PDA

Zobacz pełną wersję : D50, lampa wbudowana oraz sb-600



pink
24-01-2006, 15:18
Witam
Jestem świeżutki na tym forum także kłaniam sie wszystkim w pas.
Świezutki jestem tez jesli chodzi o mój nowy nabytek (3 dni mam :) ).
Zakupiłem d50. Do tej pory robiłem analogiem canonem 500 oraz cyfrowym fuji s5500.
Meczył mnie fuji bo na ładne/dobre zdjęcie musiałem sie sporo napracować.

Mam zagwozdkę z D50. Dotyczy zdjęć z fleszem.
1) Zdjecia robione z fleszem wbudowanym w aparat.
Zauwazyłem, że czas synchronizacji (przynajmniej w trybach , których robiłem) to 1/60 s, także bardzo długo... Poszedłem na głeboką wode i na pierwszą próbe poszły zdjecia grupy tanecznej w słabym oswietleniu.
Zdjęcia jakosciowo mi wyszły dośc słabe, jakby szumy. Dodatkowo zauwazyłem pojawieniae się smug w obiektach szybko ruchomych :(. Domyślam się iz tu powodem jest długi czas 1/60 s. Czy da sie wyzwalać lampę wbudowaną z duzo krótszymi czasami ?.

2) Zdjecia robione z sb-600. Wczoraj pozyczyłem takowa lampę. Co straszne efekty na zdjęciach podobne do punktu 1. Oczywiście oswietlenie w tym przypadku jest dużo lepsze, ale jednak tez jest cos nie tak i zauwazyłem iz synchronizacja też była 1/60 :(((.
Prosze powiedzcie jak ustawic lampe i jak aprat. W jakim trybie robić aby było ok ?

3)Do d50 podlaczyłem moją stara lampe philipsa. lampa jest dziwna, ale ma 2 palniki, kreconony górny palnik. Niestety nie współpracuje z aparatem (sama próbuje badać oswietlenie) Ze strachem podlaczyłem do d50. Przekreciłem aparat na M ustawił się czas 1/4000 s i przysłona 5.6. Na takim ustawieniu zrobiłem parę zdjeć. Co ciekawe zdjęcia wysły duzo lepsze jak poprzednie z pkt 1 i 2. Żadnych szumów nie ma. Kolory sa czyste.
Niestety brak wsłpracy owocował czasami przepaleniem albo niedoświetleniem :(, ale jak juz moc była ok to zdjecie bdb wychodziły czyli mozna jednak z lampa dobre zdjęcia zrobić :).

Prosze poradzcie co robię źle w pkt 1 i 2 bo troche jestem załamany :(.

z góry dziękuje za pomoc

pozdrawiam
pink

zy_gaus
24-01-2006, 15:33
Witaj,
Ad. 1 i 2: ustaw aparat na preselekcję czasu (S na pokrętle) i kólkiem wybierz sobie odpowiedni czas synchronizacji (najkrótszy to 1/500 s).
Ad. 3: aparat ustaw na manual (czas do 1/500 i jakąś przysłonę) a na lampie ustaw czułość i taką samą przysłonę i ilość przepaleń jak i niedopaleń powinna zmaleć :)

pink
24-01-2006, 16:25
Witaj,
Ad. 1 i 2: ustaw aparat na preselekcję czasu (S na pokrętle) i kólkiem wybierz sobie odpowiedni czas synchronizacji (najkrótszy to 1/500 s).
Ad. 3: aparat ustaw na manual (czas do 1/500 i jakąś przysłonę) a na lampie ustaw czułość i taką samą przysłonę i ilość przepaleń jak i niedopaleń powinna zmaleć :)

Ad 2
wlasnie miałem to zrobic jak dorwe wieczorem aparat ;), ale nie byłem pewien czy aparat bedzie kumał, ze ma w stopce lampe i odpowiednio dobierze przysłone. Jesli tak to super. Juz nie moge się doczekac wyników :)


