PDA

Zobacz pełną wersję : Przygotowanie ulotki



Patyk
08-12-2007, 21:46
Witam.

Co prawda mowa w tym dziale jest o reprodukcji zdjęć, ale myślę że mogę podczepić się tutaj z moim tematem :)

Mianowicie chodzi o przygotowanie ulotki do druku offsetowego. Projekt zrobiłem w Photoshopie, logotyp i teksty naniosłem w Illustratorze, mam tylko wątpliwości co do dalszego losu ulotki. Jest to mój pierwszy raz w tym temacie dlatego proszę o wyrozumiałość.

Ulotka będzie formatu a5, linie cięcia w drukarni każą ustawić po 2 mm z każdej strony. To znaczy że w Illustratorze mam zrobić nowy plik o 2 mm z każdej strony większy niż format a5, po czym ustawić spady, importować plik z PS, wstawić teksty i logo, plik z PS ustawić tak żeby sięgał nieco poza linie cięcia (nie mogę sobie pozwolić na 2 mm cięcia) i zapisać do pliku Illustratora?

Jaką mam gwarancję że nie będzie białych marginesów po bokach?

Pozdrawiam
Michał Patysiak

zapa
08-12-2007, 22:03
Czornyj, Marker ? :)

Patyk
08-12-2007, 22:10
Panowie... Operuję w szopie, ściągnąłem 30dniową wersję Illustratora (za jakieś 2 tygodnie nabędę Adobe CS Standard, to będzie początek nauki Illustratora i InDesign) i nie wiem Marker kompletnie o czym piszesz... Utworzyłem w AI nowy dokument (a5 z dodanym z każdej strony 2 mm) po czym importowałem plik z PS... Myślałem że spady ustawiam miarkami... Na spady 2 mm nie mogę sobie pozwolić z tego względu że przy krawędzi ulotki znajdują się zdjęcia (jeśli chcesz mogę podesłać Ci na maila plik Illustratora, choć wiem że teraz masz na głowie forumowe testy). Jak zamienić fonty na krzywe?

Pozdrawiam

Patyk
08-12-2007, 22:15
Zapomniałem napisać że jesteś Marker niezawodny :) żeby nie było że jestem leń, uczę się szybko, posiadam stertę książek, które czytam w każdej wolnej chwili :) więc Wasze rady nie pójdą na marne.

Pozdrawiam

zapa
08-12-2007, 22:20
hee :) czytałem Marker Twojego pierwszego posta i na 99% byłem przekonany ,że Patyk nie będzie wiedział o co chodzi :) Zrzuty się przydadzą. Kolejny fajny temacik to działu

stig
08-12-2007, 22:30
Na spady 2 mm nie mogę sobie pozwolić z tego względu że przy krawędzi ulotki znajdują się zdjęcia No i po to wlasnie musisz zrobic spady. :) Jak sobie wyobrazasz wyglad brzegu tej ulotki, kiedy sie noz obsunie i obetnie 0,5mm poza faktyczna krawedzia okreslona w projekcie? Myslisz, ze taka biala linia (nawet 0,5 mm rzuca sie w oczy i wyglada paskudnie) bedzie ladna? :)

Patyk
08-12-2007, 22:39
Stig wiem o czym piszesz:) jak duże mogą być obsunięcia noża, czyli w jakiej odległości od lini cięcia umieszczać ważne elementy (fonty, ramki, krzywe itp.). Czyli rozumiem że projekt musi wypełniać cały obszar roboczy (te a5 powiększone o 2 mm z każdej strony)?

stig
08-12-2007, 23:07
Stig wiem o czym piszesz:) jak duże mogą być obsunięcia noża, czyli w jakiej odległości od lini cięcia umieszczać ważne elementy (fonty, ramki, krzywe itp.). Takie elementy to powinienes odsuwac od brzegow chociazby ze wzgledu na sama kompozycje pracy (marginesy optyczne), a nie tylko pod katem mozliwosci problemow z obcinaniem papieru. :)



