PDA

Zobacz pełną wersję : RAW vs JPEG



Krasnall
15-06-2004, 23:23
Witam!

W jakim formacie zapisujecie swoje zdjęcia? Za jakiś tydzień prawdopodobnie będę posiadaczem D70, zastanawiam się więc nad pamięcią (raczej będzie to CF 512 + fotobank 30 GB, ale kto wie, może to niepotrzebne).

Napiszcie czy faktycznie zalety formatu RAW są aż takie, że warto pozwalać im zajmować tyle miejsca. Jak dużo zyskuje się nad JPEG-iem?

admin
15-06-2004, 23:32
Kiedys rozpetalem burze w tym temacie na prfc... Nie bede ukrywal ze okolo 80% zdjec zapisuje do NEF. Jedynie te o ktorych WIEM W MOMENCIE nacisniecia spustu ze posluza mi do archiwizacji badz na ktorych nie zalezy mi ze wzgledow zawodowych badz emocjonalnych, zapisuje do jpg'a. Po czesci wynika to z tego ze juz nie robie kilku tysiecy zdjec tygodniowo < :oops: > a wiec obrobka NEF nie zajmuje mi juz tak duzo czasu. Dzisiaj wybralbym najmniej karte 512MB lub 1GB i jakis data bank. Nie dalej jak kilka godzin temu, podczas sesji, zabraklo mi 1GB Hitachi i musialem skorzystac z pobliskiej kafejki i zrzucic zdjecia (przypominam - 99 zdjec na 1GB). Data bank to dobry pomysl i popieram go, podobnie jak fotografowanie do NEF.

maroo
15-06-2004, 23:45
Zyskuje się bardzo dużo.
To znaczy, że możesz na zrobionym zdjęciu zmienić bez straty jakości "prawie wszystko" oprócz kompozycji kadru :P
Ktoś kiedyś porównał RAW do nie wywołanego negatywu i uważam, że jest to dobre porównanie.

Jednak praca na RAW jest dosyć uciążliwa ze względu na czas potrzebny na obróbkę plików i głównie ich późniejszą konwersję do JPG.

Obróbka RAW jest w pewnym sensie powrotem do ciemni i mieszania odczynników (tyle, że w sterylnych warunkach), co wielu z nas daje ogromną satysfakcję :D

Oczywiście podobną obróbkę można wykonać na pliku JPG, ale ZAWSZE wiąże się to z większą lub mniejszą utratą jakości.

Pzdr.

Tr0n
15-06-2004, 23:59
JPG to zdjęcie po obróbce a NEF takie surowe - sam mozesz potem dobrac parametry z jakimi bys zrobił to zdjęcie.

jaromir
16-06-2004, 10:45
admin > ....(przypominam - 99 zdjec na 1GB).
Mówimy tutaj o cyfrze która pojawia się po włożeniu czystej karty do aparatu. Z moich doświadczeń wynika że na karcie 512 MB (SanDisk Ultra2) mieści się około 78 zdjęć w formacie NEF wraz z ich odpowiednikami JPG w najnizszej jakosci. Po włożeniu czystej karty natomiast wyświetla się 48 zdjec. Różnica jest więc znaczna. Nie sądze żeby w jakichkolwiek warunkach zmieściło się jedynie te 48 zdjęć.

Pozdrawiam:
Jaromir Będkowski

admin
16-06-2004, 10:52
Oczywiscie mowilem o teoretycznych mozliwosciach. Nalezy zalozyc ze w pewnych okolicznosciach moze sie zdarzyc ze karte zapelnimy 100 zdjeciami... Fakt ze licznik wskazuje na 99 nie oznacza jednak ze dokladnie taka liczba plikow zostanie zapisana :)

tetno
16-06-2004, 14:41
Generalnie na karcie potrafi sie zmiescic prawie 2 razy tyle ile podaje licznik.

Ja zapisuje w NEF + Jpg Basic z wyostrzaniem ustaionym na max-a w opcjach custom advanced raw - glownie dlatego ze pozniej przegladajac taka fotke szybko eliminuje poruszone itp oraz na wizjerze w tym trybie najlepiej widac ostrosc.

Co do samego porownania JPG vs NEF - gigantyczna przepasc. Obecnie stoje przed nastepna decyzja - jesli juz NEF to jaki soft do obrobki.

Testuje Nikon Capture 4.5, Capture One Pro 3.5 oraz Photoshop CS - i jak na razie CS odpadl calkowicie. Jesli chodzi o jakosc to najlepiej radzi sobie w NEF-ami paradoksalnie Capture One Pro 3.5 [ lepsza ostrosc oraz mniejsze szumy ] natomiast Nikon Capture ma kilka ciekawych mozliwosci ktorych brakuje C1 PRO ale raczej tez odpadnie.

Jesli ktos ma jakies dodatkowe doswiadczenia w tej dziedzinie to tez chetnie uslysze.

xantos
16-06-2004, 14:51
Jest jakiś hurtowy sposób konwersji zdjęć z NEF do JPG? Bo jeśli nie to strasznie dużo czasu musi zajmować konwersja jednej sesji z załóżmy 100 zdjęciami :(.

tetno
16-06-2004, 17:54
Zarowno Nikon Capture 4.5 jak i Capture One Pro 3.5 [ zwlaszcza ten drugi - jest mocno przystosowany pod szybka obrobke wielu plikow ] moga obrabiac wiele plikow z zalozonymi ustawieniami.

admin
16-06-2004, 18:16
Ja zapytam o wersje, co to za oznaczenie 4.5? Z tego co pamietam to ostatnia oznaczona jest 4.1 Cos mnie ominelo?

tetno
16-06-2004, 18:47
Masz racje - moj blad - oczywiscie 4.1 :)

admin
16-06-2004, 18:56
Przy okazji, za zadne skarby swiata nie moge rozgryzc C1Pro... Ten progs jest tak nie przyjazny uzytkownikowi ze az mnie boli. Zreszta nie korzystam z niego wlasnie z tego powodu. NC 4.1 wydaje mi sie tak prosty jak ciemnia analogowa. Wszystko czego potrzebuje mam pod reka. Oczywiscie brakuje mi paru rzeczy, np. szybkiej desaturyzacji, czy precyzyjnego kadrowania. Uwazam jednak ze albo jestem glabem do kwadratu dla ktorego C1 jest ciemna magia, albo jestem stworzony do prostych narzedzi typu NC ;)

tetno
16-06-2004, 19:09
Capture One Pro ma zupelnie inna zasade dzialania. Kilka roznic:

- nie modyfukuje po pierwsze nigdy raw-ow - wszelkie zmiany zapisywane sa jako osobny plik do danego rawa opisujacy modyfikacje [ bardzo maly pliczek ]

- olewa wszelkie ustawienia z aparatu - [ z advanced raw itp ] - i czyta golego nef-a - tylko dane z matrycy + troche danych o parametrach ekspozycji ale tylko jako informacja dla fotografa - przynajmniej tak mi sie wydaje ;)

- glownie slozy do [ wg mnie ] korekcji ekspozycji, balansu bieli, ostrosci i kadrowania - i robi sie to nim rewelacyjnie - wg mnie znacznie lepiej niz softem nikona

- ma wydajniesze algorytmy wyostrzania a nef-a oraz redukcji szumow z jego matrycy - wszystko w czasie rzeczywistym

- natomiast brakuje mu troche opcji nikonowskich - ktore jednak mozna spokojnie pozniej wykonac w photoshopie [ winietowanie, boost, itp ]

admin
16-06-2004, 19:19
Ja taka stara wyga jestem, ze jak nie zobacze, to nie uwierze. Moze jakis test niezalezny zrobimy. Jeden plik i dwa progsy. Pierwsze zdjecie obrobi uzytkownik X za pomoca NC 4.1 a drugi C1Pro obrobi uzytkownik Y. Oba pliki umiescimy w sieci i w tzw. "slepym tescie" porownaja je uzytkownicy forum? Opcje c1Pro wydaja mi sie nadmuchane a jakosc zdjecia nim opracowanego, przy mojej umiejetnosci poslugiwania sie nim, jest gorsza niz NC. Moze musze jeszcze sie pomeczyc i odkryc ta rewelacje ;)

tetno
16-06-2004, 19:24
Wczoraj wlanczylem pierwszy raz C1 PRO [ zreszta Nikon Capture 2 dni temu :) ] ale mozemy tak sprawdzic - nie ma sprawy. Tylko dobrze aby bylo to zdjecie nie poruszone i z roznymi nasyceniami/jasnosciami - nie jakies proste bardzo jednolite.

admin
16-06-2004, 19:39
Zaproponujesz cos czy ja mam podrzucic?

CyfraL
16-06-2004, 21:46
A ja, jezeli mozna, sprawdze sie w ps-sie :D Tylko jeszcze trzeba ustalic format i rozmiar zdjecia wynikowego. Proponuje 3 pliki: 1-tiff, rozmiar orginalny; 2-jpeg, rozmiar orginalny; 3-jpeg, rozmiar 760x505. Co wy na to?

admin
16-06-2004, 21:51
Hmmm. Proponuje jednak plik jpg w minimalnej kompresji i oryginalnym formacie. Tiff to 30MB wiec raczej zapomnijmy... ;)

CyfraL
16-06-2004, 21:53
Czekam na nefa i instrukcje 8)

admin
16-06-2004, 21:54
Moze podrzuci ktos niezalezny ;)

Anonymous
16-06-2004, 22:50
Dotarlem :)

Mysle ze ktos sceptyczny moglby wybrac jakies zdjecie - czyli w tym wypadku nasz admin :). Co do testu razem z PS-em - mozemy sprawdzic - natomiast musielibysmy ustalic jakies granice modyfikacji :) - czyli np ze ruszamy tylko kolory, histogram, krzywe, ostrosc nie bawiac sie w zadne retusze i bardziej skaplikowane korerty gdyz na nie nie pozwalaja C1 Pro jaki i NC gdyz tak na prawde zwlaszcza C1 Pro jest softem ktory wyrzuca dobrze przetrawiony pliczek do dalszej obrobki w CS-ie :).

I dla mnie ten sposob wydaje sie obecnie najprzyjemniejszy - czyli "przetrawieni" NEF-a przez Capture One a dalsza obrobka [ oczywiscie nie dla kazdego zdjecia juz konieczna ] w CS-ie.

Kolejna sprawa - dobrze by bylo ujednolicic Color Space - na np sRGB abysmy sie nie rozjechali gdzies na koncu :).

Najlepiej jakis NEF-ik by sie przydal z ISO 320-500, niedoswietlony lekko lub przeswietlony, z automatycznym balansem bieli oraz z dosc duza skala jasnosci oraz barwna.

Moze cos znajde u siebie z podobnymi parametrami - natomiast jesli macie cos tego typu to slijcie bez pytania.

A jeszcze jedno - aby szersza gama ludzi z tego skozystala przydaloby sie aby obok tego NEF-a byl tez pliczek JPG Basic zapisany razem jako porownanie NEF versus JPG [ wiem ze JPG z dosc duza kapresja - ale tak czy inaczej zawsze cos ].

tetno
16-06-2004, 22:54
Zapomnialem sie zalogowac - tak wiec to wyzej to ja ;]

admin
16-06-2004, 23:01
Bardzo dobre pomysly. Sadze ze najlepiej bedzie zapisac NEF-a w trybie Ia (sRGB). Proponuje zrobic tak. Jeden plik NEF, ustalimy czulosc na poziomie powiedzmy 320, moze bez drastycznych przepalen ale jednak z lekkim problemem, z automatycznym WB i spora rozpietoscia tonalna. Jestem rowniez za jpg-iem kontrolnym do oceny. Niestety nie znajde na szybko takiej foty. Jesli komus sie taki NEF przypomina, prosze wrzucic na serek badz slac na maila. Jesli nie znajdziemy, jutro wykonam... :)

Pozniej, w drugim etapie pobawimy sie PS-em i tez wyrownamy szanse (nie widze za duzych w porownaniu obrobki NC i C1 w stosunku do PS-a wzgledem elementow ktorych dwa pierwsze nie obsluguja).

xantos
17-06-2004, 09:57
Nie mogę się doczekać wyników. Jestem od paru dni posiadaczem NC 4.1 więc jak inny soft się spisze lepiej to się chyba zapłaczę :lol: Wszystko w twoich rękach Adminie ... Staraj się :wink:

admin
17-06-2004, 10:33
Z taka presja juz poleglem... :)

xantos
17-06-2004, 11:14
Mam nadzieję, że powiesicie gdzieś wyniki.

admin
17-06-2004, 11:23
Oczywiscie. Na razie jeszcze nie zaczelismy. Moze ktos podesle taki pliczek. Wrzuce na ftp'a i kazdy bedzie mogl sobie nad nim popracowac. Po zakonczeniu powiesze wyniki w postaci zdjec, a najlepszy plik zostanie opisany moze nie krok po kroku ale w duzych szczegolach. To moze byc dobra lekcja, dla mnie na pewno bedzie ;)

admin
17-06-2004, 16:42
To co, dzialamy? Tak cicho sie nagle zrobilo ;)

tetno
17-06-2004, 17:36
Sorki ale mialem dzisiaj troche roboty - dopiero wieczorem bede mial troche czasu - przeszukam wtedy moje NEF-y i jak znajde cos interesujacego to dam znac :) - zreszta jak nie znajde to tez ^-^

CyfraL
17-06-2004, 17:54
Panowie. Jest prosba. Jutro mam potezny egzamin i caly dzien siedze i wbijam ksiazke do glowy. Czy mozemy przelozyc to na jutro? Dzisiaj poprostu jestem niedyspozycyjny a bardzo chcialbym wziac w tym udzial.

admin
17-06-2004, 18:21
Spoko, przeciez sie nie pali. Zreszta nie bedziemy tego robili na czas. Wrzucimy plik i ustalimy kiedy publikujemy wyniki ;) Ucz sie spokojnie...

Krasnall
17-06-2004, 19:24
Niech mi ktoś wyśle proszę (krasnall / post.pl) dowolne zdjęcie w formacie NEF, chciałbym jeszcze przed zakupem D70 sprawdzić, czy będę miał pożytek z tego aparatu pod Linuksem...

xantos
17-06-2004, 19:25
A tak z racji tego ,że temat został zarzucony na jakiś czas wykorzystując chwilę luzu spytam czy nie uważacie, że RAW jest troszkę cofaniem się jeśli chodzi o rozwój umiejętności fotograficznych? Przecież w dużej mierze zwalnia od myślenia fotografującego, nie trzeba się martwić o balans bieli, kontrast, dokładną ekspozycję, nieskazitelną ostrość - wszystko to a i więcej można podciągnąć póżniej w kompie. Ciemnia chyba takich możliwości nie dawała? Szczebólnie ostrość i BB. Tylko mnie nie zlinczujcie jak się mylę. :)

Tr0n
17-06-2004, 20:20
Krasnal - juz to przerabiałem ;)
Pod linuxem to co udało mi się uzyskac
W digikam masz mozliwość konwersji do tiff i wtedy gimp juz mozna zapuścić do pracy. Nie ma na dzień dzisiejszy plugina do gimpa :(

admin
17-06-2004, 20:50
Xantos, mam nieco odmienne zdanie. To znaczy w zasadniczym sensie zgadzam sie, ale uwazam ze to po prostu fragment wyposazenia aparatu, tyle ze przeniesiony do kompa. W aparacie za obrobke odpowiada procesor i zaimplementowane instrukcje, natomiast tutaj niemal ten sam program, lecz rozszerzony o dodatkowe funkcje. W kazdym badz razie uwazam to za bardzo duzy postep w fotografii cyfrowej. Az nie chce wpominac czasow pierwszych moich cyfrakow... :)

Tr0n
17-06-2004, 20:53
Ja mialem pierwszego cyfraka w Nokii - na pewno nie miales nic gorszego technicznie - rozdzielczosc 320x200 :D

admin
17-06-2004, 20:55
Przyznam ze nie... :) Pierwsza byla Mavica ktora przywiozlem ze stanow. Zapis na dyskietce, uwaga: 4 zdjecia w minimalnej kompresji!!!

Tr0n
17-06-2004, 20:58
aaa kiedys pamietam mialem okazje sie pobawic jakims aparatem co zapisywal na dyskietkach. Kolega pojechał w tatry z 100 dyskietek :D

ale to był hitech wtedy ;)

admin
17-06-2004, 21:02
Rownowartosc dwuletniego malucha... Co ciekawe, klienci chwalili jakosc zdjec!!! 8)

Tr0n
17-06-2004, 21:08
Nawet nie mam pojecia ile taki kosztował - wtedy w czasie studiow to po prostu byl wydatek niewyobrazalny

admin
17-06-2004, 21:13
Mowie powaznie, roczny, gora dwuletni maluch... Pamietam ze mnie kobieta chciala wlosow pozbawic ;)

Krasnall
17-06-2004, 21:24
Krasnal - juz to przerabiałem ;)
Pod linuxem to co udało mi się uzyskac
W digikam masz mozliwość konwersji do tiff i wtedy gimp juz mozna zapuścić do pracy. Nie ma na dzień dzisiejszy plugina do gimpa :(
Po przekopaniu parunastu stron i kilku grup na usenecie, wreszcie trafiłem na posta na dpreview, gdzie gość chwali się swoją prostą stroną http://pages.quicksilver.net.nz/pepe/d70/Linux_and_Nikon_D70.html, na której śmie twierdzić, że udaje mu się konwertować z linii poleceń RAW-y, ma też plugin do GIMP-a itp. (kilka programów trzeba patchować, albo używać jego wersji, z resztą patrz strona).

Chciałbym dlatego obadać w praktyce jak to działa, RAW -> TIFF w Digikamie też się przyda (ehh... muszę w końcu zabrać się za jego tłumacznie..), ale fajnie byłoby mieć większe możliwości. Niby mogę zawsze zainstalować wtyczkę do PS, który hula dzięki pakietowi Crossover Office, ale jakoś nie lubię takich naciąganych rozwiązań..

To co, może ktoś podesłać albo gdzieś wystawić? ;)

admin
17-06-2004, 21:39
Nef'y (dwa) masz na ftp://digital.pl Zdejmij i daj znac jak poszlo ;)

Tr0n
17-06-2004, 21:58
z lini komend to jest to dcraw http://www.cybercom.net/~dcoffin/dcraw/, digikam juz po polsku jest ;)

Krasnall
17-06-2004, 22:40
Digicam jest przetłumaczony częściowo, przynajmniej ten, co będzie w KDE 3.3 ;)
Razem: 339, wątpliwe (nie wchodzą do tłumaczenia): 107, nieprzetłumaczone: 59.

Z moich obserwacji wynika, że dcraw jest niezły, balans bieli automatycznie jest taki sobie, ale ustawienie tego co było w aparacie działa OK.

Digicam też poprawnie tworzy równo TIFFy jak i JPEGi. Jedyny jest z nim problem, że nie chce robić miniaturek NEFów (o ile w ogóle potrafi). Kuickshow potrafi otworzyć NEFa, ale tylko w rozmiarach (na oko) 250 na ileś pikseli. Ale z nim jeszcze nie skończyłem ;)

Najciekawsze narzędzie, czyli plugin do GIMPa potrafi załadować plik, działa ustawianie WB, gammy, nasycenia etc. z podglądem. Niestety, nie da się nic dalej zrobić, GIMP wywala błąd, że pliku nie może odczytać. Napiszę jeszcze do autra tej wtyczki, może coś poradzi. Inna rzecz, to że nie potrafi ona poprawnie pobrać z NEFa ustawień WB.

Tr0n
17-06-2004, 22:44
a rozwiązałes problem kopiowania pionowych zdjęc, bo mimo róznych pomysłów ciagle nie umiem tego zrobic

Krasnall
17-06-2004, 23:07
Nie miałem okazji, bo oba zdjęcia, które dostałem od admina są poziome. Na tamtej stronie o D70 pod Linuksem jej autor pisze, że dcraw nie obraca, z drugiej strony w dcraw jest opcja -n, przy której czytamy "Disable automatic rotation". Nie radzi sobie?

Tr0n
17-06-2004, 23:10
w ten sposób nie próbowałem - szukałem jakiegos znacznika w pliku albo w EXIF

Krasnall
19-06-2004, 21:11
Heh... a najprostsze rozwiązanie to oczywiście vmware. Tam to już możemy sobie bez problemu wybierać - C1 PRO, PS CS... Jedyny problem to dość wysoka cena vmware...

Tr0n
19-06-2004, 22:23
Vmware jest fajny i mam nawet legal służbowy ale nie o to mi chodzi - chce miec natywnie pod linuxem - tak sobie czytam wlasnie o emulatorze maca pod linuxa - moze tedy droga do nikon view i nikon capture - tylko na razie podobno wolne

antonjo
20-06-2004, 00:10
TEż jestem w szoku jakie możliwości daje NEF + Nikon Capture.
To jest niesamowite tylko zajmuje troche dużo czasu bo wiesza mi się komp... :x

xantos
21-06-2004, 14:43
I jak tam Panie Adminie ? Macie już jakieś rawy do obróbki?

admin
21-06-2004, 15:45
Cholibcia, ciezko mi wybrac. Postaram sie na rano wrzucic cos co moze nam dostarczyc troche pracy. Zastanawialem sie nad plikiem z sobotniego slubu ktory fotografowalem. Jak nie znajde nic innego, wrzuce sztuke.

tetno
23-06-2004, 11:18
To sie nie zastanawiaj tylko wrzucaj :)) - dobrze aby byl lekko przeswietlony chociaz :))).

Troche mnie nie bylo - i generalnie teraz mam wesoly tydzien - remont w domu wiec srednio z czasem ale troche sie zawsze znajdzie.

Wczoraj/dzisiaj natomiast testowalem lekkie przeswietlanie na ISO 200 i korekcje w C1 PRO - i wyniki sa niezle - szumy wyraznie mniejsze a jesli scena nie jest zbyt jasna to kompletnie nic sie nie traci.

BartekIgnasiak
23-06-2004, 14:42
mam jedno pytanie, czy w takim razie nie ma wogule sensu robienia zdjec w jpg w D70?
tak poprostu jak sie robi w kompaktach?
czy takie zdjecia wychodza zle czy co???

Jacek
23-06-2004, 15:23
Powiem za siebie. Jak to nie ma sensu? Osobiscie zdjecia uzytkowe np. sluby czy zdjecia do gazety robie wylacznie na JPEG. Nawet jesli jest z nimi cos nie tak (maly kontrast, nie taki balans itp.) laboratorium (w moim przypadku zaprzyjazniony Kodak) zrobi i tak miod malina. Nikt (w tym i ja) nie ma zastrzeżen. Przeciez nie robimy z tego A 3 formatu! Zreszta zobacz moje JPEG-i z D 70 na plfoto - autor Jacek1957 (na razie trzy - sa opisane czym robione). Dodam ze to srednie ustawienia - jeden plik ok. 700 MB - jakosć NORM, rozmiar M (2240x1488). Na karcie 512 MB na wejsciu pozwala zrobic 504 fotki. W praktyce, w zalezności od motywów o kilkadziesiat więcej). Do formatu 15 x 21 odbitki sa bez pikselowania i wiekszych szumow. Jesli sa robione na wyzszej czulosci, bez problemu wygaladz je program Neat Image. Ortodoksi pluja na obrobke cyfrowa zrobionych zdjec, ale ja sie do nich nie zaliczam. Po tam mam cyfrowe narzedzia zeby z nich korzystac. Ale ich rozumiem. Kazdy moze miec zasady. Ja na przyklad nie ogladam sie za kobietami powyzej 30 lat :lol:

Anonymous
23-06-2004, 15:43
Dodam do tego, że (zakładając obróbkę w NC) modyfikacja zdjęcia zrobionego do JPG jest chyba ograniczona tylko co do funkcji zebranych w "Advanced RAW". Inne typu USM, krzywe, redukcja szumów itp można stosować zarówno w JPG jak i RAW. Jak się mylę - co jest bardzo możliwe :) - to mnie poprawcie. Jestem dopiero raczkującym RAW-owcem i dotychczas dostrzegłem tylko to.

BartekIgnasiak
23-06-2004, 17:02
no ale w takim razie czy zdjecia zrobione w jpg nie sa dobre???

Anonymous
24-10-2004, 22:03
Ponieważ robię najczęściej zdjęcia z przeznaczeniem do DTP, odpadają wszelkie formaty stratne (takim jest JPEG), pozostaje tylko NEF. Otwieram go za pomocą NC 4.1 i natychmiast wysyłam do P-shopa do obrobki. W trakcie obróbki korzystam z natywnego PSD a efekt finalny zapisuję jako TIFF lub EPS. Czytając posty zastanawiam się nad jedną rzeczą: dlaczego jest tak, że zdjęcie w formacie NEF, poddane korekcji i obróbce czy to w NC, czy w PS (niekiedy bardzo pracochłonnej) na koniec ma być zapisywane w JPEG. Trochę tu jednak pary idzie w gwizdek - JPEG z zasady jest formatem stratnym. Czy laby nie przyjmują prac w TIFF-ie. Wiem, że to duże pliki (nieraz po 30 i więcej MB), ale nie ma dziś problemów z pojemnymi nośnikami a i otwarcie 35-megabajtowego TIFF-a to dla dzisiejszych szybkich komputerów żaden problem.
Na marginesie - po otwarciu NEF-a w NC i wysłaniu go do PS obie aplikacje wyświetlają identyczny obraz (oczywiście plik zostaje otwarty w PS z osadzonym profilem koloru).

Wojtek J.K.
24-10-2004, 23:20
To nie tak. Niektóre LAB'y (o ile nie większość ?) przyjmują materiał w formatach bezstratnych. Ale: dla OGROMNEJ większości zdjęć jpg o rozsądnej kompresji naprawdę wystarczy; poza tym - dla LAB'ów przyjmujących zlecenia via poczta TIFF mógłby być problemem - zwłaszcza w sezonie :D .

luxius
25-10-2004, 17:26
no wlasnie. zasadnicze pytanie tej dyskusji znajduje sie na koncu. uwazam , ze twierdzenie, zeby zawsze zapisywac w rawie jest nie wlasciwe. ludzie biora 1szy raz kamerke do reki i na co im ten raw, jak o blansie bieli i innych bajerach nie koniecznie maja pojecie. nie mowie juz o tym, ze jak ktos robi odbitki z plikow na zdjecia 10x15 a nawet 13x18 to mu jpg 12stka wystarczy w 90 procentach. nie zapominajcie,ze laby tez sobie konwertuja pliki do wlasnych paramatrow naswietlania niektore na 300 inne np na 254 dpi. i znowu plik jest przeliczany. zgodze sie , ze jak ma byc duze, extra ladne i wazne foto to mozna uzyc rawa. do druku duzego zdjecia w prasie wystraczy jednak jpg w 10. warto moze jednak przyponiec,ze kazde otwarcie przeprowadzenie zmian a nastepnie zamkniecie pliku jpg powoduje strate jakosci, bo przy kazdej tego typu operacji jest on przeliczany. jezeli ktos potrzebuje naprawde bardzo super zdjec to pewnie uzywa rawow. prostsze rozwiazanie to uzywanie jpgow FINE. z tym, ze po otwarciu zapisujemy je jako tify i trzymamy w tym formacie podczas procesu obrabiania, mozemy zamykac, zmieniac zapisywac bez straty jakosci. jak konczymy obrobke, zapisujemy do jpga 12tki i niesiemy do labu. efety sa w mojej opini wytarczajace. nie popieram wiec tezy pierwszenstwa raw nad jpg, bez uwzglednienia zastosowania.

