PDA

Zobacz pełną wersję : Debiut nad morzem i debiut na forum



MajaS
03-12-2007, 22:07
... Z pewną taką nieśmiałością... wklejam pierwsze zdjęcie, na którym jest mój Maks podczas pierwszego kontaktu z taaaaaką wieeelką wooooodą i taaaaką maaaaasą piaaaaachu :) Powiedzcie proszę, czy tylko mi w sercu gra jak je oglądam, czy to również udana fotka?...


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.owczarek.pl/maja/maks1.jpg)


Zdjęcie zrobione nad naszym polskim morzem, półtora miesiąca od kupienia D40X

filozzof
03-12-2007, 23:23
no mi się podoba - choć sam nie jestem mistrzem rzemiosła to mogę Twierdzić że jest naprawdę fajne - bardzo dobrze uchwycony ruch - jedyne do czego mogę się przyczepić że fajnie by było gdyby "model" był trochę bardziej z profilu lub od przodu - ale jednocześnie mam świadomość tego że jest to zdjęcie typowo reportażowe i nie ma się wpływu na to jak nasza pociecha biega :D
moim zdaniem bardzo udany debiut

fotograf62
04-12-2007, 08:55
Bardzo udane zdjęcie, chociaż szkoda braku widoku wyrazu twarzyczki chłopca, ale poza tym jest OK.

Piter
04-12-2007, 21:56
Zdjecie bardzo ładne, ma fajne kolory. Ja bym troche kadrowal tak, zeby wiecej "pustego" bylo przed a nia za dzieckiem i moze ta bojke bym wyrzucil z kadru. No i brakuje twarzy.... Ale generalnie bardzo dobre. Domyslam sie, ze przy takiej fotce to ma sie do niej sentyment, ale jak juz kiedys pisalem tu ocenia sie raczej technike, ale nie trzeba sie tym przejmowac:)

MajaS
04-12-2007, 23:04
Piter dziękuję za uwagi, a odnośnie bojki to też myślałam jakby tu się jej pozbyć, ale ni cholery nie miałam odwagi jej z wody wyciągnąć :wink::p a poważnie - nie umiem jeszcze manipulować rzeczywistością w żadnym programie aż do tego stopnia, ale pomału... nauczę się :)

fotograf62, filozzof dziękuję i powiem Wam Panowie, że też żałuję, że Gluś się ani razu na mnie nie obejrzał, normalnie to ma każdy mój gest pod kontrolą, ale wtedy normalnie oszalał :)


Dziękuję za opinie
Pozdrawiam
Maja

harb
04-12-2007, 23:52
niezle foto do albumu

Robert_P
05-12-2007, 00:11
Jakościowo dobre ale to wszystko Maju , serduszko Ci zagrało i jest to normalne że ciężko nam spojrzeć obiektywnie na fotke najbliższych. Gdyby malec był do nas twarzą i wyrażał jakieś emocje było by zdecydowanie lepiej , teraz mamy tylko chłopca od tyłu w kałuży i nic więcej. Jak za szczero to sorki :)

MajaS
05-12-2007, 00:20
Spoko, spoko robren - podobno co nie zabija to wzmacnia :) a ja przeżyję i mam nadzieję wyjdę z tego bogatsza o wiedzę.

Ciekawe, że nigdy nie uchodziłam za postrzeloną na punkcie swoich dzieci mamuśkę, ale to fakt, że jak tam byłam i patrzyłam, to emocje dla mnie jako mamy wypisane były w zachowaniu Glusia, a nie tylko na jego twarzy. Czyli jednak stuknięta mama :)

Maja

vasco5
05-12-2007, 00:29
Bardzo fajne albumowe zdjęcie...
ale czyściutkie i świetnie doświetlone :)

Robert_P
05-12-2007, 00:38
Czyli jednak stuknięta mama :)

Maja

= normalna mama :mrgreen:

falcon
06-12-2007, 00:42
... Z pewną taką nieśmiałością... wklejam pierwsze zdjęcie, na którym jest mój Maks podczas pierwszego kontaktu z taaaaaką wieeelką wooooodą i taaaaką maaaaasą piaaaaachu :) Powiedzcie proszę, czy tylko mi w sercu gra jak je oglądam, czy to również udana fotka?...

