PDA

Zobacz pełną wersję : Czy jest szansa na więcej MP w segmencie profi N ?



Gobi
10-12-2007, 14:27
Witam,

pytanie jak w temacie, zaznaczam, że nie jest to żadna prowokacja - mnie po prostu potrzebna do pracy jest lustrzanka C lub N o b.dużej liczbie pikseli.
Od lat związany jestem z N ale niestety nie mogę się doczekać na takie body. Czasami szperacie po forach i macie zapewne dużo świeższe wiadomości na ten temat niż ja.
Zastanawiam się czy jest szansa w N na takie body w najbliższym czasie czy po prostu zmuszony jestem kupić 1Ds MIII.

Pozdrawiam
Gobi

JerzyCP
10-12-2007, 14:56
Czytałem na stronie http://www.luminous-landscape.com/essays/comparison.shtml, że:

"Some informed sources have said that it will be 24MP and that introduction will be Q1 2008, with first shipments in Q2. We'll see."

Pozdrawiam,
Jurek

Gobi
10-12-2007, 16:30
he he, cień nadziei - lepsze to niż nic.
Znając życie jeśli wogóle się pojawi to w okolicach przyszłej gwiazdki.
Na szczęście na decyzję mam jeszcze kwartał :-)

Jacek_Z
10-12-2007, 21:00
chybas nie liczysz na to, że za kwartał wyjdzie info o nowym body? Popatrz sobie na daty ukazywania się kolejnych nowości na półce jednocyfrowców http://www.dpreview.com/previews/nikond3/

zielin
10-12-2007, 22:22
chybas nie liczysz na to, że za kwartał wyjdzie info o nowym body? Popatrz sobie na daty ukazywania się kolejnych nowości na półce jednocyfrowców http://www.dpreview.com/previews/nikond3/

no ale od paru lat co roku coś nowego na półce profi sie dzieje
albo nowy numerek ( bez skojarzeń ) albo jakaś literka nowa
tu jakiś "s"-ik jakieś "h" albo "x"
co roku roszady

kto wie moze ... 2008 .... moze D3X ? ;]

Kaleid
10-12-2007, 22:38
Canon już się wypstrykał z nowości. Biorąc pod uwagę że profi body odswieża się średnio co trzy lata, nie spodziewałbym się wielkich rzeczy w przyszlym roku. Jedyne co im sensownego zostało do wypuszczenia, to 5D II - ale chyba killera zadnego tez tu nie bedzie, co by nie zabic 1DIII i DsIII. Nikon pewnie w pierwszej kolejności pokaże następce D80tki - bedzie to aparat z matryca podobna do D300, tyle ze wolniejszy i w gorszej karoserii. Nikon zapowiedział też rozszerzenie linii FXów..także moze cos w przyszłym roku...aczkolwiek niesadze by stało się to wczesniej niż w okolicy wakacji.

peecee
10-12-2007, 22:39
też mi się wydaje, że 2008 przyniesie jakąś literkę (literki) ale stawiam ponownie na "przed świętami" to 12Mpixeli to jednak trochę mało w porównaniu z canonem

Gobi
11-12-2007, 08:45
No Canon to już faktycznie doszedł do ściany której IMO długo nie przeskoczy jeśli chodzi o ilość MP.
Z drugiej jednak strony pod tym względem nie miał i nadal nie ma konkurencji.
Trochę dziwi mnie polityka Nikona pod tym względem, zwłaszcza teraz gdy mają fajnego FX'a.
Skleić ;-) takie dwa i gotowy kiler FF 24.6MP.

eko-mar
11-12-2007, 16:03
No Canon to już faktycznie doszedł do ściany której IMO długo nie przeskoczy jeśli chodzi o ilość MP.
Z drugiej jednak strony pod tym względem nie miał i nadal nie ma konkurencji.
Trochę dziwi mnie polityka Nikona pod tym względem, zwłaszcza teraz gdy mają fajnego FX'a.
Skleić ;-) takie dwa i gotowy kiler FF 24.6MP.

Nie wiem dlaczego wszyscy uwzieli się na te MP , jeżeli ktoś nie robi dużych formatów (naprawdę dużych) to 12MP wystarczy. Ameryki nie odkryję jak powiem, że wzrost ilości pix. wiąże się z szumami. Doskonale to widać na przykładzie 1Ds MK III vs 3D. Ja raczej liczę (tego bym chciał) na postęp w jakości matryc i szkiełek... no i żeby w końcu powrócili do kalibrowanego ISO 100

pozdrawiam

Jacek_Z
11-12-2007, 16:17
Nie wiem dlaczego wszyscy uwzieli się na te MP , jeżeli ktoś nie robi dużych formatów (naprawdę dużych) to 12MP wystarczy. Ameryki nie odkryję jak powiem, że wzrost ilości pix. wiąże się z szumami. Doskonale to widać na przykładzie 1Ds MK III vs 3D. Ja raczej liczę (tego bym chciał) na postęp w jakości matryc i szkiełek... no i żeby w końcu powrócili do kalibrowanego ISO 100

pozdrawiam
nie ma nakazu kupowania body po ponad 20 tys. Ale dobrze jest mieć wybór. Wzrost szumów na wysokim ISO to nie problem dla wielomegapikselowych body, bo ich główne przeznaczenie jest inne (patrz na czułości średnioformatowców).
Widać, że ciężko (niemożliwe wręcz) będzie zrobić coś uniwersalnego. D3 to świetne body, ale bardziej fotoreporterskie, "studyjnym" atutem tego body jest plastyka wynikająca z FF. Trochę dziwi sklejenie linii X i H zamiast pogłębienia specjalizacji. A może coś nowego się pokaże? Za rok? Tylko D4 to by oznaczało następcę D3, a gdyby chcieli zrobić D3X, to to co zrobili powinni nazwać D3H, a nie nazwali. Dlatego mam obawy co do szybkiego pojawienia się nikona z wieloma MPx.

Kaleid
11-12-2007, 16:24
Ja raczej spodziewałbym się jakiegos FXa o wyzszej rodzielczosci w korpusie a`la D300 (cos o czym Nikon wspominal ostatnio) niż D3x. Do zastosowan bardziej studyjnych nie jest raczej potrzebny korpus D3-podobny. To by bylo rozsadniejsze moim zdaniem rozwiazanie. Sklejenie H i X w jeden aparat, może taki przyszly ruch potwierdzac. Jesli mieliby lada dzien wydac cos w korpusie D3 o wyzszej rozdzielczosci..to nazwaliby go D3h. Ale tak się nie stało.

Jacek_Z
11-12-2007, 16:42
Ja raczej spodziewałbym się jakiegos FXa o wyzszej rodzielczosci w korpusie a`la D300 (cos o czym Nikon wspominal ostatnio) niż D3x. Do zastosowan bardziej studyjnych nie jest raczej potrzebny korpus D3-podobny. To by bylo rozsadniejsze moim zdaniem rozwiazanie.
zgadza się. Dodałeś mi trochę nadziei :-D, mnie body takie jak D200 zadowala (może poza zasilaniem i ostrością jpg), a pewnie dadzą wyświatlacz 3 cale, menu jak D300 i D3.

njght_84
18-12-2007, 13:49
hehee! nie znacie historii modeli canona? a może wyjdzie canon 3d(s) konkurent dla d3, przypomnę że nikon dalej nie ma odpowiednika dla 5d i żaden d300 mu nie dorównuje pod dwoma względami:D, tym bardziej dla 1dsIII poza tym gdzieś czytałem w zapowiedziach d3 tańszy od d1III a tu lipa..

12MP było chyba 2-3 lata temu w 5d:D, wiem wiem zaraz będzie lincz, więc na pewno wejdzie jakiś "X".. Zresztą dziwi mnie ten nikon d3 zabił d2, szybkością "H" super iso, ale matryca FF co przy dx daje 5MP.. canon ma ponad 20MP więc taki do wszystkiego, a co jest do wszystkiego;)

Terrorysta
18-12-2007, 14:08
HeHe !!

markB
19-12-2007, 18:31
Chodzą słuchy, że ponad 20 MP Nikon ma się pojawić przed Pekinem. Ja sądzę raczej, że przed Photokiną, bo przecież "sportowcy" już mają D3. W 2009 ma być też nowy FF Fuji 2 x 12 MP. Może więc będzie dużo do wyboru w drogim segmencie.

fotofun
20-12-2007, 10:48
To ja po raz kolejny pozwolę sobie zacytować Thom Hogana i jego nowe sugestie dotyczące "wielomeagapixelowej" lustrzanki Nikona:

"However, I want to make another comment about Nikon's pro advertising with the D3. Notice anything about it? Well, it avoids studio and resolution situations. Nikon is advertising the D3 as if it were a D3h. That just might give you a clue as to whether Nikon really has another pro body up its sleeve (hint: let the clue hit you over the head a few times). Even the lenses that were introduced with the D3 are a clue. Quick, what lenses will a photojournalist or sports shooter want? Why fast 14-24mm, 24-70mm, and 70-200mm for the photojournalist and long telephotos with VR for the sports shooter. Hmm. What lenses were introduced with the D3?

A studio or landscape shooter wants both a different camera and a different lens set. Wouldn't an 85mm f/1.4G AF-S be perfect for the studio shooter? Wanna guess when such a lens might be announced?

My guess is that Nikon's D3 campaign is telegraphing its intent to have another pro camera in the not-too-distant future (e.g. within a year)."


Pełen tekst na http://www.bythom.com/

Kaleid
20-12-2007, 15:48
A ja wciaż podtrzymuje zdanie ze D3xa nie bedzie, bynajmniej nie w najbliższym czasie. Nie wydaje się Wam ciekawostką grip do D300 ? MB-D10..no wlasnie, dlaczego nie MB-D300 ? Przeciez jest MB-D200, MB-D100, MB-D80.. Plus ta konstrukcja, bez wpustu w komorę baterii. Moim zdaniem kolejny FX bedzie korpusie bliźniaczym do D300 - z oczywiście wyraźnie większą rozdzielczością, niższą niż D3 prędkością, oraz ceną gdzieś pomiędzy następcą 5D i D3. Nazwa gripa i jego konstrukcja może sugerować to, że został on przewidziany do jeszcze jednego aparatu..., i myślę ze Nikon będzie kombinował bardziej w tym kierunku, niz wypuszczaniem D3 z matrycą o większej rozdzielczości.

markB
20-12-2007, 16:01
1. Następca 5D, czyli podobno 7D, ma zejść z ceną jeszcze niżej od 5D. Rozdzielczość matrycy nie ma być zmieniona, ale aparat będzie szybszy i zaopatrzony w niektóre nowości, które już pojawiły się w Markach DIII.
2. Mniejsza profesjonalna puszka Nikona z FX też jest planowana. Sugeruje to też Thom na swojej stronie. Utrzymuje, że rozdzielczość pozostanie taka sama jak w D3, a sprzęt pojawi się na początku 2009 roku. Z ta drugą datą mógłbym ewentualnie się zgodzić, ale uważam, że rozdzielczość zostanie zwiększona do czegoś w granicach 14-18 MP.

Kolekcjoner
20-12-2007, 16:23
Thom Hogan jednak dość często się mylił w swoich przewidywaniach także nie wiem czy to jest taka dobra wyrocznia.

Jacek_Z
20-12-2007, 16:43
A ja wciaż podtrzymuje zdanie ze D3xa nie bedzie, bynajmniej nie w najbliższym czasie. Nie wydaje się Wam ciekawostką grip do D300 ? MB-D10..no wlasnie, dlaczego nie MB-D300 ? Przeciez jest MB-D200, MB-D100, MB-D80.. Plus ta konstrukcja, bez wpustu w komorę baterii. Moim zdaniem kolejny FX bedzie korpusie bliźniaczym do D300 - z oczywiście wyraźnie większą rozdzielczością, niższą niż D3 prędkością, oraz ceną gdzieś pomiędzy następcą 5D i D3. Nazwa gripa i jego konstrukcja może sugerować to, że został on przewidziany do jeszcze jednego aparatu..., i myślę ze Nikon będzie kombinował bardziej w tym kierunku, niz wypuszczaniem D3 z matrycą o większej rozdzielczości.
też wychwyciłem ten niuans w nazwie gripa, ale nie wiązałem go konkretnie z tym kolejnym body FF, a po prostu z być może przypasowaniem do kolejnego modelu - jakiegokolwiej, FX czy DX. Do tej pory było wkurzające, że co body to inny grip. Dla Nikona to może i fajnie, bo mają zbyt, ale dla użytkowników - denerwujące. Mam nadzieję, że MB-D10 będzie pasował do 2-3 modeli body.

co do następnego modelu FF - to są dwie opcje. Albo FX tani, zostaną przy tej samej matrycy (mniejsze koszty) i wtedy body takie jak linia D200/300, mniej klatek/s - okolice 5. Mogło by zejść z ceną poniżej 10 tys.
Druga wersja - to FX o wielu MPx. Nie wiem jaką dadzą wtedy obudowę. Może podobną do D3, bo przy prawdopodobnej cenie w okolicach 20 tys dawanie opakowania z d300 może być kontrowersyjne (marketingowo). Oczywiście to body będzie wolniejsze, dużo danych do przemielenia, a i priorytety "studyjne" są inne. Pewnie z 5 kl/s.
Jestem ciekaw które body wypuszczą jako pierwsze, bo pewnie wyjdzie takie i takie. Na razie wiem, że będzie miało z 5 kl/s :mrgreen:, a to najmniej ważny parametr.
Dla mnie to istotne info, bo nie wiem czy czekać, czy brać D3.
Proszę bez komentarzy, że brać, bo uciekają kadry. Mam czym robić zdjęcia, nic mi nie przepada.

eko-mar
20-12-2007, 16:59
.... poza tym gdzieś czytałem w zapowiedziach d3 tańszy od d1III a tu lipa..

Każdy by tak chciał, żeby lepszy był tańszy :mrgreen:


12MP było chyba 2-3 lata temu w 5d:D, wiem wiem zaraz będzie lincz, więc na pewno wejdzie jakiś "X".. Zresztą dziwi mnie ten nikon d3 zabił d2, szybkością "H" super iso, ale matryca FF co przy dx daje 5MP.. canon ma ponad 20MP więc taki do wszystkiego, a co jest do wszystkiego;)

Moim zdaniem większe powodzenie miałby sprzęt do studia, gdyby do średnio wypasionej puszki dali matrycę FF(FX) o dużej rozdzielczości (20-22 MP) i odpowiednio niższą cenę bo ta na 1Ds IIImk to jakaś z kosmosu.
Natomiast wszystkomający D3 tak naprawdę to może być do wszystkiego...i cena niezła.

PS. sorki za "refleks szachisty" , zanim ukończyłem pisanie (jestem w pracy) MOD mnie uprzedził.

Kolekcjoner
20-12-2007, 17:14
(.....)
Natomiast wszystkomający D3 tak naprawdę to może być do wszystkiego...i cena niezła.
(....)

Wiesz tylko jak coś jest do wszystkiego to jest do n.... :lol: :mrgreen:.

