzenia telefonicznego przez pracownika Nikon-a, że należy mi się (sprawdzano numer seryjny puszki).
Wszyscy narzekają na Pocztę Polską - fakt, przesyłka szła do mnie długo, ale za to "dopakowali" ją w wszelny woreczek, ponieważ koperta, w której była instrukcja była niemal doszczętnie zniszczona.
Instrukcja w stanie idealnym.

Teraz zainstaluję Capture NX i będę cieszyć się z jego użytkowania - mam nadzieję ...

:-D

pokos
19-01-2008, 08:22
witam.moja instrukcja szla 450 km od czwartku(kupno D300 i telefon do NIKONA PL.) do nastepnego wtorku czyli okolo 5dni.zastanawia mnie tylko jeden fakt.moja paczka(koperta) tez byla zniszczona,z dziurami,tak jakby ktos probowal sprawdzic zawarosc.moze napis NIKON na kopercie tak dziala na "pocztowcow"?

Twister
22-01-2008, 02:26
hmm, ciekawe... mam nadzieje, że moja przyjdzie nienaruszona, co prawda body kupiłem już jakiś czas temu, ale do Nikona dodzwoniłem się dopiero dzisiaj. Zmieniali numery telefonów i na ten poprzedni jakoś nie dało się przebrnąć przez automat. Dopiero jak dostałem od nich maila (po rejestracji) to dzisiaj za pierwszym razem zostałem spisany... No cóż, poczekamy zobaczymy..

DMQuadro
22-01-2008, 02:35
Co do koperty - moja też była rozerwana, ale książka cała. Może cenzura?

pinio
22-01-2008, 14:42
Na stronie agito znajdują się obecnie dwie oferty na body D300 - promocja i nowość.

Co ciekawe - wg opisu nowość nie zwiera CaptureNX - czyżby kończyły się powoli zestawy z NX?
Co ciekawsze, wg opisu promocja oprócz CaptureNX zawiera jeszcze Camera Control Pro 2 - dodatkowo jest nieco tańsza od body bez oprogramowania.


Promocja:
http://www.agito.pl/lustrzanki_cyfrowe/nikon_d300_body.197.323484.html
oraz nowość:
http://www.agito.pl/lustrzanki_cyfrowe/nikon_d300.197.327402.html

rotor
22-01-2008, 17:45
C3zar takie sposoby znam, ale to jest kolejne otwieranie, gmeranie i zapis, wyśmienitym rozwiązaniem jest w PS zapisz do weba, nie dość, że możesz zrobić skalowanie, to jeszcze usuwa EXIF, myślałem że w NX będzie jakaś opcja zapisu bez danych EXIF tą operacje wykonujesz i tak po obróbce fotki, super by było gdyby..... no właśnie, może i jest tylko ja nie mogę znaleźć.

ściągnąłem sobie ten program (showexif) i zdaje się, że usuwa EXIF bez otwierania fotki (bo jak inaczej wytłumaczyć błyskawiczny proces na kilkudziesięciu fotkach ?)

Erie
23-01-2008, 18:49
ściągnąłem sobie ten program (showexif) i zdaje się, że usuwa EXIF bez otwierania fotki (bo jak inaczej wytłumaczyć błyskawiczny proces na kilkudziesięciu fotkach ?)

a po co ma otwierać fotkę? exif to są metadane tekstowe zapisane w nagłówku zdjęcia - program zmienia je bez otwierania samego zdjęcia :)

rotor
23-01-2008, 19:31
człek całe życie się uczy :)
to jest też świetna wiadomość dla tomajka'a, który martwił się tym, ze NX produkuje tylko fotki z exifem i szukał czegoś by wywalić metadane

sto8
31-01-2008, 00:38
hej,
jestem tu nowy... i dzięki WAM będę miał instrukcję PL do NX....
duuuuużo można się tu dowiedzieć:)
pozdrawiam

tomajk
01-02-2008, 00:24
Albo jestem ciemniakiem albo wieśniakiem choć tym drugim z całą pewnością, :) w dalszym ciągu nie wiem jak wyłączyć zapis danych EXIF przy zapisie gotowej pracy w CNX
Jak poradzić sobie z usunięciem metadanych to wiem, ale tak jak wspomniałem, coś w stylu ZAPISZ DO WEBA w PS mnie interesuje, czy co odznaczyć, lub zaznaczyć, by zapisana fotka nie posiadała EXIF
Błagam tylko nie podsyłajcie mi kolejnych propozycji na usuwanie większej lub mniejszej ilości EXIFów z fotek PLISS !!
Powoli zaczynam dochodzić do wniosku, że CNX zapisuje WSZYSKIE pliki tylko i włącznie z EXIF i nie ma innej możliwości.