Bardzo ładne zdjęcie MZ ... Jakie ustawienia z ciekawości zapytam, bo pewnie nie na automacie - chyba że się mylę ;)

ps. mój 'młody' (Jakub 2,5 roku) też w tym roku szalał nad Bałtykiem, ale bardziej bojaźliwie ...

^falcon^

jm
06-12-2007, 00:56
Mnie się podoba:) a gdyby tam zamiast Twojego syna był mój...to by mi się jeszcze bardziej podobało...:)

Ja nie umiem zdjęć ludziom robić....:(ale wydaje mi się, że mimo braku twarzy (ewidentnie byłoby lepiej ją widzieć) to jednak jakieś emocje i zaangażowanie modela widać.

Podsumowując - bardzo udany debiut:)

MajaS
06-12-2007, 10:58
Bardzo ładne zdjęcie MZ ... Jakie ustawienia z ciekawości zapytam, bo pewnie nie na automacie - chyba że się mylę ;)

ps. mój 'młody' (Jakub 2,5 roku) też w tym roku szalał nad Bałtykiem, ale bardziej bojaźliwie ...

^falcon^



Ustawień nie mogę nigdzie podejrzeć (to był raw i nie mam podglądu na ustawienia z picasy :( ), ale sprzęt był taki jak w opisie, a znając mój talent to pewnie jechałam na zielonym bez lampy :oops:, albo na moim ukochanym wtedy "sport".
Zaznaczam, że nowa lampa zmusiła mnie i nie podpieram się już programami tylko lecę na razie na "A" - info, żebyście na mnie nie krzyczeli :)

Twój Jakub nie był wyjątkiem, zauważ, że Maks bawi się w kałuży - fale go przerażały! :)

dziękuję za odwiedziny
pozdrawiam
Maja


ps. odczytałam takie ustawienia w PS - f5,6; 1/800; ISO 200; 18-135@135 (?)

grzegorzant
06-12-2007, 22:05
no to sobie pozwoliłem (stary głupi nawyk)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img410.imageshack.us/img410/5474/maks1kj5.jpg)
pozdrawiam

Kordian d70
06-12-2007, 22:46
fajne ujecie szkoda tylko ze nie widac miny tego chlopca, jak masz inne to daj

piter670
06-12-2007, 23:18
Bardzo fajne.

MajaS
06-12-2007, 23:35
no to sobie pozwoliłem (stary głupi nawyk)

pozdrawiam

ee tam..., nawyk nie głupi, a pożyteczny;
jest ostrzej, ciemniej (podniesiony kontrast?), no i oczywiście nie ma bojki (teraz to mogę kitować, że wlazłam do wody i wyciągnęłam :) ), a i jest obcięty dół... wszystko czy coś przeoczyłam. Jest inaczej, soczyściej...
... ale teraz koniec poprawności politycznej : przyzwyczaiłam się już do tego światła i "południowej bladości" na wyjściowej fotce bo wiem, że był środek dnia i dotarliśmy po parogodzinnej jeździe autem nad morze - poraziło nas światłem, wiatrem i wodą, i moja wersja wydaje mi się, że bardziej to pokazuje... (no bez wiatru :) ), nie mogłeś wiedzieć. Wybaczysz szczerość?...

Bardzo Ci dziękuję za czas spędzony nad moją fotką, kto by pomyślał, że można tak pozmieniać głupią albumową fotografię... niby taka nie do końca udana, a ludzie poświęcają jej uwagę - miło :)


Pozdrawiam
Maja

ps. Kordian d70 - nie mam Glutka z przodu i żałuję... mam dopiero jak wraca po chlapaniu pędem do mamy, albo inne super zabawy z wodą :) ale to już nie to samo...

Wioletta
07-12-2007, 06:46
Sliczne zdjecie :))
Gratulacje MajaS !

gacek1
07-12-2007, 09:22
Podoba mi sie to zdjęcie. Światło, woda, ruch..plusk..plusk. Naprawdę fajnie uchwycone

grzegorzant
07-12-2007, 10:24
Bardzo Ci dziękuję za czas spędzony nad moją fotką, kto by pomyślał, że można tak pozmieniać głupią albumową fotografię... niby taka nie do końca udana, a ludzie poświęcają jej uwagę - miło :)
E no nie przesadzaj to prosta korekcja raptem niecała minuta :)
Wybaczysz szczerość ? ;)
pozdrawiam