JK
20-12-2007, 17:15
I tylko pamiętajcie o tym, że ten globalny przyrost ilości pikseli nie daje już takiego wielkiego przyrostu detali. Jeśli mamy matrycę np. 4200x2800, czyli ok. 12mpix, to żeby mieć 6300x4200 matryca musi mieć ponad 26mpix, a żeby podwoić te liczby (8400x5600) trzeba już mieć matrycę 47mpix. Przyrosty jakości będą coraz mniejsze, znów zaczną się kłopoty z szumem , a wymagania dotyczące kart pamięci, kompów, płyt, itd., będą coraz większe. Czternasto-bitowy RAW z takiego 26mpix cuda będzie miał około 25 megabajtów, a z 47mpix około 50 megabajtów. TIFFy to odpowiednio 80 megabajtów i 140 megabajtów. Tu gdzieś musi zostać znaleziona granica rozsądku. Ale gdzie ona będzie, to zobaczymy.

Kolekcjoner
20-12-2007, 17:27
(....) Tu gdzieś musi zostać znaleziona granica rozsądku. Ale gdzie ona będzie, to zobaczymy.

Wszystko to Jacku prawda (RAW z Ds-a ma ok. 25 MB) ale o roządek to ja bym w tym względzie producentów nie podejrzewał :(.

eko-mar
20-12-2007, 18:21
Wiesz tylko jak coś jest do wszystkiego to jest do n.... :lol: :mrgreen:.

Ta teoria w tym przypadku na szczęście się nie sprawdziła

Jacek_Z
20-12-2007, 19:09
I tylko pamiętajcie o tym, że ten globalny przyrost ilości pikseli nie daje już takiego wielkiego przyrostu detali. Jeśli mamy matrycę np. 4200x2800, czyli ok. 12mpix, to żeby mieć 6300x4200 matryca musi mieć ponad 26mpix, a żeby podwoić te liczby (8400x5600) trzeba już mieć matrycę 47mpix. Przyrosty jakości będą coraz mniejsze, znów zaczną się kłopoty z szumem , a wymagania dotyczące kart pamięci, kompów, płyt, itd., będą coraz większe. Czternasto-bitowy RAW z takiego 26mpix cuda będzie miał około 25 megabajtów, a z 47mpix około 50 megabajtów. TIFFy to odpowiednio 80 megabajtów i 140 megabajtów. Tu gdzieś musi zostać znaleziona granica rozsądku. Ale gdzie ona będzie, to zobaczymy.
Zgadza się. Jak ktoś pracuje na przygotowalni B1 do ofsetu to nawet kilkuset megowe pliki nie są dla niego szokiem. Chciałbym miec te 47 MPx. Pewnie nie byłoby to moje jedyne body, ale gdyby nawet - to nie jest problem ograniczyć mu rozdzielczość (nawet w Nef - canon wprowadził sRAW). Prawie wszyscy tutaj fotografują z max dostępną im jakością. Ja jak może zauważyliście - nie. Często robię w jpg, a bywało, że wcale nie L i nie fine! Dostając kasę za zdjęcia ma się inne podejście. Klient dostaje to za co zapłacił. Nie więcej. Jak chce więcej - niech więcej zapłaci. Często nie pracuje się na max możliwości. Nie martwcie się o zawodowców i nie przykładajcie kryteriów ze swojej fotografii. Zapewne chcecie, by każde zdjęcie było naj, naj. W reklame tak nie jest i ma to swoje uzasadnienie.
Wg mnie body o 12 MP wystarcza nawet najbardziej zaawansowanemu fotoamatorowi, takiemu który robi wystawy swoich fotografii, wystarczy wielu zawodowcom (fotoreporterzy itp).
Body o 20 i więcej MPx to działka już bardzo nielicznej nawet wśród zawodowców grupy. Niewielu ma tak specyficzne potrzeby. Dlatego średnio rozumiem pytania o takie aparaty, no chyba, że ktoś jest tez z branży reklamowej.
Ostatnio widzę jednak, że świadomośc co do tego jak wiele to jest te 10 czy 12 MP wzrosła i nie ma już prawie ciśnienia na zwiększenie ilości pikseli u zdecydowanej większościu fotografów.

fotofun
20-12-2007, 20:40
Thom Hogan jednak dość często się mylił w swoich przewidywaniach także nie wiem czy to jest taka dobra wyrocznia.

