Zobacz pełną wersję : laby i stosunek boków
Witam.
Jakie macie sposoby na przygotowanie zdjęć do labu ? Chodzi o rozmiary - żeby zdjęcia takie jak na komputerze, takie wyszło na papierze i zeby nic nie ucieli. Wiadomo muszą być odpowiednie proporcje boków. Domyślnie zdjęcia są 2:3. Niestety np. rozmiary papieru to przeważnie ok. 15x21 ; 21x29cm czyli proporcje boków już sie zmieniają.... Dodatkowy problem zaczyna się kiedy chce się dodać ramkę ileś tam pikseli z każdej strony....
Czekam na Wasze rady
Pozdrawiam
MzMarcin
21-01-2006, 14:48
NiseriN,
Ja po użeraniach w tym temacie... mówię magiczne "Proszę zostawić białe paski".
I co, potem te biale paski obcinasz nożyczkami ?? :) Przy wiekszej ilości zdjeć moze to być lekko kłopotliwe....
A co za problem sobie wykadrowac w komputerze do zadanej wielkosci odbitki? Nie rozumiem -- z czym masz klopot?
bo wywyłałem to samo zdjęcie w 3 labach i widze ze raz mam 20x29 nastepnie 21x29, 21x30.5.
Własnie może to zależy od dpi?, bo lab ktory mial 400 dpi, a wysłałem im w 300 dpi, to jakby powiekszył mi zdjęcie (rozmiar papieru pozostał taki sam) w skutek czego wizualnie (porownojac ze zdjeciem na komputerze) zostało ucięte po 5mm z każdej strony. Pogubiłem sie w tym wszystkim.......
bo wywyłałem to samo zdjęcie w 3 labach i widze ze raz mam 20x29 nastepnie 21x29, 21x30.5.
No i co w tym dziwnego? Skoro sa rozne wielkosci papierow, to rozne tez proporcje. Jedni rozciagaja, inni obcinaja -- i takie masz efekty.
Korzystaj z jednego laba, a przedtem popros o dokladne rozmiary papierow (w mm) i wg nich przytowuj zdjecia.
W przypadku roznicy 300-400 DPI -- nie powinno sie nic dziac. Przeciez 15x21 w 300 DPI a 15x21 w 400 DPI -- to taka sama wielkosc odbitki. Tyle, ze ta druga w wiekszej rozdzielczosci (ktorej nota bene wiekszosc ludzi i tak nie zauwazy).
J-Grotkiewicz
23-01-2006, 23:04
Trzeba sobie wybrać dobry lab i tam wywoływać. Każdy ma ustalone formaty np. Frontiera: 127x89, 152x102, 127x180, 210x152, 297x210, 254x381 oczywiście mm. Nie ma lepszego wyjścia jak przygotować porządnie fotki w rozdzielczości 300dpi najlepiej w photoshopie i już. Powodzenia. Pozdr. :)
No chyba nie ma innego wyjścia :)
pozdr.
A w krakowskim Geancie podano mi takie formaty: 127X89 152X102 178X127 216X152 czyli w porównaniu z Frontierą są różnice. Nieźle się namęczyłem, żeby trafić kadrowaniem i zachować proporcje. Czy jest jakiś łatwy sposób? Tzn. Jaki programik zaproponuje mi kadr przy zadanych wymiarach?
Nieźle się namęczyłem, żeby trafić kadrowaniem i zachować proporcje. Czy jest jakiś łatwy sposób? Tzn. Jaki programik zaproponuje mi kadr przy zadanych wymiarach?
Jesli uzywasz PhotoShopa, to tam to jest pestka. Odpowiednio konfigurowalne Crop lub Marquee Tool, zalatwiaja problem z zegarmistrzowska precyzja.
Dzięki!
Przy okazji pozdrawiam Świecie i chyba już były 12 Pułk :lol:
mbaszyns
29-01-2006, 13:45
Poszukaj darmowego programu JPEGCrops.
matka997
21-01-2007, 17:09
muszę komuś dać płytkę ze zdjęciami obrobionymi, które zrobiłem.
nie wiem jaką bedzie chciał potem sobie zrobić w labie wielkość odbitek.
1)czy powinienem przygotowac rózne wielkości w PS?
2) czy jedną większą, a w labie mogą to "rzucić" na mniejszy papier?
3) czy obrobić bez podawania w PS rozmiarów boków?
wiem, że z powodu niewielkich różnic stosunków boków przy odbitkach lab może coś niewiele uciąć, ale to nie ma wiekszego znaczenia.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.