PDA

Zobacz pełną wersję : AF D300 - ustawienia



Maciej Służenko
09-12-2007, 20:49
No i jestem w kropce. Biegam po menu przestawiam, staram się pojąć i... nie kumam :)
1. Funkcja a8 przestawia ilosć punktów AF z 11 na 51 - to rozumiem i to mi działa
2. Funkcja a3 - dynamiczny wybór pola ostrości. Zmieniam 9,21,51 i 51 D. Róznice widze tylko na 3D. We wszystkich pozostałych wciąż mam 51 punktów w wizjerze. Może mi ktoś wyjasnic na czym polega dynamiczny wybór pola.
3 Funkcja a4 - blokada śledzenia. Czym się ją aktywuje ?
4. Do czego mam wykorzystywac klawisz AF-ON. Zawsze aktywowałem w aparatach AF poprzez spust. Kiedy jest wskazane (wygodne) by włączac przez przycisk ?

Pawel Pawlak
09-12-2007, 21:12
No i jestem w kropce. Biegam po menu przestawiam, staram się pojąć i... nie kumam :)
1. Funkcja a8 przestawia ilosć punktów AF z 11 na 51 - to rozumiem i to mi działa
2. Funkcja a3 - dynamiczny wybór pola ostrości. Zmieniam 9,21,51 i 51 D. Róznice widze tylko na 3D. We wszystkich pozostałych wciąż mam 51 punktów w wizjerze. Może mi ktoś wyjasnic na czym polega dynamiczny wybór pola.
3 Funkcja a4 - blokada śledzenia. Czym się ją aktywuje ?
4. Do czego mam wykorzystywac klawisz AF-ON. Zawsze aktywowałem w aparatach AF poprzez spust. Kiedy jest wskazane (wygodne) by włączac przez przycisk ?

ad.2
zależnie od wybranego trybu, górny wyświetlacz pokaże Ci ilość aktywnych pól, po naciśnięciu "klucza/pytajnika" zobaczysz podgląd na dużym LCD, ze wskazaniem które obecnie pola są aktywne (zawsze środkowe jest główne, a wokół są pomocnicze), we wizjerze zobaczysz położenie pola głównego.

ad.3
Określa interwał czasowy co jaki AF stara się ponownie złapać ostrość w wybranych polach. Jeśli np. panoramujesz jakiś obiekt, to ustawiasz długą zwłokę, żeby AF nie przeskoczył Ci np. na przedmioty które chwilowo zasłonią Ci cel Twojego panoramowania. Jeśli miałbyś wyłączoną zwłokę, i w czasie panoramowania w zakresie pól AF znalazło się coś co jest bliżej niż Twój cel, AF natychmiast złapałby ostrość na tę przeszkodę.
Co innego jeśli np. łapiesz ostrość na obiekt który porusza się w Twoją stronę. Wtedy wyłączasz zwłokę, ponieważ inne ustawienie, może spowodować że AF będzie zostawał z tyłu, za obiektem.

ad.3
AF-ON można wykorzystać w wielu sytuacjach do realizacji różnych celów. poszukaj na forum, było opisanych wiele sposobów. A najlepiej, sięgnij po niego kiedy uznasz że jest Ci potrzebny a nie szukaj dla niego zastosowania ;)

jordash
09-12-2007, 21:15
ale tak w ogole zadowolony jestes z tego pudelka?

Maciej Służenko
09-12-2007, 21:29
ale tak w ogole zadowolony jestes z tego pudelka?

Tak. Puszka jest świetna, bałem się jakości obrazu (mam przyzwyczajenia z S3pro) jak na razie (głównie światlo sztuczne - nie miałem okazji na plener) jest lepiej niż się spodziewałem. Porównując do D80 jest duuuużo lepiej.

Maciej Służenko
09-12-2007, 22:01
ad.2
zależnie od wybranego trybu, górny wyświetlacz pokaże Ci ilość aktywnych pól, po naciśnięciu "klucza/pytajnika" zobaczysz podgląd na dużym LCD, ze wskazaniem które obecnie pola są aktywne (zawsze środkowe jest główne, a wokół są pomocnicze), we wizjerze zobaczysz położenie pola głównego.


