PDA

Zobacz pełną wersję : Vista w laptopie?



!AGresT
21-11-2007, 00:31
Pytanie jak w tytule - potrzebuje szybko kupić zonie laptopa (do open office, internetu a nie oglądania filmów itp) i większość tanich jest od razu z Vistą. Znalazłem coś takiego:
http://www.digicomp.pl/produkt/n100_ty0ftpb_.php?sID=873&cID=12
Zastanawiam się, czy z Vistą będzie to działać (512 ram), czy lepiej kupić podstawowego F-S i dokupić XP
W sumie ma to być nowoczesna maszyna do pisania...
P.S. czy obsługa sklepu kuplaptopa.pl jest godna polecenia?
Z góry dziękuję
Adam

kabal
21-11-2007, 01:14
Przy 512 RAM Vista nie pochula... Z vistą jest sens od 1Gb

Nadto - do maszyny do pisania vista Ci zbędna.

!AGresT
21-11-2007, 01:17
Nadto - (Vista) do maszyny do pisania vista Ci zbędna.

Domyślam się, chodzi jednak o to, że ogromna większość laptopów za 1800-2200 jest z Vistą, wolał bym XP ale głupio kupować dwa systemy...

tumiwisizm
21-11-2007, 06:08
pojdzie bez problemu.
512, i nawet celeron 1.6 - wszystko idzie.
komfort - dla kobiety absolutnie wystarczajacy.
coprawda dokupilem jeszcze 1gb ramu.. ale watpie by ona to odczula. ja wielkiej roznicy tez nie widzialem przy odpaleniu pojedynczej aplikacji na raz.
ale idzie.
ps. lap to acer z blututem, wifi, 3g(?), kamerka, 120dysk, vista - za 1499 :) .. 2 miesiace temu. no i trzyma 3h na baterii :) wiec cokolwiek by nie mowic o tanich lapach - dla babeczki starczy w 110%

sokrates
21-11-2007, 08:08
wyłączysz Aero defendera i inne wodotryski i powinno jako tako działać. dodatkowo polecam Sunrise Vista Konfigurator 2007 - można jeszcze kilka zbędnych dodatków wyłączyć.
Tak czy siak polecam dokupić drugie 512 MB i powinno śmigać.

mkwiek
21-11-2007, 08:38
Inna sprawa co używasz w laptopie. Ja, np mam blueconnecta i akurat ta wersja modemu, którą posiadam (jak i kilka innych) nie jest kompatybilna z Vistą. :(
A kiedy będzie - tego nikt nie wie :(

david555
21-11-2007, 12:39
ODRADZAM VISTĘ, z całą stanowczością !!!
To w założeniach nie jest zły system, ale jeszcze mocno niedopracowany i trzeba poczekać na stosowne poprawki.
Największą jego wadą jest niekompatybilność z wieloma programami.
Polecam XP z SP2, a z VISTĄ trzeba jeszcze zaczekać.

kronos28
21-11-2007, 15:03
jak kupowałem lapa to gościowi mówiłem aby nie dawał mi z preinstalowaną vistą bo mam XP w domu co lezy odłogiem i "kwitnie" i to sobie wrzucę. Oczywiście przyszło z Vistą - postanowiłem dać temu systemowi szansę i wypróbować - był na lapie dokładnie 1,5 godziny. Nerwy miałem za słabe - jak narazie to jest to system efektowny - nic poza tym. Niedopracowany - ważne ustawienia, panele ustawień są dosłownie pochowane przed użytkownikiem w dziesiątkach "pod pod pod menu/zakładek" tak "aby przypadkiem tego nie znalazł" a jak coś zmieniasz to ci wyskakuje idiotyczny monit że "to ważne ustawienie i jak zmienisz to ci może siąść komp i nie zaleca się blebleble". Dosłownie system pisany jakby "dla debili co nie wiedzą jak kompa obsługiwać". Co ciekawe większośc tych "zaawansowanych ustawień i tak wraca do ustawienia "default" po restarcie. Przykład - karta wifi w lapie była ustawiona na "tryb oszczędzania eneregii" - czyli się wyłączała co 30 sek jak nie było ruchu - zrywała połączenie. Przez 15 min szukałem panelu gdzie można ustawić tryb CAM - schowany oczywiście i nie był tam gdzie w XP. Ok ustawiłem po jakimś czasie zrobiłem restart i znowu zrywa połączenie - wchodzę do menu a tam - BSM - battery saveing mode. Wtedy użyłem najmądrzejszej komendy stworzonej przez MS - format C:\

david555
21-11-2007, 15:09
kronos28, żeby skonfigurować VISTĘ, trzeba wykazać się naprawdę sporą wiedzą i doświadczeniem.
System ten zabrania dostępu nawet do wielu katalogów na dysku i dopiero trzeba ręcznie dłubać, żeby to odblokować.
Jest wiele na NIE.
Jeśli ktoś chce go używać do multimediów, to nadaje się idealnie, ale do zastosowań nam potrzebnych, to już niestety qpa.;)

kronos28
21-11-2007, 18:02
kronos28, żeby skonfigurować VISTĘ, trzeba wykazać się naprawdę sporą wiedzą i doświadczeniem.
System ten zabrania dostępu nawet do wielu katalogów na dysku i dopiero trzeba ręcznie dłubać, żeby to odblokować.
Jest wiele na NIE.
Jeśli ktoś chce go używać do multimediów, to nadaje się idealnie, ale do zastosowań nam potrzebnych, to już niestety qpa.;)

no wlasnie - system jest tak stworzony że ma się odczucie, że jest kierowany do osób ktore niezbyt wiedzą jak się obsługuje komputer. Tak to wszystko zrobione aby przypadkiem czegoś "nie wcisnęły i nie popsuły". Pomijając sam fakt że już na starcie jego konfiguracja woła o pomstę do nieba - chodzą jakieś bajerkowe wodotryski nikomu niepotrzebne, upiększacze i inne zabawki zabierające tylko ram i niepotrzebnie obciążające procesor... Jak na razie to fajna, kolorowa, świecąca i grająca zabawka nic poza tym... Powodzenia w manualnej konfiguracji np sieci... trza sobie prosac zaaplikować przed, aby kompa nie rozbić o ścianę...

!AGresT
21-11-2007, 19:20
Tak więc właśnie instaluję XP a Acerze za 1550 brutto.
Dzieki za podpowiedzi.
Adam

lewAp7
21-11-2007, 20:28
Nie wiem jak się nazywają "odmiany" Visty, ale gdzieś doczytałem że w sklepach instalowana jest ta "najniższa" (odpowiednik XP home)... a skoro tak, to jest to taki podpicowany XP Profesional (bajery typu Aero są bardzo okrojone). Może to i lepiej, bo jest lżejsza, ale wtedy instalacja sprawdzonego XP jest jak najbardziej sensowna...

vasco5
21-11-2007, 21:12
Zapewniam Ciebie, że wcale nie jest to odpicowany XP...
a przynajmniej nie wersja którą mam... Vista Home Premium 32bit
i niestety 1GB RAM i nie jest to bóg szybkości nawet przy dwurdzeniowym procesorze 1.86GHz...

wiec jak sądzę z 512MB nie będzie to działało za dobrze...

kronos28
21-11-2007, 22:31
Nie wiem jak się nazywają "odmiany" Visty, ale gdzieś doczytałem że w sklepach instalowana jest ta "najniższa" (odpowiednik XP home)... a skoro tak, to jest to taki podpicowany XP Profesional (bajery typu Aero są bardzo okrojone). Może to i lepiej, bo jest lżejsza, ale wtedy instalacja sprawdzonego XP jest jak najbardziej sensowna...

Ta vista z lapów to wersja basic i do XP Pro jej daleeeekkkkooo - lata świetlne bym powiedział. XP Pro przy Viscie Basic to dosłownie Enterprise ze Star Treka ;)

dinox
21-11-2007, 22:59
Dla wszystkich majacych watpliwosci, przypominam ze istnieje cos takiego jak DOWNGRADE !!!, posiadajac nosnik instalacyjny do XP dzwoni sie do M$ i oni na podtswie posiadanego numeru Visty generuja klucz do XP.... Ograniczenie wynikajace z takiego rozwiazania sa takie ze Vista musi sobie lezec w szafie i czekac na SP3.... that`s all :)

kronos28
21-11-2007, 23:34
Ograniczenie wynikajace z takiego rozwiazania sa takie ze Vista musi sobie lezec w szafie i czekac na SP3.... that`s all :)

przy ilości dziur i niedopracowania systemu to raczej bedzie coś w okolicach SP10 ;)

fIlek
22-11-2007, 01:20
A pytanko z innej strony - leży sobie u mnie amerykański hp pavilion DV6000 z vistą. Chcę postawić na nim XP - zostały mi się jeszcze w wersji PRO z licencją. Czy mam spodziewać się problemów, czy śmiało stawiać?

Władca Pixeli
22-11-2007, 02:15
A pytanko z innej strony - leży sobie u mnie amerykański hp pavilion DV6000 z vistą. Chcę postawić na nim XP - zostały mi się jeszcze w wersji PRO z licencją. Czy mam spodziewać się problemów, czy śmiało stawiać?
Mogą być kłopoty z driver'ami. Na ich stronie nie zawsze są wszystkie. Najlepiej mieć od nich oryginalne CD do XP.
Da się to załatwić choć czasami kosztuje to trochę nerwów :mrgreen:

Kordian d70
22-11-2007, 02:26
jesli pracowales przedtem na xp to gwarantuje ci ze nie wytrzymasz dluzej niz dzien aby to dziadostwo przeinstalowac

fIlek
22-11-2007, 02:27
Mogą być kłopoty z driver'ami. Na ich stronie nie zawsze są wszystkie. Najlepiej mieć od nich oryginalne CD do XP.
Da się to załatwić choć czasami kosztuje to trochę nerwów :mrgreen:


No właśnie tego się boję. Nie zależy mi na wodotryskach, pilocie i innych duperelach, ale nie chcę, żeby się wykrzaczył na amen. Z tą Vistą to tylko utrapienie :@ O wyższości XP nie trzeba mnie przekonywać - ten laptop będzie działał z mikserem video, więc Vista odpada w przedbiegach. Chyba, że to zostanie jako zabawka, a namówię kolegę na macbooka :twisted:

Władca Pixeli
22-11-2007, 02:37
No właśnie tego się boję. Nie zależy mi na wodotryskach, pilocie i innych duperelach, ale nie chcę, żeby się wykrzaczył na amen. Z tą Vistą to tylko utrapienie :@ O wyższości XP nie trzeba mnie przekonywać - ten laptop będzie działał z mikserem video, więc Vista odpada w przedbiegach. Chyba, że to zostanie jako zabawka, a namówię kolegę na macbooka :twisted:
Z Vistą nie jest tak żle jak piszą. Mam i jak na razie chodzi. Jak zwykle namieszali w Control Panel.
Kiedy i gdzie kupowałeś?

fIlek
22-11-2007, 02:42
1,5 tygodnia temu w US :) Znaczy nie do końca ja, ale fajna edycja - trochę macbookowaty bo... biały :oops:

Władca Pixeli
22-11-2007, 02:48
1,5 tygodnia temu w US :) Znaczy nie do końca ja, ale fajna edycja - trochę macbookowaty bo... biały :oops:
1 800 474-6836 ;-)
Z Polski chyba nie da się dzwonić na (800).
Niestety trzeba znać angielski w wersji chińsko-indyjskiej :mrgreen:

fIlek
22-11-2007, 02:51
1 800 474-6836 ;-)
Z Polski chyba nie da się dzwonić na (800).
Niestety trzeba znać angielski w wersji chińsko-indyjskiej :mrgreen:

No tak, jak się swego czasu mailem zapytałem o pendrive'y to babeczka od pół roku co 2 tygodnie do mnie wydzwania z nową ofertą i właśnie podobnego języka używa ;) A jak zaczęła na początku literować imię Piotr, to włączyłem na głośnomówiący coby się kumple pośmiali :grin:

Władca Pixeli
22-11-2007, 03:02
No tak, jak się swego czasu mailem zapytałem o pendrive'y to babeczka od pół roku co 2 tygodnie do mnie wydzwania z nową ofertą i właśnie podobnego języka używa ;) A jak zaczęła na początku literować imię Piotr, to włączyłem na głośnomówiący coby się kumple pośmiali :grin:
Jeżeli po 30 minutach "spell'owania" imienia, telefonu, adresu i numeru seryjnego komputera dalej proszą aby powtórzyć po raz kolejny numer seryjny bo nie mogą go znaleść w bazie danych to już nie jest tak śmiesznie :mrgreen:

kronos28
22-11-2007, 12:32
Jeżeli po 30 minutach "spell'owania" imienia, telefonu, adresu i numeru seryjnego komputera dalej proszą aby powtórzyć po raz kolejny numer seryjny bo nie mogą go znaleść w bazie danych to już nie jest tak śmiesznie :mrgreen:

i tanio ;)

filek można znaleźć drvery ale rzeczywiście do tych najnowszych lapów sprzedawanych tylko z Vistą jest problem. Jak nie bedzie na stronie producenta to musisz poszukac jakie układy zastosowano w lapie np grafika ATI czy Nvidia a moze intel i jaki model - zassac stery ze strony producenta, dzwięk pewnie realteka, sieciówki (wifi, lan, bluetooth) czyje i tez ze strony producenta układu.
Ja tez tak mialem, ze nie wszystkie stery były na stronie producenta lapka i musiałem grzebac aby znaleźć producentów układów (dźwięk i BT) i potem zassac ze stron producentów układu referencyjne sterowniki.

Korchez
22-11-2007, 12:59
Trzeba troszkę pokombinować, ale da się. Ja z lapka Toshiby wywaliłem Vistę bo mi programy nie chodziły. A wszystkie drivery sciągnąłem ze strony Toshiby i Intela. Jak ktoś potrzebuje sterowniki do Toshiby satellite do XP - mogę podesłać.

Hati
26-11-2007, 23:03
Dla wszystkich majacych watpliwosci, przypominam ze istnieje cos takiego jak DOWNGRADE !!!, posiadajac nosnik instalacyjny do XP dzwoni sie do M$ i oni na podtswie posiadanego numeru Visty generuja klucz do XP.... Ograniczenie wynikajace z takiego rozwiazania sa takie ze Vista musi sobie lezec w szafie i czekac na SP3.... that`s all :)


Zgadza się. Ale nie zapominajmy, że nie wszystkie wersje da się z downgrade`ować.
A na pewno nie wersję Basic.
W HP można tylko wersję Bussines


A co do RAM - 512 RAM jest to standardowa wielkość pod Vistę Basic
Także spokojnie powinna dać radę. Do tego Notebook ma nie być używany do nie wiadomo czego :)

Jeżeli chodzi o prędkość (ładowania się systemu) to jest to normalne że włącza sie odrobinę wolniej od XP
Ale coś za coś :)

Pozdrowienia!!

peecee
27-11-2007, 00:35
właśnie przewalczyłem kilka godzin z nowym dellem i vistą :/ o ile dell jest super to vista jest megabadziewiem :/ - bedzie winxp na jej miejsce

kronos28
27-11-2007, 18:24
właśnie przewalczyłem kilka godzin z nowym dellem i vistą :/ o ile dell jest super to vista jest megabadziewiem :/ - bedzie winxp na jej miejsce

hehe kolejny zadowolony użytkownik :D - peecee napisałeś już maila pochwalnego do MS? ;) :mrgreen:

peecee
27-11-2007, 18:58
powinienem i do MS i do della badziew jakich mało - pieniądze wywalone w błoto - porównując vistę z ratestarkiem to badziew i tyle. Szkoda tylko czasu i pieniędzy...

Tr0n
27-11-2007, 19:10
powinienem i do MS i do della badziew jakich mało - pieniądze wywalone w błoto - porównując vistę z ratestarkiem to badziew i tyle. Szkoda tylko czasu i pieniędzy...

Można viste ustawic tak, że będzie działać niemal jak XP.
Ile masz RAM??

peecee
27-11-2007, 19:28
2 GB ale nie będe się z badziewiem użerał kij im w oko :/

david555
27-11-2007, 19:29
Można viste ustawic tak, że będzie działać niemal jak XP.


Owszem, można, kastrując ją ze zbędnych upiększeń i modernizując usługi, ale po co?:)
Nie lepiej zastosować XP, zamiast robić XP z VISTY?;)
Zresztą nie do końca się to uda, bo niektóre programy na ViŚCIE i tak będą działać gorzej, więc po co.:)

Władca Pixeli
27-11-2007, 20:20
Nie narzekajcie.
Jak wychodzi nowy aparat to wszyscy chcą mieć mimo, że stary bardzo często jest lepszy.
Jak wychodzi nowy system na PC to wszyscy chcą mieć stary :mrgreen:
Mam Vistę i nie mam zamiaru wracać do XP.

szymony
27-11-2007, 21:09
Nie narzekajcie.
Jak wychodzi nowy aparat to wszyscy chcą mieć mimo, że stary bardzo często jest lepszy.
Jak wychodzi nowy system na PC to wszyscy chcą mieć stary :mrgreen:
Mam Vistę i nie mam zamiaru wracać do XP.

Nowe puszki mają z reguły lepsze parametry niż stare, o nowych produktach M$ można powiedzieć że są "kontrowersyjne", niekoniecznie lepsze ;-)

artoor
27-11-2007, 22:56
Vista nie jest zła - powiem więcej - od czerwca katuję (zawodowo) wersję Ultimate i jestem BARDZO zadowolony.
Te wszystkie alerty, przypominacze, itp. można oczywiście wyłączyć, ale zostały one wprowadzone celowo - aby poprawić bezpieczeństwo systemu.
Zauważcie, że w systemach unixowych zabezpieczenia takie są na porządku dziennym, a jakoś nikt nie narzeka na te 'udogodnienia'.
Jedyne problemy dotyczą starszych wersji oprogramowania i sterowników. I tutaj mały minus dla M$.
Poza tym minusem Vista ma napradwe ogromne mozliwości - niestety, jak ktos wyżej zauważył, do jej sprawnej obsługi wymagany jest pewien stopień wtajemniczenia.
Jeśli chodzi o szybkość pracy systemu - pomimo włączonych wszelkich 'wodotrysków' - jest ona komfortowa.
Nie zauważyłem praktycznie żadnej różnicy pomiędzy Vistą a XP. A komputer, na którym postawiona jest Vista wraz z XP nie jest jakimś super wypasem.
Mało tego - na laptopku HP nx7400, na którym standardowo miałem postawionego XP, zainstalowałem sobie Viste.
Moje wrażenie (mocno subiektywne) było takie, że system pracuje sprawniej niż pod XP Pro.
Także Panowie - nie narzekajcie na Vistę - bo dobrym systemem jest i basta!

artoor

Tr0n
27-11-2007, 23:04
Owszem, można, kastrując ją ze zbędnych upiększeń i modernizując usługi, ale po co?:)
Nie lepiej zastosować XP, zamiast robić XP z VISTY?;)
Zresztą nie do końca się to uda, bo niektóre programy na ViŚCIE i tak będą działać gorzej, więc po co.:)

Bo niektórzy nie maja wyjścia i możliwości powrotu do xp i muszą używać visty. Oczywiście wyłączam możliwość korzystania z lewego oprogramowania

david555
28-11-2007, 14:32
Bo niektórzy nie maja wyjścia i możliwości powrotu do xp i muszą używać visty. Oczywiście wyłączam możliwość korzystania z lewego oprogramowania

Ja np. kupiłem laptopa z Vistą, ale jako posiadacz XP, natychmiast ją 'zamordowałem', bo jak dla mnie przynajmniej na razie, to 'system nieporozumienie'.
Nieporozumienie i to z różnych względów, a to np. niedopracowania i mułowatości.
Owa mułowatość objawia się zresztą również po wgraniu najnowszego serwispacka, więc na razie jak dla mnie qpa.:)

kaktus
28-11-2007, 15:31
ODRADZAM VISTĘ, z całą stanowczością !!!
To w założeniach nie jest zły system, ale jeszcze mocno niedopracowany i trzeba poczekać na stosowne poprawki.
Największą jego wadą jest niekompatybilność z wieloma programami.
Polecam XP z SP2, a z VISTĄ trzeba jeszcze zaczekać.

Nie wiem, o jakich zalozeniach mowisz. Kazdy zaklada, ze cos bedzie fajne i dobre robiac to. Microsoft ma jednych z najlepszych programistow na swiecie, powinni usiasc i napisac system operacyjny od A do Z, majac gleboko kompatybilnosc wstecz - w to miejsce dorzucic wirtualna maszyne (przeciez Vista do plynnego dzialania potrzebuje takiego sprzetu, ze moznaby to odpalic spokojnie) z Windowsem XP, na ktorym by dzialaly ludziom stare programy i sterowniki, oczywiscie wszystko wkomponowane niezauwazalnei dla przecietnego uzytkownika. Niestety M$ bedzie do konca zycia bronil zaciekle rejestru i innych wynalazkow (skoro to forum fotograficzne, to moze wspomne o grafice i czcionkach - M$ bedzie do konca zycia w bitmapach siedziec zamiast przejsc na wektory), a kazdy nastepny system bedzie wymagal bardziej kosmicznych kompow i dzialal gorzej.

david555
28-11-2007, 16:12
Microsoft ma jednych z najlepszych programistow na swiecie...

Nie wiem z czego to wnioskujesz, ale zapewniam Cię, że tak nie jest.:):):)

sawi
28-11-2007, 17:25
Dla wszystkich majacych watpliwosci, przypominam ze istnieje cos takiego jak DOWNGRADE !!!, posiadajac nosnik instalacyjny do XP dzwoni sie do M$ i oni na podtswie posiadanego numeru Visty generuja klucz do XP.... Ograniczenie wynikajace z takiego rozwiazania sa takie ze Vista musi sobie lezec w szafie i czekac na SP3.... that`s all :)

Ograniczenie jest tez takie, ze downgrade obowiazuje nie obowiazuje dla wersji Home - a rzadko cos wyzej jest dolaczane do laptopow.

kaktus
28-11-2007, 21:34
david555, e tam... Te fragmenty kodu, ktore ujrzaly swiatlo dzienne byly napisane genialnie, wiele mozna bylo o tym czytac na wszystkich serwisach typu osnews, czy naszym rodzimym hacking.pl. Zreszta M$ placi tyle, ze nawet paru programistow z google da sie skusic (moj kumpel pracuje dla google i conieco od niego slysze czasami - gcc pisze). Jesli chodzi o inne przeslanki - wiem, ze 3 najwieksze mozgi Politechniki Poznanskiej juz maja kontrakty na probe tam, M$ lowi bardzo skutecznie i sciaga najwieksze talenty, przynajmniej z PL. (np. z Uniwerka Warszawskiego, gdzie jak wiadomo sa prawie wszyscy olimpijczycy studiuja lowili nawet na organizowanym przez AMD Top Coder Algorithms, zostawiajac AMD jedynie zwyciezcow Top Coder Components....)

JanuszWaw
28-11-2007, 22:31
kaktus, może i masz rację, ale pamiętam jak 2 lata temu z ust samego Billa G. słyszałem o ... generowaniu bezpiecznego kodu. A dziś - mogę zainstalować XP Pro, dowolnego linucha, a na poprawki do Visty Ultimate - wg. kolegów z MS'a - muszę jeszcze poczekać. Widać Twoi koledzy jeszcze nie wyszli z okresu próbnego ;)
Pozdrawiam -

dinox
28-11-2007, 22:46
Dla wszytskich zawiedzionych uzytkowników Visty: przypominam ze istnieje cos takiego jak legalny DOWNGRADE.... radze zadzwonic do M$ i zapytac o szczegóły orginalny nośnik XP można pozyczyć od kolegi/z pracy itp. a numer wygeneruje na support M$ ps. ja korzystalem z takiego rozwiazania....