Czyli rozumiem że projekt musi wypełniać cały obszar roboczy (te a5 powiększone o 2 mm z każdej strony)?Moze lepiej pokaze to na przykladzie:

To przykladowa praca (specjalnie mala, zeby lepiej bylo widac znaczniki):


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img219.imageshack.us/img219/1434/58131362rn7.jpg)



A tu powiekszenie zaznaczonego czerwonego fragmentu:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img507.imageshack.us/img507/5125/89055303tu7.jpg)

Zrobilo sie troszke jasniej? :)

Patyk
08-12-2007, 23:21
Ja już nic nie piszę żeby się nie kompromitować, choć jak wspomniałem wcześniej dopiero zaczynam przygodę z resztą pakietu CS więc zrozumcie... Stig, jak się rozjaśni dam znać :D

Jacek B.
08-12-2007, 23:45
Witam.

Co prawda mowa w tym dziale jest o reprodukcji zdjęć, ale myślę że mogę podczepić się tutaj z moim tematem :)

Mianowicie chodzi o przygotowanie ulotki do druku offsetowego. Projekt zrobiłem w Photoshopie, logotyp i teksty naniosłem w Illustratorze, mam tylko wątpliwości co do dalszego losu ulotki. Jest to mój pierwszy raz w tym temacie dlatego proszę o wyrozumiałość.



ważne są kolory. bitmapy zmień w CMYK i dobrze skalibruj monitor ale kolorystyka to trudny temat. Kazda maszyna ma swój profil barwny ICC w duku zdjęć ale nie wiem czy w druku ofsetowym też tak jest.

Patyk
09-12-2007, 12:44
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img367.imageshack.us/img367/9491/zrzutmb1.jpg)


Faktycznie wczoraj się coś działo z forum i nie miałem już siły czekać ale dziś od rana wziąłem się do roboty, nie jestem pewien czy dobrze to robię bo sposób działania w AI to dla mnie nowość. Na pewno nasuną mi się jakieś pytania.

Pozdrawiam i dzięki za tutorial :)

Patyk
09-12-2007, 18:40
Bardzo dziękuję za rady i pomoc, jak raz załapię zostanie na całe życie :)

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy jeśli stworzę plik a4 (tak jak w Twoim tutorialu) i wpiszę w niego ulotkę a5, drukarz będzie wiedział o co chodzi, nie jest to jakieś utrudnienie dla operatora maszyny? Rozumiem że równie dobrze mógłbym stworzyć plik 152 x 214 mm i po dodaniu spadów zostałoby a5...

Czy rzeczy takie jak liniatura rastra, rozbarwienia kolorów i inne bliżej mi niezrozumiałe... Zajmie się tym operator maszyny czy powinienem zadbać o to sam?

Pozdrawiam

stig
09-12-2007, 18:54
Mam jeszcze jedno pytanie. Czy jeśli stworzę plik a4 (tak jak w Twoim tutorialu) i wpiszę w niego ulotkę a5, drukarz będzie wiedział o co chodzi, nie jest to jakieś utrudnienie dla operatora maszyny? W najgorszym przypadku zaplacisz wiecej za wyswiecenie wiekszej kliszy. :) Nie mozesz po prostu tworzac A5, stworzyc strony ktora jest wlasnie A5 + 20 mm na dlugosci i szerokosci? W centymetrze zmiescisz spady i wszystkie znaczniki.



Czy rzeczy takie jak liniatura rastra, rozbarwienia kolorów i inne bliżej mi niezrozumiałe... Zajmie się tym operator maszyny czy powinienem zadbać o to sam?Liniatura to wartosc, ktora okreslasz w zleceniu naswietlania. Rozbarwienia teoretycznie powinienes przygotowac osobiscie, ale w praktyce jest tak, ze aktualnie wiekszosc materialow trafiajacych do naswietlarni, to kompozytowy PDF press ready, z ktorego rozbarwienia robi operator naswietlarki.