rotor
01-02-2008, 00:50
Albo jestem ciemniakiem albo wieśniakiem choć tym drugim z całą pewnością, :) w dalszym ciągu nie wiem jak wyłączyć zapis danych EXIF przy zapisie gotowej pracy w CNX
Jak poradzić sobie z usunięciem metadanych to wiem, ale tak jak wspomniałem, coś w stylu ZAPISZ DO WEBA w PS mnie interesuje, czy co odznaczyć, lub zaznaczyć, by zapisana fotka nie posiadała EXIF
Błagam tylko nie podsyłajcie mi kolejnych propozycji na usuwanie większej lub mniejszej ilości EXIFów z fotek PLISS !!
Powoli zaczynam dochodzić do wniosku, że CNX zapisuje WSZYSKIE pliki tylko i włącznie z EXIF i nie ma innej możliwości.

ja tez nie znalazłem, ale przecież te usuwanie danych to nie jest problem, ten śmieszny programik Showexif robi to szybko i bezboleśnie nie otwierając fotki (jak kiedyś sądziłeś), więc jakośc jest bez zmian

a swoją drogą, czy w C1 4 też się nie da? .. nie znalazłem na razie

Gawronnek
01-02-2008, 02:35
a powiedzcie mi Panowie czemu z takim uporem usuwacie Exif?? w czym to przeszkadza?

tomajk
01-02-2008, 17:12
KILOBAJTY niepotrzebnych danych, a nie jednokrotnie brakuje ich by kompresja nie zniszczyła fotki.
Dla mnie to również kilka minut czasu, nie raz mniej a nie raz więcej, mam bardzo wolny transfer, i dopóki sieci komórkowe nie wprowadzą na wieś HSDPA lub coś podobnego każdy kilobajt mniej będzie się dla mnie liczył.
Co na przykład z tego, że mam limit 4GB jak nie mogę ich wykorzystać, fizyczny brak porządnego łącza.

rotor
08-02-2008, 10:18
Proszę o wskazówkę skąd pobieraliście bez problemów Capture NX wer. 1.3 bo jak w wątku ktoś wspomniał chyba szybsza od 1.0 i czy klucz rejestracyjny dołączony do boby jest też na tą wersję ? Mam zamiar wreszcie zainstalwoać NX tylko może niech to bedzie 1.3 ???
Z góry dzięki !

po prostu z netu, na stronie Nikona,albo tu-> http://nikonimglib.com/ncnx/index_en_eur.html

ps.robin102, dałoby się coś z tym pytaniem zrobić?->http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=28346&page=19 , czy to zbytnie zawracanie,..no wiesz czego :),

rotor
08-02-2008, 10:40
wstawiłem link, nie musisz szukać

lupus771
08-02-2008, 11:16
Proszę o wskazówkę skąd pobieraliście bez problemów Capture NX wer. 1.3 bo jak w wątku ktoś wspomniał chyba szybsza od 1.0 i czy klucz rejestracyjny dołączony do boby jest też na tą wersję ? Mam zamiar wreszcie zainstalwoać NX tylko może niech to bedzie 1.3 ???
Z góry dzięki !
Ja dostałem płytę z NX-em razem z D300 w kartonie, w wersji 1.3 oczywiście

lupus771
08-02-2008, 11:27
No ja jeszcze swojej nie otwirałem, to nie wiem co tam jest :( na samym dysku CD masz napisane, że zawiera NX 1.3 ???

Rotor , dzięksy
Nie, na Dysku jest tylko NX i jeszcze Not For Sale:) Nie ma info o wersji

pinio
08-02-2008, 12:05
Dziwne kurna olek niektórzy dostali wersję na CD inni na musza zasysać z neta :( może to zależy od czasu i miejsca zakupu aparatu ?
Pierwsze zestawy z dołączonym promocyjnie NX zawierały tylko kody aktywacyjne, kolejne zawierały także płytkę z oprogramowaniem, który można sobie ściągnąć z sieci.
To, że tak będzie już od dawna było wiadomo z informacji w sieci.

Twister
08-02-2008, 22:35
U mnie również był tylko numer i info skąd można CNX 1.3 ściągnąć, a wczoraj w końcu po dwóch tygodniach dotarła instrukcja CNX pl z Nikon Polska

jacwar
26-04-2008, 12:49
a u mnie nie było ani tego ani tego - jestem najlepszy :???: