Zobacz pełną wersję : Moje pierwsze boje z lampką - jak oświetlać? :)
Znalazłem kilka chwil na zabawę z lampką, no to się pobawiłem. Jednak efektami nie jestem zauroczony, wręcz przeciwnie. W związku z tym mam kilka pytań, a w zasadzie jedno (do każdego zdjęcia :D) - gdzie popełniłem błąd?
Aha - wszystko wyglądało tak:
1. na stole wygięty kawałek kartonu, tradycyjnie
2. z prawej strony pod kątem kawał kartonu do odbicia światła
3. z lewej strony, około 1,5 metra od całości, lampa, skierowana lekko ku górze, z kartonikiem, w trybie M
4. na wprost aparat, z lampką wbudowaną przysłoniętą 'pseudodyfuzorkiem', ustawiona na minimalny błysk
Jeśli potrzeba więcej informacji - proszę o pytania :)
1. Zdjęcie nr 1, czyli jajo
http://pbs.linux.net.pl/chwila/lampa8.jpg
Jak widać na zdjęciu, jest to jajo. Jednakże wokół jest nieciekawy cień, szczególnie widoczny na dole, pod 'modelem'. Drugi cień ciągnie się po prawej stronie modela, prawie go nie wiać, ale ... jest :)
pytania:
1a - jak uniknąć tych cieni - obwódek?
1b - jak uniknąć tego cienia po prawej? Czy może jest to 'normalne' i 'akceptowalne'?
2. Apple? Niestety, nie wyszło
http://pbs.linux.net.pl/chwila/lampa9.jpg
Jak widać, problem bardzo podobny do poprzedniego. Dodatkowo wyszło odbicie lampki.
pytania:
2a - jeśli odpowiedż taka, jak na 1a, to poproszę ją wyżej ;-)
2b - czy te odblaski zlikwiduję bardziej rozpraszając światło? Czy też są na to inne (jakie?) metody?
3. Wiem, że kawa na cienie nie pomoże, to nie robiłem nawet. Pozostała pusta filiżanka
http://pbs.linux.net.pl/chwila/lampa6.jpg
Tu jak widać, jest cień pod spodkiem. Próbowałem go na różne sposoby usuwać (odbijając, doświetlając itd), niestety nie udało mi się.
pytanie:
3a - jak zlikwidować ten cień?
4. Wspomagacze też nie pomagają, czyli pluszz... :D
http://pbs.linux.net.pl/chwila/lampa3.jpg
pytanie:
4a - czy poza odbiciami światła (lampka) to zdjęcie można uznać za poprawne? Jeśli nie, to dlaczego nie?
5. Goździki, czyli jestem w miarę zadowolony
http://pbs.linux.net.pl/chwila/lampa10.jpg
Jest to co prawda wycinek zdjęcia, ale jestem z tego w miarę zadowolony.
pytanie:
5a - czy mam prawo być zadowolony, czy po prostu nie widzę jakichś błędów? A jeśli nie widzę, to jakich?
W sumie pod podanym adresem są zdjęcia od lampa1 do lampa13, jeśli komuś się chce podpowiedzieć coś jeszcze na temat pozostałych zdjęć, nie wyszczególnionych w tym poście, to chętnie poczytam wszelkie uwagi :)
Jakim cudem chcesz uniknac cieni, skoro walisz lampa na wprost?
Generalnie cienie bedziesz mial zawsze -- no chyba, ze bedziesz fotografowal w namiocie bezcieniowym, ale w nim tez nie wszystko ma sens robic. Niektore rzeczy po prostu musza miec wyrysowane cienie, zeby nie zrobily sie calkowicie plaskie...
Jakim cudem chcesz uniknac cieni, skoro walisz lampa na wprost?
Nie na wprost, wyedytowałem poprzedniego posta i napisałem, jak to wszystko mniej więcej ustawiłem.
Jak nie na wprost, jak sam piszesz, że waliłeś też wbudowaną z "nibytodyfuzorkiem"? Ja tu widzę klasyczny objaw walenia na wprost.
Nie na wprost, wyedytowałem poprzedniego posta i napisałem, jak to wszystko mniej więcej ustawiłem.No nie wiem kolego -- jakos nie bardzo potrafie sobie wyobrazic to co opisales, ale zdjecia oddaja dokladnie taki efekt, jak z blyskaniem na wprost. Jesli nie masz lampy zewnetrznej, to odpusc sobie takie zabawy, bo sie jedynie wk...sz.
Hmm... czyli mówicie, że 1/16 mocy lampki wbudowanej w D50 daje tyle zamieszania, w stosunku do 1/2 SB-800? I dlaczego w takim razie część cieni jest z przodu?
No nic, pobawię się jeszcze, coś pokombinuję ;-)
Hmm... czyli mówicie, że 1/16 mocy lampki wbudowanej w D50 daje tyle zamieszania, w stosunku do 1/2 SB-800? I dlaczego w takim razie część cieni jest z przodu? Bo to czesc generowana przez Sabine... :)
Chyba w takim razie to sobie wszystko jeszcze raz narysuję jakoś kurna, bo coś mi w tym wszystkim nie gra.. na jednych jest cień z przodu, na drugich z tyłu, na trzecich z boku, a zależy to jak widać od obiektu i jego właściwości odbijających światło, a nie od ustawień świateł (bo te nie były zmieniane). :D
Coś mi się zdaje, że na razie to za dużo tych lamp :D
Hmm... czyli mówicie, że 1/16 mocy lampki wbudowanej w D50 daje tyle zamieszania, w stosunku do 1/2 SB-800? I dlaczego w takim razie część cieni jest z przodu?
No nic, pobawię się jeszcze, coś pokombinuję ;-)
Bo ilość docierającego światła zależy od odległości, jaką to światło musiało pokonać, od jego mocy i obiektów, jakie po drodze napotka. Co z tego, że 1/2 mocy sabinki, skoro idzie to w gorę i odbłyśnik. A cień z produ to ... niedobór światła sabinki w tym miejscu. :)
Co do cienia z przodu to ... on nie jest z przodu tylko z dołu. Jajko jest ... hmm ... jajowate i pod spodem jest przstrzeń "zadaszona górną jajowatością" (że tak to obrazowo wyjąśnie ;)), które to zadaszenie rzuca cień.
Bo ilość docierającego światła zależy od odległości, jaką to światło musiało pokonać, od jego mocy i obiektów, jakie po drodze napotka. Co z tego, że 1/2 mocy sabinki, skoro idzie to w gorę i odbłyśnik. A cień z produ to ... niedobór światła sabinki w tym miejscu. :)
No to wracam do puktu wyjścia. Tylko najpierw troszkę chyba pomatematykuję sobie ;-)
Co do cienia z przodu to ... on nie jest z przodu tylko z dołu. Jajko jest ... hmm ... jajowate i pod spodem jest przstrzeń "zadaszona górną jajowatością" (że tak to obrazowo wyjąśnie ;)), które to zadaszenie rzuca cień.
Ale cienia tego by nie było, gdyby, jak to stwierdziliście, 'walił wbudowaną na wprost' :D
Ale cienia tego by nie było, gdyby, jak to stwierdziliście, 'walił wbudowaną na wprost' :D
A czemu by nie było? Czyżbyś niesłusznie zakładał, że użycie lampy eleminuje cienie na drodze światła? :) Jednym z zastosowań lampy jest redukcja kontrastów, która objawia się mi.in. tym, że cienie są jaśniejsze, ale są.
A czemu by nie było? Czyżbyś niesłusznie zakładał, że użycie lampy eleminuje cienie na drodze światła? :) Jednym z zastosowań lampy jest redukcja kontrastów, która objawia się mi.in. tym, że cienie są jaśniejsze, ale są.
