PDA

Zobacz pełną wersję : zdjęcia w ruchu



@nia
05-11-2004, 12:16
Za jakieś 2 tygodnie mam być fotografem na zawodach tanecznych.....
Czy ktoś ma doświadczenia z fotografowaniem podobnych imprez?
Jakie byłyby najlepsze ustawienia: czas, przesłona itp... ? Nie chcę się przejechać na ostrości...
Przypuszczam, że bez SB-800 i odbłyśnika się nie obejdzie - chcąc mieć całą parę dobrze oświetloną....

Saint
05-11-2004, 12:29
jesli chcesz uzyskac fajny efekt ruchu w tancu to ustaw czas na 1/30 i jedz za obiektem przez kilka sekund zanim zrobisz zdjecie.

vuki
05-11-2004, 13:36
1/30 to za malo, obraz bedzie przy wolnych tancach statyczny.
Bylem na weselu i robilem tanczacym foty. Schodzilem do 1/6
i dawalem blysk REAR - to dopiero widac ruch. Ale niektorzy (bylem na weselu poprzednio) chca ostre, statyczne (zatrzymane w ruchu) zdjecia. Nie chca "poruszonych" :)

@nia
05-11-2004, 13:39
dzięki za rady... chyba spróbuję i takich i takich ustawień....

vuki
05-11-2004, 14:51
Raz tylko bylem na takim pokazie i nie robilem fotek :( . W telewizji widzialem ze czasem robia klimat swiatlami, moga przygasic dac jakies punktowe mrugacze a wtedy "kombinuj dziewczyno". Generalnie robi sie takie zdjecia na granicy ryzyka, duzo fotek jest do kasacji, ale jak juz cos wyjdzie to ....
Nasz plus ze nie marnujemy blon, ktore do tanich nie naleza.

luxius
05-11-2004, 19:32
i synchronizacja blysku na druga lamelke.

Jerry
05-11-2004, 19:44
Za jakieś 2 tygodnie mam być fotografem na zawodach tanecznych.....
Czy ktoś ma doświadczenia z fotografowaniem podobnych imprez?
Jakie byłyby najlepsze ustawienia: czas, przesłona itp... ? Nie chcę się przejechać na ostrości...
Przypuszczam, że bez SB-800 i odbłyśnika się nie obejdzie - chcąc mieć całą parę dobrze oświetloną....

Pamietaj, ze bedac "oficjalnym" fotografem na tego typu imprezach to nie bedziesz miala za duzo czasu na eksperymenty. Powinnas sie raczej skoncentrowac na wychwyceniu ciekawych poz, ustawien i kompozycji. Uczestnicy beda raczej oczekiwali zdjec dobrze naswietlonych, oswietlonych i ciekawie skomponowanych.

Jezeli moge cos zaproponowac to czukosc na 400 ASA i f:8 lampa na normalnym TTLu (nie na wypelniajacym), no zrob pare prob przed, kontrolujac prawidlowosc naswietlenia i ustawienia WB. Pamietaj o dobrze naladowanych accu plus moze jakis back-up.

Powodzenia!!!

luxius
05-11-2004, 19:58
ja bym jednak proponowal czulosc 800 zeby zlapac wiecej zastanego swiatla. blysk wypelniajacy tez bym wylaczyl. aparat ustwilbym na M czas ok 1/8-1/20 w zaleznosci od swiatla jakie bedzie w pomieszczeniu (jesli bedzie :( ) , przyslona 5.6. lampa oczywiscie w ttlu i raczej na wprost bez mydelniczki. bedziesz widziala czy jest tlo czy go nie ma i w zaleznosci od efektow zmieniasz parametry na biezaco. oczywiscie to tyczy sie raczej krotkiego zooma. jak zalozysz rurke to czas musisz skrocic. jezeli nie lubisz takiej zabawy to ustaw w menu dluzszy czas synchronizacji z lampa na P.
zasadnicza przy fotografowaniu z fleszem wartosc liczby przyslony decyduje o jasnosci pierwszego planu, a czas naswietlania o jasnosci tla. i wez pod uwage, ze jezeli chodzi o swiatlo lampy to praktycznie dwa razy dalej od pierwszego planu bedzie go cztery razy mniej...czyli , ze fleszem trudno bedzie oswietlic jednoczesnie plany bliskie i dalsze.
ale co tam powodzenia

luxius
05-11-2004, 20:00
i jeszcze powinienem dodac moze, ze musisz kontrolowac czy zdjecia nie sa za bardzo poruszone, jezeli wogole dopuszczasz to jako srodek dynamizujacy zdjecia :) odbiorcy moga jednak byc konserwatywni i im to moze wydac sie zwyczajnie nieostre.

Jacek
06-11-2004, 12:07
Robiłem kilka razy Aniu na takich turniejach. TTL (nie BL) jak najbardziej. Impreza jest zazwyczaj oświetlana z czterech rogów prakietu (często kolorowymi światłami). Jęsli nie musi to byc tylko dokumentacja, to staraj się mieć któryś z tych grup reflektorów w tle (czyli niejako "pod światło". One, te kolorowe światła w tle, dają klimat i czad. Inne są po prostu "zwykłe". Czasem "zatrzymane", czasem nie - zależnie od czasu naswietlania. Nie bój sie też połozyć (dosłownie) jak najbliżej par. Te rozwirowane suknie...wiesz o co chodzi. I tu przewaga aparacików z odchylanym LCD. Oni nie muszą się kłaść...

Jarek
06-11-2004, 22:31
Fotografowałem syna przez kilka lat, uprawiał taniec towarzyski (mistrz Polski juniorów), co prawda robiłem zdjęcia analogowo ale może kilka rad da się zastosować do cyfrówki, czułość jak najwyższa, używałem 400 lub 800 ASA, swiatło raczej zastane, doświetlanie lampą błyskową na druga zasłonkę (REAR) i to czsami -1 lub -2, obiektywy używałem zasadniczo dwóch 80-200 i 80-400 najlepiej z VR (redukcja drgań), zanim zrobisz zdjęcie obiekt śledzisz jeden palec na spuście drugi na pierścieniu zooma jak wiesz w tańcu na sali bardzo szybko obiekt zbliża i oddala się od Ciebie, miejsce najlepiej zająć na środku dłuższego boku parkietu lub ewentualnie na rogu, komplet zapasowych baterii do lampy błyskowej w kieszeni, no i nie bać się wejść na scenę w czasie wręczania pucharów. nie zwracać uwagi na innych fotografów i kamery filmowe (prasa i TV strasznie rozpycha się, ja jestem duży (191 cm, 115 kg) tak że mnie nikt nie śmiał przestawiać :lol: :lol: :lol: jeżeli chodzi o balans bieli najczęściej sale oświetlone są dodatkowo lampami halogenowymi , jeżeli jest to sala sportowa to często włączają sodówki tak że wynik jest czasami ciekawy, ale tego nie bałbym się, liczy sie ruch, aha unikaj zdjęć pozowanych na parkiecie (pary tak czasami robią przed zawodami są one strasznie sztuczne) ja wolałem wyczekać moment np. w tangu kiedy para na chwilę zamiera w bezruchu, lub też robiłem zdjęcia zaraz przed tańcem lub po zakończeniu (również wtedy pary na chwilę zamierają w bezruchu)
życzę powodzenia :wink: :wink: :wink:

luxius
07-11-2004, 19:49
panowie..moze wydamy jakos broszure ? :)

antonjo
07-11-2004, 20:32
a Ja chętnie czytam te wszystkie rzeczy o pstrykaniu z lampą . . .mam ją od niedawna.. w tym poście znalazłem już pare wyjaśnień problemów, które mnie nurtowały.

Fsenks !

luxius
07-11-2004, 21:33
taa ...tylko, ze ten post i cala dyskusja powinny byc chyba w innym dziale... jakims osobnym o technice fotografowania... a nie foto technika obrobka (?)

luxius
07-11-2004, 21:40
a wogole dla poczatkujacych (i nie tylko) polecam strone agfy jest troche pozytecznych informacji.
http://www.agfa.imagecenter.pl/kursy.html

Jacek
07-11-2004, 21:51
taa ...tylko, ze ten post i cala dyskusja powinny byc chyba w innym dziale... jakims osobnym o technice fotografowania... a nie foto technika obrobka (?)
A o czymżesz jest ta dyskusja jak nie o "technice foto". Main Gott! Powinny być granice. Jeden Saint wystarczy....

Pomylone Misie
08-11-2004, 12:44
Lamerskie Pytanie :

kiedy w takim razie uzywanie TTL BL jest uzasadnione i wskazane, a kiedy TTL ?

luxius
08-11-2004, 13:17
mowiac szczerze mnie BL nie przekonuje wogole. zazwyczaj jest to poprostu nie doswietlone. co to znaczy wogole BL wypelniajacy, przeciez calu palnik swieci jednoczesnie i jednorodnie wiec niby jak roznicuje ostwietlenia miedzy np prawa a lewa strona zdjecia....

Jerry
08-11-2004, 14:25
Lamerskie Pytanie :

kiedy w takim razie uzywanie TTL BL jest uzasadnione i wskazane, a kiedy TTL ?

