PDA

Zobacz pełną wersję : plotki o nowych Pentaxach...K20D i K200D



meliszipak
02-12-2007, 17:08
http://www.fotoclub.pl/pentax/pierwsze-plotki-na-temat-pentaxa-k20d-oraz-k200d.html


fiu, fiu 14 megapikseli cmos

jjj
02-12-2007, 17:56
14 mln DX mistrzem niskiego szumu to raczej nie będzie...

meliszipak
02-12-2007, 18:11
To nie będzie FX czyli pełna klatka, tylko ichni DX, crop 1,53- co do szumu to zobaczymy.
Z pewnością nie będzie to D3 :)

jjj
02-12-2007, 18:12
To nie będzie FX czyli pełna klatka, tylko DX, crop 1,53 a co do szumu to zobaczymy.
Z pewnością nie będzie to D3 :)
DX miało być oczywiście ;) Stąd taki wniosek/wątpliwość

life
02-12-2007, 21:36
jak na następcę K10D to dosyć szybko

fragles
02-12-2007, 21:42
kurde... i dyfrakcja pewnie od f 5,6... przy tych 14 Mpix...

Spinner
14-12-2007, 20:33
Napewno bedzie okropny... :-P Spokojnie, czas pokaze...

Cieszy fakt, ze jedna z nielicznych "starych marek" walczy...;-)

Pzdr
Spinner

grohu
03-01-2008, 22:21
To nie będzie FX czyli pełna klatka, tylko ichni DX, crop 1,53- co do szumu to zobaczymy.
Z pewnością nie będzie to D3 :)
ale pewnie cena poniżej 1/3 D3, porównanie typu Mercedes C i GL.

Z stajni Pentaxa i tak wchodzą coraz to bardziej konkurencyjne modele, mogło by to spowodować spadki cen:)

Krzysiek29
04-01-2008, 10:24
Napewno bedzie okropny... :-P Spokojnie, czas pokaze...

Cieszy fakt, ze jedna z nielicznych "starych marek" walczy...;-)

Pzdr
Spinner

Mi już tylko do Pentaxa pozostał sentyment. Pentax był moją pierwszą lustrzanką po Zenicie i pamiętam, że przeskok z Zenita do P30T był ogromny! Bynajmniej życzę im jak najlepiej. :)

meliszipak
04-01-2008, 16:41
Podobno tak ma wyglądać K200. Jest swietny.
Ciekawe, co z nowym K20- na razie cisza.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)
zdjęcie z forum Pentaxa.

Kolekcjoner
04-01-2008, 18:09
Podobno tak ma wyglądać K200. Jest swietny.
(....)

No, a co w nim takiego świetnego?

meliszipak
04-01-2008, 18:19
A nieżle wyglada i ma fajny grip.
Jak na model entry level wydaje się być bardzo ok.
W każdym razie imo wyglada duzo lepiej od D40 i równoległego Canona.
Bardzo dobrze, że Pentax walczy- jak wprowadzą nowe cmosy od Samsunga to bedzie ciekawie.
Mnie osobiście najbardziej przeszkadza brak rozsądnego tele w systemie Pentaxa.
K10 wywołała maly wstrząs- szkoda, że miała dużą wpadkę bf-ff.
Zobaczymy co pokaże K20 i za jaką cenę.

Kolekcjoner
04-01-2008, 18:35
Wyglądem się zdjęć nie robi jak mi się zdaje ale może ja się już starzeję ;):).

meliszipak
04-01-2008, 18:58
Kolekcjoner, nie wkręcaj mnie, proszę :). Wiem jak i czym się robi zdjęcia.
Według mnie powstają one w wyobrażni, pózniej są malowane światłem za pomocą aparatu fotograficznego.


Zapowiada się nowa seria puszek z nowymi matrycami i ficzerami
Trzeba się cieszyć :)
Pentax daje fajne bajery w przystepnej cenie, co mocno ożywia konkurencję.

Kolekcjoner
04-01-2008, 19:08
Kolekcjoner, nie wkręcaj mnie, proszę :). (...)

Ok.

qooba
06-01-2008, 20:58
świetnie wygląda, a jaki ma przypięty "świetny" obiektyw ;)

Kolekcjoner
06-01-2008, 21:13
świetnie wygląda, a jaki ma przypięty "świetny" obiektyw ;)

No nawet czasami udaje się nim zrobić ostre zdjęcie ;):).

velaskez
11-01-2008, 22:59
jak dla mnie to odpowiednik D80...tylko pentax'owy

meliszipak
18-01-2008, 11:44
Podobno antiszejk bedzie od razu wbudowany na matrycy.

shaolin
23-01-2008, 13:44
Tu niby jakies obrazki z k20d ale bez exifow:

http://belfo.photo-forum.net/test/3200iso.jpg
http://belfo.photo-forum.net/test/100iso.jpg

Nie bijcie jak to fejki.

Pawel Pawlak
23-01-2008, 14:24
jeśłi to iso3200 jest naprawdę 3200 to uważam że bardzo dobra jakość jak na 14.5mpix DX... Pogratulować tylko ! Detale w środku kadru na iso100 wydają się pokazywać, że AA niezbyt silny.

kowalski
23-01-2008, 14:47
Właśnie do mnie przyszło :)

http://www.photographybay.com/2008/01/23/pentax-k20d-specs-leaked/

kowalski
23-01-2008, 20:35
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2008/01/246548621S-1.jpg
źródło (http://ericreagan.smugmug.com/photos/246548621-O.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2008/01/246548570S-1.jpg
źródło (http://ericreagan.smugmug.com/photos/246548570-O.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2008/01/246548536S-1.jpg
źródło (http://ericreagan.smugmug.com/photos/246548536-O.jpg)

Bonthyc
23-01-2008, 21:23
tutaj jest troche po polsku
http://www.optyczne.pl/761-nowo%B6%E6-Co_poka%BFe_Pentax_.html

cygan
23-01-2008, 21:32
ciekawe czy poprawią ten badziewiasty autofocus

prz3mo
23-01-2008, 22:22
ciekawe czy poprawią ten badziewiasty autofocus

W K10D wcale nie jest tak źle...

cygan
23-01-2008, 22:32
w k100 jest słabo, dziś po raz wtóry okazję się o tym przekonać

shaolin
24-01-2008, 09:36
http://www.dpreview.com/news/0801/08012310pentaxtk200d.asp
http://www.dpreview.com/news/0801/08012311pentaxk20d.asp
http://www.dpreview.com/news/0801/08012312pentaxk20dhandson.asp

Squier
24-01-2008, 09:55
Tu potwierdzone wiadomości po polsku:
http://fotopolis.pl/index.php?n=6836
http://fotopolis.pl/index.php?n=6837
Pozdrawiam

PS. 14,6 megapikseli w K20D?!

ziuteczny
24-01-2008, 10:22
PS. 14,6 megapikseli w K20D?!

no i co z tego, nawet porządnego, wysoko-rozdzielczego telewizora, nie dostał

generalnie, wbrew temu co tu wcześnie pisano, K200 się nie umywa do nowego Rebela (choć w sumie poza AS dostał też uszczelnienia a to już razem całkiem sporo), K20 cóż wszystko zależy od ceny ale też specjalnie konkurencji dla 40d (już nie mówiąc o d300 oczywiście) nie widzę.
d80 oczywistym jest, że wycina (chyba, ze szumi te sporo pixelków mimo CMOS-a).

Generalnie po raz wtóry na rynku dSLR wręcz gestnięje w chwili obecnej od możliwości. Firmy nie-piewszo-ligowe kładą co mogą do swych wyrobów ale nadal chyba tortu nie uszczkną jednak chyba znacząco więcej.

Jednak ciekawe co będzie z Nikim - jawi się pilna potrzeba upgradowania zarówno linii d40x jak również d80. Ciekawe ...

Kaleid
24-01-2008, 10:27
D40x bedzie miał upgrade juz za 6 dni, D80 na pewno w tym roku, choć trochę pożniej. Chodzą też słuchy że Nikon chce pozostawić 6mpix D40 na rynku a D40x i D80 zastapic jednym aparatem, D60 - czy coś w tym stylu.

qooba
24-01-2008, 10:29
Jednak ciekawe co będzie z Nikim - jawi się pilna potrzeba upgradowania zarówno linii d40x jak również d80. Ciekawe ...
jeszcze pięć dni do prezentacji Nikona, może coś pokażą oprócz 16-85VR ;)
poza tym gdyby K20D miało tak 5-6fps, można by go rozważyć, pod warunkiem, że byłyby fajne szkła ;) brak 70-200 2.8 w tym systemie dyskwalifikuje go w moich oczach. Wietnamski 50-135 mnie nie interesuje... Podobnie jak wirtualne staroć 80-200 2.8

shaolin
24-01-2008, 10:36
Pamietajcie ze te aparaty sa tez dla aktualnych pentaxoposiadaczy, a nie tylko po to zeby pozbierac ludzi z innych systemow ;)

qooba
24-01-2008, 10:39
Są też dla ludzi kupujących pierwszy DSLR w życiu, bez zobowiązań systemowych ;)

ziuteczny
24-01-2008, 10:40
D40x bedzie miał upgrade juz za 6 dni, D80 na pewno w tym roku, choć trochę pożniej. Chodzą też słuchy że Nikon chce pozostawić 6mpix D40 na rynku a D40x i D80 zastapic jednym aparatem, D60 - czy coś w tym stylu.

bardzo chętnie ale to już musi być CMOS inaczej nie wróżę wielkiego powodzenia. No i kilka innych pierdołków. Wizjer z d80 albo jeszcze większe powiększenie, Live View to wiadomo choć po co to komu :). Gdyby Niki dorzucił jeszcze LCD VGA w dobrej cenie a nie daj Boże choć trochę uszczelnienia to ma konkurencję załatwioną na śniadanie :) Chyba jednak tak nie będzie. Tylko naprawdę bardzo ciekawe co ze śrubokrętem.
Ja osobiście byłem przekonany, że Nikon podąży odważnie do przodu na tym polu. Nie ma co przeciągać tego potrzebnego przejścia :). Czyli nazwijmy go d60 śrubokręta by nie miał. Ale to by wymagało przyspieszenia w temacie np. prime'ów. Można to już było załatwić w zeszłym roku. Wtedy 2-a nowe primy w tym roku kolejne 2-a i temat powoli z głowy. Tamrona zmusić, żeby wstawił silnik w to swoje 17-50, żeby cała Europa środkowo-wschodnia nie narzekała :). Ale tak bardzo ciekawe, d60 będzie raczej miał motorek. Czas przejścia w tym segmencie chyba jeszcze nie nadszedł. Ciekawe ...

qooba
24-01-2008, 10:46
Live View to wiadomo choć po co to komu :).
mi się przydaje w makro, powiększam obraz na LCD i ostrzę w punkcik patrząc na ekran i popijając drinka ;)

Squier
24-01-2008, 10:53
Ziuteczny, nie co z tego, że ma 14,6 megapikseli, mi tyle niepotrzebne! Na forum od dłuższego czasu panuje opinia, że 10 mpix to wystarczy w APS-C.
Pozdrawiam

ziuteczny
24-01-2008, 10:59
no o to mi latało, u mnie zawsze coś się czai pomiędzy wierszami :)
co z tego = po co to komu itp. itd.

Natomiast czy wystarczy 10MP czy nie w APS-C to wcale nie byłbym tego taki pewien. To jest przetwarzanie obrazu i sporo ludzi się w tym doktoryzuje/habilituje w algorytmach, sprzęcie itp. itd. Dzięki panu Bayerowi :) wcale też nie mamy tych 10MP tylko ile realnie, połowę ? Reszta to interpolowane masło maślane.

shaolin
24-01-2008, 11:10
Nie piszcie 'po co to komu' bo przeciez nie jestescie wszystkimi uzytkownikami - co najwyzej mozecie napisac - 'mi to nie jest potrzebne' albo 'ja z tego nie bede korzystal' ;)

A tu prawie brat blizniak [chyba nie ma sensu robic nowego tematu do tego ;)] ->

http://www.dpreview.com/news/0801/08012411samsunggx20.asp
http://www.dpreview.com/news/0801/08012412samsunggx20handson.asp

qooba
24-01-2008, 11:27
Jedno mnie dziwi: po co zmieniają obudowę, przyciski, gałki i wygląd aparatów i obiektywów Pentax/Samsung? Szkoda kasy na to... Nie lepiej zmienić samo logo i coś tam w menu? Bez sensu taka zabawa, przecież to i tak jeden system...

Pawel Pawlak
24-01-2008, 11:28
nie ma co gadać, jeżeli te 14.6mpix będą zaopatrzone w delikatny AA, + 14bitową głębię to do landszaftu i do studia puszeczka super. Na pewno lepsza niż d200, d300 czy 40, czy 40D. Oczywiście trzeba brać pod uwagę że pewnie od f8-9 dyfrakcja zacznie być uciążliwa.

qooba
24-01-2008, 11:46
czy oznaczenia DA to to samo co DX?
jeśli tak, to te dwie nowe stałki 200mm 2.8 i 300mm 4.0 o kant dup..

wyrwiflak
24-01-2008, 12:53
czy oznaczenia DA to to samo co DX?
jeśli tak, to te dwie nowe stałki 200mm 2.8 i 300mm 4.0 o kant dup..

dlaczego niby o kant pupci? Pentax nie ma w planach FX i dla nich DX to pełna klatka. I kropka. Użytkowo to powinny być genialne szkieła o wymiarach znacznie mniejszych niż ich odpowiedniki (ekwiwalenty) z klatki 35mm

Michu
24-01-2008, 12:53
Z tego, co wiem, to DA oznacza obiektywy pod APE-C, ale są szkła - np. DA 70/2.4, które spokojnie kryją pełną klatkę. Myślę, że o tym, czy 200/2.8 i 300/4 są tylko na APS-C dowiemy się, jak te obiektywy trafią do użytkownikó i podepnie się je pod analogi.

hedgehog
24-01-2008, 13:48
Pentax to świetny system (kochałem te analogi) - jak dla mnie, gdyby Fuji włożyło swój sensor w puszkę K10D z lepszym AF to byłby aparat idealny, hihihi.

shaolin
24-01-2008, 15:05
Tego chyba nie bylo [pojawilo sie na CB wiec przerzucam]:

http://www.photographyblog.com/reviews_pentax_k20d_dubai.php
http://benjikan.smugmug.com/gallery/4217920#P-1-12
A tu jakies wrazenia z obcowania z puszka k20d:
http://www.pentaxforums.com/forums/pentax-news-rumors/19036-my-2500-word-essay-k20d.html

EDIT: Poprawilem linki bo 2 z 3 nie dzialaly;)

prz3mo
24-01-2008, 17:25
Czyli mamy nowego gracza na rynku matryc do DSLR - Samsunga :)
Matryca K20D i GX20 jest produkcji Samsunga.

http://fotopolis.pl/index.php?n=6848

Kolekcjoner
24-01-2008, 18:55
Czyli mamy nowego gracza na rynku matryc do DSLR - Samsunga :)
Matryca K20D i GX20 jest produkcji Samsunga.

http://fotopolis.pl/index.php?n=6848

No i to jest bardzo dobra wiadomość dla nas :D.

Jacek_Z
24-01-2008, 20:32
Czyli mamy nowego gracza na rynku matryc do DSLR - Samsunga :)
Matryca K20D i GX20 jest produkcji Samsunga.

http://fotopolis.pl/index.php?n=6848
i to w dodatku jest matryca rekordzistka - ma nawięcej upakowanych pikseli ze wszystkich DXowych body.

fragles
24-01-2008, 20:33
i to w dodatku jest matryca rekordzistka - ma nawięcej upakowanych pikseli ze wszystkich DXowych body.


ano niestety... paranoja...

axer
24-01-2008, 20:50
ano niestety... paranoja...

Ale ludzie to kupią. Więcej = lepiej w mniemaniu wielu pstrykaczy. Ano - niestety.

velaskez
24-01-2008, 21:16
ciekawe jak szumi tam samsungowa matryca...

Kolekcjoner
24-01-2008, 21:18
Ale ludzie to kupią. Więcej = lepiej w mniemaniu wielu pstrykaczy. Ano - niestety.

I dlatego prawdopodobnie - też IMO zupełnie bez sensu - nowe dziecko Canona ma 12 MPx. Obawiam się niestety, że póki co nic tego nie powstrzyma.

velaskez
24-01-2008, 21:20
konstruktywnie dąży się do tego żeby matryce miały coraz więcej Mpix...do czego dojdziemy do 50Mpix i co raw'y po 60-70MB...(lub więcej)
a ludzi kupujących pierwszy aparat to tylko podniecają coraz większe liczby....

diZaster
24-01-2008, 21:34
moze poczekajmy na wiarygodne sample z aparatow, a pozniej bedziemy marudzic ze to i tamto...

velaskez
24-01-2008, 23:33
ale ja mówię ogólnie o matrycach, bo na razie nie narzekam na Pentax'y, zobaczymy sample ;]
myślę że niedługo fotopolis zrobi jakiś teścik

wyrwiflak
25-01-2008, 10:18
i to w dodatku jest matryca rekordzistka - ma nawięcej upakowanych pikseli ze wszystkich DXowych body.

Nie wróżę jej zbyt długiego prowadzenia w tej kategorii ;)

qooba
25-01-2008, 10:30
po tym co pokazał canon w 450D można przypuszczać, że następca 40D będzie miał również "jedynie" 12mpix...
pewnie sony z czymś wyskoczy...
jak dla mnie 12mpix w d300 to już za dużo ;)

killertowa
25-01-2008, 10:49
Pentax nie ma w planach FX i dla nich DX to pełna klatka. I kropka.

A moim zdaniem docelowo i pewnie w krótszym czasie niż nam się wydaje, wszystkie lustrzanki cyfrowe będą pracować na pełnej klatce.
DX i inne tego typu wynalazki były wymuszone jedynie kosztami wytworzenia matryc pełnoklatkowych, a te już praktycznie przestają stanowić problem.
Kiedyś próbowano z filmami i APS-C, że niby więcej zdjęć na rolce, że mniejszy i poręczniejszy aparat i że och i ach.
APS-C nie wygrało jednak z formatem 35mm.
I tak samo będzie w cyfrze.

Podobnie nie zgadzam się z opiniami niektórych, że matryca 12mpx wystarczy, że nie można upakować więcej itp. Skoro postęp technologiczny to umożliwia i nowoczesne matryce mają coraz lepszą jakość to czemu mamy z tego nie korzystać?

Nie namiawiam nikogo do kupowania każdego kolejnego nowego korpusu. Sam tego też nie robię. Jednak dzisiejsze aparaty to przede wszystkim elektronika i bardzo jestem zadowolony z tego, że gdy mój aparat siądzie, jego następca da mi jeszcze więcej satysfakcji.

Jeśli dziś zepsuje się wam 3 letni monitor/telewizor/komputer to czy będziecie chcieli kupić nowy o takich samych parametrach jako dotychczas, czy też rozejrzycie się za czymś bardziej nowoczesnym?

Fenek
25-01-2008, 11:17
A moim zdaniem docelowo i pewnie w krótszym czasie niż nam się wydaje, wszystkie lustrzanki cyfrowe będą pracować na pełnej klatce.
DX i inne tego typu wynalazki były wymuszone jedynie kosztami wytworzenia matryc pełnoklatkowych, a te już praktycznie przestają stanowić problem.
Kiedyś próbowano z filmami i APS-C, że niby więcej zdjęć na rolce, że mniejszy i poręczniejszy aparat i że och i ach.
APS-C nie wygrało jednak z formatem 35mm.
I tak samo będzie w cyfrze.
APSy przegrały bo weszły na rynek gdy 35mm miało już pewną pozycję na rynku, poza tym nie oferowały jakoś zabójczo lepszej jakości.
Powiedz mi, tak bardzo Ci się tęskni za winietowaniem rzędu ponad 1EV z praktycznie każdym szkłem i kiepskawych rogach kadru? Brak tych wad gwarantuje zazwyczaj tylko całkiem droga optyka. Jakbym nie miał wyboru - trudno, przesiadłbym się na FF (gdyby wycofano DX). Ale jakoś "wolę bez". :)


Podobnie nie zgadzam się z opiniami niektórych, że matryca 12mpx wystarczy, że nie można upakować więcej itp. Skoro postęp technologiczny to umożliwia i nowoczesne matryce mają coraz lepszą jakość to czemu mamy z tego nie korzystać?
Przyznam Ci rację dopiero, gdy opracują technologię, która zapewnia ilość szumów odwrotnie proporcjonalną do ilości mpix. Załóżmy że np. Samsung opracował supertechnologię, która sprawia że 14mpix na DX szumi jak np. całkiem przyzwoity CMOS z 30D (8mpix o ile dobrze pamiętam?). A co to oznacza? Że upakowanie w tej technologii tylko powiedzmy 8/10mpix da jeszcze lepszą jakość obrazu.


Jeśli dziś zepsuje się wam 3 letni monitor/telewizor/komputer to czy będziecie chcieli kupić nowy o takich samych parametrach jako dotychczas, czy też rozejrzycie się za czymś bardziej nowoczesnym?
Przede wszystkim zacznę od prób naprawienia go. :razz:
Lada moment rozsypie się układ odchylania w moim domowym CRT. I szczerze mówiąc nie miałbym przeciwko zakupowi drugi raz tego samego modelu. A jest to konstrukcja sprzed 10 lat. Nigdy nie miałem mu nic do zarzucenia.

fragles
25-01-2008, 11:24
Podobnie nie zgadzam się z opiniami niektórych, że matryca 12mpx wystarczy, że nie można upakować więcej itp. Skoro postęp technologiczny to umożliwia i nowoczesne matryce mają coraz lepszą jakość to czemu mamy z tego nie korzystać?



wiem, że przynudzam... ale im mniejsza fizycznie fotodioda tym gorsza jakość przy przymykaniu szkła - pamiętaj o tym. To nie tylko kwestia szumów. Optyki nie oszukasz.

killertowa
25-01-2008, 11:43
No dobrze, ale fotodioda wyprodukowana w 2007r ma chyba lepsze parametry niż fotodioda z 2003r.?
Nie sądzę, że rozwój matryc światłoczułych koncentruje się jedynie na odszumianiu. Myślę, że raczej inżynierowie dążą do tego by "pokonać" negatyw.

bymben
25-01-2008, 11:53
pod tym linkiem są zdjęcia w pełnym rozmiarze http://www.photographyblog.com/revie...k20d_dubai.php

killertowa
25-01-2008, 12:12
Powiedz mi, tak bardzo Ci się tęskni za winietowaniem rzędu ponad 1EV z praktycznie każdym szkłem i kiepskawych rogach kadru? Brak tych wad gwarantuje zazwyczaj tylko całkiem droga optyka. Jakbym nie miał wyboru - trudno, przesiadłbym się na FF (gdyby wycofano DX). Ale jakoś "wolę bez". :)

nawet nie musiałem długo szukać:
http://www.optyczne.pl/95.8-Test_obiektywu-Nikkor_AF-S_DX_12-24_mm_f_4G_IF-ED_Winietowanie.html




Przyznam Ci rację dopiero, gdy opracują technologię, która zapewnia ilość szumów odwrotnie proporcjonalną do ilości mpix.
Z tymi szumami to chyba we współczesnych lustrzankach nie jest tak źle. http://www.fotopolis.pl/index.php?n=6728&p=6
Ile razy kupowałeś negatyw ISO 1600? Czy nie był zbyt ziarnisty? Ja np. taki negatyw użyłem tylko raz. Nie miałem potrzeby używać tak wysokich czułości częściej. Tak było na analogu. Może po prostu bałem się, że zdjęcia w bardzo słabych warunkach oświetleniowych mi nie wyjdą? A może to co w takich warunkach zwykle robiłem mogłem sfotografować z filmem ISO 400 i statywem? Prawdą jest, że w moim przypadku to dopiero po przejściu na cyfrę zacząłem robić więcej zdjęć z ISO 800, czy nawet 1600. O wiele łatwiej przełączyć wartość ISO na powiedzmy 5-8 zdjęć niż zmienić rolkę negatywu 36 klatkowego. Mam świadomość, że u profesjonalisty mógł taki problem nie istnieć, ale ja profesjonalnym fotografem nie jestem.



Lada moment rozsypie się układ odchylania w moim domowym CRT. I szczerze mówiąc nie miałbym przeciwko zakupowi drugi raz tego samego modelu. A jest to konstrukcja sprzed 10 lat. Nigdy nie miałem mu nic do zarzucenia.
Jeśli widzisz, że rozsypuje ci się układ odchylania w monitorze to masz niezły obraz ;)
Na szczęście mój 19” NEC (też CRT) ma się jeszcze dobrze.

fragles
25-01-2008, 12:22
No dobrze, ale fotodioda wyprodukowana w 2007r ma chyba lepsze parametry niż fotodioda z 2003r.?
Nie sądzę, że rozwój matryc światłoczułych koncentruje się jedynie na odszumianiu. Myślę, że raczej inżynierowie dążą do tego by "pokonać" negatyw.


fizycznej wielkości nie oszukasz :)

Choćby fotodioda była złota i polana miodkiem to, jeżeli jest mała, będzie kupa... I podkreślam: NIE MAM NA MYŚLI SZUMÓW. Mam na myśli dyfrakcję.

Fenek
25-01-2008, 12:43
nawet nie musiałem długo szukać:
(...)
Obiektyw pod DX. I tyle. Poza tym jak na taki szeroki kąt, nie jest to zły wynik. Popatrz lepiej po szkłach dedykowanych pod FF, których w systemie Nikona jest zdecydowana większość. Wyjątkiem są tutaj dwa profesjonalne DXy 17-55 i 12-24.

Co do wysokich ISO:
Negatywu 1600 użyłem w zasadzie tylko raz, a to i tak przede wszystkim z ciekawości. Bylo ziarno. Dziwne. :razz:
Rzecz w tym że cały czas dąży się żeby było jeszcze lepiej. Gdyby podchodzić do tego "przecież już teraz wygląda to dobrze", to syfra z jakością by nie wyszła poza D200 i EOSa 10D. Jak sam napisałeś - technologia idzie do przodu.


Jeśli widzisz, że rozsypuje ci się układ odchylania w monitorze to masz niezły obraz ;)
Na szczęście mój 19” NEC (też CRT) ma się jeszcze dobrze.
Nooo czasem wygląda to ciekawie. Ale jako że w Krakowie korzystam z laptopa, a w domu ojciec większość czasu pracuje przy swoim kompie... no to poczekam aż się rozjedzie kompletnie i wtedy będę się martwił. :razz:

Może skończymy ten offtop, jak chcesz odpowiedz jeszcze i pozwólmy dyskusji powrócić do Pentaxów. ;)

pn
25-01-2008, 12:56
i to w dodatku jest matryca rekordzistka - ma nawięcej upakowanych pikseli ze wszystkich DXowych body.
Ale podobno wielkosc piksela jest podobna, poniewaz zmniejszyli odstepy miedzy nimi.

Pawel Pawlak
25-01-2008, 13:14
tak czy inaczej, sądząc po ostatnich premierach to wydaje mi się że pentax i olek mogą trochę rynku zabrać np. takiemu sony, który wprawdzie miał pokazać wielki potencjał a pokazał a200 ;)

pn
25-01-2008, 13:18
Sony: z duzej chmury maly deszcz :-D

Pentax przynajmniej robi swoje, nie udajac firmy, ktora nie jest.

jjj
25-01-2008, 14:35
...Ile razy kupowałeś negatyw ISO 1600? Czy nie był zbyt ziarnisty? Ja np. taki negatyw użyłem tylko raz...
Co nie zmienia faktu, że teraz można kożystac nawet z 6400 i jest nieźle;)

żółto-czarny
25-01-2008, 15:35
Ciekawym, na czym polega i jak się sprawdzi ta funkcja rozszerzenia zakresu dynamiki? I jakie są te uszczelnienia - może nie takie gąbeczki jak w 40D? :) Mogą rozczarowywać te 3 kl/s, ale pamiętając o 5D...

velaskez
25-01-2008, 16:28
postęp technologiczny umożliwia zwiększanie ilość mpix na matrycy formatu DX, ale dzieje się to kosztem jakości samego zdjęcia, więc czy nie lepiej zostać przy tych 10-12mpix i zająć się odszumianiem?

Pawel Pawlak
25-01-2008, 17:49
poczekajmy na więcej zdjęć z tych 14.5mpix zanim zaczniemy mówić o kiepskiej jakości ;)

Argawen
25-01-2008, 17:54
.... jakie są te uszczelnienia - może nie takie gąbeczki jak w 40D? :) Takie same jak w K10D. Jest ich 72 szt.
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=4845&p=1

killertowa
25-01-2008, 19:12
Może skończymy ten offtop

szkoda :)

Michu
25-01-2008, 19:51
poczekajmy na więcej zdjęć z tych 14.5mpix zanim zaczniemy mówić o kiepskiej jakości ;) No to pojawiły się już jakieś sample oficjalne:
http://www.digital.pentax.co.jp/ja/35mm/k20d/ex.html

Kolekcjoner
25-01-2008, 19:54
Ale podobno wielkosc piksela jest podobna, poniewaz zmniejszyli odstepy miedzy nimi.

Powierzchnia czynna piksela jest taka sama jak w innych matrycach 12 mpx w cropie - podobno. Tak przynajmniej chwali się samsung.


tak czy inaczej, sądząc po ostatnich premierach to wydaje mi się że pentax i olek mogą trochę rynku zabrać np. takiemu sony, który wprawdzie miał pokazać wielki potencjał a pokazał a200 ;)

Sony jeszcze wszystkiego nie pokazało :).

Piotr_
25-01-2008, 19:59
Sony jeszcze wszystkiego nie pokazało :).

Chłopaki z Alfy modlą się o piramidę. :)

Michu
25-01-2008, 20:42
http://www.quesabesde.com/noticias/pentax-k20d-analisis-muestras,1_3947;
Kolejne sample (na dole strony) z K20D.
Na forum Pentaksa piszą, że rozszerzona dynamika wynika z różnie naświetlonych częsci matrycy:

Polega na odmiennych poziomach wzmocnienia dla obszarów o różnej jasności - minimalna czułość wzrasta do ISO200... Jak rozumiem, jasne obszary naświetlane byłyby wtedy w ISO100, co daje 1 EV przewagi w światłach... Nie wiem ile w tym prawdy... (cyt. jaad75 z forum Pentaksa).

Kolekcjoner
25-01-2008, 21:46
Chłopaki z Alfy modlą się o piramidę. :)

Raczej chodzi o A300, który wedle niektórych dobrze poinformowanych osób z KKM-u ma być killerem w swojej klasie ;):).

Jacek_Z
25-01-2008, 21:55
ale chcą tez piramidy - wg nich to będzie FF z matrycą jak D3, a nawet lepszą.

GTM
25-01-2008, 22:03
Hmm... ale sample z tej strony - http://www.photographyblog.com/reviews_pentax_k20d_dubai.php
to jest chyba jakas antyreklama pentaksa... naprawde slabo to wyglada, szczegolnie to zdjecie http://img.ukdedicated.com/pentax_k20d_dubai_40.jpg ten pan ma cos na zebach :D

qooba
25-01-2008, 22:31
Te zdjęcia tylko potwierdzają smutną prawdę, że obiektywy 16-50 i 50-135 to totalna porażka...

deep
26-01-2008, 00:10
na tych fotkach to obraz jak z głuptaka (takiego nowoczesnego 12MPx co daje gorszy obraz niż dawały canony 4MPx np. A520)

Terrorysta
26-01-2008, 00:54
Jeszcze co do Sony
to na ich stronie przez chwilę było A300 i A350 :)

qooba
26-01-2008, 00:58
no i?

GTM
26-01-2008, 13:03
Ale widzieliscie ostatnie zdjecie faceta z ptakiem? co sie stalo z kolorami na tym zdjeciu? niestety nie dziala bezposrednie podlinkowanie... w kazdym razie nieciekawie to wyglada...

żółto-czarny
26-01-2008, 13:16
Też nie wiem o co biega, może to ilustracja kiepskiego działania jakiegoś trybu, ale zero opisu.
"Please note that as the K20D that I used was a pre-production version, therefore these images do not represent the quality of the final production camera in any way." -wlewa nadzieję w serca :)

Terrorysta
26-01-2008, 13:58
no i?
co no i ?:)

Kolekcjoner
26-01-2008, 14:58
Ale widzieliscie ostatnie zdjecie faceta z ptakiem? (....)

Cóż za rzadkość w obecnych zniewieściałych czasach :mrgreen:.


(....)
co sie stalo z kolorami na tym zdjeciu? niestety nie dziala bezposrednie podlinkowanie... w kazdym razie nieciekawie to wyglada...
Może kolory wyblakły z wrażenia.... :lol:.

Pawel Pawlak
26-01-2008, 16:12
Cóż za rzadkość w obecnych zniewieściałych czasach :mrgreen:.
Może kolory wyblakły z wrażenia.... :lol:.

Miałem takie samo skojarzenie :mrgreen:

Squier
26-01-2008, 17:57
Kolekcjoner, z tym ptakiem to mnie rozwaliłeś :))

meliszipak
28-01-2008, 07:57
I co? Tak czułem przez skórę, że Pentax znów gotuje coś smacznego.
I proszę: K200 ma uszczelki, zaawansowane tryby balansu bieli a K20 14,5 mpx.
Jest maleńka rewolucja, szczególnie w odniesienu do K200.
Szykują nowe szkiełka z napędem ultradzwiękowym, pożądane tele 200 f2,8 i 300 f4.
Dodatkowo krąża plotki o nowej zaawansowanej puszce K1D.
Imo Pentax wysunął się zdecydowanie na 3 pozycję oferując dla amatorów i zaawansowanych
świetne rozwiązania w korzystnej cenie.

Coś cicho o ichnim niedrogim średnim formacie z wymiennymi matrycami.
Jak powrócą do tego projektu to będzie całkiem ciekawie.
Może ktoś wie co z zapowiadanym 645D?

Jakon
28-01-2008, 13:15
meliszipak co cię tyczy 645D - http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=26177 :(

Sylwiusz
28-01-2008, 13:52
I jakie są te uszczelnienia - może nie takie gąbeczki jak w 40D? :)
Uszczelki w K20D podobnie jak w K10D sa porzadne, gumowe i w korpusie uszczelnionych jest wiecej (z gripem ponad 100) elementow niz w D200 (czyli chyba tez niz w D300), to powinno wystarczyc ;-) Ponizej widac przeswity N i P z zaznaczonymi uszczelkami:
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=4845&p=1

Sylwiusz
28-01-2008, 13:53
Imo Pentax wysunął się zdecydowanie na 3 pozycję oferując dla amatorów i zaawansowanych świetne rozwiązania w korzystnej cenie.
Dokladnie. Udzial P w rynku japonskim oraz najwiekszych europejskich (DE/FR/UK) wyraznie wskazuje na 3 miejsce tej firmy wsrod producentow DSLR.

Czornyj
28-01-2008, 14:10
Podobnież w Pentaxach jest jeszcze jedna rewolucja - matryce pochodzą już z fabów Szajsunga...

Sylwiusz
28-01-2008, 14:15
Podobnież w Pentaxach jest jeszcze jedna rewolucja - matryce pochodzą już z fabów Szajsunga...
Ta w K20D owszem, choc jest projektu Pentaxa - to jakis ich patent pozwolil na zwiekszenie powierzchni elementow swiatloczulych do poziomu podobnego do tego co w 12 MP matrycy CMOS Sony z D300 i A700. Samsung jest producentem, co jest logiczne biorac pod uwage ich mozliwosci w produkcji polprzewodnikow ;-) A swoja droga pod koniec 2007 Samsung wykupil mala izraelska firme specjalizujaca sie wylacznie w CMOSach i ponoc tez pare ciekawych technologii lykneli przy okazji:
http://www.eetimes.com/news/semi/showArticle.jhtml?articleID=202800719
W K200D jest nadal CCD Sony znany z K10D, D80 i A100.

Kolekcjoner
28-01-2008, 14:16
Podobnież w Pentaxach jest jeszcze jedna rewolucja - matryce pochodzą już z fabów Szajsunga...

Myślę że jeśli ten mariaż się utrzyma to to bardzo dobrze rokuje pentaxowi na przyszłość :). Pod warunkiem, że w którymś momencie S nie będzie miał ochoty samodzielnie powalczyć na tym rynku.

Czornyj
28-01-2008, 14:23
Na pewno rokuje to rozpętaniem od nowa wojny megapikselowej. Samsung jest znany z uwielbienia do upychania w matrycach tylu MP, ile tylko wlezie (w końcu jest też gigantycznym producentem pamięci).

Sylwiusz
28-01-2008, 15:06
Myślę że jeśli ten mariaż się utrzyma to to bardzo dobrze rokuje pentaxowi na przyszłość :). Pod warunkiem, że w którymś momencie S nie będzie miał ochoty samodzielnie powalczyć na tym rynku.

Mozliwe, ze Samsung wczesniej czy pozniej zacznie oferowac duze matryce takze na zewnatrz, co oznacza wieksza konkurencje a wiec przyspieszony rozwoj i lepsze ceny dla nas wszystkich w koncu ;-) Apropo patentu Pentaxa, to schematycznie wyglada to tak:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.digital.pentax.co.jp/ja/35mm/k20d/image/fea_02-2.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.digital.pentax.co.jp/ja/35mm/k20d/image/fea_02-1.jpg)
Sorry, nie ma jeszcze angielskiej wersji :-D
Dodatkowa zaleta nowej matrycy jest duza tolerancja na swiatlo padajace pod sporym katem - dobrze to wrozy wspolprace z szerokim katem no i taka matryca FF bylaby...

