PDA

Zobacz pełną wersję : [ Reportaż ] Klasycznie



admin
27-01-2006, 14:41
Czy klasyczne portrety maja szanse sie bronic? Podyskutujmy :)


[center]https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://digital.pl/foto/klasycznie.jpg) [/center:e24b6e18c4]

pebees
27-01-2006, 14:48
Portret klasyczny, poza mniej :) Niemniej podoba mi się, tylko jakoś białko w prawym oku modelki chyba jest bielsze niż w lewym :) Wiem, czepiam się i źle widzę :D

admin
27-01-2006, 14:54
tylko jakoś białko w prawym oku modelki chyba jest bielsze niż w lewym

Hmmm. Z tego co widze to cala lewa strona twarzy modelki jest jasniejsza. tak to juz jest jak sie chce wydobyc swiatlo i cien :mrgreen:

pebees
27-01-2006, 14:56
Nie, lewa strona twarzy modelki u mnie jest ciemniejsza, przez chyba cień włosów. Chyba, że to zdjęcie to odbicie lustrzane :D

Czornyj
27-01-2006, 15:28
Poza mi się podoba, mamy tu fajną grę modelki z kadrem - rytm rąk tworzy jakby "drugą ramkę", wspartą na tej naturalnej - czy może przekorną sugestię - "kadruj mnie tak". W zdjęciu brak mi trochę ciemniejszego/jaśniejszego tła, które lepiej pokazałoby sylwetkę portretowanej osoby.

goldie
27-01-2006, 15:29
a czy to jest portret czy sylwetka ??? bo dla mnie portret inaczej wygląda ale może się mylę - jak jest inaczej - proszę o wyjaśnienie

Czornyj
27-01-2006, 15:36
a czy to jest portret czy sylwetka ??? bo dla mnie portret inaczej wygląda ale może się mylę - jak jest inaczej - proszę o wyjaśnienie
Jeśliby odnieść tą kwestię do tradycji malarskich, z których fotografia bądź co bądź się wywodzi, to np. niezwykle popularne były nie tylko portrety ukazujące całą sylwetkę, ale nawet portrety konne (uważano, że koń dodaje prestiżu):

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.flwi.ugent.be/nl/upload/courses/rvermeir/Filips_IV_(Velazquez).jpg)

pebees
27-01-2006, 15:57
Portretów jest kilka typów, to akurat nie jest klasyczny, ale na popiersie za dużo, a na 3/4 za mało ;-)

Czornyj
27-01-2006, 16:22
Portretów jest kilka typów, to akurat nie jest klasyczny, ale na popiersie za dużo, a na 3/4 za mało ;-)

Jeśli chodzi o typologię portretów, najlepszą miał Witkacy (przy czym totalnie wymiata typ "z.z."):

Typ A – najdroższy 350zł, fotograficzne podobieństwo, portret wylizany;
Typ B – 250 zł., „rodzaj bardziej charakterystyczny, jednak bez cienia karykatury […] Stosunek do modela obiektywny”;
Typ B + d – 150 zł., „spotęgowanie charakteru, graniczące z pewną karykaturalnością”;
Typ C – bez opłat, ponieważ portrety tego typu powstawały najczęściej w sytuacjach towarzyskich, wyłącznie dla przyjaciół, zasadniczo pod wpływem środków odurzających; „subiektywna charakterystyka modela”, „spotęgowania karykaturalne tak formalne, jak i psychologiczne”;
Typ C + Co – pod wpływem kokainy;
Typ C + Et – pod wpływem eteru;
Typ C + Eu – pod wpływem eukodalu (pochodna morfiny);
Typ D – 100 zł, „rysunek nieszczery”, imitacja typu C na trzeźwo;
Typ E – dowolna interpretacja psychologiczna według intencji Firmy.
Na portrecie poza datą itp. Witkacy nanosił informacje:
N+ - abstynencja od alkolohu, ilość dni i mięsięcy
NP. – abstynencja od papierosów
Cof. – kawa
Herb. – herbata
Pyfko – piwo
p.p.c. – prawie po ciemku
z.z. – zamiast zgwałcenia
FBZ – fajka bez zaciągania się
FZZ – fajka z zaciągniem się
prz. ok. – przez okulary
napafot – na pamięć z fotografii

goldie
27-01-2006, 16:32
dobra a teraz wróćmy do dyskusji na temat zdjęcia Piotra naszego szanownego - klasyczny portret się broni czy nie ??? ja uważam że się broni - jeżeli wykonany jest zgodnie z zasadami portretowania - to jak najbardziej - do tego sepia lub b&w i brawo :)

golden
27-01-2006, 16:49
Może pierwsze wrażenie - ta ręka nad głową - wyszła jakby doklejana co powoduje trochę brak naturalności i swobody

pozdrawiam

alexkoz
27-01-2006, 16:58
może wypowiem się jako totalny amator, odbiorca czysto subiektywny:
bardziej naturalnie chyba by było gdyby modelka prawą rękę jednak oparła o swoje ciało i spojrzała w obiektyw. Układ rąk bardzo mi sie podoba :)
Ogólne wrażenie w odbiorze - bardzo pozytywne.

Gamling
27-01-2006, 17:46
Moim zdaniem sie broni :) Zwlaszcza oswietlenie bardzo mi sie podoba, wlasnie takie lubie!

ars
27-01-2006, 18:00
Istotnie, swiatlo bardzo przyjemne chociaz na buzi jakby go wiecej relatywnie niz na reszcie.. ale ladne jest. Ja zasadniczo lubie wiecej konttrastow, ale to kwesti agustu chyba czasami. A portret klasyczny, no broni sie zapewne skutecznie o tyle o ile daleki jest od rzemieslniczych portretow robionych na wzor paszportowo-legitymacyjny. Emocje sie licza. Ten Piotra jak najbardziej spelnia warunek "emocjonalek", a mam pytanie.. z ilu lamp skorzystales oswietlajac modelke ?

admin
27-01-2006, 18:32
Dwie lampy, przod z duzym softem, kontra z wrotami.

Seeker
28-01-2006, 21:29
Dobrze skadrowane i naswietlone (oczywiscie jak najbardziej subiektywnie).
Lewa reka jakby z innego ujecia (robi takie wrazenie, nie podejrzewam
fotomontazu ;) ).
Ciekawie podswietlone wlosy na wysokosci szyi (sympatyczny efekt)
Ogolnie fotka bardzo pozytywna. Ciekawi mnie jednak inny wariant.

Przednie swiatlo jeszcze bardziej rozproszone, kontra wyraznie slabsza
i reka nie odbiegajaca od tematu (w powyzszej focie reka jakby nie wspolgra
ze wzrokiem. nie wiem w czym rzecz ale tak odbieram).

Zastanawiam sie, czy nie uzyc jeszcze wiekszej ilosci lamp,
niekoniecznie blyskowych.

W kazdym razie czekam na ew. inne warianty, co bynajmniej nie ujmuje
niczego pierwszemu.

PS. ni wiem, czy to portret klasyczny, czy moze jakis inny dziwolag
ale malo mnie to obchodzi, bo fotka robi pozytywne wrazenie ;)

Tomek_R
28-01-2006, 22:00
Podoba sie i to bardzo, duzo dynamiki widac na tym zdjeciu ze wzgedu na pozycje rak. Swiatlo b. dobre. Widac ze przemyslana kompozycjia.

cichy_no_war
29-01-2006, 00:19
Moim zdaniem broni sie. Nie bardzo rozumiem ta poze i to co wyraza.... ale poza tym jak dla mnie bardzo dobrze. Fajne swiatlo, fajna tonacja... wszystko na plus.

mihow
29-01-2006, 01:01
Oczywiście, że portret klasyczny ma szansę się bronić.
Musi być jednak wykonany wg ustalonych zasad, których jeszcze do końca nie opanowałem :)
Oczywiście zawsze znajdzie się ktoś komu nie będzie się podobać i stwierdzi, że "klasyka nie ma już prawa bytu".