PDA

Zobacz pełną wersję : MB-D200 rozładowuje akumulatory en-el3e



sigmund
21-11-2007, 13:03
Witam szanownych userów forum Nikona,

To mój pierwszy post na tymże szacownym forum.
Jestem biernym czytelnikiem od ok. roku, i zasadniczo było by to dla mnie OK
gdyby nie mały problem techniczny ze sprzętem.

Proszę o pomoc, być może ktoś z was zetknął się z takim samym problem, otóż:

W ostatnim czasie, tj. od ok 1 tyg. mój batterypack do wiernej dedwusetki rozładowuje
w ciągu kilku godzin akumulatory (oryginalne en-el3e, nie testowalem z paluszkami).
Dodam iż w tym czasie aparat jest nieużywany, BP zapięty do D200, wyłącznik w pozycji OFF.
Dzieje się tak gdy w BP jest jeden akumulator, jak i oba.
Wcześniej aparat z podpiętym BP mogł leżeć nieużywany nawet kilka dni i świeżo naładowane baterie były jak wyjęte z ładowarki.

Co ciekawe w tym momencie nieużywane akumulatory (w MB-D200) rozładowują się do totalnego końca, czyli na wyświetlaczu D200 nie widać nawet liczby pozostałych zdjęć - co dotychczas mi się nie zdarzyło
(w normalnych warunkach górny wyświetlacz miga i pokazuje, że akumulator się skończył).

En-el3e wyglądają na sprawne - w aparacie bez podpiętego MB-D200 działają bezproblemowo,
i proces rozładowania przebiega OK (stosownie do ilosci wykonanych zdjęć).

Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc
sigmund

Sever
21-11-2007, 13:07
Nie upadl ci przypadkiem albo cos podobnego? Może się jakieś kabelki zwarły i tak działa?

sigmund
21-11-2007, 13:09
Nie upadl ci przypadkiem albo cos podobnego? Może się jakieś kabelki zwarły i tak działa?

Nie upadł, ani nie ma uszkodzenia mechanicznego. Dodam iż BP ma ok 2 miesiące, i nie był zbytnio intensywnie użytkowany.

wiktor.bakiewicz
21-11-2007, 16:41
No ewidentnie jakaś poważna choroba, a sproboj może z innym aku albo z paluszkami?? może poprastu twoje akumulatorki też są zuzyte. A jak pokazuje ci Battery info?? wskaznik baterii??

sigmund
21-11-2007, 18:12
No ewidentnie jakaś poważna choroba, a sproboj może z innym aku albo z paluszkami?? może poprastu twoje akumulatorki też są zuzyte. A jak pokazuje ci Battery info?? wskaznik baterii??

Battery info wskazuje na zerowe zużycie (New). Poza tym akumulatory działają prawidłowo i długo gdy są standardowo zapakowanie do D200 (bez batterypacka). Problem występuje gdy są w BP, a BP podpięty do D200...
Z paluszkami może spróbuję dziś, w sumie jeszcze nigdy ich nie używałem w MB-D200, dotychczas jechałem na en-el3e (2 sztuki).

wiktor.bakiewicz
21-11-2007, 21:18
Kurcze no smutna sprawa , ewidentnie kłania się serwis dla mb200 :(

sprocket
21-11-2007, 21:30
Wyciagnij beterie i pod styki ktore wchodza do puszki podlacz multimeter i sprawdz jak zachowuje sie 20k omach, powinna byc czysta przerwa.

art-74
22-11-2007, 00:33
Czy masz 100% pewności, ze baterie są rozładowane? Podobny efekt dają zaśniedziałe styki lub niedokładnie dokręcony grip - z górnego wyświetlacza aparatu znika wtedy wszystko nawet info o stanie baterii
Dla pewności po takim "rozładowaniu" w gripie warto odkręcić owego gripa i jedną z tak "rozladowanych" baterii włożyć bezpośrednio do aparatu i zobaczyć, czy czasami jednak nie jest naładowana

Nemeth
22-11-2007, 11:23
Mam wrażenie że niektórzy czytają a nie rozumieją...

art-74
22-11-2007, 12:38
Mam wrażenie że niektórzy czytają a nie rozumieją...Rozumiem, ze to odnosiło się do mnie? Ciekawym zatem czego to ja nie zrozumiałem z zapytania autora tematu? Sam miałem taki problem a wyjaśnił mi go miły pan z serwisu Nikona.

darsedz
22-11-2007, 14:26
Rozumiem, ze to odnosiło się do mnie? Ciekawym zatem czego to ja nie zrozumiałem z zapytania autora tematu? Sam miałem taki problem a wyjaśnił mi go miły pan z serwisu Nikona.

Art ..ale w 1 wątku jest wyrażnie napisane - aku w body działa normalnie, a w podłaczonym BP rozładowuje sie przez kilka godzin ... czyli styki są raczej dobre - gdyby nie były to już na "starcie" D200 +BP nie byłoby kontaktu.

art-74
22-11-2007, 15:08
Rzecz w tym, że u mnie po włożeniu akumulatorów wszystko działało i to o dziwo zawsze. Dopiero po pewnym czasie następował całkowity brak prądu (czyli nie tak, że licznik jeszcze wskazuje ilość zdjęć, lub pełne rozładowanie akumulatora ale brak było jakichkolwiek oznak dostaw prądu)

Oczywiście nie oznacza to wcale, że w tym przypadku musi być tak samo - może być to faktycznie uszkodzenie MB-d200.

Dla czego dzielę się swoimi przejściami w tym wątku? Wynika to z tego, iż autor wspomniał, że w gripie akumulatory ulegają po kilku godzinach leżenia rozładowaniu (jak u mnie) a w korpusie było z nimi wszystko ok. (też jak u mnie). Nie było jednak zaznaczone czy Sigmind stwierdzał stan naładowania akumulatorów tylko na podstawie braku objawów życia aparatu gdy akumulatory te tkwiły w gripie, czy też sprawdzał, czy akumulatorki są rozładowane w inny sposób (czyli z pominięciem gripa).

Zapewniam, też krytycznego kolegę iż czytam tematy w których się wypowiadam bardzo uważnie i przykładam dużą uwagę, do szczegółów wypowiedzi przedmówców lub też ich braku

sigmund
23-11-2007, 09:37
Rzecz w tym, że u mnie po włożeniu akumulatorów wszystko działało i to o dziwo zawsze. Dopiero po pewnym czasie następował całkowity brak prądu (czyli nie tak, że licznik jeszcze wskazuje ilość zdjęć, lub pełne rozładowanie akumulatora ale brak było jakichkolwiek oznak dostaw prądu)

Oczywiście nie oznacza to wcale, że w tym przypadku musi być tak samo - może być to faktycznie uszkodzenie MB-d200.

Dla czego dzielę się swoimi przejściami w tym wątku? Wynika to z tego, iż autor wspomniał, że w gripie akumulatory ulegają po kilku godzinach leżenia rozładowaniu (jak u mnie) a w korpusie było z nimi wszystko ok. (też jak u mnie). Nie było jednak zaznaczone czy Sigmind stwierdzał stan naładowania akumulatorów tylko na podstawie braku objawów życia aparatu gdy akumulatory te tkwiły w gripie, czy też sprawdzał, czy akumulatorki są rozładowane w inny sposób (czyli z pominięciem gripa).

Zapewniam, też krytycznego kolegę iż czytam tematy w których się wypowiadam bardzo uważnie i przykładam dużą uwagę, do szczegółów wypowiedzi przedmówców lub też ich braku

Dodaję szczegóły :)

Jedną z pierwszych rzeczy jaką sprawdzałem po stwierdzeniu że grip "rozładował" aku, było załadowanie ich bezpośrednio do body... efekt był identyczny: "cicho wszędzie - głucho wszędzie" :) górny wyświetlacz milczał. Oczywiście wcześniej sprawdzałem czy aby MB-D200 jest prawidłowo przykręcony (odkręcałem - przykręcałem - mocniej nie można było, wszyscy znają wytrzymałość pokrętła dociskającego MB-D200 :))

BTW wczoraj wykonałem telefon do linii serwisowej Nikona (skąd przekierowano mnie grzecznie na linię supportu), no i Pan po moim opisie (i po konsultacji ze swoimi ziomami z supportu) wyraźnie potwierdził, iż czeka mnie wizyta w serwisie... i najprawdopodobniej jest to wada urządzenia (MB-D200).
Przy okazji ciarki przeszły po moim ciele, gdyż raz już wysyłałem tam sprzęt (D200 do wymiany oklein z nieszczęsnej gumy :)) i czas oczekiwania na naprawę może doprowadzić do rozstroju nerwowego niejednego twardziela ;)

Pozdrawiam!
sigmund

nabassu
15-08-2008, 11:13
eh.. no i mi tez tak sie robi. z tym ze mi upadl. najpierw jednak w pionowej pracy kiedy pod ciezarem aparatu tak jakby odciagal sie od body to wskaznik baterii maleje o polowe (przy 100 naladowania obu aku). w menu baterii pokazane jest to jako prawy slot 100, lewy cyk, nie dziala nagle. czyscilem spirytusem styki, bolce sterujace, nawet te sprezynowe blaszki w body i chyba od czasu czyszczenia zaczelo mi rozladowywac aku do zera. jest to niejaka motywacja do sciagniecia d300, aczkolwiek chcialbym odratowac gripa.

sigmund
15-08-2008, 12:13
Polecam wysyłkę do serwisu, w miarę szybko wykonali naprawę i grip działa jak nowy. [naprawa gwarancyjna].