Patyk
09-12-2007, 19:29
Dziękuję zarówno Markerowi jak i Stigowi, jesteście autorytetami, zatem nauki pobieram u najlepszych :)

Teraz czas na wybór drukarni... Za druk w moim mieście 10 tys. ulotek a5 drukarnai powiedziała 1300 zł, natomiast w internecie takie zlecenie wykonać już można za 500 zł, do tego dochodzi tysiąc lub dwa wizytówek, i tyle samo wizytówek z kalendarzem na odwrocie. Komu to zlecić? A może sami macie sprawdzone drukarnie w Waszym mieście, chętnie bym skorzystał :)

Pozdrawiam

Patyk
09-12-2007, 20:14
Jeszcze coś się nasunęło... Czy pola pod tekst zrobić w PS (z obrysem, cieniem) czy lepiej w AI? Na dobrą sprawę całość w AI da się zrobić ale czy jest sens? Czy będzie zauważalna poprawa jakości jeśli kształty zdefiniuję nie w PS tylko w AI? I jak w takim razie zrobić cień?

stig
09-12-2007, 20:31
Jeszcze coś się nasunęło... Czy pola pod tekst zrobić w PS (z obrysem, cieniem) czy lepiej w AI? Na dobrą sprawę całość w AI da się zrobić ale czy jest sens? Wszystko co da sie zrobic wektorowo, lepiej wlasnie w ten sposob wykonac. Elementy wektorowe sa rastrowane przed swieceniem, z rozdzielczoscia 2500-3800 DPI. A miedzy ta rozdzielczoscia, a ta przygotowana w Photoshopie (zakladam, ze to 300 DPI), jest spora roznica. Oczywiscie nie wszystko trzeba robic jako wektor, ale jesli mozna -- czemu nie. Projekt lzejszy, latwiejszy w edycji...




I jak w takim razie zrobić cień?A musisz robic te cienie? :) Ladne to jest, takie zwaliste i ciezkie? Tekst to tekst, zadna napackana ramka nie zwiekszy jego czytelnosci.

Patyk
09-12-2007, 20:36
I tym sposobem w ciągu 2 dni dowiedziałem się naprawdę sporo, daje mi to solidne podstawy do dalszej nauki.

Cień nie jest konieczny ale warto wiedzieć jak zrobić ;) No i niekoniecznie ciężkie i zwaliste :)

Aha... Ulotka ma być 2 stronna czyli przygotowuję 2 oddzielne pliki, raczej logiczne. W jakim formacie zapisać? AI, eps, pdf?

stig
09-12-2007, 20:52
Cień nie jest konieczny ale warto wiedzieć jak zrobić ;) Najnowszy InDesign ma to w swoich efektach. Illustrator oczywiscie takze; Effect / Stylize / Drop Shadow. Nie wiem czy wczesniejsze wersje Illka tez tak maja. Jakos nie przepadam za tym efektem.



No i niekoniecznie ciężkie i zwaliste :) Samo istnienie takiego efektu, nie oznacza, ze trzeba go zastosowac. Uwazam, ze Twoj projekt wygladalby o wiele lepiej, gdyby calosc tla stanowily zdjecia, a miejsce na tekst byloby po prostu zwyklymi, bialymi (lub delikatnego, innego kolor) prostokatami. Estetyka ponad wszystko...



Aha... Ulotka ma być 2 stronna czyli przygotowuję 2 oddzielne pliki, raczej logiczne. W jakim formacie zapisać? AI, eps, pdf? Z tych trzech wymienionych, oczywiscie najlepiej PDF.

Patyk
09-12-2007, 20:58
Właściwie nie brałem pod uwagę opcji żeby całość tła stanowiły zdjęcia, ale jest to ciekawa propozycja, tylko czy maszyna w zadowalającym stopniu odwzoruje te fotki? Jeśli ta kampania nie przyniesie efektu będę musiał się bardziej wysilić :) wszystko przyjdzie z czasem, reklama i poligrafia interesuje mnie co najmniej tak jak fotografia więc czas odkrywać nowe horyzonty.