Sylwiusz
28-01-2008, 15:13
Na pewno rokuje to rozpętaniem od nowa wojny megapikselowej. Samsung jest znany z uwielbienia do upychania w matrycach tylu MP, ile tylko wlezie (w końcu jest też gigantycznym producentem pamięci).
Tak dlugo jak beda patenty jak powyzszy pozwalajace upchnac wiecej pikseli bez straty jakosci obrazu, to czemu nie? ;-)

Pawel Pawlak
28-01-2008, 15:19
edit ;)

Sylwiusz
28-01-2008, 15:22
trafiłem na coś takeiego http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1036&message=26537991
i przyznam, że te zdjęcia nie napawają mnie optymizmem... :???:
Poczytaj zanim podlinkujesz, to sa sample z K10D z ta sama matryca co D80 ;-)

Pawel Pawlak
28-01-2008, 15:31
Poczytaj zanim podlinkujesz, to sa sample z K10D z ta sama matryca co D80 ;-)
no więc nadal mam nadzieję, że będzie dobrze ;)

Czornyj
28-01-2008, 18:12
Mozliwe, ze Samsung wczesniej czy pozniej zacznie oferowac duze matryce takze na zewnatrz, co oznacza wieksza konkurencje a wiec przyspieszony rozwoj i lepsze ceny dla nas wszystkich w koncu ;-) Apropo patentu Pentaxa, to schematycznie wyglada to tak:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.digital.pentax.co.jp/ja/35mm/k20d/image/fea_02-2.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.digital.pentax.co.jp/ja/35mm/k20d/image/fea_02-1.jpg)
Sorry, nie ma jeszcze angielskiej wersji :-D
Dodatkowa zaleta nowej matrycy jest duza tolerancja na swiatlo padajace pod sporym katem - dobrze to wrozy wspolprace z szerokim katem no i taka matryca FF bylaby...

Hmmm, no fajnie, tylko cholernie podobne rysuneczki pojawiały się przy okazji premier Canona i Nikona... Pozatym - jak sądzę - powierzchnia fotodiody to jedno, a gęstość upakowania elementów to drugie.

Kolekcjoner
28-01-2008, 20:03
Hmmm, no fajnie, tylko cholernie podobne rysuneczki pojawiały się przy okazji premier Canona i Nikona... Pozatym - jak sądzę - powierzchnia fotodiody to jedno, a gęstość upakowania elementów to drugie.

No właśnie też mam wrażenie, że gdzieś to już widziałem :mrgreen:.

Sylwiusz
28-01-2008, 21:10
Hmmm, no fajnie, tylko cholernie podobne rysuneczki pojawiały się przy okazji premier Canona i Nikona... Pozatym - jak sądzę - powierzchnia fotodiody to jedno, a gęstość upakowania elementów to drugie.
No to wiadomo, ze 14,6 MP bedzie gesciej upakowane na tej samej powierzchni niz 12 MP :-D Ale to nie ma wplywu na zakres dynamiki czy szumy matrycy... Za to bedzie wymagalo lepszych szkiel.

manio
30-01-2008, 11:38
Pentax w natarciu
http://optyczne.pl/778-nowo%B6%E6-Ofensywa_Pentaxa_trwa!.html (http://optyczne.pl/778-nowo%B6%E6-Ofensywa_Pentaxa_trwa%21.html)

60-250 f4
17-70 f4
i 55 f1.4 z szybkim AF

nono

wrobell
30-01-2008, 12:48
Pentax w natarciu
http://optyczne.pl/778-nowo%B6%E6-Ofensywa_Pentaxa_trwa!.html (http://optyczne.pl/778-nowo%B6%E6-Ofensywa_Pentaxa_trwa%21.html)

60-250 f4
17-70 f4
i 55 f1.4 z szybkim AF

nono

dodam jeszcze link z dpreview ktory zawiera odnosnik do planow pentaxa odnosnie szkiel

http://www.dpreview.com/news/0801/08012919pentaxlenses.asp

z nikonem nigdy nic nie wiadomo (najbardziej pod tym wzgledem chyba narzeka hogan),
pentax ladnie informuje swoich klientow co planuje. mysle, ze jest to jedna z firm wartych
brania pod uwage podczas zmiany/wyboru systemu.

mjr
30-01-2008, 16:44
A ja najbardziej zazdroszczę klientom Pentaxa, że mają stabilizację matrycy.
Nikon, tak rżnie nas za VRa. A tam można by zastosować jak u nich 60-250 f:4 i mieć wszystko.

Ciekawe czy Nikon zdecyduje się kiedykolwiek na stabilizację, skoro ładuje mnóstwo kasy w nowo powstałe obiektywy :?:

Spinner
30-01-2008, 18:27
Bardzo mnie ciesza te nowosci a zoomki o stalym f4 to faktycznie dobra alternatywa dla drogich f2,8 a komplecik niezly juz sie stworzyl: 12-24, 17-70 i 60-250... ;-)

200/2,8 jest duza szansa, ze mimo oznaczenia DA* bedzie kryl pelna klatke... Podobno dwa standardowe zoomy f2,8 (16-50 i 50-135) po pierwszych wpadkach jakosciowych takze dobrze sie prezentuja... Fajnie:-)

Pzdr
Spinner

andrzejek
30-01-2008, 20:19
Pentax robi jednak bardzo sensowne ruchy.Zoomy o swietle 4 sa fajnym kompromisem miedzy ciemnymi 5,6 a duzymi i ciezkimi 2,8.Kto potrzebuje światla 2,8 ten nie ma wyboru.Natomiast na piesze wyprawy zoom f 4 jest jak znalazl.Do tego stabilizacja w korpusie i system Pentaxa zaczyna wygladac bardzo atrakcyjnie.W Nikonie przydalo by sie cos takiego jak 16-8o/4 i 70-210/4 czy też 24-120/4, szkoda że to wszystko jest z przysloną 5,6.Nie wszyscy lubia 2 litrowe silniki o duzej mocy, lub 1 litrowe, cherlaki.Jest spora grupa klientow , ktorzy chca dosc mocnej , ale niezbyt żarlocznej wersji 1,6.))))

żółto-czarny
30-01-2008, 20:25
Widocznie w Nikonie nie chcą przyznać, że warto iść śladem Canona :mrgreen: A Pentax... udowadnia, że wyrósł na 3 siłę w DSLR-ach!

corso
04-02-2008, 05:05
meliszipak : K10 wywołała maly wstrząs- szkoda, że miała dużą wpadkę bf-ff.


- ale bzdura! to nie k10d ma bf/ff tylko 'zamieniki' szkiel pentaxa produkowane przez sigme/tamrona i tokine

ja mialem juz sigme 70-300, 24-70 2.8 i pentaxa 18-55 - ff/bf nie stwierdzilem !

cygan : ciekawe czy poprawią ten badziewiasty autofocus

- po czym to stwierdzasz?! miales chociasz ten aparat w reku!? ja mam od 7 miesiecy - porownywalem z d80 - nie ustepuje mu, i nie dziala gorzej - z sigma 24-70 dziala wrecz bezglosnie i zdecydowanie bardzo precyzyjnie!

ziuteczny : no i co z tego, nawet porządnego, wysoko-rozdzielczego telewizora, nie dostał


- a slyszales ty o czyms takim jak chyt marketingowy? nie majacy odzwierciedlenia w rzecyzwistosci - wiekszosc producentow podaje wynik zawyrzony - mnorza czerwony/zieolony i niebieski piskel - zamiast zliczyc go jako pojedynyczy


btw: juz kiedy kupywalem k10d wiedzialem ze jego nastepca bedzie mial live view na lcd , dla tych ktorzy krytykowali to i uwazali za wade, informuje ze k10d ma polskie menu! http://www.marzecino.com/archiwum/index.php?nid=12295969 - co ciekawe ma tez iso 3200 i korekcje af dla szkiel (tryb serwisowy)

domi
04-02-2008, 09:07
ziuteczny : no i co z tego, nawet porządnego, wysoko-rozdzielczego telewizora, nie dostał


