PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka połówka?



andrzej_laskowski
27-01-2006, 20:29
Witam.
Warto zapłacić za połowkę 62mm ponad 100 zł? Najtańsze po tyle widzę(Hama), a zastanawiam się czy warto dać np 400 bo takie też bywają (B+W).
Pytam bo to moja pierwsza
Ps. Do Nikkora 20 F2.8.

akustyk
27-01-2006, 22:41
nie kupowalbym oprawkowej polowki. lepiej w jakims systemie prostokatnym. troche drozej na starcie (filtr 110zl, ale trzeba tez kupic co uchwyt i pierscien - +70~80zl) ale za to duzo bardziej uniwersalny i daje wieksze mozliwosci. a jakosc optyczna ta sama

andrzej_laskowski
27-01-2006, 22:44
A może jakies namiary gdzie taki komplet kupić?

akustyk
27-01-2006, 23:04
uchwytu + pierscienia szukalbym na Allegro. filtr - proponuje Hitech ND Grad 0.6 Soft - www.raysfoto.pl

raysfoto ma tez uchwyty i pierscienie, ale sa drogie. na allegro mozna to skompletowac za polowe ceny

RAF
27-01-2006, 23:54
Podpiszę się pod Akustykiem, bo sam takiej szarej połówki kupionej w raysfoto używam z pełnym zadowoleniem i przy okazji zapytam: andrzej_laskowski, zadowolony jesteś z tej stałki? dawałeś z niej już jakieś zdjęcia?

ALF
28-01-2006, 03:43
potwierdzam przydatność systemu cokina i filtrów ND hitecha, ale nakrętki też się przydają - ja noszę jedne i drugie :D
a co jakości...kupuję raczej renomowane filtry: tiffen, marumi, hoya (od HMC w górę), a jak załapię dobrą cenę to i b&w albo heliopana :P

cichy_no_war
28-01-2006, 03:56
Mozna kupic jakiegos cokina i.... wcale nie kupowac uchwytu do niego... kupilem jakis czas temu szara polowke i... moze raz wlozylem ja do uchwytu... jakos wygodniej mi trzymac ja w reku tuz przed obiektywem, gdy aparat jest na statywie.... taki juz dziwny jestem :) ... ale zawsze jest to jakis sposob zeby zaoszczedzic na holderze.

ALF
28-01-2006, 04:19
cichy_no_war, jak schrzanisz w ten sposób zdjęcie życia to ci się odechce takich eksperymentów na resztę :twisted: :wink:

cichy_no_war
28-01-2006, 04:22
cichy_no_war, jak schrzanisz w ten sposób zdjęcie życia to ci się odechce takich eksperymentów na resztę :twisted: :wink:

Na razie to ja za cienki jestem zeby zrobic zdjecie zycia :) Poza tym korzystajac z d70 mam od razu podglad, a gdy aparat stoi na statywie (co zaznaczylem) ciezko jest cos spaprac.... choc oczywiscie nie polecam tej metody jako najlepszej z mozliwych, a jedynie pokazuje sposob jak mozna zaczac zabawe z cokinem malym nakladem kosztow, bo korzystajac z samego filtra, bez uchwytu.
Pozdrawiam... zyczac... aby kazdemu z nas dobrze wyszlo nasze zdjecie zycia :)

andrzej_laskowski
28-01-2006, 09:29
Podpiszę się pod Akustykiem, bo sam takiej szarej połówki kupionej w raysfoto używam z pełnym zadowoleniem i przy okazji zapytam: andrzej_laskowski, zadowolony jesteś z tej stałki? dawałeś z niej już jakieś zdjęcia?

Rozumiem że pytasz o tę 20. Nie jeszcze nie uzywałem. Dopiero w poniedziałek kurier przyniesie.

[ Dodano: Sob 28 Sty, 2006 ]
A tak dokładnie, to dlaczego oprawkowa połowka jest gorsza?

Valdek_Tychy
28-01-2006, 11:58
A tak dokładnie, to dlaczego oprawkowa połowka jest gorsza?

Włącze się do dyskusji bo temat też mi lezy na sercu.Co do powyższego pytania wydaje mi się,że "gorszość" wkręcanej połówki polega na tym,że nie jest tak uniwersalna jak filtry cokina które za pomocą adapterów można przykręcić do wszyskiego i poprzez odpowiednie ustawienie samego filtra można mieć działanie na np.1/3 czy 2/3 kadru (Alf jako spec poprawi mnie jeśli coś pomyliłem).
Ale nurtuje mnie inna sprawa co z cokinem jeśli obiektyw kręci "mordką" i co z osłoną przeciwsłoneczną - konieczność dokupienia jakiegoś kolejnego adaptera?? to się wiąże z coraz większą kasą.Filtry cokina nie są takie bardzo tanie + te wszystkie oprawki,adaptery itp. w sumie nie czyni to je tańsze niż wkręcane.
Ja mam filterki fi 62 mm a obiektywy 62 i 52 mm i poprzez adapter 52/62 stosuję te same do wszystkich obiektywów.