Pozdrawiam serdecznie

stig
09-12-2007, 21:04
Właściwie nie brałem pod uwagę opcji żeby całość tła stanowiły zdjęcia, ale jest to ciekawa propozycja, tylko czy maszyna w zadowalającym stopniu odwzoruje te fotki? Jesli teraz (w tym projekcie) ma je "odwzorowac" prawidlowo, to dlaczego nie mialaby tego zrobic, gdyby stanowily cale tlo? :) Co dokladnie rozumiesz przez "odwzorowac" -- w kontekscie tego projektu?

Patyk
09-12-2007, 21:13
Stig nie ukrywam, w dziedzinie poligrafii jestem ciemny. Chciałbym żeby było w miarę nasycone i kolory podobne do rzeczywistych (ze zdjęć). Pisząc o odwzorowaniu myślałem ogólnie, nie o konkretnym projekcie :) boję się że jak całe tło zapełnię zdjęciami będą odwracać uwagę od tekstu, będzie zbyt kolorowo i właśnie przez to nieestetycznie. Ale ja się nie znam. Przygotuję jutro i zobaczymy co to będzie.

Odniesiesz się jeszcze do wyboru drukarni?

stig
09-12-2007, 21:27
Odniesiesz się jeszcze do wyboru drukarni?No coz ja Ci moge polecic? Swoja drukarnie w Bydgoszczy? Jak dla mnie -- drukuja dobrze. Ale to kwestia przeciez przygotowania pliku. Zwalisz to, to i wyglad po wydruku bedzie do d...
A co do ceny -- wiadomo, ze kazda drukarnia kalkuluje kazde zlecenie indywidualnie.

stig
09-12-2007, 21:29
boję się że jak całe tło zapełnię zdjęciami będą odwracać uwagę od tekstu, będzie zbyt kolorowo i właśnie przez to nieestetycznie. Smiem twierdzic inaczej. :) Teraz takie male zdjecia, plus kompletnie niepotrzebne "ozdobniki" wokol pol tekstowych, tworza kompletny balagan. No, ale rob oczywiscie jak chcesz i jak Ci sie podoba. W koncu to przeciez Twoj projekt. :)

ekonet
09-12-2007, 23:40
Jak już wszystko Zmontujesz :) to... No właśnie. Jeżeli Znasz tajniki formatu PDF to Przygotuj plik sam. Jeżeli Zrozumiałeś coś z mojego opisu :) przygotowania PostScriptu (z wątku o plakacie) to przygotuj plik PostScriptowy. Operator użyje destylarki :) i będzie miał PDF-a Jeżeli nie to najlepiej zapisz jako *.ai i Zdaj się na doświadczenie operatora naświetlarki. W dzisiejszych czasach nikt już nie liczy za przygotowanie pdf-a do świecenia.

Marker - na poligrafii się nie znam. Znam się na ortografii i, jak żyję, takiej oryginalnej pisowni nie widziałem. Zaciekawiła mnie :)
Pozdrawiam.

ekonet
10-12-2007, 01:15
A co w niej oryginalnego? :)
To, co wyróżniłem :) Że też Ci się tak chce? Podziwiam za wytrwałość i prawie stuprocentową konsekwencję.

Patyk
10-12-2007, 13:28
Marker po prostu jest uprzejmy i ma taki stajl... Ale nie róbmy OT, myślę że temat ładnie się rozwinął, dla mnie na pewno okazał się pomocny, zawiera sporo ciekawych informacji, uwag no i tutka:)

Mam jeszcze jedno pytanie. Drukując na ploterze atramentowym (bez RIPa) jest różnica czy zrobię to z PS czy AI? Chodzi mi o druk takich prac jak plakaty, reklamy, nalepki, logotypy na folii, papierze itp. Skalując w PS uzyskam pogorszenie jakości ale co jeśli powiększę np. logotyp w AI do oczekiwanych rozmiarów i dopiero wtedy otworzę go w PS? Pytanie teoretyczne do praktyków:)

Pozdrawiam