Mozna zatem powiedzieć że w dynamicznym AF, aparat uzywa więcej niż jednego punktu w przeciwieństwie do pojedynczego AF ? Mimo tego że w wizjerze w obu przypadkach widzę jeden punkt ?

rex rex
09-12-2007, 22:37
Witajcie pomóżcie gdzie znależć podbicie kontrastu w przetwaraniu obrazu ,już to miałem i wcięło :)

rex rex
11-12-2007, 01:51
skoro nic nie piszecie :) to chociaż napiszcie co oznacza kropeczka i l przy wybieraku głownym nie mogę znależć zastosowania a inst,, nie mam :)

krzysztof jot
11-12-2007, 02:12
Co innego jeśli np. łapiesz ostrość na obiekt który porusza się w Twoją stronę. Wtedy wyłączasz zwłokę, ponieważ inne ustawienie, może spowodować że AF będzie zostawał z tyłu, za obiektem.


nie musisz jej wyłanczać, nie ma wpływu na opoźnienie czy przyspieszenie AF, po prostu jesli w trakcie sledzenia jakiegokolwiek obiektu coś ci przypadkiem wlezie w kadr ( dziecko, słup, TIR :) to AF niejako nadal bedzie sledził "z matematycznego punktu widzenia" tamten obiekt i na TIRa przełaczy sie albo za jakis czas, albo za nieco krótszy albo... niezdąży bo TIR bedzie szybszy :)
Wiec to na jaka zwłoke ustawisz "przerwe" w sledzeniu uzaleznione jest od specyfiki Twojej pracy - jesli zakładasz ze bywa iz czasem włazi ci cos na moment w kadr i tracisz ostrosc, ustaw zwłoke na LONG - wtedy tylko dłuzszy pobyt w kadrze obiektu niezidentyfikowanego przerwie/zmieni prace AF

kabanos
11-12-2007, 02:19
skoro nic nie piszecie :) to chociaż napiszcie co oznacza kropeczka i l przy wybieraku głownym nie mogę znależć zastosowania a inst,, nie mam :)
ta kropeczka i L oznacza blokade zmieniania pol AF wybierakiem tzn. jak masz na kropeczke ustawione to pola mozesz normalnie zmieniac a jak zmienisz na "L" (lock) to zablokujesz pole AF tak zeby czasem przypadkowo nie zmienic. ja w swoim d200 czasem niechcacy zmienie przykladajac okiem do wizjera bo wybierak jest u mnie bardzo czuly w D80 mi sie to nie zdazalo tam wedlug mnie byl mniej czuly i lepszy pod tym wzgledem

rex rex
11-12-2007, 09:28
Wielkie dzięki przedtem wlczyłem D50 a tam tego niet :) tak jak i w f75 instrukcję mam tylko po niemiecku a tu czytać nie potrafię :) jeszcze jeden mały dylemat z tym ustawieniem np kontrstu w przetwarzaniu obrazu ,przydało by sie przy jpeg już raz to znalazłem lecz za diabła nie wiem gdzie :)

QuadMan
12-12-2007, 00:06
Witam,


Wielkie dzięki przedtem wlczyłem D50 a tam tego niet :) tak jak i w f75 instrukcję mam tylko po niemiecku a tu czytać nie potrafię :) jeszcze jeden mały dylemat z tym ustawieniem np kontrstu w przetwarzaniu obrazu ,przydało by sie przy jpeg już raz to znalazłem lecz za diabła nie wiem gdzie :)

W "Menu Fotografowania" masz opcje: Dopasuj przetwarzanie obrazu, wybierasz zapisz/edytuj, zmieniasz co chcesz, np wyostrzanie, kontrast, czy nasycenie i zapisujesz ustawienia. Póżniej, korzystając z opcji: ustaw przetwarzanie obrazu wybierasz swoje ustawienia. Tyle.

Pozdr, QuadMan

rex rex
12-12-2007, 11:26
Witaj gdyby to tak proste było to nie prosiłbym o pomoc ,mankament jest w tym iż robię to według Twojej rsdy lecz kontrast i jasność świecą na szaro i nie mam możliwości ruchu ,nie wiem może jakaś funkcja ma być dodatkowo zał lub wył ...pozd DAREK

Pawel Pawlak
12-12-2007, 11:51
Witaj gdyby to tak proste było to nie prosiłbym o pomoc ,mankament jest w tym iż robię to według Twojej rsdy lecz kontrast i jasność świecą na szaro i nie mam możliwości ruchu ,nie wiem może jakaś funkcja ma być dodatkowo zał lub wył ...pozd DAREK
Wyłącz A.D-Lighting

rex rex
12-12-2007, 11:55
Paweł wielkie dzięki dziaaaaaała :) tylko powiedz mi jeszcze co to było co wyłączyłem :)

Pawel Pawlak
12-12-2007, 12:00
Paweł wielkie dzięki dziaaaaaała :) tylko powiedz mi jeszcze co to było co wyłączyłem :)ADL powoduje lepsze naświetlanie cieni i ochronę świateł (np. sceny o dużych kontrastach) Dlatego przejmuje kontrolę nad kontrastem i jasnością :)

rex rex
12-12-2007, 12:18
No tak masz rację przecierz jedno drugiemu kontruje więc musiała być jakas wsółzależność :) wielkie dzięki wiesz lubię sobie strzelać mocno kontrastowe fotki czasami i chciałem już z aparatu miec taki materiał nie grzebiąć w PS ,dzieki śliczne, pozd DAREK

carreras
17-06-2008, 23:05
Witam,

musze przyznac, ze wciaz borykam sie z ustawieniami AF w D300 i choc probuje wszystkie warianty po kolei to wciaz czesto trace ujecia, bo wychodza nie ostro. Zwlaszcza mam problemy z ustawieniem na froncie "C". Nie wiem wtedy jak ustawic najlepiej pokretlo "przy prawym kciuku". Ostatnio "poluje" na ptaki w locie i nawet bociany z dosc bliska nie wychodza ostro. Czy mozecie napisac jakie macie ustawienia AF w menu i na body, oraz dlaczego wlasnie takie - moze to pomoze mi + pewnie wielu innym posiadaczom D300 szybciej dobrac wlasciwe parametry.

dziekuje !

Orkaniusz
18-06-2008, 01:59
Witam,

musze przyznac, ze wciaz borykam sie z ustawieniami AF w D300 i choc probuje wszystkie warianty po kolei to wciaz czesto trace ujecia, bo wychodza nie ostro. Zwlaszcza mam problemy z ustawieniem na froncie "C". Nie wiem wtedy jak ustawic najlepiej pokretlo "przy prawym kciuku". Ostatnio "poluje" na ptaki w locie i nawet bociany z dosc bliska nie wychodza ostro. Czy mozecie napisac jakie macie ustawienia AF w menu i na body, oraz dlaczego wlasnie takie - moze to pomoze mi + pewnie wielu innym posiadaczom D300 szybciej dobrac wlasciwe parametry.

dziekuje !

U mnie zadziałało to, co napisał "miszczu Rockwell": http://www.kenrockwell.com/nikon/d300/af-settings.htm

Robię zdjęcia dzieciaka na placu zabaw (baardzo ruchliwe stworzenie ;-)) i mam prawie wszystkie zdjęcia ostre.

Synapse
18-06-2008, 07:55
Instrukcję po "naszemu" do D300 masz na Nikon Polska w PDFie (nawet obie wersje czyli uproszczona i pełna)..

bragjure
18-06-2008, 08:40
Najleprze, moim zdaniem nawet wzorcowe, wytłumaczenie jakie znalazłem dla AF-S i AF-C...dla D200...ale D300 tu niewiele się różni ( ma jedną opcję mniej) znajdziesz tu

forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=9642

oraz strona 269 i dalsze instrukcji D300..dostępnej na stronie Nikona Polska

Pozdrawiam

wigi
18-06-2008, 13:06
U mnie zadziałało to, co napisał "miszczu Rockwell": http://www.kenrockwell.com/nikon/d300/af-settings.htm

Robię zdjęcia dzieciaka na placu zabaw (baardzo ruchliwe stworzenie ;-)) i mam prawie wszystkie zdjęcia ostre.
to może napisz w kilku słowach jakie masz ustawienia, że tak celnie trafiasz :)

JK
18-06-2008, 13:20
Jeśli naprawdę myślicie, że MultiCAM 3500 aż tak często się myli, to zajrzyjcie tu: http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=62236
Te dzieciaki na placu zabaw, aż takie szybkie chyba nie są. :wink:

wigi
18-06-2008, 14:10
Jeśli naprawdę myślicie, że MultiCAM 3500 aż tak często się myli, to zajrzyjcie tu: http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=62236
Te dzieciaki na placu zabaw, aż takie szybkie chyba nie są. :wink:
Jacku, wątek traktuje o ustawieniach AF w D300, a nie o samym przechwalaniu się ;)
napisz jakie ustawienia związane z AF miałeś przy tej serii :)

JK
18-06-2008, 14:16
Nikt się nie przechwala, tylko pokazałem wam, że to działa tak jak trzeba, a AF spokojnie daje radę. Nic tak dobrze nie pokazuje prawidłowości działania sprzętu jak przykład. :wink:

O które parametry ci chodzi, bo jest ich dosyć dużo?

life
18-06-2008, 15:46
ja ostatnio robiłem foty na MS Enduro 2008 AF w 3D i śledzenie, dwa szkła 85 i sigma 30, śledzenie sprawdza się rewelacyjnie zrobiłem jakieś 120 zdjęć z czego dosłownie kilka (3-4) nie było trafionych z czego dwa z mojej winy :)

kilka fotek z rajdu: http://life.lifeweb.pl/?/galeria/kategoria/43/ENDURO_2008.html

Orkaniusz
18-06-2008, 16:28
to może napisz w kilku słowach jakie masz ustawienia, że tak celnie trafiasz :)

Przeklejam ze strony Kena Rockwella:

Front Focus Mode Switch: C, for AF-C, continuous tracking AF.
Custom Setting Menu a1 (AF-C Priority selection): I set "Release + Focus."
Custom Setting Menu a3 (Dynamic AF Area) to 51 Points (3D Tracking)
Crosshair mode on the AF Sensor Mode Switch

Zastanawiam się, czy nie zrobić jeszcze autoiso, ale na razie odpuściłem. Pewnie spróbuję.

I wszystko to zapamiętane w jednym z banków, o nazwie np. Akcja. A jak strzelam np. pejzaże czy portrety "spokojnych" ludzi, to zmienię sobie na drugi bank ustawień, gdzie już nie będzie śledzenia 3d itd.

wigi
18-06-2008, 20:23
O które parametry ci chodzi, bo jest ich dosyć dużo?
o te mające największy wpływ na szybkość i celność (wg ciebie) :)

JK
18-06-2008, 23:53
o te mające największy wpływ na szybkość i celność (wg ciebie) :)

Tak prosto to nie ma. Najważniejszym parametrem zawsze jest głowa, a tu żadne "kopyta" i najlepsze ustawienia niestety się nie sprawdzają.

To: http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=62236 i to: http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=62771 było robione na: AF-C (autofocus ciągły), 51 pól 3D, z priorytetem migawki, a "lock-on" był ustawiony na normalny. Natomiast to: http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=62361 (wszystkie trzy zdjęcia) było robione na AF-S (autofocus pojedynczy), z użyciem AF-ON (w trybie, w którym spust nie ustawia ostrości - do zdjęć obiektów w ruchu mam tak ustawione zawsze). Za pomocą AF-ON ostrość była ustawiana na środek poprzeczki (ten napis POLANIK) zanim jeszcze skoczek ruszył z miejsca. W obu przypadkach zdjęcia były robione seriami. Skoczek w dal biega po prostej i praktycznie nie da się zrobić ostrych fotek inaczej, jak na autofocusie ciągłym. Skoczek wzwyż biega po łuku, czyli jeśli dobrze stoisz i głębia ostrości jest odpowiednio dobrana, to nie ma potrzeby używania AF-C. Ale trzeba to wiedzieć. Co więcej, jeśli używa się AF-S (autofocus pojedynczy), to nie da się "zgubić" ostrości podczas robienia takiej serii zdjęć skoczka skaczacego wzwyż, co przy AF-C może się czasem przytrafić. Przestawienie przycisku ustawiania ostrości tylko na AF-ON pozwala sprawnie i wygodnie ustawić ostrość za pomocą wybranego punktu AF i zapomnieć o problemie ostrości podczas skoku. Spust można przyciskać wielokrotnie, w dowolnym momencie, mierząc światło i robiąc zdjęcia skoczka, niezależnie od ustawiania ostrości.

Tu jest dużo różnych "patentów", zależnych od konkretnej sytuacji i charakterystyki ruchu. Nie ma jednego najlepszego ustawienia, bo parametr zwany "głowa na karku" jest zawsze najważniejszy. Kiedyś robiłem sporo takich zdjęć, jeszcze na manualu i wbrew pozorom, duża część tamtych "patentów" sprawdza się również dziś - w dobie AF.

carreras
19-06-2008, 22:20
Super! Bardzo dziekuje za ostatnie posty. To sporo wyjasnia i zacheca do cwiczen :-)
Moze jeszcze ktos zechce sie podzielic doswiadczeniem?

rex rex
22-06-2008, 14:27
ad.2
zależnie od wybranego trybu, górny wyświetlacz pokaże Ci ilość aktywnych pól, po naciśnięciu "klucza/pytajnika" zobaczysz podgląd na dużym LCD, ze wskazaniem które obecnie pola są aktywne (zawsze środkowe jest główne, a wokół są pomocnicze), we wizjerze zobaczysz położenie pola głównego.