Wiem, wiem. I co najważniejsze, to wiem, że ... padło kilka odpowiedzi, a dalej nic nie wiem :)
1. Zasłoń całkiem lampę wbudowaną, ale w ten sposób, by światło z niej leciało tylko w stronę SB w celu wysterowania.
Próbowałem, większe cienie, ale jeszcze inaczej ją ustawię...
2. Poeksperymentuj z wygięciem kartonu po prawej - uzyskasz różne rodzaje rozproszenia światła.
Eksperymentowałem, ale i tak jeszcze się pobawię :)
3. Spróbuj postawić też karton po lewej stronie i skieruj lampę SB w niego.
E.. karton z lewej, karton z prawej, lampa w ten karton z lewej, ale od środka, czy od zewnątrz? :D
4. Zamelduj o wynikach.
Jak coś się uda, to napiszę :)
Kolega ekonet_pth sugeruje najwyraźniej, że do pozbycia się cieni trzeba ... zbudować własnej konstrukcji namiot bezcieniowy co by się w sumie zgadzało. :)
hej. Ja też sie bawie od dłuzszego czasu w tego typu zdjecia na potrzeby allegro i nie widze innej opcji jak namiot bezcieniowy i conajmniej trzy żródła światła.
Wszystko rozumiem, tylko jednak wolałbym opcję bez namiotu bezcieniowego :)
Stig ok, rozumiem, na jajcu mniejszy cień, bo .... ? :)
Ale cienia tego by nie było, gdyby, jak to stwierdziliście, 'walił wbudowaną na wprost' :D Gdybys mial palnik lampy w tej samej osi co obiektyw, to pewnie nie bylby taki widoczny. :) Ale jak widac chociazby na fotce z filizanka, jest to ewidentnie swiatlo wbudowanej lampki. Polozony nizej obiektyw zobaczyl cien, ktory rzuca ona z pozycji nad nim. :)
Wszystko rozumiem, tylko jednak wolałbym opcję bez namiotu bezcieniowego :)
Stig ok, rozumiem, na jajcu mniejszy cień, bo .... ? :)
Jest jeszcze opcja ... lampy makro. :) Ale chyba taniej wyjdzie z namiotem. Na allegro już w okolicach 50PLN można się w takowy zaopatrzeć.
Stig ok, rozumiem, na jajcu mniejszy cień, bo .... ? :)Przyjrzyj sie jaki ksztalt ma jajko (brak krawedzi).
stig tak sobie właśnie myślałem, ale jakoś mnie to nie przekonuje :)
stig tak sobie właśnie myślałem, ale jakoś mnie to nie przekonuje :)
To wez np. walec i prostopadloscian, poloz obok siebie i wtedy zobacz. Moze to Cie przekona. ;)
To wez np. walec i prostopadloscian, poloz obok siebie i wtedy zobacz. Moze to Cie przekona. ;)
Ja bym jeszcze kulę dorzucił jako ostateczne przejście od kańciastości do krągłości. :)
Dobra, pobawiłem się chwilę, wydaje mi się, że lepiej:
1. Jajo
http://pbs.linux.net.pl/chwila/lampa14.jpg
2. Jabłko
http://pbs.linux.net.pl/chwila/lampa16.jpg
3. Plussz
http://pbs.linux.net.pl/chwila/lampa17.jpg
4. Filiżanka
http://pbs.linux.net.pl/chwila/lampa19.jpg
5. Pudełko
http://pbs.linux.net.pl/chwila/lampa22.jpg
Lepiej? Czy mi się tylko wydaje? :D
Lepiej? Czy mi się tylko wydaje? :DLepiej? Jest bardzo dobrze. Widzisz -- jednak dalo sie. :D
Zdecydowanie lepiej. Co zrobiłeś?
Po...posłuchałem tutejszych rad ;-)
Na pewno wiele osób by się ucieszyło łącznie ze mną gdybyś mógł wykonać rysunek poglądowy z intrukcją :).
