PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z doswietleniem zdjecia



Tomek26
22-01-2006, 00:18
Witam,

Mam aparat D70s podpiety 50 f/1.4 D oraz SB 800.
To zdjecie zostalo zrobione w trybie A, przyslona ustawiona na 1.4, lampa tryb i-TTL (palnik ustawiony na sufit)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img388.imageshack.us/img388/8610/19wo.jpg)

Zdjecie ponizej zostalo wykonane na tych samych ustawieniach tylko przyslona wynosila 16. Moje pytanie brzmi co nalezy zmienic aby to zdjecie bylo naswietlona przy f/16 tak jak to wyzej?. Zmiana EV na lampie w ogole nic nie daje i tak samo zmiana EV na korpusie. Moze jakas podpowiedz bo niedaje mi to spokoju :)

Pozdrawiam


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img388.imageshack.us/img388/690/20ze.jpg)

pebees
22-01-2006, 00:24
No ja tam nie wiem, ale pewnie skorygować czas o te 7 działek nie zmieniając oświetlenia. I mam pytanie - jak się zmienia EV na korpusie?

Tomek26
22-01-2006, 00:31
I mam pytanie - jak się zmienia EV na korpusie?

Chodzilo mi o to, ze jak zmieniam wartosc kompensacji ekspozycji w apracie to nic to nie daje.

szymony
22-01-2006, 01:54
Zdjecie ponizej zostalo wykonane na tych samych ustawieniach tylko przyslona wynosila 16. Moje pytanie brzmi co nalezy zmienic aby to zdjecie bylo naswietlona przy f/16 tak jak to wyzej?. Zmiana EV na lampie w ogole nic nie daje i tak samo zmiana EV na korpusie. Moze jakas podpowiedz bo niedaje mi to spokoju :)

Należy zmienic, a właściwie uzupełnić wiadomości z fizyki. Trzeba zdać sobie sprawe że błyskograt dysponuje ograniczoną mocą. Przy takich paramertach po prostu nie wyrabia, ot cała filozofia.

cubix
26-01-2006, 01:28
nom chyba trzeba by tu nadrobić czasem naświetlania :) ale ja się tam nie znam na lampach za bardzo :D

pjolofoto
26-01-2006, 21:25
No skoro sie nie znasz to po kiego glos zabierasz ???
Jak mowi szymony ,nie inaczej ! pzdr

Damianus
27-01-2006, 00:07
przy takiej przesłonie to faktycznie ciężko dobrze doświetlić , możesz jednak spróbować przestawić i-ttl na ttl bo jak odbijasz od sufitu to i tak i-ttl nie spełnia swej funkcji a ttl powinien lepiej doświetlić

Jacek_Z
27-01-2006, 00:57
najprościej oczywiście zwiększyć czułość matrycy. ale jeśli nie chcesz to:

tu nie chodzi o pomiar błysku.
błysk jest za słaby. to jest f 16 a swiatło odbite od sufitu. Liczba przewodnia lampy jest za mała.
czas naświetlania tu nic nie da - światło zastane w pomieszczeniu w stosunku do f 16 to kiepska sprawa, nic tym nie nadrobisz (a WB się skomplikuje)
jak koniecznie musisz tak zrobic błysk - to statyw i odpalanie lampy kilka razy - co najmniej 2x jak widzę.
musisz mieć też ciemno, czarno w pomieszczeniu, a lampę na M (lampę możesz mieć w ręku nie na sankach, nie można przenieść drgań) i odpalic 2 razy, zdążysz w 10 sekundach. jak za mało - to 4 razy (2x więcej błysków to jedna przysłona róznicy) z matryca może byc klopot bo na długich czasach jest w rogach różowo - na analogu by sie dało.

Niedzwiedz
06-02-2006, 15:59
jest taki wzor

LP-liczba przewodnie/odleglosc od fotgrafowanego przedmiotu = liczba przyslony

(to jest dla iso 100 o ile pamietam) wychodzi z tego ze prz LP50 zeby to bylo dobrze naswietlone musial by byc odleglosc 3,1m widze ze zdjecie blisko podlogi sufit przymuje jest okolo 3 m odicie swiatla kolejne 3 m (plus straty z samym rozproszeniem swiatla) wychodzi 6 m przy LP50 to f8 moze 5,6 bo , teraz ze to iso 200 to sadze ze f8 to maks przyslona


Jak zle mysle to prosze o korekte :) ale tak walczylem zenitem i zawse bylo git :)

Paprym
07-02-2006, 22:00
Cześć,

Miałem podobny problem. W moim przypadku było to ustawienie lampy na TTL BL (światło wypełniające), a wszelkie ustawienia kompensacji błysku nic nie dawały.
Dopiero potem dowiedziałem się, że w takim przypadku muszę ją ustawić na TTL (zwykły) i jest ok.
Na Twoich zdjęciach widać, że w pierwszym przypadku tło może być naświetlone głównie z uwagi na parametry zdjęcia, zaś biorąc pod uwagę zdjęcie drugie, wydaje się, że lampa praktycznie nie daje światła.
Co do siły SB800, to obawiam się, że w normalnym pomieszczeniu powinna dać sobi radę, chyba że odbijasz światło w przeciwną stronę :D.

Mam nadzieję, że pomogłem choć trochę, mimo, że sam dopiero zaczynam się w to bawić. Pozdrawiam.

Jacek_Z
07-02-2006, 22:41
nie da rady ze swiatlem odbitym z F=16.
policzmy: mieszkanie w bloku wysokość 2,5 m, motyw i aparat jest 0,5 m od podłogi.
czyli od lampy do sufitu 2 metry, od sufitu do dołu znowu 2 metry.
nie wiem jaka czułość ISO i jakie jest połóżenie palnika w lampie (szeroki kąt czy tele) - to się ustawia ręcznie jak lampa jest odchylona do góry. Załóżmy, że takie jest ustawienie, że liczba przewodnia LP=50. trzeba to podzielić przez 2+2 metry czyli przez 4 i wychodzi 12,5 czyli nieco ponad F=11. Ale odbicie światła pochłania ze 2 przysłony !!! - zależy tez od wielkości pomieszczenia. (mam nadzieję że sufit biały - zmiana WB)
czyli obliczona przysłona dla tego układu to od 5,6 - do 8.0.
jak miał 200 ISO to musi dla F16 zwiększyć czułość do 800, a jeszcze mu może ciut brakować.
albo otworzyć przysłonę do wyliczonego 5,6 - 8. albo robić w ciemności i odpalić lampę na pełnej mocy 4x i wtedy da F=16.

turbo
07-02-2006, 23:46
szymony, sb-800 informuje ze braklo mocy przy danym zdjeciu? jakos dzwiekiem czy cus?
pozdrawiam