ALF
28-01-2006, 13:47
system cokina ma własne osłony p/słoneczne - zobacz mój tutek o sytemie cokina
przewaga cokina polega na tym, że można dowolnie kadrować, a nakrętka zmusza do kadrowania tak jak podział filtra...
szkła krecące mordką są utrudnieniem, ale po wykadrowaniu wystarczy przekręcić holder do własciwej pozycji

krzys123
28-01-2006, 19:55
e tam plowka to i za 18zeta bedzie i nawet nie taka najgorsza a co do srednicy to w monopolowym najlepiej sprawdzic ktora bedzie lepsza :D
atak na powaznie to przylaczam sie ze system cokin jest najlepszym rozwiazaniem jesli chodzi o filtry polowkowe :D

andrzej_laskowski
28-01-2006, 20:20
Straszna kupa zachodu z tym Cokinem. Zakładać, toto i zdejmować ciągle, toż to mordęga. Może kiedys sobie sprawię, ale na razie to szkoda mi wrzucac dodatkowe killogramy do plecaka i sprawię sobie "oprawkę". Jako że i tak będę pstrykał morskie widoczki to nie powinno stanowić problemu kadrowanie.
ps Chciałbym zobaczyć kogoś kto montuje cało to ustrojstwo na 20 stopniowym mrozie.;)

krzys123
28-01-2006, 20:37
montowalem i nie jest to zadne ustrojstwo,wiecej roboty z zakreceniem jednego pierscienia,masz przkrecony holder wsuwasz mocowanie i filtr i po sprawie 5 sekund wszystkiego............

akustyk
28-01-2006, 20:37
ps Chciałbym zobaczyć kogoś kto montuje cało to ustrojstwo na 20 stopniowym mrozie.;)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.fotoforum.pl/fimages/profilephoto/79/1/original.jpg)
lepszego nie mam, wiec wklejam takie jakie mi kolega zrobil :)

krzys123
28-01-2006, 20:47
Valdek_Tychy, ale jak juz kupisz jakis obiektyw np.72 lub 77mm to dupa zbita,nic nie zastosujesz bo bedziesz mial winiete jak diabli........
porzadny szeroki kat albo jakis obiektyw o stalym swwietle 2.8

Valdek_Tychy
28-01-2006, 21:14
Valdek_Tychy, ale jak juz kupisz jakis obiektyw np.72 lub 77mm to dupa zbita,nic nie zastosujesz bo bedziesz mial winiete jak diabli........
porzadny szeroki kat albo jakis obiektyw o stalym swwietle 2.8

Raczej nie grozi mi zakup takich szkiełek z trzech przyczyn 1.kasa,2.kasa i 3.kasa a ze stałek mam 50mm f:1,8 i przymierzam się do zakupu 20-tki

akustyk
28-01-2006, 21:17
Raczej nie grozi mi zakup takich szkiełek z trzech przyczyn 1.kasa,2.kasa i 3.kasa a ze stałek mam 50mm f:1,8 i przymierzam się do zakupu 20-tki
pierwszy lepszy zoom ultra-szerokokatny ma fi77. a kiedys moze byc potrzebny :)

andrzej_laskowski
28-01-2006, 21:20
Akustyku, czy mi sie wydaje, czy ja tam widze" EOS" na pasku?
Zdrajco.;)
A tak na serio to zabiliscie mi cwieka z tym Cokinem. Może faktycznie warto toto zamontować? Rozumiem że to mocowanie nie jest duże i na stałe można to przykręcić do szkła.

Valdek_Tychy
28-01-2006, 21:44
Wszystko ma swoje wady i swoje zalety to samo tyczy się filterków jaki wybierzesz taki będziesz miał i pewnie będziesz zadowolony i o to chodzi

akustyk
28-01-2006, 22:34
Akustyku, czy mi sie wydaje, czy ja tam widze" EOS" na pasku?
Zdrajco.;)

blad w zalozeniach. ja nigdy nie twierdzilem, ze mialem jakiegokolwiek Nikona :)



Rozumiem że to mocowanie nie jest duże i na stałe można to przykręcić do szkła.
zalezy ile masz miejsca w torbie/plecaku. jesli nie masz za duzo, to wygodniej jest nakrecic pierscien i nakrywac ten pierscien zatyczka (P253). jesli masz miejsce - jak najbardziej mozna trzymac uchwyt nakrecony. dobrze jest i wtedy uzywac zatyczki, ale dla odmiany takiej wsuwanej w uchwyt (P252)...

zobacz:
http://go.to/Cokinfilters
http://www.antymex.com.pl/

ALF
29-01-2006, 03:40
przeczytajcie i pooglądajcie sobie co tu napisałem i jak to wygląda w naturze (http://alf.home.pl/ALF/fotografia/cokin_budowa.htm) :wink:

Valdek_Tychy
29-01-2006, 11:45
Akustyku, czy mi sie wydaje, czy ja tam widze" EOS" na pasku?
Zdrajco.;)

Pozory mogą mylić - ja do mojego zenka mam podpięty pasek z Canona - kurna do nikona nie pasował :mrgreen: