PDA

Zobacz pełną wersję : ** Działalność gospodarcza **



Igorsky
21-11-2007, 01:47
Jak w temacie.

Na dniach bede rejestrowal spolke cywilna. Ogolnie vending. Dzialalnosc bedzie lekko zahaczac o fotografie. Moglbym robic zdjecia produktom i samym maszynom. Czy ktos sie orientuje co nalezy zrobic przy rejestracji aby moc pozniej odliczac sobie Vat od np. kupna obiektywu, lampy czy nawet aparatu ? Nie chce nic hahmecic, serio czasem bede zdjecia robic do reklamy.

jm
21-11-2007, 02:06
Jeśli w zakresie działalności masz jakieś usługi foto, to nic specjalnego nie musisz robić, żeby potem odliczać Vat od zakupów foto.
Oczywiście zakładam, że jakies faktury na usługi foto będziesz co jakiś czas wystawiać:)

motyl
21-11-2007, 10:43
W odpowiednim urzędzie skarbowym musisz zgłosić, że będziesz płatnikiem podatku VAT. Otrzymasz papierek i od tego dnia pamiętaj o dniu 25-tym każdego miesiąca do którego należy złożyć deklaracje V-7 i wpłacić US należny podatek. Jak się zgłosisz jako tz. mały przedsiębiorca będziesz to mógł robić co trzy miesiące.

Igorsky
21-11-2007, 10:46
No wlasnie, nie wiem jeszcze czy bede.

To beda raczej fotki na strone internetowa i ogolnie do archiwizacji produktow.

Czyli skarbowka bedzie co jakis okres zadac ode mnie jakichs faktorek, dobrze rozumuje?

Czyli ciezko bedzie.

To jak robia to tutaj obecni na forum?

Czy wszyscy macie dzialalnosc foto lub scisle zwiazana?

BartekIgnasiak
21-11-2007, 10:49
nie musisz sprzedawac zdjec zeby odliczac vat ze sprzetu, sprzet foto bedzie twoim narzedziem pracy do tworzenia np wlasnych folderow reklamowych lub wlasnej strony www.

motyl
21-11-2007, 10:50
Bycie vat-owcem nie ma nic wspólnego z robieniem zdjęć. To się tyczy działalności gospodarczej. Jak chcesz odliczać VAT musisz się zarejestrować jako VAT-owiec. Radzę pogadaj z jakiś księgowym to ci to dokładnie wyjaśni.

gALL
21-11-2007, 12:15
Jedna mala uwaga, jak odliczysz VAT od srodkow trwalych przy ich zakupie to przy likwidacji firmy trzeba ten VAT bedzie zaplacic do US. Taka odroczona platnosc.

motyl
21-11-2007, 12:46
Różnicę w vacie. Kupujesz sprzęt w którym do cenny netto jest doliczone 22% VAT. Np obiektyw kosztuje 1000,00 netto + 22 % VAt czyli masz do odliczenia 220,00 zł. Jak będziesz ten obiektyw sprzedawał jako używkę za kwotę np. 500.00 netto + 22% Vat to vatu wychodzi 110.00 zł Do US oddasz tylko różnicę 220.00 minus 110,00 czyli 110,00 zł
Zawsze jednak zyskujesz.

Rafał_Sz
21-11-2007, 12:49
Jedna mala uwaga, jak odliczysz VAT od srodkow trwalych przy ich zakupie to przy likwidacji firmy trzeba ten VAT bedzie zaplacic do US. Taka odroczona platnosc.
Pewny jesteś?

gALL
21-11-2007, 14:11
Tak, jak to bedzie srodek trwaly nie zlikwidowany i nie sciagniety z ewidencji srodkow trwalych to tak to wyglada. Sam jestem po likwidacji firmy. Ze sprzetem foto to pikus, a jak masz auto na firme ... mozna sie pochlastac.

Rafał_Sz
21-11-2007, 17:38
Masz całkowitą rację. Coś mi sie pokiełbasiło i stąd ta niepewność.

Igorsky
21-11-2007, 17:40
No ladne kwiatki, to o tym nie wiedzialem. Sa jeszcze jakies prawne gnioty, ktore poźniej w razie niepowodzenia zatruja mi życie?

Rafał_Sz
21-11-2007, 17:55
Wiem tylko tyle, że bez dobrej księgowej/księgowego się nie da.
Zwłaszcza, jak jest się na pełnej księgowości i ma się różne stawki na VAT.

Igorsky
21-11-2007, 22:50
Raczej ksiazka pir. Teraz na rynku jest wybor co do uslog rachunkowych i za sume <200zl zrobia wszystkie rozliczenia.
Ja jestem iżynierem i niestety to nie jest moj konik przyznam szczerze ;-)

Mikołaj
21-11-2007, 22:59
...
Ja jestem iżynierem i niestety to nie jest moj konik przyznam szczerze ;-)


w sumie lepszy do tego inżynier niż humanista :) więc zawsze możesz spróbowac

j_szczygiel
22-11-2007, 01:09
pelnej ksiegowosci napewno nie bedzie musial prowadzic ;) Aby zostac mikroprzedsiebiorca mozesz miec max. 10 pracownikow (sredniorocznie), pulap obrotow max 2mln euro/aktywa max 2 mln. Jako mikrop. mozesz rozliczac sie co kwartal.
Pamietaj ze jesli cos kupisz na f-re VAT, to pozniej mozesz miec problemy z wyprowadzeniem takiego sr. trwalego z ewidencji przy checi ew. sprzedazy, kupna nowego sprzetu.
Zorientowales sie z czym wiaze sie typ dzialalnosci jakim jest spolka cywilna? Dla przykladu sciagalnosc ew. zaleglych zobowiazan spolki przez kontrahentow? Proponuje tez lyknac troche wiedzy nt. podstaw rachunkowosci - wielu ciekawych rzeczy sie dowiesz, a poza tym dobrze wiedziec o czym ksiegowa mowi :)

gALL
22-11-2007, 14:02
Z pelna ksiegowoscia to sprawa wyglada tak:
- jak bedzie to spolka (http://pl.wikipedia.org/wiki/Sp%C3%B3%C5%82ka) to bedzie to pelna ksiegowosc czy to sie komus podoba czy nie i bez znajomej ksiegowej nie radze sie w to bawic. Do tego dochodzi rejestracja w KRS.
Jak bedzie to jednoosobowa dzialalnosc gospodarcza to o potrzebie prowadzenia Ksiegi Przychodow i Rozchodow lub rozliczanie sie metoda uproszczona to poinformuje Cie Urzad Skarbowy. Mozna samemu sie rozliczac.

Ogonie, nie wazne jaka forme dzialalnosci wybierzesz to warto byc VATowcem. Nawet jak sie sam rozliczasz to zajmie Ci to 10 min miesiecznie dluzej a zyski sa nie male (odpis VAT za zakupione materialy, artykuly biurowe, odpis VAT z uslug - np. naprawa aparatu, samochodu, czy innych rzeczy). Pomijam VAT od srodkow trwalych, bo to w sumie jedyna mina przy likwidacji firmy, sprzedazy srodka trwalego.

Igorsky
22-11-2007, 14:09
Jstes pewien z KRS? Wiem, ze spolka jawna tego wymaga, ale cywilna to nie.

Co nazywasz pelna ksiegowoscia?

Przez pierwsze pol roku dzialalnosci w kazdym miesiacu bedzie raptem kilka faktur.

Dopiero pozniej bedzie wieksza zabawa

wigi
22-11-2007, 14:11
jeśli już tak strawszycie tymi środkami trwałymi to przypomnijcie chociaż od jakiej ceny zakupu są środki trwałe, bo wszytko poniżej nie powinno sprawiać kłopotów nawet przy likwidacji firmy...

Igorsky
22-11-2007, 14:53
Znalazlem:

źródło Vat.pl:

" Księga przychodów (KPIR)

Podatkową księgę przychodów i rozchodów prowadzą podatnicy podatku dochodowego, od osób fizycznych opodatkowani na zasadach ogólnych (według skali podatkowej) albo podatkiem liniowym (19%), którzy nie przekroczyli limitu 800'000 euro zobowiązującego ich do prowadzenia ksiąg rachunkowych (tzw. pełna księgowość). Ten rodzaj księgowości prowadzą również spółki cywilne, jawne oraz partnerskie wykonujące działalność gospodarczą, o ile nie są zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Spółki te prowadzą jedną księgę dla wszystkich wspólników (dla spółki)."

gALL
22-11-2007, 15:29
Piekny zapis "o ile" ... a pod to nie malo sie lapie i tez US jest jedynie dac wyznacznie jaka chce miec Twoja dokumentacje podatkowa.