JanuszWaw
28-11-2007, 22:56
Dla wszytskich zawiedzionych uzytkowników Visty: przypominam ze istnieje cos takiego jak legalny DOWNGRADE....
Tak wiem, ale nie po to kupowałem wersję Vista Ultimate, by robić downgrade ... do wersji, którą już mam (też legalnie). Jak wiesz na oprogramowanie nie ma gwarancji, ale z drugiej strony ... cena xp pro to nie cena visty ultimate.
Więc proste pytanie - za co płacę ? Przecież płacę całą cenę, a nie zaliczkowo :/
Liczę, że Vista też dojrzeje. Do dziś mam w pamięci "wiek dorastania" xp. Ale liczyłem na to, że ms też się czegoś uczy. Bo miało być tak słodko.
Pozdrawiam -

remos
29-11-2007, 13:16
ODRADZAM VISTĘ, z całą stanowczością !!!
To w założeniach nie jest zły system, ale jeszcze mocno niedopracowany i trzeba poczekać na stosowne poprawki.
Największą jego wadą jest niekompatybilność z wieloma programami.
Polecam XP z SP2, a z VISTĄ trzeba jeszcze zaczekać.

Ke?
Na jakich podstawach opierasz tą swoją "cała stanowczość". Jakie programy są niekompatybilne? Nie mogę pojąc jak to łatwo ludziom przychodzi powielanie szerokorpojętych "plotek".

Wracając do tematu, to 1GB przydałby się tak czy inaczej, a przy 2GB (co przy cenie 1kostki 1GB ca. ~80pln) byłby naprawdę komfort bez konieczności pozbawiania się AREO etc. A system moim zdaniem jest i piękny i wydajny i wygodny, a że wymaga nowszego/mocniejszego sprzętu no coż taki już kolej rzeczy.

Oczywiście ktoś może napisać, że po co mu te całe wodotryski. To odpowiem, że można zainstalować sobie W95 na dużo słabszej maszynie (albo nawet tej samej to będzie dopiero torpeda) i można zrobić te same (prawie) rzeczy co i na VISCIE. A co do wyglądu "okienek" to znam bardzo dużo osób, które specjalnie użwają jakichś StyleXP lub podobnych własnie celem ulepszenia/upiekszenia wyglądu.

Dlatego dla Kobiety jako z założenia estetki VISTA przypadnie do gustu. Ja tak uważam.

pozdrawiam
rem

david555
29-11-2007, 14:43
Ke?
Na jakich podstawach opierasz tą swoją "cała stanowczość". Jakie programy są niekompatybilne? Nie mogę pojąc jak to łatwo ludziom przychodzi powielanie szerokorpojętych "plotek".



Ano bardzo się cieszę, że temat budzi emocje, bo wart jest omówienia.
Mnie np. na VIŚCIE nie chciały pracować niektóre urządzenia z powodu niekompatybilności sterowników i to zadecydowało o tym, że zamieniłem ją na XP.
Nie bez znaczenia jest też fakt, że nowe systemy mają jeszcze sporo niedopracowanego kodu, a nie zwykłem bywać beta testerem na własnym domowym sprzęcie.
Kiedy Microsoft zaprezentuje wreszcie ten system w kształcie takim jak chociażby obecny XP, to pomyślę, czy nie upgradować XP do niego, na razie musi mi wystarczyć XP.:)
Dodam jeszcze, że serwis pack pod VISTĘ również nie rozwiązał wszystkich problemów i można o tym poczytać w niejednym miejscu w necie (polecam tą lekturę).;)
co do upiększania, to.....................zmiłuj Waćpan, ale chyba nie chodzi Ci chyba o te idiotyczne gadgety?
Chyba, że się mylę?:):):)

remos
29-11-2007, 15:18
David555
wiesz, jakbyś napisał jeszcze jakie sprzęty nie chodzą to byśmy mogli dalej w tym temacie podjąć dyskusję. Aczkolwiek nie uważasz, że to bardziej problem producenta sprzętu aniżeli samej VISTY i Microsoftu?
Mnie akurat też zdażyło się, że kamerka internetowa INTEL (jakiśtam520 - chyba) nie działa, ale to nie powód abym twierdził że VISTA jest niekompatybilna, ba, nawet właśnie powiedziałbym, że to intel w moim przypadku olał sprawę (bo i sprzęt stary), że nie udostępnił odpowiednich sterowników.

A co do gadetów. To tak między innymi o nich mówię, jeżeli mam na myśli tą część dotyczącą upiększania, cały ten pasek boczny, u mnie np z wyświetlaną temperaturą, te wszystkie półprzeźroczyste okna, ładne ikonki, więcej tematów kolorystycznych niż w XP i tak można wymieniać. Jak napisałem wcześniej sporo osób znam osobiście, a kiedyś instalowałem ludziom po domach internet i widziałem własnie tak samo jakimi to bajerami w rodzaju StyleXP i podobnymi wspierali się, aby osiągnąć zbliżone efekty wizualne, które oferuje obecnie VISTA.