Jacek_Z
17-12-2007, 01:09
Zdjecie bardzo ładne, ma fajne kolory. Ja bym troche kadrowal tak, zeby wiecej "pustego" bylo przed a nia za dzieckiem i moze ta bojke bym wyrzucil z kadru. No i brakuje twarzy.... Ale generalnie bardzo dobre. Domyslam sie, ze przy takiej fotce to ma sie do niej sentyment, ale jak juz kiedys pisalem tu ocenia sie raczej technike, ale nie trzeba sie tym przejmowac
mam dokładnie te same uwagi. brak przodu przed dzieckie, szkoda braku twarzy. Reszta fajna.

a poważnie - nie umiem jeszcze manipulować rzeczywistością w żadnym programie aż do tego stopnia, ale pomału... nauczę się :)
w PS wycięcie bojki zajmie poniżej 2s. Tylko trzeba mieć PS i użyć odpowiedniego narzędzia :)

MajaS
17-12-2007, 12:05
E no nie przesadzaj to prosta korekcja raptem niecała minuta :)
Wybaczysz szczerość ? ;)
pozdrawiam

Pewnie, że wybaczę :), ale tym bardziej się ciesz, bo rzadko się zdarza, że kobitka publicznie docenia minutową pracę mężczyzny :mrgreen:;-)


w PS wycięcie bojki zajmie poniżej 2s. Tylko trzeba mieć PS i użyć odpowiedniego narzędzia :)


Ps - mam, ale czasu mam mało, choć wczoraj troszkę przy nim przysiadłam i jestem oczarowana... :)

Pozdrawiam
Maja

Ps. Wieszam dla Jacka_Z i Pitera "surówkę"; fotka tylko wyostrzona w Picasie i na oryginale jest miejsce z przodu, ale bałam się centralnego kadru i dlatego wybrałam wcześniejszą wersję... żeby pokazać bardziej ten "mocniejszy rozbryzg wody" po prawej od gluta...


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.owczarek.pl/maja/maks4.jpg)

Zbigniew
18-12-2007, 10:37
Ja też sobie pozwoliłem coś zmajstrować przy pierwszym zdjęciu. Generalnie można było sporo podziałać przy jasności, zwiększyć kontrast i trochę poprawić kolorystykę (może nawet trochę przegiąłem,, ale w sumie albumowo ma być). A później jeszcze popastwiłem się lokalnie nad niektórymi obszarami. Z pewnością (pod względem obróbki) można nad tymi kadrami popracować i będą naprawdę bardzo pięknie prezentowały się na odbitkach.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img529.imageshack.us/img529/9145/maks1dw3.jpg)

MajaS
18-12-2007, 10:52
Chyba mi "fotkię" Admini przeniosą do działu obróbki :)

Dziękuję Zbigniew.
A pro po albumu - zastanawiam się czy by nie zrobić z tego i innych ulubionych fotek odbitek na papierze. Boje się czasem, że dysk padnie czy cuś i będzie trauma, a papier to jednak papier...
Czy, gdy chcę robić odbitki tak np. 10X15, albo ciut większe to powinnam właśnie tak jak Ty czy grzegorzant podnieść kontrast i resztę żeby było ok.? Czy po prostu zrobić 1 kopię w Labie na próbę i sama sprawdzić? Są jakieś reguły?


Maja

Zbigniew
18-12-2007, 10:58
A pro po albumu - zastanawiam się czy by nie zrobić z tego i innych ulubionych fotek odbitek na papierze. Boje się czasem, że dysk padnie czy cuś i będzie trauma, a papier to jednak papier...
Oczywiście, że zrobić, ale też zrobić backup. Ja mam w komputerze dwa dyski, dodatkowo część zdjęć mam na dysku przenośnym, na serwerze zewnętrznym i wszystko na kilkunastu DVD. Wiem, jestem szalony, ale kiedyś padł mi jedyny dyszel i wywaliło wszystkie prawie zdjęcia z dwutygodniowego wyjazdu. Od tego czasu należę do grupy osób, która już archiwizuje swoje dane.

