PDA

Zobacz pełną wersję : D200 - podsumowanie



crazyjack
22-01-2006, 14:48
poniewaz pierwsze emocje juz opadly chcialem zachecic posiadaczy do takiego malego podsumowania sprzetu :)

Jakie atuty?, jakie wady?, co moznabyloby zmienic?

postaram sie pierwszy wypowiedziec:

1. wady:
- zarlocznosc energetyczna (potworna!!!, ale i zrozumiala majac na wzgledzie ekran i AF)
Grip troszke ratuje sytuacje, ale nawet na 6x2600mAh...dlugo nie ciagnie:D
- niektorzy mowia cos o liczniku, dla mnie nie jst to problem:)..najwazniejsze dla mnie ze pokazuje juz "full" i trzeba zmienic karte :D:D:D
- szum przereklamowany jest to fakt, choc i tak jest lepiej niz w d70

2. co zmienic:
hmmm....za wczesnie aby o tym mowic...moze pilot do wyzwalania przydalby sie w cenie jak z d70

3. zalety:
- grip, sam nie wiedzialem , ze to taka bajka (przy analogu tez nie mialem).:)
- CLS.nastepna bajka..wbudowana lampa nie tylko wyzwala ale w pelni steruje sabinkami, mozna ja ustawic na TTL, manual, to samo z poziomu menu aparatu mozna robic ze sterowanymi sabinkami (max3szt), daje to nie tylko mozliwosci porownywalne ze studyjnym, ale wrecz przewyzsza pod wzgledem komfortu obslugi, mobilnoscia i cena oczywiscie tez (juz teraz mysle o zakupie drugiej sabinki, po tym jak pozyczylem od kumpla :)
- AF nastepna bajka, takiego rozbudowanego systemu nigdy nie widzialem (nie mialem w reku D2X :D...sam sie nie moge polapac we wszystkich niuansach
- balans bieli...tylko wystarczy wlaczyc auto i zapomniec, kolor skory oddaje bardzo naturalnie
- przejscia tonalne w ciemniejszych partiach obrazu: nie robia sie juz plamy jak w d70
- ogolnie to mam wrazenie, ze foty obrabia sie znacznie szybciej (mimo wiekszej "wagi"), nie potrzeba juz teraz tak ingerowac, aby obraz wyjsciowy byl gotowy.
- jesli chodzi o jakosc obrazu..to faktycznie oczywiscie nie powala porownujac do d70, ale dlaczego mialoby powalac?, czy kiedykolwiek ktos powiedzial, ze d70 nie daje doskonalego obrazu?..niemniej widze roznice i jest zdecydowanie lepiej, a te bzdury o mydle to juz calkiem chore jakies :D:D:D
mnie nie obchodza porownania i to jeszcze surowych plikow, to juz calkiem bylo bez sensu, przeciez zaden z nas nie wie jak ustawiony jest soft w d70, a jak w d200, na jakie sprawy programisci zwracali uwage tworzac charakterystyke dla d200, a jakie w d70
najwazniejsze jest jaki obraz da sie wyciagnac z d200, a jaki z innych puszek, z d200 w moim przypadku przynajmniej wyciagam tyle , ze naprawde juz nie mam poczucia niedosytu, jak w przypadku d70 :)

To juz chyba wszystko...czekam na uwagi innych :)

Tomx
22-01-2006, 15:41
Witam

A jaki jest problem z liczninkiem?

Tomx

al
22-01-2006, 16:08
bakteria to faktycznie dramacik (ale bez przesady :roll: ) ok 300 fotek przy -20 :) moje ef sto robiło(robi) tyle samo albo mniej.. :lol: mnie to wystarczy (nie wiem czy to dobrze ale (to moja pierwsza -własna- cyfra.. więc większy szacunek)ale staram się traktować ten aparat jak analogowy.. jakoś nie szastam fotkami na prawo i lewo.. )

z licznikiem problemów nie zauważyłem.

ja jestem bardzo zadowolony.. oczywiście polecam :!:

krzysztof jot
23-01-2006, 14:33
co do baterii:
http://www.naturfotograf.com/D200_rev01b.html#top_page
genaralnie spory test:
http://www.naturfotograf.com/D200_rev00.html
test i wykryte objawy "bandingu"
http://www.imaging-resource.com/PRODS/D200/D200A.HTM

linux_user
23-01-2006, 22:40
CLS.nastepna bajka..wbudowana lampa nie tylko wyzwala ale w pelni steruje sabinkami, mozna ja ustawic na TTL, manual, to samo z poziomu menu aparatu mozna robic ze sterowanymi sabinkami (max3szt), daje to nie tylko mozliwosci porownywalne ze studyjnym, ale wrecz przewyzsza pod wzgledem komfortu obslugi, mobilnoscia i cena oczywiscie tez (juz teraz mysle o zakupie drugiej sabinki, po tym jak pozyczylem od kumpla Smile


Dobra ale to juz bylo tzn jak miales dwie sabinki to jedna mocowales jako nadajnik i miales sterownik i to 3 grupami......poza tym wole to nowe ustrojstwo jakie niKon wypuscil i sluzy do sterowania jakis tam su symbolu nie pamietam
Szybciej latwiej i bez grzebania w meniu

Cynio
27-01-2006, 14:43
W najnowszym miesieczniku FOTO jest test D200

MzMarcin
27-01-2006, 16:05
Mam Go...
Zatkało mnie...
Wykonanie nieziemskie...
Jakość obrazu(po kilku strzałach)z ipg... doskonała, jakość z nef... powalająca
Miałem go w ręku wcześniej, ale serio zatkało mnie... idę się bawić.

JK
27-01-2006, 16:16
No widzisz MzMarcin. A tyle się wcześniej nagadałeś, że to wielkie g...., że Nikon dał ciała, że nigdy tego badziewia nie kupisz, że wyprzedajesz sprzęt i idziesz do klubu z literą C. :D I po co to wszystko było pisać. :twisted: :mrgreen:

Czornyj
27-01-2006, 16:54
No widzisz MzMarcin. A tyle się wcześniej nagadałeś, że to wielkie g...., że Nikon dał ciała, że nigdy tego badziewia nie kupisz, że wyprzedajesz sprzęt i idziesz do klubu z literą C. :D I po co to wszystko było pisać. :twisted: :mrgreen:
A dajże mu już spokój :lol:. Toć chłop z rozpaczy nawet 20D sobie strzelił - pomyśl jakie to musiało być traumatyczne przeżycie...

JK
27-01-2006, 16:56
Całe szczęście, że to przeżył. :mrgreen:

admin
27-01-2006, 17:42
Przezyl i co wazniejsze ma swiadomosc wyboru, ktorej czesto nam brakuje. Przepraszam ze w osobie trzeciej Marcinie :)

crazyjack
27-01-2006, 23:10
CLS.nastepna bajka..wbudowana lampa nie tylko wyzwala ale w pelni steruje sabinkami, mozna ja ustawic na TTL, manual, to samo z poziomu menu aparatu mozna robic ze sterowanymi sabinkami (max3szt), daje to nie tylko mozliwosci porownywalne ze studyjnym, ale wrecz przewyzsza pod wzgledem komfortu obslugi, mobilnoscia i cena oczywiscie tez (juz teraz mysle o zakupie drugiej sabinki, po tym jak pozyczylem od kumpla Smile


Dobra ale to juz bylo tzn jak miales dwie sabinki to jedna mocowales jako nadajnik i miales sterownik i to 3 grupami......poza tym wole to nowe ustrojstwo jakie niKon wypuscil i sluzy do sterowania jakis tam su symbolu nie pamietam
Szybciej latwiej i bez grzebania w meniu

owszem - bylo, ale teraz mam 1,5tys do przodu, bo nie muze kupowac drugiej sabinki...choc i tak kupie, ale bede mial 3 zrodla swiatla zamiast 2 ze te sama cene...i mozesz mi wierzyc, ze wbudowana lampa zadziwia swoim dzialanie, nigdy do tej pory takich nie uzywalem...teraz bede (FAKT tylko do dodatkowego rozproszenia):)

Pozdr. Jacek

stasiek
30-01-2006, 13:03
Jakość obrazu(po kilku strzałach)z ipg... doskonała, jakość z nef... powalająca

Mam pytanie co do wyświetlania aktywnego AF.

Czy zaznaczony punkt śnieży na czerwono ??? Tak słyszałem a nie miałem w ręce D200 ??? :?:

krzysztof jot
30-01-2006, 13:19
co do wyświetlania aktywnego AF
zapytaj jeszcze gdzieś.... moze we wszystkich tematach, co ?
zimą śnieży, jesienią i wiosną będzie lało...a latem paliło... :)

zkruk
31-01-2006, 13:41
porownanie rozpietosci tonalnej i charakterystyki naswietlania:
http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1021&thread=16951023

wychodzi na to ze mamy 1 ev wiecej

Czornyj
31-01-2006, 13:54
Nie jestem pewien co do dokładności tego testu. Odniosłem wrażenie, że D200 ma też lepszą niż D70/D2x dynamikę w światłach. Gość nie napisał też, jakiego użył konwertera RAW... Przepraszam, napisał: NC 4.4

MzMarcin
31-01-2006, 17:41
W światłach d200 ma zdecydowanieeeeeeeeeeeeeee lepszą tonalność od 20D!!! koledzy Nikoniarze ;). Albo ja taki egzemplarz 20d miałem ;). Nie no serio mówię(a raczej piszę). To jak piknie(wreszcie płynny kremik) wyglądają przejścia na granicach przepałów jest super. I wreszcie nie ma takich brzydkich plam ala d70. A pomiar matrycowy mmmmm bajencia, ale zjeżdżam z tematu sorry.

[ Dodano: Wto 31 Sty, 2006 ]
stasiek,
"Mam pytanie co do wyświetlania aktywnego AF.

Czy zaznaczony punkt śnieży na czerwono ??? Tak słyszałem a nie miałem w ręce D200 ??? "
Tak świeci na czerwono jeśli tego chcesz, tyle że Staszku pytanie jest dziwne...

Andy_O
01-02-2006, 14:15
Do podsumowania D200 w chwili obecnej należałoby dodać:
- kłopoty ze współpracą z almpami Sigmy
- nie działający przycisk AF-ON z obiektywami Sigmy z HSM
- błędny pomiar światła z kilkoma obiektywami Sigmy, m.inn. z moim 24-70 2.8

Niby to sprawa Sigmy, ale.. dlaczego z innymi aparatami jest ok?

Czornyj
01-02-2006, 15:10
Niby to sprawa Sigmy, ale.. dlaczego z innymi aparatami jest ok?
Bez przesady. W tym wypadku to akurat ewidentnie Sigma dała d..y do czego zresztą lojalnie sama się przyznała!

Andy_O
02-02-2006, 12:11
Jestem pełen podziwu wobec spokoju kolegów.
Obawiam się, że Nikon nie wykona żadnego oficjalnego ruchu w sprawie bandingu. Nie będzie żadnego fixa, może za pół roku pojawi się D200NBSS (No Banding, Sigma Supported).
Pod koniec 2003 roku Sony wypuściło prawie-udany aparat Sony F828, o czym już pisałem tutaj:
http://forum.nikon.org.pl/viewtopic.php?t=19026
Prawie - oprócz błędnej konstrukcji obiektywu. Wszyscy czekali na fix, który nigdy nie nastąpił.
I w przypadku D200 mam czarne myśli, ale może to przez tą pogodę...

sailor
02-02-2006, 12:22
I w przypadku D200 mam czarne myśli, ale może to przez tą pogodę...

mysle ze nei tylko przez pogode .. biorac pod uwage zarowno podejscie nikona jak i innych producentow uzytkownicy i ich zadowolenie sa wciskani w tak glebokie powazanie jak tylko sie da .. tez szybciej bym sie spodziewal nowej wersji nikona niz fixa ..

Tr0n
02-02-2006, 13:09
mysle ze nei tylko przez pogode .. biorac pod uwage zarowno podejscie nikona jak i innych producentow uzytkownicy i ich zadowolenie sa wciskani w tak glebokie powazanie jak tylko sie da .. tez szybciej bym sie spodziewal nowej wersji nikona niz fixa ..

- Sigma - skoro sigma robi reverse engineering kodow wspolpracy Obiektywow z body to moze to nie dzialas i jest to ewidentna sprawa Sigmy. Rozwiazania sa dwa:
1. Sigma wykupi specyfikacje i poprawi obiektywy i w przyszlosci nie bedzie tego problemu
2. Stara metoda beda szukali problemu i go rozwiażą, a w przyszlości problem będzie mógł powrócić

- Banding - sprawa podobna jak mora w D70. Jest akcja do PSa która w wypadku wystapienia tego zjawiska je usunie. CaptureOne tez chyba ma taki filtr. Pytanie czy Nikon chce taki filtr wprowadzić do puszki. Z tego co czytam zjawisko jest marginalne więc lepiej przetwożyć 1 zdjecie na 1000 na komputerze niz 1000 na 1000 w aparacie.

Nowa puszka Nikona - chyba jednak nie tak szybko jak praktyka pokazuje

Andy_O
02-02-2006, 15:28
- Banding - sprawa podobna jak mora w D70
Oj, chyba nie bardzo. Mora wynika ze słabszego filtra na matrycy, co procentuje ostrzejszymi obrazami. Trudno nazwać to wadą, zawsze można chuchnąć w obiektyw i mora zniknie ;-) ew. stosować taniuchne słabiuchne szkla, na które nie trzeba będzie chuchać.
Krążące w internecie filtry przeciw-bandingowe niestety degradują ilość detali w obrazie, to raczej "deska ratunku" niż filtr do regularnego używania. Nie ma cudów, fizyki nie da się oszukać. Częstotliwość występowania tego zjawiska zależy od tego, co fotografujemy i obawiam się ze w warunkach studyjnych będzie to więcej niż jedno na 1000.

bombel
02-02-2006, 16:04
Grzeszysz synu, grzeszysz...

lub

Grzeszycie ociec, grzeszycie...

(niepotrzebne skreślić :)). Za wygłaszanie podobnie niesłusznych poglądów zostałem 'letko skopany' w sąsiednim wątku. Nie ma pasków - to wymysł szatana, podobnie jak antypody.

Acha, ale jeśli jednak wyjątkowo się pojawia, zdarza się wyłącznie na 300-tu procentowych powiększeniach, i to wyłącznie żarówek - ale przecież i tak nie istnieje. To jest wykładnia oficjalna.

I bez śmichów chichów. Jestem poważny.

Andy_O
02-02-2006, 18:03
Grzeszysz synu, grzeszysz...
lub
Grzeszycie ociec, grzeszycie...
(niepotrzebne skreślić

Pełnię obie te funkcje, więc niczego nie skreślam :-)

O czym Wy tu piszecie? Band.. co? Nie wiem o co chodzi.. Jedyny band.. jaki znam to boys-band.

arra
02-02-2006, 18:09
Grzeszysz synu, grzeszysz...
lub
Grzeszycie ociec, grzeszycie...
(niepotrzebne skreślić

Pełnię obie te funkcje, więc niczego nie skreślam :-)

O czym Wy tu piszecie? Band.. co? Nie wiem o co chodzi.. Jedyny band.. jaki znam to boys-band.

Heheh, ja jeszcze znam Al Bandi ;)

BTW> Jezeli bandi powstaje rownie czesto co mora na D70 to naprawde nie ma o czym gadac, duzo powazniejszym problemem sa miekkie jpegi.

Pozdrawiam

zkruk
02-02-2006, 18:14
Andy_O, zapewniam Cie ze nawet najgorszym 28-90 canona (jesli mozna by go podpiac) udaloby sie uzyskac more...
to jest jedynie kwestia dopasowania czestotliwosci....


co do D200 i wypowiedzi Nikona - jednak powinnien sie ustosunkowac - skoro jednak niektore aparaty trafiaja do serwisu i sa "naprawiane"

JK
02-02-2006, 18:38
Tylko pytanie, na czym ta "naprawa" polega? Znając opinie o NP - to chyba na dwutygodniowym leżeniu na półce.

kajot
02-02-2006, 21:25
O czym Wy tu piszecie? Band.. co? Nie wiem o co chodzi.. Jedyny band.. jaki znam to boys-band.

to troszke nieoczytany jesteś i niejako "nie w temacie" skoro nie wiesz o co chodzi :)

fotofun
10-04-2006, 15:26
A ja dodam od siebie, ze po trzech dniach obcowania z moim D200 strasznie denerwuje mnie ten "przycisk" wielokierunkowy. Zatwierdzic wybor przez docisniecie niemal zawsze wiaze sie z wybraniem dodatkowo jeszcze kierunku w lewo lub prawo !!! Powinni wstawic w srodek osobny guzik. Wtedy nie byloby klopotu. Poza tym wszystkie przyciski dzialaja bez wyraznego "klikniecia". No ale moze to moje zboczenia komputerowe ;)

jjj
11-04-2006, 17:28
A ja uważam, że z tym bandingiem to "szukanie dziury w całym". ...chociaż szukałem to nie znalazłem...

Fotet
12-04-2006, 19:53
ja też stałem sie "szczesliwym" posiadaczem D200 i ten "wielokierunkowy" to faktycznie nie przemyślany.

minus to napewno bateria - wczesniej mialem 350D - to teraz bede musial chyba ładowarkę samochodową dokupic.

Reszta to chyba same plusy;)

fotoero
21-04-2006, 18:08
Może Banding wystepuje w określonych seriach aparatów D200?