Co do wydajności, to kiedyś na samym początku, a używam VISTY 64bit od marca był problem z kopiowaniem było zauważalnie wolniej niż pod XP, obecnie jest równie szybko.
Działanie aplikacji jest dla mnie tak samo wydajne. Wyszukiwanie plików normalnie bajka na VISCIE jest w chwili obecnej. Częściej zawiesił się mnie XP w pracy niż VISTA (dwa razy zobaczyłem blue screny i było to w sytuacji wybudzania windowsa z uśpienia, problem tem był nie raz opisywany i już został naprawiony przez MS, sytuacja miała miejsce oczywiście w jakichśtam specyficznych warunkach).

Wracając do wydajności, to nie ma się co oszukiwać że jest to system bardziej wymagający i ciągnie po pamięci, i dyskach, po procesorze jakoś nie zauważyłem aż takiej różnicy w stosunku do XP. Ale tak jak powiedziałem wyżej można i W95 albo Windowsa2000. Aczkolwiek do czasu, np. na starym mieszkaniu jak miałem sieć osiedlowa to wystarczyło zrobić instalację W2K z kompem wpiętym do sieci, że by po chwili zobaczyć odliczanie i że komputer zostanei automatycznie wyłączony - efekt jakiegoś wirusa (nie pamiętam teraz już nazwy). Kolega instalując XP też sciągał patche przed podłączeniem do neostrady bo łapał syfy. A obecnie na Viscie proszę bardzo.

Uff rozpisałem się odrobinkę, a temat latpopa gdzieś znów odszedł na dalszy plan.

david555
29-11-2007, 15:28
remos, można by tak mówić i mówić, ale doprawdy powiadam Ci, że wszystko już na ten temat zostało powiedziane i to w wielu językach.:)
Tak więc pozostawmy wybór systemu, użytkownikom i pozwólmy im wybierać.;)
Pozdrawiam . David

Tr0n
29-11-2007, 15:32
Zainstalowałem Viste, wywaliłem wszystko co było mi zbędne
- defender
- hibernacja
- niepotrzebne serwisy (ipv6, netbios, themesy, security center itp. itd)
- gadzety

Słowem sprowadziłem Viste do poziomu XP i ...

Zużycie RAM
- 260 MB XP - 480 Vista
- procesor 40 stopni w XP i 51 w Viscie - przy normalnej pracy biurowej
- czas pracy na baterii - 20-30%
- większa głośność bo cały czas pracują wiatraki
- dłuższy czas na wykonanie zadań niż w XP bo sam system zabiera więcej zasobów komputera

Niekompatybilność np karta serial ata na pcmcia oraz radeon 9250 PCI w stacji dokującej

Moim zdaniem na laptopie lepiej pozostać przy XP


Edit: a jak ktoś "kocha" wygląd Visty to można się pobawić tym
http://www.windowsxlive.net/?p=1473

A jak ktos chce zrobić z XP komputer apple to
http://osx.portraitofakite.com/

popbart
29-11-2007, 17:16
Instalując vistę tracisz sporo zasobów komputera na obsługę systemu, a jak wiadomo zasoby kosztują.
Na korzyść Windowsa XP przemawia informacja, że najnowsza poprawka sp3 ma przyspieszyć system jeszcze o 10%, na niekorzyść visty fakt, że będzie ona tylko przejściowym systemem między XP, a Windows Seven.


260 MB XP
Można spokojnie zejść do 70MB :P

kaktus
29-11-2007, 20:32
David555
wiesz, jakbyś napisał jeszcze jakie sprzęty nie chodzą to byśmy mogli dalej w tym temacie podjąć dyskusję. Aczkolwiek nie uważasz, że to bardziej problem producenta sprzętu aniżeli samej VISTY i Microsoftu?

No jasne, ze to wina producentow. Najlepiej napisac system operacyjny, ktory rozni sie tylko kilkoma drobnymi szczegolami, nieudostepnic odpowiedniej dokumentacji tehcnicznej i zwalac wine, ze producenci sie obijaja, bo powinni napisac nowe sterowniki dla sprzetu, ktory wyprodukowali w calej historii swojej tworczosci. Jakos XPkowi to nie przeszkadzalo i jeszcze jakis czas temu uzywalem spokojnie sterownikow spod Windowsa 98, a Vista jakos z XP brac nie moze... Tak, uzywam karty sieciowe, ktore maja juz swoje lata i mialbym z nimi problem na Viscie. Mialbym tez z kierownica do gry (gdybym jeszcze gral w samochodowki i w ogole mial ta kierownice), drukarka - do mojego starego Canona jeszcze stery nie wyszly, choc podobno wyjda. Postawienie komnikacji z jakimikolwiek starymi urzadzeniami programowalnymi przez port COM czy LPT na Viscie to tez magia - choc do tego najlepsze sa windowsy 98, to XP sobie tez radzi.

Vista jest napisana z duchem konsumpcji. Kup sobie wiekszy dysk, wiecej ramu, nowa karte graficzna, nowy joystick, nowa drukarke, nowy skaner i w ogole wszystko nowe. A w zamian dostaniesz ladniejsze ikony.

