PDA

Zobacz pełną wersję : Polar i osłona przeciwsłoneczna



pebees
19-01-2006, 10:35
Może pytanie śmieszne się wyda, ale polarkiem się kręci, osłonę przeciwsłoneczną zaleca się nosić zawsze, więc i z polarkiem też, czy tak? A jeśli tak, to jak bardzo jest upierdliwe kręcenie filtrem na obiektywie z założona osloną (bagnetową, nie nakręcaną). Jak sobie z tym radzicie, jak z tym pracujecie?

leon28
19-01-2006, 11:50
pebees,

Jak sobie z tym radzicie, jak z tym pracujecie?

moim zdaniem w wiekszosci wypadkow jednoczesne patrzenie przez wizjer i krecenie polarem przy zalozonej oslonie p.slonecznej jest niewykonalne/b uciazliwe

szymony
19-01-2006, 13:17
pebees,

Jak sobie z tym radzicie, jak z tym pracujecie?

moim zdaniem w wiekszosci wypadkow jednoczesne patrzenie przez wizjer i krecenie polarem przy zalozonej oslonie p.slonecznej jest niewykonalne/b uciazliwe
A tam godocie. Ja np. przy tamronie 28-75/2,8 stosuje taką chińską kombinacje. Polar 77 przykręcony przez redujcję. Do polara zwykła gumowa osłona 77mm. Dzięki większej srednicy i cropa nawet na szerokim końcu nie winetuje. A miast kręcić polarem kręce całą osłoną.

leon28
19-01-2006, 13:43
szymony,


A miast kręcić polarem kręce całą osłoną.
ale oslona to pewnie nie tulipan? a i bez tej redukcji to by bylo ciezko?

ALF
20-01-2006, 03:10
leon28, bez redukcji się nie da założyć filtra 77 na 67mm gwint obiektywu :D
mam tak samo ino z filtrem połówkowym, bo wolę go od polara :P

pebees
20-01-2006, 09:21
Czyli zrezygnować z osłony bagnetowej i kupić wkręcaną ? Ech..

leon28
20-01-2006, 10:19
ALF,


leon28, bez redukcji się nie da założyć filtra 77 na 67mm gwint obiektywu

pewnie tak;-) nie skojarzylem, ze to szkielko wymienione przez szymony ma tylko 67mm

slasz
20-01-2006, 16:32
Ja mam Sigme 24-70/2,8 z tulipankiem. Kupilem sobie do niej slima 82 (inny winietowal w analogu) i krecenie nim w tulipanku graniczy z malpia zwinnoscia. Nieraz wymackalem filtr paluchami, a na zimnie krecenie jest prawie niemozliwe. Wiec korzystajac z dobrodziejstwa cropa kupilem Cokina i po problemie. Problem bedzie jak Nikon wprowadzi FF i bede musial przeprosic slima.

KaeF
11-12-2009, 02:28
Jestem świadom tego, że ta dyskusja umarła i trzy lata temu coś się działo w tym wątku. ale jeśli ja na niego trafiłem, to i zapewne inni z tym problemem [tj.kręcenie polarem z osłoną] też na niego trafią.

Chciałem dodać, że Tamron wprowadził nowy "bajerek" w swoich szkłach, tzw system FEC. Dalej przytoczę cytat ze stronki:

FEC Mechanizm obrotu filtra (Filter Effect Control – FEC)
Nowy mechanizm obrotu filtra (FEC) służy do obracania filtra do żądanego położenia, gdy nałożona jest osłona przeciwsłoneczna. Dokonuje się tego, obracając pierścień FEC, który z kolei obraca znajdujący się z przodu obiektywu element dla mocowania filtra (modele B01/A08).
za: http://www.tamron.pl/?/technologie

Teraz tylko czekać kiedy Nikon, Sigma i inne wprowadzą coś takiego do swoich:D