No teraz to wygląda jak należy. Żeby pozbyć się cienia całkowicie, to chyba tylko namiocik albo PSucie zostaje.
No teraz to wygląda jak należy. Żeby pozbyć się cienia całkowicie, to chyba tylko namiocik albo PSucie zostaje.
Jeśli wygląda jak należy, to .. po co pozbywać się cienia? :D
A tak przy okazji - tak oświetlone zdjęcia w fotografii produktowej czy tam podobnej jakiejś są akceptowalne czy jeszcze nie? Pomijam treść, szumy i inne mydło, chodzi mi o oświetlenie.
Jeśli wygląda jak należy, to .. po co pozbywać się cienia? :D
Żeby producenci namiotów bezcieniowych mieli z czego żyć. ;)
A tak przy okazji - tak oświetlone zdjęcia w fotografii produktowej czy tam podobnej jakiejś są akceptowalne czy jeszcze nie? Pomijam treść, szumy i inne mydło, chodzi mi o oświetlenie.
Specem od tego typu zdjęć nie jestem, ale byłoby cudownie, gdyby chociaż 10% zdjęć na allegro było na takim poziomie, jak zaprezentowałeś.
Żeby producenci namiotów bezcieniowych mieli z czego żyć. ;)
Hehehe :)
Specem od tego typu zdjęć nie jestem, ale byłoby cudownie, gdyby chociaż 10% zdjęć na allegro było na takim poziomie, jak zaprezentowałeś.
Och, och, bo się zaczerwienię ;-)
Och, och, bo się zaczerwienię ;-)
:) Po prostu ostatnio robiłem trochę zakupów na allegro i co się badziestwa fotograficznego naoglądałem, to normlanie mój zmysł fotograficzny został skrzywiony na parę najbliższych miesięcy. Z tego, co widziałem, to o balanisie bieli słyszał chyba co 5 allegrowicz i to przy produktach, gdzie to jest kluczowe (akcesoria do makijażu).
Heh, no cóż, ja się chcę pouczyć takiej fotografii trochę produktowej, trochę studyjnej.. zobaczymy, pierwsze koty za płoty, a dalej... się okaże :)
Dzięki za podpowiedzi :)
pebees, no opisz ładnie co i jak ustawiłeś/robiłeś przy tym drugim podejsciu do przedmiotów :) Mysle, ze wielu nam sie przyda :)
Kurcze, ludziki, opisałem w pierwszym poście, co robiłem? Opisałem. Napisałem później, że zastosowałem się do rad stiga i milo_ja? Napisałem. Napisali oni rady? Napisali. Więc zrobiłem to co w poście pierwszym, plus przysłoniłem wbudowaną, plus rozproszyłem trochę lepiej (chyba) światło. Jak kto chce jeszcze coś zobaczyć, to tutaj (http://pbs.linux.net.pl/lampka/) znajdzie kilkanaście innych fotek w ten sposób zrobionych. Nie śmiać się :>
LukaszWiecek
25-11-2007, 09:30
Jak kto chce jeszcze coś zobaczyć, to tutaj (http://pbs.linux.net.pl/lampka/) znajdzie kilkanaście innych fotek w ten sposób zrobionych. Nie śmiać się :>
Nie ma się z czego śmiać - jest po prostu super!
Jak kto chce jeszcze coś zobaczyć, to tutaj (http://pbs.linux.net.pl/lampka/) znajdzie kilkanaście innych fotek w ten sposób zrobionych. Nie śmiać się :>
Jak dla mnie rewelacja... Prosiłbym jednak o jakiś skompilowany opis co i jak (może z jakimś schemacikiem rozmieszczenia sprzętu i obiektu). Z góry dzięki...
Muszę przetestować jeszcze jeden układ, taki baaaardzo budżetowy. Jeśli wszystko będzie tak,jak myślę, to opiszę ;-)
Czekam więc... Szczególnie, że taki budżetowy mnie interesuje :)
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.