A pokaż mi kogoś, kto w swoich przewidywaniach na temat przyszłości lustrzanek w Nikonie nie pomylił sie wcale? Przecież to są tylko przewidywania. Raz się trafi a raz nie. Hogan zdecydowanie częściej trafia. Przypomnijcie sobie choć ostatnie szaleństwo z oczekiwaniem na nowy flagowy DSLR. Na dobre zaczęło się przed PMA 2007 gdy wyszła pogłoska od Nikoniansów. Potem niemal co miesiąc ktoś mówił to już, to już (czerwiec, lipiec itd). Hogan twardo pisał, że czeka na nowość przed mistrzostwami świata w Tokyo. Nawet odpowiednio zaplanował urlop aby nie przegapić premiery (chyba był na Safari w Afryce). Bingo.

To co mi się podoba czytając jego prognozy to to, że za każdym razem uzasadnia czemu tak a nie inaczej wnioskuje. Nigdy nie słodzi, raczej stara się pisać z rozwagą (patrz o ostatnie teksty np: http://www.bythom.com/rush.htm)
Opiernicza kiedy uznaje, że trzeba (seria małpek Nikona - Coolpix).

Co do MB-D10 to wiele osób od samego początku zwracało uwagę czemu grip do D300 nie nazywa się MB-D300. Chyba właśnie Hogan potraktował to jako taką "cichą" zapowiedź FX w skórze D200/D300 czyli D10 - odpowiednika 5D u Canona.

Co będzie pierwsze? "D10" czy "D3x" pewnie tylko góra w Nikonie wie (no może i księgowi ;) ). Hogan stawia na "D3x" ja nie podejmuję się zabierać w tym temacie głosu i tylko cytuję tych co mają lepsze źródła ;)

sailor
29-12-2007, 13:49
Chciałbym miec te 47 MPx.

ja tez :D


Często robię w jpg, a bywało, że wcale nie L i nie fine! Dostając kasę za zdjęcia ma się inne podejście. Klient dostaje to za co zapłacił. Nie więcej. Jak chce więcej - niech więcej zapłaci. Często nie pracuje się na max możliwości.

ja mam troche inne podejscie .. zawsze robie z max jakoscia. nawet jak zdjecia maja byc tylko do netu. bo okazuje sie na przykald ze te same zdjecia po roku maja pojsc do folderu czy plakatow. bo kleint ma taka zachcianke. i nie trzeba robic kolejnej sesji, klient placi troche mniej a ja mam znacznie mneij roboty - wszyscy zadowoleni :)

Kolekcjoner
29-12-2007, 13:55
(....) Chciałbym miec te 47 MPx. (....)

Już niedługo Jacku :D.

Jacek_Z
29-12-2007, 14:41
nawet jak zdjecia maja byc tylko do netu. bo okazuje sie na przykald ze te same zdjecia po roku maja pojsc do folderu czy plakatow. bo kleint ma taka zachcianke. i nie trzeba robic kolejnej sesji, klient placi troche mniej a ja mam znacznie mneij roboty - wszyscy zadowoleni :)
przewiduję takie sytuacje i wtedy też tak robię. Jakieś tam doświadczenie w obcowaniu z klientami mówi mi co może być później i robię to co uważam, że może w efekcie być potrzebne. Czasami wyższą jakość, czasami dodatkowe ujęcia itd.
Czasami np robię testy z modelką i gdy jest ciekawa dziewczyna, atrakcyjny temat, stylizacja - na części sesji robie w nef, mimo, że zdjęcia w ogóle nie są zamówione itd.

mmosk
31-12-2007, 21:11
Dla mnie z tych waszych rozmow wynika tylko jedno. Spadna ceny D300 i D3 a i pojawia sie pewnie jakies w sprzedazy i to calkiem tanio. a ja tylko na to czekam. Jestem zawsze krok do tylu. ale szczesliwy.