Srodki trwale to wszystko w cenie zakupu pow. 3500,00 PLN netto. Choc tez zapis jest nieprecyzyjny, bo jesli masz cos tanszego a bedziesz uzywal krocej niz rok to nie moze byc wyposazeniem, a musi byc srodkiem trwalym.

gadas
22-11-2007, 16:16
No wlasnie, nie wiem jeszcze czy bede.
To beda raczej fotki na strone internetowa i ogolnie do archiwizacji produktow.
Czyli skarbowka bedzie co jakis okres zadac ode mnie jakichs faktorek, dobrze rozumuje?
Czyli ciezko bedzie.
To jak robia to tutaj obecni na forum?
Czy wszyscy macie dzialalnosc foto lub scisle zwiazana?
Kolego by aparat odliczyć nie musisz posiadać usług foto musisz przy ew. kontroli umotywować/udowodnić iż zakup był konieczny do prowadzenia działalności gospodarczej .

Igorsky
22-11-2007, 18:47
Kolego by aparat odliczyć nie musisz posiadać usług foto musisz ...

No wlasnie, co musze wpisac w tym wniosku oprocz swojej dzialalnosci glownej?
Reklama,prowadzenie fotograficznej ewidencji produktowej?

j_szczygiel
22-11-2007, 21:30
Piekny zapis "o ile" ... a pod to nie malo sie lapie i tez US jest jedynie dac wyznacznie jaka chce miec Twoja dokumentacje podatkowa.

Srodki trwale to wszystko w cenie zakupu pow. 3500,00 PLN netto. Choc tez zapis jest nieprecyzyjny, bo jesli masz cos tanszego a bedziesz uzywal krocej niz rok to nie moze byc wyposazeniem, a musi byc srodkiem trwalym.

jestes pewien? Z tego co pamietam z semestru letniego, ponizej 3.500tys. srodek trwaly mozna bylo calkowicie zamortyzowac w ciagu miesiaca...

Jacek B.
22-11-2007, 21:44
Znalazlem:

źródło Vat.pl:

" Księga przychodów (KPIR)

Podatkową księgę przychodów i rozchodów prowadzą podatnicy podatku dochodowego, od osób fizycznych opodatkowani na zasadach ogólnych (według skali podatkowej) albo podatkiem liniowym (19%), którzy nie przekroczyli limitu 800'000 euro zobowiązującego ich do prowadzenia ksiąg rachunkowych (tzw. pełna księgowość). Ten rodzaj księgowości prowadzą również spółki cywilne, jawne oraz partnerskie wykonujące działalność gospodarczą, o ile nie są zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Spółki te prowadzą jedną księgę dla wszystkich wspólników (dla spółki)."

to są podstawy i jak widzę dopiero je poznajesz więc tak jak poprzednicy radzę iść z tym do księgowej. Sam prowadzę KPiR, VAT, ZUS i wiem ile jest spraw o któych trzeba pamiętać, poza tym są ciągłe zmiany które gonią kolejne zmiany. Owszem można to zrobić samemu ale nigdy nie ma się do końca pewności czy jest dobrze.

Igorsky
22-11-2007, 22:56
Tak wiem o tym wszystkim. Zreszta nie jestem z tym sam. Ze wspolnikiem dzielimy sie obowiazkami. Tak jak pisalem wczesniej powaznie myslimy o uslugach rachunkowych aby wyrwac jak najwiecej znizek i odliczen.

Ktos moze mi napisac odpowiedz na moje pytanie. Zdaje sobie sprawe, ze nie jest to "piece of cake" jak to mawiaja anglicy, ale jak wpisac te uslugi foto do rejestracji w urzedzie miejskim????????

j_szczygiel
22-11-2007, 23:15
Przede wszystkim znajdz w PKD foto zebys wiedzial jaki maja kod ;) http://www.klasyfikacje.pl/drzewo.php?baza=PKD a co dalej... sam jestem ciekaw, wiec czekam na rady reszty forumowiczow :)
Czemu akurat S.C...????

Igorsky
23-11-2007, 00:13
Jest nas dwoch. Oboja mamy swoje wklady. Chyba, ze jest inna ewentualnosc? Moznaby chyba zeby jeden byl pracownikiem drugiego, ale i tak jest ZUS i inne oplaty.

j_szczygiel
23-11-2007, 00:39
nie lepiej jednoosobowa dzialalnosc gospodarcza? KPiR, ominiesz KRS, nie bedziesz miec ew. problemow ze zobowiazaniami zaciagnietymi przez wspolnika. Kolega moze byc wspolwlascicielem w takim przypadku. No i nie odpowiadasz cala wysokoscia swojego majatku jak w spolkach (mam nadzieje ze w tej kwestii nie wpuszczam Cie w maliny jesli chodzi o dzialaln. gospodarcza - chyba opuscilem jakis wyklad :D).

Igorsky
23-11-2007, 01:07
Jesli bylbym wspolwlascicielem a kolega zalozyl dzialalnsc to dalej chyba zostaje bezrobotnym i tak figuruje w urzedzie?

Jesli zatrudniony to i tak musze otrzymac wynagrodzenie i ZUS sie placi.

KRS nie jest konieczny dla spolki cywilnej tylko jawnej.

Mysle przejsc sie jeszcze do Agencji rozwoju lokalnego. Mam w sumie niedaleko i dopytac o to wszystko.

Jacek B.
23-11-2007, 07:19
Tak wiem o tym wszystkim. Zreszta nie jestem z tym sam. Ze wspolnikiem dzielimy sie obowiazkami. Tak jak pisalem wczesniej powaznie myslimy o uslugach rachunkowych aby wyrwac jak najwiecej znizek i odliczen.

Ktos moze mi napisac odpowiedz na moje pytanie. Zdaje sobie sprawe, ze nie jest to "piece of cake" jak to mawiaja anglicy, ale jak wpisac te uslugi foto do rejestracji w urzedzie miejskim????????

74.81.Z - działalność fotograficzna - VAT 22%
74.40.Z - reklama -VAT 22%

Igorsky
23-11-2007, 09:54
Dziekuje, tez znalazlem, ale czekalem jeszcze zeby ktos potwierdzil.

Jacek_Z
24-11-2007, 00:20
No wlasnie, co musze wpisac w tym wniosku oprocz swojej dzialalnosci glownej?
Reklama,prowadzenie fotograficznej ewidencji produktowej?
nie musisz wpisywać działalności fotograficznej by móc odliczyć aparat. Podobnie jak nie trzeba prowadzić usług informatycznych by kupic komputer. Musisz tylko uzasadnic potrzebę posiadania aparatu - np prowadzenie dokumentacji itd. Był tu niedawno, w tym miesiącu watek o tym. Poszukaj go.

Jacek B.
24-11-2007, 07:43
Aparat można używać w każdej firmie np do dokumentowania reklamacji lub fotografowania gotowych wyrobów i odliczyć można bez wpisywania działalności foto do EDG, ale żeby wystawić paragon lub fakturę na usługę foto trzeba mieć taki wpis, więc wpisz od razu wszystko co by Cię interesowało bo aktualizacja to dodatkowe pieniądze i czas.

Jacek_Z
24-11-2007, 10:39
żeby wystawić paragon lub fakturę na usługę foto trzeba mieć taki wpis, .
właśnie - wpis jest po to bs mógł prowadzić działalność fotograficzną w sensie świadczenia usług foto na zewnątrz, dla klientów. Nie jst potrzebny dla potrzeb własnych - firmy.

Igorsky
24-11-2007, 11:00
Aha, czyli rozumiem, ze nawet nie majac wpisu w rejestracji przy ewentualnym zakupie sprzetu na fakturke i udowodnieniu (udostepnieniu zdjec wykonanych) bede mogl sobie Vat odprowadzic.?

Jak kupie np. SB800 to jak moge to udowodnic skarbowce, ze mi byla potrzebna.
Nie powiedza:" Po co pan kupiles takiego drogiego lampiona jak mozna z tej malej wbudowanej" ?? Sa takie problemy, czy nie zawracaja glowy?

Jacek_Z
24-11-2007, 12:18
tu masz dokładnie ten sam temat, wałkowany kilkanaście dni wczesniej. Przeczytaj całe 4 strony.
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=41132

Igorsky
24-11-2007, 17:30
No tego było trzeba. Wielkie dzieki Jacek