PDA

Zobacz pełną wersję : Ciemnia



shaddixx
04-12-2007, 16:14
Mam takie małe pytanko, chce przeforsować u mnie na uczelni zrobienie tradycyjnej ciemni. Jaki moze byc przybliżony koszt wyposażenia takiego pomieszczenia - gruntownie przygotowanego. Od siebie dodam ze mam nijakie pojecie o chemii i innych akcesoriach ciemniowych ale od dłuzszego czasu chodził mi po głowie zrobienie czegos takiego w domu ale brak kasy i czasu. Mam szanse pozbyc sie problemu finansowego jezeli pomysł wypali. Ktoś pomoże?

Terminux
04-12-2007, 16:29
Witam.
Koreks ~ 30 - 50 zł
lampa ciemniowa ~ 50 zł (z filtrami)
kuwety ~ 20-50 zł (zależy od wielkości)
powiększalnik - największy wydatek bo od 100 do 1500 zł zależy, co chcesz kupić
suszarka do papieru 50~200 zł (zależy od wielkości i stanu)
z mniej niezbędnych to zegar ciemniowy (jak znajdę swoją samoróbkę działającą, do dla szkoły dam za friko), maskownica (jak lubisz zdjęcia z ramką), wieszak na filmy i zdjęcia, duże płuczki do zdjęć za to wszystko ok 100~250 zł. Tak mi się wydaje.
Jeżeli nie śmierdzicie groszem - poproś, żeby znajomi popytali się rodziców - czasem poniewierają się po szafach całe zestawy z ciemni, nieużywane a może ktoś chciałby się pozbyć tego za marne grosze. Jak sprzęt jest dobrze przechowywany, to nic mu się nie dzieje przez lata.

shaddixx
04-12-2007, 16:39
Ja troche sprzętu do ciemni mam ale to raczej na monent jak bede chciał w domu sobie małą ciemnie zrobić. dzieki wielkie za wycene, najchętniej bym odkupił cały zestaw od kogoś jakby komu juz takie rzeczy są zbędne.

vasco5
04-12-2007, 22:35
jeżeli chcesz znaleźć cały zestaw lub poszczególne części w dobrych cenach
to polecam allegro...
ludzie wyprzedają całe ciemnie...
i naprawdę za małą kasę można złożyć własną ciemnię
powiększalniki są taniutkie...
naprawdę cuda wyprzedają...
jakiś czas temu mój ojciec oglądał co tam jest i był w szoku, że za takie grosze można nabyć to co on kiedyś kiedyś kupował za grubą kasę...

c-man
05-12-2007, 02:16
w PRL-u fotografowanie bylo popularnym hobby, wielu ludzi ma pozostałości z tamtego okresu. Popytaj więc znajomych. Ja np. miałem mozliwość pożyczania sprzętu w liceum od jednego z profesorów... Ale gros i tak odziedziczyłem po ojcu. Allegro jest doskonałe - można tam dostać wszystko, i to za śmieszną kasę...