- a slyszales ty o czyms takim jak chyt marketingowy? nie majacy odzwierciedlenia w rzecyzwistosci - wiekszosc producentow podaje wynik zawyrzony - mnorza czerwony/zieolony i niebieski piskel - zamiast zliczyc go jako pojedynyczy


To nie chwyt marketingowy a prawdziwa zaleta. Pokażę Ci odpowiednie zbliżenia i sam zobacz czy nie widzisz różnicy:

Przepraszam za duże wielkości zdjęć, ale takie są na www dostępne :(

LCD o małej rozdzielczości:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://photoclubalpha.com/wordpress/wp-content/uploads/2008/01/microa100screen.jpg)

LCD o dużej rozdzielczości:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://photoclubalpha.com/wordpress/wp-content/uploads/2008/01/microa700screen.jpg)

Różnica na żywo jest bardzo widoczna - po prostu patrząc na pierwszy LCD odnosi sie wrażenie, że wszystko jest niewyraźne. To przyzwyczajenie bardzo boli, bo potem gryzą w oczy te piksele ;)

Pentax niestety ma 220kpix, gdy sony A700, nikon D3 i nikon D300 mają po 920kpix. I nie jest tak bo pentaksowi biednemu ktoś zaniżył - po prostu o wiele mniej w jakiejkolwiek jednostce sobie to policzysz.

wain
04-02-2008, 11:54
To nie chwyt marketingowy a prawdziwa zaleta. Pokażę Ci odpowiednie zbliżenia i sam zobacz czy nie widzisz różnicy:

Przepraszam za duże wielkości zdjęć, ale takie są na www dostępne :(

Pentax niestety ma 220kpix, gdy sony A700, nikon D3 i nikon D300 mają po 920kpix. I nie jest tak bo pentaksowi biednemu ktoś zaniżył - po prostu o wiele mniej w jakiejkolwiek jednostce sobie to policzysz.

no chyba troche sie kolega zapedzil ..

info o k20d z http://www.fotoclub.pl/pentax/pentax-k20d-polprofesjonalnie-z-podgladem-na-zywo.html
"
11. Wysokiej rozdzielczości LCD
W aparacie K20D zastosowano nowy 2.7-calowy wyświetlacz LCD o wysokiej rozdzielczości 690.000 pikseli (230.000 punków). Pozwala on na wygodny podgląd zdjęć nawet patrząc pod kątem 160 stopni (w poziomie i w pionie). Dodatkowo wyświetlone zdjęcie można powiększyć 32-krotnie.
"
po prostu pentax podaje liczbe punktow ( punkt sklada sie z 3 "sonikonowskich" pixeli ) a nikon w pixelach i tyla.

corso
04-02-2008, 14:37
Ktos cos wspominal o 'szybko strzelnosci' - prosze bardzo:

10. Zdjęcia seryjne
Aparat rejestruje zdjęcia seryjne w pełnej rozdzielczości z prędkością 3 kl./sek. W jednej serii jest w stanie wykonać 38 zdjęć (JPEG), 14 zdjęć RAW(PEF), 16 zdjęć RAW(DNG). Nowością jest tryb zapisu High-speed, w którym aparat zapisuje 115 zdjęć z prędkością 21 kl./sek., a zdjęcia zapisywane są w rozdzielczości 1.6 megapikseli.

Kolekcjoner
04-02-2008, 16:29
Ktos cos wspominal o 'szybko strzelnosci' - prosze bardzo:

10. Zdjęcia seryjne
Aparat rejestruje zdjęcia seryjne w pełnej rozdzielczości z prędkością 3 kl./sek. W jednej serii jest w stanie wykonać 38 zdjęć (JPEG), 14 zdjęć RAW(PEF), 16 zdjęć RAW(DNG). Nowością jest tryb zapisu High-speed, w którym aparat zapisuje 115 zdjęć z prędkością 21 kl./sek., a zdjęcia zapisywane są w rozdzielczości 1.6 megapikseli.

Straszne - konkurencja leży :D. Canon i Nikon mogą zwijać interes :lol:.

żółto-czarny
04-02-2008, 16:43
Ale będzie można łatwiej kręcić filmy niż w D60! :-D

mjr
04-02-2008, 16:50
Nie bardzo rozumiem waszą złośliwość w stosunku do corso :?:
Jak widać argumentuje rzeczowo.
Ja sam mam Nikona, ale wiele dobrego spodziewam się po Pentaxie. Wygląda, że rośnie nam bardzo silny zawodnik na rynku.
A dla mnie to jest zaletą, bo może w końcu Nikon zacznie obniżać swoje ceny na produkty, a szczególnie puszki, które uważam, że są o 25% za drogie.

prz3mo
04-02-2008, 17:33
może w końcu Nikon zacznie obniżać swoje ceny na produkty, a szczególnie puszki, które uważam, że są o 25% za drogie.

Tez jestem tego zdania, ze N i C trochę w piórka obrośli... I takze licze, ze konkurencja wymusi na nich pewne cięcia cen...

domi
04-02-2008, 17:36
no chyba troche sie kolega zapedzil ..
info o k20d z http://www.fotoclub.pl/pentax/pentax-k20d-polprofesjonalnie-z-podgladem-na-zywo.html
"
11. Wysokiej rozdzielczości LCD
W aparacie K20D zastosowano nowy 2.7-calowy wyświetlacz LCD o wysokiej rozdzielczości 690.000 pikseli (230.000 punków). Pozwala on na wygodny podgląd zdjęć nawet patrząc pod kątem 160 stopni (w poziomie i w pionie). Dodatkowo wyświetlone zdjęcie można powiększyć 32-krotnie.
"
po prostu pentax podaje liczbe punktow ( punkt sklada sie z 3 "sonikonowskich" pixeli ) a nikon w pixelach i tyla.

Wain: to jest bardzo nieudolne tłumaczenie z dpreview, bo niestety tak dobrze to nie ma. To standardowy ekran o 220kpix taki jak w wielu aparatach - jedyne co się zmieniło, to dodano dodatkowe 0,2cala w tej wersji. Zdjęcie wyżej więc będzie przedstawiało jeszcze większe piksele na pierwszym (bo to było z 2,5 calowego ekranu) i takie same na drugim (ale to z 3 calowego ekranu).
Niestety błędy się zdarzają, nie wiedziałem jeszcze k20d, ale już widziałem aparaty z tą nową matrycą 2,7 cala i po prostu piksele w oczy kłują (ale przyzwyczajony jestem do 3 calowego ekranu wysokiej rozdzielczości). Przyjrzyj się dpreview (http://www.dpreview.com/news/0801/08012311pentaxk20d.asp) to zobaczysz z czego to oni tłumaczyli i co dodali od siebie :) Przyjrzyj się też innym specyfikacjom (np A700 lub D300) - one mają właśnie ekrany wysokiej rozdzielczości. Różnicy trudno nie zauważyć.

Obrazki z góry pozostają aktualne. Na prawdę trudno nie widzieć tej różnicy.

Doczytałem:
k10D - ok. 210kpix i 2,5cala
k20D - ok. 230kpix i 2,7cala
nikon i sony - ok. 920kpix i 3cale
Różnica między pentaksami jest znikoma, pomiędzy sonym i nikonem ogromna. K10D akurat dobrze znam i się po prostu nie umywa do porządnego LCD z większą rozdzielczością. Wiem, że swoje każdy ceni, ale po prostu argument nietrafiony - bo tu jest przepaść akurat i to znaczna.

corso
04-02-2008, 23:09
domiPrzyjrzyj się też innym specyfikacjom (np A700 lub D300) - one mają właśnie ekrany wysokiej rozdzielczości. Różnicy trudno nie zauważyć.

