PDA

Zobacz pełną wersję : Parasolki - Pytania



Vooda
25-11-2007, 19:40
Witam, od zawsze uzywam do rozpraszania bialej parasolki wycelowanej okragłą strona w modelkę. Swiatło jakie jest - wiem doskonale...

teraz pytanie - jak będzie wyglądać swiatełko odbite od parasolki nieprzezroczystej wylozonej srebrnym odblaskowym materalem - zakladając ze parasolka jest odwrocona od modelki a sabina wali najszerszym kątem wprost w srodek parasolki. Jesli mnie ktos zrozumie to prosze o odpowiedz.

Zastanawiam sie nad zakupem takowej (srebrnej parasolki i uzywaniem odwrotnego ustawienia parasolki. Wiem ze koszt to 30 zl ( nie jest to firtuna zeby sprawdzic i wyprobowac, ale jednak wolalbym dostac jakies sample.


chciałbym zobaczyc przydkal rozproszenia swiatla w tych samych warunkach w dwoch opcjach ( biala parasolka przodem do modelki i srebrna tyłem do modelki (moze byc na bialym tle ) . Pozdrawiam

bukowy dziad
25-11-2007, 21:34
srebrna daje ostrzej rysujace swiatlo i to jest zasadnicza roznica. cienie sa glebsze i twardsze mowiac innymi slowy:)
koszt niemal zaden, a mozliwosci wieksze - na twoim miejscu bym zainwestowal.

Jacek_Z
25-11-2007, 22:28
niestety nawet na szerokim kącie sabinka z odległości 0,5 m jakie ma do parasolki oświetla małą powierzchnię. Studio na sabinkach nie da ładnego miękkiego światła. Chyba, że sobie je jszcze dodatkowo wymieszasz. Ale wtedy tez tak ten błysk osłabisz, że niewiele z niego zostanie. Studyjne błyskograty dają jednak wiele większe możliwości.

Vooda
26-11-2007, 17:29
wielkie dzięki Panowie.

ozzy
26-11-2007, 22:15
zasadniczo ostrość cienia zależy od odległości modelki od źródła światła. Jak postawisz parasolki odbijające blisko, to będziesz miał miękkie, rozproszone światło. Różnica- odbijające są bardziej efektywne- powodują mniejsze straty światła.
Natomiast plusem białych jest to, że możesz ustawić niemal przy samej buzi (ew. innej części ciała;) )

Vooda
26-11-2007, 23:05
wiem co jest plusem bialych. Pytalem tylko o roznice ostrosci cienia w odbijajacej i chodzimo mi o straty lub zyski swiatla wzgledem bialej :)

Ozzy a masz moze taka odbijajacą ? moze jakis przykladzik z cieniem przy rownej odleglosci ?

RBT
28-11-2007, 22:30
Mierzyłem światło odbite od matowosrebrnej i białej. Biała dała wynik o 0,5 EV większy, przy tych samych średnicach i kształtach parasolek.

kobyll
28-11-2007, 22:42
Vooda proponuje prześledzić ten wątek. (http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=41683&page=2) Zadałem dokładnie to samo pytanie co ty i nawiązała się dyskusja :) Pojawiły się zarówno nowe pytanie jak i odpowiedzi. Jeden kolega zaprezentował nawet rezultaty :) Ja właśnie oczekuje na parasolke ma do mnie dotrzeć jutro.

ozzy
29-11-2007, 17:14
Ozzy a masz moze taka odbijajacą ? moze jakis przykladzik z cieniem przy rownej odleglosci ?

mam taką i taką:) mogę zrobić jakiś przykładzik.

w tym wątku oświetlenie składało się z dwóch parasolek odbijających (http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=41897)