Pozdrawiam
sigmund

mibartek
02-09-2010, 15:58
odświeżę
miał ktoś jeszcze taki problem i uporał się z nim ?
mój grip zaczął robić tak samo, tylko że ja już gwarancji nie mam...

ruffio
08-09-2010, 20:55
Niestety mój MD-80 robi podobnie, choć nie tak szybko jak opisywany wyżej przypadek. Pozostaje czyścić styki i nie przejmować się

barto28
09-09-2010, 07:42
Niestety mój MD-80 robi podobnie, choć nie tak szybko jak opisywany wyżej przypadek. Pozostaje czyścić styki i nie przejmować się

A grip oryginalny czy zamiennik?

ruffio
09-09-2010, 09:22
Oryginalny, cały czas przecierane styki sprytem (próbowałem go i nie jest mdły). Jest tak że wkładam dwie naładowane baterie, pierwsza ma powiedzmy 50% to druga zchodzi do 95% mimo że na niej nic nie robiłem.

barto28
09-09-2010, 11:26
Oryginalny, cały czas przecierane styki sprytem (próbowałem go i nie jest mdły). Jest tak że wkładam dwie naładowane baterie, pierwsza ma powiedzmy 50% to druga zchodzi do 95% mimo że na niej nic nie robiłem.

To jest normalne , nawet jak sie nie korzysta z aku to jest samorozladowywanie, takze z gripem masz wszystko wporzadku.

Girdian
09-09-2010, 12:13
Niestety mój MD-80 robi podobnie, choć nie tak szybko jak opisywany wyżej przypadek. Pozostaje czyścić styki i nie przejmować się

Czyścisz styki w aparacie i w gripie czy tylko w gripie bo w aparacie jest utrudniony dostęp i jak to robisz?

ruffio
09-09-2010, 19:23
Używam patyczaki higieniczne z odrobiną spirytu. Czyszczę wszystkie styki w body, wystające w gripie i wewnątrz w komorze bateryjnej - jednym słowem wszędzie gdzie widzę jakiekolwiek styki.

mibartek
09-09-2010, 19:37
Oryginalny, cały czas przecierane styki sprytem (próbowałem go i nie jest mdły). Jest tak że wkładam dwie naładowane baterie, pierwsza ma powiedzmy 50% to druga zchodzi do 95% mimo że na niej nic nie robiłem.


To jest normalne , nawet jak sie nie korzysta z aku to jest samorozladowywanie, takze z gripem masz wszystko wporzadku.

ja mam trochę gorzej bo mi akku w 2 dni całe zjada....

barto28
10-09-2010, 07:51
Chodzilo mi o to ze jak aparat korzysta z lewego aku to tak czy tak aku z prawej ma samorozladowywanie. W moim przypadku zanim rozladowala mi sie lewa strona to prawa potrafila spasc do 85% ale to juz historia bo Grip Alphy oddalem bo potrafila mi rozladowac aku z 50% i po paru zdjeciach bylo 1%.

eagis
12-09-2010, 19:15
Mam podobnie - grip apha - bateria nieużywana rozładowana w 2 dni.

barto28
12-09-2010, 19:38
Mam podobnie - grip apha - bateria nieużywana rozładowana w 2 dni.

Mi tez rozladowywala Alpha aku , spakowalem , wyslalem do sklepu poraz 3 i odzyskalem kase :) teraz dozbieram i biore oryginal.Juz nigdy wiecej nie dam sie namowic na zamienniki!

mibartek
12-09-2010, 20:54
Mi tez rozladowywala Alpha aku , spakowalem , wyslalem do sklepu poraz 3 i odzyskalem kase :) teraz dozbieram i biore oryginal.Juz nigdy wiecej nie dam sie namowic na zamienniki!

pocieszę Cię - mi właśnie oryginał tak rozładowuje :-P

barto28
13-09-2010, 07:33
pocieszę Cię - mi właśnie oryginał tak rozładowuje :-P

Nie no masakra - tos mnie teraz dobil! Czyli nawet na oryginale wystepuje taka przypadlosc?
Czy komus sie jeszcze tak robi na oryginalnym gripie? Czy tylko kolega ma takiego pecha?
Hmm jeszcze sie dlugo zastanowie czy faktycznie kupic ten grip.

mibartek
13-09-2010, 10:41
no z tego co wiem to założyciel tego wątku też ma oryginał ;-)
na zagranicznych forach też się natchnąłem na takie informacje, jak mojemu zaczęło się tak dziać i próbowałem znaleźć rozwiązanie.

barto28
13-09-2010, 11:24
no z tego co wiem to założyciel tego wątku też ma oryginał ;-)
na zagranicznych forach też się natchnąłem na takie informacje, jak mojemu zaczęło się tak dziać i próbowałem znaleźć rozwiązanie.

Masakra , w dzisiejszych czasach niestety nie mozna juz byc pewnym w 100% ze rzecz groga to dobra :/

KrystianBaranowski
18-12-2012, 12:02
Czy ktoś ma zalegającego uszkodzonego mb-d200? Mojemu zabrakło mechanizmu mocowania do korpusu... zaciął się. Potrzebuję całej płytki z trybami lub całego gripa do własnoręcznej rozbiórki. Może być padlina, pobity i tak dalej - byle mechanizm mocowania działał.