Tak, zwlaszcza w cenie :D

domi
05-02-2008, 00:50
domiPrzyjrzyj się też innym specyfikacjom (np A700 lub D300) - one mają właśnie ekrany wysokiej rozdzielczości. Różnicy trudno nie zauważyć.

Tak, zwlaszcza w cenie :D

Zmieniasz temat. Skąd wiesz ile będzie kosztował k20d?
To że mają gorsze ekrany to fakt.

Terrorysta
05-02-2008, 00:52
Zdaje się, że ciut taniej..
poza tym to tylko wyświetlacz:D

corso
05-02-2008, 00:55
W sklepach usa jest cena 1.300 $
W polsce nalerzy sie spodziewac +22%
Po pol roku mysle ze cena bedzie 'znosna'.

Nie mialem mozliwosci porownania ekranow - nie twierdze wiec uparcie ze tak nie jest, ale k20d i d300 to nie ta sama polka.

Smieszna sprawa - przegladalem sample z k20d, canona marka iii i nikona d300 - k20d i mark iii przy iso 100-200 szumia tak samo, d300 bije na glowe k20d i mark'a iii. budowa matrycy ma jednak spore znaczenie(a moze tylko odszumiac ma lepszy/mocniejszy d300?)

domi
05-02-2008, 01:20
Terrorysta: tak to tylko ekran, ale na dwie moje lustrzanki jak jedna ma ten ekran to druga zaczęła pikselami kłuć w oczy :)

Corso: ja się tylko czepiam, że w ekranie różnicy nie ma. Jest i to widoczna, ale trzeba poużywać porządnie lepszego i spojrzeć na gorszy. Pentaks to świetne aparaty swoją drogą, ale tego parametru akurat im nie zazdroszczę. Szkoda że powiększyli tylko cale, a nie rozdzielczość bo to na prawdę fajna sprawa :)

Kolekcjoner
05-02-2008, 01:36
(....)

Smieszna sprawa - przegladalem sample z k20d, canona marka iii i nikona d300 - k20d i mark iii przy iso 100-200 szumia tak samo, d300 bije na glowe k20d i mark'a iii. budowa matrycy ma jednak spore znaczenie(a moze tylko odszumiac ma lepszy/mocniejszy d300?)

A możesz pokazać te sample?

corso
05-02-2008, 02:50
A możesz pokazać te sample?

sa na oficialnych stronach canona, nikona i pentaxa - domeny z koncowka .jp
wpisz w google k20d official sample, potem 300d official sample i canon mark iii oficial sample
powieksz pliki 200% i ogladaj (polecam najciemniejsze miejsca na fotkach porownac)

Kolekcjoner
05-02-2008, 05:00
sa na oficialnych stronach canona, nikona i pentaxa - domeny z koncowka .jp
wpisz w google k20d official sample, potem 300d official sample i canon mark iii oficial sample
powieksz pliki 200% i ogladaj (polecam najciemniejsze miejsca na fotkach porownac)

No a na tych stronach pod tymi adresami z końcówką .jp te zdjęcia były robione w identycznych warunkach, podobnymi szkłami, na podobnych ustawieniach i identycznych motywów?? I czy tam można pobrać Raw-y z tych zdjęć spełniające te wymogi o których pisałem?

Fenek
05-02-2008, 10:23
sa na oficialnych stronach canona, nikona i pentaxa - domeny z koncowka .jp
wpisz w google k20d official sample, potem 300d official sample i canon mark iii oficial sample
powieksz pliki 200% i ogladaj (polecam najciemniejsze miejsca na fotkach porownac)

Myślisz że sample z ich stron są nieobrabiane żadnym softem? :razz: A nawet jeśli nie to wiadomo że każdy producent pokazuje swój sprzęt od najlepszej strony, tak więc wybiera się najdogodniejsze warunki, kadry etc. A jak się chce to można udowodnić że D80 lepiej obrazuje od 5D. :P

corso
05-02-2008, 21:35
No a na tych stronach pod tymi adresami z końcówką .jp te zdjęcia były robione w identycznych warunkach, podobnymi szkłami, na podobnych ustawieniach i identycznych motywów?? I czy tam można pobrać Raw-y z tych zdjęć spełniające te wymogi o których pisałem?


Bzdura. a wiesz dlaczego? zrobilem swoim k10d ponad 20.000 zdjec - w totalnie roznych warunkach i wiesz co je laczy? gdy ogladam je pod powiekszeniem 200% wszystkie wygladaja tak samo (wszystkie zrozione na iso 100) - tak samo widac artefakty, bez roznicy na to co bylo fotografowane i czym. O dziwo 'artefaktow' nie ma tylko na zdjeciach naswietlanych dluzej niz 1s (bo aparat takowe zdjecia oszumia, i robi to tak dobrze ze szczena mi opada gdy widze czysciutkie zdjecia).

Dlatego tez argument o roznych szklach, roznych ustawieniach i identycznych motywach do mnie nie przemawia. Nie maja one wplywu na ogladane zdjecie kiedy robiym to w powiekszeniu wiekszym niz 100% - wtedy szumy widac prawie na kazdym zdjeciu - o dziwo d300 praktycznie nie szumi - bylem w szoku ze sample canona marka iii wypadly gorzej, ale podobnie jak k20d (a to przeciesz inne polki) ale widac konstrukcje matrycy bardzo zblizone musza byc (albo algorytm odszumiaia)

Moja opinia dotyczy tylko zdjec w zakresie iso 100-400

Kolekcjoner
05-02-2008, 22:17
Bzdura. a wiesz dlaczego? zrobilem swoim k10d ponad 20.000 zdjec - w totalnie roznych warunkach i wiesz co je laczy? gdy ogladam je pod powiekszeniem 200% wszystkie wygladaja tak samo (wszystkie zrozione na iso 100) - tak samo widac artefakty, bez roznicy na to co bylo fotografowane i czym. O dziwo 'artefaktow' nie ma tylko na zdjeciach naswietlanych dluzej niz 1s (bo aparat takowe zdjecia oszumia, i robi to tak dobrze ze szczena mi opada gdy widze czysciutkie zdjecia).

Dlatego tez argument o roznych szklach, roznych ustawieniach i identycznych motywach do mnie nie przemawia. Nie maja one wplywu na ogladane zdjecie kiedy robiym to w powiekszeniu wiekszym niz 100% - wtedy szumy widac prawie na kazdym zdjeciu - o dziwo d300 praktycznie nie szumi - bylem w szoku ze sample canona marka iii wypadly gorzej, ale podobnie jak k20d (a to przeciesz inne polki) ale widac konstrukcje matrycy bardzo zblizone musza byc (albo algorytm odszumiaia)

Moja opinia dotyczy tylko zdjec w zakresie iso 100-400

No to nie obraź się ale dla mnie bzdurą jest to co Ty piszesz. Szkoda czasu :D.

wyrwiflak
06-02-2008, 10:07
domiPrzyjrzyj się też innym specyfikacjom (np A700 lub D300) - one mają właśnie ekrany wysokiej rozdzielczości. Różnicy trudno nie zauważyć.

Tak, zwlaszcza w cenie :D

różnica w cenie między K20d a A700 będzie w zasadzie pomijalna

art-74
05-03-2008, 09:58
Na forum Pentaxa ujawnili się już pierwsi posiadacze K20d

shaolin
25-06-2008, 20:04
Sorry, ze odgrzebuje ale -

http://www.dpreview.com/reviews/pentaxk20d

Jacek S
25-06-2008, 20:59
Ale to już jest dawno w sprzedaży, nawet w EURO RTV ADG i to na raty bez procentów!