PDA

Zobacz pełną wersję : PC, lamtop, router, net



Ghq
09-12-2007, 21:27
Mam na PC internet z kablówki, a chcę rozdzielić go na laptopa. Kupiłem router Pentagram Cerberus WiFi 802.11g Lite i nie wiem jak wszystko podłączyć, skonfigurować.
Może ktoś mi pomóc?

Klos
09-12-2007, 21:36
przeczytales instrukcje routera ?

yaqb
09-12-2007, 21:38
Mam na PC internet z kablówki, a chcę rozdzielić go na laptopa. Kupiłem router Pentagram Cerberus WiFi 802.11g Lite i nie wiem jak wszystko podłączyć, skonfigurować.
Może ktoś mi pomóc?

Chcesz to połączyć wszystko po kablu czy po WIFI??

Ghq
09-12-2007, 21:53
przeczytales instrukcje routera ?
Nie mam.


Chcesz to połączyć wszystko po kablu czy po WIFI??

Z laptopem to przez WIFI, z PC kablem (nie znam się na tym).

peecee
09-12-2007, 21:58
dasz radę zapiąć ten router bezpośrednio do kablówki (jest on pod nią przystosowany) -> jeśli tak to:
z kompem na początek łaczysz się kablem i ustawiasz wszystkie parametry jak: login, hasło, MAC adresy do wifi itp...
próbujesz czy załapie ci laptop po wifi - powinien załapać przy prawidłowym ustawieniu (pamietaj o save i resecie routera)
jeśli masz wifi do kompa po prawidłowej konfiguracji możesz próbować kompa podłaczyć przez wifi - jednak reguła jest taka że zawsze na początek kabel ;)

yaqb
09-12-2007, 22:04
Jak uruchomisz to wszystko to zaszyfruj sobie połączenie przez WIFI, by nikt Ci się nie podłączył pod Twoje łącze na lewo:) Ja tego doświadczyłem i wiem co mówię:)

Ghq
09-12-2007, 22:13
dasz radę zapiąć ten router bezpośrednio do kablówki (jest on pod nią przystosowany) -> jeśli tak to:
z kompem na początek łaczysz się kablem i ustawiasz wszystkie parametry jak: login, hasło, MAC adresy do wifi itp...
próbujesz czy załapie ci laptop po wifi - powinien załapać przy prawidłowym ustawieniu (pamietaj o save i resecie routera)
jeśli masz wifi do kompa po prawidłowej konfiguracji możesz próbować kompa podłaczyć przez wifi - jednak reguła jest taka że zawsze na początek kabel ;)

Tylko, że mam PC podłączony kablem Ethernet z modemem Thomson TCM420/
Jest to jedyne wejście Ethernet w modemie i PC/

mariuniu
09-12-2007, 22:47
Tylko, że mam PC podłączony kablem Ethernet z modemem Thomson TCM420/
Jest to jedyne wejście Ethernet w modemie i PC/

Wypinasz kabel z PC i podpinasz pod port opisany WAN w ruterze (czyli podłączasz modem do rutera ). PC podłączasz do jednego z pozostałych czterech portów opisanych jako LAN w ruterze - powinny byc zdaje się 4 x rj45. Później wszystko konfigurujesz według instrukcji obsługi - najprawdopodobniej do usatwień rutera dostaniesz się poprzez przeglądarkę internetową uruchomioną na PC. Oczywiście w przeglądarkę nalezy wpisać odpowiedni adres który z pewnością znajdziesz w instrukcji rutera. Pozdrawiam.

Jacek_Z
11-12-2007, 01:15
Mam na PC internet z kablówki, a chcę rozdzielić go na laptopa.
Internet dostajesz po LAN, a komputer jest identyfikowany po jakis tam cyferkach?
No to musisz drugiemu kompowi nadac te same numerki, bo zapewne dostałes dostęp na jedno stanowisko.

mariuniu
11-12-2007, 07:39
Internet dostajesz po LAN, a komputer jest identyfikowany po jakis tam cyferkach?
No to musisz drugiemu kompowi nadac te same numerki, bo zapewne dostałes dostęp na jedno stanowisko.

Jeżeli tylko provider który dostarcza mu internet po kablówce nie stosuje zabezpieczeń nie pozwalajacych na rozdział internetu, to nie musi. Musi po prostu pod te "numerki" czyli pod ten adres IP odpowiednio skonfigurować ruter. Ruter będzie podłączony do modemu w miejscu gdzie dawniej komputer więc to ruter będzie musiał mieć ustawiony adres IP taki jak poprzednio miał komputer PC. Za ruterem będzie miał zupełnie inną sieć (jakby swój wewnętrzny LAN) którą może sobie adresować niezależnie zupełnie inną grupą adresów IP - najprościej jest ustawić w ruterze włączony serwer DHCP (ze zdefiniowanym zakresem adresowania) i wtedy ruter będzie przydzielał podłączonym komputerom adresy IP. Oczywiście wszystko wtedy gdy provider umozliwia podział tego co mu daje na kilka komputerów. Jest to ruter z WiFi więc nalezy pamiętać o wspomnianym poprzednio włączeniu zabezpieczeń, czyli szyfrowania i najlepiej filtrowania po adresie fizycznym MAC - w jakiś sposób zabezpieczy to przed "lewymi" podłączeniami po WiFi. A tych samych numerków drugiemu komputerowi nadac nie może bo pomijając inne techniczne aspekty to nastąpiłby konflikt adresów IP - w obrębie jednej sieci nie może być dwóch jednocześnie pracujących maszyn o jednakowym IP. A w sumie po to kupił ruter żeby korzystać z internetu na obu komputerach niezależnie - a nie raz na jednym a innym razem na drugim. Pozdrawiam.