W instyrukcji do sb-600 przeczytałem o trybie synchronizacji z krótkimi czasami migawki "auto FP" wybieranym w aparacie. Czy w D50 jest taki tryb ???

wielkei dzięki

zy_gaus
24-01-2006, 18:49
Ad 2
wlasnie miałem to zrobic jak dorwe wieczorem aparat ;), ale nie byłem pewien czy aparat bedzie kumał, ze ma w stopce lampe i odpowiednio dobierze przysłone. Jesli tak to super. Juz nie moge się doczekac wyników :)


W instyrukcji do sb-600 przeczytałem o trybie synchronizacji z krótkimi czasami migawki "auto FP" wybieranym w aparacie. Czy w D50 jest taki tryb ???

wielkei dzięki

Będzie kumał, spokojnie, w końcu SB-600 jest dedykowaną lampą. A co do synchronizacji z krótkimi czasami to cosik mi się wydaje że D50 tego nie obsługuje, ale strata niewielka - 1/500 s powinna spokojnie wystarczyć w było niebyło amatorskim body. :)

Kundzior
26-01-2006, 02:28
JAk będzie miał SB600 to będzie qmał, jak tego Phila to moze nie qmać, wtedy przesłoną regulujesz naświetlenie zdjecia przy danym czasie, ew. pozostają manualne ustawienia lampy

pink
27-01-2006, 01:42
Porobiłem sporo testów zarówno z sb-600 jak i moim phlipsem.
Zna ktos moze taka lampę philips p-36 computer TLS (dwupalnikowa) ?. Miałbym kilka pytań, do konca jej nie rozumiem.
Z 600 pracowałem z preselekcja czasu (1/500) ISO 200 lub 400. Teraz jest ciut lepiej jesli chodzi o jakość zdjęć, ale czegoś mi brakuje...
Postanowiłem zaadaptowac moją starą lampę philipsa. I chyba sie udało. Praca z nią nie bedzie taka bezobsługowa jak z 600 ale kasy nie wydam a jak sie spręże to efekty nawet lepsze jak z 600... Pracowałem z nią w pełnym manualu (nie wspólpracuje z aparatem). 1/500 i 5,6 ISO 200 lub 400. Lampe ustawiłem na automat w najmniejszym zakresie mocy (są 3). I jest niezle. Musze się jej niestey nauczyć jak korygowac przy pewnych odległosciach ale jest to wykonalne. Zdjecia najlepsze wychodziły (rodzina w domu) przy palniku głównym skierowanym w sufit i czasami załaczałem stały (na wprost) mały palnik. Niestety mimo, że mały to i tak za duza w nim moc... W tej lampie jest potena moc, obym ją umiał okiełznac :). Nie moge znależć nigdzie opisu tej lampy :(

pozdrawiam
Pink

ALF
27-01-2006, 03:20
w metzach 2 palnikowych jest podział mocy 85% palnik główny, 15% palnik mały, a także na palnik mały nakładany filtr ND do ograniczania mocy...philipsa nie znam...

pink
27-01-2006, 10:18
Witam
Moja lampa to taka
lampa (http://images.google.pl/images?hl=pl&q=philips%20computer%20p36&lr=&sa=N&tab=wi)

Mi sie wydaje, ze w mojej jest inny podział nawet 50 na 50. Widac to po błysku nawet po diodach ile mocy zostało oddane. Albo moc małej jest stała niezaleznie od warunków...
Oj brak manuala :(

Pozdrawiam
pink

[ Dodano: Nie 29 Sty, 2006 ]
Znalazłem taką ciekawostkę na temat migawki w Nikonie D70 (i chyba D 50) i synchronizacji z lampą. Jak było to przepraszam. U mnie w d50 przy 1/4000 synchronizacja z lampa zewnetrzna OK.
http://www.cdrom.pl/index.php?title=Migawka_elektroniczna_vs_mechanicz na

[ Dodano: Nie 29 Sty, 2006 ]