ad.3
Określa interwał czasowy co jaki AF stara się ponownie złapać ostrość w wybranych polach. Jeśli np. panoramujesz jakiś obiekt, to ustawiasz długą zwłokę, żeby AF nie przeskoczył Ci np. na przedmioty które chwilowo zasłonią Ci cel Twojego panoramowania. Jeśli miałbyś wyłączoną zwłokę, i w czasie panoramowania w zakresie pól AF znalazło się coś co jest bliżej niż Twój cel, AF natychmiast złapałby ostrość na tę przeszkodę.
Co innego jeśli np. łapiesz ostrość na obiekt który porusza się w Twoją stronę. Wtedy wyłączasz zwłokę, ponieważ inne ustawienie, może spowodować że AF będzie zostawał z tyłu, za obiektem.

ad.3
AF-ON można wykorzystać w wielu sytuacjach do realizacji różnych celów. poszukaj na forum, było opisanych wiele sposobów. A najlepiej, sięgnij po niego kiedy uznasz że jest Ci potrzebny a nie szukaj dla niego zastosowania ;)

Witaj mam pytanie w związku ilością pól aktywnych AF czy np 3D lepiej sprawdza się przy lanscapie a np 9 pól przy portrecie :) chodzi mi o praktyczne zastosowanie tej funkcji ...pozd

rex rex
22-06-2008, 14:35
Jeszcze mam mały dylemat ponieważ w poprzednim aparacie nie miałem tej funkcji na wybieraku obrotowym ostatnia funkcja oznaczona literkami Mup tak właściwie do czego służy :) D300 oczywiście

shaolin
22-06-2008, 14:41
Mirror Lock-up - pierwsze nacisniecie spustu podnosi lustro, drugie wyzwala migawke. Dobre do nocnych itp ;)

rex rex
22-06-2008, 15:01
dzięki popróbuję :) a na poprzednie pytanie tzn post wyżej znasz odpowiedz:)

Silent Hunter
22-06-2008, 23:24
A jakie ustawienia AF praktykowaliście w D300 przy akcjach ślubnych np. na dynamicznym weselichu ?
Walczył ktoś tym aparatem w tym klimacie ? Na jakich ustawieniach AF, z jakim efektem ?

Ja próbowałem , bez śledzenia 3D. 51 pól i biały prostokącik. :) Na sali ciemno , światła zespół przywiózł konkretne , także rozpatrywać problem należy pod kątem dyskoteki. Wszystko poszło dobrze , może dlatego , że to ja miałem pilota od świateł... :mrgreen: Jedynie czasem AF protestował. A śledzenia nie włączałem z obawy o baterię , nie miałem jeszcze zapasu... na szczęście wszystko skończyło się dobrze i przywiozłem 1600 klatek. Pozdrawiam.

JK
22-06-2008, 23:34
1600 klatek? :shock: Po co ci tyle tego? Nie wystarczy 150-200 dobrych kadrów, żeby coś fajnego powybierać i sensowny album zrobć?

Silent Hunter
22-06-2008, 23:52
Każdy inaczej kombinuje :) Poza tym , ja tam nie siedzę na weselu , chcę się uczyć przez robienie fot. :mrgreen:

JK
22-06-2008, 23:55
Każdy inaczej kombinuje :) Poza tym , ja tam nie siedzę na weselu , chcę się uczyć przez robienie fot. :mrgreen:

To zamiast tych drobnych 1600 klatek, rób na weselu 10 tys. klatek - więcej się wtedy nauczysz. :mrgreen:

deep
23-06-2008, 00:26
To zamiast tych drobnych 1600 klatek, rób na weselu 10 tys. klatek - więcej się wtedy nauczysz. :mrgreen:

No ale wtedy by musiał kupić dodatkową baterię :mrgreen:

Silent Hunter
23-06-2008, 08:07
Nie no , może lepiej napisać 10 tys bezsensownych postów OT na forum ? :) I drugiej baterii do tego nie trzeba kupować...

Wracając do tematu , zastanawiałem się , jak w tym samym momencie poradziłby sobie D3. Bo w D300 niby układ ten sam , ale nie działa już tak pewnie.

JK
23-06-2008, 08:54
... może lepiej napisać 10 tys bezsensownych postów OT na forum ? :) ....

Wracając do tematu , zastanawiałem się , jak w tym samym momencie poradziłby sobie D3. Bo w D300 niby układ ten sam , ale nie działa już tak pewnie.

No to jednego bezsensownego posta już masz, ale może pozostałe 9999 sobie odpuść. Wynika z tego posta, że D3 w ręku nie miałeś, ale doskonale wiesz, że AF w D300 nie działa tak pewnie jak ten w D3. Nie wnikając w meritum zagadnienia zadam pytanie. Jak to sprawdziłeś? Skąd to wiesz? Praktyka wskazuje, że wiekszość problemów z AF w tych puszkach ma źródło pod czupryną fotografa, choć czasem coś może w sprzęcie nawalić.