TTL BL uzywasz jako swiatlo wypelniajace (uzupelniajace) np w sloncu w celu rozjasnienia cieni.
Jezeli blysk jest glownym zrodlem swiatla uzywamTTL bo TTL BL da z regoly niedoswietlenie, ktore musialbym kompensowac.

luxius
09-11-2004, 20:09
to tylko teoria...

luxius
09-11-2004, 20:10
bl jak kazdy fill in nie zawsze jest skuteczny i trzeba pamietac , ze aprat za nas wszystkiego nie zrobi

gmoszkow
10-11-2004, 04:10
bl jak kazdy fill in nie zawsze jest skuteczny i trzeba pamietac , ze aprat za nas wszystkiego nie zrobi

...i dzięki bogu.

Zresztą gadanie. Ja widziałem wiele aparatów, które robią wszystko za fotografa, ooooopppsss za osobę focącą. I nawet z lampą. :D :roll: :D

Grzegorz

Wojtek J.K.
10-11-2004, 04:36
to tylko teoria...

Ale o co Ci chodzi ? Jerzy ma rację i dobrze to wyjaśnił. Oczywiście, że istnieją ograniczenia i należy zdawać sobie z nich sprawę. Jeśli oświetlenie tła (zakładam, że błysk nie nie bierze udziału w oświetleniu tła) jest zbyt małe (=masz zbyt słabe zastane), to BL się nie sprawdzi. Jak masz zbyt mało mocy na dostateczne rozświetlenie motywu - to... nic się nie sprawdzi. I to w zasadzie wszystko :lol: Wystarczy o tym pamiętać.

Oczywiście, balans czasem "nie wyjdzie" BL'owi, ale nie wymagajmy cudów - to tylko automatyka, zresztą naprawdę niezła. A jeśli możesz powtórzyć ujęcie - załączasz ten automat między uszami i już.

Zbinek
18-11-2004, 01:05
@niu fociłaś już te zawody, jeśli tak to podziel sie spostrzeżeniami.

@nia
22-11-2004, 14:08
jeszcze nie.... jedne mi przepadly (40 stopni goraczki...) a drugie mam za 2 tygodnie.... jak tylko bede miec fotki to Wam na pewno pokażę...

Zbinek
22-11-2004, 23:54
A mnie się @niu trafiło
Link został usunięty ze względu na jego niekompatybilość z nową wersją forum.. Było ciężko.

Bogdan
23-11-2004, 01:10
Czy ktoś ma doświadczenia z fotografowaniem podobnych imprez?

Przypuszczam, że bez SB-800 i odbłyśnika się nie obejdzie - chcąc mieć całą parę dobrze oświetloną....

nie robie tancow, ale dosyc szybki sport, w ktorym udziela sie moja corka; troche to podobne, bo i w hali i 2 osoby ...

jesli chce ostre i zamrozone, robie zwykle tak:

iso 400-800
f 5,6 [ob. 50; 35-70 albo 80-200]
ustaw.aparatu M t=1/180 - 1/250
serie 3-6 klatek [do wyboru 1.]
moc lampy 1/2 - 1/4 [szybkie odswiezanie]
ustaw lampy TTL

jesli troche rozmyty ruch:
wystarczy zejsc na dluzsze czasy [nie wiem, ile do tancow wystarczy, tu ruch jest duzo wolniejszy niz w sporcie, moze 1/15 - 1/30 ?]
warto pobawic sie 2 lamelką

w moim przypadku potrzebuje glownie 3 rzeczy:
szybkich CF
i af obiektywow
mocnych aku lampy [uzywam 4x2400 i [zapas] 4x2300 miliczegostam]

widze, ze to wymaga doswiadczenia i prób; zauwazam [z zadowoleniem], ze kazda nastepna impreza jest sfocona nieznacznie lepiej niz poprzednia

jeszcze ze 40 lat treningow i moze bedzie ok :D

Makaron
17-02-2005, 11:46
Witam, ja zaczołem fotografować koncerty rockowe, chyba podobna sceneria jak tańce. Słabe światło i ruch. Większośc zdjc robie na iso 200-400 czasy rożne od 1-8 , 1-30 staram się nie używać lampy, co niezawszę się udaje.
Faktycznie artyści nieraz chcą zdjęcia idealne nie poruszone ale ja osobiście wole te ukazujące ruch na scenie. Poniżej próbki moich zdjęc (dopiero 2 razy fociłem)
Muszę sie doszkolić jeszcze bo dostałem propozycje focenia na trasie koncertowej jednego zespołu.



https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.bastion.bunkrowiec.com/marraf/5/images/DSCN1517.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.bastion.bunkrowiec.com/marraf/5/images/DSCN1537.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.bastion.bunkrowiec.com/marraf/5/images/DSCN1545.jpg)
trudno złapac skaczącego voc i to jeszcze nieporuszonego.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.bastion.bunkrowiec.com/marraf/7/images/DSCN1631.jpg)