PS. Vista potrzebuje wiecej RAMu, bo jest ladna? To co maja powiedziec uzytkownicy MacOSXa, albo compiza-fusion pod Linuxem?

JanuszWaw
30-11-2007, 04:40
...Jakos XPkowi to nie przeszkadzalo i jeszcze jakis czas temu uzywalem spokojnie sterownikow spod Windowsa 98
Może dlatego, że opis WDM dla XP miał swoje "korzonki" w MS Windows 98 SE :D

a Vista jakos z XP brac nie moze...
Bo to trochę inna filozofia. Nie tylko sterowników.

Tak, uzywam karty sieciowe, ktore maja juz swoje lata...
A ja mam problemy sprzętowe (przerwania) z MSV w przypadku złomu, który liczy dopiero kilka miesięcy. ...
EDIT
No i je rozwiązałem. Choć nie jestem pewien czy to można tak nazwać. Okazało się, że to tylko instalator Visty 32b ma poważne problemy z moimi 4 GB RAM'u. Dla ułatwienia Płyta: Asus Crosshair, grafika Asus EN8600GT.
Rozwiązanie "metodą gospodarczą": na czas instalacji na płycie osadzone 2 GB RAM'u, 1 - sza aktualizacja (ok. 114 MB), wyłączenie, dołożenie kolejnych 2 GB i ... pomyka ku uciesze właściciela. Chodzi: GIMP 2.4.2, View NX, Capture NX, PhotoShop Elements 5.0, Corel Paint Shop Pro XI. I jest fajnie !!! :D
Pozdrawiam -

Ark
30-11-2007, 11:35
...nowoczesna maszyna do pisania w zupełności zadowoli się jedną z dystrybucji Linux'a, np. Ubuntu.
Nie trzeba od razu instalować tego systemu aby sprawdzić jego możliwości - LiveCD!

Vista? Używam Ultimate 64 bit na stacjonarnym PC i wszystko "gra i bucy". Po zakończeniu indeksowania wszystkich plików itp., system śmiga aż miło..."zżera" więcej pamięci RAM? Vista buforuje pamięć RAM - komenda "Ctrl+Alt+Delete" i "Menadżer zadań" nie pokaże prawdziwego "zużycia" pamięci RAM przez OS.

W notebook'u mam preinstalowaną wersję Home Premium 32 bit i także złego słowa nie mogę powiedzieć o tym systemie.

Jak to już ktoś powiedział, ta samo przerabialiśmy z XP...prawie wszyscy narzekali - teraz prawie wszyscy chwalą.

Na rynku dostępny jest Windows XP/Vista, Mac OS X (Leopard w polskiej wersji językowej) i masa dystrybucji Linux'a...dla każdego znajdzie się coś odpowiedniego - nie ma co narzekać, szkoda czasu.

Pozdrawiam.

dinox
09-12-2007, 13:35
pociesze was idzie SP1 do Visty i SP3 do XP :)
...ktos kilka postow wyzej napisal ze M$ ma najlepszych programistow :) ... a najlepsze jest to ze przed SP wypuszczaja dodatek ktorym w duzych srodowiskach mozna zablowac instalowanie najnowszych Service Pack`ow :D

peecee
09-12-2007, 13:47
pobieram właśnie black xp do laptopa i jeśli się dzisiaj pobierze zrobię 3 testowe instalki retestarka, blacka, viste z recovery i jakoś jestem przekonany, że wygrają "przeróbki" xp'ka

jadzik
09-12-2007, 20:56
Vista buforuje pamięć RAM - komenda "Ctrl+Alt+Delete" i "Menadżer zadań" nie pokaże prawdziwego "zużycia" pamięci RAM przez OS.
zaden windows nie pokaze, xp jak i w2k, pokazuja tylko wielkosc pliku wymiany ktory i tak jest tworzony bez wzgledu na posiadana ilosc pamieci ram.

osobiscie jak na razie polecam xp, za 2-3 miesiace jak wyjdzie pierwszy SP moze bedzie lepiej, jak na razie ja bym poczekal. Kolega Ark sugeruje takze jedna z dystrybucji linuxa, osobiscie tego nie testowalem ale wiele osob mi mowilo ze photoshop smiga szybciej pod linuxem na wine niz pod windowsem

tyle na tyle

Ksiaze
06-06-2008, 06:58
Jak Microsoft "naprawi" calkowicie Viste, bedzie juz wprowadzal nowy system. Slowem, nigdy sie to nie stanie, a Vista to jakis nieudany eksperyment. Takze ja czekam z niecierpliwoscia na godnego nastepce XPka, bo jak narazie najlepszym produktem MS jest chyba Windows XP. Nalezy tylko o niego odpowiednio dbac, to nie bedzie sie wieszac. Nie uzywac Internet Eksplorera (zdecydowanie Firefox lub Opere), wylaczac przez Turn OFF a nie z sieci, nie instalowac wszystkiego jak leci, i od czasu do czasu czyscic ze smieci.