Czy, gdy chcę robić odbitki tak np. 10X15, albo ciut większe
Polecam 15x21 - u mnie w Jankach w Saturnie robią doskonałe odbitki na dobrym papierze i zawsze korzystam z tego formatu (lub większego - 20x30, 30x45).

to powinnam właśnie tak jak Ty czy grzegorzant podnieść kontrast i resztę żeby było ok.? Czy po prostu zrobić 1 kopię w Labie na próbę i sama sprawdzić? Są jakieś reguły?
Wstępną obróbkę na pewno możesz zrobić - jasność ocenisz po histogramie, a kolory ... no właśnie - tu może być gorzej, bo zależnie od monitora. Może próbka rzeczywiście jest niezłym pomysłem.

MajaS
18-12-2007, 11:10
Oczywiście, że zrobić, ale też zrobić backup. Ja mam w komputerze dwa dyski, dodatkowo część zdjęć mam na dysku przenośnym, na serwerze zewnętrznym i wszystko na kilkunastu DVD. Wiem, jestem szalony, ale kiedyś padł mi jedyny dyszel i wywaliło wszystkie prawie zdjęcia z dwutygodniowego wyjazdu. Od tego czasu należę do grupy osób, która już archiwizuje swoje dane.


Pomyśleć, że archiwizacja danych to poniekąd moje "zawodowe" zajęcie, ale chyba to prawda, że szewc bez butów chodzi. :)

Maja

milo_ja
18-12-2007, 11:19
w PS wycięcie bojki zajmie poniżej 2s. Tylko trzeba mieć PS i użyć odpowiedniego narzędzia :)

Ale zrobić to tak, aby nie było od razu tego widać to już nie tak prosto. W tym przypadku krawędzie, gdzie była bojka są dobrze widoczne. Trzeba by to troszkę dopieścić, jak się oczywiście komuś chce. :)

Jacek_Z
18-12-2007, 12:03
Ale zrobić to tak, aby nie było od razu tego widać to już nie tak prosto. W tym przypadku krawędzie, gdzie była bojka są dobrze widoczne. Trzeba by to troszkę dopieścić, jak się oczywiście komuś chce. :)
Tak, żeby nie było widać. Mniej niz 2 sekundy. To sprawa odpowiedniego narzędzia (w tym przypadku - łatka).

Piotr_ek
18-12-2007, 12:13
Szkoda, że mały głowy nie odwrócił w stronę obiektywu !

Zdecydowanie wersja ze swiększoną saturacją jest najlepsza - jak dla mnie...

Fajna fota - gratuluję !

milo_ja
18-12-2007, 12:16
Tak, żeby nie było widać. Mniej niz 2 sekundy. To sprawa odpowiedniego narzędzia (w tym przypadku - łatka).

W tym przypadku było najwyraźniej nieodpowiednie (pewnie stempelek).

grzegorzant
18-12-2007, 14:09
Pewnie, że wybaczę :), ale tym bardziej się ciesz, bo rzadko się zdarza, że kobitka publicznie docenia minutową pracę mężczyzny :mrgreen:;-)
:mrgreen:

MajaS
18-12-2007, 14:54
W tym przypadku było najwyraźniej nieodpowiednie (pewnie stempelek).

...a pro po stempelka wrrrr przy życiu mnie trzyma!, grzebię się w moim Ps-ie od paru dni, uczę się sama mozolnie, ale wydawałoby się proste stemplowanie mi nie wychodzi... mój mąż przysiądzie i pyk pyk stempluje jakby na poczcie pracował, a mi to jakieś cuda na drążku wychodzą. Nie chcę mu zawracać głowy to nie pytam, ale czy jest jakaś pozycja /np.książka, instrukcja czy coś/, która by mi objaśniła łopatologicznie podstawowe zagadnienia Ps-a, np. właśnie zwykłe cholerne stemplowanie!
Mam zdjątko, które bardzo mi się podoba i nie mogę rur z tła wystemplować! Głupia jakaś jestem. :(



Maja

gmoszkow
20-12-2007, 03:52
MajaS - kup jedną z pozycji Scotta Kelby'ego - najlepiej by była zgodna z wersją PSa którą masz - na początku to bardzo ułatwia życie.

Ja polecam:

1. Fotografia Cyfrowa - Edycja Zdjęć
2. Photoshop - efekty specjalne

Zdecydowanie pierwsza zaczyna od podstaw, druga - jest ciekawa bo pokazuje tricki - niektóre może efekciarskie inne mniej - przy czym to już nie jest obróbka zdjęć a raczej ich przetwarzanie do konkretnych potrzeb reklamowych/innych.

Grzegorz