turbo
27-04-2005, 00:05
Ja mam pytanie techniczne. D70 ma opcje NEF+JPG. Jakiej jakości jest ten JPG, wielkość pewnie 3000x2000 ale kompresja :?: pytam bowiem znalazłem sprzeczne informacje. Czy można zmieniać to ustawienie tj wielkość czy kompresje JPG zapisywanego z NEFem :?:

pozdrawiam

Zorba
27-04-2005, 16:52
Jakiej jakości jest ten JPG, wielkość pewnie 3000x2000 ale kompresja :?: pytam bowiem znalazłem sprzeczne informacje. Czy można zmieniać to ustawienie tj wielkość czy kompresje JPG zapisywanego z NEFem :?:

Tak dokladnie to rozmiar L 3008x2000 z najwieksza konpresja czyli 1:16
JPEG BASIC - i nie mozna zmienic tego ustawiania (NEF + JPEG podstawowy)

turbo
27-04-2005, 19:24
dzieki, szkoda ze nie z minimalną kompresją a najlepiej z możliwością ustawiania :?

mati_wrc
19-09-2006, 20:53
Mm pytanie do zaprawionych w bojach z RAWami. Nie znam się na tym bardzo, jak narazie bawie się tylko troszkę rawami. Jednak przy dość mocnym ruszaniu suwakami i po uzyskaniu zadowalającego efektu na zdjęciu, po zapisaniu go do jpga zdjęcie robi sie strasznej jakości. ogromne ziarno, taki grysik. Robie coś źle? Tak samo mam w N. capture oraz w PS CS2 Camera Raw 3.4.

TKK
04-12-2006, 09:08
przy okazji tematu - zauwazylem ze robiac fotki w NEFach, przy tych samych ustawiniach, zdjecia sa bardziej zaszumione niz jak je robie w JPG. Moze ktos mi pomoc w jaki sposob skutecznie je odszumic ??? Wszystkie moje proby w NC nie przyniosly porzadanego efektu :-( nie bylo to nigdy to co w JPG

stig
04-12-2006, 10:15
przy okazji tematu - zauwazylem ze robiac fotki w NEFach, przy tych samych ustawiniach, zdjecia sa bardziej zaszumione niz jak je robie w JPG. Bo masz zapewne ustawione w aparacie odszumianie, ktore dziala na JPG, a na NEFa oczywiscie nie. Stad ta roznica.

TKK
04-12-2006, 10:31
Bo masz zapewne ustawione w aparacie odszumianie, ktore dziala na JPG, a na NEFa oczywiscie nie. Stad ta roznica.

jezeli piszeszo "long exp. NR" to mam to wylaczone - no chyba ze jest jakies inne jeszcze o ktorym nie wiem ???

JK
04-12-2006, 10:36
Z tego co piszesz wynika tylko jeden wniosek: W dziedzinie obróbki zdjęć, automat w aparacie potrafi więczej niż Ty potrafisz zrobić w NC. Może warto się trochę doszkolić?

TKK
04-12-2006, 11:38
Z tego co piszesz wynika tylko jeden wniosek: W dziedzinie obróbki zdjęć, automat w aparacie potrafi więczej niż Ty potrafisz zrobić w NC. Może warto się trochę doszkolić?

heh - no wlasnie staram sie nadrobic te braki - gdybym wiedzial jak cos zrobic to bym nie pytal
obrobka zdjec nigdy sie nie zajmowalem - stad te braki w wiedzy ;-)
Probowalem w NC odszumiac - ale wyniki nie byly satysfakcjonujace :-(